Nederland organiseert strijd tegen tb over gehele wereld India's „groene revolutie": bijna voldoende tarwe i f INENTINGSTEAMS IN ONS LAND OPGELEID Even uitblazen mevrouw Pers tevreden in Oost-Europa rpapier voor uw pen pil in Hulp in de huishouding Zo oud als de mens Werkwijze Verwaarloos tijdens de vakantie uw gezondheid niet salade santa cruz „Kant en klaar koken' Twintig landen Indonesië produceert 77.000 m3 meer olie Kunstmestirrigatiedrie oogsten VERANDERING „DE SOCIALE TAAK VAN DE CLASSIFICEERDER" NA BRATISLAVA FAILLISSEMENTEN V.S. leveren rijst en katoen aan Indonesië f Café-bar ,/t CENTRUM" te Sas van Gent 4 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 AUGUSTSUS 1968 4 (Van een medewerker) DEN HAAG Ondanks moderne geneesmiddelen en methoden voor vroegtijdige herkenmiing blijft tuberculo se een gevaarlijke en verra derlijke ziekte. Besmetting met de tuberkelbaeterie duurt. levenslang. Deze bacteriën worden niet, zoals vele andere micro-organis men, uit het lichaam verwij derd. In de meeste gevallen leidt dit niet tot een acute, maar tot een zogenaamde ^la tente besmetting", waarbij het tubercleuze haardje door het lichaam word ingekapseld. Juist deze schijnbaar onscha delijk gemaakte haarden kunnen zich zeer verraderlijk gedragen. In perioden van langdurige psy chische of lichamelijke spanning - bijvoorbeeld bij langdurige on dervoeding - kan de ziekte ineens vanuit zo'n ingekapselde haard losbreken. In tegenstelling tot wat men vroe ger meende, maakt een latente be smetting de patiënt niet immuun voor tuberculose, want er worden vrijwel geen afweerstoffen gevormd. Gedeeltelijke immuniteit kan alleen worden opgewekt via vaccinatie, bij voorbeeld met BCG-vaccin- In tegenstelling tot een inesnting te gen bijvoorbeeld pokken, die iemand gedurendeeen aantal jaren vrijwel omvatbaar maakt, geeft inenting te gen tbc geen absolute bescherming. Er blijft altijd een kans dat iemand die gevaccineerd is, toch tuberculo se oploopt. Dit is een van de ver raderlijke kanten van deze ziekte. In Nederland is het aantal gevallen van manifeste tbc sinds het begin van deze eeuw spectaculair gedaald. Als gevolg hiervan is in ons land de besmettingskans gering geworden in verhouding tot de situatie in het bui tenland- Gezien het verraderlijke ka rakter van tuberculose is het be grijpelijk dat de overheid alles op al les heeft gezet om een van de be langrijkste bronnen van infectie het melkvee geheel tuberculose- vrij te maken. De grote successen die Nederland heeft bereikt bij de bestrijding van tuberculose mogen ons niet blind maken voor het feit dat de situatie in vele andere landen veel minder rooskleurig is. Tbc is over de gehele wereld verspreid en deze ziekte is waarschijnlijk zo oud als de mens heid zelf- Er zijn ontwikkelingslanden waar 1,5 A 2 procent van de bevolking actie ve tuberculose heeft en waar het heel normaal is dat iemand aan de „tering" sterft. Ook in verschillen de Europese landen is de toestand minder gunstig dan men zou ver wachten. Sinds vele jaren voert de Union In ternationale contre la Tuberculose te Parijs, in samenwerking met de We relgezondheidsorganisatie, een ver beten strijd tegen deze ziekte. Daar voor is niet alleen noodzakelijk ge vallen van actieve tuberculose te be handelen en zo mogelijk te genezen. Het is eveneens nodig te bepalen welk deel van de bevolking die ge zond lijkt, een latente besmettting heeft doorgemaakt. Er zijn sinds 1900 in vele landen onderzoekingen met tuberculine ge daan naar de besmetting van de be volking met tuberculose- De resulta