AMERIKA BELOOFT NOORDVIETNAMESE ZEELIEDEN VRIJ TE LATEN Zwemmersjeuk in Kennemer Zigeuners in tuin Bussumse politie FRANCO CONTRA BASKISCH SEPARATISME Vietcong dreigt met represailles Weggelopen meisje in Antwerpen gevonden VN-verlegenwoordiger naar West-irian Nog geen Hovercraft Hoek-Harwich v.v. Frans episcopaat zegt begeleiding encycliek toe DAGBOEK „CHE" IN NEDERLANDS •Wï.«WStR- AANVALLEN WAAKHONDEN Belgische antiquair mist kostbare schilderijen CONVENTIE IN VERLEGENHEID Middellandse Zeevloot van Russen weg als Israël agressie stopt Bankoverval in Engeland: buit 325.000 gulden Levenslang voor moorcl op kind Nog 2 arrestaties in grote Deens- Nederlandse smokkelzaak Werkloosheid in V.S. lager PIJPROKENDE ARTS GAAT ROKEN VAN SIGARETTEN TE LIJF Aversie Bewust Even het spel onderbreken voor nieuwe energie... voor een glas Franka. U weet wel, de échte druivenlimonade, die zo lekker en gezond is. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/SAIGON De Amerikaanse onderhandelaar Harriman heeft gisteren de Noordvietnamese delegatie bij het inleidend vre desoverleg in Parijs de namen verstrekt van 14 communistische zee lieden, die Amerika in vrijheid wil stellen. Algemeen wordt dit ge zien als een tegengebaar voor de recente vrijlating door Hanoi van drie Amerikaanse piloten. De zeelui waren in 1966 gevangen geno men tijdens aanvallen op Amerikaanse oorlogsschepen ter hoogte van de Noordvietnamese kust. Vijf anderen waren al eerder vrij gelaten, zei de Amerikaanse delegatieleider. PAKIJS (KNP) De voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie heeft officieel toegezegd, dat de Fran se bisschoppen binnen afzienbare tijd een pastorale begeleiding zullen ge ven aan priesters en gelovigen, ten einde de nieuwe encycliek over de ge boorteregeling passend te kunnen be leven. Deze begeleiding zal worden opge steld door de bisschoppelijke commis sie voor het gezin, maar zal nog wel even op zich laten wachten. Kardi naal Renard, die voorzitter van die commissie is, heeft persoonlijk ver klaard geheel achter de encycliek te staan, doch de stem van deze zeer ge zaghebbende voorzitter kan als offi cieel worden beschouwd. De kardinaal zei dat de begeleiden de nota priesters en gelovigen zal hel pen, om het zo diep menselijke ka rakter van dit document (de ency cliek) „dat ook zo echt christelijk is", te verstaan. De bisschoppen van Australië heb ben in een gemeenschappelijke ver klaring steun gegeven aan de pause lijke encycliek „Humanae vitae". In de algemene audiëntie van gis teren is paus Paulus VI niet meer teruggekomen op zijn encycliek over de geboorteregeling, maar heeft hij opnieuw de kwestie aangeroerd waar over hij zich zorgen maakt, nl. de ver nieuwingsdrang binnen de kerk, wel ke de geestelijke vernieuwing eigen machtig wil doorvoeren tot een ver andering in de structuren van de kerk. Natuurlijk, aldus de paus, er is vernieuwing nodig en deze zal ook vorm moeten krijgen onder meer in de nieuwe wetgeving, in de pastoraal enz. In het weekblad De Bazuin schrijft deze week prof. dr. J. Arntz, hoogle raar aan de katholieke hogeschool te Tilburg, dat het, naar het hem voor komt, „ook nu nog (na de encycliek, red.) verantwoord is als katholiek voorbehoedsmiddelen te gebruiken". Prof. Arntz stelt dat men in deze zaken zijn eigen geweten kan en moet blijven volgen. „Wil men hier spre ken van een conflictsituatie, dan is de eigenlijke kern van het conflict niet dat van persoonlijk geweten enerzijds en pauselijke uitspraak anderzijds, maar een conflict tussen twee ver schillende wereldbeelden". "al' de?nd°efl Van "Che" Gueva™ ^eze maand in ppn nenerrJ™dSed ve^alinfr verschij- Harriman vertelde dat hij om vrij lating van nog meer piloten had ver zocht, met name van degenen die het langst in Noordvietnamese krijgsge vangenschap zaten of destijds gewond waren geraakt. Hij wist niet of het verzoek enig resultaat zou opleveren, maar dit was naar zijn zeggen in ie der geval- een onderwerp waarover de twee partijen op „vriendschappe lijke wijze" konden discussiëren. Hij