VOOR FAMILIE- TOERISME Walcherse kust biedt te weinig sleeht weer Ook kort Fiva-Autorama Uitwisseling jeugdgroepen is van onschatbare betekenis WIJ WACHTEN OP MISS-POES ENGELSE SCHOLIEREN IN AXEL Driedaagse van Viissingen in augustus Even uitblazen mevrouw Economische Zaken geen commentaar Lord Mayor Liverpool Grondtransactie door Kroon goedgekeurd LEKKER KOKEN „Medicijn is geen limonade" GESHENKEN BEGRIP Onaangepaste liturgie oorzaak teruglopen kerkbezoek DRUK Bramenoogst begint ROND DE SCHELDE rdtopwlnterkap, polyes- r voor MGA-1600, Breda 334. GA-1600, nieuwe bekleding linnen kap, radio, racing, een. Laan van Mertersem Breda 40334. ïevrolet coapé impala '66 per - sport, showroom nw. ts aparts met alle mogelijke ■cessolres o.at radio, schuif- ïk, toerentellr etc., deze >er snelle en sportieve exclu. eve auto met pookversnel- ig is een unieke aanbieding gen speciale prijs, natuurlijk in le eigenaar. De Baronie, agenstr. 50. Wagenberg, i - 701 - inruil, financ. mo. dijk. elcrumgarage vraagt steeds inrijdingvrije auto's vanaf te koop. Min. Kanstraat 20. Breda, tel. 01600-39900. arma.nn Ghia 1500 '62, 2 FL s 1300 en 1500 Confort '65 '66, Simca 1000 '67, Renault 10 '67, Taunus 17M Super 5, Opel Rekord 1700 '66, VW !00 '65. 2 Fiats 600 '65 en '63 iat 1100 stationcar '65, Mer- ides Diesel 200 D '66. Alles ider garantie, betaling te re. ilen Garage Schljvenaar. Lan- iweg 8-10, Kruisland, tel. 467. e koop Simca 1100 1968, Sim. 1000 1963, Renault R 8 1965, enault R 4 1963, Skoda 1000 )85, Ford 12 M Combi 1964. iverse goedkope inruilwagens tn de jaren *58-'59-'60, nog in oed rijbare staat. Automo- ielbedrijf v, d. Helvel, Wes- irstraat 33, tel. 01672-650-651, lnteloord. Bromfietsen rSU brommer in prima staat, koop. Te bevr. wed. Mei. jossestr. 71, Boschkapelle. Reizen liegen naar Tokio, per trein aar Antwerpen, per schip aar Engeland. Waar u ook een wilt en hoe u wilt reizen, w reisbureau is: Wm H. [üller Co., Boul. de Ruyter L4, tel. 2322, Vllssingen en op ie weekmarkt te Goes. Lessen L0 autorijlessen voor f 47.50. Vervolg- en losse lessen f 6,50 Fonkelnieuwe V.W.'s, Bondsau- ;ori|school „De Centrale \anmeldlngsadressenBreda, Stationsplein 5, tel. 88718. Roosendaal, Boulevard 113 tel 4097. O'hout. Bredase- weg 33 tel 3371 Rijschool Quick. Nu 19 lessen E 00,-. Steeds dezelfde instruc- ,eur. Ook spoedcursussen. In [■aunus 17 M Super. Gratis ;heorieles. Tel. afspraak v.a. maandag 01195-262. VAMOR Rijschool „Succes" Taxi en verhuur met gratis theorie. Tel. 01140-3332 b.g.g. 3278. Vakantie V. S. Vakantie en Sport Bo. venstraat 53, Hoeven, tel. i9 - 457, iedere dag ook za terdags en zondags geopend van 10 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Alleen geduren de de opruiming Tago kam- peervouwwagens nieuw f 3290 nu f 2900. bagagewagens f 585 (RAI - TNO gekeurd) nu f 485, tenten van f 447 nu 8, inruil tenten vanaf f 100, caravans 4-pers. vanaf f 3295, Op alle andere artikelen 10 pet. tot 25 pet. korting; slaap zakken 12Ó0 gr. f 22,50 lucht- b'édden déssih f 22,50. Êëmbê- soek aan onze showroom ia nu ie moeite waard. iel is zonder meer v-o-l-m-a-a-k-L >9 bis, Breda, uur; za. tot 17.00 uur. WELKOM! )TE KLEUREN-MEUBEL- U ons even een briefkaart Nieuwe caravans, Kip - Ka* raat - Lely 2e hands cara vans, vouwcaravans. Autobe- irijf Go vers nv., Rooseveltlaan ■ïergen op Zoom, tel 01640* 3355-5929. 