ten waren niet- of zeer moeilijk te vergelijken, omdat er óf verschillen de methoden, óf verschillende soor ten tuberculine waren toegepast. Daarom heeft de Union Internatio nale contre la Tuberculose op haar jaarvergadering in september 1962 besloten internationaal een uniform tuberculine-onderzoek 'op te zetten, waarbij men zou werken met unifor me methoden en één soort tubercu line. Tijdens deze vergadering is dr. M- A. Bleiker, Hoofd van de Werkgroep Tuberculine-onderzoek van de Gezondheidsorganisatie TNO, benoemd tot internationaal coördina tor. De eerste twee jaar zijn gebruikt voor de noodzakelijke vdorbereidin- gen van dit internationale project. Men moest beslissen welke soort tu berculine men zou gebruiken, hoe het onderzoek opgezet zou worden en nog veel meer. Dit alles heeft geleid tot het volgen de standaardprogramma. De toetre ding tot het internationale project is geheel vrijwillig. Ieder land dat toe treedt, betaalt in principe de kosten van het onderzoek in eigen land. Ne derland organiseert de cursussen voor de verpleegsters die het onder zoek in hun vaderland gaan verrich ten. Nederland levert ook de gestan daardiseerde kaarten in de lands taal waarop de gemeten gegevens moeten worden genoteerd. De inge vulde kaarten worden naar het hoofdkantoor van TNO in Den Haag gezonden, waar de Afdeling Bewer king Waarnemingsuitkomsten de ge- gegeven met behulp van een compu ter verder verwerkt. Ten laatste zorgen medewerkers van de Werk groep Tuberculine-onderzoek TNO er Nu veel vakantiegangers zich naar het zuiden begeven teneinde de Ne derlandse zomer te ontvluchten, Is het weTlicht nuttig enige regels voor het verblijf in warme landen nog eens op te halen. Belangrijke schommelingen in de temperatuur in de eerste plaats als gevolg van de reis, maar ook ter plaatse worden door het lichaam opgevangen- Maar dat gebeurt niet zonder uiterste krachtsinspanning van het menselijk reguleringsmecha nisme. Men kan hierin tot op zeke re hoogte tegemoet komen, als men de volgende adviezen volgt. Wie meent verstandig te doen om overvloedig transpireren te beper ken door minder te drinken, is op de verkeerde weg. Men moet integen deel het watertekort, dat door trans pireren ontstaat, zo snel mogelijk aanvullen door het gebruik van non- alcoholische dranken. Bij voorkeur die, welke mineralen en vitaminen bevatten, omdat met het vochtver lies ook een groter dan normaal verlies aan deze stoffen optreedt. Geen zware maaltijden, veel fruit - goed gereinigd - groenten en melk- produkten zijn gewenst. Daar ook veel zout bij het transpireren verlo ren gaat, niet bang zijn voor wat keu kenzout in de maaltijd. Houd er rekening mee, dat bij hoge temperaturen vele voedingsmiddelen sneller bederven dan bij lage, met alle gevolgen van dien. voor 4 personen 80 s (4 eetL) Califomftehe blauwe rozijnen •en stuk komkommer 300 g) 2 paprika's 300 g) 2 appelen 300 g) het sap van 1 citroen 2 eetL) 4 eetL ongeklopte slagroom 1 eetL honing 2 eetL tomatenketchup 2S g (2 eetL) fijngehakte noten zout naar smaak Wel de rozijnen 5 minuten In heet water en Iaat ze daarna goed uitlekken. Snijd de komkommer, paprika's en appelen in kleine stukjes. Meng alle ingrediënten door el kaar. Eventueel serveren op slablaad jes In (glazen) schaaltjes. Veel vrouwen zijn al vertrouwd geraakt met de „kant-en-klaar" ge rechten die snel 511 smakelijk te be reiden zijn. U kunt nu echter kie zen uit zeven verschillende maaltij den in pak. Spaghetti met tomatenvleessau? en pikante kaas. Macaroni met tomatenvleessaus en pikante kaas. ((Deze