Scherpe kritiek op Nixon en Agnew GEEN VREDE ALS V.S. DOORVECHTEN EEN VAN DE DRIE jan tan Schaf opkomstplicht bij verkiezingen af Biafranen vragen Negus te pleiten voor voedselhulp Softenon de oorzaak van misvorming Noordvietnamezen torpederen optimistische berichten SPLITSING ONDER REPUBLIKEINEN Agnew Rellen Utrechtse politie enkele uren zonder telefoon Parlementaire delegatie naar Indonesië Ontvoerde Uruguees vrijgelaten In 't kort Onder vuur Geweigerd PRISMA HORLOGES BEWIJS VAN GYNAECOLOOG Vermiste vissers niet gevonden ADVIES STAATSCOMMISSIE: Siamese tweeling gescheiden Nigeria weigert Rode-Kruisvluchten PIET VAN AART Haagweg 27 Breda Iel 33654 A. C. BROEKHUIS N.V. BALTHAZAAR J. v.d. PLASSCHE ANT. v. MIL-v. VELDHOVEN J. P. CORNET DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 AUGUSTUS 196. NIXON AGNEW (Van onze red. buitenland) WASHINGTON In de Republikeinse partij zijn de eerste tekenen waarneembaar van een ernstig meningsver schil over de keuze van Ri chard Nixon en Spiro Agnew als kandidaten voor het presi dent. en vice-presidentschap. Jackie Robinson, een assistent van Rockefeller, noemde zondag het koppel Nixon-Agnew „racis tisch". Hij verklaarde dat hij bij de komende verkiezingen demo cratisch zou stemmen, ongeacht wie de democratische kandidaat is. Robinson, die grote faam heeft verworven als eerste neger in een van de Amerikaanse top-honkbal- ploegen, beschuldigde Nixon ervan zich op de republikeinse conventie te hebben laten „prostitueren" door afgevaardigden uit de zuidelijke staten. Hij voorspelde dat als Nixon die volgens hem aan handhaving van do wet en de orde voorrang verleent voor vooruitgang, tot president wordt gekozen, er nog veel meer geweld in de Verenigde Staten zal uitbreken. In Atlanta noemde Hosea Williams, Politiek directeur van de „Southern christian leadership conference" de republikeinse conventie een „ramp". ongelofelijk dat een man ais Nixon zich kan verlagen tot het •jifdjl van M z° waardeloze man "je alleen door een idiote kiezer ge- eund zou kunnen worden", zo zei illiams over de keuze van Spiro gnew tot Nixnns „running mate" in de verkiezingsstrijd. rePpblikeinse senator Jacob K. ?ei zondag, dat hij zich nog !t™ i bedenken over de republi- v»we kand'daten bij de presidents- 2orSwage"l Javits sprak zii" be' vlnfrf jU1 ov.®r de zuidelijke in- felen partii- Hij zei te betwij- hpeft Agnew de bekwaamheid nemen Presidentschap over te visie tali?1»rview met de BBC-tele- voorot,!? Agnew zicb een krachtig hetrecht^ get00nd om de politia mensen ai Seven te schieten op "Preien De Ba£rplunderinS verdacht °°lt het .*L*?BY"vers,aSSever vroeg voor hetrdeel ,van de kandidaat rapport !€®"presidentschap over het missie ai" de Presidentiële com- 'enbevai „mafsale hulpprogramma's land dnnr a voorkomen dat het zou worden eJassenonlusten gesplitst Pen. n,t j ^ee gewapende kam- lijk","a]a.,„ n. lk volkomen belache- geld mteevon P™' "0p dit terrein ^"een dom- -goed of slecbt zijn. Ven kriilen reSefingsgeld uit te &- goed results i6 noodzakelijk een te >«JÏÏ5moeten selectief Op de?,- aldus Agnew. ï,at 0°g od afg h.ï-i sPeciaal met .'Xon wa= f zuidelijke staten door h'i; „Ik gelnofn!eZ0(:ht antwoordde omdat ik wJ? dat lk gekozen ben V°?r alle renLri111-1 kwetsend ben Nixon h :a?, hlrlremen" ?e kwestie van°fdfga verklaard, dat te? in he.i2a" het door Noord-Ko- aohip „Pueufn,Sen°men inliehtingen- ?aat °P ziin liictZeer koog genoteerd timS moeten hllben Zake" die V°°r' (Van onze redactie buitenland) PARIJS Het Noordvietnamese regeringsblad Nhan Dan heeft gisteren herhaald, dat op de Parijse besprekingen geen andere onderwerpen ter sprake kunnen komen zolang de Verenigde Staten de bombardementen en andere