Al PAUS PAULUS WIJST PIL AF Encycliek wekt teleurstelling „Uitspraak paus niet onfeilbaar" KOPSTUKKEN IN EEN VERVALLEN BIOSCOOP Duur van de besprekingen wekt hoop m Praag JAMIN Meer faillissementen Zestig man op straat in Sint-Jansteen Wapen treinen voor Vietnam in China beroofd DAGBLAD VOOR ZEELAND VERKLARING IN NEDERLAND PROBLEEM VAN GEBOORTEN. REGELING HEEFT LANGE GESCHIEDENIS Niet zeker Zonnig Verklaring Overtuiging BRANDWEER MOET VLIEGER VAN PASTOOR NEERHALEN BEDRIJF SLUIT Geschillen 4NDAAG IN -j£iaftMaP Pc Jtem Cuba-vaarders besluiten tot hongerstaking Liberaal Dreigement Man verdronken Pers goudgraantjes J 08e JAARGANG No. 25878 Voor God, Koningin an Vaderland UitgaveN.V. IJitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur - L Leijendekker RedactieraadJ AA. A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Mui DINSDAG 30 JUM 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). Vanonze verslaggevers ROME/ROTTERDAM/HAARLEM. „Een krachtige her. bevestiging van het traditionele standpunt van de kerk, in het bewustzijn dat dit velen zal mishagen". Zo werd maandag de jongste pauselijke encvcliek beschreven door mgr. Fernan- dino Lambruschini, Vaticaans moraaltheoloog en lid van de commissie voor de geboortenregeling. De encycliek, gedateerd op 25 juli, werd gisteren aangeboden tijdens een persconferentie in Rome, die door mgr. Lambruschini werd geleid. Doel van de encycliek noemde hij: „Het gevaar te vermijden dat dogma en moraal aan betekenis gaan verliezen". Het lang verwachte werkstuk (zie voor een uitreksel pagina 9) brengt zoals bekend, geen wijziging in het standpunt van de katholieke kerk: g'eboorien- beperking anders dan door periodieke onthouding blijft ongeoor loofd, met inbegrip dus van de anti-conceptionele pil. De encycliek is uit drie delen op gebouwd, die resp. niet alleen aandacht besteden aan het leergezag van paus en kerk en aan de r.-k.- leer over de geboortenregeling, maar die, met name in het laatste deel, ook aandacht vraagt voor de pasto raal, die het kerkelijk standpunt moet begeleiden. DEN HAAG (KNP) Het probleem van de geboorten- regeling, waarover de paus zich nu uitgesproken heeft, kent een lange voorgeschie denis. Het werd reeds onder Pius XI en Pius XII in een sterker mate aan de orde gesteld. In zijn huidige vormen echter kwam het opnieuw aan de orde, toen tijdens de eerste zitting van het Vaticaans con cilie en direct daarna, de druk van talloze rooms-katholieken uit de hele wereld toenam. Ze drongen er op aan dat de paus een duidelijk standpunt zou innemen. Met instemming van paus Joan nes XXin werd in het voorjaar van 1963 een kleine commissie van 6 personen (drie priester» en drie leken) in het leven ge roepen. In januari, toen de kwes tie steeds urgenter werd, breid de paus Joannes de commissie uit tot 12 personen. Toen deze in het voorjaar in Rome een zitting hield, werd zij bij de paus ontbo den. Hij deelde de commissie mee dat hij besloten had haar met 30 personen uit te breiden, onder wie twee echtparen en vijf vrou wen. In maart 1965 werd paus Pan- lus meegedeeld dat de problemen te gecompliceerd waren en dat er nog veel studie voor nodig zou zijn voordat men tot beslis- singen kon komen. In april 1965 verklaarde Pau lus VI: „Ik weet dat de wereld op een beslissing wacht, maar ik h»n nog altijd niet zeker over het antwoord. De kerk heeft ZIE VERDER PAGINA 9. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond' Zonnige periodes. Dezelfde tem peraturen. Morgen: zon op 5.00 uur; ondër 20.31 uur. Maan op 12.10 uur; onder 22.38 uur. Uiteraard heeft de bekendmaking van dit pauselijk standpunt gemeng de reacties opgeroepen, in Nederland zowel als in het buitenland. In ons land werd maandagmiddag een verklaring uitgegeven, waarin werd benadrukt, dat de encycliek niet kan worden beschouwd als een onfeilbare uitspraak en dat daardoor geen einde wordt gemaakt aan de discussie inzake de vragen van hu welijk en gezin. „Het inmiddels na jaren discussie algemeen gegroeide pastorale stand punt", aldus deze verklaring, „kan dus blijven gehandhaafd zolang de meningen hienwer binnen de kerk verschillen." Dat pastorale standpunt houdt in, dat de beslissingen in deze een zaak zijn van het geweten der gehuwden zelf. De verklaring is ondertekend door mgr. dr. H. Ruygera, vicaris-gene raal van de bisschop van Breda, mgr. drs. J. van Laarhoven, vicaris-gene raal van de bisschop van Den Bosch dr. W. Goddijn o.f.m., directeur van het P.I.N.K., drs. C. Kuitenbrouwer, secretaris-directeur van die Kath. Centrale voor Geestelijke Volksge zondheid, drs. J. Hoof, secretaris van de landelijke raad voor huwelijk en gezin i.o. en prof. C. Sporken, voor zitter van de Nederlandse concilie- commissie huwelijk en gezin. In hun verklaring spreken zij de overtuiging uit, dat de encycliek in gaat tegen het meerderheidsstand punt van de pauselijke adviescom missie inzake geboortenregeling tegen het meerderheidsstandpunt van de moraal-theologen, tegen het meer derheidsstandpunt van het interna tionaal lekencongres en tegen het standpunt van een groot gedeelte van het wereldepiscopaat. Pater Roof,, die directeur is van het Instituut voor Huwelijk en Gezin in het bisdom Breda en sinds kort ook directeur van het Pastoraal Cen trum in Breda, lichtte deze verkla ring toe door erop te wijzen, dajt de encycliek „Casti Comnubii" van Pius XI uit 1930 evenmin een onfeilbaar leerstuk was, al werd die in de prak tijk wel vaak als zodanig gehan teerd. Alleen al het feit dat Paulus VI een studiecommissie over dit onder werp instelde is echter al het bewijs van het tegendeel. Evenmin kan de inhoud van de nieuwe encyelivl. dus «Is onfeilbaar leerstuk gelden. VERVOLG OP PAGINA 9 Tekst encycliek, Persspiegel en reacties pag. 9. Door DIETER ENDLICHTER (A.P.) CIERNA De machtigste man nen van de Sovjet-Unie en van Tsjechoslowakije zijn gisteren bij eengekomen voor hun historische ontmoeting onder het groen-geverf- de metalen dak van een vervallen oude bioscoop in het kleine grens stadje Cierna. Ik had ongeveer vijf kilometer gelopen om de wegversperringen te vermijden die door de politie rond om Cierna zijn aangebracht. Toen heb ik me onder de ongeveer 200 mensen gemengd die achter het po- litiecordon stonden, dat hen op on geveer 100 meter van de ingang van het gebouw hield, een gebouw zon der ramen, grijs-geel en niet be paald florissant. Alles bij elkaar waren er" een paar honderd man politie, mannen in uniform. Er waren vermoedelijk ook nog tientallen politiemannen in burger. Een onderdeel van de Rus sische verbindingstroepen had zwa re vrachtauto's met radarappara- tuur opgesteld nabij de bioscoop en bij een punt vlak bij de grens, slechts een paar honderd meter van de cinema. De mensen schenen heel opge wonden over het feit dat hun stadje was uitgekozen voor zo'n belangrij ke bijeenkomst. De mensen hier ge loven dat de ontmoeting niet erg lang zal duren. De meeste mensen in Cierna zijn Hongaren. De grens met Hongarije is maar een paar kilometer van Cierna. De rest van de ongeveer 1000 mensen in het stadje zijn zi geuners, Oekraïners en Slowaken. Toen ik na een uur lang gelopen te hebben aan de