SCHEVENINGEN anno 1968: een zandbak zonder glamour WESTDUITSERS „BESTORMEN" TSJ.-SL0WAKUE 25 king size filters 150 Radikalen leggen contacten met o.a. Nieuw Links DERNE JKENS VAN JKENCENTRUM Waar zijn. ze geblevenvedettes en diva's Winstgevende supermarkt moet dicht is): in jongen VERWEND WALVIS TAAK ROULETTE T egenstanders Niet genoeg MR. H. W. VAN DOORN COÖRDINATOR CAPELLE a.d. IJSSEL Encycliek wordt besproken op pastoraal beraad bisdom Haarlem Bundeling Nigeria Geen ruimte STROOM DOODT KAMPEERDER JG Deze documentaire |nse radicale studenten hun strijd tegen de IEER SERJANSZOON van de televisiebewer- boek „Mijnheer J. B. kan Teirlinck. eton Jchtstreeks uit Oostende INGEN!, een gezellige Arnold en Bach met Caart [iSEL 1968. Programma van de jongste vier de integratie van het lilijks leven. li HOMMES, uitzending -moraal |:hiedenis van Canada Inerprogramma voor de Ima gewijd aan Polen (ADVERTENTIE) lielaan 59, Breda usdag 13 augustus pILVERSUM I 402 M 12.00 Komt vrienden in het |-ogr. rondom het volkslied voor land- en tuinbouw 12.29 voorl.uitz. v.d. landbouw rtrevue 13.00 Nws., 13.11 Ra- NRU: De lichte muze be merkingen van volksmelodieën lerenigd Koninkrijk 14.30 Ros- |pomposers: mod. muz. (opn) 5.00 Stereo: Fragmenten uit >era's (gr) 16.00 Nws. 16.02 Residentie-orkest en solist: Jdass, muz. 17.00 De zingen- gevarieerd platenprogr. v .55 SOS-ber. 18.00 Nws. 18.16 n. 18.30 Stereo: Dansorkest 1. 19.00 Zelfportret 19.30 Nws. ëteitenkabinet: ge var. progr. in zicht: hoorspel 21.15 Ste- opole-ork: am.muz. 21.50 Oud 22.30 Nws. 22.40 Radiojoum. 55 Het muziekleven in Ned. 1940, muz. lezing 23.55-24.00 ILVERSUM II 298 M 2.00. Van twaalf tot twee: ge- r. (12.22 Wij van het land, t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 1 Act.; 13.00 Raden maar...) eo: Musiësta: licht muziek- 30 Pizzicato: muz. middag- 17.00 Overheidsvoorl.: De ing in de Ned. Ant. Vraag- ran Kees van Maasdam met N Lakerveld 17.10 Voor de 00 Mètropole-orkest en zang- Nws. 18.46 Act. 19.05 Van moet je 't hebben: licht pro* Opn. van de openb. lessen n. zomercursus voor voca- 's-Hertogenbosch 21.00 Kerk ;n (II), gesprekken met Tsje- kse priesters 21.15 Limburgs orkest en soliste: klass. en z. 22.30 Nws. 22.40 Overwe lf Gewijde muz. 23.00 Verge- ïkantiemagazine 23.30 Stereo: .muz. 23.55-24.00 Nws. RSUM III FM EN 240 M 12.00 Nws. 12.03 Zorrotie- 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: atenprogr. (14.00 Nws.) 15-00 3 Er-Jee-Em-Drie: licht pla- 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: mprogr. JSSEL VLAAMS 324 M ws. 12.03 Lichte muz. 12.JU med., progr.-overz. en Süb- 1 schippers 12.48 Lichte muz. enl. persoverz. 13.00 Nieuws r. 13.20 Tafelmuz. 14.00 Nws ,ar. muz. (15.00 Nws.) 16-0|J Beursber. 16.09 Progr. voor isteraars 17.00 Nws., weer- eed. 17.15 Lichtee muz. 18.W V.d. sold. 18.28 Paardesport- 0 Franse les 18.32 Gr.muz. keerswenken 18.40 L. muz. [wenken 18.55 Lichte muz. 1 en weerber. 19.30 Am.muz. tje 19.55 Lichte muz. 20.UU (In de pauze: boekbespr.) Nws. en ber. nsdag 14 augustus LVERSUM I 402 M 7.00 Nws. en ochtenagymn. strijdlied 7.23 Stereo: Licn- (7.30-7.35 V.d. voorpag.' v Deze dag VARA: 8.00 Nws. 3.20 Stereo: Lichte gr-rti«z; Van alle markten tnuis, .d. huisvr.) 9.00 Stereo:, uji- »ri 9.35 Waterst. 