98 69 49 11 Wellicht spoedig beraad episcopaat Rode Leger oefent op grote schaal JAMIN w ALFRINK OVER ENCYCLIEK: GEWETEN BLIJFT LAATSTE NORM Pendelbusje van dijk af: 4 gewonden RUSK WIJST BOMSTOP WEER AF Leger neemt gezag in Mexico City in handen COMMENTAAR: TSJECHOSLO WAKI JE TUSSEN HOOP EN VREES REX ELS •TANDPASTA WGOM Mendès-France uit PSU Raketten Intimidatie afwasmiddel grote flacon 1000 gram VéGé p/tube -10% 10 geldzegels ges gratis ftQ merbordje DO DAGBLAD VOOR.ZEELAND Warmer Dubbele belasting uitgekeerde winst blij ft ongewijzigd A ND A AG IN Na studentenrellen Christenheid in verwarring Boeing, passagiers en bemanning vrij na onderzoek theespritsjes FIAT 850 SPECIAL IDROCONVERT It autom. transmissie f 5850,(sim. Ieder) 2300SEDAN DELUXE 6 cil. 2279 cc 117 pk 160 km 12650,- (laken) 12750,- (sim. leder) FIAT 124 FAMILIALE 4 cil. 1197 cc 65 pk 140 km 7799,- 78-412 „NOORD" 7991/7792 IERS 53 EN ZN. an 25. >1150-4564 03 108e JAARGANG No. 25879 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uifg. Mij Neerland/a Directeur: Dr. W A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen* Postgiro 1114111 U»9 WOENSDAG 31 JULI 1968 Abonnementsprijs: f 13,40 pet kwar taal (excl. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (incl 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. B^TTÖöTde Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). X" Tweemaal kardinaal Alfrink tijdens de persconferentie op Schiphol. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL/HAARLEM Kar dinaal Alfrink heeft gisteren in een (voorlopige) reactie op de jongste encycliek van paus Paulus gezegd dat het geweten altijd de laatste norm zal blijven, maar dat dit wel gevormd moet worden aan de hand van kerkelijke uitspraken. Men moet zich dus opnieuw bezinnen, aldus de kardinaal. Terugkerend uit het buitenland wachtte de kardinaal een voorstel van de bisschoppen van Haarlem en Roermond om op zo kort moge lijke termijn een bisschoppenverga dering te beleggen. Hier zou dan een standpunt be paald moeten worden ten aanzien van de encycliek. De bisschoppen waren al van plan eind augustus hun normale verga dering te hervatten. Dit tijdstip zal dus mogelijk worden vervroegd. Maandag wordt bisschop Ernst van Breda van vakantie terugver wacht. Bisschop Bluyssen van Den Bosch keert donderdag uit het bui tenland terug. „Encyclieken hebben nooit de pretentie, dat ze onfeilbaar zijn. Ze kunnen het zijn, maar dan moet de paus het er duidelijk bjj zeggen". Dit verklaarde kardinaal Alfrink gisteren op Schiphol, toen hij terug keerde van zijn reis naar Afrika. Hij had de Engelse tekst van de encycliek over de geboortenbeper- king, die zoveel beroering heeft ge wekt, nog geen minuut in handen gehad, en zei, daarom geen reactie te willen geven. „De grote lijnen zijn zo verbon den met de motiveringen, dat men eerst de motiveringen grondig moet kennen om commentaar op de con clusies te kunnen geven", aldus de kardinaal. „Ik ben wel verrast over de ver schijningsdatum. Ik had gedacht, dat het stuk, ondanks andersluiden de berichten, nog wel even zou uit blijven". De kardinaal vervolgde: „Wat in de encycliek staat, zijn punten, die een heleboel aandacht verdienen en op bepaalde onderde len vragen opwerpen. Het pastorale beleid zal het moeilijk krijgen bij het verstaanbaar maken van het stuk. Het geweten blijft altijd de aller laatste norm, maar het zal goed ge vormd moeten worden door de ker kelijke uitspraken, die er liggen. Er zijn uitspraken van het gezag in de kerk, die men niet zo maar naast zich neer kan leggen, wie tot de kerk behoort moet zich realiseren dat er uitspraken zijn van het ge zag. Men moet er rekening mee hou den, als men zich