ZIERIKZEEDE EXPANSIE VAN EEN PITTORESK ZEEUWS STADJE ROY ROGERS ,DE RIJDENDE AMERIKAAN' Ineke van Binsbergen was slechts op avontuur Even uitblazen mevrouw Na de zee en voor het diner papier voor uw pen BOSCH OPTIEK fomonteur DRKRACHT Centrumplaats van Schouwen-Duiveland SPIJKERBROEKEN Voorlopige surséance Jan Steen Kerkschennis Breda en Roosendaal eler Ambacht IAKING pendijk Zn. ID-EXPRES ;eland Vakantie voor astma-patiëntjes Verzorgend Pendel x 8000 Regen veroorzaakt pruimsclienren Doodgewaande bleek springlevend Autobotsing op rijksweg 58 Bodemonderzoek met explosieven Mosselkwekers in Grevelingen bezorgd Ter beschikking van regering gesteld Man stak eigen buis in brand Geharrewar rond de borrel DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 aterschap Axeler Am- ie kennis, dat in ver. van verbeteringswerk- wegen met ingang van ,ber 1968 of zoveel kor- 1 langer als noodzake zijn voor alle verkeer, aeide richtingen: i- of Liniedijk, gelegen luist en de LangeHreef; idsschorreweg, gaande Iwestelijke richting; ;g, voor de gehele leng- oornoemd, igd: dealer 'elefoon 01148—413 Lessen Reizen Vakantie koop: jonge dwergpoedels, rootgebracht met P^PP^, Puccinistraat 54, Tü ïonzo iurg tehuis gezocht voor ij** - poesje. U krijgt erJ>. s pale Felix vleesbrokjes fij WO.OX- ze zo dol op zijn. Val ster weg 226, Emdhove loed ypers is ij een waar tashonden ers, iërs, »oedels rijs, els. seuwtj- Casteeldreef 4250 chotse as 50, en. Z .S met kan -esfabriek luiskil. dig mogelijk enige ervaring at 84, Kloosterzande. 1148-344. Vegens inruil te koop Peu- ;eot 204 Break 1967, Peugeot 04 1967, Peugeot 404 liesel 1966, Peugeot 404 Fami- y 1966, Peugeot 404 wit 1965, 3eugeot 404 groen 1965, Peu. reot 404 d. groen 1965, Peugeot 104 1962, Opel Re cord 1963, Ford 12M ^oupé 1965, Austin Jooper 2965, Garan- ie-inruil-financiering. Garage Tan Kaam, B.o.Zoom. Tel. 01640-4775-5919-6391. Mercedes Benz occasion. 190 D *63 '64 '65, 220 S '61 '66, 220 SE '61 met plaatschade, 180 '58, 200 D '67. Div. automo. >ielen. 1600 TL '66. Taunus 17 VI '65, Primula '66, Morris .100 '66, Audy '66. Trabant '63 66, Oldsmobile '64, Buick '62, ionda Sport '67, Citroën TD DS '63 '64. Opel 1700 L '62, Dauphine '62 '63, Humber '63, Tat 1500 '63 enz. N.V. Garage /an Dongen Jonkers, Guido Jezellelaan 40, Bergen op 'oom, tel. 01640 - 6918. Opruiiming. Bij aankoop van ;en auto 6 mnd. wegenbelas ting gratis. Karmann Ghla 1957 f 950, 2 x VW de luxe 1959 f 650 en f 850, VW de uxe 1956 f 475, Peugeot 403 1961 f 650, Trabant type 601 :964 f 975, 2 x Goggomobil 1963 f 675 en f 875, Dal 1960 675, Opel Rekord 1959 f 575, x Ford Taunus 17 M, Ford Consul, Ford Anglia I960 per ;tuk f 475. Ie Tolstraat 50, lordrecht, tel. 01850 - 43636. 10 autorijlessen voor f 47,50. Vervolg- en losse lessen f 6,50 fonkelnieuwe VW's, Bondsau- ;o rijschool „De Centrale". \anmeldingsadressen: Breda stationsplein 5, tel. 38718. Roosendaal, Boulevaird .13, tel. 4097. O'hout, Bredase- veg 33. tel. 3371. Vaar de zon? Augustus, sep tember, oktober. Vliegruizen nel. Hotel of appartement. In ille prijsklassen Wm. H. viüller Co., Boul. de Ruyter 4, tel. 2322, Vlissingen en op le weekmarkt te Goes. Ruime 4-pers. caravan te Staanplaats Renesse Zld. Vrij ranaf 10 aug. Bevr. tel. 3b«w 3reda. Ce koop: 3 tour-caravans. Van- if f 1250, f 1450 en f 2450. Ca- •avanbedrijf „Slaakweg' Hem- censzand, tel. 01106 - 659. Je koop: 5 aanhangwagens. -aravanbedrijf Slaakweg :enszand, tel. 01106 - 659. Te huur aan scheldeoord 3aarland compl. inger. jungalow. Inl.: Handboogstr. Ï2. Sluis, tel. 01178-500. >fu weer gebruikte bagagewa gens vanaf f 395,- en cara- •ans vanaf f 2450.