9.40 Lichte .30 V.d. vrouw 11.00 Nws. U.: Problematiek van nei ■h onderz. v. Zuid-Neo. g - tor de heer H. L. Kruimel o: Tsjechische vroeg-baiOK LVERSUM II 298 M 1.00 Nws. 7.10 Het levende Stereo: Oude muz. (gr) Vet. 7.45 Stereo: Klass. dan- 1.00 Nws. TROS: 8.11«P progr. voor automobilis en act.) 9.15 Am.muz. 6 leuters 10.00 Stereo: Klass. 0.30 V.d. vrouw 11.00 Nws. gram: muz. wedstrijdprog M III FM-KAN. EN 240 M 1,00 Nws- 902 Zin®' Mengelmuze: nwe. lans 10.30 Ramblers Radio li: 11.00 Nws. 11.03 Muziek- laatste internat. nws. dP v.d. lichte muz. ("•u" DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 AUGUSTUS 1968 (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Waarachtig, er is een tijd geweest, dat Mariene Dietrich het doodnormaal vond om naartScheveningen te komen tem einde daar het grootmoederlijk been als een magische kluif naar de toeristen te werpen. In een giitterjapon met ingebouwd sexyappeal schreed ze over het Kurzaalpodium en zong ze met een handwarme kropstem over de bloemen( die verdwenen waren. Daartussendoor gaf ze persconferenties en maakte ze verrukkelijke scenes met iedereen, die twijfelde aan haar goddelijke zending. Nu kan Scheveningen alleen nog haar fluwelen protestsong herkau wen: waar zijn ze gebleven, de Franse zangers, Trenet, Bécaud, Aznavour en Brelle, die elke zomer aan de Noordzee de sterren van de hemel zongen. Waar zijn ze gebleven, de grandioze vedettes, Juliette Greco, Edith Piaf, die omringd door kleedsters, minnaars en bewonderaars een suite in het Palace of in het Kurhaus betrokken en daar in negligé de pers een volmaakt nutteloos interview toestonden? Mr. P. van Dusseldorp: „Ik geloof nog steeds heilig in de mogelijkheden van Scheveningen." Waar zijn ze gebleven, de diva's op de divan, de sopranen en alten, die tussen de Scala in Milaan en de Metropolitan in New York even een alia a raison van vijf rooie ruggen tegen de blote engeltjes van de Kurzaal wierpen? Waar zijn ze gebleven, de glimmende negerin nen, die omwille van een mistige culturele opdracht hun oerwoud de rug toekeerden en in lucratieve topless hun krijgsdansen voor de Haagse cliëntèle uit de stoffige toneelvloer stampten? Vergeet het maar. Vergeet de concerten en de vuurwerken, de dansavonden en de semi-culturele hoogstanden. Het is geweest, het komt niet terug. Het Franse chan son heeft allang plaatsgemaakt voor de moddervette frikadel Mozart heeft het bepruikte hoofd voor een ingeblikte Holly- ivoodster,1 die nu de kleumende een filmdoekje voor. het bloeden brengt. dens moeilijk, ik ben de eerste, die het toegeeft, maar in hemelsnaam: wat zijn de consequenties, als dit theater wordt opgedoekt? Waar moét de opera dan met zijn hele hebben en houwen heen? Naar het Congresgebouw, waar straks ook het Residentie Orkest repeteert en uitvoeringen geeft? Geen zinnig mens gelooft in een dergelijke monstercombinatie. Daar komt nog bij, dat het Cir custheater gewoon 'n verrukkelijke zaal is. Ik heb hier het Royal Ballet uit Londen gehad, stuk voor stuk afzichtelijk lastige mensen, maar ze kwamen niet uitgepraat over de akoestiek van ons Circus. En een man als Toon Hermans, die ook wel wat gewend is, heeft on omwonden gezegd, dat hij het Cir cus prefereert boven Carré in Am sterdam. Dat is Scheveningen in de zomer van 1968: een onttroonde koningin in het rijk der geteisterde badplaat sen. Een zandbak zonder de gla mour van weleer, een walvis op het droge met een maag, waaruit het vermaak rigoureus is wegge pompt. Eén der laatste schatbewaarders, die de moed er nog steeds in