Al Conferentie zou zijn beëindigd bont O Nixon leidt na Galiup- onderzoek Belgische regering stelt beslissing oliepijpleiding uit ARGENTIJNSE LUCHTMACHT KOOPT ACHT FRIENDSHIPS Stijgende spanning in Bolivia Geallieerden laten Krupp weer vrij Bisschoppen bespraken encycliek TA N.V. DAGBLAD DE STEM IAN4J FRANKRIJK STEUNT BIAFRA Pompbediende bekent serie aanrandingen In 't kort zomerprijzen az m:d Een krant van deze tijd DAGBLAD VOOR ZEELAND Overleg Doorgaan Praaljes Troepen Plaatselijk regen Conventie Herstel Diner - Etoftblal Pc §tc«i Vliegtuig ontploft V.S.-senaat weigert uitbreiding hulp NIEUW RAPPORT AFWACHTEN Belasting Straaljagers WEER GEVECHTEN IN MEXICO-CITY Mexico mahdarijnzuurtjes 12 108e JAARGANG No. 25879 Voor God, Koningin en Vaderland lipment ot bedrijf dat zich Irijfskoelmeubelen en •enhuizen, grootkeu- m een aantal routine aak willen opdragen itwerken van ontwer- het uitbrengen van oords. ousiaste mensen met likken over een helder ktijk op verantwoorde eiding op UTS-niveau Lpoint) vergezeld van i N.V., Hoofd afdeling ensen van 15 bij V D de Pingen hebt u Jgen een extra Ehema Is opge rekend hebt. [vrij. irissen zijn bij 1.0. De hoogte verschillende lit in deC.A.O. inkelijkvande tgroei-kansen [bt recht op 2 a degenen, die I extra vakan- royale korting op aankopen waarvan U worden vrij- Ik door eigen eerste plaats ens praten op terecht, ook pak. 01600-24300 01640-5900 01620-4141 01650-36910 Uitgave: N.V. Uiig. Mij Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L Leijendekker RedactieraadJ M A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Relgerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Mal DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 Abonnementsprijs: 13,40 pet kwar taal (excl. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vooi de Zeeuwse eilanden: GOES. Klokstraat 1. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, tejefoon^260^^OOSTBURG^Ij6"wstraat^41^j-^telefoon^2893k ISeeld van de besprekingen in Cierna. Links achter de tafel L. Breznjev, A. Kosygin en M. Soeslov. Rechts F. Kriegel, V. Bilak en A. Dubcek. TOPSPANNING PRAAG/MOSKOU. - De besprekingen tussen de par tij- en regeringsleiders van Tsjechoslowakije en Rusland over de hervormingsplannen in Tsjechoslowakije ston den gisteravond laat volgens radio-Praag op het punt afgesloten te worden. Ook de Tsjechoslo waakse televisie wist uit onofficiële bron te melden dat de besprekingen in Cierna Nad Tisou nog gisteravond zouden eindigen PRAAG Niet-officiële zegslieden verklaarden dat de besprekingen 's middags enige uren onderbroken waren doordat de Russische partijsecretaris Leonid Brezjnev ziek was geworden. Volgens radio-Praag nam Brezjnev echter 's avonds weer plaats aan de conferen tietafel met Dubcek en enige andere gespreksdeelnemers. De overige le den van de delegaties vergaderden elders en waren kennelijk bezig een slotcommuniqué op te stellen. Waarnemers verwachtten dat de communiqués pas na het vertrek van de delegaties naar Praag en Moskou gepubliceerd zouden worden. Zegslieden in Praag hadden steeds meer hoop dat de Russen niet tot el ke prijs vast zullen houden aan hun eisen tegenover de Tsjechen. De in grijpendste daarvan zijn naar ver luidt wederinvoering van de censuur op de pers, stopzetting van het libe raliseringsprogram en stationering van Russische troepen aan de Tsje choslowaakse grens met West-Duits- lavid. De berichten dat de Tsjechische lei ders niet van zins zijn de hervor mingsplannen op te geven hielden aan. Volgens een dezer berichten zou Brezjnev