Een week voor bezoek van de Nigeria overweegt voedsel vluchten toe te staan Engelse pater van ambt ontheven GEEN VISSERSLATIJNVLIEGTUIG IN VISNET LUCHTMACHT-TAPTOE Negers keren zich af van Republikeinen Zuid-Amerika mL ïen (een fout die ook moede "dus'6'1 fhreeuwende ar- gevangenen VAN Jaros 0VERGEPLAATST Santiago Columbia new Humphrey Bolivia Beroep op paus Biafranen krijgen vrijgeleide Rote-Westzaan N.V. importeur van plaat materialen heeft een vestiging in Breda op industrieterrein „De Krogten" Kalshoven 13. telefoon: 45627. hardplasticplaten: Resopal Cesaplast wandplaten: in vele houtsoorten gevelplaten: Sipo mahonie hardboard zachtboard gipsplaten acoustische platen Zéér snelle levering. Scherp concurrerende prijzen. Vrijgeleide Beschuldiging I.v.m. encycliek Stap terug DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 enz. \onder van gde grond jeciaal 1. er nog geld en. 1 !en goed salaris ictie in z'n leven j? Zet de schaar <nip 'm helemaal ilg onderstaande p en gooi hem J op de post. Wij cket vol foto's en .olide, boeiende, rijf dat de marine iks, verplicht tot ;en een heleboel p de advertentie langs stippellijnen uiten w het geheel langs de gegeven vouwlijnen in e slagen verticaal naar teren. Adreskaart, foto ;oupon blijven dus r boven. iw nu de advertentie izontaal langs de wlijnen, zodat aan de enkant alleen nog de eskaart zichtbaar blijft. d nu het ingevulde deel coupon dus) in de if direct onder de foto at je een stevig, niet ïlkaar vallend mapje jt. Zonder plakken of keren kan het mapje >p de póst. Doe het ct even. Binnen een r dagen heb je voord. woensdag en vrij- Aan de vooravond van het be zoek van Paus Paulus aan Zuid-Amerika, waar hij het Eucharistisch congres in Bogota en de opening van de Zuidamerikaanse bisschoppenconferentie zal meema ken, bereiken verschillende berich ten'uit Zuid-Amerika de voorpagina's van de wereldpers, de bezetting van de kathedraal van Santiago door 200 leken en priesters (die rompt geschorst werden), studen tenrellen in Bolivia en Mexico. Voeg daarbij de te hoo' en te gras binnen komende berichten over groepen van „guerrillos", die tot nu toe een |ange lijdensweg van verliezen en tegenslagen (zoals dat .Che" over komen is) achter enkele schreeuwe rige successen moeten verbergen. Is er een samenhang te ontdek ken in de gebeurtenissen in de verschillende landen van Zuid- Amerika en is het continent al - om met Fidel Castro te spreken - ,een vlammende toorts van Mexico tot Vuurland?" Het antwoord op de laatste vraag is tot nu toe een messiaanse utopie gebleken en wat de samenhang be treft kan men voorzichtig gissen naar de achtergronden, van waar uit het lang smeulende onbehagen op het Zuidamerikaanse continent plotseling opvlamt. Wellicht willen de veelal jonge Zuidamerikanen, die geloven dat de revolutie in Zuid-Amerika zal en moet komen, aan de vooravond van het bezoek van de paus de we reld duidelijk maken, in welke el lendige en onmenselijke omstan digheden het merendeel 'van de Zuidamerikaanse bevolking ver- keétt. Deze jongeren hebben de doel stellingen van de encycliek Popu lorum Progressio", die bijzonder ra dicaal moet zijn geweest voor Zuid amerikaanse begrippen, niet kunnen uitvoeren, omdat de encycliek in vele Latijns-Amerikaanse landen door de censuur onder de tafel werd gewerkt. De discussie in de Zuid amerikaanse (katholieke) kerk een log bolwerk van conservatisme, heeft zich in kringen van jonge vooruitstrevende katholieken in be langrijke mate gewijzigd. Bewoog een jaar geleden een dis cussie zich nog om de vraag, hoe snel het tempo van de vernieuwin gen en veranderingen zou moeten zijn,THANS