houdt, is mr. P. van Dusseldorp, de joy euze directeur van het Schevening- se Circustheater. Terwijl de worm van de commerciële twijfel knaagt aan zijn ronde, grijze tempel, heft hij glimlachend het glas en zegt: „Ik hen gebleven, omdat ik nog steeds heilig geloof in de mogelijk heden van deze badplaats. Ik ben getrouwd met Scheveningen en ik denk er niet aan om haar nu onder moeilijke omstandigheden een schop te geven. Waarom ik geloof in Schevenin gen? Noem mij één grote stad in Europa die zo'n unieke geogra fische ligging heeft als Den Haag. Een metropool aan zee, man, dat wordt straks voor het Congres gebouw een doorslaggevend argu ment. Het congreswezen onder vindt immers een moordende con currentie, elke stad van enige be tekenis leurt met zijn eigen bak beest, waar het zo enig vergaderen is. Maar als de heren zijn uitge praat, willen ze wat beleven, wat uen. Een nachtclub bezoeken, een voorstelling bijwonen. En daar be ll u. 'aa^ van Scheveningen: wij nebben een ultra modern Circus theater, dat niet meer is weg te denken uit het culturele leven van °nze stad. Natuurlijk, wij hebben het hei- Moet je zo'n theater sluiten? Ik kan en wil dat niet geloven. De ellende is alleen, dat er domweg te weinig goeie produkties op de markt zijn. Een bijeengeharkte folkloristische dansgroep hoef je tegenwoordig niet meer te bren gen, dat is geweest. De mensen zijn verwend en komen alleen nog, als je iets goeds in huis hebt. Als je kunt zeggen dat je het allerbeste geëngageerd hebt. Maar de allerbeste artiesten vra gen vandaag de dag zulke enorme gages dat het voor een vennoot schap zonder subsidie onbegonnen werk is om ze te engageren. Ik had graag Mireille Mathieu naar Sche veningen gehaald, maar ik mag het ondragelijke risico niet lopen, dat mijn zaal niet volloopt voor zo'n zangeres. Aznavour kreeg je vijf jaar geleden nog voor een paar mille, nu vraagt hij het vier-, vijf dubbele. Met de concerten zitten we voor dezelfde moeilijkheden, een dui- zend-dollar-solist was vijf jaar terug een exceptie. Die kon je tel len op de vingers van één hand. Nu kom je handen tekort Toch willen we volgend jaar Scheveningen weer een goed en volwaardig zomerseizoen geven. Met concerten, met vedettes. Dit jaar was er een financiële kort sluiting, die ons compleet vleugel lam Heeft gemaakt, maar als we de koppen bij elkaar steken, komen we in 1969 gegarandeerd weer met een fijn resultaat uit de bus. Veel hangt daarbij af van de Opera stichting, die moet het besluit ne men, die moet zeggen, waar de opera zijn intrek neemt. Als het Scheveningen wordt, hebben wij de kurk, waar we op drijven kun nen. Ja waarachtig, ook zonder rou lette. Natuurlijk is he.t uiterst ver velend, als je ziet, dat een duide lijke tweederangsbadplaats als Knokke zich alles kan permitteren, omdat de Nederlanders daar in het Casino hun geld vergokken, maar ik weet zeker, dat Scheveningen ook zonder roulette volgend jaar glorieus terugkomt. Persoonlijk zou ik het wel een zegen vinden, als onze badplaats een casino krijgt. Elke dag, dat hij eerder komt, is meegenomen en als het moet draait het Scheve- ningse Casino binnen zes maanden. Daar zijn we op ingespeeld. Ik denk aan het Palacehotel, waar lang nog niet alle mogelijkheden zijn uitgebuit. Er zit bijvoorbeeld een schitterende balzaal in. Als je binnen negen maanden een hyper modern Circustheater uit de grond kunt stampen, moet het ook moge lijk zijn een Casino in recordtijd te openen. 