I )e^e|yd Mammoetwet treedt morgen m werking DRIE GERSTEKORRELS, DRIE APPELS EN DRIE WOLLEN DRADEN Al aan wijzigingen toe O De geleerde en de klokken raven PARADIJS LIGT BIJ DE DEUR VOOR DE VAKANTIE Ter neuzen leven Tussen Peel en Hollandsch Diep DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 JULI 1968 van de dienst openbare ite Terneuzen kan, ter ige funktionaris, die per oen gaat, worden ge- Hebt u ooit een enquêteur aan de deur gehad, die u vroeg of u in de hemel geloofde? Een groot aantal mensen in verschillende landen is dit wel overkomen. De resultaten van deze enquête zullen u ongetwijfeld interesseren. Welnu: iets meer dan de helft van de (ondervraagde) Ne derlanders, om precies te zijn 54 pro cent, gelooft in de hemel. In de hel d.w.z. het bestaan ervan, gelooft maar 28 procent van de (ondervraagde) Nederlanders. EINIGINGSDIENST :n in de rang van werk- sen 30 en 45 jaar. tionaris moet een tech- genoten. ij voorkomende gelegen- fdeling reiniging te ver- misch gebied als op het reiniging, strekt tot aan- tgen te richten aan bur rs van Temeuzen. De rest? Die gelooft misschien in het vagevuur. De Amerikanen steken iedereen de loef af. Van hen gelooft 85 procent in de hemel en 65 procent in de hel. Eigenaardig, dat er telkens minder mensen in de hel geloven dan in de hemel. Waarschijnlijk is ook hier de wens een beetje de vader van de ge dachte. hun eigen huis. Zij leidde hen naar een afgelegen stuk land, waar een vervallen boerderij had gestaan. Kort geleden was hier de bliksem ingesla gen en het bouwvallig huis was tot de grond toe afgebrand. Toen de meisjes de geblakerde resten in de verte zagen liggen, deden ze alsof hun hart verscheurd werd door ver driet. Zij jammerden, riepen om va der en moeder en speelden zó na tuurlijk toneel, dat het de hoofdman door de ziel sneed. Hij trachtte de meisjes zo goed mogelijk te troosten en voerde ze terug door het bos. Maar nu bracht hij ze bij zijn vrouw in de stad. Hier zouden de meisjes een nieuw thuis vinden, maar intus sen moesten ze flink werken voor de kost. Ook al zouden ze dan geen sta pel pannekoeken bakken uit drie gerslekorrels en geen cider persen uit drie appels en geen truien breien uit drie draden, ze moesten toch wel knap zijn in bakken, persen en breien. Nu waren de meisjes dus nog even ver van huis. Maar de oudste die de slimste was, verzon een list. 's Avonds in be<j, begon zij tegen haar zusje te praten, maar juist hard genoeg om door de vrouw van de hoofdman ver staan te worden. „Ik heb 'n vreemd gevoel in mijn hart en in mijn han den", zei ze. „Vroeger kreeg ik het al warm en begonnen mijn vingers al te dansen, als ik alléén maar aan breien dacht. Maar nu krijg ik het zo koud en mijn vingers worden stijf bij de gedachte aan een wollen draad!" „Ik voel hetzelfde", zei de middelste. „Vroeger was ik al vrolijk als ik appels waaruit ik mijn cider zou ma ken, zag liggen. Maar nu ben ik heel treurig, alleen al bij de gedachte eraan". „Dat voel ik ook", zei nu de jongste. „Vroeger werd mijn honger al gestild als ik mijn gerstekorrels in handen nam. Maar nu word ik ziek van de honger als ik aan gerstekor rels denk!" „Wat heb ik medelijden met de ar me vrouw van de hoofdman", treurde de oudste die het slimste was. „Het zal haar slecht gaan nu ze ons in huis heeft. Laat ons vannacht het huis uit glippen en naar onze wijze petemoei gaan. Wij kunnen haar vragen of zij ons kan helpen aan de goede gerste korrels, de goede appels