is de vraag aan de orde in hoeverre men geweld mag ge bruiken om vernieuwingen te werksfelligen. Het antwoord van de paus deze vraag is al bekend: Een welddadige revolutie, zei de paus op 24 juni jl. is geen oplossing van een miserabele toestand „Het is een illusie te menen dat het geweld, zelfs als dit ingegeven is door op recht verzet tegen het onrecht, recht en rechtvaardigheid kon waarbor gen, aldus de paus. Paus Paulus zal over dit thema bij zijn bezoek aan Zuid-Amerika waarschijnlijk in dezelfde geest spreken. Voor de jonge Zuidamerikanen 'ijst dan de vraag: Als de leiders bier de doelstellingen van Populo- rum Progressio niet willen waar maken, wat dan? Het is een soort pat-stelling, waarbij geen der par ijn een stap wil doen om opnieuw le beginnen. Vele ontwikkelde mensen in Zuid- merika menen, dat een gewapende 'evolutie, een guerrilla in politiek en militair opzicht, niet haalbaar is en oaf op basis van een „breed pro gressief, front" gewerkt moet wor- ,?,,:,'nnen het democratische stel sel (Chili). We willen hier nog een kantteke- !ng maken: Wie leest en praat over 7*°nAtstell^de ellende en chaos in '„Amerika, is snel geneigd tot conclusie, dat een revolutie daar vermijdelijk is. Men moet echter oestand in Zuid-Amerika niet k« WeSterse maar met Zuidameri- h. ?ngen bekiiken. '"I* 6<jtuele westerling, in de dWm ,?d in een welvaartstaat, nio i soort dingen rechtlij- het n,U.US solutie. Zo simpel is siopend een revolutie gaat een or»isatfe°enS fed beTstwordin9/ wat 7 Jle,dersehap vooraf. zich aUfv xa betreft' kan nair Ui ragen of een revolutio- at al aanwezig is. l'jke pofe!?euter' Alle vrouwe- uuherberj.- ®evangenen die op het m° eiland Jaros in de be- op ge- 7Ö =nano jaros in de bnuden ®evanëen werden ge- 'e c aar Kfeta overgebracht Be c iorittö Kreta i ^cla zev=^mmunisten die ook op 1111 's Oivmn zaten' bevinden zich 0|) vijftip een kleine kustplaats Athene, 20 J 'seter ten noorden van voerder i„ a.L een regeringswoord- 'bene bekendgemaakt. ONRUST IN ZUID- (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO/BOGOTA/MONTEVIDEO Het is in Latijus- Amerika onrustiger dan ooit. Anderhalve week voor het bezoek van paus Paulus aan de Columhiaanse hoofdstad Bo gota en aan de bisschoppenconferentie van het werelddeel vragen de volgende gebeurtenissen de aandacht: 0 in Montevideo duren de studentenonlusten onverminderd voort; 0 de aartsbisschop van Santiago is onder politiebewaking gesteld 0 Columbia heeft een Amerikaans journalist uitgewezen; 0 het gehele opperbevel van het Boliviaanse leger is afge treden; 0 jongeren uit de hele wereld hebben een dringend beroep op de paus spreken. gedaan om in Bogota duidelijke taal Studenten van de universiteit van Montevideo zijn maandag voor de derde achtereenvolgende dag slaags geraakt met de politie, nadat eer der op de dag een student een zeer ernstige schotwond had opgelopen. Zeker 40 mensen, onder wie 16 po- litie-agenten werden gewond. In de hoofdstraat van de Uruguese hoofdstad ging de politie de betogers, die protesteerden tegen doorzoekin gen van de universiteit en wreedheid van de politie, te lijf met traangas en paarden. De studenten bekogelden de ordebewakers met stenen en vele andere projectielen. In Mexico-stad hebben stakende studenten gisteren een grote protest demonstratie gehouden. Ze eisen de ontbinding van de oproerpolitie en het ontslag van de hoofdcommissaris. Mgr. Raul Silva Henrique, de aarts bisschop van Santiago in Chili, is onder politiebewaking gesteld. Men heeft gedreigd alles in het werk te zullen stellen om te belet ten dat hij hét eucharistisch congres te Botoga in Columbia