15 d. vliegreizen Spanje. Nog >laatsen beschikbaar v.a. 27-7 vekelijks, vertrek zaterdag- ivond. Calella, hotel voll. verz f 414,-. Malgrat, appartement v.a. f 319,-. Inl..en. boekingen bij onze boekingskantoren of: >NOG Planreizen Stationsplein 12. Oldenzaal. Tel. 05410 - 3566. Huwelijken Gescheiden arbeider, 56 Jaar wonende In West Brabant ccnnlsmaking met eenvoudig© Irrouw. Br. ond. no. 010994 K- Huisdieren r. k. nst Duitse herders met itamb., 6 w. Haagse markt 25. Ireda, tel. 35318. tashondenü Jonge to°xers' Duitse, herders, spaniels, vee- eels, pekingezen, dalmatiners, Iwergteckels en pinchers, Iwergpoedels, alle kleuren. Schotse collies (Lassies), miz. „Wasto", Kasteeldreef 81. Tilburg, 04250-24795. Landbouw 'ord 5000 met tussenbak, 12 ersnellingen van 400 m tot 17 km. Baldercabine en M<w- o-.i kooiwielen. Alles in ran nieuw; deskundig oegestaan N.V. Jac. de BaK- ;er, Kasteelplein 9, Breda, el 01600 34680 of 43258. 'e koop: beste volbloed, ram- ammeren in 3 geslachten ot 5 Pref. vad-ers en 5 tot lv- b ouders; vader 1550 S a*~" Preferent; 2 x kampioen en es. kamp van Gelderland, rroepen afstammeliingen ve nalen met I A prijzen be- roond. J. B. C. Daamen, Anna Hoeve". Leuth bij negen, tel. 8804 - 208. Diversen chieting op de ligSend' aterdag 27 en zondag 28 3 p 2 wippen bij V. de Caluwe, iraauw. Inleg 2,75, terug >-• (egln 3 uur. chieting zaterdag 27 JulL de Bakker, Kemseke.Faai. ooruit 2300 fr. Begin 3 iekenhuisverzekering onge. cht kwalen. Voor leeftijdi w onderd laar. AssurantieKa. )or G H. Vijgeboom, Gouve eurstraat 6—8, Sluis, telefoon Dl 178) - 590. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 JUL! 1968 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Walcherse kust, drukste toeristenoord van Zeeland, biedt bij minder goed weer te weinig „opvang". Die op vang mogelijkheden tot ver maak buiten het strand is vooral van belang voor het fa- milietoerisme. Niet alleen levert deze categorie het grootste con tingent vakantiegasten, het Wal cherse kustgebied, evenals trou wens overig Zeeland wordt door degenen, die bemoeienis hebben met het vreemdelingenverkeer juist als ideaal voor deze groep aangeprezen. Toch zijn gemeenten, VW's, par ticulieren en wat dies meer zij er tot op heden niet in geslaagd accommo daties te scheppen waar bij slecht weer gezinnen, vooral met jonge kin deren, toch nog prettige vakantie uren kunnen doorbrengen. Een pensionhouder in Valkenisse gaf ons als zijn mening, dat het hoogseizoen veel te kort is, hooguit een zestal weken, om voorzieningen op dit gebied, bijvoorbeeld een amu sementspark, rendabel te maken. In de kleine gelagkamer van zijn pension, onder aan het duin zaten vrijdagmorgen complete families rond de tafeltjes geschaard. Verve ling stond op de meeste gezichten te lezen. Zelfs stof tot gesprek bleek na het dagen lang „binnenzitten" niet meer aanwezig. Slechts het aandach tig observeren van elke nieuwe bin- nengekomene, zoals in de wachtka mer van een dokter, bleek nog een „bezigheid". Buiten schoven donkere sombere wolken over de volgepakte camping, een frisse wind bezorgde kippevel. Een bouwvakker uit Apeldoorn, die in Zoutelande op het punt stond naar huis terug te keren, betoogde, dat de „VVV-tjes" aan de Walcherse kust de handen ineen zouden moeten slaan om zodoende een behoorlijke familierecreatie te kunnen scheppen. Dat men dan van Domburg, Oost- kapelle enz. enige afstand zou moe ten afleggen, als bijvoorbeeld de accommodatie in Zoutelande zou ko men, leverde naar zijn mening niet het minste bezwaar op, omdat toch praktisch iedereen eigen vervoer heeft. Een