wegversperring aankwam was de bijeenkomst al be gonnen en ik nam een paar foto's, waarbij ik mijn camera verborgen hield onder een geleende nylon- regejijas, die iedereen hier draagt. Plotseling zag een jonge man die naast me stond mijn camera en onmiddellijk waarschuwde hjj de politie. Binnen een paar ogenblik ken werd ik door politiemannen omgeven. Ze namen me mee naar een politiepost en ondervroegen me gedurende een half uur. Ze vroe gen mijn naam, voor wie ik werkte en waarom ik daar was. Ik vertelde het hun. Ze probeer den niet om mijn film in beslag te nemen, maar vertelden me dat ik de stad moest verlaten. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindho- vense brandweer heeft gisteren een ongewoon karwei moeten opknappen. Tegen vijf uur 's middags kwam nl. een seintje binnen, dat aan de Aalsterweg een vlieger was opgelaten, die 400 tot 500 meter hoog stond en daardoor gevaar opleverde voor het vliegverkeer, dat aldaar zijn aanvliegroute naar het vlieg veld Welschap heeft. De vlieger, twee meter hoog, was gemaakt door pastoor J. Sleegers en koster L. van Hel- voirt. Zij hadden hem samen opgelaten met speciaal nylon- koord. De vlieger bleef stijgen en op een gegeven moment konden pastoor en koster de vlieger niet houden. Zij moesten de klos met vliegertouw loslaten, waarna de klos op een hoogte van twintig meter in een' boom vastraakte. De politie alarmeerde de brand weer, die met ladderwagen en uitrukvoertuig naar de plaats des onheils ging. Drie brandweerlie den slaagden erin de klos met vliegertouw naar beneden te ha len en de vlieger tenslotte in te halen. Doorsnijden van het nylonkoord - toch de eenvoudigste oplossing achtte men te gevaarlijk van wege de enorme trekkracht van de vlieger en mogelijkheid, dat het snijdende koord persoonlijk letsel zou kunnen toebrengen. DEN HAAG (A.N.P.) Volgens Voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de eerste helft van dit jaar 1272 fail lissementen uitgesproken. Dit bete kent in vergelijking met het le half- laar 1967 (1198) een toeneming met 6 procent. Voor de beide eerste kwartalen van iit jaar was het aantal faillissemen ten resp. 625 en 647 (v.j. 619 en 579). Per 100.000 inwoners bedroeg het aantal faillissementen over het le halfjaar 10,1 (v.j. 9,6). Voor de lands delen Zeeland, respectievelijk Bra bant/Limburg waren deze cijfers voor de le helft van 1966, 1967 en 1968 gemiddeld 8,3 en 11,2. Van de 15 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners waren er in 1968 8 met een verhoudingscijfer ho ger dan het landelijk gemiddelde, waarvan Tilburg (13,3) en Eindho ven (12,5). (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN De breigoede- renfabriek Jan Steen van de firma Gebroeders Van Hove te Sint-Jan- steen is gesloten. Zestig werknemers, waarvan meer dan de helft uit Bel gië, staan op straat, zonder dat spra ke is van een afvloeiingsregeling. Het bedrijf verkeerde al geruime tijd in moeilijkheden. (ZIE VERDER PAG. 3) HONGKONG (Reuter) Het Cen trale Comité van de Chinese commu nistische partij heeft teruggave geëist van in de provincie Kwangsi geroofde wagens en goederen, die voor Noord- Vietnam waren bestemd. Het Cen trale Comité gelast een onmiddellijke beëindiging van de diefstallen in dit gebied van communistisch China. In de op 13 juni gedateerde order, die dezer dagen Hongkong bereikte staat dat groeperingen, die in Kong si een gewapende strijd voeren, aan vallen op treinen hebben gedaan en spoorwegen hebben beschadigd in het gebied van Lioetsjow, enkele honder den kilometers van de grens met Noord-Vietnam. „Dit