-. Verwé, pJegge, Bergstraat 9 OMW- 6000. Ook zaterdags «n zon" lags geopend. 'e huur caravan te Vrouwen- >older, vrij na 3 aug. t >er week, tel. 01600-38016- L'. k. travelsleeper, .^un" 'alowtent en OK jol; tei. 1682 - 314. Huisdieren r. koop: DobprmaM-Pln<\1"!' feboren 21.5-68. Prima afeton alng. met stamboom. Mevr. -lerloos. Zwaakweg 4. Nlsse. 01194.365. moen. Jonge Duitse boxers, spaniels, fox dwergpinchers. dwe,ïS_r. :ls, zwart, wit en züver teckels, middelslagpoe pekingeesjes. "lalterer ies, enz., enz. ..wast.° dreef 91. Tilburg, tel. 24795. collie (Lassie), 3 Jaar' papieren, te k0°p- op het schip niet S.s.m. af te halen op .Cornelis", ligplaats ACZ of NSM te Diversen chicting vrijdag 2 augustus Op de Heide". De Kling -ooruit 3840 fr. Aanvang lïcze zomer kamperen 200 jonge astma-patiënten op verschillende ter reinen in binnen- en buitenland, om tijdens een vakantie van zes weken gezondheid op te doen en zoveel mo gelijk weerstand te vinden. Moeders die onder de astma van hun kind even zwaar lijden als het patiëntje zelf, en ouders die hun kind naar een astma-centrum moes ten sturen omdat het voortdurend in een speciale omgeving onder con trole diende te blijven, zullen ver baasd staan over deze mogelijkheid. Door het hele land liggen de kam pen verspreid: in Arcen, Breda, Drie bergen, Oisterwijk, Renkum, Ter schelling, Winterswijk en Zierikzee. Maar ook in België en Italië wordt momenteel door onze astmatische kinderen gekampeerd. Om zover te komen heeft het Ne derlands Astmafonds heel wat moe- ten verzetten, en veel geïnvesteerd. Deze activteiten op grote schaal ver gen vooral hoge medisch-hygiënische eisen- want de inrichting van zulk een kamp en de materialen die er gebruikt worden, behoren te vol doen aan speciale voorwaarden, waarvan een gewoon kampeerder geen idee heeft. Met de grootste zorg is gewerkt aan het werven en trainen van kampleiders om voor dit doel ge schikt te worden. Dit alles heeft een opperste samenwerking gevraagd van de verschillende organisaties die met het Nederlands Astma Fonds hebben samengewerkt om dit ideaal te kunnen verwezenlijken. Nu zijn dus zoveel mogelijk jongeren in kampen geplaatst; zij genieten een onbezorgde tijd terwijl de beste ■garanties gegeven zijn voor uitste kende medische en pedagogische be geleiding. ....dat fraaie stadje Zierikzee.... (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Het fraaie stad. je Zierikzee is de centrumplaats van het eiland Schouwen-Duive land geworden. Schouwen maak te gedurende enkele tientallen jaren een vrij statische ontwikke ling door. Vooral Zierikzee pro fiteerde van deze ontwikkeling. De aanwijzing van Zierikzee tot ontwikkelingskern (1959) heeft mede een stoot gegeven aan de industrialisatie. Ook van zeer grote betekenis was de verkeers technische ontsluiting (Grevelin- gendam, Haringvlietbrug en Oos terscheldebrug)Deze ontsluiting vormt een extra stimulans voor het toerisme, een spectaculaire groeifactor in de ontwikkeling van Schouwen-Duiveland. De te verwachten recreatieve ontplooiing zal het bedrijfsleven krachtige impulsen geven, met name de détailhandel, de horeca bedrijven en de bouwnijverheid. Vooral Zierikzee zal dan zijn ver zorgende functie kunnen uitbrei den. Bovenstaande factoren met betrek king tot de ontwikkeling van Zierik zee zijn voor de gemeentelijke en provinciale bestuurders - uiteraard - niet