caravanbewoner in Westka- pelle, die om toch wat van de zee te genieten,- met zijn kinderen een strandwandeling maakte, vond vooral het ontbreken van een ruime kan tine in de campings een gemis. In dergelijke ruimten zouden de kin deren en triV.wens ook de ouderen zich moeten xunnen vermaken met tafeltennis enz. Hij was eerder in een camping in Zoutelande geweest. Die had hij met zijn gezin verlaten omdat „dat kampeerbedrijf meer weg had 'van een slecht geoutilleerd woonwagenkamp". Een hotelhouder In Westkapelle wees er op, dat deze gemeente zo wat het meest te bieden heeft op het gebied van famliievermaak enz. van de gehele knst. Inderdaad vindt men er op een tereln bij elkaar een baan voor car ting, trampolines, een ruime midget- golfbaan, een speeltuin, een (kleine) kantine, enz. Probleem is echter, dat dit alles open en bloot onder aan de West- J v, c V ■0H MIDDELBURG Op een beroep van de gemeente Middelburg op een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij door dit college goedkeuring is onthouden aan een raadsbesluit tot aankoop en verkoop van gronden krachtens een overeen komst met Fina Nederland N.V. heeft de kroon het besluit van Gedepu teerde Staten vernietigd en aan het raadsbesluit alsnog goedkeuring ver leend. De gemeente zou enige percelen kopen aan de Korte Geere waarbij zij de verplichting aanvaardde tot verkoop aan Fina Nederland van een terrein van 1200 vierkante meter zo dra op het gebied, omgeven voor de Zandstraat, Pottenbakkerssingel en Achtersingel een parkeerterrein zou zijn aangelegd. Hoofdzakelijk hebben Gedeputeer de Staten aan dit raadsbesluit goed keuring onthouden op deze grond dat het gemeentebestuur van Middelburg de verlening van een bouwvergun ning in uitzicht had gesteld welke niet door het gemeentebestuur zou kunnen worden verleend zonder me- werking van Gedeputeerde Staten aan stedebouwkundige maatregelen. Het gemeentebestuur heeft daarna een nieuw besluit genomen inzake koop en verkoop van dezelfde perce len, maar onder gewijzigdé voor waarden. Op grond van de mening dat deze voorwaarden weinig ver schilden van de vorige hebben Gede puteerde Staten ook dit latere raads besluit niet goedgekeurd. Dit verschil in voorwaarden is thans door de kroon wel voldoende geacht. Zij meent dat in het onthouden van goedkeuring aan het eerste raadsbe sluit op zichzelf niet voldoende aan leiding kan worden ontleend tot het niet goedkeuren van het tweede raadsbesluit. De kroon zegt wel dat het in het algemeen bezwaar ontmoet in een raadsbesluit als dit toezeggin gen op te nemen welke slechts geho noreerd kunnen worden door het ne men van een besluit op grond van de wet op de ruimtelijke ordening, de woningwet of de wederopbouw- wet. Zij meent echter dat in dit geval niet vooruit wordt gelopen op pro cedures die zich kunnen voordoen en dat geen dringende reden bestaat om aan het raadsbesluit goedkeuring te onthouden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Ook 12 leden van de Fiva hebben een kort geding aange spannen tegen Autorama-Breda. Het dient op dinsdag 6 augustus voor de Utrechtse rechtbank en begint om kwart voor tien. Namens de Fiva leden, wier produkten bij Autorama ónder de vastgestelde verkoopsprijs worden verkocht, treedt op rnr. Martin Muller uit Amsterdam. Raadsman van Autorama is mr. Pas uit Den Haag. De twaalf fabrikanten, die in één stuk Autorama gedagvaard hebben, zijn: de N.V. Nederlandse Lucifers fabriek Handelsmaatschappij in Amsterdam, de n.v Buisman