cpHsn Zware aanvaring bij Hansweert LOOPT Onderzoek naar herkomst olie op Westerschelde In gesprek met MODERNE KEUKENS VAN 't KEUKENCENTRUM Loek van Kalmthout Plan voor streekmuseum en recreatiecentrum in Nisse van de grond Sterk vermoeden aardolie afkomstig van schip van Rotterdams schoonmaakbedrijf Rector H. Boer in Leiden overleden Politie waarschuwt voor praktijken van schoorsteenveegbedrijf Auto van de weg Twee Nederlandse motorrijders worden vastgehouden in Oost-Duitsland Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 248.-X798.- Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. OORZAAK NOG ONBEKEND Duits motorschip bij Hansweert vastgelopen tn waar? ANDAAG \AORGEN Ruilverkaveling Onzeker is als die op het strand in Cadzand. Bij het verhoren van de bemanning van het schoonmaakvaartuig in Vlis- singen werd tegenover de politie het volgende verklaard. Terwijl de olie uit de Ragusa overgepompt werd. zou een bemanningslid van de tanker plotseling gezien hebben, dat de slang defect was, waardoor de olie in grote hoeveelheden over boord liep. Hij zou, aldus de verklaringen de beman ning van het schoonmaakvaartuig, die op dat moment niet aan dek was, on middellijk hebben gewaarschuwd- De afsluitkraan zou na heel veel moeite zijn dichtgedraaid. De olie was intussen de haven blijven instro men. Al gauw werd een breed spoor op de Westerschelde gezien. De pomp zou eert capaciteit hebben tanker Ragusa, waaruit zaterdagmor- De politie is er niet van overtuigd, dat deze lezing op waarheid berust. Gedacht wordt eerder aan een grove nalatigheid of geknoei met de pomp- installatie. Omdat nog onvoldoende bewijsmateriaal vergaard is. wordt het onderzoek voorlopig nog voortge zet. Wanneer het schoonmaakbedrijf schuldig blijkt kan een vervolging worden ingesteld, omdat het wettelijk verboden is vuil op het water te bren gen. Een nog vrij jong wetsartikel zegt bovendien, dat het verboden is gevaarlijke stoffen op het water te laten vloeien. Vaartuigen van de rijkswaterstaat in de haven te Vlissingen, aldus de politie, zijn door de olie besmeurd. Op de steenglooiingen zou zich een dikke brij hebben afgezet. De schade is niet gering. x Op de Scheldepoortwerf in VlLs- singen-Oost ligt de Monroviaanse tanker Ragussa, waaruit zaterdagmor gen olie werd overgepompt naar een cleaningsvaartuig uit Rotterdam. Hier wordt de oorzaak van de olievlekken op en langs de Westerschelde gezocht. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De gemeentepoli tie te Terneuzen ziet zich verplicht ernstig te waarschuwen voor de praktijken die een schoorsteenveeg- bedrijf uit de omgeving van Rotter dam er op na houdt. Het is voorgekomen dat men voor het vegen en het bezetten van een schoorsteen buitensporig hoge bedra gen vroeg. Ook is het voorgekomen dat men de schoorsteen ging vegen bij mensen die met vakantie waren, waarna men bij de buren ging afre kenen met de mededeling dat de met vakantie zijnde bewoners een contract hadden lopen met het be drijf. De Terneuzense gemeentepolitie geeft dan ook de raad alvorens werk zaamheden te laten verrichten, aan schoorstenen e.d. van te voren de prijs nauwkeurig overeen te komen en vooral niet vooraf te betalen. (Vam onze correspondent) KAPELLE Op rijksweg 58 ter hoogte van Kapelle reed een perso nenauto, bestuurd door mevrouw F. C. uit Houten, door onbekende oor zaak het rijwielpad op. Bij het naar de weg terugsturen raakte zij een betonnen paal waardoor de auto over de kop sloeg. De bestuurster en haar medepassagiere, mevrouw M. Z., moesten per ambulance worden over gebracht naar het St.-Joanna Zieken huis te Goes. Na behandeld te zijn kon mevrouw M. Z. naar huis terug keren. De bestuurster van de auto moest voor behandeling in het zie' kenhuis blijven. