Classificeerder bekent olie lozen VERSCHERPT TOEZICHT IN DE HAVEN VEISSINC EN-OOST Wegenwacht is altijd paraat Werkloosheid in Zeeland daalt PFAFF Onderzoek naar natte narigheid in Hansweert Olielozing Vlissingen valt buiten tractaat 54 Kleuter (5) in Kloosterzande verongelukt Aanvaring op Oosterschelde DOKTER VERBAAL Dr. P. J. van Eek in Eindhoven overleden ENIGE PROVINCIE IN NEDERLAND Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Pfaff Naaimachinehuis W. "SKKEN N.V. Bouwvak OPDRACHT GEMEENTEBESTUUR AAN TECHNISCH ADVIESBUREAU 'CHADE Zaak-Roeier Recherche van Bergen op Zoom krijgt assistentie van rijkspolitie Th. Serrarens DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 3 BREDA Hoe méér vakantie, lioe minder vakantie voor de wegen wacht, die in steeds meer gevallen gestrande auto's uit de vluchtstrook moet helpen. In rayon Breda gebeur de dat in mei 1315 keer, in juni ai 1400 en in juli zelfs 1815 keer. Vooral defecte carburateurs en ontstekingen die het lieten afweten. Om de grote vakantiedrukte het hoofd te kunnen bieden en de vakantieganger toch de grootst mogelijke service te bieden, zijn, met name in de weekeinden, de WW-diensten verzwaard. De patrouil les lopen in plaats van tot elf uur tot middernacht. Van de drie zondagen, moeten er twee gewerkt worden. De 1TW aan de Oosterscheldebrug hielp in juli ongeveer vijftienhonderd ge strande auto's verder. Ook hier: tachtig procent kapotte ontstekingen, tien procent misselijke carburators en slechts 10 procent zwaardere ge vallen, zoals lekke banden, in de soep gedraaide lagers, stukgewiebelde ve ren en schokbrekcrs en, daartussen door een gebroken asje. Al met al kun je zeggen, dat de wegenwacht een soort garantie is voor een zo ongestoord mogelijke au to-vakantie. En dat besef je pas ten volle, als je je vakantie-aspiraties voorlopig in de vluchtstrook gedwars boomd ziet door een stofje dat toe vallig in de sproeier domicilie koos: wmen0rme opluchting als de gele W-auto met daadwerkelijke hulp naar de open motorkap schuift. Tweeëntwintig wegenwachters telt "ot rayon Breda. En ze zijn 24 uur F' otmaal in dienst. Overdag pa- riioli met veertien man in twee refuu en 's "achts telefonisch be- rinn op c'e centraalpost, geholpen t .r nen snelle service-auto vol ma- v»t ®p weekenden, als het ^^dr^uies"11 toe"spitst: ver_ STIJGING hef afl(e?n ,flinke stijgende lijn in hetk hulPeloze gevallen. In in moi ®reda liep dat op van liJi5 met hw in juli. Bijna allemaal de ei-u on^s'ekingen en weigeren- ter »i. fltors' De meeste werden Per S weer op gang feebracht; viiftiv worden er een stuk of Post- t,,,Pges]eept naar de centraal- moei WOrL een mouw gepast deel of aan een defect onder- Wor(ien uitgevoerd6 °PeraÜe torscheldeh5'8 W!-eekend aan de Oos .^^reerde de We- aldaar op 20 juli, de Vierentwintig uur per etmaal in touw voor aller vakantieplezier. zaterdag toen de bouwvak met va kantie ging. Gek genoeg bleef de gro te drukte vrijdagavond uit, ofschoon men daar helemaal op gerekend had. Maar de zaterdagmorgen, normaliter wat rustiger, schoot er nu uiti Op die dag werden niet minder dan 79 auto's ylot geholpen, de meeste in de on gunstige avondlijk.e en nachtelijke uren. Geholpen door een staf van negen tien wegenwachters, op de weg' met twaalf auto's. En elk weekend vrij hebben ze daar ook niet, want ze zijn twee van de drie zondagen in touw. De pech- gevallen zijn er in percentages ver deeld en worden als volgt omschre ven: tachtig procent kapotte ontste kingen, tien procent defecte carbura tors en tien procent lekke banden, stuk gedraaide lagers enz. De wegenwachters hebben in