uit Zwartsluis, de n.v. Calvé-De Betuwe in Delft, de n.v. Com Company in Amsterdam, Douwe Egberts uit Utrecht, de n.v. Droste uit Haarlem In de zon zitten; een boek lezen; voor sommigen een Ideale vakan- tiebesteding. Anderen klagen dat er te weinig vermaak is. kapelse zeedijk is gelegen zodat, wanneer het gaat regenen of hard waaien het ook met dit amusement is gedaan. Natuurlijk zijn er Middelburg en Veere, „Ga je met je kinderen oude geveltjes kijken?", zo zei ons gram storig een rijksambtenaar die met zijn gezin in een uitpuilende camping bij Domburg verbleef. Zijn vraag was tevens antwoord. De wat oudere jeugd, de meesten „zelfstandig" op vakantie vermaken zich in het algemeen uitstekend, weer of geen weer. Vriendschappen zijn bij hen snel genoeg gesloten. Ook de oudere vakantiegangers zon der of met opgroeiende kinderen blij ken minder van het slechte weer te „lijden" doordat ze zich in het alge meen nog uitstekend weten te ver maken. Een blozende Duitser van middel bare leeftijd, met vrouw en haast volwassen dochter in een licht grijze welvaarts-Mercedes: „Als het geen strandweer is? Na, dan gehen wir in Viissingen naar de haven kijken, of bij Zoutelande een boswandeling ma ken, of Veere bezoeken Oder fischen am Strand." Toen vrijdagmiddag toch, zij het aarzelend, de zon doorkwam was het probleem als bij toverslag uit de Walcherse wereld. Bij Zomer en Keunlng in Wage- ningen is onlangs de 6e druk gereed gekomen van het „Neerlands Kook boek". Het bevat 1000 recepten meest al voor 4 a 5 personen berekend. Dit kookboek, indertijd door 3 lera ressen samengesteld voor het gebruik op huishoudscholen en cursussen, is opnieuw door hen bewerkt en aan gepast aan de hedendaagse smaak. Deze omvat naast reeds lang be staande Nederlandse gerechten, steeds meer buitenlandse, zoals In donesische, Spaanse, Italiaanse en Hongaarse, barbecue gerechten en fonduesauzen. Mochten de niet-alle- daagse schotels moeilijkheden opleve ren, voor de bereidingswijze ervan bezit het boek een uitgebreide reeks zwart-wit foto's en voor het opma ken van de schotels kleurenfoto's. Behalve kookboek is dit boek ook een leidraad voor elke beginnende gastheer of gastvrouw. Er worden adviezen in gegeven voor de feest avond thuis, het d'neetje of sou- Peetje dat u al dan niet officieel wilt geven. Het boek bezit verder een prakti sche indeling. Er staat een gewichts tabel in, een verklaring van kook- technische termen, an het maakt een indeling naar de hoofdsoort der ge rechten en een indeling naar alfabe tische volgorde. Elk recept staat vol ledig op één bladzijde, zodat u tij dens het werk niet hoeft om te slaan. Kortom, dit boek met een af- wasbare omslag is een plaats in uw keuken ruimschoots waard. Aansluitend op het artikel van gis teren wil ik wijzen op enkele andere gevaren die jonge kinderen bedreigen en die verband houden met eten, likken en proeven. Geneesmiddelen en cosmetica die onschuldig lijken kunnen voor kinde ren catastrofaal zijn. Asperine, la xeermiddelen, crèmes, haarwater, spuitbussen zijn de meest voor de hand liggende voorbeelden. De „ge wone" slaappoeder kan voor een kind dodelijk zijn. Soms brengt de aantrekkelijke vorm en kleur van me dicijnen het kind op de gedachte dat het snoepjes zijn. Daarbij komt nog dat het geneigd is alles wat vreemd voor hem is met de mond te onderzoeken. Het opruimen van de medicijnkast, het weggooien van alles wat niet meer gebruikt wordt i3 noodzakelijk. Doorspoelen in de w.c. is het