MAANDAG BEGINT REPUBLIKEINSE CONVENTIE Politieke kermis in Miami Beach luidt de eindstrijd in Loten gaan 25 gulden kosten Elektronische zintuigen komen blinden te hulp HALF MILJOEN SCHOON IN STAATSLOTERIJ DANK ZIJ RUIMTEVAART EN COMPUTERS 'rijstaand S ir gevraagd SlND 17 bur. van dit bl. eengezins woning Open Platforms Verwarring Schatkist spekken Onzichtbaar licht Hoopvolle toekomst Een produkt van Schimmelpenninck Sprekende machines 608) 2855 gen wij voor de g W. A. SCHOL- 'emeente Hooge- vwerk. ït pensioenfonds, winstdeling en el leerlingstelsel topleidingen. ivondstudies. eigen bezetting gemoetkoming in vrijblijvend met het Gewestelijk 12.00 uur, van DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 r- en achtertuin en rterre: grote woon- e etage: 4 slaapka- etage: grote slaap- som 65.000,k.k. ;eweg 5a, traaf, Ridder- nimale vloer mogelijkheid SLEEUWIJK (bij Gorinchem) Te koop een aige, schuur, voor-, zij- achtertuin, bj. '63, ind.: rz. kamer, hal, keuken, en: 3 sl.kamers, douche, ring. Slechts 27.000,- k.k. evr.: EIKENLAAN 4, SLEEUWIJK. reiste. (Van een onzer redacteuren) Vanaf maandag zweeft boven het mondaine Miami Beach een reusachtige helium-ballon die de vorm heeft van een welgedane, rondborstige olifant. De olifant is het partijembleem van de Re publikeinse Partjj. Maandag begint de daverende politieke kermis die partijconventie heet en die vier, wellicht vijf dagen zal duren. De partijconventie wordt slechts eenmaal in de vier jaar gehouden en is de enige gelegenheid waarop de Amerikaanse politieke par tijen trachten zich een federaal, „all-American" imago te verschaf fen. Belangrijkste doel ervan is het aanwijzen van de presidents kandidaat en - maar dat vergeten de kermisgangers soms bijna - van een kandidaat-vice-president. Voor de Republikeinse partij din- gen drie belangrijke^mannen ^naar BBBPllBreillf8^B§|jj|E ex-vice-preskienf en^ 1961)- York! de multimiljonair en gouve^- jTberal", min of meer een radicaal als we dat in huidige Nederlandse JIKaH politieke termen willen vertalen en ex-filmster, communistenbestrijder, ex-tïew Deal-democraat maar óók ex-Goldwater-propagandist en nu gouverneur van de staat Californië, Ronald Reagan. De Amerikaanse politiek gaat spannende dagen tegemoet. Want in tegenstelling tot wat voor kort als vaststaand kon worden aangenomen namelijk dat Nixon op zijn sloffen de kandidatuur zou winnen en dat dus de conventie „dicht zat", ziet het er steeds meer naar uit dat het juist een open conventie wordt. Dat wil zeggen: dat Nixon niet meer bij voorbaat als winnaar gedoodverfd mag worden. Naar het schijnt heeft hij in elk geval niet voldoende ge delegeerden zéker achter zich om de nominatie in de eerste stem mingsronde te winnen. En dat brengt Rockefeller en in iets min der duidelijke proporties ook Rea gan in het beeld. Uitermate opzienbarend zijn de uitslagen van de gevreesde, verguis de, onbetrouwbaar genoemde maar tegelijkertijd veelvuldig als graad meter en propagandamiddel gehan teerde opinieonderzoeken deze week geweest. Eerst de Gallup-poll die Nixon aan kop bracht van zowel zijn repubikeinse rivalen als van de de mocratische kemphanen Humphrey en McCarthy; daarna de Harrispoll die Rockefeller tipte als de meest kansrijke kandidaat van allemaal voor het presidentschap en tenslotte donderdagavond de tamelijk sensa tionele gezamenlijke verklaring van Gallup én Harris dat Rockefeller - indien men de resultaten van beide onderzoeken en een derde, door Rockefeller zelf gefinancierde, poll in één panacee mixte, uiteindelijk als algemeen winnaar uit de bus kwam. Het zou niet de eerste keer zijn dat de publieke tribune op de con ventie een keuze forceerde, tegen de aanvankelijke wensen van de partijbonzen in. Abraham Lincoln werd door de slagers van Chicago naar de overwinning geschreeuwd. Wendell Willkie versloeg op de Re publikeinse conventie van 1940 ri valen als Taft, Dewey en Vanden- burg, met behulp van de publieke tribune. De McCarthy-aanhang hoopt iets dergelijks te bereiken op de Democratische conventie in Chi cago, later deze maand en vaardigt daarom duizenden