Ada Kok zwom een wereldtijd Gebruik hand-chronometers bij atletiek steeds moeilijker Houtduif won strijd tegen jagers Kikker óp met Nel Bos en Johan Schans de grote afwezigen *--5*ÊÊÊÊBÊHÊ® Vragen in de Kamer over „Zandvoort" Prins in Mexico-ploeg Bikila maand uit de roulatie ONDANKS GROTE AFSCHOT Invasies Man vernielt kapsalon Drie jongens met geld op stap SCHUILPLAATS BIJ ETAGE-WONINGEN WORDT VERPLICHT Prof. Idenburg reikt klassieke Edisons uit TRIEST AFGEWEZEN Gaston Roelants geblesseerd Wielrenners in selectiestri jd C PA CABANA Zaterdagclubs zijn het niet eens met indeling Tennissers spelen om 22.500 DM 9 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 JULI 1968 9 (Van onze sportredactie) UTRECHT Op de eerste dag van de Nederlandse zwemkam- pioenschappen in Utrecht heeft Ada Kok op de 200 meter vlin derslag een wereldtijd gemaakt. Heel even zag het er zelfs naar uit dat ze haar eigen wereldre cord zou evenaren. De drie tijdwaarnemers drukten voor Ada tijden af van respectievelijk 2.20.9, 2.21.0, 2.21.1. Aangezien de gatsometer een tijd registreerde van 2.21.07 en een evenaring van een we reldrecord bij het zwemmen toch niet DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden Van Schaik en Boot (beiden KVP) hebben de minister van Verkeer en Waterstaat schrifte lijk gevraagd of hij bereid is op korte termijn een onderzoek te doen instellen naar de veiligheid van het circuit te Zandvoort en te bevorde ren, dat in afwachting van de resul taten daarvan geen nieuwe auto- of motorraces worden gehouden. De Kamerleden vragen dit naar aanleiding van het dodelijk onge val, het derde in successie, dat zon dag op het circuit in Zandvoort is gebeurd. OSLO (ANP) Kroonprins Ha- rald van Noorwegen zal deel uitma ken van de Olympische afvaardiging van zijn land naar de Strelen van Mexico. Prins Harald zal met zijn jacht de Fram 4 uitkomen in de Olympische zeilwedstrijden in 5,5 m klasse. in de recordlijsten wordt opgenomen, werd 2.21.1 als officiële tijd aange houden. De Amsterdammer Rene van Denderen (Dolfijn) kwam op de 200 m. vlinderslag voor jongens onder de zestien jaar tot een tijd van 2.26.4 ®at is 0.6 seconde beter dan de ad- spirantenlemiet die door de K.N.Z.B voor dit nummer was gesteld. De HPC-zwemster Yvonne van Kuilenburg verbeterde zowel het re cord op de 800 meter vrije slag voor dames als voor adspiranten. Zij kwam op deze afstand tot een tijd van 10.14.5. Het oude adspirantenrecord stond al op haar naam met een tijd van 10.19.4. Het damesrecord was in handen van Ada Kok (10.16.8). Inge Schaaphok (HZC), heeft het Nederlandse adspirantenrecord op de 200 meter vlinderslag verbeterd en gebracht op 2.43.1. Het oude record stond sinds 2 augustus van het vorig jaar op naam van Henny Pentermann met een tijd van 2.44.8. Dick Langerhorst verbeterde het Nederlands record op de 200 meter vlinderslag en bracht het op 2.13.4. Het oude stond al op zijn naam met ren tijd van 2.13.8. FREIBURG (ANP) De 36-ja- rige Ethiopische marathonloper Abe- be Bikila zal zeker een maand niet kunnen trainen. Bij een val enige tijd geleden liep de meervoudige Olympische kampioen een blessure aan een van zijn benen op. Van deze blessure ondervindt Bikila nog steeds last in de vorm van ernstige spier pijn. Hij zal daarom een behandeling van twee weken in de medische kli niek van de universiteit van Frei burg ondergaan. „En de duif koerde voort", zou men als een variant op een bekend gezegde kunnen schrij ven, wanneer men het over de houtduif heeft. Hun koekoeroe klinkt even dromerig