en de goede wollen draden". „Ja, ja, dat doen we", stemden de andere twee in. De zusjes stonden op, kleedden zich muisstil aan en verlie ten op hun tenen het huis. De vrouw van de hoofdman hoorde het wel, maar ze liet ze stilletjes gaan. Zij was bang geworden voor brood dat hon gerig maakt, voor cider die treurig maakt en voor wol die koud maakt. De slimme zusjes haastten zich door het bos vol licht en schaduw van de maan. Tegen de morgen kwamen ze aan hun eigen, dierbare huis. Daar werden zij in de armen van vader en moeder gesloten, die hun kinderen al verloren hadden gewaand. An MacGillavry. Drie meisjes plukten bloemen in het bos. De vlechten dansten op hun rug, zij plaagden elkaar, lachten, verstopten zich achter een boom. Zij waren nog jong ge noeg om van kattekwaad te hou den, maar al oud genoeg om han dig te zijn in alles wat zij later als goede huisvrouw moesten kunnen en weten. Zoals kinderen doen, schepten zij overmoedig te gen elkaar op. „Ik kan een schaal vol dikke pannekoeken bakken uit drie gerstekorrels!", zei de een. „Ik kan wel drie vaten cider maken uit drie appels!", snoefde de tweede. „Ik kan wel drie sol- datentruien breien uit drie wol len draden!", wist de derde. Overigens werd er in de enquête niet gezegd wat voor een hemel er bedoeld was. Misschien heeft men wel gedacht aan engeltjes en gouden bordjes. Brrrrrr! „Driekwart van de denkende men sen in Saigon rotten weg in de ge vangenis. Thieu wil dat iedereen denkt zoals hij, handelt zoals hij." (Troeong Dinh Dzioe, dochter van de Zuidvietnamese kandidaat bij de pre sidentiële verkiezingen van vorig jaar). Juist nu zij zo pratend over het smalle bospad dwaalden, lag er een troepje soldaten met hun hoofdman in de schaduw van het struikgewas uit te rusten van een zware tocht. De hoofdman hoorde wat de meisjes zei den en dacht: „De schatkist van on ze koning is leeg. Ons rantsoen is karig; hoe cider smaakt kan ik me bijna niet meer herinneren. En onze kleren zijn gescheurd en versleten. Ik handel zeker in het belang van de koning als ik deze meisjes voortaan voor ons laat zorgen". De hoofdman kwam te voorschijn uit de schaduw van het geboomte en nam de meisjes gevangen, zonder te luisteren naar hun snikken en smeekbeden. De sol daten braken op en allen gingen op weg naar de legerplaats. Daar liet de hoofdman de zusjes in zijn tent brengen en zei: „Hier zijn drie gerstekorrels, drie appels en drie wollen draden. Ga maar aan de slag. Morgen moeten de stapel pannekoe ken, de vaten cider en de truien klaar zijn". „Dat kunnen wij niet", snikte het jongste zusje. „Dat kunnen wij wel, maar niet hier", zei de slimme re middelste. „Deze korrels, deze ap pels en deze draden zijn anders dan wat wij gewend zijn. Hier kunnen wij niet mee werken", zei de oudste die de slimste was. „Hoe moeten ze dan zijn?", vroeg de hoofdman. „De kor rels van het graan dat op de akkers van onze vader groeit, zijn zo groot als kalebassen", antwoordde de een. „De appels aan de boom in moeders achtertuin zijn zo groot als pompoe nen", zei de middelste. „De draden die onze grootmoeder spint, zijn zo dik als kabels, zo lang als de beek, en zo zacht als zijde", verklaarde de oudste. „Waar kan ik dat allemaal vinden?" vroeg de hoofdman nu met een barse stem. „Bij ons thuis!!" rie pen de zusjes alle drie tegelijk. „Dan zullen we dat gaan halen!" comman deerde de hoofdman, „wijs de weg". Het oudste meisje liep voorop. Zij voerde de hoofdman en haar zusjes