jeugdige aanhan gers af naar de conventiestad om daar een rel te schoppen. De opinie-onderzoeken hebben een deel overgenomen van de rol die de slagers van Chicago speelden. Daarom is de verklaring van Gallup en Harris, aan de vooravond van de conventie, niet zonder politiek be lang. Want de bonzen mogen dan hun hart laten uitgaan naar een man als Nixon; als Rockefeller tijdens eerste twee, drie stemmingen stand zou houden tegen Nixon en als bo vendien aannemelijk is dat hij een betere stemmentrekker zou zijn, dan kan men- hem nauwelijks nog ne geren want het gaat vóór alles om het aanwijzen van de man die de beste papieren heeft voor de uitein delijke race naar het Witte Huis. Kortom: de partij wil een president. is deze keer van verstrekkende be tekenis. Normaal hebben de Demo craten de laatste jaren politiek re delijk dé wind meegehad en konden ze zeggen dat zij een meerderheid van het Amerikaanse volk achter zich hadden. Maar in het Democra tische kamp viert de verwarring hoogtij. McCarthy en Humphrey gaan in de opinieonderzoeken vrij wel gelijk op, met een wisselend voordeel voor McCarthy. Humphrey echter heeft, naar nog altijd mag worden aangenomen, wel de steun van de grootste groep gedelegeer den ter conventie. Zou Rockefeller de Republikeinse kandidatuur verwerven, dan heeft dat ongetwijfeld belangrijke ge volgen in het kiezerskamp van de Democraten, zeker indien de De mocratische conventie Hubert Humphrey als kandidaat zou aan wijzen. Veel Democraten zullen naar ver wacht wordt thuisblijven op de ver kiezingsdag in november, veel an deren, vooral uit het kamp van McCarthy zullen stemmen op Rockefeller. Ook dit is uit de opinie onderzoeken gebleken. De uitslag van de kandidatenstem- ming op de Republikeinse conventie Overigens duurt het nog wel en kele dagen voordat de Republikein se kandidaat bekend zal zijn. De eerste dagen worden besteed aan het onderzoek van. de geloofsbrie ven der gelelegeerden en aan de samenstelling van het partijpro gramma, het zogenaamde .platform', waarmee de kandidaat de presi dentscampagne in moet. Hetgeen is uitgelekt over het Republikeinse programma wijst er op dat dit in hoofdpunten niet zo erg veel van dat der Democraten zal verschillen. Iedereen weet wel welke problemen er zijn en veel verder' dan kreten dat deze problemen te lijf moeten worden gegaan, reiken de „plat forms" 'niet. Dat ligt voor de hand omdat een presidentskandidaat niet al te zeer gebonden kan worden maar ook omdat „platforms" gecom pliceerde compromissen zijn. Pas op de derde of vierde dag is de. Conventie aan het kiezen van de kandidaten toe. Ook dat is een lang durige en ingewikkelde geschiede nis waarbij met name de kermis- effecten van de Conventie naar hun' climax groeien als na het afroepen van elke kandidaatsnaam (en dat zijn er aanvankelijk nogal wat) een ovatie, compleet met marcherende muziekkorpsen, majorettes en hos- partijen losbreekt. Maar uiteindelijk blijven de grote namen over. Haalt de favoriet zijn benodigde aantal stemmen niet in twee of drie ron den, dan kan hij zichzelf wel af schrijven. In zo'n situatie zou Rockefeller bijvoorbeeld, of Reagan, op kunnen komen. Het zogenaamde „bandwagori'-effect (afgeleid van een vroeger verschijnsel - een wa gen met muziek er op om volk te trekken) zou Nixons stemmental doen afbrokkelen ten guste van zijn - op dat moment sterkste - rivaal. Een andere mogelijkheid is een zogenaamd „deadlock". In dat geval loopt de stemming zo vast dat de partijbonzen in hun hotelkamers een geheel nieuwe man aanwijzen, een zogenaamde „dark horse" (zwart paard) Dark horse-presiden- ten gaan niet door voor de beste. Eén van hen - Harding - wordt zelfs algemeen als de meest onbekwame president van de V.S. aangemerkt. Maar ook dit jaar zou er wat dit be treft nog een aardige surprise mo gelijk zijn in de persoon van de bur gemeester van .New York, John Lindsay, wiens naam steeds meer opduikt in Republikeinse kringen. Terwijl er een geweldige koehan del om stemmen plaatsvindt zitten de kandidaten op hun hotelkamers in groeiende spanning te wachten op de dingen die komen. Traditiege