in par ken, weilanden, akkers en bos- s enals veertien jaar geleden. Toen werd namelijk door de Directie Faunabeheer voor de houtduif een premie-afschot ingesteld. De strijd tegen de houtduif werd in 1954 niet alleen in ons land maar ook b.v. in Engeland en Duitsland fors aangepakt. Van af dat jaar werden alleen in ons land ai meer dan een miljoen houtduiven geschoten en vele hon derden nesten vernield. Vele tien duizenden guldens keerde 't Fau nabeheer aan premies uit. Sedert enige tijd heeft het Faunabeheer de premieregeling gestopt en het wenst deze ook niet meer te doen herleven. Normaal gesproken moet men uit deze maatregel de conclusie trekken dat de „Operatie Hout duif" volledig geslaagd is en dat de huidige stand geen extra-af schot meer toelaat. Maar wat geldt bij de houtduif als normaal? In ieder geval niet dat wat wij daaronder verstaan. Want wat is n.l. heit geval? In de praktijk is gebleken dat de premie op het afschieten van de houtduiven niet de minste invloed heeft gehad op de stand van de ze vogels. Een en ander schijnt er dus op te wijzen dat de dui- venpopulatie zich ondanks dit e- norme afschot op ongeveer het zelfde peil weet te handhaven. Een oorzaak kan o.a. liggen in de geweldige produktiviteit van de houtduif. Onverdroten bouwt zij haar provisorisch nest en de jon gen volgen elkaar het gehele jaar door op. Zij maken wel vijf broedsels en zelfs bij een novem- berdrijf jacht is het heus geen zeld zaamheid gebleken als er een piep jonge blauwe op het tableau lag. Maar of er van de eerste vroe ge broedsels veel terechtkomt, zal toch in twijfel moeten worden ge trokken. In die tijd is het hout immers nog kaal en zijn eksters, kraaien en Vlaamse gaaien ui terst actief en dit gaat ten kos te van de houtduiveëieren. Pas wanneer de landbouwtafel rijke lijk gedekt is, komen de broedsels in juli, en. later, beter tot hun recht. Het is natuurlijk ook niet uit gesloten, dat de Vele wintergasten uit het hoge noorden het bier zo naar hun zin hebben, dat zij in het voorjaar maar afzien van de terugtocht. Tijdens deze trek ko men enorme aantallen ons land binnenvallen. Zo werd in novem ber van t vorige jaar in Eibergen op een ingezaaid roggeland een •duizendtal duiven waargenomen. Tussen deze houtduiven hielden zich ook holenduiven en Turkse tortels op. Dergelijke houtduivenconcentra- ties werden op meerdere plaatsen in ons land waargenomen. Ook in Duitsland beleefde men in ver scheidene streken een ware inva sie van vele duizenden houtduiven. Wanneer hieronder „blijvers" zullen zitten, kan dit mede de enorme aanwas verklaren. Eigen lijk kan alleen een in te stellen ringonderzoek hierop 'n duidelijk antwoord geven. Hoe het echter ook zij, duidelijk is, dat de hout duif de strijd tegen de geweren glansrijk heeft gewonnen. G. A. M. Oijen UTRECHT (ANP) De Utrechtse politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 40-jarige man uit Utrecht die tijdens de afwezigheid van de eigenaar van een kapsalon in Utrecht de inventaris grondig heeft vernield. De schade die door de man, A.N., is aangericht wordt door de politie geschat op 100.000. Tussen de eige naar van de kapsalon, J. Hofman, en N. waren de laatste week ernstige moeilijkheden gerezen. Volgens de politie heeft N. het hele weekeinde voor het vernielen van de kapsalon gebruikt, omdat de eigenaar afwezig was. N. is inmiddels onder behande ling van een psychiater gesteld. VENLO (ANP) - Aan de doorlaat post aan het station te Venlo heeft de koninklijke marechaussee drie jongens uit Halsteren