weer door het bos, maar niet naar In het officiële jaarboek over 1967 dat de Indiase regerings-informatie- dienst heeft uitgegeven, las ik: „De bevolking van India neemt per dag toe met ongeveer 34.650 mensen. In september 1967 had, volgens de be rekeningen, het bevolkingsaantal de 514 miljoen gepasseerd. De jaarlijkse groei bedraagt ongeveer 13 miljoen." Lia Verschuren, Molenstraat 9, Ulvenhout Het verhaal, dat ik nu ga vertel- hij de mensen in het dorp niet kon len is lang geleden gebeurd. In de helpen. Hij dacht en dacht, je kon tijd, dat er nog geen klokken wa- de rimpels op zijn voorhoofd zien. ren. Je begrijpt natuurlijk dat de Opeens wist hij het. Ja hij had een mensen dan niet wisten hoe Iaat mooi plannetje. Toen sprong hij in het was. Maar daar hadden ze ook zijn bed om een dutje te gaan doen. wel een middel voor. Ze keken al- Een heleboel mensen wisten niet wat tijd naar de zon. Als de zon in het de professor nu wel aan het doen westen stond dan was het bijna nacht was- Je zag hem ook in dagen niet dus zo tegen een uur of 7 of 8. Als meer. Het was een vreemde zaak. de zon in het zuiden stond, dan was Wat ook vreemd was: er werd een het tussen twaalf en twee. Als de nieuw winkeltje gebouwd. Het duur- zon in het oosten stond is het mor" de wel zes dagen. Op de zesde dag gen. Dus ongeveer half acht, denk kwam de professor buiten. Met een ik. klok. Ook het winkeltje, stond er vol van. Hij legde de mensen uit hoe Maar., wat de mensen vervelend het werkte. Hij kreeg een hoge belo- vonden; als het grauw weer was ning van de burgemeester. Drie da- zagen ze de zon niet- En ze wisten gen daarna vertrok hij weer naar dus ook niet hoe laat het was. Maar huis. Uit. op een dag kwam er een geleerde professor. Ook hij keek naar de zon. vincent van der Vleuten Hij vond het ook vervelend als het Veldekestraat 33 rot weer was. Breda Op een dag was het weer grauw weer. De professor ging zijn hotel binnen. Hij liep de trappen op, ging - zijn kamer binnen en plofte op zijn ftj w stoel neer. Hij begon te denken of 1 MN» 13 miljoen, dat is bijna de hele be volking van Nederland. Br worden vorderingen gemaakt met het ontwikkelingswerk, maar, zo schrijft het jaarboek, „deze winst punten worden tenietgedaan door de bevolkingsgroei." UTRECHT (AP) In Utrecht is gistermiddag onder grote belangstel ling het stoffelijk overschot van prof. mr. W. J. P. Pompe ter aarde besteld. Hij was emeritus-hoogleraar in het strafrecht, strafvordering en crimi nologie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Prof. Pompe, nestor van de Neder landse strafgeleerden, lid van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, commandeur in de orde van de H. Gregorius, eredoctor in Leuven en Gent, overleed na een ziekbed in de nacht van 26 juli. Hij heeft zich voorts nog eens om wonden uitgesproken over het om streden punt van de waarde van het HAVO-diploma voor het hoger be roepsonderwijs. De staatssecretaris: „Ik ben er vast van overtuigd, dat het HAVO een even goede voorbe reiding voor het hoger beroepsonder wijs vormt als de huidige hbs. Het HAVO heeft nu een aantal jaren ge draaid en zijn mogelijkheden bewe zen. Het atheneum daarentegen moet nog bewijzen dat het qua vooroplei ding beter is dan b.v. een hbs-b-op- leiding. De hogere beroepsopleidin gen hoeven zich daarom geen zorgen te maken over het HAVO-peil". De bewindsman heeft ook gezegd het „heel denkbaar" te achten, dat de splitsing in a en b bij gymnasium En het jaarboek vervolgt: „Het re sultaat is dat vandaag de voedselcon- sumptie per hoofd van de bevolking gedaald is van 363,8 gram tot 351,5 gram." Reken zelf maar uit, wat wij eten. MERIJN (ADVERTENTIE) motten, muggen, vliegen? Susan Suykerbuyk Raadhuisstr. 