Nixon heeft overwinnings toespraak al gereed ordigers TTE Luchtbrug op gestopt I SPANNING TEN TOP OP REPUBLIKEINSE CONVENTIE IN MIAMI BEACH SVN Vier doden bij schietpartijen Werkloosheid MEXICAANSE STUDENTEN DREIGEN MET GEWELD ISRAËLIËRS LEVERDEN SLAG OP JORDAANS GERILD C.R.M. HOUDT „OPEN HUIS" THEM •s: geld verdienen? ïverzorgster geschoten IRENE IN PORTO ERCOLE LEIDERS STEMMEN URGENTIE Hoofdagent van fraude verdacht Arts veroordeeld wegens abortus ^mfe,nUefeteren tUdenS Brits voorstel tot verbod op bacteriologische oorlogvoering Kritiek Hulporganisaties overwegen voedseldroppings Propaganda Kans kleiner Oproep van Sovjet-top aan Praag Anglicaanse Lambeth- conferentie: Geboorten- controle kan stroken met nil van God Duitsland verliest 86e Starfish ter Britten verbieden vliegwedstrijd in West-Duitsland H: TEL. 01140-383! ouwwerk M Ltd. ns verzorgde oplei- rde reagentia dienen en in ziekenhuizen, sche personen, min. ici. middelbare school- ledisch gebied moe- 'en ervaring in de se taal en het bezit sressante werkkring itionale organisatie, eding van auto- en te richten aan: De /ught. santje, geen werk mi sleur waar je Jou iets betera besteel f beroep, dat van demente bejaarden. O ja, Harmelen ligt 8 kilometer van Utrecht en is gemakkelijk ter bus te bereiken. Voor inlichtingen kun je schrijven aan de Adj. dir. Zr. H.A.J. Pistorius, Oude Land 27, Harmelen. n en een vak kieren iu reeds op jeugdige jaren ets mogelijk- ■neisjes, om een (goed tot ide BETEX opleiding, itelier aan de Steense- wordt ook gedeelfe- thool te Hulst. >rlinge meegeniet van mingen. ding te weten komen, meisjes uit je omge- on in. komen, dan kan dat van je ouders) alle te weten komen, tel. >3209. jk 5-7 Huist e triconette opleiding endö ouw- 3rs en ver- reen. plus se in Prins Bernhard heeft afgelo pen zondag de prijzen uitgereikt tijdens de „Pais Bas"-regatta, die in Orebtelio (Italië) gehouden werd. Prinses Irene en haar man, die naar Porto Ercole waren overgekomen, stemden van har te in met applaus va» koningin en prins voor de winnaars. nenland zijn. Senator Barry Goldwater, die vier jaar geleden de presidentsverkiezin gen verloor tegen Lyndon B. John son, hekelde de „eenmansstrategie" van de president. „Het eenmansbewind heeft ons in een bloedige oorlog gedompeld die ons thuis heeft verdeeld, in het bui tenland heeft geschaad en ons heeft beroofd, van enig algemeen begrip voor waar we naar toe gaan, hoe we er komen of zelfs waar we nu staan." In een boodschap vanuit het zie kenhuis te Washington waarschuwde president Eisenhower voor een zon der meer terugtrekken uit Vietnam. (Van onze redactie buitenland) MIAMI BEACH Richard Nixon was gisteren, in een nerveuze race met de tijd op zoek naar de ruim vijftig stemmen van gedele geerden, die hij nog nodig had om bij de eerste stemming vandaag te worden aangewezen als de republikeinse kandidaat voor het pre-' sidentschap van de Verenigde Staten. Tezelfdertijd deed de negerleider Ralph Abernathy een felle aanval op Nixon door te verklaren dat de republikeinen stemmen van negers zouden ver liezen, als zij Nixon tot hun kandidaat voor het presidentschap zouden kiezen De opvolger van ds. Martin Luther King noemde Nelson Rockefeller als de kandidaat die de meeste stemmen van negers' zou aantrekken. Dr. Aber nathy zei dit op een persconferentie in Miami Beach. Naar verluidt, heeft Abernathy de het vraagstuk van de jeugd bovenaan republikeinse partijleiders verzocht, zouden moeten staan. Als deze kwes- ties niet eerst zouden worden opge- hem en enige honderden van zijn lost) zou er geen vrede in het buiten_ aanhangers een betoging te laten land en weinig veiligheid in het bin- houden tegen de armoede in de V.S. in de conventie-zaal zelf. Nixon is optimistisch over zijn kan sen en schijnt zich op zijn gemak te 'voelen. Hij zei gisteren, dat hij ver wacht bij een van de eerste stemmin gen te worden gekozen en voor de tweede maal een kans te krijgen om te proberen president te worden. Nixon was maandag reeds zo zeker van zijn zaak, dat hij in het vlieg tuig, waarmee hij naar Miami reisde, gewerkt heeft aan de rede, waarmee hij zijn kandidatuur zal aanvaarden. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Miami had Nixon'tot 3000 jui chende aanhangers gezegd: „Deze keer ga ik winnen." Nixons directe tegenstander, Nel son Rockefeller, rekende er echter nog steeds op dat hij erin zou slagen ervoor te zorgen dat Nixon niet de vereiste meerderheid zal halen bij de eerste stemmingen, door de delegaties op hun „favorite sons" te laten blij ven stemmen. Door de beide kandidaten werd maandag en gisteren op de ene pers-, conferentie na de andere bekendge maakt, dat zij weer een aantal stem men hadden verworven. Zo maakte Nixon bekend dat gou verneur Spiro T. Agnew van Mary land en de kandidaat voor het gou verneurschap van Illinois Richard Ogilvie, hem zouden steunen. fen <3e anjiere kant.spra^ gpuygr- neur. Daniël Evans vpii de'stgat Wasly Irfgfbnji zieh gijsterep uit, voor Nelson Rockefeller. De delegatie van Wash ington op de conventie was zelf als vólgt verdeeld: 12 stemmen voor Nixon, zes voor Rockefeller en zes voor Reagan. Richard Nixon heeft gisteren in Miami Beach verklaard dat, als hij in november tot président wordt geko zen, een van zijn eerste daden zal, zijn naar Frankrijk te gaan om de dialoog' mët gefleraal De Gaülle weer op gang te brengen. Ook zéi hij de mogelijkheid te overwegen om, in dat geval, een bezoek aan Moskou te brengen. Gouverneur 'Daniël Evans van de staat Washington pleitte maandag avond voor het opstellen van een nieuwe urgentielijst, waarop proble men als dié in de grote steden en Burgemeester John V. Lindsay van New York heeft in een rede voor de conventie verklaard dat Amerika „leiders verlangt die niet beloven wat zij niet kunnen waarmaken en die doen wat zij beloven." „De Amerikanen hebben duidelijk te kennen gegeven," zei Lindsay, „dat zij niet langer een regering zullen steunen in wier beloften zij geen ver trouwen kunnen hebben en wier da den zij niét kunnen aanvaarden. De eis dat nieuwe leiders het heft in handen krijgen, is een thema dat het volk zelf reeds heeft aangegeven." Lindsay noemde de crisis in de Amerikaanse steden de- -ernstigste binnenlandse crisis die het land sinds de burgeroorlog heeft gekend. DEN HAAG (ANP). Een hoofd agent van de Haagse politie is vorige week aangehouden. Hij wordt ver dacht van het plegen van fraude met een paspoort. De man is maandag voorgeleid voor de officier van justi tie. N. motten, muggen, vliegen? i '(Van onze redactie buitenland) i r. DETROIT/LOS ANGELES Twee schietpartijen in Amerika hebben aan vier mensen het leven gekost. In Detroit werd een politieagent neergeschoten en raakten vier men sen gewond tijdens een ruzie. De schietpartij begon toen een van de gewonden zijn vriendin met een ander aantrof. In de negerwijk van Los Angeles werden drie burgers gedood en raak ten twee politiemannen ernstig ge wond. De agenten hielden een auto met vier inzittenden aan voor een routine-onderzoek, waarna vanuit de auto geschoten werd op twee agen ten. Een van hen raakte gewond en schoot zijn revolver leeg op de auto, waardoor drie inzittenden, allen ne gers, gedood werden. De vierde wist te ontsnappen. MAASTRICHT (ANP). Wegens het plegen van criminele abortus heeft de rechtbank in Maastricht gis teren de 63-jarige Maastrichtse arts J. V. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De arts had veertien dagen geleden terecht gestaan wegens twee gevallen van criminele abortus. De officier van justitie had het toen de arts hoogst kwalijk genomen dat hij een meisje in contact had gebracht met een Duitse aborteuse, nadat zijn be handeling niet het gewenste resul taat had opgeleverd. De érts had in beide gevallen f 2000 honorarium geëist. Richard GENèVE (AP)Groot-Brittannië heeft gisteren een nieuwe interna tionale overeenkomst voorgesteld, die bacteriologische oorlogvoering zal moeten verbieden. De richtlijnen voor een ontwerp verdrag tegen de produktie en het gebruik van bacteriologische wapens werden gisteren door de Engelse mi nister Fred Mulley aan een ontwa peningsconferentie waaraan 17 lan den deelnemen, voorgelegd. MEXICO'STAD (A.F.P./Reuter) In Mexico-stad trokken maandag 23.000 studenten door de straten on der het roepen van leuzen als „Li- bros Si, Granaderos, No" (Boeken ja, oproerpolitie nee). De demonstratie was een protest tegen het optreden van politie en militairen tijdens eer dere betogingen. Er waren ditmaal geen politiemannen en parachutisten te zien. De studenten hebben gedreigd „over te gaan tot gewapende strijd" als hun vorige week gestelde eisen niet binnen 72 uur worden ingewil ligd. Zij eisen onder meer het ont slag van generaal Luis Cueto Rami rez, hoofdcommissaris van politie in de hoofdstad, van zijn plaatsvervan ger generaal Raul Mendiolea en van de bevelhebber van de „granaderos". \Asorts willen de studenten dat staats secretaris van binnenlandse zaken Luis Echeverria en „regent-burge meester" Alfonso Corona del Rosal vertrekken. TEL AVIV (AFP-DPA-AP) Is raëlische troepen zijn in de nacht van maandag op dinsdag ten zuiden van de Dode Zee weer Jordaans gebied binnengegaan, waar zij, op enkele ki lometers van de Israëlisch-Jordaansc grens, strijd geleverd hebben met „een groep terroristen en Arabische saboteurs, die in Israël waren binnen gedrongen en die zij achtervolgden". Dit heeft een Israëlische militaire woordvoerder bekendgemaakt. Volgens de Israëlische lezing wer den vijf saboteurs gedood er) zijn twee gewonden gevangen genomen. Ten zuiden van het Goiangebergte hebben dinsdagmiddag Israëli's en Jordaniërs elkaar een uur lang over de Jordaan met mortieren beschoten. Inmiddels heeft Frankrijk in de vei ligheidsraad kritiek geoefend op' de Israëlische luchtaanval op de Jor daanse plaats El Salt, Waarbij volgens Jordaanse berichten zondag 34 bur gers om het leven kwamen. De Fran se gedelegeerde, Chayet, zei dat zijn land militaire vergeldingsacties ontoe laatbaar acht. .V-V #V~," (Van onze redactie buitenland) AKEN De nachtelijke luchtbrug naar Biafra, waarlangs althans nog iets gedaan kon worden voor de hongerende bevolking van Biafra, is stil gelegd. De laatste berichten uit Biafra melden dat het enig overgebleven vliegveld thans onder het bereik van het Nigeriaanse geschut ligt. De voed- selvluchten zijn voorlopig stopgezet. De Caritas Internationalis, die samen met de Wereldraad van Kerken en andere organisaties iedere nacht 20 tot 30 ton levens middelen en medicamenten via de luchtbrug naar Biafra vervoer de, overwegen thans of het mogelijk zal zijn de levensmiddelen in het Bia- fraansegebied -met parachutes te droppen. Dit bericht bevestigt de vrees dat Nigeria de afgescheiden staat tot het uiterste onder druk wil zetten. Te gelijk wordt uit Addis Abeba gemeld dat het overleg aldaar tussen Nigeria en Biafra volkomen is vastgelopen. Later werd bekend dat lt.