aangehouden. Het waren de vijftienjarige G. D L., de veertienjarige P. van de K. en de dertienjarige P. E„ die van huis wa ren weggelopen. Twee van de ion- gens hadden van hun ouders en een zusje een bedrag van ƒ400,— gesto len, waarmee ze op stap waren ge gaan. Bij de grens in Venlo gekomen werd hun het avontuur blijkbaar te machtig. Toen ze samen overlegden of ze al dan niet de grens zouden overgaan, trokken ze de aandacht van een marechaussee, die hen inre kende. Het drietal bevindt zich thans weer in Halsteren. G. D. L. was reeds driemaal van huis weggelopen. ADA KOK: bijna eigen wereldtijd geëvenaard JOHAN SCHANS op vooravond ziek geworden NEL BOS: op tijd in conditie UTRECHT (ANP) Nel Bos en Johan Schans zijn de grote afwezi gen bij de nationale zwemkampioen- schappen die in zwembad „De Hom mel" in Utrecht zijn begonnen. De ADZ-zw,emster is nog steeds de ge volgen niet te boven van een aanval van angina. De Vechtstreekzwemmer kreeg dit weekeinde last van een open steenpuist, die het beenvlies aantastte. Hij meldde zich aan de vooravond van de kampioenschap schappen bij dokter J. A. Goddefroy. Deze kon weinig anders doen dam hem een penicefinelnjectie toedie nen. „Wellicht kan hij daardoor vrij dag weer zwemmen op de 200 meter vrije slag. Men moet er echter re kening mee houden, dat zijn weer standsvermogen in ernstige mate is aangetast. Dat is dubbel jammer om dat Joham Schans de enige zwem mer was, die nog iets „over" had. De overige Mexicokandïdiaten balance ren op het randje van overtraining" aldus de Utrechtse arts. De uitzending van een viermaal .weehonderd meter vrije slagplueg naar de Olympische Spelen is daar mee, nog voordat het nummer tij lens het kampioenschap is gezwom men, uiterst dubieus. Nel Bos zal in Utrecht m het ge- seel niet aan de start verschijnen. In oaiuw overleg met de NSF-artsen heeft de ADZ-trainster mevrouw Haitsma voor haar pupil een gelei delijk zwaarder wordend trainings- orogramma opgesteld. Vanaf Utrecht rijdt mevrouw Haitsma elke dag naar Amsterdam om Nederlands beste vrije-slag-zwemster alsnog in Vtexicovorm te brengen. „Ik geloof •vel dat het lukt. Nel laat zich niet zo mei klein krijgen", zei de ADZ- ^rainster, die op het aanbod haar pu pil voor eigen koeten naar Mexico te begeleiden van de NOC-zijde een beleefd, doch afwijzend antwoord beeft gekregen. DEN HAAG, (ANP) Op 8 augustus treedt het beslu't schuil plaatsen bij bouw van woningen 1968 (Staatsblad no. 391) in werking. Het komt in de plaats voor de bestaande, uit 1955 daterende regeling, die wordt ingetrokken. Met de nieuwe regeling wordt be oogd niet alleen bescherming te bie den tegen gevolgen van het gebruik van conventionele strijdmiddelen zo als scherfwerking, explosie, instor ting en brand, maar ook tegen be paalde secundaire effecten van een mogelijke toepassing van nucleaire strijdmiddelen. Met het °°g op dit laatste zijn de voorschriften voor het aanbrengen van een schuilplaats en voor vloer- en dakconstructies gewij zigd. De nieuwe voorschriften moeten in acht worden genomen bij de bouw van etagewoningen. ZWEMMEN Tijdens zwemwed strijden in Joenkoeping heeft de Zweed Peter Feil zijn eigen Europees record op de 200 meter vlinderslag verbeterd en gebracht op 2.08.0. Het oude record stond op 2.08.1. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) De klas sieke Edisons voor 1968 zullen op 20 september in de kleine zaal van het concertgebouw in Amsterdam wor den uitgereikt door de voorzitter van de raad voor de kunst, prof dr. P. H. J. Idenburg. Het is volgens de heer Beishuizen van het CCGC ver heugend, dat prof. Idenburg als voorzitter van de raad voor de kunst zich bereid heeft verklaard tot deze uitreiking. Het betekent voor de organisator van het Grand Gala du Disque Cl'as- sique een erkenning van de culture le verdiensten van de grammofoon plaat. Leonard Bernstein, die met zijn orkest onder auspiciën van het ministerie van buitenlandse zaken van de V.S. en met steun van de TWA een Europese tournee maakt, treedt 's avonds op in de grote zaal van het concertgebouw. Hij behoort met zijn orkest tot de zestien be kroonden. v JULIëN STEVENS is op de wie lerbaan van Rocourt bij Luik Belgisch wielerkampioen achter volging bij de profs geworden. Tn de finale haalde hij Joseph Heni- kenne na 4450 m in. De tijd van Stevens over de afstand was 5 min. 49,29 sec. Patrick Sercu werd profsprintkampioen. Hij vergaarde 8 punten. Vanden- bergh en Frennet eindigden met 11 punten ex, aequo tweede. (Van onze sportredactie) BREDA De krachtsexplosie van drie Amerikaanse kleurlingen te Sacramento, die op de 100 meter de muur van tien seconden doorbra ken, blijft nog steeds de gemoede ren bezighouden. Toch is er slechts één die op deze afstand ooit een „elektrisch gemeten" 9.9 sec. gelo pen heeft: Bob „rocket" Hayes op donderdag 15 oktober 1964 tijdens de Olympische Spelen te Tokio. De gewone, draagbare handchronome ter leverden 9.S en tweemaal 9.9 op. De elektrische waarneming was echter 9.98 en daarmee 10 seconden juist. Tachtigduizend toeschouwers brachten Hayes, toen hij zijn gou den medaille ontving, staande een onvergetelijke ovatie. Toen hij het stadion binnenstapte in zijn blauwe trainingspak en met zijn strooien Panamahoed op het donkere hoofd, werd hij als een keizer verwelkomd. Hij was dan ook de keizer van de Spelen, want hij won de mooiste wedstrijd van het atletiekprogram- ma. Met Hayes op baan 1 (aan de buitenkant) en verder Schamann, Figuerrola, Kone, Jerome, Maniak, Robinson en Pender, lag hij zeker niet in de meest voordelige positie. Het gaf niets. Hayes liep zijn race en won op zijn manier. Hij was geen snelle starter a la Hary. Hayes ken de geen stilstand, nog flitsen in zijn ren. Hij werd als het ware afgescho ten om dan geleidelijk op volle snel heid te komen en aldus zijn tegen stander te overrompelen. Tien se conden Maar wat gebeurde er op 20 juni Jongstleden te Sacramento? Drie Amerikaanse lopers, Jimmy Hinus (22), Charlie Greene (24) en Ronnie Ray Smith (20), werden in het Hughus-stadion elektrisch afgeklokt op respectievelijk 10.02, 10.09 en 10.13. Hiermee krijgen de prestaties van Sacramento, driemaal 9.9 sec., wel een forse deuk. Maar aangezien de hand-chronometers nog steeds geldig zijn in de atletiek, zal deze tijd toch wel op de recordlijsten ko men. Triest is alleen dat Hayes' on vergetelijke race in Tokio nooit als 9.9 erkend werd. De 98 kilogram wegende neger, thans beroepsspeler in het Amerikaanse football, wordt echter door velen nog altijd als de snelste sprinter aller tijden be schouwd. Op het ogenblik gaan stemmen op om bij werkelijk belangrijke wed strijden geen gebruik meer te ma ken van de bekende hand-chrono meters. Men moet op het ogenblik gaan rekenen met honderdsten van seconden. Op de verschillende sprintafstanden gaat het thans zo hard, dat zonder elektronische appa ratuur een juiste beoordeling niet meer mogelijk is. Het is natuurlijk moeilijk om met het oog op de kansen in Mexi co de tijden die de laatste maan den op de 100 meter werden verwe zenlijkt onderling te vergelijken. Te veel kleine details spelen hier im mers een rol: de kwaliteit van de baan, het lot van de deelnemers, maar vooral de windsterkte in voor- of nadeel. Ter vergelijking: gezien de tijden van Sacramento nog niet officieel zijn erkend, bedraagt het wereld record nog 10 sec. en deze tijd, wel ke sinds 1960 op naam staat van Armin Hary (W .