l Fi ill H 1 3™ il fI Ér I firrrr^i: Mil ül|¥ MP %-% iff DEMONSTRA TIE IN PRAAG Confrontatie Praag met „de Vijf" in Bratislava Man probeert tot driemaal toe meisje te doden JAMIN Kerkschennis in Roosendaal en Breda: twijfel aan schuld van H. Rockefeller toch sterker dan Nixon F Bisschoppen vragen tijd voor bezinning Augustus de meest zomerse? Stap terug? BRIEF" AAN VAN OSTA Doodvonnis in V.S. Koeler De Vijf Concessies Swoboda 4NDAAG IN OOK AANSLAG IN BREDASE BAR Steen melkhazelnootjes Harris-onderzoek in tegenspraak met Gallup Score (Xo£-rii£N N iMNj 05T „Brief" VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 108e JAARGANG No. 25880 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs: 13,40 per kwar- Uitgave N.V. üitg. Mij. Neerlandia ^5^ taal (excl' 50 ct incassokosten), 4,55 Directeur: Dr. W A. J. M. Harkx j^^TyXXV- per maand (incl. 5 ct. incassokosten), "1 WK fgj. /M I I Losse nummers j °'25" Hoofdredacteur L Leijendekker //HE I I H H a j§jj Vfl I I H Post-abt. buiten verspreidingsgebied L J. v. t Westende. zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden Bureau: Breda - «^aat 6 DAGBLAD VOOR ZEELAND op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Bureau voo. de Zeeuwse eilanden, GOES, Klokstraat I, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893Ï Partijleider Alexander Dubcek en premier Cernik worden op de terugweg naar Praag en thousiast be""oet op het station van Kosice. Omdat de gevolgen van een eventueel Russisch militair in grijpen in Tsjechoslowakije zulke vergaande gevolgen zou heb ben, dat Het Kremlin zich wel twee maal zou bedenken alvorens dit te doen, kan men misschien niet hele maal zeggen dat Alexander Dubcek in Cierna heeft moeten onderhande len met een pistool gericht op zijn borst. Maar de stalen ring van Rus sische, Poolse en Oostduitse troepen, rond Tsjechoslowakijes grenzen, is wel een grove en regelrechte mili taire intimidatie. Deze intimidatie heeft wellicht het meest bijgedragen aan het voor Praag zo negatieve re sultaat van de slepende conferentie. Begrijpelijk dat gisteravond teleur stelling heerste in Praag Niet de ver nieuwer, Alexander Dubcek zelf ver scheen op de t.v.-schermen, maar de Russenvriend en verzoener Swobo- da. Veel zei Swoboda niet. Tsjecho slowakije, zei hij, zou kunnen voort gaan op de weg welke het volk on der leiding van Dubcek is ingesla gen, maar de reeks concessies die Praag al heeft moeten doen belooft weinig ruimte op deze weg. Als het aan de Russen ligt zal het een smal pad zijn. Het lijkt er op dat de Rus sen hulptroepen hebben .gemobili seerd om straks in Bratislava nog meer concessies van de blijkbaar toch wel hard onderhandelende Tsje chen af te dwingen. Die confrontatie tussen de Tsjechische leiders en de vijf vijandige partijtoppen, is op zich zelf de grootste concessie van Tsje chische zijde. Andere en eerder ge- ane concessies zijn het ontslag van generaal Prchlik en de lijst van 35 pagina's vol richtlijnen voor de sinds °rt volkomen vrije Tsjechoslowaak- se pers. ^nVh?nS Sen ruSTPauze ingetreden, uubcek kan deze (en zal dat wel- ,'cnf °ok doen) aangrijpen om over ly te plegen met de bevriende par- '|en van Roemenië, Joegoslavië en frankrijk. Het Is nog te vroeg om uit de ontwik- keling van dit moment een gedwon gen terugdraaien van de klok in nraag te concluderen. Maar gerust- 6 end en hoopgevend is het resul taat van Cierna niet. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond- Kans op regen- of onweersbul. magere temperaturen. Morgen: zon op 5.04 uur; onder hn'a ™r Maan op 16.37 uur; onder 23.44 uur. (Van onze redactie buitenland). PRAAG. Enige duizenden jonge Tsjechen hebben gisteravond in liet hart van Praag gedemonstreerd. Zij eisten uitleg van het Centrale Comité van de communisti sche partij over de besprekingen in Cierna. Een van de allereerste reacties op het communiqué van Cierna kwam van een vooraanstaande journalist. Hij zei: „Dit is een over gave. Het was rechtstreeks politieke interventie in onze zaken. Wij hadden werkelijk geen keus. Ik geloof dat dit het einde betekent van de belangrijkste aspecten van het program van Dubcek. Hét zal diepe teleurstelling teweegbrengen", Hoewel dit de meest pessimistische uitspraak genoemd kan worden, is er in Praag inderdaad wel sprake van enige teleurstelling al is er ook opluchting, omdat er even een adempauze is ingetreden. De betogers in Praag hoopten gis teravond nog op een ontmoeting met de inmiddels in Praag teruggekeerde partijleider Alexander Dubcek. Zij schreeuwden leuzen waarin geëist werd dat ook Roemenië en Joegosla vië zouden deelnemen aan de aange kondigde besprekingen in Bratislava tussen de Tsjechische leiders en de partijleidingen van de Sovjet-Unie, Polen, Oost-Duitsland, Bulgarije en Hongarije. Deze besprekingen begin nen zaterdag. Voorheen hebben de Tsjechische leiders zich met kracht verzet tegen een dergelijke conferentie. Zij wei gerden destijds naar Warschau te gaan. Wel hebben zij zich vanaf het begin bereid verklaard bilaterale be sprekingen te houden met de partij toppen van hun „bezorgde" zusterpar tijen, zoals dat in Cierna met de Rus sische ls gebeurd. In de brief welke de „Vijf van Warschau" destijds aan Praag zonden en waarin genoegen werd genomen met deze bilaterale besprekingen, stond evenwel ook dat dit spoedig zou moetèn gebeuren. Het touwtrek ken over de plaats waar met Russen moest worden onderhandeld en de bespreking enzelf, hebben echter zo veel tijd gekost dat wat de Russen en hun medestanders betreft blijk baar de tijd voor bilaterale gesprek ken verstreken is. Hoewel de Tsje chen de schande van een gang naar Canossa bespaard wordt (de bespre kingen van zaterdag vinden weer op Tsjechoslowaaks grondgebied plaats) zien de meeste waarnemers het deel nemen van Dubcek c.s. aan dit over leg als een belangrijke concessie. Niet helemaal duidelijk is wat de bedoeling van de conferentie zal zijn, maar algemeen wordt gevreesd dat de Sovjets en hun medestanders zul len trachten Dubcek nog meer con cessies af te dwingen om zo zijn ver nieuwingsbeweging van zijn kracht te beroven. Zoiets is in 1956 met Go- moelka van Polen (die zich nu aan Russische zijde bevindt) ook gebeurd. Voortzetting van het overleg is het enige concrete resultaat van de con ferentie te Cierna Nad Tisou. Het uiterst laconieke communiqué waarin dit werd meegedeeld laat amper ruimte over voor speculaties en ook voor vrees. Een tweede gevolg van het overleg is, zonder dat er officieel iets over is gezegd, een „staakt-het-vuren" in de ideologische polemiek tussen de Tsjechoslowaakse en Russische partij. Volgens zegslieden in Praag zouden de Russen ook hun bondgenoten tot kalmte gemaand hebben. Naast het communiqué bood alleen de toespraak van de 73-jarige presi dent Ludvik Swoboda voor radio en televisie nog enig houvast. Swoboda stelde krachtig dat Tsjechoslowakije zonder zijn communistische bondge noten weinig overlevingskans heeft