11 Hoogerheide. (Susan wil graag corresponderen me, een meisje van 11-12 jaar. Ze houdl van zwemmen, lezen en beat. Haar favorieten zijn: De Monkees, Beatles. Ramses Shaffy, Heintje, Cliff Richard en de Cats). Eén spuitbus voor alle kamers.Grote bus: f 3.95 hele grote bus: f5.30. ming is le begmnen. Alle vakantie- eentra bieden, nu het seizoen nog niet over zijn hoogtepunt heen is een veelheid aan evenementen; dik wijls aan de streek gebonden folklo re, dan we; amusement van beken de of op weg naar bekendheid zijn de artiesten. We volstaan met deze algemene tip: informeer in uw va kantieverblijfplaats even bij VVV en laten u liever eens kennis nemen van hetgeen we in een prospectus van de ANWB „Uit in eigen land" lazen over Noord-Brabant „Tussen Peel en Hollandscb Diep". U kunt er uit leren, dat u de toeristische aantrekkelijkheden vlak bij de deur hebt en mocht u daar dan nog aan twijfelen, dan zal het geen we in deze ANWB-uitgave la zen over het aangrenzende Zeeland en dat we volgende week zullen ci teren, u volledig overtuigen: „Beneden de Moerdijk, de cultuur historische scheidingslijn tussen het protestantse noorden en het katho lieke zuiden van Nederland, ligt het gemoedelijke, levenslustige Brabant met zijn grote bossen en dorpjes op de hei, het kreupelhout en het riet van de Biesbosch en het adem benemende Hollandsch Diep. Het is „aldus de folder", een land van uitersten: u vindt er de eens arme lijke, stille Peel met dorpjes als Nue- nen, waar Van Gogh zijn schetsen maakte en de kust van de Ooster- schelde met het al door Dürer be wonderde Bergen op Zoom. Daartussen liggen aspergevelden, natuurreservaten, heidevlakten, bos- baden, kampeerterreinen, vakantie dorpen, boerendorpjes en cultuur steden van het avondland. Uit deze provincie komen vlas en elektroni sche apparatuur, suiker en de Ne derlandse personenauto, schuimend bier en gietijzer. Brabant heeft de mooiste kathedralen van Nederland en de grootste recreatie-parken. Hier komen ook de heerlijkste aard beien en de smakelijkste kreeften vandaan. De Brabantse koffietafel (met brandewijn) op het tafellaken van Brabants bont en met kommen zonder oor hoort evenzeer tot de spe cialiteiten van deze provincie als de dertig enclaves en exclaves van Baarle-Nassau aan de Belgische grens. Ditmaal om te beginnen eens over andere zaken. Ze liggen niet in de eerste plaats in het toeristische vlak, maar ze zijn voor vélen nauw ver want met hun vrije weekeind en hun vakantie en het toeristische element ontbreekt er niet in. Het gaat over hengel en leefnet. In het mededelingenblad van de VVV West-Brabant wordt er op ge wezen, dat de „Broeders van Petrus" zich voor hun geliefde sport in onze contreien in een paradijs bevinden Zij hebben het vlak voor hun deur Naar believen kunnen ze keus ma ken uit zoet, zilt en zout water en ze kunnen, aldus het artikel in „West- Brabant", hun stekkie steken aan de oevers van een snelle vliet, tussen de rietpluimen van de druk bevolkte weelen, op de brakke schorren of staande op een golfbreker met de hele eindeloosheid voor zichDe buit hebben ze maar voor het uitzoeken: baars en ruisvoorn, snoek en karper, bot, tong, zeepaling en kabeljauw. Het sportvissen