had Noord-Vietnam gevraagd als hu maan gebaar een lijst met namen van gevangen piloten te overhandigen. Kolonel Ha van Laoe, die de nog steeds zieke Noordvietnamese delega tieleider Xoean Thoey verving, be schuldigde de V.S. van „flagrante op voering" van hun eisen aangaande de Noordvietnamese tegenprestaties voor een eventuele stopzetting van de bombardementen. Amerika wilde in feite „een premie voor zijn agressie". Deze zestiende Amerikaans-Noord- vietnamése bijeenkomst duurde nog geen drie uur. Volgende week woens dag vergadert men verder. De Vietcong heeft gisteren gedreigd met nieuwe en heviger aanvallen op Saigon en andere belangrijke Zuid- vietnamese gebieden als represaille voor de toeneming van het aantal Amerikaanse en Thailandse troepen in Zuid-Vietnam. In een verklaring in de Vietnamese taal, die werd uitgezonden door radio- Hanoi, verklaarde de Vietcong: „On der de roemrijke vlag van het natio nale bevrijdingsfront, zullen wij deze Amerikaanse verraderlijkheid het hoofd bieden door meer vastbesloten dan ooit tevoren op te rukken en har der toe te slaan dan zelfs in onze al gemene aanvallen en opstanden". De verklaring zegt verder: „Behal ve dat zij zelf meer troepen sturen en hun bondgenoten dwingen meer troepen te sturen, hebben de Ameri kaanse agressoren als wilden en gek ken steeds grotere militaire operaties ondernomen om het volk van Zuid- Vietnam te terroriseren. Zij maken daarbij gebruik van B52-bommen- werpers om gebieden rondom Saigon te verwoesten en gifgas om burgers in de steden te vermoorden". „Daar komt nog bij dat de Ameri kanen hun marionetten, Thieu, Ky en Huong de opdracht hebben gegeven de studenten, intellectuelen en patri otten te verdrukken, die vastbesloten eisen dat de Verenigde Staten hun agressie-oorlog stoppen en het na tionale bevrijdingsfront erkennen", aldus de verklaring. De Amerikanen sturen 600 waak honden naar Thailand om militaire installaties daar te helpen bescher men tegen guerrilla-aanvallen, zo heeft de Thailandse onderminister van defensie, luchtmaarsehalk Tsjoei- lasapya, meegedeeld. De maatregel volgt op de overval op een Ameri kaanse vliegbasis in Noordoost-Thai- land, waarbij vier Amerikanen sneu velden en twee vliegtuigen werden beschadigd. BRUGGE (A.N.P.) Uit de bij Brugge gelegen woning van een Bel gische antiquair zijn verscheidene kostbare schilderijen gestolen, waar onder een Magritte en een werk van James Ensor. Er zijn volgens de eer ste berichten drie dieven aan het werk geweest. Zij hebben de doeken uit de .lijsten gesneden. De waarde van het gestolene wordt op enkele tonnen geraamd. WASHINGTON (A.P.) De Rus sische Middellandse-Zeevioot, die sinds de Israëiisch-Arabische oorlog In 1967 in de vaart is, zal worden te ruggetrokken, of althans worden te ruggebracht tot de vooroorlogse sterkte, als Israël „zijn agressie staakt". Dit hebben communistische diplo maten in Washington gezegd. De diplomaten verklaarden dat als Israël zijn troepen terugtrekt uit de bezette Arabische gebieden, de aan wezigheid van de 40 tot 50 Russi sche oorlogsschepen in de Middel landse Zee niet langer noodzakelijk is. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN De 16-jarige Eli- sabeth die Ruiter uit Leeuwarden, die veertien dagen geleden thuis weg liep, is iin Antwerpen bij een razzia !n een bekende jeugdclub door de po litie aangehouden. Het meisje heeft veertien diagen door de stad Ant werpen gezworven. Ze hield zich voornamelijk op in cafés en restau rants. Gisteren werd ze door de po litie naar huis teruggebracht. Twee kanten van de Amerikaanse samenleving werden gisteren op dramatische wijze geconfronteerd in de luxueuze hal van het Fontai- nebleau-hotel in Miami Beach, toen daar een aantal demonstran ten van de campagne voor de ar men aankwam. Hier een van de ezelwagens voor het hotel, het hoofdkwartier van de republikein se conventie. 