op de openingsdag van de conferentie (maandag) in een ge sprek onder vier ogen een dringend verzoek op Dubcek hebben gedaan, trouw te blijven aan Moskou en het te helpen weerstand te bieden aan de steeds sterker wordende kraenten die naar verbreking van het Oost- europese bondgenootschap streven. Ook zou Brezjnev gevraagd hebben, de hervormingsplannen te herzien in het belang van de communistische eenheid. Dubceks antwoord daarop zou geluid hebben dat hij bij aan vaarding van een compromis op dit belangrijke punt zich niet meer voor ogen van zijn volk durfde te tonen. Zegslieden in Praag geloven dat de Russische leiders het conflict thans niet op de spits willen drijven en liever het overleg met de trouwe bondgenoten Polen «n Oost-Duits- land voortzetten. De voorzitte, van de Tsjechoslo- waakse nationale vergadering, dr, Cestmir Cisar, verklaarde gisteren in het parlement dat het hervormings beleid juist is en voortgezet zal wor den. Hij noemde het Tsjechoslowaakse standpunt in het ideologisch geschil met Rusland „redelijk en waardig". Volgens hem werd het begrepen door bet progressieve publiek van de hele wereld. De televisie in Praag heeft beelden vertoond van de conferentieplaats, waarop een glimlachende Dubcek, iie de handen van spoorwegarbeiders drukte, maar ook een ernstige pre sident Swoboda, in gesprek met pre mier Alexei Kosygin, te zien waren. In een programma over de kritiek die vanuit Oost-Duitsland op Tsjecho slowakije wordt geleverd, ried een televisiecommentator de kijkers schertsend aan, hun radio af te stem men op de Oostduitse zender. „Luistert t.' naar, beste vrienden, om een beetje op de hoogte te komen met wat zij over ons zeggen, ook om u een beetje te amuseren. Maar maakt u zich vooral niet boos, want al die praatjs kunnen niet verhinde ren dat Tsjechoslowakije de Duitse Democratische Republiek helpt, de eerste socialistische staat op Duits grondgebied, hetzelfde Duitsland dat ons in de geschiedenis zoveel kwaad heeft gedaan", aldus de commenta tor. Roemenië, dat in het oostelijk blok een nog onafhankelijker buitenlandse koers volgt dan Praag, protesteerde gisteren in Warschau fel tegen ver draaiing van het Roemeense buiten lands beleid door de Polen. Volgens het Zuidslavische persbureau Tan- joeg was de toon van de nota onge hoord voor een gedachtenwisseling tussen twee leden van het pact van Warschau. De Roemeense partijleider Nicolae Ceaucescu en president Tito van Zuidslavië worden kort na afloop van het overleg in Cierna in Praag ver wacht. De pers van Rusland en zijn bond genoten in het geschil met Tsjecho slowakije heeft de campagne tegen de leiders in Praag enigszins gematigd, maar nog steeds komen dreigende berichten binnen over het samen trekken van Russische troepen rond de Tsjechoslowaakse grenzen. „Rode Ster", orgaan van de Russische strijd krachten, meldde dat de luchtverde digingsoefeningen afgelopen zijn, maar de oefeningen van de onder steuningseenheden van het Warschau pact in de Oekraïne, Polen en Oost- Duitsland worden volgens het rege ringsorgaan „Izwestia" steeds uitge breider in omvang en activiteit. Reuter meldde gisteravond dat bij de I*oolse grensstad Cieszyn Russi sche pantser- en infanterie-eenheden zijn samengetrokken. In Tsjechoslo wakije zelf trekt een Russische pant- serkolonne van ongeveer 2000 voer tuigen in de richting van Kosice en de Tsjechisch-Russische grens. Weersverwachting, meegedeeld door het geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Warm weer. Morgen: zon op 5.03 uur; onder 20.28 uur. Maan op 15.06 