oorlogshandelingen tegen de demo cratische republiek Vietnam niet onvoorwaardelijk stopzetten. Een woordvoerder van de Noord vietnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs heeft ongeveer tegelijkertijd meegedeeld, dat vice-president Hum phrey van Amerika dit onjuist bericht de wereld heeft ingestuurd. Hum phrey verklaarde onlangs, dat de vre de in Vietnam dichterbij is dan ooit. Hij liet in een interview doorscheme ren, dat er een geheime ontwikkeling aan de gang is op de Parijse bespre kingen. Officieel was hiervan geen bevestiging te krijgen. De buitenwereld heeft alleen kun nen constateren, dat senator Mans- field in Moskou met de Russen heeft gesproken en dat hij daarna een ge- (Van onze radectie binnenland) UTRECHT De Utrechtse politie Is is gisteren enkele uren van de bui ten wereld afgesloten geweest. Bij grondwerk voor het hoofdbureau was een PTT-kabel kapotgetrokken Het was niet mogelijk om telefonisch of per telex verbinding met de po litie te krijgen. Alarminstallaties met bankinstellingen werkten niet en de politie had ook geen verbinding met brandweer en geneeskundige dienst. Terwijl de PTT zwoegde om de be langrijkste van de 200 dubbellijnen te repareren onderhielden surveillan ce-auto's de voornaamste contacten. Later werd gebruik van portofoons gemaakt. En na vijf uur werkte de telefoon weer. SCHIPHOL (ANP) Gisteren is een Nederlandse delegatie uit de beide kamers der Staten-Generaal voor een 16-daags bezoek aan Indo nesië naar Djakarta vertrokken. De delegatie bestaat uit de navol gende leden van de Eerste Kamer: prof. dr. ir. J. P. Mazure, mr. J. A. W. Burger, dr. W. P. Berghuis, dr. J. W. Beerekamp, ir. H. J. Louwes, en drs. A. L. J. Koenen. Uit de Tweede Ka mer maken van de delegatie deel uit: mr. F. J. F. M. van Thiel, voor zitter van de delegatie, mej. G. S. H. M. Kok, mej. mr. E. A. Haars, mej. mr. A. M. Goudsmit, mr. F. N. J. M. Daams, mr. M. Vrolijk, drs. W. K. N. Schmelzer, T. H. Joekes, mr. J. A. Mommersteeg, dr. N. G. Geelker ken, mr. dr. C. Berkhouwer en A. Nuyens. De delegatie zal een oriënterend bezoek aan Indonesië brengen en er onder andere de officiële opening van het parlement in Djakarta op 16 augustus bijwonen. Tevens zal men worden ontvangen door president Soeharto. MONTEVIDEO (AFP/Reuter). Ulysses Pereira Reverbel, de directeur van de Uruguese elektriciteitsmaat schappij die woensdag was ontvoerd, is zondagavond in betrekkelijk goede gezondheidstoestand aangetroffen in Montevideo. De ontvoerders, behorend tot de linkse organisatie „Los Tupamaros", hadden een journalist ingelicht dat zij hun slachtoffer dichtbij het centrum van de stad vrij zouden laten. Pe reira is een vriend en adviseur van president Jorge Pacheco Areco. Ongeveer 300 studenten zijn gisteren in botsing gekomen met de politie bij nieuwe wanordelijkheden in Monte video. Twee studenten liepen kogel- wonden op en een van hen verkeert in ernstige toestand. DE CHINESE partijleider Mao Tse Toeng en zijn plaatsvervanger Lin Piao hebben zondag in Peking een receptie gegeven voor 20.000 leden van het volksbevrijdingsleger, die voor die gelegenheid uit alle delen van het land naar de hoofdstad wa ren gekomen. DE AARTSBISSCHOP van Praag in ballingschap, kardinaal Josef Be- ran, is herstellende van een spoedope ratie, die hij de vorige maand heeft ondergaan, aldus wordt door het zie kenhuis in Stuttgart meegedeeld. PRESIDENT Johnson is vijf kwar tier lang onderzocht in het militaire ziekenhuis Brooke in San Antonio. Na afloop van dat onderzoek, werd bekendgemaakt, dat hij aan een darmbreuk leed. sprek heeft gehad met Harriman in Parijs. De Noordvietnamees Le Due Tho is op zijn reis van Hanoi naar Parijs eveneens in Moskou