Episcopaat gereserveerd tegenover encycliek over geboortenregeling DUBCEK OPGEWEKT NAAR BRATISLAVA JAMIN MEER ZON RUSSISCH „SPEL" VOOR DE JONGENS Bilateraal overleg al begonnen Tientallen mensen overleven vliegramp Mei-stakers ontslagen bij Franse tv. AM tiümite óomMïïjL BISSCHOPPELIJKE BRIEF AAN DE PRIESTERS Loten én prijzen staatsloterij hoger TEKST VAN DE BR1EE AAN DE PRIESTERS DC-8 STORT NEER IN ONWEER Hans v. H. (47) naar Hasselt overgebracht M volle maantjes „Noord-Holland" N.V, DAGBLAD VOOR ZEELAND WMm Kritiek uur Zwitserland Reacties - jüagMa? Stem Engeland Onderzoek naar gra f schendingen Er op UIT, eigen land is IN dat ziet U in kaatsheuvel 16 opgeleid en ingewerkt, irprovisie en premievrlj e Tilburg, postbus 720. 108e JAARGANG No. 26881 UitgaveN.V. Uitg. Mij Neerlandle Directeur: Dr. W A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L. Leijendekker RedactieraadJ M. A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P V. M. Vercauteren, L J- v. 't Westende. Bureau: Breda - Relgerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen] Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland M&U I ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1961 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), ƒ4,5.' per maand (incl. 5 ct. incassokosten) Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebiec 19,75. Prijs van buitenlandse abon nemenfen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worder op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 3751 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 -- OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893 (Van een onzer redacteuren) UTRECHT/BREDA. De Nederlandse bisschoppen kunnen geen onvoorwaardelijke instemming betuigen met de uitspraak van paus Paulus, dat het gebruik van voorbehoedmiddelen ongeoorloofd is. Zij zijn van oordeel, dat de paus in deze kwestie wel een gezagvolle uitspraak heeft gedaan- maar geen onfeilbare. Dit blijkt uit een brief, die de bisschoppen aan alle Nederlandse priesters hebben ge richt. Deze brief is bedoeld als een voorlopige richtlijn voor de preek n het weekeinde. Er volgen nog nadere richtlijnen maar daar over willen de bisschoppen zich eerst „ernstig beraden". Dat het Nederlandse Episcopaat ge reserveerd staat tegenover de opvat tingen van de paus inzake de ge boortenregeling blijkt verder uit het feit, dat zij in het verschijnen van de encycliek Humanae Vitae geen aan leiding hebben gezien de huidige pas torale begeleiding van de geboorten- regeling te wijzigen. Het kernpunt hiervan is, dat uiteindelijk het eigen geweten beslissend is en dat de men sen vrij zijn in de keuze van voor behoedmiddelen. In kerkelijke kringen verwacht men, dat de voorzichtige stand puntbepaling van het Nederlandse Episcopaat van invloed zal zijn op de meningsvorming van bisschoppen in andere (Westerse) landen. Velen van hen hebben zich nog niet uitge sproken. De Zwitserse bisschoppenconferen tie heeft bij monde van haar voor zitter bisschop Vonderach in een verklaring onder meer gezegd dat 'n uitspraak als die van de paus van heel andere draagwijdte en verplich ting is dan welke uitspraak ook van individuen of groepen. De Zwitserse bisschoppen zijn er zich overigens van bewust, dat de encycliek de gehuwden en allen, die ermee te maken hebben, voor een moeilijke taak stelt. Zij vragen om niet met een oppervlakkig en onjuist oordeel een sfeer te scheppen, waarin gemakkelijk misverstanden ontstaan. Een van de eerste reacties in Ne derland op de bisschoppelijke brief kwam van Confrontatie-redacteur J. H. E. Asberg: „Wij hadden liever gezien dat de Nederlandse bisschoppen zich zon der enige reserve en zelfs met dank baarheid achter de paus hadden ge schaard. Uit de totaliteit van de brief meen ik wel op te maken, dat de bisschoppen achter