deze tijd van 't j"aar niet alleen de handen vol aan het verder helpen van ge strande automobilisten, bromfietsen en scooters. Het meer „algemene dienstverleningswerk" speelt ook een belangrijke rol. Zo kan het voorkomen, dat ze in het holst van de nacht twee dames naar de dokter moeten brengen, die in de cabine van een niet meer zo frisse auto, door uitlaatgassen be dwelmd raakten en op de centraal- post de nodige zuurstof krijgen. Maar ook het overladen van twaalf ton limonade, na de botsing van een vrachtauto hoort tot de mogelijkhe den en het opsporen van de eigenaar van een verloren motorkap en zelfs het opladen en bewaren van zes zak ken gevonden gazonzaad. De man, die na zijn vakantie, ver geten had de sleutel van zijn gehuur de caravan "voor zijn opvolger achter te laten, deed bij ontdekking van zijn fout zeventig kilometer verderop, geen vergeefs beroep op de wegen wacht. De sleutel kwam op tijd te rug voor de volgende caravanner. De Wegenwacht in Breda kreeg op een dag een man, die zijn linker voorwiel „een beetje voelde trillen". De fusee-arm bleek gebroken en het leek een wonder, dat de man geen ongeluk was overkomen. Vanuit Breda worden tenslotte de moeilijk heden gemeld die de Wegenwachters wel eens hebben met dronken man nen, die vooral 's nachts de centraal- posten aandoen en daar een hoop stennis maken. Met een zacht lijntje en veel tact proberen ze dan de man verder rijden te beletten. („Tact is wel nodig, anders kun je een klap voor je kop krijgen"). En als het he lemaal de spuigaten uitloopt, schake len ze de politie in. (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE De Rijkswaterstaat in Vlissingen is van plan het toezicht op het reinigen van tankers in de Scheldepoortwerf (Vlissingen-Oost) te verscherpen. Dit n.a.v. het incident tijdens het schoonmaken van het Monroviaanse tankschip Ragusa zaterdag jl., waarbij grote hoeveelheden ballastwater, vermengd met olie, de haven en daarna de Westerschelde instroomde. Nagegaan wordt, welke maatregelen genomen kunnen worden om in de toekomst dergelijke gevallen te voorkomen. De kapitein van het schip, waarin de olie van de Ragusa werd overgepompt heeft gisteren tegenover de Rijkspolitie te wa ter in Wemeldinge bekend, dat de oiie in de haven en op de Westerschelde afkomstig is uit de tanker. Dit sprak hij aanvankelijk te gen. Het cleaningsvg^rtuig be hoort toe aan het schoonmaak bedrijf Junius te Rotterdam. De groepscommandant van de Rijkspolitie te water, adjudant J. Bron, deelde mee, dat tegen het schoonmaakbedrijf proces-verbaal wordt opgemaakt. „De kapitein zei ons dat de olie per ongeluk over boord was gelopen. Dat speelt geen enkele rol. We heb ben hier een duidelijke overtreding vastgesteld. Het ontbreken van schuld doet niets af aan het straf bare feit" aldus de adjudant. Tijdens het verhoren van de be manningsleden, zowel van de tanker als van het werkschip, werd be weerd, dat een defect in de pomp- installatie te laat was opgemerkt. De politie hechtte aan deze verkla ring geen geloof, en was er van overtuigd, dat het hier ging om grove nalatigheid of knoeierij. „Voor ons," zei adjudant Bron, „was het belangrijkst om vastgesteld te krijgen dat er olie overboord was gelopen. Dat heeft de bemanning toegegeven." Het proces-verbaal wordt voorge legd aan de officier van justitie, waarna behandeling van deze zaak voor de kantonrechter zal plaats vinden. „Het is het eerste verbaal dat we op dit gebied opmaken," aldus de heer Bron. „We doen dit grondig, in de hoop dat het een voorbeeld voor de toekomst kan zijn. Toevallig is (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Dr. P. J. van