bijwoont. Het is niet bekend wie de dreigementen hebben geuit. Ze werden tot hem gericht na de „bezetting" van de ka thedraal van Santiago door een groep van 200 priesters, nonnen en leken, bekend als „de jonge kerk" uit pro test tegen de pauselijke encycliek .Humanae Vitae". „De jonge kerk" wil een nieuwe maatschappij waarin de waardigheid van de mens gerespecteerd wordt en afschaffing van de slavernij waarin de bevolking van Latijns-Amerika door het economische imperialisme is gebracht. De Columhiaanse regering heeft dinsdag de correspondent van de New York Times, Paul Montgomery, uit gewezen. Deze had in een bericht de SAN FRANCISCO/ATLANTA (Reu ter/A.F.P./A.P.) De oppositie voor al van de negers tegen het republi keinse presidentskoppel Nixon en Agnew houdt aan. In Baltimore, de grootste stad van de staat Maryland, waarvan Agnew gouverneur is, heeft een groep van 18 vooraanstaande ne gers zich tegen het duo uitgesproken. Datzelfde deed ook ds. Ralph Aber- nathy, de opvolger van Luther King als voorzitter van de organisatie S.C. L.C. Volgens Abernathy blijkt uit Nixons meest recente verklaringen, dat hij geen oog heeft voor de nood van de armen in de Verenigde Sta ten. Ook de benoeming van Agnew tot kandidaat voor het vice-president- schap, zal volgens hem de aantrek kingskracht van de republikeinen op de negerbevolking niet vergroten. Ag: Spiro Agnew heeft maandag in San Francisco verklaard trots te zijn op zijn staat van dienst als voorstander van gelijke burgerrechten. Op een persconferentie zei Agnew niet te ge loven dat het standpunt van de repu blikeinse partij inzake de burgerrech ten veel negers zal afstoten. Onlusten onder de bevolking kunnen volgens hem onder geen enkele omstandig heid goed gepraat worden. Agnew heeft indertijd heftige kritiek te ver duren gekregen voor de wijze waar op hij een einde liet maken aan de on lusten in Baltimore, nadat ds. King vermoord was. Over de kwestie-Vietnam zei Ag new dat de oorlog in dat land zo spoedig mogelijk beëindigd moest worden, maar de Amerikanen mogen zich niet eenzijdig terugtrekken zon der dat er een werkelijke vrede tot stand is gebracht. „U kimt mij als zeer gereserveerd beschouwen inzake de oprechtheid van de communisti sche landen", zo zei hij. In de verklaring waarmee ds. Abernathy zich van de republikeinen distantieerde, sprak hij over de de mocratische kandidaat Humphrey de hoop uit dat deze zou aftreden als vice-president, „zodat hij aan de ver kiezingen kan deelnemen als de ware Hubert Humphrey, de man die we in ie Amerikaanse senaat kenden". Senator McCarthy heeft felle kri tiek geleverd op de republikeinse kandidaat Nixon. Deze biedt geen hoop op verandering, aldus McCarthy. redenen genoemd waarom president Carlos Lleras de minister van buiten landse zaken Zea verleden week ont slagen had. Zea werd gedwongen af te tre den vanwege openbare verklaringen tegen de pauselijke encycliek inzake de geboortenbeperking, zo schreef Montgomery. Iri het bericht werd verder gezegd, dat de positie van Zea onhoudbaar was geworden aan de vooravond van het bezoek van de paus aan Columbia. Generaal Alfredo Ovando Candia, het hoofd van de strijdkrachten in Bolivia en een van de oinvloedrijk- ste figuren op deachtergrond in de Boliviaanse politiek, is maandag met alie leden van het ópperbevel afge treden. President René Barrientos heeft evenwel het ontslag van generaal Ovando Candia niet aanvaard, wel dat van generaal Juan José Torres, chef van de generale staf, en van het hoofd van het leger, Vazquez Sem- pertiegui, aldus is uit welingelichte bron vernomen. Studenten en jonge arbeiders uit 24 landen hebben