heeft een nadelig effect op het transport van goederen voor Vietnam en op de export", aldus het Centrale Comité, dat voorts belooft dat de be trokken massa-organisaties en hun leiders niet verantwoordelijk gesteld zullen worden wanneer zij hun fou ten corrigeren. De geschillen kunnen opgelost worden wanneer z() vertegenwoordi gers naar Peking zouden zenden om door middel van overleg een rege ling te zoeken. In de publikatie, uitgegeven doot het hoofdkwartier van de revolutio naire opstandelingenstrijdkrachten in Lioetsjow, staat voorts dat premier Tsjoe En Lai de opstandelingen heeft opgebeld en daarbij aandrong op een onmiddellijke beëindiging van de strijd. Hij stelde de eis dat het spoor wegverkeer in Lioetsjow binnen drie dagen zou zijn hersteld en dat alle geroofde wapenvoorraden zouden worden teruggegeven. Het station van Cierna, waar het Tsjechoslowaaks-Russische top- overleg plaatsheeft. Sas van Gent en Westdorpe ont moetten elkaar gisteren op de grootste draaibrug van Europa. Pagina 3. Leen Jongewaard gaat de hoofd rol spelen in de film „Rijksweg 58" van John van den Kerkhof en Jaap Wolterbeek. Pagina 6. Suiker slecht voor de tanden en het lichaamsgewicht? Pagina 7. Eerst moeten de oorzaken van de rassenonlusten worden weg genomen, aldus de Amerikaan se vakbondsleider George Mea- ny. Pagina 9. Na een aantal- Franstalige zijn nu ook enkele Engels sprekende Afrikaanse landen met de E.E.G. geassocieerd. Pagina 11. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De ongeveer hon derd overgebleven Cubavaarders, die vorige week op Schiphol zijn ge strand hebben gisteren besloten tot een onbeperkte hongerstaking. Tijdens een demonstratie op de Dam gaven zij pamfletten uit, waarin zon der enig bewijsvoering wordt gezegd dat de Westeuropese luchtvaartmaat schappijen wel de mogelijkheden hadden maar weigerden'de jongeren naar Havana te vliegen onder poli tieke economische druk van de Vere nigde Staten. „Verschilen.de Westeuropese rege ringen hebben bij het idee dat Eu ropese jongeren van dichtbij de Cu baanse revolutie kunnen meemaken mgea)epen om te zorgen dat deze vluchten niet doorgaan", zo staat er letterlijk, „als de komende du^en geen oplossing wordt voorgesteld door een luchtvaartmaatschapij, zal een nieuw tastbaar bewijs aan de wereldopinie worden geleverd van de werkelijke toestand die wij aan de kaak stellen". Ongeveer een dertigtal hongersta kende jongeren hield zich gister avond op bij het monument op de Dam. De rest vertoefde op verschil lende plaatsen in de hoofdstad. (Van onze redactie buitenland) PRAAG. Welingelichte kringen in Praag meenden gisteravond dat het Russisch-Tsjechoslowaaks oyLrleg in Cierna vandaag zal worden voortgezet. Het thuisfront in Praag peurt hieruit de hoop dat beide partijen ook de Sovjet-Russische ernstig streven naar een akkoord- Het overleg in de vervallen bios coop van Cierna, aan de Russische grens was gisteravond laat nog steeds bezig. Aanvankelijk werd in Praag verwacht dat de besprekingen niet langer dan een dag zouden duren en dat nog gisteravond een communiqué zou worden uitgegeven. Later op de dag hadden de Tsjecho- slowaakse partijleider, Alexander Dubcek, en zijn collega uit Moskou, Leonid Brezjnev, een gesprek onder vier ogen. De twee afvaardigingen waren voor hun ontmoeting naar Cierna aan de Theiss gereisd, een kleine stad van 2.500 inwoners in Zuidoost-Slowakije, gelegen op slechts enkele kilometers van de grenzen met de Sovjet Unie en Hongarije. Naar verluidt was de plaats van samenkomst het „huis der cultuur", nabij het station waai' de