msen Eerste start in 1969 VLIEGVELD MIDDEN-ZEELAND BIEDT VELE MOGELIJKHEDEN Burgemeester jumelages zijn kosten waard Explosie en brand laboratorium in Philips Eindhoven In gesprek met DIRECTIE PRAATTE MAAR WREVEL BLIIFT Volksdansen in feestelijk Goes AUTO RIJDT VROUW DOOD Ontwerpers ook nieuw schiepen Schiphol DUITSE DELEGATIE BEZOCHT HULST Tien mensen moesten drie kwartier wachten op redding In Sint-Jansteen Voorzichtig A. Keyzer waar? •n VANDAAG MORGEN ;i nieuws uit ld en streek pag. 3 - 5 Kosten VERPLEEGSTER NLM Afscheid en installatie pastoor in St.-Jansteen A. Heemskerk tiaar Dow Chem. Rotterdam Asfaltmatje op Scheldebodem DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 JULI 1968 iö 9.30-12 en 13.30-17.30 uur lling „Spoorwegen in Zee- n 21 30 uur Klank- en licht- ïingelstraat 10-12 en 14-17 u. „Stads- en dorpsgezichten" onturen in China, a.l. i 20 uur nusic, a.l. knapenoorlog, 18 J. ie gekke opdracht van dr. 18 y piers op het bal, 18 J. bloedige heks, 18 j. vrouw en haar echtgenoot, - N buld van de pil, 18 J. 16. 18, 20 en 22 uur wie komt dineren, 18 6.50, 19.10 en 21.30 uur om je vinger, strop om je 6.50. 19.10 en 21.30 uur kanonnen van Navarone, 6.50, 19 en 21.30 uur s De vos, 18 j. 18, 20 en 22 uur wonder der liefde, 18 j. 6.50. 19.10 en 21.30 uur cracks a 1 I.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur levende woestijn, a.l. 20 en 22 uur sound of music, a.l. 18, 20 en 22 uur >jango, 18 j. 18. 20 en 22 uur IQ 9.30-12 en 13.30-17.30 uur Hing „Spoorwegen in Zee- II.30 en 22 uur Klank- en Singelstraat: 10-12 en 14-1' tonstelling stads- en dorps- ais onder vandaag IN ais onder vandaag TOT OP OE DPS OPT V SLPPGDE EEfJ PflBB TE VMÓEW EU BESLOOT PE S TE Oi/EPMUEU:.- (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN Als het weer mee zit, zal men al vóór de zomer van 1969 de eerste start kunnen maken vanaf het vliegveld Midden- Zeeland. De Stichting „Vliegveld Midden-Zeeland" heeft van de rijksluchtvaartdienst officieel toestemming gekregen voor de aanleg van een vliegveld voor zaken- en sportvliegtuigen bij Arnemuiden en begin augustus zal de aanleg al beginnen. De ontwerpers van het plan (mede ontwerpers van het nieuwe Schip hol), het n.v. Architecten- en inge nieursbureau ir. F. C. de Weger b.i. te Rotterdam, hebben inmiddels al aan de Nederlandse Heidemij de op dracht gegeven, de aanleg van het vliegveld te verzorgen. Hpt zal in de eerste fase vijfentwintig hectaren be slaan, waarop een grasbaan voor één- en tweemotorige vliegtuigen komt van 800 meter lengte en 150 meter breedte. Ten oosten en ten westen van deze baan zullen stroken worden aange legd voor zweefvliegtuigen. Deze stroken zullen 275 meter lang en 150 meter breed worden. DitZeeuwse vliegveld komt grotendeels overeen met o.m. dat van Seppe, Hoogeveen, Hilversum en Teuge. De tweede fase van het plan om- rat de aanleg van een verharde start baan van 1800 meter. Hiervoor is nog geen toestemming gekregen. De uit voering ervan hangt bovendien af van de verdere ontwikkeling van het vliegveld. Bovendien zal men ook dan nog, naar alle waarschijnlijkheid, begonnen met de aanleg van een startbaan van zo'n 1200 meter. Voorlopig is het nog niet de be doeling een restaurant te bouwen. De exploitatiemogelijkheden acht men vooral in de winter bijzonder klein, fn hoeverre er hangars gebouwd zul len worden zal afhangen van het aantal gegadigden dat vliegtuigjes op het nieuwe vliegveld wil stationeren, aldus de voorzitter van de stichting, de heer D. F. P. Hoegen. Het project in eerste fase zal onge veer 300.000 gulden