-kolonel Ojoekwoe, de leider van Biafra, gis teravond, na een onderhoud met keizer. Haile Selassie, met een ge huurd straalvliegtuig naar Biafra is teruggekeerd. De Biafraanse delegatie is achter gebleven om de onderhandelingen voort te zetten. Volgens Biafraanse zegslieden is Ojoekwoe naar Biafra teruggekeerd om daar het bevel over de strijdkrachten weer op zich te. nemen. Anthony Enahoro, de leider van de federale Nigeriaanse delegatie naar de vredesbesprekingen in Addis Abe ba, heeft gisteren gezegd dat Nigeria niet naar de onderhandelingstafel zal komen, totdat het zeker is dat er geen buitenlanders aan de zijde van de Biafranen aan de besprekingen deel nemen. Hiermee is er zelfs geen spra ke meer van een gesprek in Addis Abeba. Enahoro vertelde aan de pers dat bij de opening van de besprekingen, maandag, zich onder de Biafraanse afgevaardigden een regeringsminister van Gabon bevond. De Biafranen ver telden aan de pers dat de Gabonese minister van voorlichting en een Ga bonese luchtmachtkapitein als waar nemers aanwezig waren geweest bij de Biafraanse delegatie. Enahoro deelde verder mee dat de federale afvaardiging besloten had niet deel te nemen aan de openlijke propaganda. „Wij zijn niet naar Addis Abeba gekomen om propaganda te maken en ondanks de extreme provocatie van de heer Ojoekwoe gisteren, heb ik besloten mij niet te verlagen tot zijn niveau van polemiek en ronduit leugens". De Nigeriaanse afgevaardigden naar de vredesbesprekingen waren gisterochtend in hun hotel bijeen gekomen om te bespreken hoe men moest antwoorden op de verrassen de redé die maandagavond werd ge houden door Ojoekwoe, de leider van het afgescheiden Biafra. In zijn rede aan het begin van de besprekingen verwierp Ojoekwoe de Nigeriaanse eis dat Biafra zijn soe vereiniteit moest opgeven. De kant op een hereniging met Nigeria schijnt hierdoor weer kleiner. Op de vorige besprekingen in Kampala waren de Biafranen nog bereid om te luisteren naar Nige riaanse voorstellen over wat er in de plaats van de Biafraanse soevereini teit zou komen en hoe de Biafraanse rechten en veiligheid zouden worden verzekerd. Deze bereidheid was er gisteravond niet. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/PRAAG De leiders van de Russische communistische par tij hebben gisteren duidelijk gemaakt dat zij nu verwachten dat de Tsje chische leiders alle „anti-socialistische krachten" zullen onderdrukken. Het politburo van de Russische partij heeft een communiqué uitge geven, waarin wordt gezegd dat het de oproep zoals die in Bratislava is gedaan „voor een verwoede strijd te gen alle anti-socialistische krachten' bijzonder op prijs stelt. President Tito van Zuidslavië zal vrijdag en zaterdag een bezoek bren gen aan Praag, zo is van betrouw bare zijde in Belgrado vernomen. Het Tsjechoslowaakse dagblad van de vakbonden, Prace, heeft gisteren een open brief gepubliceerd van de schrijver Pavel Kohout aan generaal Prchlik, die onlangs uit een hoge partijfunctie is gezet, omdat hij een herziening van het Pact van War schau had voorgesteld. De- leiders in Praag wordt in de brief verweten de openbare moraal te hebben geschaad door Prchlik te ontslaan. 99 99 (Van een onzer verslaggevers) LONDEN/BERN/UTRECHT De resolutie tegen de encycliek „Huma- nae Vitae", die op de anglicaanse Lambeth-conferentie was ingediend, zal door een andere worden vervan gen. Aanvankelijk werd het stand punt van de paus, dat het gebruik van voorbehoedmiddelen tot aantas ting van de zeden leidt, met name be streden. Daarvoor in de plaats zal nu een verklaring komen, dat ge- hoortencontrole in overeenstemming kan zijn met de wil van God. De Zwitserse bisschop mgr. Adam heeft in een open brief verklaard dat rooms-katholieken. die het verbod van de paus van voorbehoedmiddelen niet in acht kunnen nemen, de kerk moeten veriaten. Hij schrijft: „Ka tholieken moeten hun kerkvorst ge hoorzamen in alle zaken van geloof en zeden; wanneer zij dat niet doen behoren zij niet langer tot de r.