maar betoogde even duidelijk dat men niet zal afwijken van het door de partij ingeslagen pad van hervor- SWOBODA mingen. Ook zei Swoboda dat „de Russische kameraden ons verzekerd hebben dat zij besloten hebben ons te steunen in de uitvoering van de taken, omschreven in het actiepro gram van de partij". - jjUnilMag |Hc ÜTew De Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen vindt, dat er „gediscrimineerd'' wordt bij reductie op de veertarieven. Pagina 3. De belangstelling van de jeugd voor de bromfiets neemt af_ zo valt af te leiden uit de dalende verkopen van goedkope brom mers. Pagina 7. Een van de beroemdste bouwers van luxe jachten, de Amster damse werf De Vries lentsch, moet verdwijnen. Het bedrijf wordt opgeheven. Pagina 9. Waarom moest Emmy Verhey Rusland verlaten? „Ik heb wel een vermoeden, maar dat kan ik echt niet vertellen". Pagina 11. De Amsterdamse wielrenner Leijn Loevestijn heeft gisteren de 1000 meter met staande start gereden in de grandioze tijd van 1.09,83. Pagina 12. Meer kippen, meer runderen en meer varkens in ons land. Pagina 13. -v" - -h <tt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op één avond zijn in Breda twee afzonderlijke pogingen tot moord gedaan. Een vrouw werd vrq ernstig gewond door een messteek in haar hoofd en haar rug. Haar man liep een hoofdwond op. In het andere geval werd niemand gewond. Beide daders werden aangehouden. In beide gevallen was volgens de politie sprake van voorbedachte rade. De 20-jarige Marian B., van de Epe- lenberg in Breda had enkele dagen geleden haar verkering met de 32- jarige P. L. uit Breda uitgemaakt. De man was daarvan zo overstuur, dat hij gisteren met het plan rondliep haar te vermoorden. Woensdagmor gen ontmoette hij het meisje voor haar ouderlijk huis. In het portiek probeerde hij haar te wurgen, maar dit mislukte doordat zij krachtig weerstand bood en het op een gillen zette. Toen L. daarop een steekbeitel uit zijp zak haalde en het meisje daarmee bedreigde wist zij zich na een snelle sprint in veiligheid te brengen. Van het drama werd geen aangifte gedaan bij de politie. Woensdagavond stond Marian B. omstreeks zeven uur met een buur man aan de Epelenberg te praten, toen L. met zijn auto langskwam. Hij zag het meisje, draaide zijn wagen en probeerde zijn ex-vriendin en haar buurman op de stoep omver te rij den. Opnieuw mislukte zijn moord poging doordat beide personen tijdig achteruit konden springen. Woedend gooide L. daarop enkele uren later een steen door de ruiten bij de ouders van Marian. De toen pas ge waarschuwde politie zag de man juist in zijn Fiat 500 wegrijden toen zij aankwam. Een surveillanceauto probeerde L. klem te rijden maar deze zag het ge vaar tijdig en gaf vol gas. Er volgde een woeste achtervolging, waarbij drie politiewagens werden bescha digd. Via het Hooghout, de Bever- weg, de Mgr. Leytenstraat, de Igna- tiusstraat en de Tilburgseweg wist de man te ontkomen naar de richting Tilburg. (ZIE VERDER PAGINA 9) OP DE rijksweg Roermond-Weert bij Baexem is een Duitse personenauto van achteren aangereden door een vrachtauto. Een 55-jarige dame viel uit de auto en werd door een uit te genovergestelde richting komende auto overreden. Zij was op slag dood. Haar 20-jarige dochter en de 47-ja- rige bestuurder van de auto werden zwaar gewond. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 150 gram van 109 voor 95 V niet duur wel heerlijk (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Nadat eerder een opinie-onderzoek van Gallup ex- vice-president Richard Nixon als de beste stemmentrekker van het mo ment had aangewezen (zie De Stem van gisteren), heeft nu het Harris- onderzoek de gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, als kansrijkste presidentskandidaat van het moment aangewezen. Het Harris-onderzoek is van recen ter datum dan dat van Gallup. Volgens Harris zou Rockefeller op het tijdstip waarop het onderzoek werd gehouden, zcwel de democrati sche kandidaten vice-president Hu- bert H. Humphrey en senator Eugènc McCarthy als zijn republikeinse ri vaal Richard Nixon hebben kunnen verslaan. De Gallup-poll had juist het omgekeerde uitgewezen ten gunste van Nixon. De cijfers van Gallup waren: Nixon - Humphrey 4038; Nixon - McCarthy 4136; Rockefeller - Hum phrey 3636; Rockefeller - McCarthy 36—35. Harris gaf de volgende scores: Nixon - Humphrey 3641; Nixon - McCarthy 3543; Rockefeller - Hum phrey 4034; Rockefeller - McCarthy 4034. Volgens Gallup is er dus vijt procent verschil tussen Nixon en Me* Carthy. In 1964 hebben ongeveer 70,6 miljoen mensen gestemd. Vijf procent daarvan is ongeveer 3,5 miljoen stem men. Maar volgens Harris, die in 1964 de litslag van de presidentsverkiezingen ot op 2 procent nauwkeurig heeft voorspeld, zou McCarthy echter 5,6 niljoen stemmen meer da Nixon heb ben behaald. Meer dan ooit vraagt de Amerikaanse kiezer zich af of de opiniepeilingen iets te betekenen heb ben ja of nee. A R. T" I' f N MfV w*. .'.Wiwrw»-™" «U.Xv.;- irwwtaw - (Van een onzer verslaggevers) BREDA/ROOSENDAAL Twee nieuwe opzienbarende gevallen van kerkscHennis hebben de toch al bestaande twijfels rond de vraag of de in Hasselt in voorarrest zittende Hans van H. inderdaad de „echte" grafschenner is, aanzienlijk versterkt. Tot nu toe wordt Van H. ervan verdacht in ruini twee jaar op tal loze kerkhoven en in kerken in Nederland, België en Duitsland vernielingen te hebben aangericht en zijn viltstiftschryfsels te heli- ben geplaatst. Gistermorgen echter werden in ds St.-Antoniuskerk te Breda en de ge lijknamige kerk in Roosendaal op schriften aangetroffen die afkomstig moeten zijn van de ware grafschen ner, waarnaar de politiekorpsen van drie landen zoeken. Teksten en let tertekens vertonen alle mogelijke overeenkomsten met vroegere op schriften. De kerkschennis in Breda werd omstreeks half twaalf gistermorgen ontdekt door een kerkganger. In Roo sendaal gebeurde dat een uur later. De dader moet tussen tien uur en half een in Roosendaal zijn geweest en tussen half elf en half twaalf in Breda. Dit is gebleken uit het eerste onderzoek. Iri de Ante .liuskerk in Breda wilde een kerkganger een kaars aansteken toen hij aan zijn rechterkant iets zag schitteren. Hij keek beter en zag op een van de kruiswegstaties een ha kenkruis. Bij een nader onderzoek ontdekte de politie teksten als „Van Osta ik ben er weer" en „Satan is onze God", opgesierd met hakenkrui zen en SS-tekens. Ook werden enkele Maria-onteïende opschriften gevon den. In de Antoniuskerk van Roosen daal een ongeveer gelijk beeld. Al leen moet de dader hier meer tijd hebben gehad, want hij schreef weer een van zijn beruchte „brieven" aan de leider van het onderzoek, de Weertse hoofdinspecteur van politie mr. Th. van Osta. Op een biechtstoel stond „Satan is onze God; de graf schender is er weer; groeten aan Van Osta; leve de klootzakken van de po litie". Op de preekstoel in Breda werd later nog het opschrift „Leu