kosten. Daarvan sal de helft door de provincie wor den betaald. Het Zeeuwse bedrijfs leven financiert eveneens 150.000 gulden. Vijf grote Zeeuwse bedrijven hebben al financieel aan de realise ring van het vliegveld bijgedragen, maar ook andere bedrijven tonen ac tieve interesse in de mogelijkheden, die een dergelijk vliegveld aan Mid den-Zeeland biedt. De heer Hoegen ziet ook mogelijk heden voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet alleen het ziekenvervoer zou er profijt van kunnen trekken, ook de Industrieën. Een van de Midden (ADVERTENTIE) Psych. Ziekenhuis bij Arnhem. Tel. 08308-241 zeeuwse bedrijven is geïnteresseerd In de aankoop van Duitse Dorners, vliegtuigen die voor opstijgen en lan den slechts een korte landingsstrip nodig hebben. Met deze vliegtuigen zou men ook in Zeeuwsch-Vlaande ren terecht kunnen. De Nederlandse luchtvaartmaat schappij zal geen gebruik maken van het nieuwe vliegveld voor haar lijndiensten. Het vliegveld beschikt namelijk noch over een verharde baan, noch over de technische voor zieningen om lijnvliegtuigen op de vereiste wijze te laten landen. De N.L.M. heeft trouwens ook over het vliegveld Woensdrecht nog geen be slissing genomen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De delegatie uit het Duitse Michelstadt, onder leiding van burgemeester E. Hasenzahl, is gisteren, na een verblijf van drie dagen in Hulst Europese gemeente weer vertrokken. In de» raadszaal van het stadhuis nam het gemeentebestuur af scheid van de Duitse gasten. (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN De directie van ne brelgoederenfabriek Jansteen te St.-Jansteen, waar het werk, zoals gisteren reeds gemeld, momenteel stilligt, heeft gistermiddag in St.-Ni- Klaas (B) een bespreking gevoerd. De directeuren van Hove zouden volgens een betrouwbare bron mo gelijkheden hebben besproken om het bedrijf in St.-Jansteen alsnog te redden. Vaststaat dit echter nlut. Zeker is dat by deze bespreking noen de directeur van het geweste lijk arbeidsbureau ui Hulst, noch een vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur van St.-Jansteen aanwezig eijn geweest. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Hulst wist zelfs niet dat deze bijeenkomst plaats zou vinden. De boekhouder van de fabriek, die tn St.-Jansteen woont, liet ook gis-I teren voortdurend weten dat hij Jteor „zakelijke" besprekingen ra Stekene (B) was. Intussen stapelen de gerucnten rond de fabriekssluiting, waarbij 60 Werknemers op straat zijn komen tf «aan. zien op Gisteren werd o.m van bepaalde zijde beweerd, dat d Amerikaanse firma, die belang ■e,dng had voor het bedrijf, zie «eft teruggetrokken wegens de f; nsrvaeal zwakke positie van de te (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Een gasexplosie, gevolgd door een felle uitslaande brand, heeft dinsdagmiddag een af deling van Philips' natuurkundig la boratorium verwoest. De negentien jarige laboratorium-assistente M. D. is met een shock in een zieken huis opgenomen. De explosie gebeur de om kwart voor één op de tweede verdieping van het laboratorium aan de Schootsestraat, in het oude Phi lips complex. In een onderzoekruim te van een chemische werkgroep is vermoedelijk koolwaterstof gevormd die in een afvoerbuis door onbeken de oorzaak tot ontploffing is geko men. In de ruimte waar de explosie plaats vond, was niemand aanwe zig. De personeels leden van de af deling gebruikten elders op de ver dieping hun lunch. De verwarring onmiddellijk na de ontploffing en de daarop volgende brand, die met enorme rookontwik keling gepaard