uur: onder 23.14 u\n\ (Van onze correspondent) SCHIPHOL De Argentijnse re gering heeft goedkeuring verleend aan het contract dat de Argentijnse luchtmacht met Fokker heeft afge sloten voor de levering van 8 Fokker F-27 MK 400M Troopships (een mili taire versie van de Friendship) en het huren van 2 F-27 MK 200 in de standaardversie. De toestellen zullen onder andere dienst doen op de geregelde lijnen van „Lade", een onderdeel van de luchtmacht dat een burgerluchtdienst onderhoudt op onrendabele luchtlij nen naar verscheidene delen van Ar gentinië. Deze order inbegrepen, zijn er thans in totaal 473 Friendships verkucht In 43 landen. WASHINGTON (AFP) De jongste opiniepeiling van het Gallup-institunt heeft Richard Nixon verrassend aan het hoofd geplaatst van zowel de Republi keinse als de Democratische kan didaten voor het Witte Huis. Hij ligt volgens de uitslag van het onderzoek twee punten voor op Humphrey en vijf punten op Mc Carthy, terwijl Rockefeller tegen de twee democraten afzonderlijk ge plaatst op „onbeslist" staat. Nog maar enkele dagen geleden leek het erop, of Nixon gemakke lijk door Humphrey en ook nog door McCarthy verslagen zou kunnen worden, en Rockefeller tegen hem meer kans zou maken. Rockefellers hoop, dat de opiniepei lingen hem belangrijk voordeel op leveren in de strijd om de republi keinse presidentskandidatuur, zal door de uitslag wel verminderd zijn. Volgens een eveneens woensdag ge publiceerde raming krijgt Nixon op de volgende week beginnende repu blikeinse conventie bij de eerste stemming 542 stemmen (125 minder dan de vereiste meerderheid van 667) tegen Rockefeller 202. ln het kamp van de New Yorkse gouverneur wordt gevreesd, dat een aantal neutralen zich door de jong ste opiniepeiling zal laten beïnvloe den en op Nixon zal stemmen, waar door een kans op herstel voor Rocke feller uitgesloten is. Voor de financiering van zijn cam pagne heeft de democratische kandi daat Humphrey geld nodig. Hij en zijn medewerkers hebben toegegeven dat zü geldelijke problemen hebben. Daardoor moest althans tijdelijk, een deel van de reclamecampagne worden afgelast. Zij hopen op ander half miljoen dollar uit een woens dag in Washington te houden diner waarvoor 500 dollar (plm. 1800 gul den) per couvert moet worden be taald. Tijdens een wandeling door Cier na krijgt president Svoboda op straat door een klein meisje een bos bloemen aangeboden, terwijl v.l.n.r. A. Kosygin, J. Smrkovsky en J. Podgorny lachend toekij ken. J Bij de Vereniging tot Christe lijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zeeland Hebben zich heel wat jonge sollicitanten gemeld voor werk in „Vrede rust". Pagina 3. De hoedjes naar modellen uit de twintiger jaren blijven „in". Pagina 7. Paus Paulus heeft gisteren uit eengezet waarom hij de ency cliek ,,Humanae Vitae" heeft ge- schreven. Pagina 9. De mensen van vandaag heb ben geen tijd meer om lang naar een mop te luisteren vindt Frans Vrolijk. Pagina 8. Bi| de zwemkampioenschappen in Utrecht sneuvelden verschil lende records. Pagina 10. Vanaf vandaag in veertig minu ten Het Kanaal over naar En geland. Pagina 11. RED BLUFF (Californië) (AFP) Een „Stratotanker" van de Ameri kaanse luchtmacht is woensdag bfj Red Bluff in Californië in de lucht ontploft. De negen bemanningsleden zijn omgekomen. De oorzaak van de ex plosie is niet bekend. PARIJS (AFP/Rtr) Het conflict tussen Biafra en Nigerië dient opge lost te worden pp basis van het recht van de volkeren op zelfbeschikking, zo wordt gezegd in een woensdag be kendgemaakte verklaring van de Franse