Keuze „running mate grote verrassing Razende schutter zaait dood in rosse buurt BEREIDT PAUS BISSCHOPPEN SYNODE VOOR? bont Q Hans v. H. in vrijheid REEBOK DOOR VOORRUIT fjSHÈSÈÊËÊÊÊË Twee doden en vier gewonden in Amsterdam Vermiste zwemmers waarschijnlijk zeehonden Encycliek irreëel en zonder effect DAGBLAD VOOR ZEELAND MIAMI BEACH - De republikeinse kandidaat voor liet Amerikaanse presidentschap, Richard M. Nixon, heeft gisteren de 49-jarige gouverneur Spiro Agnew van Maryland gekozen als zijn „running mate". Liever niet VERTRAGING CARNAVAL Dode bij oefening ,Koningsgambiet' SCHIETKLAAR RAZERNIJ BISDOMBLAD DöPFNER: 4NDAAG IN Bewolkt zomerprijzen Waarom zij niet? Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur ,08e JAARGANG No. 26886 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur Dr. W. A. J. M. Harkx Al Ma) Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ MA. C. v. Dongen C J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j'/\A Mes, P V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Relgerstraat 16 tel 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Burëaü"voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14- telefoon 3751 7~ V R IJ D A G 9 AUGUSTUS 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). DUO NIXON AGNEW IN DUEL MET DEMOCRATEN (Van onze redactie buitenland) Nixon maakte zijn verrassende besluit bekend op een persconfe rentie. Agnew is altijd een aanhanger van Nelson Rockefeller, de gouverneur van New York, geweest maar heeft eerder dit jaar zijn steun gegeven aan Nixon. Lang heeft hij aangedrongen op een openlijke kandidaatstelling door Rockefeller, maar deze verklaarde op 21 maart, na de overwinning van Nixon in de voorverkiezingen in New Hampshire en het terugtrekken van de andere republikeinse kandidaat, George Romney, openlijk dat hij zich niet in de strijd om de nominatie zou werpen. Dit was voor Agnew, die bekend staat als een gematigd politicus, aanleiding om zich bij Nixon aan te sluiten en hij is daar niet van teruggekomen, ondanks alle latere pogingen van Rockefeller in die richting. fzf/zfzim mmm De Republikeinse Partij heeft zijn troeven op tafel gelegd. Nixon en Agnew zullen de strijd aan binden tegen een nu nog onbekend duo van de Democratische Partij. Men mag respect hebben voor het doorzettingsvermogen waarmee de ambitieuze Nixon heeft gewerkt aan djn moeilijke comeback. Er wordt veel gesproken over de „nieuwe Nixon". En ook hijzelf zei in een persconferentie dat hij sinds 1960 veel heeft geleerd en gelezen. Voorlopig echter kan men het best wat gereserveerd staan tegenover de zogenaamde vernieuwing van Nixon. Zijn standpunt ten aanzien van Vietnam veranderde weliswaar, maar men moet niet over het hoofd zien dat dit gebeurde tegen de ach tergrond van een verkiezingscam pagne, waarin bleek dat juist de uiven in de Vietnam-politiek steeds "neer weerklank vonden bij de Ame rikaanse kiezers. Helemaal niet zo geruststellend is de aanwezigheid van Agnew aan ixons rechterzijde. Agnew heeft op elstuk van de burgerrechten eens end gestaan als een man die ach ter de wensen van de negers stond, •aar naarmate die wensen éisen werden, verhardde Agnew zijn hou- 'n9, om zich tenslotte te ontpoppen I a s een havik in de „recht-en-orde- kwestie". i 'ixon-Agnew lijkt niet de combinatie le Amerika hard nodig heeft. Zij vertegenwoordigen de oude stijl, de ^'i van het Amerika der vaderen, os eigen land. De stijl ook die de i-Pfoblemen wegmoffelt en nog aver ontkent omdat problemen on Ar"erikaans zouden zijn. t'A2ner. -de vraa9 of de Democra diri WS' 'n staaf is een kan een t T" VOren te schuiven die AmR radicale aanpak van en buitenlandse Eino„i"i verwezenli|ken onïÏnd.eni9e h°0P daar°P nU 9 lievefl °nSue keu2e niet moeilijk. Carthv 06u HumPhrey een Mc- Wii ziin" Witte Huis dan Nixon- nei wa'lswaar geen Amerika- A""érikaan beroerde