ging, was zeer groot. Tien mensen op de brandende ver dieping vluchtten naar een lager ge legen dak, ongeveer vijftien meter boven de begane grond. Ze moesten er drie kwartier wachten. De Phi lips bedrijfsbrandweer was snel ter plaatse. Zij kon de angstige mensen, vlak achter hen woedde de brand en dreigden explosies van zuurstof cilinders, niet van het dak halen- De ladder waarover ze beschikte was te kort. Een vangzeil bezat de be drijfsbrandweer niet. Toen de brandweer van de gemeen te Eindhoven arriveerde, werden de vluchtelingen snel uit hun benarde positie verlost. Een hunner sprong in een vangzeil, de anderen kondeh het dak via ladders verlaten. De brand woedde ruim twee uur. De nablussing van de rokende puinho pen op de geheel verwoeste verdie ping duurde uren. Stukken glas, ste nen en zink van dakgoten lagen tot op honderd meter van de plaats van de ontploffing. De brandweer was aanvankelijk uiterst voorzichtig om de vuurzee met water te bestrijden. Vermoedelijk was zij niet onmiddel lijk op de hoogte van de aard van de chemicaliën die in het laborato rium lagen opgeslagen. Op de afde ling werden hete luchtmotoren ont wikkeld. Alle aantekeningen van de researchgroep zijn verloren gegaan. De schade is aanzienlijk, hoewel de verdieping beneden de verwoeste ruimte leeg was. Schattingen van de omvang van de schade wilde men niet geven. Tijdens de brand kwa men honderden telefoontjes bij Phi lips en andere instanties binnen van mensen, die gealarmeerd waren door de eerste sterk overdreven berichten van de explosie. IN het St.-Lucasziekenhuis van Hous ton is 's werelds 29e harttransplan tatie uitgevoerd. Een 49-jarige vrouw mevr. White Brunk, kreeg het hart van de 40-jarige mevr. Betty O'Neal. Het is de eerste maal dat het hart van een vrouw is overgeplant in het lichaam van een andere vrouw. De brandweerlieden hadden aan vankelijk grote moeite bij de haard van de explosie en de daar op volgende brand te komen. Enor me rookontwikkeling belette hen dat. Brokstukken van het Mora torium vlogen door het dak. De nablussing duurde uren. Het zal geruime tijd duren, voordat de ver woeste ruimten weer in bedrijf kunnen worden genomen. I Burgemeester P. Moltlioff van Hulst gaf, met een hartelijke handdruk collega Hasenzahl een fles Oude Kla re mee, met het verzoek, deze met het gemeentebestuur na deeerstvol- gende raadsvergadering in Michel stadt te nuttigen en daarbij de groe ten van Hulst over te brengen. Het gezelschap kreeg, uit handen van de wethouders J. Stolte en P. Brand nog een aantal geschenken, aangeboden door de bevolking van Hulst. Zowel burgemeester en wethouders van Hulst als de leden van de raad toonden zich bijzonder tevreden en voldaan over het bezoek van de Duit sers, die Hulst bezochten in het ka der van de jumelages, voorgestaan door deraad van Europese Gemeen ten. „Het bezoek is zonder meer een suc ces geweest", zo zei ons burgemees ter Molthoff na het vertrek van het gezelschap. „Ik geloof, dat ook de inwoners van Hulst er zo over den ken", meende hij. De heer Molthoff verzekerde, dat niet met opzet en uitgerekend con tact met een Duitse stad was gezocht. Er bestaat ook een relatie met een Franse gemeente. „Als je dit gaat doen moet je „werken" naar een vier- of vijfhoeksverhouding. Dan krijg je bezoek over en weèr. Niet alleen van een buitenlandse stad aan Hulst. Er zullen dan ook uitwis selingen mogelijk zijn tussen de bui tenlandse steden'. Het contact met Michelstadt is, vol gens de heer Molthoff, puur toe vallig ontstaan. Michelstadt zocht een Nederlandse partner. Er was een