trouw komen zij niet in de conven tiehal. De om hen heen verzamel de stafmedewerkers roepen voort durend orders in de telefoons naar de troepen die opereren in de con ventiehal. Het slagveld daar kan de kandidaat uiteraard van seconde tot Sgconde overzien via zijn tv-ontvan- ger. De spanning stijgt ten top maar dan komt uiteindelijk de kandidaat uit de bus. De conventie bereikt de Sandy Peters uit Miami Beach (Florida) vestigt op eigen wijze de aandacht op de Republikeinse Conventie 1968. Wie er van de kandidaten - Nixon, Reagan of Rockefeller - »ok afvalt, de echte bikini blijft. absolute climax, of die kandidaat nu de favoriet van de partij was of niet: het feest wordt naar een hoog tepunt gevoerd want geen mens wil thuiskomen met een lang gezicht na dit politieke feest, dat slechts een maal in de vier jaar plaatsheeft en waarvan je - afgezien nog van je sterfelijkheid niet zeker bent of je het over vier jaar nog eens over kunt doen. Al die krijgsdansen, Indianenge- huil, mooie meisjes, bal'ons, trom petters, vlaggen, optochten, zoute loze redevoeringen, koehandel in principes en toezeggingen, al deze merkwaardige zaken ten spijt is de conventie een serieuze aangelegen heid. Nu, in 1968, bovendien uiter mate belangrijk want in de gecom pliceerde-situatie waarin de Ame rikaanse politiek, nog zo kort voor de beslissing in november, zich bevindt is de uitslag van deze con ventie van doorslaggevende invloed op de einduitslag in november. Nixon mag de man zijn die de rampzalige invloed van een der de man als George Wallace het best kan keren, Rockefeller lijkt daarentegen de man' te zijn die de beste kansen heeft in de eindstrijd met een Democraat. Het is mogelijk dat straks, in no vember, zal blijken dat de Re publikeinse conventie niet al leen een kandidaat, maar ook de president voor de komende vier jaar heeftaangewezen. In de politiek is alles mogelijk. In de Amerikaanse zeker. W. K. Voor een portret van Ronald Reagan zie elders in dit blad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De hoofdprijs in de staatsloterij wordt opgetrokken tot een half miljoen gulden belastingvrij. Het prijzengeld per serie neemt toe van 1.615.000 gulden tot 1.650.000. De loten worden vijf gulden duurder en gaan voortaan 25 gulden kosten. Het aantal prijzen wordt vierduizend stuks kleiner. Dit zijn de voornaamste veranderingen in het systeem van de Nederlandse staatsloterij, die al in september van krac' t worden. Deze wijzigingen zijn aangebracht om de concurrentie te kunnen aandingen met de buitenlandse loterijen, die jaarlijks enorme sommen aan Nederlandse inleggelden opslok ken. Naar schatting zou er per jaar 55 - 69 miljoen gulden over de grens verdwijnen, voornamelijk in het laatje van de Duitse lotto. In de loterij-nieuwe-stijl is een groot aantal veranderingen aange bracht. De aantrekkelijkste is de hoofdprijs verhogi ng tot een half mil joen gulden schoon, dit in navolging van de voetbalpool. Deze topprijs zal overigens alleen bü de derde trekking worden uitgeloot en vallen op een nummer Van een bepaalde serie. Tot nu toe was het gewoonte de honderdduizend toe te kennen in alle acht series. Andere essentiële wijzigingen zijn: Er komt een extra-prijs van 100.000 gulden bij de tweede trek king en van 50.000 gulden voor de eerste trekking. Het aantal trekkingen wordt te ruggebracht van vier tot drie klassen. Het totale aantal „eigengeld- jes" wordt minder. Het aantal prijzen van vijftig gulden komt van 1300 op 8000. De „oude" honderdduizend valt voortaan onder de kansspelenbe lasting (15 procent). De hoogste serie-prijs wordt in de eerste, tweede en derde klas resp. 25.000, 50.000 en 100.000 gulden. Het totale aantal prijzen wordt 40.000, tegen voorheen 44.000, Al deze mutaties leggen ook de schatkist geen windeieren. Door ver laging van het aantal prijzen en ver hoging van de prijs per lot neemt het totaal uitgekeerde bedrag per centsgewijs af. Bedroeg de prijzen- pot voorheen nog 80 procent van de inleg, vanaf september zullen de Ne derlandse gokkers het met 70 pro cent moeten doen. Dit levert de schatkist naar verwachting