regering. Frankrijk meent dat het bloed dat het volk van Biafra gedurende meer dan een jaar heeft vergoten en het lijden dat het heeft ondergaan een bewijs vormen van de wil zich als zelfstandig volk te manifesteren. Volgens de verklaring dienden de desbetreffende internationale proce dures in werking te worden gesteld, Waarnemers vragen zich af of de Franse regering met deze laatste op merking bedoelt dat zij Biafra offi cieel wil erkennen. Frankrijk zou daarmee dan het eerste Europese land zijn dat daartoe overgaat. Tot dusver heeft het een neutraal standpunt in genomen. Voor de vierde achtereenvolgende dag is woensdag in Biafra hevig ge vochten. Volgens radio Biafra houden Biafraanse militairen nog steeds de opmars van de Nigerianen tegen ten noorden van de plaats Ingrite op de weg tussen deze plaats en Owerri. De Biafraanse radio meldde voorts, dat het vluchtelingenprobleem in het betrokken gebied een kritieke om vang heeft aangenomen. Duizenden moeten tachtig kilometer lopen naar distributiecentra. Honderden vluch telingen sterven langs de weg. De radio zei verder, dat federale troepen dinsdag probeerden door te stoten naar een spoorweg ten zuiden van Enoegoe. Dertienduizend burgers moesten het gebied ontruimen, ter wijl Biafraanse troepen hun tegen standers verjaagden. WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse senaat heeft met overwel digende meerderheid van stemmen geweigerd om opnieuw 50 miljoen dollars toe te voegen aan het bedrag dat door Johnsons regering oorspron kelijk was gevraagd voor ontwikke lingshulp maar dat door het Ameri kaanse congres met meer dan een miljard dollars is verminderd. BRUSSEL (ANP). De Bel gische regering heeft een beslis sing over de aanleg van een pijp leiding van Rotterdam naar Ant werpen, waarvoor een antal olie maatschappijen plannen heeft ontworpen uitgesteld tot septem ber. Het ministerieel comité voor ecu nomische en sociale coördinatie be sloot gisteren in Brussel eerst nog door deskundigen een vergelijkend kostenonderzoek te laten maken van olie-aanvoer via een pijpleiding uit Rotterdam of via overslag in Le Ha vre. Dit rapport zal begin september uitgebracht moeten worden. Eerste-minister Eyskens verklaarde dat men rekening zal moeten houden met een verlies van ruwe olieaanvoer voor Antwerpen, doch hij geloofde dat Antwerpen indirect voordeel zou kunnen putten uit het aantrekken van nieuwe industrieën. De Belgische regering had vorige week van het Antwerpse gemeente bestuur een brief ontvangen waarin een overzicht van de voor- en nadelen van een pijpleiding naar Rotterdam werd gegeven. Het gemeentebestuur sprak zich niet voor of tegen uit, doch verklaar de wel dat het instellen van een ge meentelijke belasting op olié-aanvoer via een pijpleiding zou wensen om verliezen als gevolg van verminde ring van de scheepvaart goed te ma ken. De Belgisetie regeringscommissie heeft woensdag ook de bestelling be vestigd van 88 Franse Mirage-straal- jagers, waartoe de voorgaande rege- ring-Vandên Boeynants in haar de missionaire periode reeds had beslo ten. De betaling 6.6 miljard frank of 375 miljoen gulden zal over 5 iaar worden gespreid. LA PAZ (AFP/AP) De span ning in de Boliviaanse hoofdstad La Paz is sterk toegenomen. Tegenstan ders van president Barrientos zeggen, dat deze van plan is het parlement naar huis te sturen en zich dictato riale macht toe te eigenen. Volgens hen is de crisis ontstaan door de vlucht van minister van bin nenlandse zaken Arguedas, die Cas tro het dagboek van Guevara in han den speelde in de beslissende