de pauselijke uit spraak staan, maar ze nemen wel een afwachtende houding aan. De heer Asberg zou het zeer op prijs gesteld hebben, zo zei hij, als de bisschoppen de priesters hadden gevraagd de gehele encycliek, ver deeld over een aantal zondagen, vanaf de preekstoel voor te lezen. „Dan zouden ze in eerste instantie, zoals de paus gevraagd had, zijn woord hebben doorgegeven. En daar na hadden ze een basis gehad om op voort te gaan". Overigens meent de heer Asberg dat de Nederlandse bisschoppen het aan zichzelf te danken hebben, dat ze momenteel in zo'n moeilijke si tuatie verkeren. „Vlak onder hun ogen, met hun eigen toelating en zelfs op hun initiatief is er een opvatting over het huwelijk gegroeid die in lijnrechte tegenspraak is met het woord van de paus. In tijdschriften die door paters worden uitgegeven wordt het gebruik van' voorbehoed middelen, zelfs voor ongehuwden, aanbevolen. En die bladen hebben dan een imprimatur, dat in het bis dom destijds gegeven wordt door de gene die nu bisschop is". De verklaring van de Nederlandse bisschoppen over de encycliek Humanae Vitae, is een voor zichtig stuk. Maar duidelijk. De uit spraak, dat geboortenregeling an ders dan via periodieke onthouding niet is toegestaan, wordt door de bisschoppen niet onderschreven. Zij aanvaarden de encycliek als een „gezagvolle uitspraak, waaraan het persoonlijk geweten niet kan voor bijgaan", maar niet als een binden de, als een onfeilbare uitspraak. Er zijn en blijven nog andere factoren, zeggen zij,, die de gewetensbeslis sing van de individuele gelovigen bepalen, onderlinge liefde, verhou dingen binnen het gezin en maat schappelijke omstandigheden. Algemeen wordt aangenomen dat de meerderheid Van katholiek Neder land door de encycliek Humanae Vi tae niet overtuigd is van de pntoe- laatbaarheid van geboorteregelin gen. Misschien had die meerderheid van de bisschoppen een nog duide lijker verklaring verwacht. Maar wat zou daarvan dan het effect zijn ge weest? In Rome bestaat veel onbegrip over de aard en doelstelling van de ver nieuwing van de R.-K. Kerk in Ne derland. Onbegrip leidt tot argwaan, tot conflicten. In deze zaak zou een conflict kunnen ontstaan over bij voorbeeld het primaatschap van de paus, een conflict met rampzalige gevolgen voor de eenheid van de kerk. Het Is heel duidelijk dat het Neder landse episcopaat geen enkele be hoefte heeft aan een dergelijk con flict. De enige bedoeling van de bis schoppen is de mensen te helpen, die door de encycliek in verwarring zijn gebracht. De Nederlandse bisschopen gaan zich nu nader beraden. Daarmee zal wel enige tijd gemoeid zijn maar dat is geen probleem voor al degenen, die b'i de geboortenregeling betrokken zijn. De pastorale richtlijnen die ter zake gelden, zijn immers niet inge trokken. De tijd, nodig voor nader beraad, kan werken als afkoelingsperiode, in Ne derland, in Rome en elders. Intus sen kan de paus een beter inzicht i9en in de opvattingen van het wereldepiscopaat Intussen kan ook gezocht worden naar een oplossing voor de gerezen moeilijkheden. /oor het bereiken van een passende oplossing is een grote liefde nodig, voor de kerk, voor de mens. En veel wijsheid en vertrouwen in elkaar. kerk bevindt zich in een „kritiek uur constateren de bisschoppen aan het begin van hun brief. Die brief eindigt dan ook terecht met de opwekking „te bidden voor onze H. Vader en voor elkaar". 'Y™,°"ze parlementaire redactie.) I HAAG. De prijzen voor de tln™ y,a" 4e staatsloterij gaan om- aoÜ L ,nsang van september kost heeI lot niet meer 20 maar 25 (Tuiden. houdt,verband met de al eerder aangekondigde verhoging van de noofdprjjs tot een half miljoen belas- ingvrij en enkele andere veranderin gen, bedoeld om met de staatsloterij eter opgewassen te zijn tegen de bui tenlandse concurrentie. voor een uitvoeriger bericht zie Pag. 7. Geen feeststemming rond het goud enjubileum van Ons Be lang, want de vissers van Bres- kens hebben zorgen. Pagina 3. De politieke kermis, die maan dag in Miami Beach begint, luidt de eindfase van de strijd om het Witte Huis in. Pagina 7. Hitier heeft zich niet doodge schoten, beweert een Russische schrijver, maar hij heeft vergif ingenomen. Pagina 9. De Mounties gokken op een eigen t.v.