gerechten zijn op de manier van de „Bologne- zen" bereid met 12 ingrediënten be halve de „pasta". Bami goreng. Nasi goreng speciaal. Het geheim van deze schotels is dat de mie er de rijst na het koken nog even in de koekepan gebakken worden. Het zijn eenvoudige gerech ten, maar een welvoorzien kruiden- rekje is gewenst. Kippenragout met rijst, bereid vol gens een oud Frans recept. Het ge heim schuilt in de binding en de krui den o.a. bloem, maizena, melk-, ei- poeder, kippebouillon, thij,m, peper, kippevlees en champignons. Kerrie-kip met rijst. Het origineel recept van dit Oosters gerecht heet Chicken-Bombay. Hongaarse Goulash met rijst. Gu- lyas is een „pot" waarin elke huis vrouw haar eigen assortiment krui den verwerkt- Soms lijkt het of ie dere huisgenoot die eraan voorbij loopt, een paar takje* van dit of dat erbij doet. voor, dat de staten die uit de reken machine komen, worden omgezet in rapporten. Al bij het begin van dit project stond net vast dat men het beste over zicht vaa de besmettingskans en de besmetting met tuberculose zou kun nen krijgen door dit onderzoek te verrichten bij schoolgaande kinderen. Om na te gaan of de voorgestelde werkwijze aan alle voorwaarden vol deed, heeft men twee keer proefge draaid, een keer in Delft waar on geveer 6000 scholieren tussen 6 en 14 jaar zijn onderzocht, en de tweede keer in de Cóte d'or bij Dijon in Frankrijk, waar ongeveer 2500 kinde ren tussen 5 »n 18 jaar zijn gecontro leerd. Op grond van de resultaten van deze onderzoekingen heeft men beslist dat men kinderen tussen 6 en 12 jaar zou testen op hun gevoelig heid voor tuberculine. Sinds 1964 zijn er twintig landen tot dit project toegetreden, met voorlo pig als laatste deelnemer Argentinië dat zich begin 1968 heeft aangemeld. In al deze gevallen heeft de Ge zondheidsorganisatie TNO de teams verpleegsters opgeleid, in de meeste gevallen in Nederland door middel van een cursus die veertien dagen duurt. Een enkele keer blijkt 't nood zakelijk te zijn de verpleegsters in hun eigen land op te leiden, en dan gaan enkele Nederlandse verpleeg sters naar het land in kwestie om daar het nationale team te instrue ren- Verder kunnen artsen uit de aan gesloten landen een stage in Neder land lopen om zich op de hoogte te stellen van de methoden voor de be strijding van tuberculose die in ons land worden toegepast. Telkens wanneer een nieuw opge leid team met het tuberculine-onder zoek in eigen land begint, gaan er één of twee ervaren verpleegsters voor één week mee. Zij staan het nationale team bij wanneer er moeilijkheden zijn en zien er tevens op toe dat alles volgens de voor schriften gedaan wordt. Dit laatste is zeer belangrijk, want het hangt van de uniformiteit van de toegepaste methode af of de resul taten uit verschillende landen onder ling vergelijkbaar zijn. Al in 1964 bleek dat er veel meer belangstelling voor dit internationale project was dan men had durven hopen. In dat jaar waren er bespre kingen gaande met België, Frank rijk, Spanje, Portugal, Italië, Groot Brittannië. Israël, Joegoslavië, Oos tenrijk, West-Duitsland, Roemenië en Tsjechoslowakije. De contacten met Oostenrijk en Roemenië hebben niet tot een gunstig resultaat geleid. De toe treding van West-Duitsland stuit af op organisatorische moeilijkheden die het gevolg zijn van de grote auto nomie van de verschillende deelsta ten van de Bondsrepubliek. Maar al le andere landen die hierboven zijn genoemd, doen sinds 1964 mee aan dit internationale project.