gearri veerd. Hij zal daar ook met de Russen praten. Noord-Vietnam heeft gisteren op een persconferentie in Parijs bittere woorden gericht aan het adres van de republikeinse zowel als de demo cratische partij in de Ver. Staten, en met name Richard Nixon, de republi keinse kandidaat voor het president schap, onder vuur genomen. Op de persconferentie zei Nguyen Thanh Le, de officiële woordvoerder van de delegatie, dat het republi keinse verkiezingsprogramma en liet persoonlijke standpunt van Richard Nixon onmogelijk kunnen leiden tot beëindiging van de oorlog in Viet nam. In het republikeins verkiezingspro gramma wordt gesproken van „gelei delijke de-Amerikanisering van de oorlog, zowel wat betreft de militaire als de burgerlijke aspecten daarvan". Nixon, aldus Le, heeft categorisch geweigerd een verklaring af te leg gen met betrekking tot de onvoor waardelijke stopzetting van de bom bardementen en andere oorlogshan delingen tegen Noord-Vietnam. Hij citeerde ook Nixon's woorden: „Wij zijn niet bereid Zuid-Vietnam te ver kwanselen." Op de vraag van een verslaggever of Le' een verklaring' wilde afleggen ten aanzien van de democratische partij of kandidaat Humphrey, ant woordde Le dat zijn regering vaak genoeg het beleid van de huidige Amerikaanse regering, die een demo cratische regering is, had veroor deeld. Amerika is inmiddels begonnen met het inkrimpen van het aantal burger adviseurs in Vietnam. Er gaan 285 Amerikanen naar hun land terug om Zuidvietnamezen hun plaatsen te la ten innemen. (ADVERTENTIE) De gehele collectie dames- en herenhorloges vindt u bij: juweliersbedrijf n.v. Juweliersbedrijf N.V. Brabantplein 15 Breda Tel. 42808 ALSDORF Prof. dr. W. Lenz, docent in de gynaecologie aan de universiteit van Munster, heeft giste ren tijdens het softenonproces in het Duitse Alsdorf, langzaam maar zeker het vermoeden dat misvormingen het gevolg zouden kunnen zijn van het gebruik van thalidomideprepa- raten (softenon) omgesmeed tot een bewijs. Aan die hand van de gegevens, die in landen werden verzameld waair softenon lange tijd werd gebruikt, stelde hij vast dait met de stijging van de verkoop van het preparaat in deze landen ook het aantal gevallen van misvormingen steeg. Uit de sta tistieken bleek voorts dat er een da lende tendens was waar te nemen zodra de preparaten verboden wer den. Prof. Lenz haalde bij zijn bewijs voering o.a. het o-nderzoek aan van de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag. Uit dat onderzoek bleek dat met een stijging in de verkoop van softenon (in 1951 3,1 kilo, in 1960 3,5 kilo en in 1961 5 kilo) ook het aantal gevallen van misvormingen steeg. In Nederland werden 25 ge vallen van misvormingen onderzocht. (In 1960 deden er zich zeven geval len voor, in 1961 acht gevallen en in 1962 tien gevallen). In negen ge vallen bleek dat de moeder tijdens de vroegste periode van de zwanger schap (vijfde tot zevende week) op eigen initiatief het kalmerende mid del softenon had gebruikt, terwijl in de overige gevallen het preparaat op recept werd ingenomen. Na het te rugtrekken in november 1961 van de voorraad softenon (op dat moment 20 kilo) zouden er geen misvormingen meer zijn voorgekomen. De zitting van de rechtbank ver liep tot vanmiddag bijzonder rustig. De verdedigers van de verdachten van de Chemie Grunenthal inter rumpeerden slechts een enkele maal het zeer uitvoerige relaas van prof. W. Lenz. Voor de zitting begon kwa men ouders van misvormde kinderen die vanaf vandaag als getuigen zul len worden gehoord. LONDEN (AP) Drie vliegtuigen van de Britse marine en een Ameri kaans patrouillevliegtuig hebben te vergeefs de Noordzee afgezocht naar de vijf vissers van de elgische trei- ler Shamrock, die