een ex tra inkomen van twintig miljoen gulden bruto op. Niettemin blijft het prijzenpercentage hoog vergeleken b(j buitenlandse loterijen, waar ge woonlijk tussen de veertig en zestig procent wordt uitgekeerd. De opbouw van het systeem on dergaat geen principiële verande ring: de prijzen blijven van de eer ste naar de derde klasse sterk in waarde stijgen. Ook blijft de moge lijkheid bestaan of een heel lot te kopen, dan wel per klasse mee te spelen. Een alleen voor de eerste klasse geldig lot gaat 7,50 gulden kosten, de bijbetaling voor de twee de klasse is eveneens 7,50 gulden, terwijl voor de derde klasse tien gulden moet worden betaald. (ADVERTENTIE) Aan de universiteit van Virginia wordt geëxperimenteerd met een machine, die in de toekomst wellicht gedruk te tekst in braille of in gesproken letters kan omzetten. De machine heeft een aftastmeehanisme en een computer die letters kan herkennen. ontstaat, die twee keer zo snel is als normaal. Andere .moderne hulpmiddelen wor den ontworpen om de blindenstok of de geleidehond aan te vullen of zelfs te vervangen. Door het uitzenden van onhoorbaar geluid of onzichtbare lichtstralen vangen deze nieuwe ap paraten „echo's" op van dingen die zich op de weg van de blinde bevin den. De normale blindenstok zal mis schien worden vervangen door de „laser-stok", die wordt ontwikkeld door de Bionic Instruments Company in Bala-Cynwyd, Pennsylvania, en de RCA laboratoria in Princeton, New Jersey. Pennen in het handvat van de stok gaan trillen om dg gebruiker te waarschuwen voor obstakels op zijn weg. Andere nieuwe blindenstok ken zenden geen laserstralen uit, maar ultrageluid, waarvan de toon te hoog is om door het menselijk oor te wor den gehoord. Sommige laser- en ul- tra-geluidsstokken waarschuwen de blinde niet met trillingen, maar met verschillende fluittoontjes voor hin dernissen. Geoefende gebruikers kun nen niet alleen de aanwezigheid en plaats van een obstakel ontdekken, maar ook vaststellen wat voor vorm en afmetingen het heeft en het op die manier identificeren. Veel van deze nieuwe hulpmidde len voor blinden zijn te danken aan technologische ontwikkelingen in de ruimtevaart en op het gebied van computers. Wegens de hoopvolle toe komstmogelijkheden, die de techni sche vooruitgang voor de blinden lijkt te bieden, heeft het Amerikaanse na tionale instituut voor neurologische ziekten en blindheid een grootscheeps onderzoek ondernomen op het hele gebied van „hulpmiddelen voor slechtzienden". De Amerikaanse na tionale academie in Washington heeft een speciale commissie gevormd, die de ontwikkeling van zintuiglijke hulpmiddelen moet bestuderen. Het ministerie voor volksgezondheid heeft een centrum gesticht, waar deze zin tuiglijke hulpmiddelen worden be proefd en verder ontwikkeld. Ook in andere technologisch ver ge vorderde landen, waaronder Neder land, staat de ontwikkeling van waar devolle nieuwe hulpmiddelen voor blinden voor de deur. Voor deze zwaar gehandicapte mensen komt ein delijk de tijd in zicht, waarin hun isolement van de wereld in versneld tempo zal worden doorbroken door kunstmatige elektronische zintuigen. 1 n dit tijdperk, waarin mensen gewichtloos door de ruimte kunnen I vliegen, sterrenkundigen hemellichamen fotograferen die onzicht baar licht uitstralen en machines reageren op onhoorbare geluiden is het bijna onbegrijpelijk dat er niet meer moderne hulpmiddelen voor blinden zijn ontwikkeld dan de bekende witte stok, de geleide hond en het brailleschrift. Er zijn echter aanwijzingen dat deze situatie zichzelf zal corrigeren. In verschillende laboratoria worden nieuwe apparaten ontwikkeld, gebouwd en beproefd en het is waarschijnlijk dat in elk geval enkele daarvan het stadium van massaproduktie en algemeen gebruik zullen bereiken. Een geoefend gebruiker van de „laser-stok" kan de plaats van een voorwerp vaststellen en zelfs de vorm er van herkennen. De laser-stok zendt onzichtbaar licht tut en analyseert vervolgens de necties. Door fluittoontjes geeft de stok zijn gebruiker inlichtin gen over de afstand, vorm en af metingen van obstakels. Het onderzoek heeft