49 Nieuwe industrieën zullen Zeeland aan werk houden Samenwerking in Brabant vqor med. faculteit MULTIBONT groei van beroepsbevolking Aanvoer van pruimen is zeer groot in Kapeile NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN ^aur 510ke,zersgracht 510 Nürnberg ;eft naar 0 leden Even uitblazen mevrouw Bonnie en Ninotschka Ontslagen in Etten-Leur MUIXHSONT 510 KEIZERSGRACHT 510 Gevestigd sedert 1929 naast schoenenzaak 'Bontspeciaémakt lRT Persianer 1365 SOVJETR USSISCHE VICE-MINISTER VERMOORD OEVERS Als woningbouw stagneert Motorrijders terug Drie gewonden bij botsing in Woensdrecht S9 AMSTERDAM-CTEL.62693 mmm naast schoenenzaak amsterdam-c tel. 62693 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 ENBERG (A.N.P.) De ndskampioen F.C. Nürnberg ider van Ajax in de eerste n het toernooi om de Euro- sr voor landskampioenen, ig iwerfactie begonnen. In 1970 en het ledental tot 9000 te pgevoerd, waardoor de ver- "e grootste van West-Duits, zijn. moment telt de club, die de (ax Merkel als trainer heeft n. Merkel overigens doet al ■lijke om zijn pupillen voor ende seizoen weer in opti- ditie te brengen. Zo worden s van het eerste elftal in een kamp in het Kleinwalsertal tende atleten, zoals de ex- tmpioen skiën Luggi Leitner d-Duitse kampioen op de 400 irgen Kalfelder, onder han- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er zullen zich in de komende jaren in Zeeland nieuwe bedrijven moeten vestigen als stimulans voor voldoende werkgelegenheid. Wanneer deze langere tijd zouden uitblijven zou dit een snellere toeneming van de werkloosheid tot gevolg hebben en zeker de evenwichtige ontwikkeling van thans verstoren, pit wordt opgemerkt in de woens dag verschenen arbeidsmarktbeschrij ving door het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland te Middelburg. Voor 19671968 wordt een groei van de beroepsbevolking voor Zee land aangegeven van 600 terwijl het aantal bezette arbeidsplaatsen met niet meer dan 100 zou toenemen. De ze wat ongunstige situatie wordt be paald door het wegvallen,, als bron van werkgelegenheid, van enkele grote eenmalige werken, zoals de ver breding van het kanaal Terneuzen Gent, e" He z'ch noS steeds voort zettende afvloeiing uit de landbouw. In de bovengenoemde periode zou dat alleen al om 500 arbeidsplaatsen gaan. MOSKOU (AFP). De 56-jarige vice-minister van de Russische fede ratie Evgucnl Katsjaylow is door een vriend op 26 juli vermoord omdat hij hem niet geholpen had aan huisves ting in Moskou. Dit staat in Russi sche bladen van gisteren. De minister werd met zijn secreta resse vermoord in zijn werkvertrek. Demoordenaar, de 29-jarige Evgueni Filatov, sloeg op de vlucht, maar kon een week later in de Kaukasus worden gearresteerd. Om de nieuwe bedrijven te kunnen trekken zal verdere verbetering van de infrastructuur nodig zijn. In dit verband wordt het ScheldeRijnka naal genoemd, dat, als het gereed ;s, het oostelijk deel van de provincie een nieuwe impuls zal kunnen geven. Hetzelfde effect kan worden ver wacht van het z.g. Baalhoekkanaal. In de beschrijving wordt er aan herinnerd, dat van Belgische zijde op het graven van het kanaal wordt aan gedrongen om de linkeroever van de Schelde bij Antwerpen tot ontwikke ling te kunnen brengen. Dit zal uiteraard ook voor het oostelijk deel van Zeeuwscn-Vlaanderen van grote betekenis kunnen zijn. Gewezen wordt op de wenselijk heid om de noordelijke en zuidelijke oevers van de Westerschelde voor zeeschepen bereikbaar te maken en daar, evenals langs het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent indus trieterreinen aan te leggen. Het districtsbestuur acht het voor Zeeland van groot belang, dat de pro vincie een rol blijft toebedeeld bij de voor dit jaar op te stellen nieuwe sti muleringsregeling voor de bevorde ring van vestiging van nieuwe be drijven en de uitbreiding van be staande. De ontwikkeling van de laatste ja ren, zo wordt verdeT opgemerkt, heeft er toe bijgedragen dat de werkgele genheid meer gevarieerd is gewor den. Dat is natuurlijk vooral belang rijk voor de jongeren, die van de scholen komen, doch ook voor de ouderen ontstaan hierdoor meer mo- (Van