nieuws. Reeds enkele jaren ge leden werd een onderzoek ingesteld hoe de expansie van het pittoreske stadje waarschijnlijk in zijn werk zal gaan. Het resultaat van dit on derzoek, verricht door het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland en het Provinciaal Opbouw- orgaan van de Stichting Zeeland is neergelegd in twee rapporten. Deze verschenen rond de jaarwisseling 1966-1967. Deze rapporten hebben als basis gediend voor het opstellen van een voor Zierikzese maatstaven, groots uitbreidingsplan. Dit „bestemmings plan West" werd ontworpen door de stedebouwkundige van de gemeente Zierikzee, ir. V. H. A. van Hezik. Het plan ligt thans op het gemeentehuis van Zierikzee ter inzage. Wanen m„i onopvallend ensemble is een after-beach creatie, niet te ver men nog aan hetaPfeS"^.aUl"SUitP' APrès"bain is de na-het-bad kledij die voor liet eten zm,.4 - 'raast' maar aftef'heach is na-het-strand (en verkleednartHeii n ('enkc">- Er Saat dus heel wat tijd zitten in de jersey eebreirt resultaat is niet voor de poes: een stevige sluitend nakie me?° LU<?"?°U?e Mexicaanse motieven voor het nauw- rood gevoerde i^ mef e, i'CaanSe W'1('C Piil,ies en het effen zend goudleer enorme vleugelmouwcn, beide afgebiesd met glan- Bij het opstellen van het uitbrei dingsplan heeft men het vooral be langrijk geacht, dat Zierikzee een verzorgende functie voor de rest van het eiland krijgt. Voor de gemeente Zierikzee is de bevolkingstoeloop de laatste jaren gunstiger geweest dan voor de rest van Schouwen-Duive land. De werkgelegenheid maakte ook een gunstige ontwikkeling door: rond 500 mannelijke arbeidskrachten zijn thans op de Zierikzeese industrieën werkzaam. De uitbreiding van de plaatselijke werkgelegenheid zal vooral moeten plaatsvinden in de in dustrie en in de verschillende dien stensectoren. Zelfs is het mogelijk, dat de Rijksoverheid met betrekking tot Zierikzee bijzondere stimulerende maatregelen neemt. Door de geraamde grote teruggang in de agrarische arbeidsbezetting op het Schouwseplatteland wordt de wenselijkheid van de uitbreiding van de arbeidsplaatsen in de andere sec toren extra onderstreept. De uitbrei ding zal voor een belangrijk deel in Zierikzee moeten plaatsvinden, ook mede doordat de visserij voor het grootste gedeelte wel uit- het stadje zal verdwijnen. De verdere industrialisatie van Zie rikzee kan bereikt worden door uit breiding van de bestaande bedrijven, industrialisatie van binnenuit (plaat selijke initiatieven) en het aantrek ken van nieuwe vestigingen. De pendel op Rotterdam en omge ving hangt nauw samen met de hui dige onvoldoende variatie in de werk gelegenheid op het eiland. Indien moderne krachtige bedrijven kunnen worden aangetrokken met prima ar beidsvoorwaarden, zullen deze onge twijfeld na een zekere aanloopperio de een greep op de arbeidsmarkt krij gen. Het industrieel arbeidspotentieel van Zierikzee kan ook nog belangrijk aangevuld worden met de mensen, die de landbouw vaarwel zeggen. Buiten Zierikzee kunnen slechts en kele kleine industrieën op het eiland worden verwacht, met name in Brui- nisse. Een andere peiler voor de econo mie in Zierikzee wordt de recreatie. Het accent van de recreatieve ont wikkeling ligt weliswaar buiten deze plaats, maar toch zal de stad in ster ke mate kunnen profiteren van de toeristische bestedingsstromen, die op Schouwen-Duiveland zullen ontstaan. Zierikzee heeft immers een oelangrij- ke toeristische verzorgingsfunctie. Langs directe en indirecte weg zal de recreatie dus impulsen inhouden voor de uitbreiding van de werkgelegen heid. Verwacht wordt, dat de bevolking van Zierikzee in de nabije toekomst met 225 personen per jaar zal toene men. Deze prognose zal nog worden overtroffen, als Zierikzee wordt be trokken in een doelbewuste over- heidspolitiek tot spreiding van be volking en werkgelegenheid. In 1980 zullen naar schatting onge veer 3300 woningen (10.900 zielen) nodig zijn. Dit houdt in, dat ruim 100 woningen per jaar zullen moeten wor- ten worden gebouwd. 