-programma. Als ten minste hun zomershow in goe de aarde valt. Pagina V- Tennisster Marijke Jansen is als eerste geplaatst voor de Neder landse kampioenschappen. Een opvallend feit. Pagina 4. Tsjechoslowakije zal kunnen le ren of een socialistische maat schappij ook democratisch kan zijn. Pagina Vandaag 350 jaar geleden voer Michiel de Ruijter als elfjarig bootsmaatje voor het eerst de zee op. Pagina 15. Frangoise Sagan is in haar va kantie bezig aan een nieuwe ro man, die dikker dan alle vorige wordt. Pagina Een groot aantal factoren staat de totstandkoming van een Europese kapitaalmarkt voorals nog in de weg. Pagina 19. IN HET TRAPPORTAAL van een woning aam de Admiraal de Ruij ter- weg in Amsterdam is brand gesticht. De bewoonster van de derde etage werd door geknetter van vuur wak ker. Met een buurman kon zij de vlammen met emmers water blussen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Gedurende het weekeinde is een verdere verbe tering van het augustusweer te verwachten. De uit Frankrijk af komstige storing, die donderdag nog fikse onweersbuien in ons land bracht en vrijdag nog voor veel bewolking zorgde, trekt naar het oosten weg. In de loop van de dag verwachten we zon nige periodes. De wind draait naar noord tot noordoost, waar door drogere lucht wordt aange voerd. Een hogedrukgebied bo ven de Britse eilanden verplaatst zich tijdens het weekeinde naar het vasteland. Hoog worden de temperaturen nog niet, maar voor zondag zijn maxima tussen 22 en 24 graden te verwachten. Verschillende katholieke priesters en leken in Engeland hebben ge dreigd met openlijke protesten aan staande zondag in de kerk als de bisschoppen hen dwingen de pause lijke encycliek tegen het gebruik van voorbehoedmiddelen volledig te aan vaarden. Bij de Britse dagbladen blijven brieven binnenstromen, zowel pro als contra de encycliek. Kardinaal John Heenam, hoofd van de hiërarchie im Engeland en Wales, heeft getracht de crisis te kalmeren door een pastorale brief vamuit zijn vakantie-oord te sturen. Hij verzoekt de priesters deze zondag vanaf de kansel voor te lezen in plaats van hun eigen preken te houden. Vernomen werd dat in de brief van de kardinaal een beroep gedaan wordt op de katholieken de ency cliek nauwkeurig te bestuderen hem te aanvaarden en daarna op te vol gen. VERVOLG OP PAGINA 9. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De brief welke de Nederlandse bisschoppen tijdens een spoedberaad over de encycliek „Humanae Vitae" hebben opgesteld en vérzonden aan de priesters, luidt als volgt: In dit kritieke uur beseffen wij, dat vele katholieken in onrust zijn. Velen zijn teleurgesteld over de pau selijke encycliek, met name de ver klaring over de anticonceptionalia. Zij worden beproefd in hun geloof, dat de kerk is Gods werken in men selijke gestalte te midden van ons. In dit ogenblik willen uw bis schoppen enkele voorlopige woor den tot u richten, die n zou kunnen gebruiken voor uw verkondiging van aanstaande zondag. De gevol gen van de encycliek zijn van we reldomvattende betekenis en alleen na langdurige en diepe bezinning van velen zal men de draagwijdte er van kunnen peilen. Het is be grijpelijk dat uw bisschoppen al leen na ernstig beraad, ook met theologische en andere deskundigen in staat zullen zijn om u de bege leiding te geven waar u zo'n behoef te aan hebt. Deze begeleiding zal u ongetwijfeld gegeven worden, maar zal wel enige tijd op zich laten wachten. 