onze correspondent) KAPELLE. Duizenden kratten met pruimen worden deze week da gelijks aangevoerd op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge. De oogst van deze sappige zomervruchten is in volle gang en het geeft een grote takte op de bedrijven waar ze wor den geteeld, maar ook bij degenen die ze bij de consument moeten bren gen. Kapelle-Biezelinge heeft op het ogenblik de grootste pruimenaanvoe- ten van 0113 land. Dagelijks is hier een kwantum van 50.000 tot 70.000 kg van dit produkt te koop en de handelaren komen uit alle delen van het land om ze te kopen. Het zijn de rassen Czar en Ontario die thans aan de veiling komen. Ook begint de oogst van Reine Claude d'Ouillins, een pruim die velen beter kennen als de Washington. Er is weer sprake van een echt ouderwets seizoen met grote kilo- opbrengsten. De geldelijke opbreng sten laten voor de telers grote ver schillen zien. Er is een grote vraag naar goede kwaliteiten. Klasse I Czar werd deze week verkocht tegen prijzen van f 1,20 tot f 1,40 per kg. Ontario van goede kwaliteit deed tussen 70 en 90 cent per kg. Er komt echter veel mindere kwaliteit. Voor een deel komt dat door de regen. Bij een overmaat aan vocht gaan de vruchten scheuren en gescheurde pruimen zijn goed mits ze direct wor den gegeten en dat is niet altijd mo gelijk. Hierdoor kan het gebeuren dat deze niet te verkopen zijn. Ge lukkig dat dan de fabrieken nog in teresse hebben. De teler krijgt dan echter hoogstens 10 cent per kg. uit betaald. Er komen ook veel kleine pruimen aan de veiling. Dat is een gevolg van het feit dat er zoveel vruchten aan de bomen hangen. Deze hadden in de afgelopen maanden gedund moeten zijn, maar dat is soms achterwege gebleven en de teler krijgt dan maar een derde van de prijs die voor goede pruimen wordt betaald. Hoe wordt de mode Mini of maxi? Het antwoord lieten de modeont werpers in de Duitse Bondsrepubliek "Pen, toen zij de collecties voor de winter presenteerden. 's' ^e minirok voorlopig ujtt. Evenzo zeker is het echter ook, «de maxirok terrein wint. Waar- nyniijk zal de modebewuste vrouw en comnromis sluiten en minirokken «1 maximantels dragen. ni„P jjteriijnse shows liepen Bon- s en Ninotschka's. Alpinomutsen ede variaties tot de brede inne- mende nertzbaret en kniehoge laar zen worden gedragen bij iets over de knie reikende mantels met ceintuur. Kraag en manchetten van bont en bontzomen ter hoogte van de laars- rand zijn zeer actueel. De bontmode brengt passende modellen voor ieder doel, iedere leeftijd en iedere beurs. Mini en maxi houden elkaar in even wicht. Nieuw en elegant zijn half lange bontcapes, populair rokmantel- combinaties van soepel vel. De bont mof, koket en praktisch, is weer ont dekt. gelijkheden voor het omschakelen naar een ander beroep. Een bedrijfsklasse, die de laatste jaren snel in omvang en daardoor ook ais bron van werkgelegenheid toeneemt is de chemische industrie. Het aantal in deze nieuwe industrie- en, in Terneuzen, Vlissingen-Oost en Middelburg, werkzame arbeidskrach ten nadert de 3000. Aangenomen kan worden dat dit aantal in de komende jaren nog aanmerkelijk zal toenemen. Ook de metaalnijverheid ondergaat een gestadige groei. De personeels bezetting in deze sector bedroeg eind 1967 bijna 12.000 personen waaronder ruim 700 vrouwen. In de textielindustrie is de perso neelsbezetting aanmerkelijk terugge lopen. In 1967 waren dat nog 1220 mannen en 830 vrouwen. De moeilijk heden in de textielindustrie in het al gemeen zijn de bedrijven in Zeeland evenmin bespaard gebleven. In de visserij deed zich op het punt van het personeelsbestand weinig ver andering voor. Belangrijk voor de werkgelegen heid ook in Zeeland is de diensten sector, die weinig meer voor de nij verheid behoeft onder te doen. Het aantal arbeidsplaatsen neemt hier be langrijk toe. In 1967 waren in deze sector in totaal in geheel Zeeland 33.800 man nen en 14.550 vrouwen werkzaam. Dierentuinen zijn als doel voor een dagje uit altijd interessante objecten. Bij die uitheemse dieren hunnen kinderen hun fantasie de vrije loop laten. Verscheidene te levisie-programma's heiben daar een onmiskenbare invloed op ge