opnieuw gaat be zinnen en zijn geweten vormt. Als zodanig bindt de enyccliek ergens heeft zij een bindende kracht, maar we moeten ons losmaken van de gedachte, dat het woord van het gezag voor alles een oplossing biedt". Kardinaal Alfrink kon zich voor stellen, dat de encycliek bij een aantal mensen een vijandig nee zal oproepen. Of de oecumene er onder zou lijden, durfde hij niet te zeg gen. „Ook in het andersdenkende deel van Nederland leeft op het stuk van de geboortenbeperking geen eenstemmigheid. De encycliek kan echter wel een zekere mate van verwijdering te weegbrengen. Hij zal in zekere zin voor niet-katholieken en niet-chris- tenen een vraagteken worden". Over de gewetensnood, waarin de uitspraken van de paus de ka tholieken kan brengen, zei de kar dinaal: „Die gewetensnood is er al, encycliek of geen encycliek. In hoeverre de uitspraken van. de paus die opheft of vergroot, is moeilijk te beoordelen. Beide mogelijkheden bestaan. Natuurlijk zal een deel van de kerk in moeilijkheden komen. Maar we moeten de zaak niet op Neder land toespitsen, omdat wij hier zo'n krachtige katholieke pers hebben, lijkt het, alsof het probleem alleen hier speelt, maar dat is onjuist. Ne derland is geen eiland. De geboor tenbeperking is een algemeen pro bleem". Gevraagd of de encycliek tot een schisma kan leiden, zoals gisteren in enkele commentaren is gesugge reerd, zei kardinaal Alfrink: „De tijd van schisma's is voorbij. Na de laatste concilies is de positie van de paus duidelijk. Men mag kritiek op hem hebben, maar iemand, die theologisch onderlegd is, zal nooit aan een schisma denken". Of dé paus zich in een geïsoleerde positie manoeuvreert? „Dat wordt beweerd, maar men moet niet vergeten, dat een groot deel van de kerk achter de encycliek staat. Het is geen pri- vé-gedachte van de paus". Op de scherpe verklaring, die gis teren is uitgegeven door een aantal vooraanstaande Nederlandse katho lieken, waaronder de vicarissen-ge neraal van de bisdommen Den Bosch en Breda, gaf de kardinaal geen commentaar. Hij toonde zich nogal verrast over deze reactie, waarvan hij nog geen kennis had genomen. Hij zei, dat een uitspraak van het Nederlands episcopaat over de encycliek pas medio augustus te verwachten is, na de bisschoppenvergadering, die dan wordt gehouden. „Ik geef toe, dat de zaak vrij urgent is, maar juist daarom is diepgaand beraad geboden. Ik vraag om een beetje geduld". ZIE OOK PAGINA 9. PRAAG BEWAART KALMTE (Van onze redactie buitenland) PRAAG/CIERNA. Grootscheepse oefeningen van het Rode Leger in de Oekraine, Polen en Ooost-Duits- land vormen het gesprek van de dag in Praag, wast' voortdurend veel mensen op straat zijn. Er is echter geen sprake van paniek of enige zichtbare vrees. Het gesprek in Cierna aan de Theiss tussen Russen en Tsjechen zal waar schijnlijk ook vandaag nog voortdu ren. De Tsjechen, zo wordt vernomen, hadden het gisteren willen beëindi gen, maar de andere partij stond er op dat alle elf leden van de delegatie uit Praag hun standpunt uiteen zou den zetten. De besprekingen worden in het diepste geheim gehouden. De enige aanwijzing over het verloop was dins dag een glimlachende Josef Smrkov- sky van de Tsjechische delegatie, die (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Op de ver keersweg van Klundert naar Zeven bergen bij de Ambachtsherenweg is gisteravond door onbekende oorzaak een busje pendelaars, bestuurd door de 24-jarige A. van Teteringen uit Klundert, van de weg af geraakt. Het ramde een boom en duikelde de dijk af, waardoor het totaal werd vernield. De heer Van Teteringen is met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis gebracht. De 53-jarige J. M. van Schende] uit Klundert, die