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES In het academisch zie kenhuis te Leiden is, na een kort stondige ziekte, op 41-jarige leeftijd overleden pater H. M. Boer, rector van het Sint-Joanna Ziekenhuis in Goes. Woensdag 7 augustus zal in de pa rochiekerk te Goes de H. Eucharistie viering plaats vinden. Deze begint 's middags om twee uur. Na afloop ervan is er in de pastorie gelegenheid tot condoleren. De be grafenis zal plaats hebben op het kloosterkerkhof te Bavel. De overledene ligt opgebaard in een van de kamers van het St.-Joan na Ziekenhuis. Vanavond om zeven uur zal in de parochiekerk een avondmis worden opgedragen. BENNEKOM (ANP) In Oost- Duitsland worden twee inwoners uit Bennekom vastgehouden, die daar vorige week heen reisden om deel te nemen aan een tweedaagse wedstrijd betrouwbaarheidsritten op de motor. Het zijn de heren Rond en Lub bers. De overige leiden van 't „Rond- Sachs Motorteam" hebben in de nacht van donderdag op vrijdag tevergeefs getracht Riesa, het plaatsje waar de wedstrijden zouden worden gehou den, te bereiken. Ze kregen geen toestemming de* Oostduitse grens te passeren. Onverrichterzake keerden ze naar huis terug. De heer Rond is importeur van Sachsmotoren, de heer Lubbers is h.t.s.'er. Men veronderstelt dat het tweetal Riesa niet heeft mogen ver laten, gezien de recente spanningen in Tsjecho-Slowakije. Riesa ligt na melijk vlakbij de Tsjechische grens. Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oud* naaimachine, ongeacht welk merit, worden ingeruild! Bepreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH. COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM: TERNEUZEN Kortemeestraat 17 Nieuwe Diepstraat 23 tel. 01640-5878 tel. 01150-2294 Verder verkrijgbaar bij: A. C. BASTIAANSE Papegaaistraat 4, Goes II. A. DE BREUCE G. HEMELAAR G. HEMELAAR tel. 01100-7476 B.-F. v. Waesberghestr. 16, Hulst tel. 01140-2215 Nieuwendijk 29, Vlissingen tel. 01184-3729 Langeviele, Middelburg tel. 01180-5241 (Van een onzer verslaggeefsters) HANSWEERT In de nacht van zondag op maandag heeft op de Westerschelde bij Hansweert een zware aanvaring plaats gehad tussen de Franse duweenheid „President Herrn Schmidt" en het Belgische motorschip „Harrie Louis" (651 ton). De oorzaak van de aanvaring is nog niet bekend. Beide vaartuigen werden zwaar beschadigd. Ondanks dat is het motorschip na de botsing gewoon doorgevaren. Het was op weg van Hansweert naar Antwerpen. Het doorvaren van het Belgische schip heeft zowel in Hansweert als in Antwerpen nogal wat paniek en ongerustheid teweeggebracht. Het schip was na de botsing aanvankelijk zoek. Bergea* Leen Polderman uit Hans weert heeft 's nachts van half twee (Van een onzer verslaggeefsters) HANSWEERT Bij vallend watër is gisteren het Duitse motorschip „Malm 18" (vijftienhonderd ton) op de West-Havendam bij Hansweert gevaren. Het schip werd vlotgetrokken door het bergingsvaartuig Tijgerhaai van Leen Polderman in Hansweert. Het kon de reis van Antwerpen naar Duiteland voortzetten. tot 's morgens zeven uur met twee boten de Westerschelde afgezocht naar de „Harrie Louis". Zodra Pol derman de klap van de aanvaring hoorde voer hij met drie boten naar de plaats des onheiis. Eén boot bleef achter ter assistentie van de duwbak. Het zoeken heeft echter geen resul taat gehad. Aangenomen werd dan ook dat het schip, dat geladen was met ijzer, was gezonken. Aan boord waren de schipper, zijn vrouw, drie kinderen en een loods. Gistermorgen bereikte de rijkspoli tie te water in Wemeldinge het be richt dat het Belgische schip om streeks acht uur die morgen de haven van Antwerpen was binnengelopen. Daar ligt het nu met zware averij. Men begrijpt niet dat het schip de reis van Hansweert naar Antwerpen nog heeft kunnen maken. De 1500 tons duwbak van de een heid werd tijdens de aanvaring lek, gestoten en maakte water. De bak moest naar de haven van Hans weert worden gesleept- Berger Pol derman heeft de bak met behulp van twee boten leeggepompt. De lekkage was echter van dien aard, dat ze niet gedicht kon worden terwijl de bak in de haven bleef liggen- Het vaartuig werd gistermiddag op de slikken voor Hansweert omhooggezet. Daarna is men begonnen met het dichtlassen van het gat Zodra de reparatiewerkzaamheden klaar