had. Daarom misschien is de entree van de Tilburgse dierentuin mo dern uitgevoerd met twee water spuitende Flipper-jiguren. Met een paar kinderen in je gezelschap kan een dierentuinbezoek ook in Tilburg een groot feest worden. De tientallen aapjes in Tilburg hebben zoals overal waar schijnlijk iedereen in hun bru tale, vertederende, zotte, melan cholische ban. Urenlang zou je er bij kunnen blijven. Je hebt men sen die dat inderdaad doen. Be daagde personages die met hand spiegeltjes voor het gaas hopen dat de aapjes gekke bekken zul len trekken, maar die hun eigen gelaatsuitdrukkingen vergeten. Zodoende is er voor de oplettende toeschouwer dubbel plezier. We misten in de dierentuin te Tilburg ondermeer de grotere apen, die door hun totaal andere karaktereigenschappen, op weer ander terrein aantrekkingskracht bezitten de bezoekers nog meer kunnen boeien. Een ander naar ons idee groot hiaat bestond uit het ont breken van naambordjes op tal van kooien. Van de bordjes die wel aanwezig waren, was nog een aantal vrijwel onleesbaar. Dit kan tot vervelende complicaties lei den. Om er één te noemen: Va ders worden het op het laatst ook beu als zoontjelief voor de zoveel ste maal vraagt, wat dat nou weer voor een beest is en pa hem geen antwoord weet te geven; öf zoals een koppeltje jeugdige vakantiegangers deed de struis vogel maar voor adelaar uitmaken. Dieren die juist de meeste aan dacht trokken, bleken verstoken te zijp van hun „naamkaartje"De beesten worden er niet minder aantrekkelijk door, maar als je kennis met ze maakt wil je ook weten met wie je dat doet. Deze en andere schoonheids foutjes zijn niet zo moeilijk glad te strijken. Zo ontbreekt er in het park een mededelingenbord, waar op staat aangegeven, wanneer de verschillende dieren zullen wor den gevoerd. Er is niets zo mooi als drie leeuwen aan een stuk koe te zien scheuren; als een zeehond met een showduik een vis te zien vangën; als een vale gier gulzig in een homp vlees te zien pikken: Beestenbogaard in optima forma, maar niet voor iedereen in Til burg. Het is daar een toevalstref fer als je het voeren van bepaalde dieren meemaakt. Eén bord meer en de klant gaat met een grotere tevredenheid naar huis. Een goede vondst van de tuin- inrichters is geweest, al vrij kort na binnenkomst een s^J lachspie gels neer te zetten. Ze hebben als zodanig niets met de dierentuin uitstaande (of is de mens toch een veredelde aap die om z'n eigen wanstaltige figuur kan lachen?), maar dit ouderwetse dijenkletsertje is hoe dan ook nog even doeltreffend als vroeger. En een bezoeker met een glimlach om de mond is veel meer waard. Voeg daarbij het feit dat men steeds weer versteld kan staan van de vindingrijkheid van de natuur en een prettig uitstapje is gewaar borgd. De bezoekers zijn zelf naar onze indruk óók van mening dat ze wat „overvoerd" worden met vogels. Op vier verschillende plaatsen in de tuin papegaaien tus sen het lommer, dat gaat er nog wel in, maar dat op drie plekken flamingo-vijvers zijn, lijkt wat te veel van het goede. Dit geldt voor vele andere gevederde vrienden (of vijanden). Wat doet het er toe dat dieren een helemaal ver schillende naam hebben dan hun buren en slechts één groene veer in hun dek hebben en de andere een blauwe? Aan pony's was evenmin een gebrek. Die zijn buiten de tuin nou net wel voldoende te vinden. De ruimte voor de roofdieren moet door deze indeling te klein genoemd worden. Nu zitten ze in nieuwe onpersoonlijk aandoende hokken die deze dieren hun ma- jesteuze glans ontnemen. De on gemerkt voorzichtige kijker moet nu tevreden zijn met één puma, één jaguar, één tijger, twee beren, enz. Ook slechts één olifant, geen nijlpaarden, geen slangen, e.d. Wat magertjes allemaal. Door hun alleen-zijn en de niet ruime be huizing worden de dieren er bo vendien niet actiever op. De beesten die buiten zijn, zitten in voor het publiek goede kooien, dankzij lage muurtjes (maar brede grachten), kunnen de allerkleinste bezoekers de grote dieren zonder gevaarlijke klauterpartijen ont dekken. De goede wil is er in Til burg, maar de geraffineerde af werking van het geheel ontbreekt. Een goed dierenpark heeft