wj. ewoon .11 Overgangsregeling B.T.W. voor bouw te verwachten? Prof. Oud overleden Ulbricht blijft achterdochtig AANSLAG GRIEKSE PREMIER MISLUKT Vrouw gedood, kostganger voortvluchtig Keerpunt in Parijse overleg Z] \Z fruit I Uitgave N.V. Uitg. Mil Neerlandia Directeur: Or. W A. J. M. Harkx i. Hoofdredacteur I Leijendekker DAGBLAD VOOR ZEELAND INCOGNITO Prinses Paola m Vught voor studie Nederlands '*&in Neder" „RUSH" Agent steelt fiets DUITSE KWESTIE CENTRAAL Bondsrepubliek Meer aanslagen voorspeld FASCIST VERZET POLITIE ZOEKT MAROKKAAN Verslagenheid Vrachtje Oud-katholieken en katholieken werken samen in Rotterdam Zij willen OOK werken en leven Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur (giro 76oo76> lG. 0 0 SA1868 51178-412. IAGE „NOORD" 1100-7991-7792. 1AMERS 4583. ZER EN ZN. nlaan 25. Tel. 01150-4564. ELS J-2303. ]08e JAARGANG No. 26890 RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen IC J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P- V. M. Vercauteren, r L J. v. 't Westende. Bureau: Brada - Relgerstraal 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 fetal Abonnementsprijs: 13,40 pe: kwar taal (excl. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden od aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden, GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen, HULST, Steenstraat 14 - telefoon 3751 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). BOUWWERELD PLOTSELING ZEER ACTIEF (Van een onzer verslaggevers) BREDA De mogelijkheid van een overgangsregeling I voor de bouw met betrekking tol de op 1 januari a.s. in gaande Belasting Toegevoegde Waarde (BTW) heeft in de bouwwereld grote activiteit ontketend. Hier en daar is zelfs sprake van een run op bouwgrond. De aan de minister ge vraagde overgangsregeling zou betrekking moeten hebben op alle woningen die op 1 januari in aanbouw zijn. (Van een onzer verslaggevers) 1 UGIIT/BREDA Prinses aola van België heeft voor on bepaalde tijd haar intrek geno- ®en in het internaat Regina uoeh van de zusters Chanoines- ses ne St.-Augustin in Vught. aan het Talenpraktikum, dat aan ™t internaat verbonden is, volgt ue prinses lessen in de Neder- n taal\™ letterkunde. J?? verblijf van prinses Paola °I> haar verzoek „streng W gehouden. De zusters "esina Coeli hebben het te vÜÜ? Sfkeese11 seen gegevens tlJ?' n' Een zuster ver spild a .ejhter Sisteren schert- M dat de duur van het ver- van P»nses Paola in Vught de i C" al zal a't|angen van vorderingen die ze maakt". wiw»ge^fenlepnlitie van Vught n-ii S'steren evenmin mede- ei I? d°Cn over eventuele Cla,e voorzieningen in ver- Met het verblijf van de In regeringskringen in c»mm;„,Weig.erde men gisteren richt dat al -gevcn op het be* had pnnses haar intrek ^rhoSamLesndi,eeft ook fle Bel" enkelp ml» ur 111 Londen sus aan h £n.geleden tie cur- Vught mil Ta'enpraktikum in kort is hil SU(Tes gevolgd. Sinds Mie d vo°' Re'gi" steld dit -1 verplieht ge- Frans ik i! l z'cb zowel het nen uitdrniiï. Nederlands kun- aiühassadeiiv -11 ?e BeIS'scl,e slechts ,1. ï- ln Londen was Franse taal machtig. Zonnige perioden door 6Ik h meegedeeld Ia«ovo„dKN-M-1-. geldig tot 4onniep n door bui(.n m'üdes afgewisseld 'Jorgen - r°e|iemende wind. «aann0°P2 f,3' oad- 20.04 uur. op 22.15, onder 13.45 De Raad van Bestuur Bouwnijver heid heeft om deze overgangsregeling gevra%d. Het heeft er alle schijn van dat minister Witteveen op dit ver zoek zal ingaan. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan zal op de aannemingssom van de huizen, die na 1 januari 1969 worden opgeleverd twaalf procent BTW komen. De aannemer mag deze 'Belasting Toegevoegde Waarde door berekenen aan zijn opdrachtgevers, nadat hij de omzetbelasting op mate rialen en „diensten" (zoals bijvoor beeld de schilder* elektricien en lood gieter) er af heeft getrokken. Over de vraag hoeveel duurder in de praktijk huizen worden is men het in de bouwwereld nog niet eens. Het blad „Cobouw" sprak over twee a drie procent. Drs. Van Herwijnen van de Raad van Bestuur Bouwnijverheid wijst dit percentage van de hand. Hij zegt: „Vier, zelfs vijf procent". De Raad van Bestuur pleit namens de Nederlandse bouwers voor een overgangsregeling, die van toepassing zou moeten zijn op de woningen, die op 1 januari 1969 nog in aanbouw zijn. De raad zegt: „Hef BTW over het deel van de bouw, dat na 1 ja nuari wordt gerealiseerd." Het ziet er naar uit, dat de mi nister veel voor deze suggestie van de aannemers voelt. Mr. K. Mille- naar, directeur van 's rijks belastin gen in Den Haag en schrijver van het boekje „De nieuwe omzetbelas ting" erkende gistermiddag dat er een overgangsregeling in het vat zit. „En wel", zo zei hij, „binnen een maand." Er zijn aanwijzigingen dat diverse bouwers in ons land rekenen op een overgangsregeling. In Prinsenbeek, een forensen-gemeente onder de rook van Breda, is deze tendens duidelijk merkbaar. Burgemeester P. Baetens sprak van een „rush" op bouwgrond. „Maandag", zo zei hij, „verkocht ik voor anderhalve ton. Percelen van dertig- en veertigduizend gulden worden gekocht alsof het om een paar cent gaat." Andere aannemers en vooral op drachtgevers, die uiteindelijk de Be lasting Toegevoegde Waarde zullen moeten betalen, nemen het zekere voor het onzekere. Bouwstromen van bijvoorbeeld tweehonderd woningen, die normaal tegelijkertijd worden op geleverd, worden nu verdeeld; zodat een aantal van die huizen voor 1 ja nuari 1969 klaar zijn. (MEER NIEUWS OVER WONINGBOUW OP PAGINA 3) ROTTERDAM (ANP) 111 zijn woning in Rotterdam is op 81-jarige leeftijd prof. P. J. Oud overleden. Prof. Oud is onder meer burgemeester van Rotterdam en voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de V.V.D. geweest. Prof. Oud was sinds 1963, toen hij zich uit het actieve politieke leven terugtrok, minister van staat. In dat jaar werd hij voorts tot ere voorzitter van de V.V.D. benoemd. De gemeenteraad van Rotterdam zal vanavond in bijzondere zitting bij eenkomen ter herdenijng van de oud-burgemeester. De crematie van prof. Oud zal in stilte geschieden. Gistermorgen on middellijk na het bekend worden van het overlijden van prof. Oud gaf de gemeente opdracht om op alle ge bouwen de vlag halfstok te hangen. (ZIE OOK PAGINA 7) (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft tegen haar 48-jarige hoofd agent J. K. proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een fiets, die op het hoofdbureau in bewaring was. De betrokken hoofdagent is buiten func tie gesteld. KARLOVY VARY (Reuter) De Oostduitse staats- en partij leider Ulbricht is gistermiddag naar zijn land teruggekeerd na gedu rende één dag in de Boheemse hadplaats Karlovy Vary van gedachten te hebben gewisseld met dê leiders van Tsjechoslowakije. Het over leg heeft kennelijk niet alle meningsverschillen uit de weg geruimd. Dit bleek onder meer uit wat de Oostduitse leider vóór zijn vertrek op een persconferentie verklaarde. Ener zijds zei hij het verleden te willen begraven, maar aan de andere kant sprak hij openlijk over de bestaande meningsverschillen. In Tsjechoslowakije deden zich ech ter nu prijsbewegingen