vrijdag is vergaan. De 17-jarige Walter Thiel, die na 26 uur van een reddingsvlot gered werd, maakt het goed in het zee- "manshuis van Yarmouth. DEN HAAG (ANP) De staatscommissie Cals-Donner heeft in een rap port geadviseerd o.m. tot afschaffing van de opkomstplicht bij verkiezingen. Ai eerder had de commissie „opkomstplicht bij verkiezingen" (de commissie- Berger) hiertoe geadviseerd. Het aidvies van de staatscommissie zal waarschijnlijk nog deze week aan de Tweede Kamer worden aange boden. Ook zal dit advies dat voorts betrekking heeft op de regeling van de voorkeurstemmen, in handen worden gesteid van een interdepar tementale werkgroep, die het rege ringsstandpunt over de gedane voor stellen zal voorbereiden. In deze werkgroep hebben zitting jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pan- nerden, prof. mr. A. Mulder en dr. A. H. Günther, secretaris-generaal van resp. de departementen van Al gemene Zaken, van Justitie en van Binnenlandse Zaken. In het rapport van de commissie- Berger, uitgebracht in decembe. 1967, werd afschaffing van de opkomst plicht in grote meerderheid bepleit. „De kiezers van nu zijn mondige mensen, voor wie de opkomstplicht een anachronisme is geworden", al dus de commissie-meerderheid. Op het ogenblik geldt nog, dat de kiezer bij de verkiezingen op het stembu reau moet verschijnen, maar als hij niet wil stemmen, mag hij weigeren een stembiljet in ontvangst te ne men Wegblijven zonder geldige re denen kan gestraft worden met een geldboete. Voor afschaffing van de opkomst- plicht bij de verkiezingen pleitten ook de PvdA, de ARP, D'66 en de PSP en bijv. het centrum voor staat kundige vorming (KVP). Een meer derheid van de commissie „kiezer- gekozene" van de WD heeft zich Zeer recent nog uitgesproken voor afschaffing van de opkomstplicht. Mr. CALS ...belangrijk advies... PARIJS (A.F.P.) In een Parijs' ziekenhuis is vandaag met succes een Siamese tweeling uit Togo, Blanche en Irene, gescheiden. De kinderen waren met het heilig been aan elkaar gegroeid. Hun toe stand is bevredigend. (Van onze redactie binnenland) TILURG In het leeuwen park Beekse Bergen zijn 3 wel pen geboren. Moeder en kinde ren leven in volmaakte har monie. Aanvankelijk leek het erop, dat de moeder de eerstgeborene zou verstoten. De directie van het park deed dan ook een be roep op eigenaars van zogende honden. Ruim 600 personen boden hun hond als pleegmoe der voor de welp aan. Achteraf bleek dat de leewin de eerstgeborene verstootte, om dat er nog twee welpen ter we reld moesten komen. Op de foto geeft mejuffrouw Ge ne Houghton, dochter van de be heerder van het park, het eerste welpje te eten, toen het moeder- dier het tijdelijk verstootte. ADDIS ABEBA (AP) De leider van de delegatie van Biafra in Addis Abeba heeft er bij de keizer van Ethiopië op aangedrongen een beroep te doen op de regering van Nigeria niet langer te schieten op vliegtuigen van het Internationale Rode Kruis die proberen hulp aan Biafra te brengen. De Nigeriaanse federale regering verwierp een beroep van het Inter nationale Rode Kruis om een einde te maken aan het beschieten van Rode-Kruisvliegtuigen,- die voedsel brengen naar het belegerde Biafra, aldus heeft een woordvoerder van het Rode Kruis meegedeeld. Een lid van de federale Nigeriaan se regering verklaarde, dat als Fran se troepen het land binnenkomen om Biafra te helpen, Nigeria tegen ze zal vechten. Hij beweerde dat Franse huurlingen de wapens opgenomen hebben om de Biafranen te helpen. Het commentaar kwam van de mi nister van Verkeer, Joseph Tarka, die in Rome voor een bezoek van twee dagen was aangekomen. Hij voegde er aan toe „Huurlingen van Franse nationali teit die in Biafra waren hebben