een fijne speeltuin. Getuige de enorme drukte moet die in Tilburg in de smaak vallen. De lust om van die hoge glijbaan af te roetsjen of op die wip te klimmen begrijp je wel eens als je een dagje met vakan tie bent. In Tilburg krijgen grote mensen met zulke kleine wensen een onverbiddelijk „neen" te ho ren. Toegang beneden de veertien jaar. De prijzen in het restaurant en van de consumpties in de andere kiosken op het tuinterrein zijn niet abnormaal hoog. Hienstaat wel tegenover dat de porties die men krijgt aan de schrale kant zijn. De ogenschijnlijk normale prijzen moeten dus in dat licht worden bezien. In het restaurant word je door plezierig personeel geholpen, maar enige luxe moet je er niet zoeken, óók daar moet je reke ning mee houden bij het bekijken van de prijzen. P. G. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Alhoewel de deputaties van de Katholieke Hoge school te Tilburg en van de Technische Hogeschool te Eindhoven volgende week vrijdag tijdens de openbare hearing van de commisr sie Van Walsum in Den Haag hun eigen kansen op de achtste me dische faculteit naar best vermogen gaan verdedigen zullen zij het algemeen Brabants laten prevaleren. Dit is het resultaat van het ruim twee uur durend overleg, dat gisteren op initiatief van het provinciaal bestuur in Den Bosch plaatsvond tussen vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Tilburg en Eindhoven en van de in deze plaatsen gevestigde hoge scholen. Men herinnert zich, dat op maan dag 15 juli jl. de commissie-Van Wal sum, die minister Veringa van On derwijs en Wetenschappen moet ad viseren over de vestiging van de acht ste medische faculteit, een voorlopig rapport heeft openbaar gemaakt. Hierin worden' TilburgEindho ven, Twente en Maastricht als de beste gegadigden genoemd. De mo gelijke vestiging van de medische fa culteit in Brabant wordt door enkele leden van de commissie afhankelijk gesteld vam de mogelijkheden tot sa menwerking tussen de bestaande ho gescholen van Tilburg en Eindhoven. De commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, die gisteren na afloop van het gesprek tussen het provinciaal be stuur en de vertegenwoordigers van Tilburg en Eindhoven de pers te woord stond, zei, dat Gedeputeerde Staten zich zorgen gemaakt hebben over de mogelijkheid, dat, wanneer twee honden (Tilburg en Eindhoven) om een been zouden gaan vechten mogelijk een derde (Twente of Maas tricht) er mee vandoor zou gaan. „Het dominante belang is," aldus de commissaris, „dat Tilburg en Eind hoven het belang van de mensen in Brabant scherp in de gaten houden. Het is een bekend gegeven," zei hij, „dat in Nederland iedere instelling van hoger onderwijs voor meer dan de helft bezocht wordt door studen ten uit de regio, waar ze gevestigd is." De commissaris zei, dat de delega ties hiervoor volledig begrip hebben getoond. Hij zei te hopen, dat de com missie-Van Walsum volgende week tijdens de hearing, waarop de gega digden hun claims op de achtste me dische faculteit zullen kunnen toe lichten en verdedigen, duidelijk de indruk zai krijgen, dat het Brabantse belang uiteindelijk het zwaarst telt bij de kandidaten Tilburg en Eind hoven. De president-curators, ir. H. Witte van de T.H. Eindhoven en mr. P. van Boven van de Katholieke Hogeschool Tilburg hebben reeds eerder commis saris Kortmann schriftelijk laten we ten dat zij als de keuze van de vestiging van de achtste medische faculteit op Brabant valt de hoge scholen elkaar loyale medewerking zullen verlenen. Commissaris Kortmann heeft zo als hij liet merken met zijn initia tief tot het „vooroverleg" tussen Til burg en Eindhoven een weliswaar belangrijk doch slechts gedeeltelijk succes geboekt. De kandidaten heb ben zich niet bereid getoond een ge zamenlijk standpunt naar voren te brengen, volgende week in Den Haag. Met nadruk verklaarde de commis saris, dat het provinciaal bestuur on veranderd de conclusie handhaaft, die het heeft neergelegd in de „Nota in zake de vestiging van een medische faculteit in Noord-Brabant" van maart j.l. Deze luidt: „Duidelijk dient de voorkeur te worden gegeven aan sa menvoeging danwel aan een geregle menteerd