genaars" gevonden. In alle gevallen was geschreven met de bekende blau we viltstift. Mr. Th. van Osta nam zelf direct de leiding van het onderzoek op zich. Hij bezocht beide kerken en verge leek het handschrift met schriftproe- ven van eerder gepleegde schennis sen. Nadat de technische recherche films en foto's had gemaakt konden de opschriften worden verwijderd. In Breda werd de kerk in de loop van de middag gesloten voor het nieuws gierige publiek. Mr. van Osta onthield zich gister middag van een uitgebreid commen taar. Hij beperkte zich tot: „Wij heb ben steeds de mogelijkheid opengela ten, dat er sprake zou zijn van een vergissing of van meerdere daders. Daarom hebben wij ons onderzoek gewoon voortgezet, ook na de arres tatie van Van H. Natuurlijk hebben wij bepaalde vermoedens omtrent de dader (s). Voorlopig blijven wij op dezelfde voet verder gaan". De Bredase hoofdinspecteur van po litie A. Puntman, die ook deel uit maakt van de speciale onderzoeks ZIE VERDER PAGINA 5. Antoniuskerk in Breda. Foto-strip in de kop; De Roosendaalse Anto niuskerk. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse bis schoppen vragen enig respijt om zich voldoende te bezinnen op de prakti sche pastorale begeleiding van de en cycliek „Humanae Vitae" over de ge- boortenregeling. Dat zou, naar wq vernemen, het kernpunt zijn van de brief, die het episcopaat woensdag avond tijdens zijn bespreking in Utrecht besloot te schrijven aan alle priesters in Nederland. De brief zal nog deze week de priesters bereiken Er worden ook enkele gedachten over de encycliek in ontvouwd, die desgewenst bij de prediking gebruikt kunnen worden. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Juni redelijk, juli te leurstellend, want 26 van de 31 dagen bleven kouder dan normaal en nu augustus de beste van de drie dit jaar? Een grote inspanning is daar niet voor nodig want zo daverend was juni, in cijfers, nu ook weer niet. Wanneer augustus maar een beetje boven normaal zomers weer uitvalt dan wordt het de beste van de drie zomermaanden dit jaar. Het is riskant om af te gaan op het begin. De start kan, dat hebben wij van juli gezien, zeer zomers, zelfs tropisch zijn, want op 1 en 2 juli steeg het kwik boven de 30 graden, Maar toen schrok de zomer zo van zichzelf dat liet vier weken duurde voor ze 'met 25 graden) weer terug durfde te komen. Aan hogedrukgebieden ontbrak het niet, maar de positie van de centra was voor ons in juli (westelijk van ons waardoor koude noordelijke win* den!) te ongunstig. De kans op on weer is de laatste dag entoegenomen maar daar staat tegenover dat, al zij het iets onstabieler, de tendens veel zomerser is. Nog liever af en toe een onweersbui bij zomerse temperatu ren, dan vier weken lang te koud weer is de laatste dagen toegenomen Ook de „molenaar" heeft zijn voor spelling van twee hittegolven in deze zomer nog niet opgegeven. Dus moed houden. BOSTON (A.F.P.) Een recht bank in Boston (Massachusetts), beeft gisteren doodvonnissen geveld over vier leden van „Cosa Nostra", de Amerikaanse tak van de interna tionale misdadigersorganisatie „Maf fia". Daarmee kwam een einde i iln een proces van 46 dagen, waarin -AM man nen terechtstonden voor ae moord op een door „Cosa Nostra" ter dood ver oordeelde plaatselijke bendeleider. Twee van hen kregen levenslang. In de betrokken staat worden doodvon nissen met de elektrische stoel vol trokken. De verdedigers hebben ho ger beroep aangetekend.

de Stem | 1968 | | pagina 1