Al RUSSISCHE HETZE TEGEN PRAAG BEREIKT CLIMAX Tsjechische leiders manen volk tot kalmte Onrust in Zuid-Jemen Dorp huldigt zijn Tourwinnaar Anton van Duinkerken in Nijmegen overleden Staat van beleg na rellen in Michigan Algerije laat vrouwelijke passagiers vrij SPAANS BLAD OPNIEUW GESCHORST NA LANGDURIG ZIEKBED Vandaag afkondiging pauselijk document Eerherstel voor Evert Dolman Twee mannen verdronken citroenzuurtjes DAGBLAD VOOR ZEELAND (Van onze redactie buitenland) PRAAG De met spanning tegemoet geziene besprekingen tussen het Praagse partijpresidium en de Russische partijleiders staat op het punt te beginnen. Gevechten hij Aden Flosy Oproep Van gekaapte Boeing Zonnige perioden Pravda Eredoctoj anton van duinkerken NIEUWE STUDIE BLANK RACISME OORZAAK RELLEN Strooptocht 10$t JAARGANG No. 25876 Voor God, Koningin en Vaderland Hgivo i N.V. Uirg. Mi). Neorlandia ireetews Dr. W. A. J. M. Harkx ofdradacteurI. Leijendekkor Redactieraad J M. A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 'I Westende. Rureau: Breda - Relgerstraal 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 MAANDAG 29 JULI 1.9 68 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen-, HULST, Steenstraat 14 relefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN Potgieters treat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). KRITIEK OVERLEG BEGINT I VANDAAG Gisteravond zijn partijleider Dubcek en de andere delega tieleden met twee vliegtuigen vanuit Praag en Bratislava ver trokken naar het grensgebied van Slowakije met de Oekraïne. Op doorreis in het Slowaakse Kosice verklaarde Dubcek dat het overleg op Tsjechoslowaaks grondgebied zou worden ge houden. Terwijl de Sovjetrussische agitatie tegen Tsjechoslowakije gisteren een climax bereikte en de Tsjechische leiders hun koffers pakten bereikte ook de stroom van bijvalsbetuigingen van de kant van de gewone man in Tsjechoslowakije een lawine-achtig hoogtepunt. Vlak voor hun vertrek naar het ontmoetingspunt met de Sovjet-dele gatie zagen de Tsjechoslowaakse lei ders zich genoodzaakt het enthou siasme van de bevolking wat in te tomen door een oproep vooral kalm te te bewaren. Hoezeer dit nodig was bleek wel uit wat de Fravda gisteren schreef. De Russen weten thans niet beter of in Tsjechoslowaakije kan elk mo ment de contra-revolutie losbarsten. Minister van defensie Gretsjko gooide nog extra olie op het vuur door in een dagorder te verklaren dat „er in de Tsjechoslowaakse crisis uog maar weinig tijd over is". „In deze omstandigheden" zei Gretsjko, „is het de allereerste taak van de Sovjet-strijdkrachten hun gevechts paraatheid verder te vergroten. ADEN (Reuter) De regering van Zuid-Jemen heeft gisteren meege deeld dat sinds vrijdag bij Saeed, on geveer driehonderd km ten noord oosten van Aden gevechten worden geleverd met „antirevolutionairen en huurlingen". Verdere bijzonderhe- derheden over deze strijd, die als de ernstigste bedreiging van het be wind van president Qahtan Moham med Al-Sjaabi wordt beschouwd, werden niet bekendgemaakt. AUe leden van het nationale be- vrijdingsfront dat in Zuid-Jemen aan de macht is, zijn opgeroepen om wa pens in ontvangst te nemen voor de strijd tegen de antirevolutionairen. Alle militaire verloven zijn ingetrok ken en de militairen moeten zich on middellijk bij hun eenheden melden. In de regeringsverklaring werd ge zegd dat „reactionair Saoedi-Arabië, het kolonialisme, het imperialisme en de monopolistische oliemaatschappen" achter „dit