-k. kerk". Het hoofdbestuur van het Humanis tisch Verbond in Nederland zegt in een communiqué met diepe teleur stelling en grote ongerustheid kennis te hebben genomen van de encycliek. Hoewel het hoofdbestuur zich niet di rect betrokken voelt bij de pauselijke uitspraak, meent het toch met klem ertegen te moeten protesteren in ver band met de consequenties, die deze uitspraak in de gehele wereld kan hebben. Het Franse episcopaat heeft giste ren in een communiqué zijn volledige steun aan de pauselijke encycliek „Humanae Vitae" bekendgemaakt. Het communiqué werd door kardinaal Lefèbre, voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie aan de pers verstrekt. „Wij willen alle gelovigen uitno digen het woord van de paus met die volledige eerbied en vol vertrouwen te aanvaarden, opgewekt door de wa re geest van het geloof, en indien no dig te persoonlijke opvattingen en verlangens te laten varen," aldus het communiqué. (Vervolg van pagina 1) Zoals reeds gememoreerd; is de stij ging met name een gevolg van het aanbod van de schoolverlaters. De sitijging was dit jaar echter minder sterk dan een jaar geleden. In ver gelijking meit eind juni is de werk loosheid voor mannen met 6100 ge stegen, terwijl in 1967 de stijging van eind juni op eind juli 9000 personen betrof. Ten opzichte van vorig jaar eind juli was eind vorig jaar heï aan tal werkloze mannen gedaald met 7100. Eind juli was de werkloosheid on der de mannen, in verhouding tot de afhankelijke beroepsbevolking, het grootst in de provincies Limburg (4,1 procent), Drente (3,4 procent) en Groningen (3 procent). Geduren de de maand juli nam de werkloos heid onder de mannen in alle pro vincies toe, behalve in Zeeland. Wat de schoolverlaters betreft: het aantal als werkloos ingeschreven jongens tot en met 18 jaar liep op van 3300 tot 7800. Dit laatste aantal is 3200 lager dan het overeenkomsti ge aantal van vorig jaar. Het ministerie van Sociale Zaken heeft tenslotte berekend, dat gecorri geerd naar seizoen rte geregistreerde arbeidsreserve van mannen en vrou wen te zamen tijdens de maand juli is teruggelopen van 93.600 tot 89.400. Dit is echter een zeer globaal cijfer. In deze getallen zijn verwerkt dege nen, die door seizoenwerk tijdelijk aar de slag zijn gekomen alsmede personen, die als gevolg van het sei zoen juist geen werk hebben. RIJSWIJK (ANP). Het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk in Rijswijk zal van 4 t.m. 7 september een „Open Huis" houden. Het publiek heeft dan vrije toegang tot het ministerie om zich op de hoogte te kunnen stellen van de werkzaamheden die hier verricht worden. Het ministerie wil door deze mani festatie aantonen dat het een modern departement is, dat op moderne wijze iedereen de kans biedt zijn opvattin gen over het werk van de overheid aan de realiteit te toetsen. Een tent in de nabijheid zal het centrum zijn van subculturele jonge ren, die zich Yipees noemen (een fase na provo en Hippy). Zij willen een andere cultuurpolitiek en vinden cultuur belangrijker dan economie. Aanleiding voor dit naar buiten tre den is het eerste lustrum van het na bijgelegen koopcentrum „In de boo gaard". (Van onze redactie buitenland) BONN West-Duitsland heeft gis teren zjjn 86e F104 G Starfighter ver loren. Tijdens laagvliegoefeningen in Ari zona stortte de Starfighter neer. De piloot wist zich met de schiet stoel in veiligheid te brengen. Vorige week vrijdag stortte op de zelfde plaats eveneens =en Westduitse Starfighter neer. De Italiaanse schoenfabrikanten zijn echte slimmerikken. Ze