TERNEUZENSE CULTURELE RAAD TREEDT IN DE OPENBAARHEID Triest waterballet in Hansweertse straten Zeven culturele mogelijkheden in Terneuzen In gesprek met Cultuur is geen poedersuikermaar het is de gist die het deeg doet rijzen J. Schuerman Geen credo Centrumfunctie Geldboete voor man, om wie „Willebrordse rel" begon Ontvluchte psychopaat aangehouden „Gekruisigde" met vrouw verdwenen Uw drang tot roken kan definitief verdwijnen in 6 tot 22 dagen, zelfs indien 11 meer dan 30 jaar rookt FOLDER KOMT HUIS AAN HUIS SONNEYELD VORMING Geen verandering in toestand van overvallen industrieel Verdachte overval postkantoor vrijdag voor officier van justitie 0e kinderen amuseerden zich best in Hansweert. (Van een onzer verslaggeefsters) HANSWEEKT De (grote) mensen in Hansweert houden hun hart vast. Angstig volgen ij donkere dreigende wolken, die langzaam langs een loodgrij ze hemel schuiven. Want iedere fikse regenbui betekent letter lijk een huis vol ellende. Dat hebben ze gistermiddag weer ins gemerkt. Om een uur of drie barstte de bui los. In een mum van tijd stonden in een gedeelte van Hansweert-West de straten blank an niet zomaar met een paar on nozele millimetertjes water. Hier en daar stond het water tientallen cen timeters hoog. Trouwens niet alleen op straat, maar ook in verschillen de huizen. De oorzaak: „Er klopt geen pest «ier van de rioleringen," kankeren dorpelingen. „Alles aan de riolering werkt normaal," zegt men bij de Dienst Gemeentewerken van Krui singen. „De kwestie is alleen, het nool is berekend op een regenval van 30 tot 40 mm en nu is er bin nen drie kwartier 50 tot 60 mm water gevallen en dat kan het riool met verwerken. „Bovendien," zo wordt eraan toegevoegd, „dat ge deelte van het dorp, waar water- ?y™ast is, ligt 10 a 12 cm beneden N.A.P. De kern van het dorp ligt «en meter plus N.A.P." Maar op dergelijke argumenten beeft men in Hansweert-West zijn antwoord klaar. „De riolering die we nier hebben is nieuw, drie of vier jaar oud. Binnen betrekkelijk korte tijd hebben we nu al drie keer in de omgeving van de Korte Geere een ware overstroming ge had. Met de oude riolering merkten we nauwelijks iets van waterover last. Neen, er deugt iets niet aan de riolering." Dit is het verhaal van een van de dorpsbewoners. Bij Gemeentewerken kan men er in komen dat zoveel water in de straat even lastig is voor de bewo ners, maar binnen een half uur is dat weer weggezakt, gelooft men. Mevrouw Durinck uit de Hoofd straat wordt nijdig over dat ,,'t is even lastig". „Effekes lastig." „Je moet eens bij me binnen komen kijken, alles loopt te drijven. Er staat vijf centi meter water in de voor- en achter kamer. Mijn keuken staat blank, mijn schuur staat onder water. We hebben alle meubels opgestapeld. Het is afschuwelijk. Het lijkt wel of we hier een uitverkoop of een vei ling houden. Ik heb erbij staan hui len, dat kan ik je wél vertellen. Ik dacht, als er weer zo'n bui komt, laat maar komen; wat ervan komt, komt ervan." Ze loopt de kamer door met kap laarzen, soppend over de vaste vloerbedekking. „Dat is verknoeid, wijst ze". Haar man gaat verder: „We zullen een klacht indienen bij de gemeente, want volgens mij doen ze niets aan de riolering. Dat pomp je zou een driemaal zo hoge capa citeit moeten hebben. We zullen handtekeningen verzamelen van mensen, die net zoals wij schade hebben. Dan zullen we zien wat er van komt. Ik hoop wel dat we zoiets niet voor een tweede keer mee maken." Het echtpaar gaat de straat op. Kijken hoe het bij de buren is. Wie de Hoofdstraat door wil doet er het beste aan kousen en schoenen uit te trekken, maar nat wordt men toch wel. Kinderen maken nu eenmaal overal een spelletje van. In zwem pakken rennen ze joelend door het water. „Heerlijk, waterballet. We hoeven niet eens naar het strand om te kunnen pootje-baden!," roepen ze dan nog. „Die jong hebben de grootste lol, die gaan straks lekker onder de douche, en schoon zijn ze weer," zegt mevrouw Durinck. On danks alles kan ze om de kinderen lachen. De Veeweg lijkt wel een stinken de moddersloot. De Burkunkstraat