N.S.R. VERWIJT VERINGA „BOTTE" ONWIL D New York Times kritiseert in commentaar Verenigde Staten: Brief aan priesters SIRHAN ONTKENT SCHULD Aardbevingen in Mandia en Mexico Ontevreden over beleid medische faculteit HITLER PLEEGDE ZEEE MOORD DOOR VERGIL yet iaat©* inó©*® Aanval N.S.R. Verscherpt 586ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE moederheil KRAAMVERZORGSTER Denen houden ze» Nederlanders aan Zware straffen geëist tegen roofovervallers Dreigbrief 'roverschotten juli DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 IüaüauXIA1'1''» e brief van de N.S.R.-S.V.B. aan de Tweede Kamer over de achtste medische faculteit is bij zonder naar, omdat zij aan een aan tal zaken volkomen voorbijgaat en de indruk wekt bedoeld te zijn als een persoonlijke aanval op minister Veringa. Men maakt zich boos over de progressieve image, die de mi nister zich in korte tijd en niet voor niets verworven heeft en kan het eigenlijk maar moeilijk verkroppen dat het niet lukt deze minister in de conservatieve hoek te drukken, waarin men hem zo graag zou heb ben. Daarom schrijft men nu met ho nende ondertoon over deze vrien delijke, aardige" minister en maakt men van een hoogstonschuldig, tot niets verplichtend briefje van de mi nister aan aankomende medische studenten een „dreigbrief vol schijn heiligheid". Voorts zou minister Veringa er aan meewerken de kwestie van de acht ste medische faculteit in „de doof pot'' te houden, „botte onwil" de monstreren en verder nergens een hand naar uitsteken. Terwijl minis ter Veringa juist de man is die iedere ingewijde kan dit weten de zaak van de achtste medische fa culteit op verschillende manieren in een stroomversnelling tracht te brengen. Van hem is in ieder geval geen uitspraak bekend dat een acht ste medische faculteit pas in 1980 nodig zou zijn Juist omdat een der gelijke faculteit evenmin van van daag op morgen uit de grond te stampen valt, doen alle betrokke nen juist hun best de nieuwkomers, nog zo goed mogelijk op te vangen. „Gemoedelijke taal" hebben wij de minister over deze en dergelijke za ken nog nooit horen spreken. HANOI PARIJS. (AFP). Een woordvoerder van de Noord- vietnamese delegatie op de Amerikaans-Noordvietnamese besprekingen in Parijs beeft gisteren verklaard, dat zijn regering de eis van de Verenigde Staten, dat Noord-Viet- nam iets tegenover een eventueel staken van de bombar dementen zou stellen, met kracht verwerpt. Hij hekelde de „dreigementen van Washington om de agressie te verhevigen. (ADVERTENTIE) Deze verklaring is het antwoord uit Hanoi op uitlatingen van presi dent Johnson en minister Rusk waar in de eerste liet doorschemeren dat uitbreiding van de bombardemen ten niet onmogelijk zou zijn en de tweede zei, dat hij wilde weten wat de reactie van Hanoi zou zijn wan neer de Verenigde Staten de bombar dementen geheel zouden stopzetten. De Noordvietnamese woordvoerder waarschuwde de Amerikanen dat zij de volledige verantwoording dragen voor de gevolgen van een intensi vering van de oorlog. De New York Times schrijft dat de afgelopen zes weken een „opzienba rende afname van vijandelijke activi teit" in Zuid-Vietnam te zien heb ben gegeven, maar dat de Verenigde Staten hun voorwaarden voor stop zetting van de bombardementen op het noorden schijnen te hebben ver scherpt. In een hoofdartikel zegt het blad dat wel de helft van de Noordvietna mese geregelde eenheden in het zui den, naar verluidt, is teruggetrok ken. Met de infiltratie scheen 'het wel mee te vallen. In Saigon was dinsdag meegedeeld dat Noord-Viet nam zijn troepensterkte in het zuiden van 