trein met de Russische delegatie in de loop van de nacht van zondag op maandag was aangekomen. Tsjechoslowaakse en Russische vei ligheidsfunctionarissen hadden het .gebied hermetisch afgesloten. Alle leden van het Tsjechoslowaak se partijpresidium waren, overeen komstig het verzoek van Moskou, present toer. het gesprek om 10 uur plaatselijke tijd in de ochtend begon, Van het Russische politieke bureau lieten echter twee leden Polyansky en Kirilenko verstek gaan. Het ging er bij de besprekingen om, dat Dubcek en zijn medestanders de Russen er van moesten overtui gen, dat de huidige liberale koers van Praag geen gevaar behoeft te betekenen voor het communistische bondgenootschap in Oost-Europa. Ge- ruggesteund door een grote meerder heid van de bevolking hebben de Tsjechoslowaakse leiders bij voor baat verklaard, dat zij geen duim breed zullen wijken en zullen voort gaan op de ingeslagen weg. In Tsjechoslowakije was het giste ren overal rustig. Een voorgestelde staking uit sympathie met Dubcek en de zijnen ging op advies van de leiders in Praag niet door. Een commentator van radio-Praag meldde gistermiddag, dat in de Rus sische perscampagne tegen de nieuwe koers in Tsjechoslowakije enige ma tiging kon worden bespeurd. Hetzelf de was volgens hem ten aanzien van de Poolse bladen het geval. Alleen uit (Jost-Duitsland „blaast nog steeds ijs koude wind ons tegemoet", aldus de Tsj echische-comentator. Het Russische partijblad Prawda be schuldigde intussen de pers, radio en televisie in Tsjechoslowakije er nog van, dat zij „openlijk of heimelijk de samenwerking tussen de twee lan den willen besmeuren". Het blad noemde dit gevaarlijk voor de belan gen van Tsjechoslowakije. (Van onze correspondent) KAMPERLAND Aan het strand te Kamperland nabij de Jacobapolder is de 33-jarige A. van Vliet uit Rijs wijk door verdrinking om het leven gekomen. Hij was gehuwd en had twee kinderen. De heer Van Vliet, die niet goed kon zwemmen, werd door een golf slag c mverge trokken In dit verband werd er aan her innerd, dat dit land voor zijn oliever- bruik vrijwel geheel op de Sovjet- Unie is aangewezen, terwijl het voorts ruim tachtig procent van zijn Ijzererts en een groot deel van het nodige graan uit Rusland betrekt. De vrees dat de Russen misschien toch nog tot interventie in Tsjecho slowakije zullen overgaan als zij in Cierna niet hun zin krijgen, werd gisteren gevoed door berichten dat Sovjettroepen die zich na de mili taire oefeningen van de landen van het Pact van Warshau in juni verder naar Midden-Moravië zou den trekken. Ook is melding gemaakt van bewegingen van de in Oost-Duits- iand gelegerde Russische troepen in zuidelijke richting, naar de Tsjechi sche grens. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft maandag de hoofdredacteuren van de geschre ven en gesproken pers een lijst van onderwerpen doen toekomen die als geheim worden beschouwd en niet mogen worden aangeroerd ondanks de afschaffing van de censuur. De lijst telt 35 bladzijden. Op een tweede lijst van elf bladzijden wor den onderwerpen betreffende de landsverdediging opgesomd waar over wel mag worden geschreven. Op een persconferentie zal de minis ter de documenten toelichten. EEN GLOBEMASTER-vrachtvlieg- tuig van de Amerikaanse luchtmacht is zondagavond 40 km van Recife in Brazilië neergestort. De tien beman ningsleden verloren het leven. Het toestel was opgestegen van het Suri naamse vliegveld Zanderij. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 300 gram van 69 voor 59 U niet duur wet heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1