samenwerkingsverband tussen de twee hogescholen, te Eind hoven en Tilburg. Dit is bij uitstek het kader, waarin de problematiek van de vestigingsplaats van een me dische faculteit in Noord-Brabant tot een oplossing dient te worden ge bracht. Voor zover een dergelijk samen gaan niet te verwezenlijken zou zijn," zo gaat de conclusie verder, „moet voorkeur worden uitgesproken voor vestiging van de achtste medische faculteit te Tilburg." Tenslotte zei commissiaris dr. C. Kortmann, dat naar zijn overtui ging de regering voor een moei lijke keuze komt te staan als de com missie-Van Walsum geen duidelijk advies zou kunnen aanbieden. Hij onthield zich angstvallig van specu laties op de politieke verwikkelingen, die de vestiging van de achtste me dische faculteit kan opwekken. Het zou met name voor de KVP wel eens moeilijk kunnen zijn om tot een een stemmig oordeel te komen wanneer er een keuze gemaakt zou moeten worden tussen TilburgEindhoven en Maastricht. Aan het overleg in Den Bosch werd gisteren deelgenomen door het voltallige provinciaal 'bestuur, door burgemeester mr. C. Becht en wet houder De Grood namens de gemeen te Tilburg en door burgemeester ir. H. Witte met de wethouders Timmers en Stuyvenberg namens de gemeente Eindhoven. De Katholieke Hoge school werd vertegenwoordigd door de curatoren dr. A. Barteis en mr. A. Struycken, alsook door de rector- magnificus prof. dr. R. A. de Moor. De standpunten van de T.H. Eind hoven werden uiteengezet door de curatoren prof. dr. J. de Quay en ir. K. Kooy en door het senaatslid prof. dr. E. Mulders. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Wanneer niet bin nen veertien dagen rijksgoedkeuring afkomt voor de bouw van 85 woning wet- en 20 premiewoningen in de Baai in Etten-Leur, zal GrooteTs Bouwmij. uit Eindhoven bouwvak kers moeten gaan ontslaan. De firma is bezig met de afwerking van de laatste woningen van de in totaal 330 in. het continubouwplan Baai-Lage Banken. Op dit moment werkt daar nog een veertigtal mensen. De oorzaak van de moeilijkheden is de versnelde uitvoering van het con tinubouwplan: de woningen werden in twee in plaats van drie jaar ge bouwd. Het nieuwe bouwplan voor de 105 woningen sluit daardoor niet aan bij het vorige. ARNHEM (ANP) De twee mo torrijders uit Bennekom, G. Rond en en H. Lubbers, die in Oost-Duitsland vastzaten, zijn in hun woonplaats te ruggekeerd. Zij waren vorige week naar Riesa in Oost-Duitsland, bij de Tsjechische grens, gereisd om deel te nemen aan betrouwbaarheidsriitten. Vrijdag j.l. hadiden ze voor het laatst contact met Nederland. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT. Op de Zeeuw - seweg onder de gemeente Woens drecht is in de nacht van dinsdag op woensdag de heer D. G. uit Kruinin gen met zijn personenwagen tegen een aanhanger van een vrachtwagen gereden. Bij de botsing brak het linkervoor- wiel van de personenauto af. De auto sloeg hierna over de kop en kwam tenslotte in een sloot naast de weg tot stilstand. Een inzittende van de auto, de heer J. G. uit Axel, werd zwaar gewond. De bestuurder en een andere inzittende, de heer R. J. uit Terneuzen, raakte lichtgewond. De drie gewonden werden naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom overge bracht. De personenauto was totaal vernield. HARVEY, Illinois (APP) In Harvey, een voorstad van Chicago is een avonidiklok ingesteld en is een politiemacht samengetrokken in de negerwijk. Dinsdagnacht werden hier bij ongeregeldheden zeven agenten en een voorbijganger, een neger, ge wond. (ADVERTENTIE) 7 - utf Keuze uit duizendep bontmantels Goede en betrouwbare voorlichting Schriftelijke garantie Door grote en deskundige inkoop lagere prijzen U betaalt nu een klein gedeelte; de bontmantel wordt kosteloos tot de winter bewaard Reiskosten voor 2 personen worden bij aankoop vergoed met nertskraag i end Enige prijzen uit onze enorme kollektie Persianer-pattes 325.- Whitecoat 338.- Zeehond 480.- Zobelfeh 590.- Nerts-pièces 645.- Nerts-bisam 765.- Persianer 890.- Veulen 345.- Black diamond bisam 1050.- Russ. Persianer m. nertskraag 1365.- .Petit gris 1750.- Standard Mink 4700.-

de Stem | 1968 | | pagina 5