1) Een katholiek is eerbied ver schuldigd aan het gezag en liet woord van de paus. Aan een dergelijke gezagvolle uitspraak als deze encycliek kan het per soonlijke geweten niet voorbij gaan. Overigens zijn veie fac toren, die het persoonlijk gewe ten t.a.v. de huwelijksbeleving bepalen, reeds gegeven: bij voorbeeld onderlinge liefde, verhoudingen in het gezin en maatschappelijke omstandighe den. 2) Wij katholieken geloven in de pauselijke onfeilbaarheid. Al is deze encycliek geen onfeilbare, dogmatische uitspraak, toch is zij een waar pleidooi voor de waardigheid van het leven en een oproep tot verantwoorde lijkheid in geslachtelijkheid en huwelijk, die voor onze samen leving van zeer groot belang is. Moge het gesprek rond deze en cycliek meewerken tot een zuiver der waarderen en functioneren van het gezag in de kerk. Laten wij voor onze H. Vader en voor elkaar bidden in deze dagen. Utrecht, 31 juli 1968. Uw bisschoppen. liiWihiiiiiiuiiliiüiÊ Geüniformeerde en bewapende Russische schooljo ngens bezig met hun „spel" MOSKOU (AFP) Duizenden jonge pioniers nemen op het ogenblik in de hele Sovjet-Unie deel aan een oorlogsspel, dat „Bliksem" gedoopt is, meldt de Pravda. De jorge krijgers steken rivieren over, bestormen vijandelijke versterkingen, vallen aan met bajonet, slaan luchtaanvallen af en maken op het slagveld ge bruik van gasmaskers, aldus het communistische par tijorgaan. Het partijblad van de communistische jeugd, de Komsomolskaya Pravda, die twee reportages aan dat soldatenspel in Narva en Wladiwostdk wijdt, zegt dat de krijgers pantserwagens, mortieren, landingsvaartui gen en een eigen generale staf hebben en dat ze hun eigen eten koken. Verder meldt de krant dat de scho lieren zelf hun wapens schoonmaken en dat zij over diverse soortgn munitie beschikken. (Van onze redactie buitenland). BRATISLAVA. De hervormers in Praag zien de con ferentie in Bratislava met de „orthodoxe" leden van het verdrag van Warschau de Sovjet-Unie, Polen, Honga< rije, Bulgarije en Oost-Duitsland met optimisme tege moet. (Van onze redactie buitenland) MILAAN Bij Milaan heeft zich gisteren een vliegongeluk afge speeld met een bijna wonderbaarlijk goede afloop. Van de 95 in zittenden van het vliegtuig, dat tegen een steile heuvel aanvloog, hadden gisteravond 82 inzittenden de ramp overleefd. Er wordt gezocht naar nog meer overlevenden. Over slachtoffers was nog niets bekend. Het vliegtuig een DC 8 straal- verkeersvliegtuig van de Italiaanse maatschappij Alitalia, was op weg van Rome naar Montreal. Toen het toestel wilde landen op het vliegveld Malpensa bij Milaan, woedde daar een zeer zwaar onweer, waarbij het volkomen donker werd. Alitalia heeft meegedeeld, dat het toestel op "een hoogte van ongeveer 200 meter vloog toen het klaarblijke lijk getroffen werd door een hevige neerwaartse luchtbeweging, waar door het naar beneden gedrukt werd tegen de heuvel aan. Volgens een stewardess, die ge wond in een ziekenhuis ligt, hebben de bomen op de heuvel de val ge broken. Ook een geluk was, dat het toestel niet onmiddellijk in brand vloog. De eerste redders, die op de plaats van het ongeluk, tien kilometer van het vliegveld, arriveerden, meldden dat de romp van het toestel opvallend intact was gebleven. Een van de overlevenden, de 44- jarige Franco Colombo uit Milaan, vertelde: „Er was eigenlijk geen har de schok. Het toestel brak ook niet in stukken. Maar de motoren vatten vlam en het vuur verspreidde zich over het hele toestel. Maar tegen dié tijd waren de meeste passagiers al buiten het toestel". Van de 82 overlevenden moesten 57 mensen in ziekenhuizen worden opgenomen. HASSELT (ANP). De vermoe delijke grafschenner, de 47-jarige Hans van H. is gisteren van de Duitse NAVO-kazerne in Neheim overge bracht naar Hasselt. Hier zal hij verder worden