31.000 man op 1 januari j.l. tot 90.000 man op dit moment had op- prijzen van 10 zijn gevallen op nummers 50 zijn gevallen op nummers 100 zijn gevallen op nummers 200 zijn gevallen op nummers 400 zijn gevallen op nummers 1000 zijn gevallen op nummers een prijs van f 2000 is gevallen een prijs van 2000 is gevallen een prijs van 2000 is gevallen een prijs van 2000 is gevallen een prijs van 2000 is gevallen een prijs van 5000 is gevallen de prijs van 25000 is gevallen eindigende op 1 eindigende op 045 eindigende op 882 eindigende op 365 eindigende op 508 eindigende op 7193 op het nummer027532 op het nummer: 011173 op het nummer008939 op hét nummer 045988 op het nummer 052734 dp hét nummer: 080146 op het nummer 029195 VERVQLG VAN PAGINA 1. i De uitgeverij N.V. Gooi en Sticht in Hilversum houd er rekening mee, dat er nogal wat vraag zal zijn naar; de Nederlandse vertaling van de jongste encycliek. De vraag van de1 boekhandel wijst daarop. Op 15 au-j gustus of zeker in de week daarna komt zjj ermee op de markt. De ver- I taling wordt gemaakt door de redac tie van haar eigen reeks „Ecclesia docens". Er komen twee verschillen de uitgaven, een voor de intekenaars op de reeks „Ecclesia docens", die, behalve de vertaling, ook de origi nele Latijnse tekst zal bevatten, en oen populaire uitgave, inhoudend al leen de vertaling, voorzien van toe lichtende voetnoten. De grootte van de oplage is nog niet bekend. Bepalend daarvoor zal 9,a-zijn, hoe er gereageerd wordt op de 33.000 folders die „Gooi en Sticht" over Nederland en België zal ver spreiden. Hoogtepunten in de uitgaven in de reeks „Ecclesia docens" waren o.a. behalve de concilies-tukken, de ency clieken „Populorum Progressio" (mo menteel aan de 3e druk toe) en „Sa- cerdotalis coelibatus" over het pries tercelibaat (2e druk in voorberei ding), Ook „Katholiek Archief" zal de nieuwe encycliek in Nederlandse vertaling uitgeven. Niet alleen opge nomen in het archief, maar ook in brochurevorm. Deze maand nog zullen de bis schoppen in West-Duitslamd in buiten gewone conferentie bijeenkomen om ever de jongste pauselijke zendbrief Humanae Vitae te beraadslagen. Dit vrijdag meegedeeld door de com- "~sle TOOr geloof en zeden en de pastorale commissie van de Duitse Bisschoppenconferentie, die in Frank- rort hebben vergaderd, hl a gisteTen verschenen bisdom- van Limburg heeft zich uitge- oiilv tegen de pauselijke ency- mS 0ver geboortenregeling. „Er| ïoet eenvoudig geboortenregi ™dl de mensheid niet aan rtiiTh T°Smg ten ondier gaan", al- m_, 5®' blad. ..Het is wel zeker dat de pauselijke encycliek het laat- V,.ijf00rd nog niet is gesproken". )gens het bisdomblad wordt de geboortenregeling verklaring van de paus bovendien sterk afgezwakt door het feit, dat deze zijn uitspraak heeft gegoten in de vorm van een encycliek, waarvan er reeds zoveel zijn verschenen, dat het niet de geëigende vorm zou zijn om een voor altijd geldende uitspraak te doen. „Een heel voorzichtig en wijs stuk", zegt over de brief van de Ne derlandse bisschoppen dr. F. M. G. Saes, directeur-geneesheer van het St.