IJlbricht bezoekt Praag Brandweer zwoegt hele nacht door Rijkspensioen van priesters te laag Tito veroordeelt militaire inmenging VERANDERINGEN IN CONCEPT-STATUTEN fy/j n, Afi A' Kelders en huizen blank Kleuter in Zierikzee doodgereden Adhesiebrief Bisschoppen krijgen steun van theologen Prijzenslag in cola Tl EK r gwater 3tel „DE LINDE" it m waar? VANDAAG MORGEN fa Eén zee Aïiierikanen gedood door eigen raketten Plaatselijk Nigerianen betogen tegen hulp van Fransen aan Biafra Statuten Manoeuvres Vijf zeelui uit België vermist EMERITUS-PASTOOR E.DOENS STUURDE BRIEF AAN K.V.P. BRIEVEN OP BEZOEK Verbruik E) kunt beter altijd uw bril agenOok bij sport'! ■arvoor zijn sport-mori- ren en onbreekbare gla- n onmisbaaT. ■rneuzen Noordstraat 16 «1. 01150—2337 ulst Korte Nieuwstraat 3 slefoon 011402327 en, dinsdag 13 augustus: ;ert, 6.11 en 18.13; Terneu. 35 en 17.39; Vlissingen, 455 Wemeldinge, 6.47 en 19.00. (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE liteit: Westerschelde schotel, rg !0 uur markt der liefde, 18 j. ZEN 20 uur roef in Tokio voor OSS-117,14 j, pgebouw 20 uur nd Restaurant erzande Vaal 15 uur Kermisschieting Teil 15 uur Kermisschieting buro chief 9.30-12 en 13.30-17.30 uur is telling „Spoorwegen in Zee- lis Singelstraat 10-12 en 14-17 uur ïstelling stads- en dorpsgezichten /AAS if het rijk der zilveren leeuwen, Leven op te leven, 18 j. De jonge wilden, 14 j. Giant, 14 j. c De Corniaud, 18 j. Ie liefdescarrousel, 18 i. Spion in de klem, 18 j. Huis Stoutmoedige dievegge, 18 J. Cash cash, 18 j. il De kleine bader, a.l. 'raffic te Beyrouth, 18 J. REN erfgename van Singapore, 14 J. 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Raad wie komt dineren, a.l. 0, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Vngélique en de sultan, 14 J. 16, 18 en 20 uur Dr. Zjivago, 14 j. in 21 uur lades De vos, 14 j. 5, 16.50, 19.10 en 21.30 uur 3et wonder der liefde, 14 j. 16, 20 en 22 uur De cracks, a.l. 14, 16.30, 19 en 21.30 uur De extravagante dr. Doolitte, 17.15 en 20.30 uur. 'he sound of music, a.l. 4, 17.15 en 20.30 uur Tarzan and the jungle boy, «1 L6, 18, 20 en 22 uur Vat gebeurde in het donker, 14 j. 16, 18, 20 en 22 uur ;en W uur troef in Tokio voor OSS-lli IG 0 uur markt der liefde, 18 j. 5RZANDE 'aal Schieting voor bejaarden AAS en als onder vandaag en als onder vandaag en als onder vandaag pen en als onder vandaag (VERVOLG VAN PAGINA X) „Dat is dan alleen nog maar de di rect zichtbare schade. Het is bijvoor beeld nog niet te overzien in welke mate de land- en tuinbouw geleden heeft. Voor diverse landbouwers en tuinders heeft de wolkbreuk in ieder geval catastrofale gevolgen gehad", zei ons gemeentesecretaris Chr. van I Kaam van Woensdrecht. I Kort na het begin van de wolk- I breuk begon de telefonade naar de brandweerkazerne: „Onze kelder staat vol"; „Mijn huis staat blank"; „Er is hier een heel stuk weg ver dwenen". Brandweercommandant G. Backx moest er al gauw toe besluiten de assistentie van de Bergen op Zoomse brandweer in te roepen. Die kwam. In Hoogerheide bleef de straatver lichting de hele nacht branden om de ongeveer 60 man sterke ploeg van brandweerlieden, personeelsleden van gemeentewerken en vrijwilligers I de gelegenheid te geven zo snel mo- gelijk enige orde op zaken te stellen. In Ossendrecht gaf een tot op zijn hemd natte burgemeester A. van Gils Wing aan een twintig man sterke ploeg van brandweerlieden en perso neelsleden van gemeentewerken, die bijzonder hard gewerkt heeft om de gevolgen van de wolkbreuk voorlo pig uit te wissen. Voor zover dat