10.900 zielen dus in 1980. Het aan deel van plan West hierin bedraagt 3500 zielen. Voor het jaar 2000 wordt voorlopig een bevolkingscijfer aangehouden van 30.000. Het plan West, het nieuwe stads deel van Zierikzee, biedt de stede bouwkundigen voldoende bewegings- vrijheid. Zoals reeds opgemerkt houdt men in beginsel rekening met een toename van de bevolking van 3500 personen, die dan in het nieuwe ge- deelte moeten gaan wonen. Als er echter bijzondere ontwikke lingsfactoren optreden, zal men kun nen rekenen op een toename van misschien wel 8000 zielen, zodat mgn het bestemmingsplan heeft ingelast in een wat globaler plan op lange termijn. In plan West wordt gestreefd naar het opzetten van kleine redelijk af geronde eenheden, die te zamen weer een eenheid vormen. Alleen dan is te bereiken, dat het nieuwe stadsdeel in elke fase een redelijk afgerond ge heel wordt. Bijzondere eisen worden aan het oude stadscentrum gesteld. Een deel van de voorzieningen voor het plan West zal daar plaats moeten vinden Een groot deel van dit centrum is van historische waarde en ais zodanig be schermd. Dat brengt beperkingen mee in de uitbreiding en vestiging van bedrijven en voorzieningen. In een plan op langere termijn zal dus rekening moeten worden gehouden met ruimtegebrek in de binnenstad. Sanering van de binnenstad zal hier bij ook een belangrijke rol spelen. Verwacht wordt, dat 825 personen uit de binnenstad huisvesting moe ten krijgen in het nieuwe stadsdeel Bij de scholenbouw wordt gedacht aan vrij kleine kleuterscholen, die dicht „in de buurt" liggen. Globaal kan worden gesteld, dat voor een kleuterschool een bevokingsom- vang van 2400 inwoners nodig is. Bij de lagere scholen, die ook zo veel mogelijk in de wijk komen te liggen, gaat de voorkeur uit naar 6- en 12-klassige scholen. In eerste in stantie wordt gedacht aan 5 scholen met 30 klassen. Bezien moet worden, in hoeverre de gebouwen van het voortgezet en ho ger onderwijs toereikend zijn om de leerlingen te kunnen bergen. Aan „leerbaarheid" zal in plan West ruime aandacht worden besteed in de vorm van sportvelden, athletiek banen, tennisvelden, gymnastiekza len, mogelijk een sporthal, een in structiezwembad, club- en buurthui zen, vrije tijdscentra, een bibliotheek en speel voorzieningen voor de jeugd, De overige voorzieningen omvatten kerkgebouwen, kruisgebouwen en een dienstencentrum voor bejaarden. Het plan West zal, als bet eenmaal gerealiseerd is, Zierikzee een heel an der aanzien geven dan het nu heeft. Voorlopig zal men het stadje echter blijven kennnen als de schilderach tige, intieme en oergezellige kern van het zich snel ontwikkelende eiland Schouwen-Duiveland. GOES Door de ongeregelde en natte weersomstandigheden van de laatste weken zijn veel pruimen van het ras Ontario gescheurd, terwijl deze nog aan de bomen hingen. Nu de oogst van pruimen begint, zijn ook deze vruchten aan de beurt om geoogst te worden. De handel voor verse consumptie heeft niet altijd voldoende belangstelling voor deze kwaliteit. In