53 negers uit Geor gia, Mississippi en Tennessee de monstreerden met dominee Ralph Abernathy in de lobby van het hotel en brachten zowel de repu blikeinse gedelegeerden als de staf van het hotel in grote verlegen heid. Abernathy, die een speld droeg met „Rockefeller president", kreeg later niet de gevraagde toe stemming de gedelegeerden in de conventiehal toe te spreken. BRIGHTON (Reuter) Drie man nen en een meisje hebben gisteren bij een bankoverval in de Engelse hadplaats Brighton 38.000 pond ster ling (ongeveer 325.000 gulden) buit gemaakt. Ze sloegen de hoofdkassier neer na hem ammonia in het gezicht te hebben gesmeten. Twee vrouwen en een man die de overvallers wilden tegenhouden, werden licht gewond. De bandieten, die valhelmen en zonnebrillen droegen, vluchtten een bestelwagen maar stapten over in een personenauto die 250 meter verderop stond. Sinds enkele dagen is de tuin van het Bussumse politiebureau een soort zigeunerkamp geworden. Drie fami lies met in totaal 21 personen (waar van 15 kinderen) verblijven hier, na dat ze illegaal over de grens waren gekomen. De zigeunerfamilies, die uit Italië afkomstig zijn en ook in auto's met Italiaanse nummers reizen, kwamen in aanraking met de Bus sumse politie, toen ze verdacht wer den van oplichting var een hotelier. Hier kon echter geen strafbaar feit worden bewezen, maar wel bleek dat men niet in het bezit was van een paspoort. De Bussumse vreemdelingenpolitie probeert de groep zigeuners weer over de grens te zetten, maar in Duitsland wil men ze niet toelaten. De Nederlandse justitie tracht nu langs diplomatieke kanalen een op lossing te vinden met de bedoeling, dat de hele schare weer naar Italië kan terugkeren. WIESBADEN (D.A.P.P) Een juryrechtbank in Wiesbaden heeft de 27-jarige artsenzoon Klaus Lehnert tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld wegens moord op het jongetje Timo Rinnelt. De vermissing van de zevenjarige Timo leidde in 1964 tot een van de grootste opsporingsacties in de ge schiedenis van de Duitse recherche. Pas in mei 1967 bleek dat het kind niet ontvoerd was: het lijk van de jongen werd met 'n touw om de hals in 'n plastic zak in een kelder te Wies- baden gevonden. Op 1 juni bekende de enige dagen tevoren aangehouden Klaus Lehnert dat hij Timo Rinnelt vermoord had. NEW YORK (Reuter) Dr. Fer nando Ortiz Sanz uit Bolivia is giste ren uit New York naar Djakarta ver trokken om zijn functie op te vatten van speciaal V.N.-vertegenwoordiger voor West-Irian. Hij zal er o.m. zorg voor moeten dragen dat de Westirianezen hun „daad van vrije keuze" naar behoren kunnen vervullen. KOPENHAGEN (AP) Het aan tal Nederlandse vrachtwagenchauf feurs dat in Denemarken is gearres- teed in veband met een smokkelraf- faire, is inmiddels van zes tot acht gestegen. Er zijn nu sterke aanwijzin gen voor een echte smokkelhandel: drank en sigaretten naar het noorden en pornografie naar het zuiden. De Deense politie heeft meegedeeld dat de Westduitse politie van Puttgar- ten bovendien twee andere Neder landse vrachtwagenchauffeurs vast houdt, nadat er in hun koelwagen grote hoeveelheden voornamelijk in Denemarken gedrukte pornografische lectuur was gevonden. Volgens de po litie was de porongrafie een gedeelte lijke betaling voor de ladingen drank en sigaretten die de Nederlanders naar het noorden brachten. Vier grossiers en functionarissen van de groentemarkt in Kopenhagen, waar de Nederlanse vrachtauto's hun waar afleverden, zijn door de Deen se politie in hechtenis genomen, ter wijl 15 Kopenhaagse kruideniers en anderen die dagelijks naar de markt kwamen, hebben toegegeven dat zij de smokkelwaar hebben gekocht. „Dit wordt 'een grote zaak", zo zei een woordvoerder voor de politie, „wij verwachten nog meer arrestaties". Ondanks het grote aantal arresta ties weet de politie nog niet wie de smokkel financierde of waar de sigaretten werden gekocht. Men ver moedt dat zij afkomstig zijn van de zwarte markt van Rotterdam of Ham burg. WASHINGTON (AP) In juli waren er in de Verenigde Staten 3,2 miljoen mensen zonder werk, dit is 400.000 minder dan in juni. Diit wend door het Amerikaanse mi nisterie van arbeid bekeradgemaaikt. Het percentage van werkloze ne gers is nog siteedis tweemaal