zijn schoenen aan het maken waarvan de zolen voorzien zijn van fosforesce- rende strookjes, die werken als re flectors. Als je nu 's avonds of 's nachts in het donker wandelt, wor den achteropkomende automobilisten op de wandelaar geattendeerd. Die Italianen toch. Zouden die strookjes niet verslij- ten? Uitspraak van een Tsjechische stu dentenleider: „Voor Marcuse heerst hier niet de geringste belangstel ling Trouwens, wij begrijpen die darcuse en die Dutschke en zo'n Cohn-Bendit niet. Waartegen protes teren die eigenlijk? Wij willen hier juist hebben waar zij tegen ageren. Wij begrijpen de Westeuropese re bellen onder de jeugd niet". Nu moet u niet te vroeg juichen en zeggen, dat u altijd al gezegd hebt dat die studenten hier niet weten wat ze willen en dat de Tsjechen heel an ders zijn. Want die Tsjechische stu dent gaf het volgende antwoord op de begrijpelijke vraag van de verslag gever (van de Volkskrant) .waarom de Tsjechische jeugd dan rebelleerde: „Wel, wij zijn zoals overal alle an dere studenten: tégen. Tegen taboes, tegen gevestigde wantoestanden, te gen domme bureaucraten." Het zou een uitspraak van Cohn- Bendit kunnen zijn. Over Cohn-Bendit gesproken: je hoort de laatste weken weinig meer over Frankrijk. Begrijpelijk, want de Fransen zijn op vakantie. Parijs is nu een stad zonder Parijzenaars. Met veel toeristen. De Gaulle zal ook wel op vakantie zijn. In Quebec, denk ik. Advertentie uit de Veluwepost, ge lezen in Vrij Nederland: „Wegens vertrek van onze student zoeken wij een lieve hond voor onze kinderen." Geplaatst door een gezin in Wagenin- gen. In een bioscoop in Haiderabad, een van die steden in India die helemaal behoren tot het geheimzinnige Verre Oosten, hebben Sikhs, die naar een film zaten te kijken, het podium be stormd. Ze verscheurden het film doek, omdat de film een Sikh liet zien, die een sigaret rookte, en dat mogen Sikhs niet. De voorstelling ging door, maar de Sikhs eisten en kregen de belofte, dat de gewraakte passage uit de film verwijderd zou worden. Dat is heel wat anders dan onze filmkeuring. Het voetbalseizoen staat voor de deur. U heeft het gisteren kunnen merken aan onze voetbalkrant. Nog even geduld, supporters in het ganse gewest. Weet u trouwens hoe de spelers van Manchester United na hun ge weldige seizoen-vakantie gevierd hebben? Op Mallorca. Met zijn allen Als ilc prof-voetballer was zou ik in mijn vakantie eindelijk wel eens niet naar mijn trainer willen luisteren. Maar ik ben, toevallig, geen prof voetballer. Uitspraak van Max Merkel, trai ner van FC Niirnberg, oud-trainer van het Nederlands elftal: „In mijn positie zou ik nooit naar Nederland willen terugkeren. Ten eerste betaalt deze functie niet goed genoeg. Ten tweede wordt het nationale elftal niet belangrijk genoeg geacht. Dat is een ongezonde situatie. Het is boven dien jammer, dat het Nederlandse voetbal te weinig aan public relations doet. Dat is een zeer negatief punt voor een land, waarin altijd goede voetballers worden geboren". Tot morgen. MERIJN BONN (AP). Een internationale vliegwedstrijd die dicht -bij de grens met Oost-Duitsland bij Kiel zou wor den gehouden, is verboden door de Britse autoriteiten. Na overleg met de Noordatlantische Verdrags Organisatie is tot dit ver bod besloten om overvliegen van Oost-Duitsland te voorkomen. Het Duitse ministerie van defensie heeft het verbod toegejuicht. De Christelijke Sociale Unie (CSU) uit Beieren, de partij van de West- duitse minister van financiën Frans Josef Strauss, verklaarde echter dat het Britse besluit om de vliegwed strijd te verbieden erop neer komt dat Engeland optreedt alsof het nog steeds een bezettende macht was.

de Stem | 1968 | | pagina 9