Eek, op 20 augustus 1905 in het Zeeuwsch-Vlaamse Philippine gebo ren en sjnds 1946 directeur van de Katholieke Sociale Academie voor Mannen in Eindhoven, is, vrij onver wacht, overleden. In 1931 deed dr. Van Eek zijn doc- toraal-examen biologie aan de Rijks universiteit in Leiden. Acht jaar la ter promoveerde hij hij was in middels directeur van de h-b.s. aan het Simt-Joris-colle£e in Eindhoven aan dezelfde universiteit tot doc tor in de wis- en natuurkunde. Toen hij in 1946 aan de academie benoemd werd, betekende dit, dat hij de leiding kreeg van het eerste instituut in Nederland dat zich be zighield met de opleiding van jonge katholieke mannen voor functies in het maatschappelijk werk. In 1947 was hij nauw betrokken bij de oprichting van de Katholieke Ver eniging van Maatschappelijke Wer kers „Dr. Ariëns". Van 1951 tot 1961 was hij voorzitter. De vele verdiensten die dr. Van Eek voor het katholieke maatschap pelijke werk in Nederland heeft ge had, werden gehonoreerd met het pauselijke ridderschap in de orde van de H. Gregorius en het officierschap in de orde van Oranje Nassau. op 13 juni jl. een wet in werking getreden, waarbij het laden en los sen van gevaarlijke stoffen omschre ven staat. Volgens deze wet is het schoonmaakbedrijf strafbaar. Nu maar afwachten wat de officier zegt." De monsters die getrokken zijn op het strand te Cadzand, op de rede van Vlissingen en in de tanker Ra gusa worden momenteel nog onder zocht in het gerechtelijk laborato rium te Den Haag. Een uitslag wordt binnen tien dagen verwacht. Voor de politie is het onderzoek thans afgesloten. Is de olie op het strand te Cad zand dezelfde als op de tanker, dan wordt voor de vervuiling het schoonmaakbedrijf aansprakelijk ge steld. De Rijkswaterstaat in Vlissingen deelde nog mee, dat noch aan vaar tuigen, noch aan glooiingen in de haven door olie-afzetting schade was toegebracht. „Schade zou er wel geweest zijn," aldus de zegsman, „als ter plaatse werkzaamheden verricht werden. Olie tast b.v. rubberlaarzen en rub berslangen aan. Dat was hier niet het geval. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De olielozing in de Vlissingse haven valt bui ten het internationale tractaat van 1954". Aldus een woordvoer der van de nationale commissie voor olieverontreiniging in Den Haag. In het tractaat wordt al leen omschreven het lozen van olie door schepen in open zee. De nationale commissie kan in Vlissingen geen onderzoek in stellen, omdat vastgesteld is dat de olie in de haven is geloosd. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De vijfjari ge kleuter Olga Kuypers uit de ge meente Vogelwaarde te Klooster zande is gistermorgen kort na een aanrijding ter plaatse overleden. Het meisje, dat met haar fiets over het Poolseplein reed, werd plotseling door een passerende vrachtwagen gegrepen. De chauffeur, de heer H. uit Waarde, kon het kind onmogelijk ontwijken. Voor zover bekend treft hem geen enkele schuld. (Van een onzér verslaggeefsters ZIJPE Gistermiddag om 4 uur is bij de uitloop van de Witte Tonnen- vley een aanvaring ontstaan tussen het Duitse motorschip „Stuttgart" (1427 ton), geladen met een soort so da en het Nederlandse motorschip „Nitrico 4" (482 ton) geladen met loog. De Nitrico was gekcpepld aan het motorschip „Presenpina". Beide sche pen waren door een draad verbonden. Bij een haakse bocht kwamen deze beide schepen de Stuttgart tegen. De Stuttgart wilde tussen beide schepen doorvaren. Het gevolg was een bot sing met de Nitrico. Deze laatste liep zware schade op. Het voorschip en voorste tankruim liepen vol