-Ignatiusziekenhuis in Breda, lan delijk voorzitter van de Kath. Art senvereniging. „Ik vind het hoopvol, dat de voortplanting als eerste doel van het huwelijk er niet in voorkomt en dat onderlinge liefde, verhoudingen in het gezin en maatschappelijke om standigheden als factoren genoemd worden die voor het geweten mede bepalend zijn". Dr. Saes herinnert aan de uitspraak van de Zwitserse theoloog Hans Küng, die gezegd heeft dat de Kerk genoeg heeft aan één affaire-Galilei. „Toen", aldus dr. Saes, „deed de Kerk een uitspraak over een natuurkun dige kwestie. Nu doet ze dat op een terrein waarvan alleen medici, socio logen en demografen precies weten wat er aan de hand is". De heer Saes is ervain overtuigd, dat de bisschoppelijke brief geen wij ziging zal brengen in de opvattingen van het merendeel der katholieke artsen. Zij zien de onmogelijkheid, zeker mondiaal, van een goede be volkingspolitiek op basis van p.o. „Ook in Nederland zijn er hoog staande, deskundige collega's die in dit opzicht conservatief denken", zegt dir. Saes, „maar ik schat hun aantal op amper tien procent". Daartegenover heeft dr. Saes nu afschriften liggen van brieven die groepen katholieke artsen dezer da gen naar de kardinaal hebben ge stuurd. Daat staat in, dat zij de in houd van de encycliek afwijzen en hun standpunt niet willen wijzigen, tenzij uit overleg met deskundigen zou blijken, dat in bepaalde gevallen de richtlijnen uit de pauselijke brief de voorkeur genieten. Van de kant vain legeraalmoeze niers heeft dr. Saes adhesiebetui gingen ontvangen met het jstandpunt dat hij al eender namens de katho lieken artsen heeft verkondigd. (ADVERTENTIE) obstetrische kliniek, annex verzorgingstehuis voor niet- gehuwde moeders en (hun) kinderen, zoekt een Sollicitaties te richten aan het hoofd van de verpleging Zr. G. Janssen, Moederheil, Valkenierslaan 37, Breda. gevoerd, maar men had er niet ver meld dat 90.000 hetzelfde getal was dat het Pentagon op 31 maart j.l. noemde, toen Johnson de beperking van de bombardementen op het noor den bekendmaakte. Sindsdien was wel de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam van 516.000 tot 540.000 man opgevoerd en was Zuid-Vietnam overgegaan tot uitbreiding van zijn strijdkrachten. „Er zijn beslist gronden voor de con clusie dat Hanoi aan de voorwaarden van de San Antonioformule en John sons voorwaarde van 31 maart j.l. heeft voldaan. Maar de Verenigde Staten schijnen hun voorwaarden de ze week in de onderhandelingen te hebben verscherpt", aldus het blad. In Parijs was, zo schrijft de New York Times verder, in juni de ver tegenwoordigers van Hanoi meege deeld dat Washington graag een re actie op het strijdtoneel „in de rich ting van de de-escalatie" zou zien, „enige aanwijzing, direct of indirect". Maar nu eist minister Rusk opeens weer een „verantwoordelijke, gezag hebbende" verklaring van Hanoi, die niet alleen voor vandaag, maar ook voor morgen, volgende week, vol gende maand geldt. Waar de minister volgens het blad in feite om vraagt „is een eenzijdige verplichting van Hanoi tot vermin dering van de oorlogsinspanning van zijn kant, zonder dat daar een ver gelijkbare verplichting van de Ver enigde Staten tegenover staat, en ter wijl de geallieerde militaire opbouw en de geallieerde aanvalsacties in het zuiden voortduren. Dat is een onmogelijke eis, die slechts kan lei den tot de nieuwe vijandelijke activi teit, welke de president voorspeld heeft", aldus de New York Times. Noordvietnamese militairen heb ben in de buurt van de grote basis Danang een Amerikaanse verken- ningspost onder de voet gelopen. Vijf Amerikanen sneuvelden en veertien werden gewond. Bij andere gevech ten niet ver van die plaats zijn vol gens een bekendmaking in Saigon zestig Noordvietnamezen gedood. Drie Amerikaanse piloten, die door Noord-Vietnam zijn vrijgelaten, zijn de hoofdstad van Laos aangekomen aan boord van een vliegtuig van de internationale controlecommissie. Noord-Vietnam heeft de V.S. ervan beschuldigd verantwoordelijk 'e zijn voor de vertraging. KOPENHAGEN (AP) De Deen se politie heeft zes Nederlandse vrachtwagenchauffeurs in' hechtenis genomen, die er van worden ver dacht hun grote koelwagentrucks met aanhangwagen te hebben gebruikt voor het systematisch en op grote schaal smokkelen van sigaretten en diramk op hun regelmatige ritten met grote tussen Nederland en Scandina vië. De politie heeft gezegd, dat geen van de Nederlanders tot nu toe heeft bekend. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Voor de Amster damse rechtbank stonden gisteren drie mannen terecht, die beschuldigd worden van drie grote roofoverval len. In november 1966 beroofden zij in Diemen een kasloper van een super markt van 113.500 gulden. In oktober 1967 stalen ze een geldkist met ruim 100.000 gulden uit een auto van Van Gend en Loos achter het Centraal Station in Amsterdam. En tenslotte pleegden ze in januari van dit jaar een roofoverval op de heer Schaffers, kasloper van C. en A„ die daarbij werd neergeschoten. De drie maak ten toen drie ton buit. De drie verdachten, de 21-jarige barkeeper Arnoud M., de 20-jarige vertegenwoordiger Thijs O. en de 48- jarige tekenaar Jacob G., vormden samen een misdaadonderneming, waarvan G. de leider was. De offi cier van justitie eiste tegen hem een straf van acht jaar. Tegen de twee anderen eiste hij vijf jaar. Op 14 augustus doet dp rechtbank uit spraak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Studentenraad (NSR) waarin sinds kort weer de studentenvakbeweging de lakens uitdeelt heeft zijn zomervakantie onderbroken voor het schrijven van een brief aan de „waarde vertegenwoordigers" in de Tweede Kamer. In de brief wordt minister Veringa aangevallen vanwege diens beleid in zake de achtste medische faculteit en de verwachte toeloop van me dische eerstejaarsstudenten. De N.S.R. vraagt de kamerleden en politieke partijen dit beleid dit najaar bij de onderwijsbegroting-behandeling aan de kaak te stellen en te plei ten voor een achtste medische faculteit niet in 1980, maar nu. Volgens de N.S.R. staat het onder wijs in Nederland er nog steeds be roerd voor en is er geen sprake van verbetering, maar „wellicht eerder" van verslechtering. Over de noodsituatie bij de medi sche faculteiten zou minister Verin ga in inteviews echter „gemoedelij ke taal" spreken. Nadat de Tweede Kamer in 1966 het z.g. numerus clau- susvoorstel van oud-minister Diepen horst met instemming van de NSR had verworpen, had men onmiddel lijk een achtste medische faculteit moeten oprichten. Door de zaak ter bestudering van de commissie-Van Walsum op te dragen werd deze in de doofpot gestopt, zo meent de NSR thans. De commissie-Van Walsum kwam zoals bekend tot de conclusie dat pas tegen 1980 een achtste me dische faculteit nodig is. De N.S.R. stelt dat er eigenlijk sinds 1966 „niets gebeurd" is. „Nu de zaak duidelijk uit de hand dreigt te lopen ontdoet de regering zich van haar verantwoordelijkheid en wentelt de zaak af op de schouders van dé studenten", meent de N.S.R. Men noemt in dit verband de brief van minister Veringa aan de aanko mende medische studenten en beti telt deze als „een dreigbrief vol schijnheiligheid". In deze brief heeft minister Verin ga zoals gemeld deze studenten slechts op de dreigende moeilijkhe den gewezen en niets anders ge vraagd dan de studiekeuze nog eens te overwegen, voor het geval men door het kiezen van een andere stu dierichting evengoed aan de eigen wens tot het volgen van een univer sitaire opleiding kan voldoen. De N.S.R. stelt echter dat de stu denten de dupe worden van „dit wanbeleid op onderwijsgebied". Hij spreekt ook van „botte onwil" om NEW YORK (Reuter) In een boek getiteld „De dood van Adolf