vei ligst. Niemand zal zo onverstandig zijn om rattekruid voor het grijpen te laten liggen, maar waarom de chloorfles en het zoutzuur wel? Een slok hiervan heeft inwendige ver branding tot gevolg. In de natuur zijn veel giftige bloe men en planten. Kinderen moeten er op gewezen worden dat ze niets van wat ze op him zwerftochten tegen komen mogen proeven. Water heeft eveneens een grote aantrekkingskracht. Laat kinderen die niet kunnen zwemmen nooit al leen in de buurt van water. Zelfs een teil, hoe ondiep ook, kan een ge I vaar betekenen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Vijftig leerlingen met onderwijzers van de Rathbone Coun ty Primary School uit Liverpool heb ben een bezoek aan Axel gebracht. De groep werd ontvangen in het stadhuis. De gemeentesecretaris, die het gemeentebestuur vertegen woordigde, verwelkomde het gezel schap. (ADVERTENTIE) KORTE NIEUWSTRAAT 21 Hulst, tel. 2478 - 3558 b.g.g. 2209 (Van onze sportcorrespondent) MIDDELBURG De ren- en tour club „Theo Middelkamp" is er na nogal wat strubbelingen in geslaagd de Driedaagse van Vllssingen rond te krijgen. Op dinsdag 13, woensdag 14 en donderdag 15 augustus wordt er een avondcriterinm voor amateurs verreden over een afstand van 80 ki lometer op de beide eerste dagen. De laatste race telt 100 kilometer. De start vindt plaats telkens om half zeven. Op het industrieterrein ten noorden van de President Roo seveltlaan is een parcours van 1500 meter gevonden, dank zij de mede werking van de Vlissingse politie. Ook de Zeeuwsch-Vlaamse plaatsen Sluis en Sas van Gent organiseren na een onderbreking van heel wat jaren dit seizoen weer wielerwedstrij den. In Sluis komen op 24 augustus nieuwelingen en aspiranten aan de start, terwijl Sas van Gent ter gele genheid van de kermis op 3 septem ber amateurs laat vertrekken. Regelmatig komen er groepen schoolkinderen uit Engeland naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij overnach ten in de jeugdherberg „Bleije Ha- ghe" te Axel en maken van daaruit verschillende tochten. De heer Van den Bosse sprak over de banden, die ontstaan zijn tussen de Engelsen en de gemeente Axel- Het contact begon al, toen na de tweede wereldoorlog Engelse mili tairen in de gemeente gelegerd wa ren. Al spoedig kwamen Engelse kinderen voor een verblijf in de jeugdherberg. Het hoofd van de Rathbone Coun ty Primary School had een brief van de Lord Mayor van Liverpool voor de burgemeester van Axel meege bracht. De Lord schreef onder meer, dat hij de uitwisseling van jeugd groepen van onschatbare betekenis achtte voor een beter wederzijds be grip over onder meer verschil in leefwijze. Hij liet zijn hartelijke groeten overbrengen aan de Axelse bevolking. De gemeentesecretaris op zijn beurt vroeg de scholieren een ant woordbrief voor de burgemeester van Liverpool te willen meenemen. Hierin schreef de waarnemend burgemeester, wethouder M. L. M. Ysebaert, dat hij overtuigd was van het belang van dergelijke bezoeken „voor de culturele betrekkingen tus sen de inwoners van beide landen en voor de algemene ontwikkeling van de jeugd". Als aandenken werden een vaan tje met de Axelse vlag en enkele folders aangeboden. BREDA (KNP) Ruim 5000 van he 8000 deelnemers aan de Pastorale Gesprekken, die onder het motto „Saamhorigheid" het afgelopen win terseizoen in het bisdom Breda zijn gehouden, zijn van mening dat de reden waarom het zondagsmisbe zoek blijft teruglopen, ondanks de liturgische vernieuwing en de mo gelijkheid ook