ge vochten aan de zijde van Biafra en wij hebben er veel gevangen geno men". Hij weidde hierover niet ver der uit. De Franse regering heeft 10 dagen geleden een verklaring uitgegeven waarin zij zich voorstander verklaart van het oplossen van de 13 maanden oude burgeroorlog op basis van zelf beschikking. Gezegd wordt ook, dat de Biafranen bewezen hebben een volk -te zijn in een strijd van meer dan een jaar. Berichten uit Biafraanse bron, dat in de afgelopen maand 430 Ibo's zijn omgekomen door voedselvergiftiging in een vluchtelingenkamp bij Asaba in West-Nigeria, zijn gisteren door een woordvoerder van de regering in Lagos als nonsens bestempeld. Voordat vorige week de Nederland se legeroefening „Koningsgambiet" rond de Westduitse legerplaats Hohne begon, vestigde ik reeds de aandacht op de vreemde bijsmaak aan de naam van deze oefening. Zoals bekend is gambiet in de schaakwereld een ma noeuvre, waarbij direct aan het begin van het spel enkele pionnen worden geofferd. Een tragische speling van het lot wil, dat er inmiddels bij deze oefening twee doden zijn gevallen. _0— Wie mocht denken dat men dit risico loopt gezien het realistisch ka rakter van de oefeningen, vergeet één ding. De ijskast. 0— Immers, liefst tot tweemaal toe Is de oefening nu al tijdelijk afgelast, klonk om in de terminologie te blijven het codewoord „ijskast", omdat de gloeiend hete zon het asfalt van de Duitse wegen te zacht maakte voor het zware legermaterieel. Het' is natuurlijk met het oog op de EEG- en andere vriendschapsbanden ver standig, dat de betrokken legerleiding ervan afziet het Duitse wegennet te ruïneren en minister Leber nog ver der in de nesten te werken, van rea listische legeroefeningen blijft op die manier niet veel over. 0— Toon Herstelmans. 0— McGovern, de laatste ster die over een paar weken aan het firmament van de democratische presidentskan didatuur hoopt te schitteren,heeft over de „nieuwe", de „meer liberaal geworden" republikein Nixon gezegdt „De bijbel I. aft ons allang geleden gewaarschu\.*ï voor nieuwe wijn in oude zakken". Burgemeester E. Tjaden van Wijde- wormer, tevens waarnemend burge meester van Jisp (alles in Noord- Holland) heeft gezegd geen bezwaar te hebben tegen de aanleg en bouw van een nudistenkamp in de buurt van Jisp. Hij voegde aan zijn com mentaar echter toe: „Het gemeente bestuur heeft nog geen enkel stand punt." 0— Niet zo vreemd, hoorde ik deze* dagen een mij verder onbekende ra diostem zeggen: die willen het eerst nog even aankijken. —0— Franco contrabask (VN). 0 „Dit najaar wordt in het kader van de werkloosheidsbestrijding begonnen aan de uitbreiding van ons vakantie hotel „Hesselte" te Havelte in 't ern stig door werkloosheid getroffen Drente. Dit meldt onder de kop: „Uit breiding vakantieoorden belangrijk voor werkgelegenheid", het weekblad van het NVV „De Vakbeweging". 0— Het is in ieder geval iets. Er kun nen nu tenminste een paar werklozen meer in het „bondshotel" op vakantie. 0— Een leuk Italiaans dorpje waar van ik de naam uit solidariteit met allerlei VW's niet zal noemen werft toeristen met een aanplakbiljet waarop staat: „Bij ons kent men geen auto's, geen motorrijwielen, geen Ves- pa's. Alleen ezels vinden de weg hier naar boven. U zult u bij ons belist op uw gemak voelen." 0— Schrijft u me, als u het dorpje ge vonden hebt? 0— Suggestie van een grafschrift op Nixon: Het eind van 't gedonder: Hier ligt Nixonder. MERIJN. (ADVERTENTIE) Grote Kerkstraal 13 Steenbergen fel 01670-3385 Molenstraat 12 Roosendaal fel 01650-34583 Juwetier-Horloger, Burgem. Erasmusstr. 4 Iel. 01170-2629 Oostburg JVouwsestraat 18 Bergen op Zoom Boschstraat 44, Breda, de gehele prisma collectie

de Stem | 1968 | | pagina 9