Hitler", dat in de Sovjet-Unie is verschenen, wordt onthuld dat Hitler in 1945 zelf moord gepleegd heeft door het innemen van cyaankali en zich niet, zoals tot dusver werd aangenomen, heeft doodgeschoten. Het boek is geschreven door Lev Aleksandrowitsj Bezymensky, die officier van de Sovjetrussische inlichtingendienst is geweest. Hitier en zijn maitresse Eva Braun pleegden op 30 april 1945 in een bunker in Berlijn zelfmoord. De lijken werden daar na verbrand. Men kon ze echter aan de hand van de gebitten definitief identificeren. Deskundigen vonden stukgebeten glazen capsules in de mon den. De geur van bittere amandelen en chemisch onderzoek van de inge wanden toonden cyaankali aan. Een reconstructie van de gebeurtenissen gaf het volgende beeld: Hitier en Eva Braun trokken zich in de vroege uren van 30 april in de bunker terug. Hitier gaf zijn huisknecht Heinz Linge opdracht over tien minuten terug te komen. Toen dat gebeurde bleek de dubbele zelfmoord te zijn gepleegd. De schrijver van het boek, dat door Harcourt, Brace and World wordt uitgegeven, zegt te menen dat Stalin de bewijzen hiervoor aanvankelijk geheim heeft gehouden voor het geval iemand zou beweren dat hij Hitier was. maatregelen te nemen. Minister Ve ringa zou zich op hetzelfde stand punt stellen ajs de commissie-Van Walsum, namelijk dat niet het aan bod van studenten maar de maat schappelijke behoefte aan academici maatgevend is voor de capaciteit. De studenten moeten voor die „verziekte beleid" de tol betalen, aldus de NSR. Een beleid dat zich tot het schrijven van zulke brieven beperkt, terwijl maatregelen tot wezenlijke verbete ring uitblijven, is rijp voor de prul lenmand. Men moet de minister vra- gen hoe dit beleid met zijn progres sieve image te rijmen valt, aldus de brief van de N.S.R. (ZIE COMMENTAAR) (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES. Sirhan Bishara Sirhan heeft gisteren tijdens e korte zitting ontkend, dat hij schul dig is aan de moord op senator Ro bert Kennedy. Op de zitting werd een datum vast gesteld waarop Sirhan zal terecht staan: 6 november. Hij maakte geen gebruik van zijn recht om binnen 60 dagen nadat hij in staat van beschul diging was gesteld, berecht te wor den. (Van onze redactie buitenland) MANILLA/MEXICO De zware aardbeving welke zoals wij giste ren in een deel van onze oplage nog konden melden donderdag Manilla trof, heeft tenminste 82 mensen het leven gekost. Gevreesd wordt echter dat zich onder de enorme puinhopen nog meer slachtoffers bevinden. Schattingen lopen uiteen van 200 tot 400. De reddingsploegen hoorden giste ren nog voortdurend roepen uit de puinhopen van het ingestorte flatge bouw. In verband met gevaar voor ver dere instortingen moet zeer voorzich tig te werk worden gegaan. De politie zou een van de opdracht gevers voor de bouw hebben gearres teerd, omdat gebleken is dat het ge bouw niet met gewapend beton is op getrokken. Personen die zich in andere ver woeste gebouwen bevonden hebben zich grotendeels weten te redden. Over de toestand buiten de hoofdstad is niets bekend. Er hebben zich twee bevigen voor gedaan, die een slapende stad trof fen. Het epicentrum bevond zich in de provincie Isabella, tweehonderd kilometer ten noorden van Manilla. In de hoofdstad brak op verschei dene plaatsen brand uit, en de bevol king vluchtte de straat op. De eerste beving deed zich voor om 04.21 plaat selijke tijd en hield een minuut aan, waarna een half uur later een tweede, zwakkere beving volgde. Tenminste vier personen werden gedood en 60 gewond toen gisteren een aardbeving, die 1.2 minuten duur