aan paus Paulus een brief geschreven, waarin zij bij hem erop aandringen, dat hij bij zijn bezoek aan het eucharistisch congres consequent en ondubbelzinnig de so ciale misstanden in Zuid-Amerika zal veroordelen. De jongeren wijzen de paus erop, dat zonder duidelijke taal zijnerzijds de problemen in Zuid-Amerika alleen maar kunnen verergeren, omdat zo zeggen zij wij zien, dat de po litieke machtshebbers in Zuid-Ame rika weer steeds meer vertrouwen hebben hun overheersende positie te kunnen behouden. De brief werd geschreven tijdens een studiebijeenkomst van jongeren uit de hele wereld, die bijeen ge- w.eest zijn in de vredesuniversiteit van Tihange-Hoey in België. Het be zoek van de paus aan Bogota moet zo verklaren de jongeren een steun zijn voor de priesters in Zuid- Amerika in de bestrijding van de plaatselijke noden. Het „Spookpeloton" van de lucht macht in actie tijdens de generale re petitie voor de grote taptoe, die gis teravond in het Diekmanstadion in Enschede werd gehouden ter gele genheid van het 55-jarig bestaan van de luchtmacht. LAGOS (A.P.) De Nigeriaanse regering overweegt voedseivluchten naar Biafra toe te staan als dat land een geneutraliseerde landingsbaan (ADVERTENTIE) (niet aan particulieren). verschaft onder controle van het in ternationale Rode Kruis, aldus de president van het Nigeriaanse Rode Kruis. Sir Ademola, de president van het Nigeriaanse Rode Kruis maakte de overweging bekend. Nigeria heeft het op de vredescon ferentie te Addis Abeba door Biafra ingediende vredesplan van zeven punten als „volkomen irreëel" van de hand gewezen. In een Nigeriaan se regeringsverklaring heet het, dat het hoofd van de Nigeriaanse delega tie in de Ethiopische hoofdstad heeft verklaard, dat elk voorstel „volko men onaanvaardbaar" moet worden geacht, waarin de eenheid en terri toriale onschendbaarheid van Nigeria niet als uitgangspunt wordt aan vaard. De Nigeriaanse luchtmacht heeft om te beginnen miljoenen pamfletten uitgeworpen, die burgervluchtelin gen, die zich aan beide zijden van de fronten in de Nigeriaans-Biafraanse burgeroorlog bevinden, een vrijgelei de bieden. De groene en witte pas sen beloven de vluchtelingen in het Engels en in drie stamdialecten vei ligheid en medische verzorging. Van katholieke zijde werd meege deeld dat ondanks het Nigeriaanse geschut de afgelopen week 11 vluch ten met de DC-7-toestellen van Sao Tome hebben plaatsgevonden. Sedert maart zijn meer dan 50 vluchten ge maakt. Men vraagt zich daarom af waarom het Rode Kruis de vluchten heeft gestaakt. Sommigen, die erva ring hebben met luchtbruggen, heb ben de vraag naar voren gebracht of de piloten van het Rode Kruis, die vanaf Fernado Po vlogen, ervaren ge noeg zijn om te weten hoe het af- weervuur te ontwijken. Verder ge looft men dat spionnen in de Nige riaanse gemeenschap in Fernando Po de federale troepen in Nigeria waar schuwden wanneer een vliegtuig naar het vasteland vertrok. President Charles de Gaulle heeft verklaard dat voor het Biafraans- Nigeriaanse conflict geen militaire oplossing mogelijk is. De Gaulle voegde er aan toe dat alleen een po litieke oplossing het vraagstuk kan oplossen mits rekening gehouden wordt met de persoonlijkheid van het Biafraanse volk. Nigeria beschuldigde daarop Frank rijk ervan Nigeria uiteen te scheuren op dezelfde wijze waarop België dé Kongo probeerde uiteen te scheuren. Van Nigeriaanse zijde wordt beweerd dat Biafra Frankrijk bepaalde rech ten heeft verleend in ruil voor de steun. (Van onze verslaggever) LONDEN/SITTEN/DEN HAAG - De 31-jarige pater Paul Weir, ver bonden aan de Ceciliakerk in Zuid- Londen, is op last van de