is dat de Huis komïA tVtrakS 'n het Witte wereld - 'e^duf Tude hele vr'ie banden heeft Het °nZe in Nixon zei op zijn persconferentie dat hij ongeveer 100 partijleiders ge raadpleegd had over de keuze van zijn „runnig mate". De keuze van Agnew was een gro te verrassing. Men had verwacht dat Nixon zijn tweede man zou kiezen uit de senatoren Mark Hatfield van Oregon, Charles Perey van Illinois en John V. Lindsay van New York. Bij zijn ontmoeting met de pers zei Agnew: „Ik ben verbluft. Ik had geen idee dat dit zou gebeuren. Het kwam als een donderslag bij heldere he mel". Met de keuze van zijn „running mate" eindigde voor Richard Nixon een spannende dag, die donderdag morgen vroeg begonnen was met de uitverkiezing tot republikeins kandi daat. Nixon won de kandidatuur bij de eerste stemming, die met grote ver traging plaatshad, nadat een groter aantal delegaties dan ooit in de ge schiedenis van de republikeinse par tij „favorite sons" naar voren had den geschoven, hetgeen gepaard ging met langdurige redevoeringen en de monstraties. Nixon behaalde de benodigde 667 stemmen nog voor de laatste delega ties hun keuze hadden bekendge maakt. De 30 stemmen van Wisconsin brachten Nixon over de grens van 667. Tot dat ogenblik waren 650 stemmen op de oud-vice-president uitgebracht. In totaal kreeg Nixon 692 stemmen. Toen de stemming voltooid was stelde gouverneur Reagan voor de verkiezing van Nixon tot een een parige te maken. Het voorstel van Reagan werd door de Conventie met luide instemming begroet. De redevoeringen ten gunste van plaatselijke kandidaten namen lan ger dan acht uur in beslag. Afgezien van de drie hoofd-kandidaten, wer den er tijdens deze redevoeringen nog negen anderen voorgedragen. El ke voordracht ging gepaard met een luidruchtige en carnavalsachtige ma nifestatie. De massaalste „vertoning" was die voor Nixon, die zelf niet in '■V';e conventiezaal aanwezig was, maar het gebeuren in deze zaal voor het grootste deel op het televisiescherm in zijn hotel gadesloeg. Enige ogen blikken vóór de stemming evenwel verliet Nixon per auto zijn hotel. De luidruchtigste demonstratie was wellicht die voor gouverneur Rocke feller. Zijn aanhangers waren zo uit gelaten, dat het lang duurde voordat zij weer tot bezinning waren ge bracht. De officiële uitslag van de stem ming luidde: Nixon 692, Rockefeller 277 en Reagan 182 stemmen. Rockefeller zei dat hij bij de eer ste en beslissend gebleken stemming 75 stemmen minder heeft gekregen dan verwacht werd. Reagan kreeg 100 stemmen minder dan het aantal waarop hij gerekend had. (ZIE VERVOLG OP PAGINA 9) VOOR PROFIELEN VAN NIXON EN AGNEW' ZIE PAG. 7 Een van de slachtoffers van de schietpartij ligt hier voorover in een politiebusje, voordat de GGD arriveerde. (Van onze correspondent) VAALS In Vaals is gisteren middag een reebok door de voorruit van een rijdende auto gesprongen. De bestuurder van de auto liep snij- wonden in het gezicht op. De ree bok moest ter plaatse worden afge maakt. EEN GELDKISTJE met spaargeld is buitgemaakt tijdens een inbraak bij het bejaarde echtpaar Penning in de gemeente Scheemda. Hoe groot het gestolen bedrag was, is nog niet beken dgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) CELLE Nabij het plaatsje Kne- sebeck in West-Duitsland is gisteren de 20-jarige Nederlandse dienstplich tige soldaat D. Kronenburg uit Utrecht bij een ongeluk om het leven gekomen. Soldaat Kronenburg nam deel aan de oefening „Koningsgambiet" en reed in een jeep. Zijn wagen kantelde in een bocht. Hij liep zodanige ern stige verwondingen op dat hij in de loop van de dag in een ziekenhuis in Celle is overleden. Een andere inzittende van de jeep werd niet ernstig gewond. (Zie ook pagina 9) a (Van een onzer verslaggevers) BERGEN AAN ZEE De politie in Bergen heeft gisteren meegedeeld het bij nader inzien onwaarschijnlijk te achten dat er woensdagmiddag