voor, waar mee men rekening moet houden. Ul bricht doelde hierbij kennelijk op de economische hervormingen van Dub- cek en de zijnen, waardoor de prijzen van grondstoffen in sommige ge vallen sterk zijn verhoogd om de industrie een concurrentiebasis te genover het westen te geven. Op de persconferentie, die ook door Dubcek werd bijgewoond, vroegen Tsjechoslowaakse journalisten de Oostduitse leider uitvoerig naar zijn denkbeelden over de verhouding tot West-Duitsland. Ulbricht zei dat „geheel Europa de pretenties van de zogenoemde oost- politiek van Bonn heeft doorzien". Volgens hem moet de bondsrepubliek eerst aan de bekende voorwaarden voldoen, zoals het afzien van de aan spraak op het recht om voor geheel Duitsland te spreken. Op de vraag in hoeverre in een socialistisch land toe zicht op de pers nodig is, antwoordde Ulbricht dat er in Oost-Duitsland geen perscensuur bestaat. Ook zei hij dat -de Oostduitse communistische partij altijd gebaseerd is geweest op een democratisch socialisme. Daarom begrepen de Oostduitsers soms niet de jongste gebeurtenissen in Tsje choslowakije, waar de nieuwe lei ders aan hun koers de naam van de mocratische socialisme hadden gege ven. Waarnemers zagen in de algemene toon van Ulbriclits persconferentie een bevestiging van het vermoeden, dat de Oostduitse leider nog steeds zeer achterdochtig staat tegenover het streven van Dubcek en zijn me destanders. Uit hetgeen over de besprekingen bekend is geworden, kan men aflei den dat de afvaardiging uit Praag in zekere mate aan de opvattingen van de Oostduitsers tegemoet is gekomen. Een voorbeeld hiervan is de passage uit het slotcommuniqué, waarin staat dat de Tsjechoslowaakse afvaardiging „ingenomen is met de nieuwe initia tieven van de volkskamer van de D.D.R. tot waarborging van de vei ligheid in Europa en de normalisering van de betrekkingen tussen de beide Duitse staten". Dit slaat op het besluit van de Oostduitse volksvertegen woordiging om een staatssecretaris te belasten met een dialoog met de regering in Bonn. Dubcek verwierp het idee van een gezamenlijke; Oostduitse-Tsj echische verdediging van de grenzen van bei de landen met West-Duitsland. Op een vraag hierover zei Dubcek; „De grenzen van de D.D.R. en van Tsje choslowakije met de Bondsrepubliek liggen in verschillende gebieden. Daarom beschouwen wij de verdedi ging van de grens tussen de Bonds republiek en Tsjechoslowakije als een zaak, die alleen Tsjechoslowakije aangaat. De verplichtingen die hieruit voortvlcfeien zullen wij vervullen". De Tsjechoslowaakse partijleider verklaarde gisteren dat er, behalve het komende bezoek van de Roe meense staats- en partijleider Ceau- sescu, geen verdere bilaterale p'artij- besprekingen op het programma staan, voordat de Tsjechoslowaakse communistische partij begin septem ber haar congres houdt. Er waren ge ruchten geweest, dat ook de Poolse leider Gromoelka met Dubcek wil de komen praten om hem nog eens te waarschuwen tegen een uit de hand lopen- van de hervormingen. Zwaar beladen vlasauto's ra cen door Terhole en beschadigen huizen op deze „moordweg". Pagina 3 Lyndon Johnson verlangt naar de vrijheid weer zijn eigen baas te zijn. Pagina 7 Zuid-Amerika, dat eind volgen de week paus Paulus verwacht, is sterk in beroering. Pagina 9 Ina van Faassen na haar eerste eigen t.v.