verschrikkelijke kom- plot" staan. Hierbij zijn ook de „Zuidarablsche Liga" en ,.het front voor de bevrij ding van bezet Zuid-Jemen (Flosy) betrokken. (Dit zijn de politieke te genstanders van het nationale be vrijdingsfront). De volksrepubliek Zuid-Jemen ver kreeg vorig jaar november de onaf hankelijkheid na 128 jaar Brits be stuur over het gebied, de voorma lige federatie Zuid-Arabië. Het na tionale bevrijdingsfront nam het be stuur over na de strijd om de hege monie met de Flosy in zijn voordeel te hebben beslist. In Beiroet werden zaterdag be richten ontvangen dat Flosy onlangs een nieuw „revolutionair algemeen opperbevel" van 31 man heeft ge vormd, met als taak „alle mogelijke middelen te gebruiken om het dic tatoriale bewind van onderdrukking" van president Sjaabi omver te wer pen. 'A.P.) Algerije heeft zaterdag tien Israëllscke vrouwen en Kinderen, die met de gekaapte Boeing 2-. re'sden, vrijgelaten. Z'in per vliegtuig in Genève aangekomen. Van de groep maken de drie stewardessen deel uit. Er wor den nu nog twaalf mannen, van wie de zeven bemanningsleden, in Alge- ril6 vastgehouden De weersverwachting, meege deeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Wolkenvelden maar ook geleide- meer zonnige periodes en Jujna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en tempe'T Weinis: veran<lering in De oproep van de Tsjechoslo waakse leiders kalmte te bewaren kwaim nadat vele duizenden spon taan hun handtekeningen hadden gezet onder een bewogen oproep om tijdens de komende kritieke bespre kingen met het Russische Politbu reau, vastberaden en eensgezind het liberalisatieproces te verdedigen. Vol gens radio-Pra^ ondertekenden zelfs drommen Oöstduitse en Poolse toeristen met volle naam en adres de petitie. Wat de partijleiders echter vooral afschrok was een oproep vain twee Praagse bladen om vandaag een massale solidartteitsstaking van vijf minuten te houdien. Een dergelijke actie zou de Russen gemakkelijk kunnen provoceren tot ernstige re- pressailles, vooral in de uiterst ge spannen sfeer zoals die is ontstaan door de Russische hetze tegen Tsjechoslowakije. Ook Dubcek, die het politieke „spel" koel tracht te hoüden, zei zaterdag voor de tele visie opnieuw dat de partners im het Warschau-blok niet bang hoefden te zijn dat de vernieuwingen in Tsje choslowakije aan de kracht van het Pact afbreuk zouden doen. De „Pravda" schreef gisteren eveneens dat er wegens de nog toe genomen gevaren die de socialis tische verworvenheden in Tsjecho slowakije bedreigen, geen tijd meer te verhezen is. „De anti-socialis tische krachten binnen Tsjechoslowa kije en de imperialistische machina tie tegen het land nemen in omvang toe, maar de marxistische leninisten zijn vastbesloten de eenheid en vei ligheid van de socialistische gemeen schap te verdedigen", aldus het blad, dat opmerkt dat de fundamenten van het socialistische stelsel worden on dergraven onder het mom van „valse leuzen als democratisering en libe ralisering". (ZIE VERDER PAGINA 3) MADRID (APP) Het Spaanse blad „Madrid" Is door de minister raad opnieuw voor twee maanden ge schorst. De directeur van het blad, Miguel Angel Gonzalo, moet een tweede boe te betalen van 250.000 peseta's (on geveer f 1.400,-). Op 1 juni werd een verschijnings verbod van twee maanden opgelegd na publikatie van een artikel „Nee, tegen generaal De Gaulle", dat ook van toepassing kon worden geacht op het Spaanse staatshoofd Franco. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN. De schrijver Anton van Duinkerken (®5) is over leden. Van Duinkerken, wiens eigen naam W. J. M. A. Asselbergs was, stierf in de nacht van vrijdag op zaterdag na een langdurig ziekbed in het St.-Radboudziekenhuis te Nijmegen. Prof. dr. W. J. A. M. Asselbergs werd op 2 januari 1903 geboren in Bergen op Zoom. Van 1915 tot '2? volgde hij achtereenvolgens hel klein- en het grootseminarie van hel bisdom Breda, alvorens in 1929 aan de R.K. Leergangen in Tilburg Ne derlands te studeren. Willem Asselbergs, die reeds in zijn seminarietijd dichtte en publiceerde, was een van de voormannen van de indertijd veel omstreden „katholieke jongeren". Het blad van deze groep. „De Gemeenschap", heeft hij tot 1929 mede geredigeerd. Sinds 1927 was hij medewerker van het dagblad „De Tijd", waarvan hij in december 1929 redacteur werd. In 1933 werd Antor. van Duinkerken benoemd tot secre taris van de commissie voor schoni- letteren van de maatschappij der Ne derlandse letterkunde. Een jaar latei werd hjj redacteur van „De Gids". Op 7 november '37 werd hem hex eredoctoraat aan de universiteit van Leuven verleend. In maart 1940 volg de zijn benoeming tot bijzonder hoog leraar in de Vondelwetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden, van wege de Vondelstichting. Dr. Asselbergs werd in 1952 be noemd tot gewoon hoogleraar in de Nederlandse en algemene letterkun de aan de universiteit te Nijmegen. In het studiejaar 1964-'65 was hij rec tor magnificus van de Nijmeegse uni versiteit. De heer Asselbergs had zit ting in talrijke commissies. Zo nam hij in 1963 zitting in de programma raad van de Stichting Radio Neder land Wereldomroep. Anton van Duinkerken, die officie* in de orde van Oranje-Nassau was (1954), chevalier des palmes acadé- mique ('59) en commandeur in de kroonorde van België ('60), werd in 1966 onderscheiden met de P.O. Hooftprijs, de staatsprijs voor letter kunde. Hij heeft tal van essays, dicht bundels en andere werken gepubli ceerd. Radio en televisie hebben treffend aandacht besteed aan het overlijden van Anton van Duinkerken. Vooral het afscheidswoord van zijn vriend Jan Naaykens, zaterdagavond voor de tv, deed volledig recht aan karak ter en werk van de erudiete Berge- naar. Herinneringen aan Anton van Duinkerken van Dr. Hein Ruygers en Jos Pan- Imijsen zijn te vinden op pagina 3. VATICAANSTAD (A.P.) Het Vaticaanse persbureau heeft bekend gemaakt dat maandag een pauselijk document zal worden gepubliceerd. Dit heeft aanleiding gegeven tot de gissing dat dit wellicht eindelijk de uitspraak van de paus zal zijn over de geboortenregeling, xvaarop reeds zo lang wordt gewacht. Al weken lang lopen geruchten, volgens welke de paus spoedig zijn standpunt over het omstreden onder werp van de geboortenregeling ken baar zou maken. (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT Jan Janssen ls zaterdagavond op grootse wijze ge huldigd in zijn woonplaats Ossen- drecht. Duizenden waren op de been om hem toe te juichen. Op het plein voor het gemeentehuis kon de menigte (zie foto) via een ge sloten t.v.