inder daad zeven zwemmers in nood zijn geweest in de zee bij Bergen. De politie vond het voor de hand liggend dat de tipgevers zich hebben vergist en een groepje zeehonden voor zwemmers hebben aangezien. Hij voegde er aan toe dat het natuurlijk niet geheel uitgesloten is dat het toch in nood verkerende mensen zijn geweest voor wie de reddingsactie is onder nomen, maar hij baseerde zijn oordeel op het feit dat er nog steeds geen kledingstukken zijn gevonden en er nog niet een aangifte van vermissing van personen is gedaan. Niettemin blijft de scheepvaart in de buurt van Bergen oplettend. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Midden ito de Amsterdamse rosse buurt heeft gisteravond een nog onbe kende man op gruwelijke wijze huisgehouden tijdens een steek en schietpartij, waarbij de politie een vol uur lang volkomen mach teloos moest toekijken. De schut ter, die zich in een huis had ver schanst, heeft twee mannen doodgeschoten en drie personen gewond. De drie gewonden zijn twee vrouwen en een kind. Een uur nadat de schietpartij was begonnen, om kwart voor tien, slaag den twee politiemannen er in het huis aan de Zeedijk, waar de sèhutter zich had opgesloten, binnen te dringen en de man te overmeesteren. De schut ter zou hierbij zelf ernstig gewond zijn geraakt. Een uur lang heeft de man de si tuatie rond het bewuste huis op de Zeedijk volkomen beheerst. Hij schoot onverbiddelijk op iedereen die hij in het vizier kreeg. Volgens de eerste berichten beschikte de schutter in ieder geval over een pistool en een mes, mogelijk had hij nog andere wa pens. Vrij kort na het uitbreken van de vechtpartij, die volgens de eerste va ge berichten een buurtvete betrof, trof de man vanuit het huis een man, die midden op het asfalt van de Zeedijk dodelijk getroffen neer viel. De inmiddels gearriveerde wa gen Van de Gemeentelijke Genees kundige Dienst was niet in staat dit slachtoffer te bereiken omdat de schutter bleef schieten. Met een Volkswagenbusje, dat, ge dekt door politiemannen die hun wa pens schietklaar hielden, langzaam achteruit in de richting van het slacht offer reed, slaagde de politie er ten slotte in de getroffen man te berei ken. Deze bleek inmiddels te zijn overleden. De schutter schijnt, toen hij zich realiseerde dat zijn slachtoffer dood was, In een soort razernij te zijn ver vallen, want kort hierop begon hij alle mogelijke huisraad van driehoog naar beneden op het wegdek van de Zeedijk te gooien. Intussen slaagde de politie erin een tweede slachtoffer, d%t getroffen op straat lag, te bereiken. Het was een vrouw, die ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. De twee politiemannen, die het pand hadden kunnen bereiken, wa ren commissaris Groeneveld chef van het bureau Warmoesstraat, en hoofd inspecteur Vrijburg, chef van het bu reau Leidseplein, die piketdienst had. Even later zagen de honderden om standers ook broeders van de GGD het huis binnengaan. (Van onze correspondent) ROME/PARIJS/MUNCHEN Paus Paulus heeft op zijn vakan tieverblijf Castelgandolfo gisteren achtereenvolgens besprekingen gevoerd met de prefect van de congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Seper, de prefect van de congregatie voor de bisschoppen kardinaal Confalonieri en de secretaris van de bisschoppensynode Mgr. Rubin. In Rome merkt men op, dat deze audiënties zeer ongewoon zijn, omdat de normale ontvangst van kardinalen in de vakantietijden stop staat. Ge noemde autoriteiten hebben sinds het concilie nauw te maken met het con tact paus-bisschoppen en met een eventuele voorbereiding van een nieuwe bisschoppen-synode. Men brengt dit in verband met de kritiek op en de in stemming met de encycliek en de wijze waarop deze tot stand gekomen is. Intussen blijft jle encycliek „Hu- manae Vitae" de gemoederen in de katholieke en niet-katholieke wereld bezighouden. De nieuwe