1969 wordt een uitdaging, niet alleen voor het Circustheater, maar voor heel Scheveningen. Van alle badplaatsen in Nederland hebben wij nog steeds de beste papieren. Het gaat er nu alleen om, hoe, de kaarten geschud worden." «iiiMiiiitiilraifemii De zandbak zonder glamour, een onttroonde koningin die sterren zoals Mariene met de kropstem moet missen (Tan onze Bonnse correspondent) BONN/BERLIJN De onge wijzigde situatie in Tsjechoslowa- 'Je heeft bij de burgers der bondsrepubliek het verlangen ge stimuleerd, een bezoek aan het a uwland te brengen. Bij de Tsjechische militaire missie in et U'i - een overblijfsel uit de ^beerde bezetting van de Duitsc rÜkshoofdstad - v Westduitsers in de rij voor een visum. wlsWuitstr^w n, alÜid voor een beetn TVestberlijners nog Burgers van gebleven. Vele van West-R '!e. Bon(lsrepubliek en gebied va„"''J".hebben het grond- bruikt om d„ Jecll°slowakije ge- Oost-Berlii„ familieleden uit 'feiten, diè „.f!1 °°st-Duitsland te ■tl langs de normale weg (van bezoeken over en weer) kunnen ontmoeten. niet De militaire missie in de Westber- lijnse villawijk Dahlem verstrekte in 1964 bijvoorbeeld 125.000 visa voor bezoeken aan Tsjechoslowakije. In 1967 was dit aantal tot bijna 200.000 gestegen. In de eerste zeven maan den van dit jaar werden reeds bijna 155.000 visa verstrekt en nu na de conferenties van Cierna en Bratisla va vaststaat vast schijnt te staan dat de Sovjets zich niet in de in terne ontwikkelingen van Tsjdchoslo- wakije zullen mengen, valt te ver wachten, dat in toeremende mate Westduitsers en Westberlijners Tsje- choslowakije zullen bezoeken en dat in 1968 het visa-record van 1967 ver zal worden overschreden. Of evenwel Tsjechoslowakije nog zal blijven dienen als oord voor een rendez-vous met familieleden uit Oost-Duitsland, staat te bezien. Het is bekend, dat de Oostduitse staats- en partijchef Walter Ulbrieht be hoorde tot de felste tegenstanders van Alexander Dubcek en zijn her vormers en de sterkste voorstander was van een gewapende interventie in Tsjechoslowakije. Ulbrieht werd dan ook als enige Oostblok staatsr chef tijdens de conferentie van Bra tislava door de bevolking van de stad gewoon uitgefloten. Er moet worden verwacht dat zÜn regime van nu af aan niet meer zo vrijgevig zal zijn met uitreisvisa voor Oost duitse burgers naar Tsjechoslowakije en dat familie-ontmoetingen derhal ve minder frequent zullen worden. Bovendien wil Ulbrieht niet, dat zo vele Oostduitsers Tsjechoslowakije bezoeken om daar eventueel door de hervormingsbacil te worden geïnfec teerd. In juli hébben zich rond 40.000 Westduitsers en Westberlijners voor een visum gemeld bij de consulaire afdeling van die Tsjechische militai re missie in Dahlem. Dit grote aan tal verklaart ook, waarom het tegen woordig langer duurt voor men een visum krijgt. De chef van de consu laire afdeling, Koleba, heeft eenvou dig geen personeel genoeg. Er wer ken nu al 14 man op de consulaire afdeling, onder hen de echtgenoten van enkele leden dér militaire mis sie. Bovendien zijn uit Praag nog twee ambtenaren gekomen. Per dag komen ongeveer 2000 verzoeken om een visum binnen. Wie persoonlijk zijn visum haalt krijgt het in twee dagen. Op schriftelijk aangevraagde visa moet men minstens twee weken wachten, 94 procent van de aanvra gen stammen van Westduitsers. In de toekomst zullen deze Westduitse aanvragen