zich funda menteel toegespitst op twee soorten hulpmiddelen: die waarmee een blin de zich beter door de wereld kan bewegen en die waarmee hij gedruk te informatie kan lezen. In deze laat ste categorie is het bekendste hulp middel al jarenlang het brailleschrift, een alfabet-code van „bobbeltjes", die kunnen woeden „gelezen" door de vingers langzaam over een bladzij de te bewegen. Vroeger konden boe ken alleen door geoefende typisten met behulp van ponsmachines in brailleschrift worden vertaald. Nu wordt het vertaalwerk echter meer en meer overgenomen door snelle computers, die 300 pagina's per uur in brailleschrift omzetten. Aan verschillende Amerikaanse in stituten wordt nu geëxperimenteerd met nog snellere braille-vertaalma- chines, die mogelijk zullen kunnen worden gebruikt op scholen, zodat blinde leerlingen samen met hun ziende klasgenoten de lessen kunnen volgen. Dit concept wordt nog verder uitgewerkt aan het Massachussetts In stitute of Technology, waar een vol ledig geautomatiseerde methode wordt ontwikkeld. Een braille-ponser en een telexapparaat, die via tele foonlijnen met een computer zijn ver bonden, stellen elke typiste in staat onmiddellijk brailleschrift te produ ceren. De computer vertaalt normaal getypt Engels in elektronische signa len, die de braille-ponser laten wer ken met een snelheid van 190 woor den per minuut. Voor mensen die op latere leeftijd blind worden en anderen die geen braille hebben geleerd worden ma chines ontwikkeld, die een gedrukte pagina in geluid „vertalen". Aan de universiteit van Virginia werken on derzoekers op het ogenblik aan een leesmachine, die een pagina met elektronische ogen aftast, de gedrukte letters herkent en deze omzet in brail- letekens of in gesproken letters. Sommige onderzoekers voorspellen dat in de toekomst leesmachines in staat zullen zijn gedrukte tekst met machinale stemmen hardop te lezen en zo het brailleschrift overbodig te maken. Intussen wordt in de Mauch labo ratoria in Dayton, Ohio, geëxperi menteerd met een machine met elek tronische ogen, die elke letter van een gedrukte regel een ogenblik „be kijken", waarna logische stakelingen in het apparaat uitmaken welke let ters het zijn. Eén model van het ap paraat is een klein op batterijen wer kend toestelletje dat net als een zak lantaarn in de hand wordt gehouden om een boekenpagina af te tasten. Een versie die Visotactor wordt ge noemd, vertaalt de gelezen letters in reliëftekens, die de blinde met zijn vingertoppen kan aftasten. Een an dere versie, de Visotoner, produceert een 9-toons code, zodat de bjinde kan kan horen wat het apparaat leest. Het grote nadeel van dit letter- voor-letter lezen is de geringe lees snelheid, die niet boven de 30 woor den per minuut komt. Zelfs machines die gedrukte tekst in gesproken woord omzetten, zullen waarschijn lijk niet voor alle doeleinden geschikt zijn. De snelheid van normale spraak bedraagt 170 woorden per minuut tegen een normale leessnelheid van 280 woorden per minuut. Om de „leessnelheid" van blinde scholieren bijna even groot te maken als die van andere leerlingen, moeten machines worden ontworpen die sneller spre ken dan een mens. Dit leidt echter tot hinderlijke vervormingen. Zo'n snel pratende machine krijgt een „Do nald Duck" stem, die moeilijk ver staanbaar is. Om deze effecten weer tegen te gaan heeft de Infotronic Systems Company in New York een apparaat ontwikkeld, dat alleen stuk ken van woorden op een bandopname Iaat horen en de rest achterwege laat. Deze methode berust op het bekende principe dat bij een goede selectie tot 50 procent van normale gesproken woorden achterwege kan blijven zon der dat het gesprokene onverstaan baar wordt. Een nog verder verfijnde methode van zulke „samengeperste spraak", ontwikkeld door de Bell Telephone laboratoria in New York, verlaagt de samenstellende frequenties van het gesproken woord op een band met de helft. Wanneer de band met het dub bele van de normale snelheid wordt afgedraaid, stijgt de toonhoogte van de stem naar het oorspronkelijke ni veau, waardoor menselijke spraak

de Stem | 1968 | | pagina 7