aartsbisschop van Parijs, mgr. Marty heeft zich in positieve zin uitgelaten over de pauselijke en cycliek „Humanae Vitae". Het bis domsblad van het aartsbisdom Mün- chen, waar kardinaal Döpfner aarts bisschop is, kant zich tegen de ency cliek, omdat paus Paulus zich met zijn uispraak buiten de werkelijkheid plaatst. Vele katholieken die het woord van de paus ernstig nemen zullen by hun herbezinning veel waarde hechten aan het feit, dat die uitspraak niet onfeilbaar is. Tegenover het gezag van de paus, staat het gezag van de bisschoppen, die al eerder tot andere inzichten gekomen waren. In ieder geval is de discussie niet ten einde, aldus het bisdomsblad. De reacties van de Spaanse dagbla den op de encycliek „Humanae Vitae" zijn zonder uitzondering zeer posi tief. Daarbij echter treden wel nuan ces op: van enthousiasme by de sterk katholiek gerichte bladen tot de min der besliste reacties bij de meer links- gezinden of liberale katholieken. Wat de kritische stemmen betreft, die zyn in Spanje officieel niet geuit, maar wel publiceren vele bladen de kritiek uit de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk. Ook vermijden alle kranten om de mening van de man in de straat te vragen: het is niet duide lijk of zij het niet kunnen vanwege de censuur of dat zij het niet willen. (Zie ook pagina 9) (Van een onzer verslaggevers) HASSELT De 47-jarige Hans van H., die ervan werd verdacht de grafschenner te zijn, is gistermiddag in voorlopige vrijheid gesteld. Dit ge beurde nadat gistermorgen zijn laat ste alibi's werden bevestigd. Het waren voomameiyk de graf- schennerijen die op 11, 13 en 14 juli in de omgeving van Brussel werden gepleegd, die de man hebben ontlast. Op dat moment zat Hans van H. na melijk al in Duitsland bij zijn vrouw. Op 15 juli werd Van H. daar gear resteerd. Pas geruime ty'd later kwa men de meldingen binnen van Brus selse grafschenneryen. Hans van H. was vrüdag bij zijn vrijlating gekleed in een kort blauw rokje en een mouwloos bloesje. Hij liep op blote voeten, wat volgens hem te wijten was aan het feit dat. de justitie al zy.n schoenen in beslag zou hebben genomen. Na een bezoek aan zijn Hasseltse woning vertrok Hans van H. vergezeld van een groot aan tal journalisten naar het Belgische plaatsje Diest waar hij in een oud vervallen kerkje een eigen kerkge meenschap wil gaan stichten. Op de gemeenteiyke begraafplaats verklaar de hij, gezeten op een grafsteen, dat hij eigeniyk helemaal niet tegen grafsehennery was. Hans van H. ver telde dat hij een boek wil gaan schrij ven met als titel „Ik tel de stukken", de ondertitel zal moeten luiden „Ge dachten van een grafschenner". Aan processen tegen de politie of tegen kranten denkt Van H. niet. „Ik houd niiet van processen. Bovendien heb ik zo veel gratis publiciteit ge kregen, ik schrijf hier mijn boek, voor de rest ga ik gewoon verder le ven". De aardappeloogst in ons land zal dit jaar aanzienlijk lager zijn dan voorheen. Pagina 5 Als op 23 september de nieuwe t.v.-zender in Wesel in gebruik genomen wordt zal men tot in West-Brabant de Duitse pro gramma's kunnen volgen. Pagina 6 Ook de Zuidafrikaanse kerken zuiien aanwezig zijn op de Ge reformeerde Oecumenische Sy node te Lunteren. Een van de gespreksthema's: het rassen vraagstuk. Pagina 11 Het N.O.C. heeft de 4 x 200 me ter zwemestafetteploeg (vrije slag) alsnog aangewezen voor uitzending naar de Olympische Spelen. Pagina 13 De inkomsten zijn nooit hoog genoeg om alle behoeften te be vredigen. Dat heeft men in Amerika ontdekt. En niet alleen daar. Pagina 15 Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veel bewolking met plaatselijk regen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lager. Morgen eon op: 5.15, zon on der: 20.14, maan op: 21.17, maan onder: 07.24. (ADVERTENTIES) HOFLEVERANCIER TOT 30 AUGUSTUS GROTE MARKT 25 - BREDA

de Stem | 1968 | | pagina 1