worden bewerkt in het nieuwe kantoor der Tsjechoslowaak- se handelsmissie, die in Frankfurt wordt gevestigd. Zij zal in oktober worden geopend. (ADVERTENTIE) Neuwe GadstoneMild heeft meer: OEGSTGEEST (ANP) Het „parlement" van de Politieke Partij Radi calen de kerngroepvergadering heeft ingestemd met het voorstel van het bestuur op 5 oktober in Arnhem een congres te houden. Op dit congres zal de politieke situatie en met name het regeringsprogram voor 1969 wor den besproken aan de hand van twee toetsstenen die de Politieke Partij Radikalen ook gebruiken wil voor haar eigen program: wat er gedaan moet worden om de achterstand van grote groepen mensen te verminderen en wat er dient te geschieden om de burgers meer zeggenschap te geven. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/HAARLEM In het bis dom Breda wordt momenteel over' wogen om de nieuwe encycliek „Hu- manae Vitae" als conferentiestof aan te bieden aan de priesterberaden in de dekenaten. Er is nog niet beslist of de ency cliek ook ter sprake zal worden ge bracht in het Diocesaan Pastoraal Beraad, dat in november weer bijeen komt. Dit laatste, zo heeft mgr. Zwart kruis gezegd, zal wel gebeuren in het bisdom Haarlem. Dat zal althans de agendacommissie vragen voor de eerstkomende vergadering van de raad in oktober. Dat zou dan mede gelden als voor bereiding op het thema huwelijk en gezin cup het pastoraal concilie in ja nuari. De bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen, heeft zondag in zijn preek ge zegd, dat de encycliek van de paus een persoonlijke gewetensvorming niet uitsluit, „maar deze dient dan ook plaats te hebben. De heel con crete omstandigheden van uw eigen huwelijk moeten hierbij betrokken worden en pas na heel rijp beraad en na afweging van al deze omstandig heden kunnen beide echtgenoten tot een persoonlijk verantwoord besluit komen en dan kunt u daar ook heel rustig over zijn", aldus mgr. Jansen. Kardinaal Ottaviani, die president was van de commissie die het rapport opstelde voor de paus over de ge- boortenregeling, heeft gisteren ver klaard, dat de paus zijn plicht heeft gedaan. „Een verandering kon niet verwacht worden", aldus de kardi naal. Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, heeft zich onomwonden uitgesproken vóór de encycliek. Hij zei, dat het Poolse volk met christelijk gevoel en bereid tot opof feringen, de encycliek heeft ontvan gen, omdat het er zich van bewust is, dat de kerk niet op andere wijze kan Het congres wil ook een opvolger aanwijzen voor partijvoorzitter drs. C. P. M. Bogaers, die op medisch ad vies al te zware politieke activiteiten enige tijd achterwege moet laten. De actiecentra van de P.P.R. doet nu suggesties voor kandidaten. Het bestuur hoopt in september een voor dracht te stellen. Het opstellen van een program voor de P.P.R. is in gang gezet. De kerngroepvergadering besloot na melijk tot de instelling van tien commissies, die onderdelen van het program zullen ontwerpen. De co ördinatie van de programmawerk- zaamheden werd gelegd in handen van een centrale programmacommis sie, onder voorzitterschap van het Oud-Tweede-Kamerlid mr. H. W. v. 