naast hem zat, liep zware inwendige kneuzingen op. Ook de 53-jarige J. A. Bakx en de 24-jarige A. j. Vriens uit Klundert, werden naar het zie kenhuis te Roosendaal vervoerd PARIJS (AP) De voormalige Franse minister-president Pierre Mendès-France is volgens berichten m de Franse hoofdstad uit de kleine socialistische eenheidspartij (PSU) getreden. Maar Mendès-Frace die in Zwit serland is wilde geen commentaar op deze berichten geven. CHINESE communistische soldaten m de provincie Kwantoeng hebben verleden week in het openbaar 6 Chi nese boeren doodgeschoten omdat zij handelden op de zwarte markt met ryst die van hun commune gestolen was. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Overwegend zonnig. Iets hogere temperaturen. Morgen: zon op 5.01 uur; onder 4U.29 uur. Maan op 13.36 uur onder 22.53 uur. de tv-verslaggevers toeriep: „Ik ben met een glimlach begonnen en zoals u ziet glimlach ik nog steeds". Het voortduren van het gesprek tussen de Russische en de Tsjechische leiders zou 't uitstel van de aankomst van zowel president Tito van Joego slavië als van president Nicoae Ceau- sescu van Roemenië kunnen beteke nen. Eerst zou Tito vandaag door pre sident Svoboda en partijleider Dubcek in Praag zijn begroet. Volgens goed- ingelichte kringen zou Tito nu in de tweede helft van de week in Praag arriveren. De Roemeense president zou twee of drie dagen later komen. Er zijn nog altijd Russische troepen in Tsjechoslowakije. Volgens het blad Prace heeft het commando van een Russische militaire eenheid kwartier gemaakt in het noorden van Slowa kije. Een fabriek in Praag heeft ontkend dat zij een brief aan het Russische blad Pravda heeft gezonden, waarin de aanwezigheid van Russische troe pen wordt toegejuicht. Een paar ar beiders hadden de brief gestuurd. Zij waren aan honderd handtekeningen gekomen door ook hun vrouwen en kinderen te laten tekenen. In veel plaatsen in geheel Polen is veel Sovjet oorlogsmateriaal en be voorradingsuitrusting waargenomen. Sommige konvooien zag men naar het zuiden trekken in de richting van de Poolse grens met Tsjechoslowakije. Het waargenomen materiaal omvatte raketten, artillerie, tanks, amfibie voertuigen en tankauto's. Twee westerse autoriteiten werden gisteravond laat dooi de Poolse po litie eiuggestuurd buiten een klein stadje op ongeveer 40 km ten zuiden van Warschau. Het stadje Gora Kal- waria, heeft een secondaire spoorlijn van de Sovjet-Unie naar Polen. 'Er werd onmiddellijk op gezin speeld dat het terugsturen van de westerse autoriteiten samen met de openheid van de militaire dreigemen ten een verdere dramatisering zijn van de Sovjet-druk op de nieuwe lei ders in Praag. „Het is op zijn mjis aldus een Oost-EuMpakenner „en st intimidatie" het kan zelfs zijn dat de troepen in stelling gebracht worden voor een mogelijke toekomstige militaire actie tegen Tsjechoslowakije." Het is niet bekend of het waarge nomen materieel verband houdt met de Sovjetsteun aan de troepenma noeuvres. De Poolse dagbladen brach ten gisteren een bericht van Tass uit Moskou, waarin meegedeeld werd, dat de manoeuvres ook „voortgezet" zullen wordan op Pools en Oostduits grondgebied met eenheden van die landen. Het zou om de omvangrijkste oefeningen gaan die ooit door het Warschaupact zijn gehouden. WASHINGTON (DPA) Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren op een persconferentie opnieuw met gro te beslistheid een volledige stopzet ting van de luchtoorlog tegen Noord- Vietnam afgewezen, zolang Hanoi niet duidelijk laat weten tot welke tegenprestaties het bereid is. De gevechtspauze van nu in Zuid- Vietnam is voor Amerika onvoldoen de bewijs voor de wil van Noord- Vietnam de strijd te beperken, aldus Rusk. ZIE OOK PAGINA 9. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister en staats secretaris van Financiën hebben de Tweede Kamer een nota van wijzi ging gezonden betreffende het reeds acht jaar .sluimerende wetsontwerp op de vennootschapsbelasting. Belangrijk punt in deze nota is, dat de huidige bewindslieden van het ministerie van Financiën de in het wetsontwerp in het vooruitzicht ge stelde verzachting van de dubbele belastingheffing op uitgekeerde win sten niet willen realiseren. Wel willen zij het voornemen om het algemene tarief van de vennoot schapsbelasting met een punt (van 46 naar 45 pet.) te verlagen, handhaven. Dagelijks beeld in de straten van Praag; grote groepen mensen die discussiëren over de besprekin gen tussen Tsjechoslowakije en Rusland in Cierna Nad Tiscu. - He Mem Volgend jaar starten de eerste vliegtuigen vanaf vliegveld Mid den-Zeeland, een nieuw project met vele mogelijkheden. Pagina 3 Puntje puntje puntje het nieuwe tienerprogramma van de VARA, wordt meer een tip-parade dan een hit-parade. Pagina 6 De priesters van Latijns-Amerl- ka zijn van plan de bisschoppen een brief te sturen waarin zij zich uitspreken vóór revolutie. Pagina 7 Ada Kok zwom een wereldtijd op de 200 mete» vlinderslag: 2.,Pagina 9 Ook Frankrijk gaat akkoord met een nieuw debat over de toe treding van Engeland tot de E.E.G. Pagina 11 MEXICO (AFP/DPA) Na de gevechten, die zich maandag avond tussen duizenden studen ten en de politie hebben voorge daan, heeft gisteren het leger in gegrepen en het gezag in de stad Mexico in handen genomen. Militairen drongen de door studen ten bezette universiteitsgebouwen binnen. Zij ontmoetten daarbij geen verzet. Het ministerie van Onderwijs heeft de inrichtingen voor hoger on derwijs voor onbepaalde tijd gesloten. Bij de ongeregeldheden zijn onge veer zestig studenten en 25 politie mannen gewond geraakt. De rector van de universiteit heeft de studenten opgeroepen kalm te blijven. Op hun beurt vroegen de stu denten het universiteitsbestuur een protest te laten horen tegen de „on derdrukking door de politie". In de afgelopen weken hebben zich hier talrijke studentendemonstraties voor gedaan. De onrust komt Mexico twee en een halve maand voor het begin van de Olympische Spelen bijzonder on gelegen. Volgens de autoriteiten heb ben zich onder de studenten extreem linkse elementen gemengd, wier voor naamste doel het is aan de vooravond van deze sportgebeurtenis, wanneer het oog van de gehele wereld op Mexico is gericht, een sfeer van on- mst te scheppen. Dient de huwelijksdaad vóór alles gericht te zijn op het krijgen van kinderen of op de onder linge heiliging, het geluk van man en vrouw Dit is, kort samengevat, voor rooms- kathoiieken de kernvraag bij de pro blematiek van de geboortenregeling. Het standpunt, dat het krijgen van kinderen het primaire doel is van het huwelijk, ieidt tot een afwijzing van alle middelen tot geboortenre geling, behalve de periodieke ont houding. Wie echter het geluk van man en vrouw vooropstelt, komt tot de conclusie dat geboortenregeling onder bepaalde omstandigheden ge oorloofd, zo niet geboden kan zijn. Jarenlang heeft de R.