Goes zal getracht wor den om de gescheurde vruchten van Ontario gecombineerd te verkopen. Deze moeten dan vrij van rot zijn en op een aparte staat vermeld, aan gevoerd worden. (Van een onzer verslaggevers) ZETTEN De doodgewaande Ineke van Binsbergen (16) uit Dodewaard is teruggevonden. De burgemeester van haar woonplaats de heer Knopers, zag het meisje gistermiddag liftend in de buurt van het nabijgelegen Andelst. Hij alarmeerde de districtsrecherche van de rijkspolitie in Zetten, die spoorslags naar de aangewezen plek toog. Een adjudant van po litie kon daar twee meisjes een lift geven. Tot hun ontsteltenis naar het politiebureau. Het andere meisje bleek de 16- jarige Wilhelmina S. uit Tilburg te zijn. De leerling-kapster uit Do dewaard is sedert 19 juli vermist geweest. Ze verdween in het feestgewoel van de Vierdaagse^ slotavond. Het andere kind is sinds 23 juli weggeweest. Zaterdagavond j.l. kreeg de rijkspolitie in Zetten het veront rustend telefoontje van een onbe kend gebleven man, dat hij het meisje Van Binsbergen zou heb ben aangerand en vermoord. Hij zou het lijk in de bossen bij Turn hout hebben verstopt. De politie van het Belgische Turnhout kreeg daarop zondag een telefoontje, waarin waar schijnlijk dezelfde man vertelde, dat hij kon zeggen waar het meis je lag, maar hij moest eerst geld hebben voor die tip. Direct heeft de politie aangenomen dat hier een psychopaat aan het werk was. Niettemin heeft de Belgische po litie een speuractie op touw gezet in de uitgestrekte bossen rond Turnhout. Achteraf wil de politie nu zeg gen, dat zij al snel durfde aanne men, dat het kind niet vermoord zou zijn. Vorige week woensdag was ze namelijk met nog enkele andere jonge mensen op de Til- burgse kermis gezien. Daarvóór is ze in Arnhem al gesignaleerd met een paar jongens. Van de veertig tips die binnen kwamen blijkt er één helemaal juist te zijn geweest. Een inwoner van Eindhoven liet de recherche daar weten, dat hij onder Son het kind langs de weg had gezien. De omschrijving die de man gaf van de kleding bracht de politie ech ter op een dwaalspoor. Het meisje had in Son totaal andere kleren aan. Liftend zijn de kinderen met nog een derde avonturierster die la ter op eigen houtje verder is gaan dwalen door heel Nederland getrokken. Ze hebben o.m. ook Amsterdam aangedaan. Het is niet uitgesloten, dat het tweetal inderdaad in België (Turnhout? waar het meisje ge zien zou zijn) is geweest. Vandaag zal het meisje dat weer bij haar moeder terug is, pas grondig wor den verhoord. Ze had een brief in haar tas, waarin ze haar moeder gerust had willen stellen. De brief is echter nooit gepost. Slapen deden de meisjes bij inderhaast gemaakte kennissen. Als motief voor haar verdwijning noemde het kind dat ze heeft willen demonstreren dat ze gemakkelijk op eigen benen kon staan. (ADVERTENTIE) in brede en rechte pijp, klepzakken achter. Ook smalle pijp met rits op achterzak. Voor kleding die „IN" is Haagdijk 15 - BREDA - Tel. 38549 (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Op rijksweg 58 bij de Kreekrakpolder zijn don derdagmorgen twee auto's op elkaar gebotst. Het ongeluk gebeurde om ongeveer kwart over zeven, toen een file auto's in de richting Goes moest afremmen. Een door J.J.B. uit Roo sendaal bestuurde auto kon vanwe ge niet voldoende functioneren van de remmen en een paar gladde banden niet tijdig vaart minderen, schoot naar de linkerrijbaan en, bots te daar op een tegemoetkomende vrachtwagen, bestuurd door J.S.J. de Karei uit