aartsbis schop van Southwark van zijn ambt ontheven. Aanleiding daartoe was het feit dat hij gekant was tegen de pau selijke encycliek over de geboorten- regeling. Pater Weir zei maandagavond: „Ik heb opdracht de pastorie zo spoedig mogelijk te verlaten, daar mijn voort gezette aanwezigheid een schandaal voor de gelovigen is. Dit besluit is een slag voor mij, hoewel ik niet kan zeg gen dat het onverwacht is". Bisschop Adam in Zwitserland heeft zijn geruchtmakende verklaring van vorige week gedeeltelijk herroe pen. Hij had daarin gezegd, dat ieder die zich niet aan de uitspraak van de paus inzake de geboortenregeling on derwerpt, niet meer katholiek is. Nu heeft hij gezegd toch wel uitdrukke lijk de gewetensvrijheid te eerbiedi gen. Zijn eerste verklaring, zo zegt hij, was niet bedoeld om iemand bui ten de kerk te stellen, maar om de katholieken, die zich tegen het pause lijk gezag keren, te wijzen op de con sequenties van hun houding. President Costa e Silva van Bra zilië heeft paus Paulus een bood schap gezonden waarin hij mede na mens het Braziliaanse volk en de Braziliaanse regering „zijn dankbaar heid uit voor de publikatie van de encycliek Humanae Vitae". In deze encycliek, aldus de president, heeft het hoogste kerkelijke gezag de anti christelijke methoden van geboorten- regeling met de juiste woorden ver oordeeld. Voor degenen die happig zijn op jubilea, is het misschien interessant te weten diait gisteren zeven jaar ge» leden Oost-Duiitsland de eerste steen legde voor de zo berucht gewordien Bemlijmse Muur. De grens tussen Oost- en West Duitsland wordt vol gens de Westdiuitse autoriteiten be waakt door 29.000 militairen, van wie 14.500 in Berlijn. Volgens het Westduits industrieel instituut in Keulen zijn er in die ze ven jaar ongeveer 24.000 mensen uit de DDR naar het Westen gevlucht. 151 mensen lieten bij vluchtpogingen het leven, 78 van hen in Berlijn. Dames, valse wimpers en vinger nagels zijn met ingang van gisteren in Engeland officieel geclassificeerd als „toiletbenodigdheden". Heren, wat bovenstaande medede ling met zich meebrengt, gaat u min stens evenveel aan. Door deze hulp middelen als toiletbenodigdheden aan te merken heeft de Britse regering ze onder de omzetbelasting van 50 pro cent laten vallen. En dit betekent weer dat een paar Engelse valse wim pers, dat vroeger ongeveer acht en een halvegulden kost te, nu voor niet minder dan dertien gulden te krij gen is. Het was 'n Papadopoulosse flodder. Afgelopen weekeinde is een Zuid- vietnamese elektricien in Saigon ge wond geraakt door een pijl van een kruisboog. Volgens de berichten zou de pijl zijn afgeschoten door een Viet- congstrijder. Volgens meldingen van Amerikaanse soldaten schieten de Vietcong-guerrilla's vaker met pijl en boog. Het hoofdbestuur van de N.V.S.H. noemt in een verklaring de pause lijke brief over de geboortenregeling een stap terug. „Dat geldt niet alleen ten aanzien van de maatschappelijke ontwikke ling" en daarbij denkt het hoofd bestuur vooral aan Nederland „maar ook t.a.v. de hoopgevende re sultaten van het Tweede Vaticaanse Concilie, waarbij de liefde primair werd gesteld en niet meer, zoals nu weer is geschied, de voortplanting". De oproep van de paus aan de over heden om zich in dezen te richten naar zijn opvaitingen, wijst de N.V. S.H. uiteraard af. De verklaring gaat ervan uit dat de pauselijke verklaring geen invloed zal hebben op het hulpverlenings- werk van de consultatiebureaus voor huwelijks- en geslachtsleven. „Het is al jaren zo dat de artsen van de con sultatiebureau aan iedereen die hulp verschaffen waar zij of hij behoefte aan heeft, zonder dat