mo gelijk was althans In de Langstraat en de omgeving daarvan was het, wat de burgemees ter noemde „één kolkende zee". Veel bewoners hadden er te kampen met wateroverlast. Ook in de polders leek de schade groot. Veel wegen in en duiten het dorp kwamen blank te s aan. In de Koningin Wilhelmina- st'aat stond liet water hier en daar cm hoog. Veel auto's strandden, pet water liep er veel huizen (en kelders) in. Hetzelfde, zij het in mindere mate, as het geval in de straat Onseind. ateroverlast hadden ook de bewo- Zsy™ diverse huizen langs het Mo- tteuid en de Molenstraat. Het kij 't beeldje" stond ge- __£Mank. Op de hoek van de Kerk- 84wv\v°2ï,ze redactie buitenland) ka,,K /0KI° - Acht \meri- veiwti'nlanteristen zijn om het le- vliei/H^ toen eEn Amerikaans de zatei(Iagmorgen te dicht bij Viiftil 1 eelllleid raketten afvuurde. Aria Tenkanen raakten gewond. Pers vlulanse B~52 bommenwer- vah«l ben zonda§ na Pa«ze op Noola een maand hun aanvallen ii n ™e01aln hervat, van de L S' de sPeciale adviseur delink,ifi ?vif:tnamese onderhan- n°i in Mnlt in Pariis' is "it Ha- ^ar waalsM?" aangekomen. Hij zal mier Knlll 'ln ilk sPraken met pre- v'iogen naarnparijsVervol®ens dO0r" senator Stephen koge funnu verklaard, dat v>6taamesetl0"a"s.sen van de Zuid- geld donnn g ei0'te bedragen lwnkenomb« buitenlandse WinHi!edekt 'e zi.in als het be- lgon ten val humt. Dit was zaterdagavond een veel voorkomend beeld in Hoogerheide en Ossendrecht; de brandweer moest, terwijl de straten nog blank stonden, veel kelders leegpompen. straat en het Kerkepad sloeg een stuk straat weg. Dat gebeurde ook in de O.L. Vrouw ter Duinenweg. Ook in de omgeving van Ossendrecht kregen de gewassen het zwaar te verduren. Zowel burgemeester Van Gils als brandweercommandant J. Smout ble ken van mening dat de riolering, ge zien de omvang van de ramp, het uit stekend heeft gedaan. In Hoogerheide mopperde men wel op de riolering, vooral enkele bewo ners van de panden aan het Van der Meulenplein en het aangrenzende deel van de Raadhuisstraat. „Als het even flink regent zitten we meteen onder water. Er klopt iets niet met de riolering", is de mening ten Huize van bakker Goris, wiens bakkerij, woonhuis en winkel blank stonden. De wolkbreuk was, wat het K.N. 'M.h noemt, zeer plaatselijk. Het vee] lager dan Hoogerheide gelegen Woensdrecht had praktisch geen wa teroverlast. De narigheid bleef er be perkt tot op de wegen gespoeld zand en enkele ondergelopen kelders. In Putte en Huijbergen regende het weliswaar flink, maar niet zo lang. De schade was gering. Bergen op Zoom kreeg een hevi ge maar vrij korte regenbui te ver werken. Alleen in de wijk Nieuw- Borgvliet was sprake van waterover last. Personeel van de dienst gemeen tewerken moest hier en daar, vooral in de Borgvlietse „villawijk", een 'helpend handje toesteken. LONDEN (AP) Meer dan 200 Nigeriaanse demonstranten zijn op gemarcheerd naar de Franse am bassade, hebben Frankrijk aan de kaak gesteld omdat het Biafra steunt en gewaarschuwd dat de Franse be zittingen en investeringen in Nigeria vernietigd kunnen worden. Biafra heeft bekendgemaakt, dat het in een sector ten oosten van Port Harcourt een grote Nigeriaan se aanval heeft afgeslagen. Woord voerders voor de federale strijdkrach ten verklaarden dat hun troepen stand hielden tegen de Biafraanse aanvallen. Het internationale Roode Kruis-co- mité heeft besloten de luchttranspor ten van het Spaanse eiland Fernan do Po naar Biafra ter hulpverlening aan de slachtoffers van de burger oorlog, op te schorten. In de afgelo pen nachten zijn