vertoont verzakte stenen en een hobbelig glibberig straatdek. De mensen zijn er aan het dweilen, praktisch overal zijn daar kelders ondergelopen. Gemeentewerklieden en brandweermannen assisteren bij het leegpompen ervan. De huismoeders hebben het druk, ze weten niet wat ze het eerst moe ten doen. De bemodderde kindertjes in bad stoppen, of eerst de stinken de boel in huis opruimen. „Want mijn hele kot staat overhoop," zei er eentje. Toen we om zes uur weggingen, op blote voeten wadend door het stinkende water, werd er nog druk gepord in verstopte goten, gekan kerd, geboend, gedweild en g e- douched. Het water zakte, maar heel langzaam, drie uur na de bui. 11 Goes stonden een aantal straten blank. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Cultuur is een ge wone zaak, het Is gist voor het dage lijks brood, geen versiersel voor een elite, maar de spankracht die het le ven zijn uitdrukkingsvorm geeft. Dat is de kerngedachte van de nota die door de Culturele Adviesraad van Terneuzen werd opgesteld ten dienste van bestuurders en bestuurden in die gemeente. Met het aanbieden van de ze nota, tijdens een persconferentie in het gemeentehuis gistermiddag, trad deze adviesraad voor het eerst in de openbaarheid. Terneuzen is de eerste Zeeuwse gemeente, waarin een dergelijke nota over dit dringende he dendaagse probleem verschenen is. De voorzitter van de raad. ds. H. Ruis uit Sluiskil, zei tijdens de aan bieding van de nota, dat het inder daad iets uitzonderlijks is, dat de cul turele adviesraad naar buiten op treedt. „Onze taak is het, advies uit te brengen aan het college van bur gemeester en wethouders. Wat we te zeggen hebben, zeggen we gewoonlijk fluisterend in de richting van b. en w„ die ons voor deze gelegenheid toe stemming hebben gegeven in het openbaar onze visie te geven op cul tuurbeleid in Terneuzen ën niet al leen daar. Besluitvorming en beleid voering behoren echter niet tot de taak van een adviesraad", aldus de heer Ruis. De raad wil echter tevens een scha kelfunctie vervullen tussen overheid en particulieren. Hij tracht te bunde len wat er bij de burgers leeft. Het openbaar maken van de nota moet dan ook onder andere gezien worden als een poging, de burgerij te interes seren voor een echte cultuurpolitiek. De nota werd toegestuurd aan diver se sleutelfiguren, maar is voor elke geïnteresseerde gratis verkrijgbaar. Nadrukkelijk werd gesteld dat de nota meer bestemd is te dienen als discussiestuk dan als credo voor een gemeentelijk cultuurbeleid. Vandaar ook, dat niet b. en w. de nota aan bieden. Hoewel dit college het met de grote lijnen eens is, kan het zich toch niet achter elk detail plaatsen. De wenselijkheden die de nota uit spreekt moeten immers door b. en w. op hun praktische uitvoerbaarheid worden getoetst. De culturele raad hoopt dat de nota er toe zal bijdragen dat er vanuit de particuliere sector vraag zal komen naar een samen hangend cultuurbeleid. De nota is duidelijk geen showstuk waarin moeilijke vraagstukken om zeild worden. Sober en met de nodige werkelijkheidszin is er naar gestreefd om die informatie te geven, die nodig is om mee te kunnen denken over de ontwikkeling van Terneuzen in cultu reel opzicht. De titel van de nota geeft tevens het belangrijkste doel aan: „Gist en poedersuiker, of: cultuur voor iedere Temeuzenaar". Cultuur mag dan een gewone zaak zijn, in de nota wordt er toch van uit gegaan dat meer mensen in de gele genheid gesteld moeten worden om geconfronteerd te worden met hun eigen creatieve vermogens. De Ter- neuzense culturele adviesraad om schrijft cultuurbeleving als de erva ring van geestelijke vrijheid door zelfontplooiing. In deze opvatting ligt een nauwe relatie tussen cultuur en maatschappij verankerd. Deze relatie blijkt ook uit het gedeelte dat han delt over cultuurbeleid. De opstellers tonen zich bezorgd over summiere pa ragrafen over cultuur in de program ma's van de politieke partijen. Ook zijn de leden van de adviesraad van mening dat te weinig cultuurpolitieke specialisten in door het volk gekozen organen zitting