water. De bemanning van de Presenpiha be gon gelijk de lading van de Nitrico over te pompen. Bovendien passeerde toen het bergingsvaartuig „Ram" van Tak's bergingsbedrijf. Ook dit hielp mee met leegpompen. Zodoende kon de Nitrico snel worden gebonden en Zijpe worden binnengebracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als enige provincie in Nederland is in Zee land in de afgelopen maand de werkloosheid gedaald. Belang rijkste oorzaak daarvan is de vlotte plaatsing van de jeugd, die kortelings de scholen heeft verlaten. De gunstige ontwikkeling in de werkgelegenheid in Zeeland wordt voorts geaccentueerd door het feit, dat terwijl Zeeland in vroeger jaren meestentijds het dubbele percèntage werklozen kende van het landelijk gemid delde, de provincie thans zelfs beneden dit gemiddelde blijft. Het aantal geregistreerde manne lijke werklozen is ook iets lager dan dat van eind jnli 1967 nl. 1165 tegen 1203. De arbeidsbemiddeling in Zeeland (ADVERTENTIE) Bij aankoop van een Pfaff zigzag - machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN TOT* ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM: TERNEUZEN \7erder verkrijgbaar bij: Kortemeestraat 17 Nieuwe Diepstraat 23 tel. 01640-5878 tel. 01150-2294 A. C. BASTIAANSE H. A. DE BREUCK G. HEMELAAR G. HEMELAAR Papegaaistraat 4, Goes 1 tel. 01100-7476 B. F. v. Waesberghestr. 16. Hulst tel. 01140-2215 Nieuwcndijk 29, Vlissingen tel. 01184-3729 Langeviele, Middelburg tel. 01180-5241 verwacht een verdergaande beschei den afname van de werkloosheid, gegrond op een verdere afname van het aanbod van jeugdig personeel, inschakeling van het nog aanwezige visserijpersoneel en op de trouwens toch voor vele beroepsgroepen gun stige maand augustus. Het begin van het mosselseizoen en het op toeren komen van de mos selindustrie is vooral merkbaar ge. weest in het rayon Goes waar in één maand tijd het aantal ingeschre venen daalde van 203 naar 161. West-Zeeuwsch-Vlaanderen blijft de „zwakke broer" in Zeeland. Daar nam de werkloosheid, door een tij delijke geringere activiteit in de landbouw, zelfs weer enigszins toe. De matige situatie in dit gebied blijkt wel uit een vergelijking van het percentage voor Oostburg, 3,6, met dat voor de gehele provincie 1,9. Het rayon Hulst, dat een maand eerder nog het hoogste percentage werklozen kende onderging een aan merkelijke daling, nl. van 4,1 naar 3,3 procent. Het gunstigste beeld levert Vlis singen op met 1,1 procent. Naar beroepsgroep gerekend blijkt het optimistische beeld uit het da lende aantal werkloze bouwvakkers, zowel uit de sector woningbouw als wegenbouw enz. Per eind juli be droeg dat nog slechts over de gehele provincie 128. Het aantal jeugdigen daar onder bedroeg zegge en schrij ve 15. In het rayon Zierikzee zijn een dertig rijswerkers „op straat" geko men. Bij de afsluiting van de zee armen enz. worden nl. op de bodem in plaats van rijshoutbedden nu „as- faltlopers" (overigens nog steeds bij wijze van proef) gelegd. Omdat daarvoor in Zierikzee een asfalt- fabriek is gebouwd, betekent dal toch weer een aantal nieuwe arbeids plaatsen. In de vraag naar arbeidskrachten in Zeeland is het opvallendst, dat die voor mannen en vrouwen prak tisch even hoog is, nl. respectievelijk 998 en 997. Een belangrijk aandeel in die vraag naar vrouwelijke arbeids krachten hebben Terneuzen (186) en Hulst (101). Alleen ai in de textiel, voorname lijk geconcentreerd in Hulst, is plaats voor 68 meisjes en vrouwen. In eigen gebied is geen voldoende groot arbeidspotentieel te vinden. Een grote industrie in Terneuzen is, zoals gemeld, reeds geruime tijd doende