de vliegtuigen be schoten door luchtafweergeschut van het Nigeriaanse leger. DE POLITIE van Schaesberg heeft L. K<: (24) gearresteerd, omdat hij vier meisjes met een pistool had be dreigd. Hij wilde een van hen aan randen. (Van onze redactie buitenland) PRAAG/BERLIJN/MOSKOU Het bewind in Tsjecho- slowakije gaat door met zijn streven de andere Oosteuropese communistische landen te winnen voor zijn nieuwe politiek. Na het succesvolle bezoek van de Joegoslavische president Tito, die gisteren naar zijn land terugkeerde, zullen de Tsjechen binnenkort besprekingen voeren met de leiders van Oost-Duitsland en Roemenië. Zaterdagavond tverd in Praag bekend, dat de Oostduitse partij leider Walter Ulbricht vandaag in Tsjcchoslowakije aankomt. De besprekingen, die geen uitvloeisel zijn van de conferentie in Bra tislava maar van een afspraak, die al eerder gemaakt is, worden gehouden in Karlovy Vary, het vroegere Karlsbad in West-Bohemen. De Oostduitse delegatie, die naar Praag komt, heeft op slechts één man na deelgenomen aan de conferentie in Bratislava. In Praag werd gisteren bovendien bekend, dat op 15 augustus een de legatie van de Roemeense communis tische partij en de regering naar Tsjechoslowakije komt. De delegatie zal geleid worden door Nicolai Ceau- cescoe, de Roemeense partijleider. Tijdens zijn triomfale bezoek aan Praag heeft president Tito op een persconferentie zaterdag verklaard, dat de conferentie van Bratislava be wezen heeft, dat de weg van de dia loog kan leiden tot het gewenste doel. Hij veroordeelde elke militai re inmenging door een communis tisch land in de zaken van een an der land. „Dat is schadelijk voor de ontwikkeling van het socialisme", aldus de president. Tito verklaarde verder, dat de kwestie van een vriendschapsverdrag tussen Tsjecho slowakije en Joegoslavië niet aan de orde is geweest. „De vriendschap tussen onze volkeren is zo groot, dat daar geen behoefte aan is", zei hij. Hij toonde zich tevreden over het re sultaat van de conferentie in Bra tislava, dat hij „positief" noemde. Op de vraag of Zuidslavië even ontevre den was als Roemenië, omdat dat land niet was uitgenodigd voor het gesprek in Bratislava, zei Tito: „De situatie van Zuidslavië is anders dan die van Roemenië. Dat land is lid van het Warschaupact van de Co mecon". De persconferentie .van Tito werd via de radio uitgezonden. De direc teur van de Tsjechische radio zei, dat het nooit eerder was gebeurd, dat een persconferentie van een com munistische leider in een commu nistisch land rechtstreeks werd uit gezonden. Hij zei dat dit deel uit maakt van het beleid van de Tsje- choslowaken zoveel mogelijk voor lichting te geven. In het officiële communiqué dat over de gesprekken werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de twee landen hun samenwerking op alle gebieden zullen versterken. Het overleg werd gevoerd in een hartelijke en kame raadschappelijke sfeer, aldus het communiqué. „Het was een goed bezoek", zei de Tsjechische partijleider Dubeck, toen hij president Tito uitgeleide deed. De Joegoslavische president, die Dubeck uitnodigde voor een tegenbezoek, zal binnenkort een officieel staatsbezoek aan Praag brengen. Het Tsjechische partijblad Rude Pravo heeft de nieuwe statuten voor de. communistische partij gepubli ceerd, die al door Moskou zijn be kritiseerd. Toon Hermans loopt met een zwachtel om het rechterbeen. Volgens hem is de enkelband geschilferd, na dat hij tijdens de première in de Maastrichtse schouwburg over de draad van een microfoon is gevallen. Hij loopt nu hinkend met