zaterdagavond zijn zondagsplicht te vervullen, vooral moet worden gezocht in liturgische praktijken, die het kerkbezoek on aantrekkelijk maken. Deze groep heeft echter grote waardering voor de ruimte voor vrijheid en eigen ver antwoordelijkheid, die de kerkelijke leiding geeft. Eern andere groep van ongeveer 1300 gespreksdeelnemers is teleurge steld over de verdere teruggang in het zondagsmisbezoek. De gelovigen 'worden ongeloviger en gemakzuchti- ger vindt men. De kerkelijke lei ding laat het volgens hen afweten. Tenslotte zijn ruim 1500 gespreks deelnemers van mening dat de hoofd oorzaak van het teruglopen van het kerkbezoek ligt in de onaangepaste en achterhaalde liturgie. Deze sluit niet aan op het leven. De huidige vernieuwing is halfslachtig, zo zegt men. In deze groep is de kritiek niet mals: „De diensten worden in te hoogdravende taal gehouden, hoe wel de volkstaal al een verbetering was. De preken zijn vaak niet te vol gen. Er zijn te weinig priesters die de mensen echt iets te zeggen heb ben, ofwel ze kunnen het de mensen niet zeggen. De predikant moet voor al actueel zijn en de mensen boeien met gewone woorden. „Het is om te huilen wat daar gebeurt zo staat in een van de verslagen waar om geen gesprek of alleen een goede preek dan dat gewinkel daar voor aan?" In totaal werden 5 vragen behandeld in 700 groepen, waarvan naar schatting 16 procent gemengd kerkelijk was samengesteld. de n.v. Duyvis uit Koog aan de Zaan, de Coöperatieve Condensfa- briek Friesland uit Leeuwarden, de n.v. Heinekens Bierbrouwerijen uit Amsterdam, de n.v. Honigs Merkar tikelen uit Koog aan de Zaan, de n.v. Nestle en de n.v. Persil, beiden uit Amsterdam. Deze fabrieken vragen de rechter om Autorama onmiddellijk verkoop onder de vastgestelde prijs van hun produkten te verbieden, tegen een boete van 250 gulden per overtre ding. Het ministerie van economische zaken in Den Haag tekent hierbij aan: „Wij volgen de ontwikkelingen rond Autorama met belangstelling, maar ze zijn nog te jong om er nu al commentaar op te geven. In elk geval is de collectieve verticale prijsbinding (een groep fabrikanten stelt de verkoopsprijzen van haar produkten vast) enkele jaren gele den bij de wet verboden. Een uit zondering werd gemaakt voor de le vensmiddelen-branche. Fabrikan ten konden tegen de beslissing, de verticale prijsbinding op te heffen in beroep gaan. Dat hebben er veel ge daan. De Fiva heeft deze ontheffing gekregen. De leden, die bij de Fiva zijn aangesloten, mógen dus officieel hun prijzen voorschrijven". Unilever is geen lid van de Fiva en dus ook niet de Levers Zeep Maatschappij, die eveneens een kort geding tegen Autorama heeft aange spannen. Wettelijk mag deze maat schappij geen verticale prijsbindings- politiek voeren. De Bomé, het prijs- kartel van de parfumerie- en cosme- ticafabrikanten heeft eveneens ont heffing van het prtjsbindingsvérbod gevraagd. Maar dat is, op 28 mei, in hoger beroep door het college van beroep voor het bedrijfsleven afge wezen. Dit houdt in, dat de Bomé nog twee maanden na de uitspraak haar verticale prijsbinding mag handhaven. Deze termijn loopt mor gen af. Bomé heeft géén kort geding aangespannen tegen Autorama, maar de zaak wèi onder druk gezet. (Van onze correspondent) KAPELLE De eerstelingen van de bramenoogst 1968 beginnen rijp te worden. Sinds enkele dagen zijn er telers die een kleine hoeveelheid bramen konden aanvoeren op de vei ling in Kapelle-Biezelinge. De handel betaalde daar steeds rond f 