om in België vrouwelijke arbeidskrachten te werven. (Van een onzer verslaggeefsters) KRUININGEN Het gemeentebestuur van Kruiningen zal het technisch adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten opdracht geven een onderzoek in te stellen naar het al of niet voldoende zijn van de rioolcapaciteit in Hansweert. Dat is gis teren door de gemeentesecretaris, de heer C. J. de Visser meegedeeld. „En", zo voegde de gemeentesecretaris er aan toe, „als de waterover- lastproblemen te verhelpen zijn, zullen ze zeker verholpen worden". Zoals we gisteren schreven speel de zich dinsdag een triest waterbal let af in een gedeelte van Hans- weert-West. Een fikse regenbui zet te straten én huizen onder water. Hansweertenaren wezen de ellende toe aan een onvoldoende capaciteit van de nog maar enkele jaren oude riolering. Gemeentesecretaris De Visser her haalde hetgeen ook door de dienst gemeentewerken van Kruiningen is aangevoerd: „Het riool is berekend op een regenval van 30 tot 40 mm. Dinsdagmiddag viel er binnen 3 kwartier 50 tot 60 mm water." „We dachten dat we met de aan leg van de nieuwe riolering gedaan hadden wat het best gedaan kon worden. Tenslotte gaat een gemeen tebestuur af op technische adviezen." Het technisch adviesbureau van de vereniging van Nederlands Gemeen ten heeft, aldus de secretaris, inder tijd toezicht gehad op de rioolaanleg in Hansweert. Verder zal het gemeentebestuur gaan bekijken wat gedaan kan wor den aan schadeuitkeringen. In ver schillende huizen heeft 't-water cen timeters hoog gestaan, waardoor vas te vloerbedekking, mepbilair en an dere dingen zijn beschadigd. Het gemeentebestuur van Krui ningen gaat er echter vanuit dat de wateroverlast overmacht is geweest en dat de gemeente niet voor de daardoor aangerichte schade aanspra kelijk kan worden gesteld. „De zaak verandert als uit het onderzoek van het technisch adviesbureau blijkt dat de gemeente wel aansprakelijk is voor de wateroverlast", aldus de heer De Visser. „Maar", zo zei hij verder, „op aanvragen van hen, die ingevolge de Algemene Bijstandswet een scha- deuitkering willen hebben, zullen we zeker gunstig beslissen." Er is, zo zei hij, gistermorgen op het gemeentehuis gepraat over de mogelijke oorzaak en de schade van de wateroverlast in Hansweert. E- nerzijds is daarbij gewezen op het feit dat de regenbui van dinsdag in gemeenten over het hele land ver spreid last en ellende heeft veroor zaakt. Anderzijds is aangehaald dat de omgeving van de Korte Geer, waar zoveel wateroverlast is geweest een „verduveld slechte hoek" is. „Het is er net een kommetje. Het wa ter stroomt er van alle kanten naar toe", aldus de gemeentesecretaris. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM „Nog geen enkel goed aanknopingspunt hebben we, was dat maar waar". Dit zei gisteravond mr. A. J. Kalthoff, offi cier van justitie in Breda, naar aan leiding van de moordaanslag, die za terdagavond is gepleegd op de 74- jarige miljonair Chr. Rogier uit Ber gen op Zoom. In de toestand van het slachtoffer is sedert zondagmorgen geen enkele verbetering geconstateerd. Deze is dus onverminderd kritiek. De man is op het achterhoofd geslagen en in het lichaam gestoken. De vier Bergen op Zoomse recher cheurs die onder hoogspanning aan deze zaak werken, hebben in de loop van dinsdag assistentie gekregen. Leden van 't parket hebben in over leg met de commissaris van politie in Bergen op Zoom, de heer Th. An- driessen, -besloten een zestal gerou tineerde rechercheurs uit het arron dissement van de rechtbank Breda ter assistentie te sturen. Zij zijn afkomstig van gemeentelij ke politiekorpsen en districtsrecher che van de rijkspolitie. Hun aantal variëert naar gelang de behoefte van zes tot vier, zo deelde mr. Kalthoff mee. De kleinere omvang van het Bergse politiekorps en het feit dat het in de periode voor de aanslag al veel werk had, hebben een rol ge speeld bij het nemen van dit besluit. 