ge gadigde, maar tóch viel de keuze op Hulst omdat deze stad een struc tuur en karakter heeft, die Identiek zi.jn aan die van Michelstadt. Inmid dels heeft ook een Italiaanse gemeen te gesolliciterd. „Ook Duitsland" zei deheer Molthoff, „moet in deze Eu ropese sfeer meespelen. „Vijandschap dient te worden uit gebannen en oorlogen moeten voor komen worden. Dat geldt ook voor Duitsland". •De burgemeester van Michelstadt heeft tijdens het bezoek de deken van Hulst beloofd te zullen zorgen voor een koppel wilde zwijnen, die een plaats zullen krijgen in het park je naast het nieuwe bejaardentehuis De Blauwe Hoeve in Hulst. Het ge meentebestuur werd een echt vos- senpaar beloofd. De heer Molthoff: „Ik weet nog niet wat ik ermee aan moet, maar dat zien we wel", op het denkbeeldige geschenkenlijstje Ook een zgn. Holtzbrunne stond van de Duitse delegatie. De burge meester acht het een taak van Hulst om als leuke gemeente waar men graag is, het toerisme te bevorderen o.a. door deze jumelages. Het is een «tuk gemeente-industrie", zei hij. Dit bezoek heeft zijn vruchten reeds afgeworpen. Bijna iedereen in Mi chelstadt kent Hulst. Somigen wil len hier hun vakantie komen door brengen. Het is belangrijk dat dit toerisme er is en dat Hulst goede relaties in het buitenland heeft. De kosten, die een dergelijk ont vangst met diners, rondleidingen etc. met zich meebrengt, vindt de heer Molthoff volkomen verantwoord. „De kost gaat voor de baat uit, vind ik. Zoiets kost uiteraard geld, maar daartegenover staat dat dit voor 85 proc. in Hulst zelf blijft" (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De buitenlandse gasten, die de feestweek van de Goese volks dansvereniging „Kasporgo" opluiste ren, zijn gisteren in het gemeentehuis ontvangen. Vanavond wordt opgetreden op het grasveld bij de Oostsingel. Om kwart over acht vieren de pleegouders, sa men met de gasten en andere geno digden feest in het Schuttershof. FOTO BOVEN: De Tsjechische groep in actie op de Grote Markt. FOTO RECHTS De Zweden oogstten veel succes. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN Na een paar jaar als pastoor van de parochie van de H. Joannes de Doper ge werkt te hebben, is pastoor W. Baars per 1 augustus a.s. tot pastoor van de parochie St.-Antonius te Oos- terliout aangesteld. Hij heeft zich in korte tijd zeer verdienstelijk ge maakt en vele vr'enden gemaakt. Zoals de pastoor in zijn afscheids preek zei was in zijn parochie voor hem iedereen gelijk, zowel „Jan met de pet als Jan met de hoed. Alhoe wel zijn vele doorgevoerde vernieu wingen ook bij enkelen niet in goede aarde vielen, ziet de parochie pas toor Baars met lede ogen vertrek ken. Vrijdag 2 augustus a.s. wordt op de pastorie door het kerkbestuur en de parochieraad de nieuwe pastoor P. van Leeuwe (geboren in Aarden burg op 8 april 1918, tot voor kort moderator van de St.-Franciscus- kweekschool in Breda) ontvangen. In een feestelijke avondmis om half acht zal de nieuwe pastoor door de ken A. Koopmans worden geïnstal leerd. (Van onze correspondent) KAMPERLAND Mevrouw Van O. (58) uit Hilversum kwam gisteren om het leven, toen zij op de kruising pro- vincialeweg-Molenweg in Kamperland werd aangereden door een auto, be stuurd door F. uit Geersdijk. De vrouw stak de voorrangskruising fietsend over. De auto kantelde en werd zwaar beschadigd. TERNEUZEN De heer A. C. M. Heemskerk is met ingang van 1 au gustus 1968 benoemd tot commer cieel directeur van Dow Chemical International Incorporated te Rot terdam. Hij volgt W. P. Creamer op, die in de herfst van dit jaar naar de