- Sindsdien zijn daar Polen, Oost-Duitsland, Al- gerië, Suriname, Curaqaao, Gabon en als laatste Argentinië bijgekomen. Australië en Indonesië overwegen of zij zich zullen aansluiten. Ook is er een verpleegster naar Liberia ge weest om kinderen van cultuuronder nemingen bij het onderzoek te be trekken. Verder heeft men de Werk groep Tuberculine-onderzoek TNO ingeschakeld bij een onderzoek in Vancouver in Canada en bij een on derzoek in Transvaal. De groep van dr. Bleiker is er wel enigszins trots op dat Nederland vaste voet in Zuid-Amerika heeft ge kregen. Officieel valt dit werelddeel on, fer het regionale bureau van de Wereldgezondheidsorganisatie in Washington en het tuberculine-onder zoek zou van daaruit georganiseerd moeten worden. Maar in de prak tijk blijkt het respect voor dc kennis en kunde van Nederland op het ge bied van de tuberculose-bestrijding zo groot te zijn, dat deze landen zich liever direct tot ons land wen den. DJAKARTA (ANP) In het eer ste kwartaal van dit jaar heeft de produktie van ruwe olie in Indone sië bijna 14.172.000 kubieke meter bedragen, 77.000 kubieke meter meer dan in de overeenkomstige periode van 1967, zo heeft het Indonesische persbureau Antara meegedeeld. Blijkens cijfers van het Indonesi sche directoraat-generaal voor olie en aardgas hebben de raffinaderijen in het eerste kwartaal ruim 17.306.000 barrel afgewerkte produkten afgele verd. In dit cijfer is niet begrepen de produktie van de oliemaatschap pij Pangkalan Brandan. (Van onze redactie buitenland) NEW DEHLI Vorig jaar rond deze tijd stond India aan de rand van de hongersnood. Ongeveer 90 miljoen mensen dreigden van honger om te komen. Rijst werd voor 50 cent per kilo verkocht en tarwe voor 30 cent. De totale voedselproduktie bedroeg 76 miljoen ton, 22 miljoen te weinig voor een bevolking van 500 miljoen. Vandaag de dag is het beeld ten gunste veranderd. Een gunstige oogst van 100 miljoen ton 11 miljoen ton boven het record van drie jaar geleden heelt de tarweprijzen doen dalen tot 25 cent per kilo. Rijst is te koop voor 40 cent per kg. De regering wil het rantsoenerings systeem, dat door de onderlinge graanhandel wordt tegengewerkt, af schaffen. Er is voldoende graan op de mark ten van Punjab en Haryana, de tar- webelt van Noordwest-ïndia. Bergen tarwe worden in de win kels opgeslagen, treinwagons zijn af geladen met tarwe, en de regering van Punjab richt, scholen in als silo's tijdens de zomervakantie. India schijnt op de rand te staan van een groene revolutie. Het is op weg om zichzelf van voedsel te voorzien. Drie dingen hebben deze verande ring teweeggebracht: Kunstmest verhoogde de oogst drievoudig; Door meerdere snelgroeiende ge wassen te verbouwen kreeg de boer drie oogsten per jaar in plaats van één en De intensieve cultivering die toe gepast werd op geselecteerde gronden waarborgt het hele jaar door voldoende irrigatie. Nieuwe werkmethoden zijn er de oorzaak van dat, het gewas in 110 da gen volledig ontwikkeld is. Daardoor kon de boer drie keer per jaar oog sten en dus wordt hij er financieel ook beter van India's landbouwhogescholen en research-instellingen zijn belangrijke factoren geweest in de agrarische re volutie, omdat zij de boeren bekend maakten met de nieuwe graansoor ten. De gegeven voorlichting werd op gevolgd en leverde de boer grote voordelen op wat hem moed gaf om de nieuwe technieken uit te proberen. De boer'heeft bewezen dat hij zijn kapitaal wil riskeren om het land vruchtbaar te maken en er nieuwe graansoorten op te verbouwen. In 1971 het jaar waarop de voed- selimport stopgezet zal worden hoopt India 125 miljoen ton voedsel