zijn zal de bak die geladen is met erts de onderbroken reis van Antwerpen naar Duitsland voortzetten. (ADVERTENTIE) Baronielaan 59, Breda „NEE, vakantie kun je het eigenlijk niet noemen", zegt Loek van Kalmt- hout uit Goes. „We zijn hier in Zeeuwsch-Vlaanderen om te zingen, maar 'natuurlijk doen we ook allerlei andere dingen". Loek van dertien is een van de vierenveertig zangertjes van de Zeeuwse Koorschool uit Goes, die deze week in de dorpen en steden van Zeeuwsch-Vlaanderen concerten komt geven. De jongens logeren in het voormalige seminarie in Sluis. „HET hoogtepunt is toch telkens weer een uitvoering: zaterdagavond de mis in Oostburg, zondag in Biervliet en Cadzand en vrijdag, dan gaan we in de openluchtkerk van Cadzand de operette „De markies van Carabas" spelen. We repeteren natuurlijk iede re dag, net als in Goes op de koor school zelf. En dan hebben we hier een speelveld, waar we terecht kun nen. De hele groep is in drieën ge deeld. Dat is makkelijk. Terwijl de ene groep naar Brugge is, gaat de andere naar de speeltuin en zo. We bezoeken ook een heleboel plaatsen in België". INTUSSEN heeft de 11-jarige Eric Roest zich naast zijn medezanger op gesteld, in de eerste plaats om te ver tellen, dat Loek dan weliswaar al zes jaar bij de koorschool is, maar dat hij er toch ook al vier jaar bij is. Op onze vraag of tweede klas h.b.s.'er Loek goed is op school, antwoordt hij zelf bescheiden: ,,'t Zal wel", maar Eric weet volmondig: „Zeg maar ja". En samen reconstrueren ze hun komst en hur. doen en laten bij de heer E. Heyblok, directeur en oprichter van deze bijzondere Zeeuwse school. MENEER HEYBLOK", aldus Loek en Eric, „gaat ieder jaar naar tweede klassen van lagere scholen en dan mogen de jongens ieder afzonderlijk wat voorzingen en als je dat wel aar dig kan, dan gaat-ie naar je vader en moeder om te vragen of je op de koorschool mag komen. Nou en het is er hartstikke fijn. Je kunt er je huis werk maken en spelen en iedere dag repeteren we een uur en dan hebben we uitvoeringen in het hele land en voor de televisie en de radio". LOEK weet nog niet wat hij later wil worden, „maar ik denk wel dat ik ga doorstuderen. Of ik later op het mannenkoor ga? Ik weet het nog niet". „Nou, ikke dus wel", veronder stelt Eric van zichzelf en dan willen ze nog eens nadrukkelijk uit de doe ken doen waarom ze nou heel eigen lijk in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn: „Kijk, we zitten hier een hele week en dat is fijn, zingen en zo, maar we hopen dat we van de opbrengst de nieuwe koorschool een beetje kunnen betalen. Die zijn ze al aan het bou wen achter de katholieke h.b.s. in Goes. Maar dat kost natuurlijk geld en maar genoeg". DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 AUGUSTSUS 1968 IG t 9.30-12 en 13.30-17.30 uur lling Spoorwegen in Zeeland r 'est, 14 J. ingelstrant 10-12 en 14-17 u. .Stads- en dorpsgezichten" entrum 10-12 en 14-16 uur voorlichting huishouding el. 01100-6440) mr Upperseven, 18 j. ur :ace, a.L ur Johnny, a.l. ijidcr 14 uur Schieting voor 20 uur verschrikking, 14 J. 9.30-12 en 13.30-17.30 uur ling „Spoorwegen in Zee- ram de zou, 14 J. ingelstraat 10-12 en 14-17 uur ling stads- en dorpsgezichten ir ace, a.l. 20 uur verschrikking, 14 w! budebs zou ue WEMEV VOOR e/t-L-V VBOV/ /tTB/ED UE ABN W DE SBLOOY. gelopen Bij het nemen cht Havenplateau naar op. •aat verloor de driewieliga trekker van de heer Joz, het evenwicht, viel om- melde van de dijk. De heer r, die de buiteling mee- wam er met een vrij era- 'onding aan de voet toch oed vanaf. De heer Ampt eerste hulp en liet hem I woning vervoeren. it Door de leden van de tvereniging Yerseke werd acht gehouden naar Wol- De start was om 10 uur. jgebouw werden de prijzen van de ballonjacht, welke mis werd gehouden. Om 3 Igestart voor de terugtocht nhoek Door de plaatselijke au de Ned. Fruitteelt Or- verd een dagexcursie naar g gemaakt, waar de proef- estra-ten bezocht werd, in men de verschillende iden, zo-als het bedden- en -systeem beoordelen. In i