Verenigde Staten zal terugkeren om in Dow's Verkoopkantoor te New Fork een nieuwe functie te aan vaarden. A.C.M. Heemskerk, die afstudeer- ae aan de Chemische Technische School voor de Suikerindustrie te iterdam, is sedert 1962 in dienst van Dow Chemical (Nederland) N. V. Van 1948 tot 1962 was hij werk zaam bij een Amerikaans bedrijf in Zuid-Amerika. Voor hij in januari van dit jaar naar de Verenigde Sta- »n vertrok voor het volgen van een ursus voor zijn nieuwe functie, was e heer Heemskerk bedrijfsleider van ■msterdam, is sedert 1962 in dienst en. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vandaag zal er gens op de Schelde een proef worden genomen met het leggen van een „as- falt-matje". Dat zal worden gedaan door het nieuwe bitumen-fabrieks- schip „Jan Heyermans". Deze drijvende fabriek werd giste ren van Rotterdam door twee sleep boten naar Hansweert gesleept. Voor al in het Kanaal door Walcheren trok dit torenhoge (ongeveer 35 meter) „vaartuig" de aandacht. De proef geschiedt onder auspiciën van de Deltadienst. Al eerder werd asfalt op een rivierbodem enz. ge legd, maar dan konden de resultaten slechts met behulp van een duiker worden vastgesteld. Nu wil men het op een plaat doen, die bij afgaand water droogvalt. De asfalt-matten worden gebezigd om de bodem tegen stroomschuring te beschermen. „IK hen beslist geen knutselaar. Dat ligt op een ander vlak. Ik kan even min zeggen, dat ik dat geëxperimen- teer leuk gevonden heb. Ik heb het zuiver gedaan om commerciële rede nen.", zegt de heer A. Keyzer uit Et- ten-Leur. Hij is de uitvinder „Ge bruik dat woord eigenlijk maar niet, want dat ben ik niet" van een elektronische regelaar voor de vloei baarheid van drukinkten. Hij is van origine Rotterdammer en kwam via Breda en Roosendaal in zijn huidige woonplaats terecht, werkt als tech nicus bij Superieur in Etten-Leur, is in zijn vrije tijd radio- en teevee monteur en houdt er daarnaast een uitzendbureau op na. „IK begon als teeveemonteur in Rot terdam en ging zes jaar geleden bij een zaak in dezelfde branche in Bre da werken. Na in een soortgelijke zaak in Roosendaal gewerkt te heb ben, heb ik het een paar maanden voor mezelf geprobeerd. Dat lukte niet en ik ben toen bij de Loda in Breda gaan werken. Daar heb ik een systeem ontworpen voor het verwij deren van gedeukte flacons. Ander half jaar geleden kwam ik naar Schut-Superieur". TOT het construeren van de elektro nische regelaar is hij toevallig geko men. „Ze waren in het bedrijf bezig met een mechanische regelaar. Vol gens mij lukte dat niet. Ik ben toen op het idee gekomen een elektroni- nische regelaar te gaan maken. Daar begon ik vorig jaar november mee. Ik zag er wel brood in. Met knutse len, dat zei ik al, had dat helemaal niets te maken. Ik heb wel eens ge knutseld. Ik maakte toen een zender in een luciferdoosje. Het ding werkte ook nog. Dat was wel aardig. WAT ik nu gedaan heb, kun je even min uitvinden noemen. Ik heb ge woon een bestaand principe toegepast en verder verbeterd. Ik ben uitge daan van de omstandigheden in hel bedrijf, waar ik werk. Dat was ook gevraagd. Of het hele project lukt, weet ik niet. Het zakelijke gedeelte komt nog. Ik weet niet wie er be langstelling voor heeft. Misschien Su perieur. Wil ik de regelaar in pro- duktie brengen, dan zal ik een finan cier nodig hebben. OF ik voor mezelf wil beginnen? Als dat erin zit, wel. Heb ik altijd ge wild. Er gaat inderdaad veel tijd zit ten in de combinatie van al mijn functies. Maar och, het is de moeite waard en ik heb het er voor over".

de Stem | 1968 | | pagina 3