wandelstok door zijn huis in Maastricht. Zijn eni ge zorg is zo snel mogelijk beter wor den om verder te werken aan z'n Amerikaanse show. De specialist vindt het raadzaam niet met de ge kwetste enkel op te treden. Het ontwerp bevat enkele belang rijke wijzigingen. Aan het lidmaat schap van de partij, waartoe ieder een in vrijheid moet kunnen toe' treden en die hij ook moet kunnen verlaten, mogen geen speciale voor delen of privileges verbonden zijn, Bovendien moet ieder lid vrij voor zijn mening kunnen uitkomen en ook hoge functionarissen openlijk kun nen bekritiseren. Minderheden krij gen volgens het ontwerp het recht te eisen dat er nota genomen wordt van hun mening. Vooral dit heeft Russische kritiek uitgelokt. Onverwachts zijn zaterdag nieuwe legermanoeuvres begonnen in het zuiden van Oost-Duitsland, in Polen en in het westen van de Oekraïne. Dit is door het Russische persbureau Tass meegedeeld. Bij de oefening, waaraan troepen uit deze drie landen meedoen, zal vooral technische ver- bindingsapparatuur getest worden. (Van onze redactie binnenland) ZIERIKZEE. Frank de Jong (2) uit Zierikzee is overleden aan ver-' wondingen, die hij bij een ongeluk voor zijn ouderlijke woning opliep. De kleuter liep tegen een auto toen hij plotseling de weg oprende. In het weekend verongelukten minstens 15 personen. P. Damhuis (33) uit Baarle-Nassau reed met zijn brommer in Tilburg tegen een auto. Hij bezweek in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. F. Quick (45) uit Bergen op Zoom kwam op de legerplaats' Osendrecht onder een lading ledikanten terecht en overleed aan de verwondingen. De ledikanten schoven in een bocht van een vrachtauto. De 64-jarige D. Eerbeek uit Op- heusden werd bij het melken door de bliksem getroffen en overleed. In Vierlingsbeek liep de tweejarige Erik v. d. Krabben onder een auto. Hij was op slag dood. Bij een be drijfsongeval in Wormerveer werd een negentienjarigte Duitser op slag gedood. Bij een ongeluk in Leens kwam een 17-jarig meisje om. Twee andere in zittenden van de auto werden ernstig gewond. De 5-jarige Jennie ten Have uit Laren (Gld) kwam met elektrische stroom in aanraking, waardoor zij werd gedood. Bij een verkeersongeval bij Frank fort kwamen de 43-jarige P, J. T, Tammes uit Almelo en zijn 40-jarige echtgenote om het leven. De 81-jarige G. Sprokkreeff werd levenloos in zijn woning aan het Haarlemse Begijnhof aangetroffen. Hij is overleden aan de gevolgen van kolendampvergiftiging. Maria Genke (19) verongelukte in Vriezeveen bij een frontale botsing. Vier anderen werden gewond. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Een Brits schip heeft een zeventienjarige Belg aan boord genomen, die ruim 24 uur in een reddingbootje op de Noordzee heeft rondgedreven. Hij behoorde tot de zeskoppige bemanning van een trei- ler, die vrijdag gezonken is. De Belg wist alleen, dat de netten van het schip ergens aan haakten en dat toen het schip is omgeslagen. Over het lot van de vijf andere be manningsleden is niets bekend. Red dingboten en schepen kruisen op de plaats van het ongeluk. De kans de vissers te vinden is klein. Bij een explosie op een Italiaanse tanker zijn zeven personen omgeko men. Men vermoedt, dat gasvorming in .de tank oorzaak van de ontplof fing is geweest. Vier zeelui van een ander Italiaans schip worden ver mist, nadat brand op hun schip is uitgebroken. In Oostenrijk is een bus een ravijn ingereden. De Belgische chauffeur en vier inzittenden uit Engeland kwa men om het leven. De overige 21 in zittenden raakten gewond. Bij een