-show: „Ik mis het to neel helemaal niet". Pagina 10 Tom Okker kwam gemakkelijk een ronde verder in het Neder lands tenniskampioenschap. Pagina 11. Wij geven steeds meer geld uit voor verzekeringen. Pagina 13 De Griekse premier Papadopou- los in gesprek met journalisten na de moordaanslag die gisteren op hem gepleegd werd. ATHENE (Reuter/AFP/DPA) De premier van Griekenland, kolonel Papadopoulos, is gisteren aan een aanslag op zijn leven ontsnapt. Toen hij per auto op weg was van zijn zo merverblijf in Lagonissi naar Athene wierp een man een bom op de weg. De bom ontplofte in de buurt van de auto, maar richtte geen onheil aan. Niemand werd gewond. Direct na de aanslag arresteerde de veiligheids politie, die de premier escorteerde, een man in zwembroek, die trachtte een aan de kust gemeerde motorboot te bereiken. Hij bleek een vorig jaar naar Israël uitgeweken luitenant van het Griekse leger te zijn, Georg Pa- nagoulis. Een regeringswoordvoerder ver klaarde dat Panagoulis uit het bui tenland was gekomen „om zijn mis dadige handeling uit te voeren". „Dit vormt het bewijs, dat daarvoor in Griekenland niemand gevonden kan worden", zei hij. Kolonel Papadopoulos, artillerie officier en 49 jaar oud, was de voor naamste leider van de militaire staatsgreep in april 1967. De regeringswoordvoerder zei dat Panagoulis geen communist is, maar „het werktuig van personen met fas cistische neigingen". Hij bagatelliseerde drie explosies, die zich dezelfde dag in Athene voor deden. „Dit gebeurde met blikken benzine. Elk kind kan zoiets maken", zei hij. Volgens de woordvoerder wil men het doen voorkomen alsof in Griekenland een oorlogstoestand heerst. Vliegtuigen zoeken nu naar de mo torboot, die Panagoulis aan land zette. In Parijs werd op de redacties van verscheidene bladen een communiqué ontvangen van een Griekse verzets organisatie, die daarin verklaarde dat haar leden dinsdag in Athene „vele" bommen tot ontploffing hadden ge bracht. Volgens de bewegfng was een „militair georganiseerde groep" na maandenlange voorbereiding dinsdag voor het eerst actief geweest. Eenhe den van het „nationale bevrijdingsle ger" namen aan de actie deel. Er zou den meer aanslagen volgen, zo werd in de verklaring gezegd. (Van een onrter verslaggevers) MILL Waar blijft de Marokkaan die ervan verdacht wordt de moordenaar te zijn van zijn '71-jarige hospita, weduwe G. Verstappen- Hendriks uit het buurtschap Langenboom uit de Oostbrabantse ge meente Mill en St. Hubert? Gistermorgen omstreeks 8 uur is het slachtoffer door haar schoonzoon H. Keurentjes gewurgd op bed aangetroffen. Een zedenmisdrijf wordt niet uitgesloten. Een dochter van de vermoorde we duwe was de vorige avond tot 8 uur nog in de woning aan de Langen- boomseweg geweest. Zij zouden gis termorgen gezamenlijk op vakantie naar het Duitse Oberhausen zijn ge gaan. De districtsrecherche uit Den Bosch weet alleen dat de jonge Ma rokkaan die met zijn vader al twee jaar in de kost was bij de weduwe, maandagavond om half twaalf met een taxi naar Nijmegen is gegaan. In de Simca waarmee de voort vluchtige man is vervoerd zijn bloed sporen aangetroffen. De patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust heeft bij de sectie gistermiddag vastgesteld dat een oorbel door een oorlelletje van de vrouw is getrokken. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar een zaaltje in een bejaardentehuis in Mill. De rijkspolitie heeft verschillende andere politiekorpsen in het land in geschakeld. Men is momenteel druk bezig na te pluizen met wie de twee Marokkanen contact hebben gehad, Zij waren de enige gastarbeiders die in Mill woonden. Ze werkten op de Nederlandse Radiatorenfabriek daar. Een buurvrouw van het slachtoffer, mevr. van Heuvelen had opgemerkt dat de jonge Marokkaan zo zenuw achtig was: „Hij kon amper de stek ker van zijn scheerapparaat in het stopcontact krijgen", vertelde zij. In de buurtschap heerst grote ver slagenheid. In het buurtcafé „van Duynhoven" vertelde de kastelein dat de Marokkaan tegen half twaalf bin nenkwam. Hij deed ontzettend op gewonden". De Marokkaan belde een taxi. De chauffeur die aanvankelijk dacht met een aangeschoten kermisbezoeker te doen te hebben, weigerde de gast arbeider te vervoeren. Toen deze f 500,- liet zien de man scheen nog meer geld op zak te hebben nam de chauffeur „het vrachtje" aan. In het centrum van Nijmegen is de man afgezet. De vader van de gezochte Marok kaan is maandagmorgen vermoedelijk naar huis gegaan, in verband met de ernstige ziekte van zijn vrouw. Mr. J. van Mierlo, de officier van justitie die de leiding in het onder zoek heeft; zei gisteren, dat de omstandigheden, waaronder het slachtoffer is aangetroffen, er ook op wijzen dat de jonge Marokkaan als de moordenaar moet worden gezien. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Amerika houdt er re kening mee, dat de terugkeer van Le Due Tho in Parijs een belangrijk keerpunt kan betekenen in de vredes besprekingen. Le Due Tho, die hoger op de Noordvietnamese politieke lad der staat dan de delegatieleider Xoean Thoey, heeft overleg gevoerd in Ha noi en in Moskou. Gisteren is ook Cyrus Vance, het waarnemend hoofd van de Ameri kaanse delegatie, in Parijs terugge keerd van zijn overleg met president Johnson. Vance sprak gisteren met Harriman, van welk gesprek echter niets is bekendgemaakt. In Washington werd eergisteren een brief van vice-president Humph rey gepubliceerd, die hij geschreven heeft aan het landelijk comité voor een politieke regeling in Vietnam. Daarin gaf hij als zijn mening, dat alle bombardementen op Noord-Viet- nam moeten worden gestaakt, als Hanoi blijk geeft redelijk te willen zijn. Ook andere verklaringen van Humphrey, eerder deze week, wijzen op een verandering in het Ameri kaanse standpunt, zo zegt men in diplomatieke kringen in Parijs. Men vermoedt dat Amerika probeert van Hanoi de toezegging te krijgen om geen nieuw offensief in het zuiden te beginnen als de bombardementen worden stopgezet. De Washington Post schreef gis teren, dat er een dalende lijn is in het aantal infiltranten van Noord- Vietnam naar het zuiden. De Ameri kaanse inlichtingendienst zou deze ontwikkeling „belangwekkend'" heb ben genoemd. WED. VERSTAPPEN ...gewurgd... (ADVERTENTIES) vandaag voordeel 2JO gram van 81 voor 75 niet duur wel heerlijk (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De oud-katholieke gemeenschap van Rotterdam en de rooms-katholieke St.-Jozefparochie al daar hebben vergaande oecumenische plannen. Om te beginnen zullen zondag a.s. de rooms-katholieke pastoor F. I. Kok en een van zijn kapelaans dis diaken en subdiaken fungeren tijdens een oud-katholieke misviering in de Paradijskerk aan de Nieuwe Binnen weg. Celebrant zal de oud-katholieke pastoor drs. J. Bergers zijn. Het ligt in de bedoeling van de pastoors om de misvieringen van beide gezindten vol ledig te integreren. Zij hopen volgend jaar met hun oecu menische daden reeds zover te zijn, dat zij elkaar in de vakantieperiode kun nen vervangen. Binnenkort willen zij al gezamenlijk het jeugdwerk ter hand nemen en straks tevens als een eenheid optreden bij het geven van allerlei cur sussen, bij het instellen van gespreks groepen en in de bejaardenzorg. Zij hopen van de twee gescheiden gemeen schappen één parochie te kunnen ma ken. ORA HOENSBROEK

de Stem | 1968 | | pagina 1