de, het centrum van de Mexicaanse hoofdstad trof, zo. berichtte het Rode Kruis. De slachtoffers werden gedood door rondvliegend glas en neerstor tend puin van drie verschillende ge bouwen, gelegen aan de Republica de Salvadorstraat en aan de Pueblo straat. Bij de foto: In Manilla zoeken reddingsploegen tussen het puin van een ingestort gebouw naar overlevenden. Er lig gen vermoedelijk nog honderden doden onder het puin bedolven. AMSTERDAM (A.N.P.) De spaarbanken hebben in juli in het al gemeen kleinere spaaroverschotten geboekt dan in juli van het vorig jaar. In een enkel geval werd zelfs een lichte ontsparing geconstateerd. J Mensen, mensen, het is me het week je wel geweest, niet? Een bewogen week, zou ik zelfs willen zeggen. De trouwe lezers van deze rubriek zul len- zich ongetwijfeld hebben afge vraagd, waarom Merijn heeft gezwe gen over de dingen die deze week miljoenen katholieken hebben bezig gehouden. Dacht u, dat Merijn plotse ling een vreemdeling was geworden in het Jeruzalem van het rijke Roomse leven? De pientere lezer had toch beter kunnen weten. Er zijn immers din gen die niet meer in Deze Tijd thuis horen. Alleen dit nog. Een waar gebeurd verhaal. Een huisvader, drie-kamer woning, twee kinderen, kwam deze week bij een huisvestingsbureau er gens in Nederland en vroeg om een vijf-kamerwoning, „want", zegt hij, de paus zegt: we moeten van de pil af". Een bericht van gisteren: De recht bank te Middelburg heeft voorlopige surséance verleend aan de directie van de breigoederenfabriek Jan Steen. Geen wonder, met zo'n huishouden. Van de overkant goed nieuws: Pre sident Johnson heeft dezer dagen verklaard dat „de zwarte Amerika nen met succes een beter leven voor zichzelf en hun kinderen weten te verwerven". Hij haalde deze conclu sie uit een rapport met statistische gegevens van het nationale arbeids bureau. Sjongedenk je dan, waar maken die negers in Amerika zich dan toch zó druk om? Maar zou het nu niet net de bedoeling zijn, dat u dit gaat denken? De president maakte het overigens ook weer niet te rooskleurig, want hij ontkende dat de negers „te snel vooruit gaan". Hij motiveerde dat ook: „Want het doorsnee negergezin verdient nog maar 59 procent van het inkomen van een blank gezin". Als de negers er al die tijd sinds de afschaffing van de slavernij in de VS over hebben gedaan om 59 procent te verdienen, dan kun je na gaan hoelang ze er nog over doen, voordat er sprake is van gelijke bur gerrechten voor blank en zwart, d.w.z. 100 procent voor beide par tijen. Alleen al door zo'n rekensommetje, wordt het duidelijker waar die ne gers zich zo druk om maken. Bij het volgende bericht ben ik toch wel even geschrokken. Neder landse legereenheden, aldus het be richt, zullen dit jaar weer een grote oefening houden in West-Duitsland. De oefening draagt de naam „Ko ningsgambiet". Och, zou je zo zeg gen, onnozel schaaktermpje. Dacht u dat Gambiet is, volgens Van Dale, een schaakzet, waardoor reeds bij de ope ning een of meer pionnen opgeofferd worden, teneinde een kansrijke aan val te kunnen opzetten. Wie, zo zou ik prompt de minister vragen, als ik kamerlid was, wie on der onze dienstplichtigen zijn er als pion uitverkoren? U merkt het, ik heb van de week de kranten gelezen. Neem nu dit be richt: Volgens het Amerikaanse op perbevel in Saigon probeert de Viet- cong de Amerikaanse en Vietnamese overheidsdiensten te infiltreren met vrouwelijke agenten. SaigOO-7. „U kunt rustig gaan slapen" (Dub- cek). „U kunt rustig gaan slapen" (Co- lijn). Prettig weekeinde. MERIJN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 9