vliegtuigongeluk in de Amerikaanse staat West-Virginia vielen 34 doden. Het toestel vloog in de buurt van het vliegveld tegen een heuvel. In de staat Ohio stortte een militair vliegtuig neer. Van de 31 in zittenden kwamen er zes om. Meer dan 100 jazzliefhebbers zijn in Londen van een hoogte van bijna vier meter neergestort door het in storten van een loopbrug die ze ge bruikten als tribune bij een jazzfesti val. Er vielen 67 gewonden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het (nog steeds ge heime) rapport van de commissie- Van Walsum waarin aan de mi nister voorgesteld wordt de ziel zorg en de eredienst in ons land in de toekomst met vijftig mil joen te subsidiëren, geeft, op de lange duur tenminste, wel enige hoop aan emeritus-pastoor E. Doens (81) uit Breda en vier an dere emeriti. Samen hebben zij in oktober 1967 een brief gestuurd aan het hoofdbestuur van de K.V.P.waarin zij vragen iets te doen aan de rijkspensioenen van rustende priesters van het bis dom. Tot nu toe heeft de brief geen andere vruchten afgeworpen dan een stapeltje correspondentie. Maar daar zal pastoor Doens geen kwaad woord over zeggen. „Als een staatscom missie er 22 jaar over doet", lacht hij smalend, „onj een rapport samen te stellen hoe durven ze er nog mee te komen dan kunnen wij van de KVP niet verwachten dat ze de zaak in 'n jaar voor elkaar heeft. Trouwens, de K.V.P- kan de kwestie alleen maar onder de aandacht van de regering brengen. Meer niet. Ze kan er zelf niets aan veranderen",. De brief die in oktober vorig jaar de deur uit ging, met E. Doens als eerste ondertekenaar, wees erop, dat de oud-gedienden onder de pa rochiepriesters met het pensioen dat ze nu krijgen geen eigen huishouding kunnen voeren. „Schrijf maar op' zegt de pastoor, „ik zal precies ver tellen wat, ik krijg. Van het rijk jaar lijks f 1218, van het bisdom per jaar f 3.500 en aan a.o.w. ook per jaar bijna f 3300. Te zamen dus een inko men van goed f 8000. Als ik ervan in een bejaardentehuis moet gaan, dan ben ik het bijna helemaal kwijt aan pensiongeld. Ga ik er particulier van wonen dan gaat er zo'n f 2000 van op aan huishuur, rond de f 3000 aan salaris en sociale lasten voor een huishoudster en van de rest moet ik dan een jaar lang eten, drinken, stoken en kleren kopen. Reken maar uit!" Een paar dagen nadat de brief van pastoor E. Doens e.a. naar het hoofdbestuur van de K.V.P. was ge gaan, kwam er ai een brief terug. Het hoofdbestuur had de zaak door gespeeld naar de Tweede Kamerfrac tie. Weer een paar dagen later kwam er een brief van de Kamerfractie voorzitter drs. N- Schmelzer, die liet weten dat de fractie de kwestie ge delegeerd had aan de fractiecommis sie Justitie. Toen bleef het maan denlang stil. Tot ongenoegen van pas toor Doens, die zei: „We hebben het schuitje nu te water gelaten, nou moet het ook varen". En hij schreef weer een brief aan de K.V.P. Ant woord van drs. Schmelzer: „Er is een wijziging gekomen in de fractie. Ik heb de stukken aan de nieuwe voor zitter ter hand gesteld. Het was toen maart 1968. In april kwam er een brief van de fractiecommissie Jus titie, dat ze het episcopaat om gege vens, had gevraagd. Half juli liet de commissie - secretaris weten, dat het episcopaat nog niet had gerea geerd en dat de commissie opnieuw om gegevens had gevraagd Tot nu toe is dat de laatste brief in de map. Maar nu is er, na 22 jaar, het rap port van de commissie-Van Walsum. En dat geeft de emeritus moed Als pastoor Doens over de toestand van de emeriti spreekt dan doet hij dat met kennis van zaken. Niet al leen