-circuit de huldiging van Janssen in de raadzaal volgen. Janssen kreeg van burgemeester Van Gils symbolisch een gedenk steen aangeboden. De gedenksteen, die vervaardigd wordt door de Oos- terhoutse beeldhouwer Niel Steen bergen, krijgt een plaats in de hal van de nieuwe bungalow, die Jans sen momenteel Iaat bouwen in Putte. (Zie verder sportpagina). (Van onze sportredacteur) BEEK Evert Dolman wilde eer herstel en hij heeft het gekregen. In een boeiende finale van het Neder lands kampioenschap wielrennen profs won de vorig jaar wegens een poging tot fraude bij het doping-on- derzoek gedekiasseerde Dolman de titel. Hij kegelde er een geweldige stunt van de Willem II-pIoeg mee omver. Bij de amateurs was het kampioen schap voor Fedor den Hertog, de van een zware val herstellende Amster dammer. Hij maakte er een indruk wekkend stuk werk van door de laat ste 25 kilometer alleen te rijden. Zijn solo kwam even in gevaar toen René Pijnen de achtervolging inzette, maar Den Hertog verhoogde op tijd het tempo. De dames-titel ging. voor de vierde achtereenvolgende maal naar Bella Hage. Meer over deze kampioen schappen in Beek op onze eerste sportpagina. HEERENVEEN (A.N.P.) Een In woner van Haskerdijken en een In woner van Scherpenzeel zijn in Oranjewoud verdronken aangetrof fen in een auto die omgekeerd in het water lag. De vierjarige Peter de Keizer is verdronken in een vijver in de Zwijndrechtse Buizerdstraat. Toen dreggen geen resultaat had, heeft men de vijver laten leeglopen. De vijfjarige Jacob Verheij uit Rot terdam is in Pernis bij het spelen van een steiger in het water van de Nieu we Maas gevallen. Toen het kind door de brandweer uit het water werd gehaald was het al dood. De 67-jarige F. Erfmann uit Rot terdam is verdronken toen hij bij Al- ghero op Sardinië in zee zwom. (Van onze redactie buitenland) GRAND RAPIDS/WASHING- TON Gouverneur George Rom- ney van de Amerikaanse staat Michigan heeft gistermorgen de noodtoestand afgekondigd voor het gebied van de stad Grand Ra pids (200.000 inwoners) na onlus ten in de negerwijk, brandstich ting en andere incidenten. In Gary (Indiana) trokken giste ren groepen jonge negers plunde rend door de stad. Dr burgemeester, zelf een neger, vroeg de Nationale Garde zich gereed te houden, maai wilde eerst zelf poolshoogte nemen alvorens die soldaten in actie te wil len zien komen. In Cleveland, waar in de afgelopen week de latente onrust in de Ame rikaanse steden zich voor het eerst weer op een gewelddadige manier manifesteerde, was het rustig. De commlssle-Kerner, na de ras- senonlusten van vorig jaar in Detroit en Newark door president Johnson belast met een onderzoek, heeft za terdag In een rapport de theorie ver worpen dat de onlusten door een handvol negers van het laagste al looi en agitatoren van hutten zouden zijn aangestookt en dat de meeste negers het met de plundering niet eens zouden zijn. Uit de studie blijkt dait ongeveer 18 procent van de negerbevolking In de oproerige gebieden hebben mee gedaan, dat deze groep representatief was voor die bewoners van de neger- ghetto's en dat de meerderheid vain de negers meent dat de onlusten lel den tot meer aandacht van de blan ken voor de omstandigheden waar onder de negers leven. Het rapport is opgesteld door onaf hankelijke onderzoekorganisaties valt de Amerikaanse universiteiten. Er blijkt uit dat het voorlopige rapport, waarin als oorzaken wooden opge geven nassenvoordeel en racisme on der die blanken en frustratie, onvol daanheid en vijandigheid onder d« negers, juist is geweest. De meeste mensen geven de voor keur aam de foutieve opvatting „om' dat daardoor de schuld geworpen kan worden op de individuele orde verstoorders en niet op de ongelijke behandeling die de minderheden in de ghetto's van blanke instellingen ondervinden". Aldus het rapport. De oolustsn in Grand Rapids be gonnen zaterdag met het uit auto's sleuren en mishandelen van een