ver hoord door de Belgische opsporings brigade. Foto's van de jongste grafschenne- rijen in Breda en Roosendaal zijn voor onderzoek naar een grafoloog gestuurd. De uitslag hiervan wordt pas begin volgende week verwacht. Naar aanleiding hiervan kan worden beslist of Van H. nog langer in voor arrest moet worden gehouden. DE VERENIGDE STATEN hebben tien helikopters ter beschikking ge steld wan Thailand voor die strijd te gen guerrillagroepen die in Noord- ThaMand opereren. In de loop van vrijdag kwamen alle delegaties in de Slowaakse hoofdstad aan alleen de Russen reisden met een speciale trein, terwijl de andere deelnemers per vliegtuig kwamen. Volgens het Zuidslavische persbureau Tanjug begon de afvaardiging uit Praag direct bilaterale besprekingen met de buitenlandse gasten. De meer' zijdige onderhandelingen die zater dagochtend beginnen, zullen slechts 1 dag duren. Het was vrijdag nog niet duidelijk waarover op de conferentie zal wor den gesproken. De voorzitter van het Tsjechoslo- waakse parlement, Josef Smrkovsky, zei donderdagavond op een massabij eenkomst in Praag dat er niet zal worden gepraat over de binnenlandse aangelegenheden van Tsjechoslowa kije en ook ryet over de brief die de vijf „orthodoxe" partijen destijds uit Warschau naar Praag hebben ge stuurd. In Moskou verklaarde men echter vrijdag, dat zeker over de jongste hervormingen in Tsjechoslo wakije zal worden gesproken. De Tsjechoslowaakse partijleider, Alexander Dubcek, verklaarde giste ren in een radio- en t.v.-rede dat de leiders van Tsjechoslowakije er mee ingestemd hebben de economische en militaire samenwerking met de Sovjet-Unie en ander communistische landen te versterken. Dubcek gaf geen bijzonderheden en zei dat de overeenstemming die be reikt werd in besprekingen met de Sovjet-leiders de soevereiniteit van zijn land niet in gevaar zal brengen. Hij scheen ook de legering van Sov jet-troepen in zijn land uit te sluiten doordat hij verklaarde dat het Tsje choslowaakse leger sterk genoeg is de 'grenzen te verdedigen. „Onze beide partijen toonden be reidheid verdere praktische stappen te nemen om de wederzijdse samen werking te verdiepen binnen het ka der van het Comecon-verdrag en het Warschaupact", aldus Dubcek in een radiotoespraak die op de band was gezet voordat hij voor verdere bespre kingen vandaag naar Bratislava ver trok. Dubcek zei, dat het Tsjechoslo waakse volk „volledig voldaan kan zijn" over de resultaten en de geest van de onderhandelingen met de Sov jet-leiders, die gisteren besloten wer den. (Van onze Parijse correspondent) PARtjS. Bjj de O.R.T.F. (Franse radio en televisie) zijn de eerste ont slagen gevallen en ook zijn enkele namen bekendgemaakt van hen die naar andere afdelingen zullen wor den overgeplaatst. Het eerste slacht offer is de journalist Emanuel de la Taille, die de leiding heeft gehad van de staking bij radio en televisie gedurende de maanden mei en juni. Op de ontslaglijst komen niet-sta- kers zo goed als niet voor. De grote Leon Zitrone, de populaire omroeper van de televisiejournaals, heeft een ondergeschikte afdeling gekregen. Hij is overgeplaatst naar de sport- actualitaiten en moet zich voortaan beperken tot wielrennen en paarde- rennen. De ontslagen hebben in brede kring verontwaardiging gewekt. De nationale federatie van journa listen heeft een beroep gedaan op de solidariteit van alle journalisten bij de geschreven pers om niet langer mee te werken aan de O.R.T.F. zo lang de 102 ontslagen journalisten niet weer in dienst zijn genomen. De bekende Franse acteur en re gisseur, Jean Vilar, heeft gezegd, dat de regering zich gewroken heeft op de „moedige en voorbeeldige houding van onze kameraden-journalisten bij de O.R.T.F. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 300 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1