eenbepaalde methode wordt opgedrongen". De verklaring besluit met een lijstje, waarin vermeld wordt hoeveel procent van de bezoeksters die in 1967 voor het eerst een der genoem de consultatiebureaus bezochten, ka tholiek was. Voor het zuiden blijkt dat percentage (uiteraard) hoog te zijn: Eindhoven 64,4 pet., Breda 69,3 pet. en Maastricht 91,9 pet. Daar staat Amsterdam tegenover met 19 pet., Utrecht met 20 pet., Rotterdam met 21,3 pet., Alkmaar met 23,8 pet. en Arnhem met 37,7 pet. LANGS de gehele grens van China met de Sovjet-Unie is het onrustig tengevolge van activiteiten van goed georganiseerde vijandelijke troepen, zegt de Rode Garde. OTTO BOETES, Eerste-Kamerlid, is boos op het gemeentebestuur van Hei- loo, omdat zijn zoon zonder zijn voor kennis van een te volle in een leeg staande school is overgebracht. Boetes vindt dit een regentenmentaliteit. HET slachtoffer van de steekpartij in Amsterdam, mejuffrouw Lea Gobets (32) is buiten levensgevaar. De ver moedelijke dader heeft verteld dat zij voor hem tippelde. DOOR geringe efficiency van bestaan de middelen voor geboortenbeperking wordt in Rusland ongeveer 75 procent van alle ongewenste zwangerschap pen verholpen door abortus. Aldus een Russische krant. DE Haagse officier van justitie heeft tegen twee jongens 10 en 3 maanden gevangenis met aftrek geëist, omdat zij voor een waarde van 30.000 gulden aan boeken en grammofoonplaten ge stolen zouden hebben. DE NS is in Rotterdam voor bijna 100 gulden opgelicht bij een wissel truc. Een onbekende wisselde een „bankbiljet", dat aan een kant be drukt was. lm een tijd waarin napalmbommen im Vietnam tort die gewone oorlogs- atitributen behoren, doeit bovenstaand plaatje wel heel vreemd aam. Hier schiet een Amerikaanse soldaat (U moet mij maar geloven, wiamt de foto koin er mèt dte hele soldaat niet in) een pijl af naar een hos vol Viet- congsolldaiten aam de overkant van een riviertje. Het is een brandpijL Als we met de ontwapening zover waren dat er niets anders op zat dan weer alleen met pijl en boog ten strijde te trekken, zou er dan meer Vrede zijn? (Zie foto boven) Na de explosie hoonden enkele Grieken roepen: Mamadopoulosü Ze zeiden tot elkaar: Nou roept-ie om zijn moeder. „Ik heb geen heimwee en ik zal nooit terugkeren naar Rusland. Ik ben er vast van overtuigd, dat de tijd zal komen, dat mijn kinderen, zoals trouwens alle Russen, in staat zullen zijn gewoon naar het buitenland te reizen. Ik geloof vast en op timistisch, dat dit ogenblik niet zo heel lang meer op zich zal laten wachten." Stalins dochter Svetlana, die nu in Amerika woont, in een brief aan een vriendin in. Parijs). Ik meen het als mijn plicht te moeten zien U te waarschuwen voor dingen die ik eerder dam wie ook op ons af zie komen. Vooral rampen, zoals aardschokken. Hebben we niet altijd gedacht dat aardbevingen en dito schokken alleen ven- van oms bed kunnen plaatsvinden. Nou- gisteren kon U toch maar in de krant lezen dat er een aardschok, zij het een kleintje was waargenomen in België. En eergisteren kon u lezen dat er al een vierling was geboren in Brus sel. Het komt allemaal steeds dichter bij. U bent gewaarschuwd. MERIJN •SN HAAG De kotter T H 37 „Tonnetje" heeft bij het REM-eiland ter loogte van Noordwijk een reclamevliegtuigje in de netten gekregen. Het is het vliegtuig dat op vrijdagavond 5 juli in zee stortte toen de sleep achter het vliegtuig verward raakte in de antenne van het REM-eiland. Zoals be kend werd de piloot, die ongedeerd bleef, door een helicopter gered. Het visserschip is met zijn opzienbarende vangst de Scheveningse haven binnen gevaren.

de Stem | 1968 | | pagina 9