is hij zelf al sinds 1965 gepen sioneerd met 52 dienstjaren maar bovendien gaat hij sinds au gustus vorig jaar op verzoek van de bisschop de emeriti van het bisdom opzoeken. Het zijn er zo'n 75. „Dat wilde de bisschop zelf gaan doen", vertelt hij, „bij al z'n ander werk. Ik heb gezegd: man, dat is onmoge lijk. En toen heeft hij me gevraagd of ik het wilde doen".' Pastoor Doens heeft die taak graag op zich genomen. Hij zegt: „Ik weet nu dat er gepensioneerde priesters zijn die het goed hebben, die heel gelukkig zijn. Maar er zijn er ook, die in een pensionkamertje zitten helemaal geen armslag meer heb ben als ze hun pensiongeld betaald hebben. En dat is zuur". Zelf wordt pastoor Doens een groot voorstander van huisbezoek en persoonlijk contact begeesterd voor zijn werk door de hartelijkheid waarmee hij telkens weer ontvangen wordt- „Het doet ze allemaal goed", zegt hij, „een beetje belangstelling van het bisdom. Ze zijn er reusach tig blij mee. Ik merk dat goed. Ik heb nog nooit zulke lekkere sigaren op als de laatste tijd. Allemaal uit het échte pastoorskistje. NIJMEGEN/CASTEL GANDOL- FO/MILAAN (KNP/AP) De Nederlandse bisschoppen hebben van 117 docenten aan theologi sche hogescholen in ons land een brief ontvangen, waarin zij hun instemming betuigen met de re actie van de bisschoppen op de encycliek Humanae Vitae. De brief is ondertekend door 117 docenten, van wie de handtekeningen binnen 24 uur verzameld werden. Zij doceren in Nijmegen en aan de theologische hogescholen van Am sterdam, Eindhoven, Heerlen, Tilburg en Utrecht. De theologen zeggen in hun brief dat met name het verlangen van de bisschoppen naar een „zuiverder functioneren van het gezag in de kerk" hen uit het hart gegrepen is. „Wij menen n.li" aldus de brief, „dat de wijze van gezagsuitoefening waarvan de encycliek Humanae Vi tae een symptoom lijkt afbreuk doet aan de evangelische taak van het herdersambt om leiding te geven aan het volk Gods". Paus Paulus heeft opnieuw gerea geerd op de kritiek op zijn encycliek. In een toespraak in Castel Gandolfo verdedigde hij opnieuW zijn stand punt. Hij smeekte Gods zegen af over allen, die zich tegen zijn stand punt verzetten. De leider van de orthodoxe kerk, patriarch Athenagoras van Constan- tinopel, heeft gezegd dat hij het standpunt van de p&us inzake ge- boortenregeling onderschrijft. De en cycliek is in overeenstemming met de bijbel, aldus de patriarch. Kardinaal Alfrink heeft in een in terview met de in Milaan verschij nende krant Corriere della Sera op nieuw verklaard, dat er kritiek ge leverd kan worden op het pauselijk standpunt, maar dat de tijd van schisma's voorbij is. De kardinaal zei verder, dat het eigen geweten de laatste norm .is. maar dat men bij de vorming van het geweten de gezaghebbende plaats van het pauselijke woord moet er kennen, „zelfs als dat in dit geval niet onfeilbaar is". Tijdens de predikatie onder de eu charistieviering in Benningbroek Sy- bekarspel sprak mgr. Zwartkruis, bisschop van Haarlem over de ver klaring van de Nederlandse bisschop pen betreffende de encycliek Huma nae Vitae. Antwoord gevend op de vraag wat de gelovigen van de pries ters verwachten, zei de bisschop, dat men medeleven en begrip van zijn priesters verwacht. (Van onze redactie buitenland) MONTEVIDEO Ongeveer drie duizend studenten hebben In liet weekend verwoede gevechten met politie geleverd in het centrum van Montevideo, de hoofdstad van Uru guay. De onlusten, waarbij volgens nog onofficiële gegevens een soldaat en minstens een student om het le ven zijn gekomen, werden