en Born werden nog en- -rne particuliere bedrjjven (Van een onzer verslaggeefsters) 's-GRAVENPOLDER Bevelandse plannenmakers, die in Nisse willen komen tot de inrichting van een streekmuseum en recreatiecentrum zijn weer een stapje verder gekomen. Zo als bekend zijn er ongeveer twee en en half jaar geleden plan nen verrezen, in een eeuwenoude boerderij in Nisse een museum in te richten en daaromheen recreatievoorzieningen te treffen. Nu is men zover dat de „Stichting Bevelands Landbouwmuseum en Recreatiecentrum „De Mooie Staak" is opgericht. Aan de Grontmij. zal opdracht worden gegeven een rapport samen te stellen, waarin zo wel de plannen voor het museum als die voor het recreatiecentrum vol ledig worden uitgewerkt. Het rapport is nog dit jaar te verwachten. uit Heinkenszand, A. A. J. de Boo uit Kwadendamme en J. Boonman uit Nisse. Een en ander werd gistermiddag tijdens een persconferentie in het geifieentehuis van 's-Gravenpolder uit de doeken gedaan" door burge meester jhr. mr. L. P. Quarles van Ufford van 's-Gravenpolder en Nisse en door de heer J. Walrave, gemeentesecretaris van 's-Graven polder, beiden leden van het stich tingsbestuur In november 1966 deden burge meester en wethouders van de ge meenten 's-Gravenpolder en Nisse de raden een voorstel in principe in te stemmen met de stichting S>een streekmuseum in de uit h3- daterende boerderij „De Mooije Staak" in het Ronde Pol- uertje, even ten zuidoosten van Nisse. Dit streekmuseum is het centrale punt van een recreatie plan van beide gemeenten, dat ach uitstrekt van het strandje aan e Biezelingse Ham tot aan de ge meentegrens van Heinkenszand. e.boerderij is door de ruilverka veling vrijgekomen. De boerderij ligt volgens burge meester Quarles van Ufford op een uniek punt, namelijk aan de rondweg door Zuid-Beveland, waarlangs toeristische routes lo- S»n,t 7n boerderij ligt op een P nt tussen het Zwaakse Weel en net heggengebied rond Nisse. Het recreatieplan van beide ge- nmj n' waar'P al deze objecten genoemd, is een uitge- detail van het recreatierap- P rt dat dooi het initiatiefcomité ue Bevelanden is opgezet. Jv' c°mité heeft zich op ver- van Gedeputeerde Staten van eland verdiept in de dijkrecrea- een inventarisatie gemaakt wi bestaande en gewenste re- «tiemogelijkheden in het be treffende gebied. eiiraetiSnJJekmuseumPlan werd dus the?, bekendgemaakt en en- S onthaald. Erg belangrijk ITtS bocgemeester Quarles van d„„_r j dat bet plan is opgenomen in cultuurtechnische dienst voifn! rapP°rt voor de ruilverka- onW i Poel-Heinkenszand" en bpfrofp°X^cnomen in de begroting betreffende die ruilverkaveling. hni« ?nderp in verband met de bphnJ]1".! ckuvelingsgeschiedenis tiirt -o museum-plannen een tiigestaan. Toen vorig najaar de ruilverkaveling bij stemming werd aangenomen kon aan de plannen worden verder gewerkt. Op het gemeentehuis van 's-Gra venpolder werden ongeveer 25 „geïnteresseerden" uit heel Beve land uitgenodigd om de plannen onder de loep te nemen. Iedereen was er nog steeds van overtuigd dat er een streekmuseum in de oude boerderij moet komen en ge combineerd dient te worden met één of meer recreatieve trekpleis ters. De volgende daad was dat uit dit grote gezelschap een bestuur werd gekozen. Hierin hebben zit ting de heer W. E. P. van IJssel- dijk uit Goes, voorzitter (bekend door het schrijven van boeken over de geschiedenis), de heer J. C. Teeuwen, onderwijzer uit Oud- Sabbinge, secretaris en ir. F. G. C. Rothuizen uit Nisse penningmees ter. De neer Rothuizen bewoont momenteel „De Mooije Staak", om te voorkomen dat de boel daar wordt vernield. Verder maken deel uit van het bestuur de heren Quarles \'an Uf ford, notaris M. E. J. F. Walrave en de heer K. Goudzwaard, beiden uit Goes, en de heren H. Eversdijk Hofstede als streekmuseum in gericht. Notaris Van Dissel zorgde voor het opmaken van de stichtingsak te, die kort geleden is gepasseerd. Volgen deze akte is het doel van de stichting „Het verzamelen, con serveren en tentoonstellen van werktuigen, gebruiksvoorwerpen