Oostburg. De vrachtwagen werd zeer zwaar beschadigd, de vrachtauto liep aanzienlijke schade op. Een derde auto moest als ge volg van het ongeluk uitwijken en ramde daarbij nog enkele paaltjes. Er deden zich echter geen persoon lijke ongelukken voor. (Van een onzer verslaggeefsters) BRUINISSE Een bodemonder zoek in Grevelirigen, dat momenteel door de Chevron Petrol Company (een dochteronderneming; van Cal- tex) wordt uitgevoerd, heeft onrust teweeg gebracht onder mosselkwe kers die daar hun percelen hebben. Het bodemonderzoek gebeurt door middel van explosieven. Onder wa ter wordt springstof tot ontploffing gebracht, waardoor het water steeds in heftige beroering wordt gebracht. Wanneer deze ontploffingen te dicht bij de mosselpercelen plaats vinden kan het, volgens de kwekers niet anders of er wordt schade aan gebracht aan de voorraden mosse len op de percelen. Aangezien dit alles zich onder water afspeelt kan nu onmogelijk worden vastgesteld of er al of niet schade aan de per celen ontstaat. Van de zijde van de Chevron Pe trol Company wordt aangevoerd, dat de ontploffingen plaatsvinden op het wateroppervlak, zodat geen scha de wordt toegebracht aan de aan wezige mosselen. Van de zijde van kwekers werd erop gewezen dat de Grevelingen, die voor 90 percent uit mosselper celen bestaat, op sommige plaatsen nauwelijks één meter diep is. Zodra de kwekers merken dat de dochteronderneming van Caltex zo maar zonder overleg met hen ook vlak boven de mosselpercelen on derzoekingen gaat doen, zullen zij stappen ondernemen om te voorko men dat zij straks met de schade zitten. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA P.W. uit Tilburg had in april j.l. kerstartikelen en een linnenkast op de zolder van zijn huis met terpentijn overgoten, de boel in brand gestoken en zich daarna bij de politie gemeld. De man had een blanco strafregister. Uit het psychia trisch rapport bleek, dat de kans op recidive groot was, terwijl hem niet alles kon worden aangerekend. De officier concludeerde zodoende tot ontslag van rechtsvervolging en ter beschikkingstelling van de rege ring. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De rechtbank te Middelburg heeft donderdag voorlo pige surséance verleend aan de di rectie van de breigoederenfabriek jan Steen te Sint-Jansteen. De ver gadering voor een eventuele verle ning van een definitief uitstel van betaling is vastgesteld op 24 septem ber 's morgens om elf uur. Tot be windsman is benoemd mr. H. de Mul, advocaat en procureur te Oostburg. DE BOLIVIAANSE ex-minister van binnenlandse zaken Antonio Argue- (ias, die het dagboek van „Che" Gue vara naar Cuba heeft gestuurd, heeft gezegd dat hij binnen enkele dagen naar Bolivia zal terugkeren om te recht te staan. De vaderlandse borrel is in opspraak. Ook De Stem schonk hieraan aan dacht, zoals - het meest recent - in de editie van zaterdag j.l. Na de „witte benzine" hebben we ook de „witte je never" op de markt gekregen. Dran kenservice- en ,.ca#i and carry" bedrij ven lanceren „witte" jenever en ook en kele slijters hebben dit vocht op de plank gebracht. Dientengevolge is er heftige strijd ont staan tussen: a. distillateurs onderling, b. distillateurs en de verstrekkers van de witte jenever, c. distillateurs, groothandel en slijters. Evenals de „witte" benzine is ook de „witte" borrel lager in prijs gan de merkproducten. Wij, Nederlanders, be hoeven geen nadere uitleg. Jenever is door de eeuwen heen een typisch Ne derlandse drank. De Nederlanders lus ten 'm graag