-Duitsland) werd al door een vijftiental lopers ge ëvenaard. Dit seizoen door onder andere Nash (Z.-Afr.) en de Ame rikanen Greene en Ford. Aangezien Zuid-Afrika niet to de komende Olympische Spelen za worden toegelaten, ziet het er nie naar uit dat de 21-jarige Paul Har- wood Nash in Mexico aan de starl zal komen. Nash, die op 20 januari 1947 in Londen geboren is en dus als Zuidafrikaan eveneens een pas poort van het Britse Commonwealth bezit, zag enkele dagen geleden zijn verzoek om op 3 augustus deel te mogen nemen aan selectiewedstrij den voor de Britse Olympische ploeg afgewezen. Oliver Ford, die voordien uitblonk op de 220 en 440 yards, verwezen lijkte zijn 10 sec. op het 1700 meter hoog gelegen Albuquerque (nieuw Mexico). Ford wil voorlopig nog wat aandacht besteden aan zijn start techniek. „Ik zou graag willen op genomen worden in de Olympische ploeg, ende 100 meter lopen in 9.9". Wat de Amerikaanse ploeg voor Mexico betreft, de volgende atleten zijn al zeker van een plaats in de Olympische afvaardiging: 100 meter Jim Hines (10.3), 200 meter Tom my Smith (20.2), 400 meter Lee Evans (45.1), 800 meter Wade Bell (1.46.1), 1500 meter Dave Patrick (3.43.6), 5000 meter Trace Smith (13.42.4), 10.000 meter Bill Clark >20.11), 110 meter horden Erv Hall 13.6), 400 meter horden Ron Whit ney (49.5), 3000 meter steeple Jeorge Young (8.43.3), kogelstoten landy Matson (20.44 m), speerwer pen Frank Covelli (78.56 m), hoog springen Vick Fossburg (2.16 m), discuswerpen John Silvester (62,59 m), hamerslingeren Ed Durke (68.30 m) en hinkstapsprong Art Walker 16.81 m). Intussen is bekend gemaakt dal de volledige Amerikaanse ploeg, welke men theoretisch de sterkste noemt die de Verenigde Staten ooit naar de Olympische Spelen hebben afgevaardigd, tijdens de maand sep tember in het op grote hoogte gele gen trainingskamp van South Lak Tahoe (Californië) zal verblijven al vorens naar Mexico af te reizen. Tot de atleten die daar nog hun selec tie kunnen afdwingen, behoren on der andere Jim Ryun (800 en 1500 m), Willie Turner en Olivier Ford (sprint), Willy Davenport, Rich mond Flowers en Martin Mcrady (horden), Paul Wilson en John Pen- nel (polsstokhoogspringen), Neil Steinhauwer (kogelstoten) en misschien Ralph Boston (ver springen). BOB HAYES: Tokio-race nooit als 9.9 erkend KEES KOEKEN werd gisteren winnaar van de ronde van Ka- pelle (België). Hij demarreerde 25 kilometer voor het einde uit het peloton, ging op jacht naar de Belg Ongenae die bijna een minuut voorlag en haalde hem in. De laatste ronde reed Koeken zijn concurrent van het wiel en kwam onbedreigd als een sterke winnaar binnen. Hij reed de 100 kilometer in 2.28. Wim Prinsen werd vierde, Adri Wouters acht ste. RINI WAGTMANS en Jan Hu- gens nemen zondag deel aan de bekende tijdrit van Verviers. Het is een individuele race tegen het horloge. De lengte: 81 kilometer. ARIE DEN HARTOG Is derde geworden tijdens een internatio nale profwedstrijd te Callac. Een kleine 20.000 toeschouwers za gen de Franse favoriet Roger Pingeon de rit over 140 km in 3 uur 34 min. winnen. Zijn landgenoot Bemand Guyot werd tweede op 25 seconden. Den Hartog ging vlak na Guyot over de streep. Jan Janssen, die I min. 35 sec. na