gekarak teriseerd als de ergste die zich sinds mensenheugenis in Uruguay hebben voorgedaan. De onlusten begonnen toen de politie vrijdag een inval dieed in uni versiteitsgebouwen bij haar onder zoek naar de woensdag ontvoerde dr. Reverbel, een vriend en adviseur van president Jorge Paeheco. Dr. Rever bel werd ontvoerd door een Peking- gezinde organisatie. De Uruguese re gering besloot vrijdagavond de raad van de universiteit te ontslaan, als de senaat daarmee akkoord zou gaan. Volgens de politie zijn in de ge bouwen van de universiteit grote hoeveelheden wapens en munitie ge vonden. De regering heeft de be schuldiging uitgesproken diat de uni versiteit een broeinest is van linkse ondermijnende activiteiten. Ook in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro is in het weekeinde hevig gevochten tussen politie en studenten. Dezen protesteerden te gen de arrestatie van een van hun leiders. Er werden volgens de politie twintig arrestaties^ verricht. Bij de foto: De politie in Monte video moest met traangasgranaten optreden tegen de studenten, die zich achter barricaden verschanst hadden. Tientallen mensen werden gewond, onder meer verschillende politieagenten, doordat iemand met een bus op de politie inreed. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Rond de introductie van literflessen Pepsi Cola (door Vrumona) is een prijzenoorlog ont brand tussen de cola-producenten. Tot nu t°e zijn er alleen driekwart- literflessen cola op de markt, die tot vorige- week 73 cent kosten. Zodra de literfles van Pepsi werd aangekondigd tegen een introduc tieprijs van 79 cent ging Coca Cola direct over tot een verlaging van de prijs voor haar driekwart-liter fles tot 59 cent, terwijl Drie Hoef ijzers (Royal Crown Cola) en Raak tot 55 cent gingen. Vrumona bracht de introductieprijs voor een liter Pepsi toen op 69 cent, waarop De Gruyter weer is gevolgd met een verlaging tot f L49 voor drie flessen van driekwart liter en Albert Heyn met 49 cent per fles. Te verwachten vlat, dat deze prijs verlagingen slechts van tijdelijke jard zullen zijn. De nieuwe flessen Pepsi Cola zullen alleen gedurende de introductietijd 69 cent kosten; of ficieel is de prijs vastgesteld op 85 cent. Zodra Vrumona is terugge keerd tot deze prijs, zullen ongetwij feld ook de andere colamerken weer duurder worden. Aan te nemen valt dat op het ogenblik onder de kost prijs wordt verkocht. De introductie van de nieuwe liter flessen Pepsi door Vrumona is be doeld om een groter marktaandeel te verkrijgen, en vooral om de con currentie van de grootwinkelbedrij ven terug te dringen. Momenteel be zit Coca Cola meer dan de helft van de colamarkt in ons land. Tweede is Vrumona met ruim tien procent, gevolgd door Drie Hoefijzers en Raak (leveranciers van Raak-co- la en de cola van Albert Heijn) en tenslotte de bottelarij van De Gruy ter. Het verbruik van cola in ons land stijgt nog steeds, zij het in niet zo'n sterke mate als dat van „up"- dranken. Vorig jaar werd circa 110 liter up verkocht tegen 80 liter cola. Onder de up-levera-nciers is Vrumo na, de producent van Seven-Up, de grootste. Van alle frisdrank in Ne derland is Seven-Up op het ogenblik nog de populairste. De up-dramken van de grootwinkel-bedrijven zijn echter evenals hun cola's sterk in opgang. DOOR het falen van een raket mis lukte de poging een Amerikaanse aardsatelliet in een baan om de aarde te brengen. Het was de bedoeling om de satelliet met een camera voort durend het oog te laten houden op orkanen en andere stoomsystemen.

de Stem | 1968 | | pagina 3