fase gekomen. Generaal Barrientos zou dinsdagavond een radiotoespraak houden, maar -die werd zonder op gaaf van reden afgelast. In het centrum van stad Mexico kwam het dinsdagavond (plaatselijke tijd) opnieuw tot ongeregeldheden. Duizenden, met stokken gewapende jongemannen vernielden stadsbussen op slechts enkele straten afstand van een van de grote toeristenattracties van de stad. De nieuwe ongeregeldheden begon nen nadat de federale troepen zich teruggetrokken hadden na het neer slaan van vroegere ongeregeldheden. Sinds het begin van de ongeregeld heden vrijdagmiddag zijn in totaal 1.116 arrestaties verricht. Volgens de autoriteiten hebben in de afgelopen 20 jaar nooit zulke ernstige studen tendemonstraties plaatsgehad. LONDEN (AFP) De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk zullen de Westduitse regering binnenkort op de hoogte stellen van hun beslissing om de geallieerde ver ordening van 1953 in te trekken, waarmee opdracht werd gegeven tot ontmanteling van de Krupp-bedrij- ven en tot verkoop van de kolenmij nen en de staalfabrieken, zo wordt uit bevoegde bron vernomen. Dat besluit, dat al enige tijd werd verwacht, volgt op de omzetting van het Kruppconcern in een stichting en houdt verband met het feit dat se dert 1953 geen koper kon worden ge vonden voor de ondernemingen van het concern. •v DEN HAAG (KNP) Gisteravond zijn de Nederlandse bisschoppen voor een bijzondere vergadering in U- trecht bijeengekomen ter bespreking van de encycliek over de geboorten- regeling. Aan de besprekingen namen deel kardinaal Alfrink en zijn hulp bisschop mgr. Hendriksen, bisschop Nierman van Groningen, bisschop Jansen van Rotterdam, bisschop Moors van Roermond en bisschop Zwartkruis van Haarlem. De bis schoppen van Den Bosch en Breda zijn op vakantie in het buitenland. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Dank zij de oplettendheid van een jongetje, dat het slachtoffer is geworden van een aanrander heeft de politie in Breda de 36-jarige on gehuwde pompbediende A. v. O. kun nen aanhouden. De man heeft ver schillende aanrandingen toegegeven. De jongen in kwestie had het kente kenbewijs van de bromfiets van Van O. genoteerd, nadat deze de jongen had meegelokt. Hij vrtelde het ver haal aan zijn ouders, die de politie op de hoogte stelden. Van O. had de gewoonte om vooral in de buurt van het indu strieterrein de Krogten jongens van rond de tien jaar mee te nemen on der het voorwendsel, dat hij een mooie foto zou maken. Met een po- laroid-camera maakte hij dan een plaatje, dat hij aan de jongens gaf. Wat daarna volgde was minder on schuldig. De man heeft al deze aanrandin gen bekend. Het is niet onmogelijk dat hij al een aantal jaren bezig is met zijn praktijken. ONBEKENDEN HEBBEN dinsdag nacht ingebroken bij de Utrechtse N.V. supermarkt Autorama. Ze sta len goederen ter waarde van ruim f 7.000. Ontvreemd werden on der meer vijf bandopnemers en 39 auto- en transistorradio's. DE KVP in de Utrechtse gemeen teraad heeft de heer J. H. A. Roovers tot voorzitter gekozen. Hij was ook voorzitter van de fractie toen deze dit voorjaar wegens meningsverschil len over 't te voeren financiële be leid in twee groepen uiteen viel, de groep-Roovers (vijf leden) en de de groep-Janssen (zeven leden, onder wie de zes die nu, enkele dagen na de hereniging van de fractie, uit de partij zijn getreden). (ADVERTENTIES) HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 - BREDA vandaag voordeel 250 gram van 89 voor 79 niet duur wel heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1