en ook de buitenlanders zijn verrukt over „Schiedam". Het gaat niet zo maar om een drank je, dat overal ter wereld gemaakt wordt, maar als de verschillen in kwa liteit al te groot worden, dan zuilen op de eerste plaats de buitenlanders nauwelijks kunnen vaststellen, wat je never is en zal de liefhebber van de borrel binnen onze grenzen zich erge ren aan de gepleegde „imitaties". Juist door het exclusieve karakter van de jenever, hebben wij een naam te ver liezen. Wat is nu „witte" jenever? Velen zijn de mening toegedaan, dat het enige ver schil bestaat in de prijs. Niets is minder waar. Er bestaat een wezenlijk onder scheid in de wijze, waarop het product wordt bereid. In het eerder aangehaalde stuk van zaterdag j.l. is ook hieraan enige aandacht besteed. Ter verdere verduidelijking mijnerzijds nog het vol gende: Voor „witte jenever" wordt een goedkoper soort spiritus gebruikt, waar. aan water en essence worden toege- voed. Deze jenever wordt niet gestookt en gaat dus niet door de distilleerketels. De Warenwet ziet enkel toe, dat het alcoholgehalte in overeenstemming is met de aanduiding op de fles. De merkjenever bestaat uit zeer goe de spiritus, voorbehandeld water, mout wijnen en jeneverbessen, wat tezamen wordt gestookt, eventueel nog aange vuld met kruiden. Na het stoken wordt het produkt enkele keren gefilterd, ge lagerd en na enige rust gebotteld. Het verschil tussen de „witte" en de overige jenevers zit dus niet uitslui tend in de prijs, maar in het onder scheid van bereidingswijze en gebruik grondstoffen en het is dus zonder meer duidelijk, dat de jenever als nationaal produkt zijn lang gevestigde reputatie op deze wijze gaat verliezen. De witte borrel is dus niet gelanceerd om, zoals beweerd wordt, kartels te doorbreken, doch het is eenvoudig je never van mindere kwaliteit. A. J. CH. VAN DEN HURK VOORZITTER VAN DE BREDASE SLIJTERS VERVOLG VAN PAGINA 1. commissie, zei: „Ik heb er steeds aan getwijfeld of Van H. wel de „echte" graf- en kerkschenner was. Er ble ven na zijn aanhouding te veel vraag tekens over". Contact met de NAVO-kazerne in het Westduitse Neeheim leverde wei nig resultaten op. „H. van H. zit hier nog steeds. Wij schieten nauwelijks met hem op", wist een dienstdoende wacht daar te vertellen. De officier van justitie van het Belgische krijgs- auditoriaat, mr. G. van Erven, die het onderzoek in België en Duitsland leidt, was gisteren met vakantie. Een hoofdgriffier in Hasselt wist nog niets van de nieuwe kerkschennlssen. Over het onderzoek wilde hij niets losla ten. Uit verschillende berichten uit België krijgt men sterk de indruk, dat het onderzoek inzake Van H. in een impasse geraakt zou zijn. De Belgische BOB-functionaris Moonen, die een leidende functie ver vuld in het onderzoek en het ver hoor van Van H„ gaf deze week ech ter te kennen, dat hij er meer dan ooit van overtuigd was, dat Van H. de „echte" graf- en kerkschenner is. Een grafoloog van het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag sprak en kele dagen geleden echter zeer ern stige twijfels uit over de gelijkvor migheid van het handschrift van Hans van H. en dat van de grafschenner. (ADVERTENTIE) Handig zo'n reserve in ge val van nood! Maar hebt U ook een reserve-bril? Komt U eens kijken naar de nieuwste modellen met ontspiegeide glazen! Heer lijk rustig voor Uw ogen. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlenzenspecialist Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat 3 Telefoon 01140—2327

de Stem | 1968 | | pagina 5