te pro duceren. Een woordvoerder op het centrale voedselministerie zei on langs: „Dit jaar heeft India bewezen dat het in staat is om zichzelf van voedsel te voorzien. Als het weer gunstig blijft zal India binnen een tijdsbestek van een pétar jaar een voedseloverschot hebben". Een groot deel van de huidige winst wordt geïnvesteerd in agrari sche bedrijven die de toekomst zeker zullen stellen en India's „Groene Re volutie" zullen verwezenlijken. HET ruimte-observatorium van Bochum heeft gisteren bekendge maakt dat de Russische satelliet Kosmos 234 een zachte landing op de aarde heeft gemaakt bij het Rus sische ruimtecentrum hij Baykonur. UTRECHT (ANP) Ter voorkoming van meer rampen aan boord van tankers, waar classificeerders werken, zullen er perfecte veiligheidsvoor schriften moeten komen, terwijl met goed geschoold personeel in vaste dienst moet worden gewerkt. Bovendien is een betere beloning gerechtvaar digd voor de arbeid in deze gevaarlijke, smerige en ongezonde bedrijfstak voorts een minimale arbeidstijd, een regelmatig controle door de arbeids inspectie van het bedrijf en een periodieke medische controle voor allen, die er werkzaam zijn. Dit standpunt lanceert de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (N.B.V.) naar aanleiding van de ontploffing aan boord van de tanker „Agua Clara', waarbij zes doden en elf gewonden te betreuren waren. De bond releveert, dat ook in juni 1965 een explosie ontstond op een Noorse tanker, welke ramp 16 slachtoffers eiste. Het Botlek-Europoort-Waterweggebied gaat tér meerdere glorie van haar eigen grootheid op weg naar de volgende ontploffing. De bedrijven nemen hun sociale taak weer op en laten rijp en groen weer binnen hun poorten om het gevaarlijke en smerigste werk tegen de voor hen voordeligste prijs te laten uitvoeren, aldus de bond van vervoerspersoneel. IN SAO PAULO (Brazilië) is met succes een levertransplantatie ver richt. Bijzonderheden zijn niet be kendgemaakt. IN RHODESIë is een autobus met 82 inzittenden van een berghelling ge stort. Zes personen kwamen om het leven. Van de overige inzittenden bleven er slechts vier ongedeerd. DE ZUIDKOREAANSE president, Tsjoeng-Hee Park. heeft zijn mi nister van defensie. Yoeng-Hee Tsjoi, ontslagen. Tsjoi is vorige maand er van beticht, dat hij defensiegehei men heeft laten uitlekken. ZESENZESTIG uur nadat in Manil la een vijf verdiepingen tellend hui zenblok- tijdens de aardbeving in stortte is zondagavond een zesjarig jongetje levend onder de puinhopen vandaan gehaald. Tot nog toe zijn 186. lijken geborgen en van de 258 mensen die levend uit de ruïnes wer den gehaald, zijn er 27 in zieken huizen overleden. DE ALGERIJNSE autoriteiten heb ben gisteren aangekondigd dat zij be reid zijn de afgevaardigden van de internationale organisatie van bur- gerluchtvaartpiloten te ontvangen om het geval van het gekaapte toe stel van de El Al te bespreken. HAMBURG (AFP/DPA) Het resultaat van de bijeenkomst in Bra tislava is gisteren door de pers in de Oosteuropese landen met voldoe ning vermeld. De kranten in Mos kou, Warschau en Sofia vonden het communiqué van groot belang. Het orgaan van de Tsjechoslowaakse jeugdbond „Mlada Fronta" schreef, dat tussen partijen een compromis is gesloten. „Het is duidelijk dat de opstellers van de brief van Warschau de meeste concessies hebben gedaan. De vraag blijft echter open welke concessies wij zelf hebben gedaan. Blijkbaar heeft onze delegatie op een aantal punten van levensbelang niet toege geven." Ook het blad van de Tsjechoslo waakse socialistische partij