4 Het betreft hier één van de eerste zaken, waarbij rechercheurs van zo wel het korps der rijkspolitie, als van -gemeentelijke korpsen gezamenlijk worden ingezet voor de oplossing van een poging tot moord, in een ge meente, waar zij organiek niet thuis horen. In de loop van het onderzoek heeft de politie vele tips en aanwijzingen ontvangen die alle worden (of zijn) gecheckt. „De waarde ervan valt tot op heden tegen", aldus adjudant R. F. B. Peyzel, chef van de Bergse re cherche. Meerdere tips betroffen in formaties over auto's die in de buurt van de woning van de fabrieksdirec teur zouden zijn gesignaleerd. „JE zou kunnen zeggen: zestig jaar ge leden was het windstil. Nu is het stormweer. Maar dan moet ik daar onmiddellijk aan toevoegen dat ik het zelf in de jaren '20 al heb horen don deren". Dit zegt de 85-jarige Th. Ser- rarens, die zijn levensavond slijt in het bejaardenhuis St. Antonius in Kloosterzande. Op 15 augustus a.s. viert hij zijn zestigjarig priesterjubi leum. Pater Serrarens is nog bijzon der vitaal, scherp van geest en vol humor. Hij zegt van zichzelf de ont wikkeling van deze tijd nog bijzon der goed te kunnen bijbenen. „IK vind het geweldig deze tijd nog mee te mogen maken. Nog wel een jaar of twintig zou ik te goed willen hebben. Het lijkt alsof er momenteel een anarchie aan de gang is, maar ik geloof eerder dat we op weg zijn naar de echte vrijheid, de vrijheid die Christus bedoelt". Pater Serrarens. die op zijn manier nog actief pasto raat beoefent in het bejaardenhuis maakte zijn priesterstudie door in de abdij van Heeswijk. Hij was o.a. ne gen jaar kapelaan in Vlijmen en zes tien jaar pastoor in Engelen bij Den Bosch. ,IN de abdij heb ik lange tijd bij belexegese gedoceerd", vertelt hij, „en dat is een vak dat me nog steeds bijzonder boeit. Dag in dag uit stu deer en lees ik. Ik word er niet moe van, integendeel. De bijbel is nu een maal broodnodig voor de praktijk. Je kunt het priesterambt niet naar behoren uitoefenen zonder de bijbel te blijven lezen en te bestuderen. Dat wo^dt tegenwoordig nog al eens ver geten". ,IK ben altijd bezig met het Christus besef: wie is die Christus, wie is God? Christus wordt naar mijn gevoel te veel als God gezien en te weinig als mens. Daar schuilt een groot gevaar in. Ik preek nog steeds met veel ple zier en enthousiasme en elke dag draag ik de mis op". „De publikaties over alles wat zich in de kerk afspeelt, volg ik op de voet. Alles wat gezegd en geschreven wordt over de laatste encycliek b.v. heeft mijn aandacht. „IK ben het niet eens met de paus. Zijn uitspraak had ik verwacht, maar ik sta er niet achter. Ik geloof, dat dit e'en gezagsuitspraak is. Mocht dit inderdaad zo zijn, dan ben ik bang, dat het pauselijk gezag hierdoor niet wordt versterkt, maar juist verzwakt gaat worden. Het eigen geweten, dat is belangrijk. Er wordt in deze ency cliek veel te weinig ruimte aan het eigen geweten gelaten". ,DE kern van het geloof dreigt verge ten te worden door eindeloos gede- batteer over dit soort zaken. De ont dekking van Christus, daar gaat hei om. Ik ben nu 85 en maak nu eigen lijk pas kennis met de figuur, de mens Chrwtus. Daarom is het nodig, dat de bijbel wordt gelezen en dat men die durft te lezen, want daarin ontdek je pas Christus".

de Stem | 1968 | | pagina 3