'Doorn. Het is de bedoeling dat begin vol gend jaar weer een congres wordt gehouden om het program vast te stellen. De kerngroep besloot op kortq ter mijn te beginnen met het leggen van contacten op lokaal niveau met par tijen en groepen, die deel zouden kunnen gaan uitmaken van een toe komstige bundeling van vernieuwen de krachten. Daarbij werd speciaal gedacht aan de Partij van de Arbeid en aan D'66. Maar ook ran A.R.P. en P.S.P. In het kader van het bevor deren van een beter begrip tussen wat hopelijk in de toekomst politieke bondgenoten zullen worden, zal de kerngroep voor de eerstvolgende vergadering, op 31 augustus a.s., een vertegenwoordiger van Nieuw Links uitnodigen om van hem meer te ho ven over de aard van deze beweging in de Partij van de Arbeid. De kemgroepvergaderingen zullen voortaan toegankelijk zijn voor alle leden. De situatie in Nigeria werd op de ze vergadering een belangrijk onder werp van gesprek. De P.P.R. sprak uit dat de Nederlandse regering zo wel rechtstreeks als via internatio nale organisaties nu eens met alle kracht dient te werken aan: 1. Onmiddellijke opheffing van de voedselblokkade tegen Biafra. 2. Stopzetting van de wapenleve ranties aan de oorlogvoerende par tij. Speciaal de Engelse leveranties aan Nigeria. 3. Beëindiging van de oorlog tus sen Nigeria en Biafra door on derhandeling. CAPELLE (ANP) Een timmer man van de gemeente Capelle aan den IJssel bij Rotterdam heeft gis teren in opdracht van zijn gemeen tebestuur een eind gemaakt aan het korte maar succesvolle commerciële optreden van de familie Groenewe- gen uit Rotterdam. De timmerman vergrendelde in aanwezigheid van een politieman de deur van een oude schuur aan de 's-Gravenweg in Capelle, waar va der J. Groenewegen samen met drie zoons de afgelopen weken enorme omzetten (ongeveer f 100.000,- per week) bereikten in hun daar geves tigde „cash and carry"-supermarkt. Omdat de gemeente Capelle het niet eens was met de plaats, waar de Rotterdamse familie commerciële successen behaalde, besloot zij 14 dagen geleden dat „cash and carry" moest verdwijnen uit "ie boeren schuur. Capelle had een aantal rede nen voorhanden die het tot deze beslissing brachten. Op de eerste plaats bleek de „cash and caiTy"-supermarkt van de fami lie Groenewegen door de zeer lage verkoopprijzen zo enorm bij het pu bliek aan te spreken, dat zich in de buurt van de schuur grote verkeers problemen gingen voordoen. „Soms was het er een chaos. Bussen en zie kenwagens konden vanwege de druk te niiet meer passeren", aldus gis termorgen een woordvoerder van de gemeente. Voorts lag de supermarkt in een landelijk deel van Capelle, dat de gemeente had bestemd voor recrea tieve doeleinden. „Vanwege het lan delijke karakter lijkt het de gemeen te onjuist, dat daar een supermarkt ligt. Wij hebben daar onze winkel- oentra voor", aldus de gemeente woordvoerder, die daaraan toevoeg de dat Capelle op het ogenblik geen ruimte heeft om de familie Groene wegen een nieuwe en geschiktere plaats te geven voor hun „cash and carry"-supermarkt. De gemeente heeft de heren Groenewegen veertien dagen de tijd gegeven om hun winkel te ontruimen. Het is nog niet bekend wat de he ren Groenewegen na de sluiting van hun bedrijf gaan doen. Zij hebben aanvankelijk overwogen tegen de ge meente een kort geding aan te span nen, maar tot op heden is het daar niet van gekomen. WILLEMSDORP (ANP) Op de camping „Bruggehof" nabij de Moer- dijkbruggen te Willemsdorp is de 58- jarige heer A. den Ouden uit Per nis op slag gedood. Hij kwam met elektriciteit in aanraking, toen hij bezig was met het repareren en aan sluiten van een koelkast in zijn ca ravan.

de Stem | 1968 | | pagina 7