de winnaar bin nenkwam, werd zevende. HARRIE STEEVENS is tweede geworden in de internationale wielerwedstrijd van Schoten bij Antwerpen. De Belg Ward Seis toonde zich de snelste in de eindsprint en had voor de 228 km 5 uur 16 min. nodig. Stee- vens werd tweede, Viamen derde en de Belg Neulant vierde. Jan Harlngs ging als zevende over de streep, Rini Wagtman» als negende en Edidie Beugels als tiende, allen in dezelfde tijd als Seis. PETER K1SNER zegevierde in de amateurwedstrijd van het Belgische Zele. Hij reed de 110 kilometer in 2.48. Het was de elfde overwinning van de Zeeusch-Vlaming in dit seizoen. STOCKHOLM (AP) De Belgi- gische hardloper Gaston Roelants, die het wereldrecord op de 3.000 meter hindernisloop heeft moeten af staan aan de Fin Jouko Kuha, is bij training in een Zweeds kamp ge wond. Volgens Svenska Dagbladet is Roe lants gestruikeld en gewond bij een oefensprintje in het Vaalaadalenksmp in Midden-Zweden. Een knieschijf is opengescheurd. Hij is volgens het blad naar Stock holm ovei gebracht "oor een medi sch behandeling. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) Op de vegen van de Haarlemmermeer zal vandaag, woensdag een belangrijke selectiewedstrijd voor de Olympische Spelen in Mexico worden gestreden. Dan namelijk zal wegcoach Joop Middelink twee nationale ploegen la ten aantreden voor de jaarlijkse tijd rit over 96 km (start en finish Hoofd dorp). In de a-ploeg zijn verenigd Joop Zoetemelk, René Pijnen, Jan Krekels en Leen de Groot, de andere selectie bestaat uit Daan Holst, Jaak Frijters, Pier Hoekstra en Ger Harings. Ook de Belgen hebben deze mogelijkheid aangegrepen om hun mogelijken "oor Mexico te testen. Onder leiding van Lucien Accou komen in Hoofd Jorp aan hét vertrek: Frans Mintjens, En- gelbert Opdenbeek, Josef Scheers en Emile Grifnee. j' 17 augustus CRICKET Australië heeft, doordat de vierde erickettestmatch tegen En geland te Leeds eindigde in een draw, de „ashes" behouden. Tien jaar geleden veroverden de „Aussies" de legendarische inzet van de reeks testmatches tegen Engeland om die niet meer af te staan. Engeland had de ontmoeting moeten winnen om een kans te behouden op de „ashes". (Van onze correspondent) BREDA De verenigingen die dit seizoen ingedeeld zijn in de vierde klasse A zaterdagvoetbal KNVB gaan vandaag woensdag, de koppen bij elk aar steken (in Nleuwendijk), om een oplossing te zoeken voor een grotere competitie-indeling. Nadat de indeling van beide Was sen A, Brabant en B, Zeeland be kend was gemaakt, ir op verzoek van Zeeland hierin alsnog wijziging ge komen, door drie Brabantse clubs, Seolto (Zevenbergen), WN (Klun- dert) en <_l!ii»inn«na (Heiningen), bij de vierde klasse B in te delen, waar de meeste Zeeuwse clubs zijn onder gebracht. Het motief hiervoor was, dat vorig jaar Zeeland met een gering aantal clubs moest uitkomen, en nu Brabant dit lot ten deel moet val len. Negen «lubs acht men in Brabant te weinig, daar er dan slechts zes tien wedstrijden zijn te spelen. Men wil hier een oplossing voor zoeken, door het aantal wedstrijden op te voeren. HAMBURG (ANP) Voor de fi nalisten van het herenenkel- en het herendubbelspel van de internatio nale tenniskampioenschappen van Duitsland, die van 5 tot 13 augustus in Hamburg worden gehouden, is een orijzenbedrag van 22.500 DM beschik baar gesteld. De winna&r van het eerste open toernooi, dat in Duits land wordt gehouden, ontvangt 10.000 D.M. Deelnemers zijn onder andere Newcombe, Roche, Riessen, Drysda- le, Pilic, Barthes en Okker.

de Stem | 1968 | | pagina 9