is, nu er meer vrije tijd is en het gemotoriseerde vervoer het bezwaar van de afstand heeft weggenomen, een van de meest be oefende vormen van recreatie in ons land. Het aantal deelnemers, in en buiten clubverband, wordt geschat op 700.000. „Vroeger waren er" en nu cite ren we het lyrisch verhaal in „West- Brabant" „nog mensen nodig, die de honkvaste vissers tussen de pasto rale ruitpluimen uit naar de bran ding van het zware water wilden lokken. Na de overstromingsramp werd in Bergen op Zoom de eerste zeehengel- vereniging opgericht. Nu zijn in het gewest vijftien verenigingen, gebun deld in de Delta-federatie met te za- men 5000 leden". (Ook in Zeeland bestaan een aantal in ledental nog steeds snelgroeiende verenigingen). „Het geslacht van de geduldvlssers is daarmee niet uitgestorven. Men kan ze aantreffen op de fraaie visplaatsen die West-Brabant rijk is, zoals de Grote en de Kleine Melanen in Ber gen op Zoom, het Lage Water in Hal steren, De Rooie-, Blauwe en Zwarte Weel in Steenbergen, de Kruisbeek de Vliet en de Dintel, soms alleen, vaak in grote groepen voor de jaar lijkse club- en kaskampioenschappen. Velen daarvan spreken met ver ontwaardiging over de vangst van re genboogforellen van het Veerse Meer. Voor een echte sportman is vissen een krachtmeting tussen visser en vis, met gelijke en eerlijke kansen. Een kabeljauw van 24 pond op de wal brengen is een goed gevecht, dat de sportman siert. Maar vanuit een bootje een in vreemde omgeving lui geworden forel zonder tegenstand omhoog trekken, is voor een sportvis ser niet te verdedigen". „We hebben aan deze ontboezeming in „West-Brabant" plaatsruimte ge geven om twee redenen. Mocht u al Getekend door Mariëtte Dujardin, Lyceumstraat 6, Hulst. Het was woensdagmiddag. Jan, Peter, Kees en Elsje spraken af wat ze zouden gaan doen- Elsje zei: „Zullen we naai' de bossen gaan?" Nee, zeiden ze allemaal „niets aan". Kees had 'n voorstel: „Zullen we ap pels wegpakken bij boer Knol?". „Ja", zeiden ze allemaal. Alleen Elsje vond het niet zo leuk en zei: „Ik vind het wel eng, hoor". „Nu dan ga je maar niet mee". Nou ze ging toch maar mee. En ze gingen op weg. Kees klom in de boom en Jan pakte de appels aan. De an deren gingen zakken en tassen ha len om de appels in te doen. Zo ging het een hele tijd door, totdat de vrouw van boer Knol thuiskwam. Ze vertelde het aan haar man en die ging met een stok en de hond naar de boomgaard. De anderen liepen vlug weg toen ze boer Knol aan za gen komen, maar Kees kon niet. zo gauw uit de boom komen en kreeg een flink pak op zijn broek. „Au", zei Kees, maar de boer zei: „Eigen schuld"- Zelf verzonnen door Marianne Michielsen Ridderstraat Oosterhout tot de 700.000 hengelaars behoren, dar, kan de opsomming van de diverse mogelijkheden u op de gedachte bren gen, de ruisvoorn eens met rust te laten en achter de kabeljauw aan te gaan. En mocht u niet eens weten hoe het met dat hengelen toe gaat, trek er dan eens met een „geduldvisser" op uit. Mocht de kennismaking u be vallen, dan bent u bij voorbaat var vele welbestede uren verzekerd. Terugkerend naar de soort tips die u wekelijks in deze rubriek pleegt aan te treffen, moeten we onthullen er ditmaal zo ontstellend veel te heb ben, dat er niet aan een opsom tel. 01600 - 36827 tel. 01640 - 6244 tel. 01170 - 2064 tel. 01620 - 4231 tel. 01650 - 34239 tel. 01654 - 202 tel. 01670 - 3272 tel. 01150 - 2661 hwtiilliillilpfaiHiiiiii.llllii.l.i aü

de Stem | 1968 | | pagina 5