aan tal blamkem Daarop volgden brand stichtingen in merendeels leegstaan de huizen. Tot ernstige incidenten kwam het niet. Er werden wat ar restaties verricht, voornamelijk we gens overtreding van de inderhaast ingestelde avondklok. Brandweerlie den werden hier en daar met stenen bekogeld. Zondagmorgen werden ze ven branden geteld, waarvan niet een ernstig. Agenten van de ge meentelijke en staatspolitie patrouil leren door de straten van de on rustige wijken. In Gary vielen drie gewonden, waaronder één brandweerman. Drie hranden werden snel geblust. Onge veer 500 jonge mensen ondernamen een strooptocht door een aan de ne gerwijk grenzende winkelstraat. Hier en daar werd vanaf daken op de politie geschoten. vandaag voordcel 250 gram van 85 voor 75 niet duur we/ heerlijk AMSTERDAM Terwijl de ouders op visite waren en grootmoeder op paste, zag een 1-jarig kind kans zich gedeeltelijk los te maken uit het tuigje, waarmee het in bed lag en over de rand van het ledikantje klau terde. Het viel waarop het met het hoofd in het tuigje bleef hangen. De grootmoeder die een half uur te vo ren ook al eens was gaan kijken en toen het kind rustig slapende vond, trof de baby dood aan. DEN HAAG Prinses Beatrix, prins Claus en de kleine prins Willem- Alexander zijn van hun vakantie in Italië in Nederland teruggekeerd. Het prinselijk gezin arriveerde zaterdag op de vliegbasis Soesterberg. PARIJS De filmster Lilian Harvey in de twintiger en dertiger jaren als „Blonder Traum" het idool van velen en in tal van Duitse films met Willy Fritsch een „klassiek" liefdes paar vormend is op 62-jarige leeftijd in Cap d'Antïbes aan da Ri viera overleden. Britse van geboorte, groeide zij in Duitsland op en maak te daar carrière. Al voor het uitbre ken van de Tweede Wereldoorlog ging zij in Frankrijk wonen. lilian harvey Blonder Traum AMSTERDAM De zeven-Neder landse jongelui die door de politie autoriteiten in Joegoslavië werden vastgehouden na een vechtpartij, zijn weer in Nederland terug. Zij zeiden dat de vechtpartij een „pure minne strijd" was geweest. Van de door een messteek getroffen Joegoslaaf zeggen zij niets af te weten, EINDHOVEN Bij het ontploffen van een vat Carbodrip in de metaal- harderij van de DAF-fabrieken in Eindhoven zijn de 50-jarige A. van Rooy uit Eindhoven en de 24-jarige M. van den Heuvel uit Helmond ern stig gewond geraakt. De schade loopt m de tienduizenden guldens. OTTO HAHN atoompionier GOETTtNGEN In Goettingen overleed gisteren, na een langdurige ziekte, de 89 jaar oud geworden Duitse atoompionier Otto Hahn. In 1945, toen hij zich in Britse krijgs gevangenschap bevond, werd hem de Nobelprijs voor scheikunde toege kend. NEW YORK Bij een brand in de New Yorkse wijk Brooklyn is een heel gezin op één kind na om het leven gekomen: de- ouders en vier van hun vijf kinderen. Het vijfde kon ontsnappen via een brandladder. SYDNEY De 21-jarige Keith Free man die zich, na zijn schoonmoeder te hebben doodgeschoten, in een huis In Sydney verschanste met zijn 17- jarige vrouw en elf maanden oude kind als gijzelaars, is gisteren na een beleg van 24 uur door de politie overmeesterd. Agenten slaagden er kort te voren al in vrouw en kind te ontzetten. L.ONDEN Gordon Forde, de twee de Brit met een ruilhart, is zondag avond gestorven. Hij kreeg twee da gen geleden het hart van een ver keersslachtoffer. De 48-jarige patiënt was er voor de transplantatie begon al slecht aan toe. Hij is niet tot be wustzijn gekomen.

de Stem | 1968 | | pagina 1