-K. Kerk geleerd dat de huwelijksdaad direct gericht moet zijn op het verwekken van nieuw leven. Ontwikkelingen op het gebied van de theologie en nieuw zicht op het wezen der seksualiteit deden, al onder het pontificaat van Pius XII, twijfel ontstaan over de juistheid van die leer. Paus Joannes besioof de problematiek van de geboortenregeling opnieuw in studie te doen nemen. De daartoe ingestelde pauselijke commissie bracht aan paus Paulus rapport uit. Een grote meerderheid van de com missie adviseerde het kerkelijk standpunt ten aanzien van de ge boortenregeling te verzachten. De moraaltheologie leert, dat in een geval van eerlijke twijfel uiteindelijk het eigen geweten mag beslissen. Dit heeft er, toen Rome steeds maar bleef zwijgen, toe geleid dat een groot aantal katho lieken geboortenregeling is gaan toepassen, met toestemming c.q. op advies van priesters en artsen. Midden in die ontwikkeling kwam toen deze week de uitspraak van paus Paulus, dat geboortenregeling anders dan door periodieke onthou ding, ongeoorloofd is. Die uitspraak heeft over de gehele wereld een ge weldige schok teweeggebracht. Kon het anders Het wereldepiscopaat is in deze kwes tie niet geraadpleegd. Het onwrik baar vasthouden aan de oude. harde huwelijksleer, gaat in tegen de op vatting van vele gezaghebbende theologen. De uitspraak negeert de TEL AVIV (AFP) De Algerijn se regering heeft de internationale organisatie van de burgerluchtvaart laten weten dat het gekaapte lijntoe stel van de Israëlische maatschappi El Al zal worden vrijgegeven en d bemanning en de nog in Algiers ver blijvende passagiers zullen worden vrijgelaten, zodra het onderzoek is voltooid. Dit meldt het Israëlischs blad „Ye- dioth Aharonoth" mee, nieuwe inzichten in hel wezen van de seksualiteit, zoals die aanvaard worden door een groot deel van de kerkelijke leiders en de leken. Zij is een nieuwe barricade op de weg naar christelijke eenheid, want voor vele andere christelijke kerken is ge boortenregeling wel aanvaardbaar. En tenslotte, maar zeker niet op de laatste plaats, paus Paulus' verbod gaat voorbij aan de samenhang tus sen geboortenregeling en de hon ger en armoe, waarin miljoenen mensen leven. Wat het gevolg zal zijn van deze uit spraak Degenen, die vooral oog hebben voor de ontsporingen, die zich bij de vernieuwing binnen de R.-K. Kerk voordoen, zullen waar schijnlijk opgelucht ademhalen. Hun wankelend vertrouwen in Rome wordt versterkt. Maar voor andere katholieken, voor de christelijke we reld als geheel, werkt deze pause lijke uitspraak uitermate verwarrend. Voor veien kan er een gewetenscri sis door ontstaan. Hier en daar wordt zelfs al gespeculeerd op de moge lijkheid van een scheuring, van een schisma. Een paus is in zekere zin de gevan gene van het Vaticaan. Wat er in de directe omgeving van de paus leeft, geeft niet altijd de mening weer van de wereldkerk. Het kan gebeuren dat overwegingen, die tot een besluit leiden, in Rome een an der accent krijgen dan het wereld episcopaat zou geven en dat zo'n besluit ook in zijn gevolgen anders wordt beoordeeld. Het komt ons voor, dat de onder havige uitspraak van de paus vooral is ingegeven door zijn bezorgdheid ovei de ontwaarding van liefde, huwelijk en gezin, die het gevolg is van een verkeerd, dus ongeoorloofd gebruik van geboor- tenregelingsmiddelen. Die bezorgd heid deelt iedere christen. Maar had daaraan ook niet op anders wijze uitdrukking gegeven kunnen wor den En wat nu Het gaat hier niet om een onfeilbare uitspraak van de paus. Dat betekent dat over de ge boortenregeling nog niet het laatste woord gezegd kan zijn. De pause lijke encycliek verplicht ongetwijfeld iedereen tot een hernieuwde bezin ning, maar het resultaat van dat ge wetensonderzoek kan zijn, dat ge boortenregeling in individuele ge vallen geoorloofd is en blijft. Het Nederlands episcopaat gaat zich ter zake nu nader beraden. Wij ver wachten dat op dit beraad mede delingen zuilen volgen, die priesters *en leken houvast geven. Het geloof, dat de Heilige Geest de kerk be stuurt, geeft de christen vertrouwen, ook in de verwarring van nu. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 250 gram van 79 voor 69 niet duur we/ heerlijk l

de Stem | 1968 | | pagina 1