hebben, waardoor de cultuur in het nadeel is ten opzichte van de ex-beleidvoering op bijvoor beeld economisch en sociaal gebied. Nuchter wordt geconstateerd dat een gemeente van 20.000 inwoners op eigen kracht geen centrumfunctie kan vervullen. Samenwerking in groter verband wordt bepleit, want alleen op die manier kunnen er meer voorzie ningen komen voor de bevolking en dus meer mogelijkheden tot cultuur beleving. Met de grootste klem wordt in de nota aangedrongen op integratie van de kunstzinnige vorming vooral in het lager onderwijs. Een goed plan hier toe zou volgens de adviesraad aan de basis van een gemeentelijk cultuurbe leid behoren te liggen. Met oog voor de vele (o.a. financiële) moeilijkhe den wordt in de nota onder meer ge suggereerd om de creatieve vakken bij het lager onderwijs te laten geven door daartoe bekwame of speciaal op geleide onderwijzers. Tot de creatie ve vakken wordt ook gerekend de Nederlandse taal als belangrijkste ex pressiemiddel dat ons ten dienste staat. Naast de waardering van de positie van kunstenaars in de Terneuzense samenleving, geeft de nota uitvoerige informatie over deelname aan de ver schillende wijzen van cultuurbeleving over financiële zaken, het nut van publiciteit en de publieksorganisatie. Als spiegelgladde terreinen waarop cultuurbeleid kan belanden wordt o.m. genoemd: de kwaliteitsbeoorde ling, de normering van de geestelijke vrjjheid en het nemen van beslissin gen waar een vergelijkende waarden- schaal ontbreekt. Ook van deze zaken kan de lezer op een begrijpelijke wij ze kennisnemen. In een slotbeschouwing wordt ge pleit voor verdere integratie van cul tuur en maatschappij in een boeiend gebied dat door zijn ligging en hui dige ontwikkeling in cultureel op zicht gekenmerkt wordt door een ge heel eigen problematiek. Juist omdat het gaat om een voortdurende bezin ning op menselijke posities in deze industrialiserende streek, acht de Ter neuzense adviesraad het van belang dat van zijn nota in breder kring ken nis kan worden genomen. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA D. van S. uit Etten, die ongewild aanleiding was tot wat de geschiedenis in zal gaan ais de „Wil lebrordse rellen", had zich dinsdag j.l. voor de politierechter te verant woorden. Hem was door de rijkspoli tie verzocht door te lopen met zijn fiets. Hij wenste aan dit verzoek geen gevolg te geven en werd daarom meegenomen naar het bureau voor het opmaken van een proces-verbaal. Daarna begonnen de rellen. De officier kwam tot de conclusie dat de verdachte met de eigenlijke rellen niets te maken had, maar eiste wegens wederspannigheid een boete van 100,-. De politierechter bepaal de die boete op 75,-. De verdachte was niet verschenen, zodat zijn zaak bij verstek behandeld werd. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De 24-jarige A. V., die maandag ontvluchtte uit de ge sloten afdeling van de rijks psychia trische inrichting in Eindhoven, is dinsdagmiddag in Tilburg gepakt. Dat gebeurde dank zij de oplettendheid van een voorbijganger. Die deelde de Tilburgse politie telefonisch mee dat hij op de Ringbaan-West iemand had zien lopen, die sprekend leek op de man die uit de inrichting was ge vlucht en wiens signalement was ver spreid. Twee agenten van de auto- dienst waren daarop snel ter plaat se en rekenden V. in. Hierbij deden zich geen moeilijkheden voor. V. is onmiddellijk na zijn arrestatie over gebracht naar de inrichting in Eind hoven. LONDEN (AFP). De Londense huisschilder Joseph de Havilland, die vorige maand hangend aan een drie meter hoog kruis werd aangetroffen in een park bij Hampstead, is ver dwenen uit het ziekenhuis. Hij werd hier destijds in ernstige toestand op genomen. Volgens getuigen zou de man zijn weggegaan met de vrouw van een andere patiënt. (ADVERTENTIE) PARIJS Het „Anti-Tabak Propa ganda Centrum" deelt mede dat men thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich re kenschap van te geven, dank zij een tablet (Nicocortyl) dat geleidelijk de behoefte aan nicotine doet verdwij nen. Dank zij dit tablet, dat