die betrekking hebben op de land bouw, de veeteelt, de tuinbouw, de Bevelandse klederdrachten en folklore, alsmede de bevordering en uitoefening van recreatieve doelstellingen, alleS in de ruimste zin". Het bestuur zal overleg gaan plegen met verschillende instan ties. Zoals met Monumentenzorg, want de boerderij staat op de mo numentenlijst en zal gerestau reerd moeten worden. De cultuur technische dienst zal in de arm worden genomen. Deze dienst heeft in de begroting voor de ruil verkaveling „De Poel-Heinkens- zand" een bedrag van 350.000 gul den opgenomen voor recreatieve voorzieningen. Daarvan zal „een het streekmuseum. Verdeï zullen het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschap pelijk Werk, de provincie en ge meenten op de Bevelanden wor den ingeschakeld* wanneer het er op aankomt de plannen financieel rond te krijgen. Intussen wordt nu door be stuursleden van de stichting en andere belangstellenden uitgeke ken naar materiaal voor het mu seum. En dan moet nog worden uitgedokterd met welke kant het uitgaat wat betreft de recreatieve kant van de plannen. Als moge lijkheden voor een combinatie met het museum zijn o.a. aangegeven: een camping, een speeltuin, een manege, een kinderboerderij of een theeschenkerij. Wat het gaat worden, moet nog worden beke ken. Mede in verband met de onze kerheid omtrent het hoe en wat van het recreatiecentrum kan nog niet worden gezegd wat het hele project zal gaan kosten. Evenmin kon burgem. Quarles van Uf ford vertellen wanneer de plan nen voor streekmuseum en re creatiecentrum daadwerkelijk uit gevoerd zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - CADZAND - WEMELDINGE De rijkspolitie te water in Wemeldinge heeft een onderzoek ingesteld naar de her komst van de olievlekken die za terdag j.l. werden waargenomen op de Westerschelde en vermoe delijk het strand bij Cadzand heb ben verontreinigd. Er is een sterk vermoeden dat de ruwe aardolie afkomstig is van een vaartuig, dat toebehoort aan het schoonmaak bedrijf Junius te Rotterdam. Dit schip was zaterdagmorgen om half elf de Monroviaanse tanker Ragusa op de Scheldepoortwerf in Vlissingen-Oost aan het leeg pompen, omdat aan de tanker, na een reis naar Engeland, moest worden gewerkt. Het onderzoek zal, naar verwacht, nog wel enige tijd in beslag nemen. Morgenochtend zullen de getuigen, die monsters hebben genomen van de olievlekken op het strand te Cadzand en het water van de Westerschelde, worden gehoord. Dit werd gisteren meegedeeld door de groepscomman dant van de rijkspolitie te water in Wemeldinge, adjudant J. Bron. De nationale commissie voor lucht verontreiniging liet gisteren weten, dat over olie op of langs de Wester schelde nog geen melding was ont vangen. De zaak wordt, zo verzeker de men alsnog nagegaan. Aan berichten, als zou gisteren op de Westerschelde nog een omvang rijke olievlek zijn gezien, werd door het loodswezen te Vlissingen en de rijkspolitie te water weinig waarde gehecht. Regelmatig wordt op de Westerschelde gepatrouilleerd. Gis teravond nog werd door het loodswe zen een boot uitgestuurd voor een on derzoek. „Het is natuurlijk niet onmogelijk", aldus een zegsman bij het loodswezen, „dat de olievlek die zaterdag gezien is, zich langzamerhand heeft» ver spreid over de Westerschelde en dat hier en daar nog slierten te zien zijn. Een grote aaneengesloten vlek is ech ter niet meer gezien". De gemeentesecretaris in Cadzand, de heer P. Verhage, zei gisteren: „Ik ben de olie op het strand gaan bekij ken. Ik kan niet direct zeggen, dat er De duwbak na de aanvaring. sprake is van een alarmerende situa tie. Gemeentewerklieden zijn nu be zig om het ergste vuil weg te halen. De strandbezoekers hoeven niet on gerust te zijn. Door de rijkspolitie in Cadzand werden monsters van de donkere brei genomen en werd procés-verbaal op gemaakt. De gegevens worden van hier doorgestuurd naar Wemeldinge, zodat kan worden nagegaan of de olie van de tanker in Vlissingen dezelfde

de Stem | 1968 | | pagina 3