schrijft dat het communiqué het resultaat van compromissen is. Het Poolse partij-orgaan „Trybuna Ludu" en het Bulgaarse weekblad „Pregled" achtten het document be langrijk, met het oog op de verste viging van de positie van het socia lisme. „Magyar Hirlap", het Hongaarse regeringsblad, schrijft dat het docu ment „een overtuigend bewijs is dat niemand zich heeft willen mengen in de ontwikkeling van Tsjechoslo wakije." „Neues Deutschland", het orgaan van de Oostduitse communistische partij, meent dat „de vijanden te leurgesteld zün" door de resultaten van de conferentie. Surseance van betaling: Op 1 aug. '68 is aan Breigoederenfabriek Jan-Steen, Gebr. Van Hove, Oude Galgenstraat 5, Sint-Jansteen en de vennoten O. A. X. van Hove, Hemelaerstraat 23, Sint-Ni- klaas-Waas (B.) en J. L. van Hove, Parklaan 33, Sint-Niklaas-Waas (B.) voorlopig surseance van betaling ver leend. Tot bewindvoerder werd be noemd mr. H. A. R. de Mul. Nieuwstr. 19, Oostburg. Het verhoor is bepaald op 24 december 1968 des v.m. 11 uur. In verband met de zinsnede van paus Paulus VI in zijn jongste encycliek „Humanae Vitae" over de sterke be volkingsgroei op aarde: „Velen geven openlijk uiting van hun angst, dat de wereldbevolking sneller toeneemt dan er hulpbronnen ter beschikking staan", wordt hier de aandacht verzocht voor een bewering van de deskundige dr, G. F. de Wit van het instituut voor bio- logisch en scheikundig onderzoek van landbouwgewassen te Wageningen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van deze hogeschool op 4 maart LI.: „Mits goed bemest en behandeld is 20 pet. van alle voorhanden bouwland in staat om tien maal de huidige wereld- bevolking (naar haar calorische be hoefte) van voedsel te voorzien." Terwijl deze encycliek over het men selijk leven en het christelijk huwelijk als 't ware de algemene belangstelling van de wereldbevolking getrokken heeft, behoeft deze niet bevreesd te zijn over haar toekomstige voeding; mits zij bereid is haar verstand en werkkracht in de aanwezig zijnde mate daarvoor te gebruiken. OOSTBURG P. Doens, pr. DJAKARTA Krachtens een o- vereenkomt zullen de V.S. Indonesië rijst, katoen en katoenen garens ver strekken ter waarde van 63 miljoen dollar, bij wijze van verdere hulp. verlening voor dit jaar. Hiermee vervullen de V.S. hun toezegging, Indonesië in de loop van dit jaar hulp te geven voor een to- taaibedrag van 110 miljoen dollar, Krachtens de nieuwe overeenkomst zullen de VS 150.000 ton rijst, 90.000 balen katoen en 50.000 balen garens leveren. IVONNE WAUTERS en TONNY VERMANDEL hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaatshebben in de Basiliek te Hulst, op woensdag 7 augustus a.s. om 11 uur. Gelegenheidsadres: „De Koning van Engeland". Receptie van 3-5 uur. Toekomstig adres: Nieuwstraat 19, Koewacht. Voorzien van de genademiddelen van de H. Kerk overleed te Huijbergen, na langdurige ziekte, onze beminde medebroeder CASSIANUS (Aclrianus, Henricug Loonen) Hij bereikte dè leeftijd van 77 jaar en was 59 jaar geprofest. Mede namens zijn familie, Broeder Venantius, Alg. Overste van de Brs. van Huijbergen. Bergen op Zoom, 2 augustus 1968. Hoogstraat 23. De Eucharistie van de uitvaart zal worden ge vierd in de kapel van Ste. Marie te Huijbergen op dinsdag 6 augustus om 10.00 uur. De begrafe nis heeft daarna plaats op het kloosterkerkhof. Met droefheid geven wij U kennis van het over lijden door een noodlottig ongeval, in het Stui- venberggasthuis te Antwerpen, van mijn geliefde en zorgzame man, vader, zoon, schoonzoon, broer, oom en neef, De Heer HENKY PETRUS DE BRUIJN echtgenoot van Mevrouw Carola, Lucie, Apolonia, Florent Lceraert in de leeftijd van 27 jaar. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uwe gebeden aan. Hulst: C. L. A. Fl. de Bruijn-Leeraert en hun kind Jean-Paul. De familie de Bruijn. De familie Leeraert Hulst, 2 augustus 1968. Kleine Bagijnestraat 38. De plechtige uitvaartdienst waarbij U wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op donderdag 8 augustus a.s. om 10 uur in de Basiliek van de H. Willebrordus te Hulst, waarna begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Bijeenkomst heren: Tabakstraat achter het zie kenhuis om 9.30 uur. Dames, in de kerk om 9.45 uur. Woensdagavond om 7.30 uur H. Eucharistievie ring in de Basiliek. Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. DANKBETUIGING. Hiermede betuig ik aan de heer R. van Damme, autorijschoolhouder te Westdorpe, mijn hartelijke daifk vbor de goede rijles sen, waardoor ik reeds voor het 2e examen slaag de. Westdorpe, 2 augustus '68 W. Hemelsoet, Wilhelminastraat 35 Westdorpe. DANKBETUIGING Ons 60-jarig huwelijks feest is voor ons een on vergetelijke dag geworden, Niet in het minst door de vele en hartelijke blijken van belangstelling, die wij van alle zijden mochten ontvangen, zowel tijden^ de drukbezochte receptie als ook via schriftelijke en telegrafische gelukwensen. Aan allen onze oprechte dank. F. de Koning-Danckaert kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Graauw, Irenestraat 29. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in het St.-Liduinaziekenhuis te Hulst, op de leeftijd van bijna 80 jaar, voorzien van de H.H. Sacramenten der Zieken, onze geliefde en zorgzame echtgenote, moeder, behuwdmoeder, grootmoeder, overgroot moeder, zuster, tante en nicht, mevrouw APOLONIA VIOEN echtgenote van de Heer Marinus Leonardus van Giesen Wij bevelen onze dierbare overledene in uw ge beden aan. Hulst: M. L. van Giesen L. Bertramvan Giesen J. Bertram, kinderen en kleinkinderen A. Warniervan Giesen en kinderen Hontenisse: I. van Remortelvan Giesen J. v. Remortel, kinderen en kleinkind Axel: M. I. de Extervan Giesen I. de Exter en kinderen Hulst: M. J. Stockmanvan Giesen E. Stockman en kind Familie Vioen Familie van Giesen. Hulst, 5 augustus 1968. Gr. Bagijnestraat 48. De plechtige uitvaartdienst, waarbij U beleefd wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op donder dag 8 augustus a.s. om 11.30 uur, in de Basiliek van de H. Willibrordus te Hulst, waarna begra fenis op het r.k. kerkhof, aldaar. Samenkomst heren om 11 uur St.-Liduinazieken huis, ingang Tabakstraat. Dames om 11.15 uur in de Basiliek. Woensdagavond om 7.30 uur Eucharistieviering in de Basiliek. Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. DANKBETUIGING dat pas is verbouwd, wat door onze clientèle zeer op prijs is gesteld, bedankt hiervoor: G. van STEENBERGEN Aannemer, Sas van Gent GEBR. SMULDERS Stucadoors, Westdorpe R. BLEIJENBERGH (voor de gezellige bar) St.-Jansteen O. E. VERVAET Feeërieke verlichting, Sas van Gent Fa. VAN GOETHEM Stoffering, Sas van Gent. Fa. PIETERS Loodgietersbedrijf, Philippine Fa. DE VOS Tegelzettersbedrijf, Sas van Gent. Fa. GEBR. SLOCK Verwarming, Sas van Gent ba. van DIJK, Tholen Fa. DE JONGE, Tholen en ook U voor Uw warme belangstelling. JOOP en LIENEKE kinderrevalidatiecentrum „charlotte-oord" TILBURG Voor spoedige indiensttreding wordt gevraagd een Minimumleeftijd 18 jaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan mej. zr. E. J. M. Gelissen, Dongenseweg 59, Tilburg.

de Stem | 1968 | | pagina 4