zo hoog ais dat van blanke Amerikanen, maar <$it percentage was in juli 6,9, terwjjl heit in juni nog 7,2 was. (Van onze verslaggever) HAARLEM De directeur van het nationale park „De Kennemerduinen" bij Haarlem, dr. ir. E. C. M. Roderkerk, zit met de handen in het haar. Zodra de zon de temperatuur omhoog heeft gejaagd, rinkelt op zijn bureau in Overveen soms vele malen per dag de telefoon. Dan stromen de klachten binnen over de zwemmersjeuk, die vooral jonge vakantiegangers hebben opgelopen bij het baden in de Oosterpias, een van de drie speelvijvers in de mooie Kennemer duinen. De heer Roderkerk: „In voorgaande jaren kwam het ook wel eens voor, dat de mensen die in de speelvijvers hadden gebaad, last kregen van zwem mersjeuk. Maar tegen eind juni hoorde je niets meer, had niemand er nog last van. Dit jaar echter blijven de klachten binnenstromen. Het gekke is, alleen de mensen die in de Oosterpias zijn geweest, hebben het gekregen. Degenen die in de andere vijvers hebben gezwommen, merken niets." De zwemmersjeuk, die bij de .patiënt' twee dagen lang een hinderlijke krabactiviteit tengevolge heeft, maar voor het overige volkomen onschuldig is, houdt de gemoederen in Haarlem nu al enige weken in beroering. Vastgesteld is, dat de zwemmersjeuk wordt veroorzaakt door een soort wormpjes, officieel .cercarien van de trematode' genoemd, die zich bij voor keur in de ingewanden van watervogels nestelen. Het is hier, naar biologen hebben vastgesteld, een ideale plaats om eitjes te leggen. Dat zou allemaal niet zo erg zijn als de eitjes niet via de uitwerpselen van de vogels in het water terecht zouden komen, waar talrijke poelslakken zich er over ont fermen. Op hun beurt blazen deze miljoenen van de cercarien uit. Op zoek naar een warme plaats in de ingewanden van watervogels komen de worm pjes in de zes hectare grote Oosterpias in deze zomertijd echter vaak in aanraking met de dikke, ondoordringbare huid van menselijke zwemmers. Een gedeelte van deze laatsten kan de irritatie op de huid niet verdragen en krijgt last van de hinderlijke zwemmersjeuk. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Zal de pijp rokende Canadese dokter R. Ramsay, die verbonden is aan het psychologisch laboratorium van de universiteit van Amster dam, een methode vinden om an deren van het roken af te bren gen? De vraag is nog open, maar wel heeft hij via een kleine ad vertentie in enkele plaatselijke bladen honderd vrijwilligers op geroepen om mee te werken aan een experiment. Later wil hij hetzelfde doen met alcoholisten. Zijn toverwoorden luiden: ge dragspsychologie en gedragsthe rapie. Al eerder heeft hij iets derge lijks geprobeerd met personen die er niet in slaagden hun ge wicht naar beneden te krijgen. Er namen 55 personen aan deel, waarvan er elf als controlegroep fungeerden zij werden slechts gewogen en hoefden verder niets te doen. De overgebleven vrij willigers werden, in vier groepen verdeeld, onderworpen aan ver schillende experimenten of com binaties daarvan. Zij kregen ge durende vijf weken een behan deling, die alles bij elkaar onge veer een uur per week vergde. De therapie was er soms op gericht om de proefpersonen een aversie tegen dik makend voed sel aan te leren (door praten en desnoods met behulp van onaan gename geuren) soms, om hun zelfbeheersing bij te brengen op het stuk van eten en drinken (door het laten bijhouden van zeer nauwkeurige lijsten). Ook gebruikte dr. Ramsay beide me thoden in combinatie. De resultaten waren welspre kend. Reeds tijdens het experi ment verloren de „patiënten" 4,5 pond tot 2 pond aan gewicht. Bij een controle, 12 weken later, ble ken de „genezen" personen 7 tot 5 pond lichter te zijn. De con trolegroep, die niet aan de the rapie had deelgenomen, was in dezelfde periode drie pond aan gekomen. Bemoedigd door dit resultaat gaat de 37-jarige Canadese ge leerde, die van plan is in Neder land te blijven, nu het roken te lijf. Globaal zal dezelfde metho de worden gebruikt. Dr. Ramsay wil proberen de proefpersonen met hun neus op het roken