de goedkeu ring heeft verkregen van het „Office Fédéral Suisse de l'Hygiène Publi- que" (officieel controle-orgaan), zijn duizenden Amerikaanse, Duitse en Zwitserse artsen definitief met ro ken opgehouden. Dit tablet werd getest op 30.908 ver stokte rokers, waaronder talrijke art sen. Resultaat: 28.683 van hen (ofte wel 92,8 pet.) hielden op met roken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaret ten meer te hoeven kopen bespaart men jaarlijks ongeveer f 550,-. Rokers die op hun beurt het roken zouden willen laten worden uitge nodigd zich rechtstreeks te richten tot het Anti-Tabak Propaganda Centrum (Afd. 260/k), Burg. Prinsensingel 15 Postbus 123 Roosendaal. Zij behoe ven slechts een envelop met hun naam en adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dezer dagen ont vangt elke Temeuzenaar een drie kleurige folder thuis, waarin een overzicht gegeven wordt „van ple zierige bezigheden in Terneuzen tij dens het komende seizoen". De fol der werd gistermiddag door de cul turele adviesraad van Terneuzen aan de pers aangeboden. Het is een van de vele goede dingen die in Terneu zen tot stand konden komen dank zij deze raad, die onder andere hiermee zijn schakelfunctie bewijst tussen particulieren en overheid. Een scale van zeven culturele mo gelijkheden wordt de belangstellen de Temeuzenaar in deze folder aan geboden. In de eerste plaats is daar Galerie J 34, die zich presenteert als „een ontmoetingspunt tussen publiek en hedendaagse kunst". In deze ga lerie aan de Terneuzense Schoolweg exposeren elke maand een of meer hedendaagse kunstenaars uit Neder land en Vlaanderen. Het toneel-, muziek- en cabaret programma dat de samenwerkende culturele instellingen in Terneuzen (T.S.C.) het publiek aanbieden is al weer uitgebreid in vergelijking met vorig jaar. Dit jaar worden zelfs drie aantrekkelijke abonnementen aange boden voor een lage prijs. Het toneeiselzoen zal op 29 septem ber geopend worden met een optre den van Wim Sonneveld. Het pro gramma vermeldt bovendien o.a. An nie Schmidts „Met man en muis", het optreden van Ramses Shaffy in zijn nieuwste „Shaffy Chantate" en een uitvoering door de toneelgroep Pro loog van Beeket's „Wachten op Go- dot". Het muziekprogramma vermeldt het optreden van pianiste Jeanine Dacosta met violist Theo Olof, het Nederlands Kamerorkest en het Kunstmaandorkest. De belangstelling van het Terneu zense publiek voor toneel en caba ret, dat in het vorige seizoen door het actieve optreden van de algemene stichting Kunstkring verzesvoudigd werd, zal mogelijk dit jaar gestabili seerd worden. In de huidige schouw burg van Terneuzen kan men in elk geval niet meer dan ruim vierhon derd bezoekers plaatsen. Vorig jaar startte in Terneuzen het instituut voor kunstzinnige vorming. Aan jongeren en volwassenen biedt het de mogelijkheid de aanleg en de belangstelling voor beeldhouwen, te kenen, boetseren, schilderen, potten bakken, toneel en voordracht te ont wikkelen. Reeds langer bestaat de Stichting Terneuzense Muziekschool, die met meer dan zeshonderd leer lingen zijn bestaansrecht wel bewe zen heeft. Iets geheel nieuws in Terneuzen is de filmliga, als nummer vijf vermeld in de folder. De oprichters waren van mening dat er tussen het optreden van toneel-, muziek- en cabaretge zelschappen nog volop ruimte bleef voor speciale filmvoorstellingen. Evenals het instituut voor kunstzin nige vorming kwam de oprichting van de filmliga tot stand dank zij de actieve medewerking van de Terneu zense culturele adviesraad. In het komende seizoen zal in de bioscoop Luxor aan de Westkolk- straat een bescheiden maar selecte serie films worden gedraaid. Het pro gramma is als volgt samengesteld. „Wilde Aardbeien" van Ingmar Berg- mann. „The War Game" van Peter Watkins. „Wir Wunderkinder" van Kurt Hoffmann. „Le Bonheur" van Agnes Varda en „Vrouw in het zand" van Hiroshi Teshigahara. Ook in de bijprogramma's zal gestreefd worden naar voldoende variatie op een goed niveau. De folder vraagt terecht ook aan dacht voor de verenigde openbare leeszaal en bibliotheek. Vorig jaar werden de openbare en de rooms-ka- tholieke bibliotheek samengevoegd. Nummer zeven op de folder is de Alliance Frangaise in Zeeuwsch- Vlaanderen, die zich niet alleen tot volwassenen maar ook tot middelbare scholieren richt. In september zal een openingsbijeenkomst worden belegd ln Terneuzen. Daar zal men onder meer kunnen genieten van diverse Franse wijn- en kaassoorten, gratis aangeboden door de Franse ambas sade. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM In de toe stand van de 74-jarige Bergen op Zoomse industrieel Chr. Rogier was gisteravond nog geen verandering ge komen. De heer Rogier werd in het afge lopen weekend in zijn woning te Ber gen op Zoom overvallen. Hij moest met levensgevaarlijke verwondingen worden opgenomen in het St.-Elisa- bethziekenhuis te Tilburg. Hij be vindt zich nog altijd buiten bewust zijn. Zijn toestand gaat voor- noch ach teruit en is nog altijd zeer kritiek, aldus de recherche van de Bergen op Zoomse gemeentepolitie, De intensieve jacht op de da der van de overval is tot nog toe zon der resultaat gebleven. WESTKAPELLE (ANP). De 27- jarige verzekeringsagent C. B. uit Vlissingen zal vrijdag voor de officier van justitie worden geleid verdacht van een overigens mislukte overval donderdag j.l. op het post kantoor van Westkapelle. De man zit ingesloten op het bu reau van de rijkspolitie in West kapelle. Hij heeft niet bekend, maar bij confrontatie heeft de postkantoor houder hem wel als zijn belager aan gewezen. d ,IK heb met de brandweercommandant gewed. Als ik deze keer weer de jaar prijs behaal, stop ik een tientje in de kas van de brandweer, en zo niet, dan doet hij het want ik geloof er niet in". Dat vertelt de elektricien J. F. Schuerman uit Ovezande, brand wacht eerste klas bij de vrijwillige brandweer van Driewegen, Elle- woutsdijk en Ovezande. Hij doet voor het tweede jaar met veel succes mee aan de puzzel, die iedere maand in „Brand", het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Brandweer vereniging verschijnt. „BRAND is soort vakblad voor ons brandweermannen. Die puzzel, die er steeds in staat, gaat over allerlei tech nische dingen. Uit het hele land doen er brandweermannen aan mee. Het is een ladderwedstrijd. Er staan tien plaatsen op. Iedere maand wordt er een prijs uitgeloofd voor diegene die de meeste punten haalt. En wie na verloop van één jaar met het hoogste aantal punten boven aan de ladder staat, wint de jaarprijs. Vorig jaar heb ik drie maal de maandprijs en de jaarprijs gewonnen. Dit jaar heb ik tot nu toe twee maal de maandprijs gewonnen". „WEET je wat het is met zo'n puzzel, als je kennis tekort schiet kun je bij niemand terecht, behalve bij die paar andere brandweerlieden. Je moet dan ook wel eens een keertje gokken. Ik vind wel dat een brandweerman over een behoorlijke theoretische kewtis moet beschikken. Tenslotte moet je weten hoe je een brand moet aan pakken. En als een spuit het eens niet doet moet je ook weten hoe die gerepareerd moet worden". Ovezan de schijnt trouwens theoretisch goed onderlegde brandweermannen te heb ben. Want ook bij de afdeling groeps indelingen staat Ovezande boven aan de ladder. ,WE hebben een korps van zo'n zes tien man. We komen iedere maand bij elkaar. En natuurlijk overleggen we dan over die puzzel. Als je een prijs wint krijg je een tientje. Daar hoef je het dus niet voor te doen, het gaat zuiver om de sport. Puzze- len is een hobby van me. Net als de brandweer. Ik zit er 25 jaar bij. Het jubileum moet nog komen. Er is be trekkelijk weinig verloop in ons korps. Mannen, die alleen maar de brandweer willen, omdat ze dan niet naar de B.B. toe hoeven, die hebben we niet nodig". „ER wordt geselecteerd bij het aanne men van nieuwe mensen. Wie dan ook eenmaal in het korps zit, die voelt ook wat voor de brandweer. Er komen geregeld jongere krachten bij. Dat moet natuurlijk wel. Het zou helemaal mooi zijn wanneer we hier een jeugdkorps hadden. Maar de jongens moet je dan ook in de kle ren steken, kaplaarzen en een helm geven en dat is een dure grap".

de Stem | 1968 | | pagina 3