te drukken, zodat zij zich bewust worden van de omvang en de oorzaak van hun verslaving, of wel hij wil ze een geestelijke en lichamelijke aversie tegen het ro ken bijbrengen. Ook een combi natie van beide gedragsthera pieën zal weer worden toege past. Hij neemt voor het experi ment echter alleen sigarettenro kers. Omdat hij zelf pijproker is? ROTTERDAM (ANP). Bij de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" verwacht men niet dat op korte ter mijn Hovercrafts zullen worden in gezet op de dienst Hoek van Holland Harwich v.v. Volgens dr. ir. Th. P. Tromp, presi dent-commissaris van de maatschap pij, is het inzetten van draagvleugel boten voor passagiersvervoer op het ogenblik nog niet aantrekkelijk. „Als wij nu een Hovercraft zouden inzet ten dan zouden we daarmee niet veel passagiers aantrekken. Er zal vooral aan de constructie van dergelijke ver voermiddelen nog veel moeten ver anderen voor diensten met Hover crafts aantrekkelijk voor ons zijn." Aldus ir. Tromp gistermiddag tijdens, de jaarvergadering van de maat schappij Zeeland in Rotterdam. TWEE MEISJES zijn gisteren levend ondier die puinhopen vair het flatge bouw in Manilla gehaald dat zes da gen geleden bij een hevige aardbe ving instortte. Tot nog toe zijn 209 lijken geborgen. EEN MAROKKAAN die in de garage van de R.E.T. (Rott. elektr. tram) aam het riaimen zemen was, is geëlek- trokuteerd. Doordat hij vermoedelijk het evenwicht verloor, greep hij met beide hamden een stroomdraad, beet waarop 380 volt stomid. MADRID (A.P.) Het Franco regime voert op het ogenblik een van zijn periodieke campagnes te gen een van de hardnekkigste bin nenlandse vijanden van de genera lissimo de militante Baskische separatistenbeweging. Het is de vraag of de centrale re gering dit keer iets meer geluk zal hebben dan in het verleden bij het onderdrukken van de mensen die in het noorden van het land voor autonomie ageren. De jongste regeringscampagne, welke ter hand genomen werd, na een golf van terreurdaden, begint langzaam om zich heen te grijpen. Eind juni heeft de Cortes (het par lement) er bij het regime op aan gedrongen „extreem" op te treden tegen de terroristen die spoorwegen hadden opgeblazen, banken hadden overvallen en verwoede vuurge vechten hadden geleverd met de po litie in Baskenland. Er werden enige jeugdige betogers en priesters gearresteerd die beschuldigd werden voor het separatisme te werketr. Afgelopen vrijdag werd het land echter opgeschrikt door een drieste moordaanslag waarvan aangenomen wordt dat hij het werk is van Bas kische terroristen. De volgende dag ondertekende Franco een decreet waarbij de uitzonderingstoestand in de provincie werd afgekondigd. Dinsdag werd gemeld dat de poli tie in Guipuzcoa 50 personen had ge arresteerd onder wie enige ad vocaten en geestelijken nadat de Franse grems was afgesloten. Ver nomen wordt dat uit andere stre ken politieversterkingen gestuurd zijn. Hoever de regering bereid is te gaan. bij de campagne tegen de separatis ten is niet bekend. Als het nu gaat zoals in het verleden, zullen de se paratisten zich een tijdje koest hou den en dan met vernieuwde kracht de kop opsteken. Een eeuw reeds, sinds de Cariis- tische oorlogen uit de jaren 1860, streeft de ultra-nationalistische Bas kische beweging naar zelfstandig heid. De republiek uit de dertiger jaren verleende het Baskische ge bied politieke autonomie welke duurde totdat Franco de republikei nen had verslagen en in 1939 aan de macht kwam. Aangenomen wordt dat de separa tistische beweging slechts de steun en sympathie heft van een kleine min derheid van de 1.1 miljoen Basken die in de drie Baskische provincies wonen. Maar de minderheid blijft onver moeid pleiten voor autonomie voor het meest geïndustrialiseerde deel van Spanje met zijn uitgebreide staalfabrieken en scheepswerven. Een van de belangrijkste argumen ten is de beschuldiging dat de rege ring in Madrid het Baskenland eco nomisch leegzuigt om de achterge bleven gebieden in het zuiden te steunen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 9