1,- per doos van 250 gram voor. Verwacht mag worden dat in de loop van de komende week het aanbod geleide lijk aan zal gaan toenemen, om in de maand augustus haar hoogtepunt te bereiken. Met Zaltbommel is Ka- pelle en omgeving het belangrijkste Nederlandse teeltcentrum van bra men. Het vorige jaar was er op de veiling in Kapelle een aanvoer van 500 ton van dit produkt. Bij een lan delijke aanvoer van 1100 ton. Het gewas staat er dit jaar heel goed voor. TN ONZE JEUGD kenden wij een palingvisser. Dat was een man als een eik, die pruimde, een barbaars dialect sprak en om wiens gestalte het aureool van het grote avontuur hing. Het is helemaal misgegaan met hem. Het be gon er mee, dat hij op zijn schip toeristen toe liet, die met behulp van lijntjes met haken, enorme ladingen oneetbare horsmakrelen vin gen. Tijdens de vaartochten plachten zij, staande naast de stoere palingvisser, zich te laten foto graferen met de grootste exemplaren van hun buit. Op en kwade dag begon de palingvisser geld te vragen voor dit poseren. Voor een gulden legde hij de hand op de schouder van de ama teurhengelaar met wie hij op één plaatje kwam te staan, en voor een knaak hield hij sloom lachend, een kleiner horsmakreeltje omhoog. De bezitter van zo'n foto kon dan zijn familie thuis vertellen: „Kijk eens: mijn makreel is nog groter dan die van deze beroepsvisser!" Het ging nog meer bergafwaarts met de paling visser. In zijn dorp kwam een WV, die wel brood zag in de wonderbare visvangsten per originele kotter. De schipper kreeg subsidie, mits hij als ze op de bree-veertien waren folders van de badplaatsen lang» de kust wilde uit reiken en enige toelichting wilde geven omtrent het hotel- en pensionwezen ter plaatse. De palingvisser dééd het Ik zal u zijn verdere afgang besparen, maai u alleen zeggen, 'dat hij zich thans van een accordeon heeft voorzien, en dat hij samen met twee als vissers vermomde knapen uit Hengelo, op kermissen door het hele land optreedt. Hij kan geen kotter meer zien. Hij wordt er zeeziek van, zegt hij. De moraal van dit verhaal is, dat je nooit te gek moet doen in dit leven. En ik héb het n verteld, omdat er in het Zeeland van vandaag een rage opgeld doet, die gedoemd is op den duur een lachertje te worden. De rage betreft het kiezen, benoemen en introniseren van „mis sen". Geen stille missen of hoogmissen, maar vrouwelijke missen. Op verschillende plaatsen in de provincie kiest men bijvoorbeeld een „miss Toerist" een meisje dat in haar titel al een tegenspraak bergt. Immers, „toerist" is per definitie mannelijk. Maar dat is nog niet het ergst. Op Schouwen schijnt het te zijn voorgekomen, dat een lang harige schoonheid uit Sloten (bij Amsterdam) op het punt stond om tot „Miss IJsco-eter" of zoiets te worden gekozen, toen kwade tongen beweer den, dat het helemaal geen „miss" was, doch een langharige jongen, die het eerzame beroep van grammofoonplatenverkoper uitoefende En ook dat is nog niet het ergste. Veel be roerder is, dat je niet weet waar je blijft met je „missen". In Bruinisse stonden ze op het punt een „miss Mossel" te kiezen, toen men bij de VW ontdekte, dat er waarschijnlijk geen meisje was, dat dit predikaat zou willen voeren. Ze maakten er, zonder veel fantasie, toen maar gauw een „mosselprinses" van. Op grond van soortgelijke motieven beschikt Goes niet over een „miss-Peer" of een „miss Golden Delicious", maar over een „fruitfee". waar men tijdens een vismaaltijd een „miss" wil kiezen, die (zie het geval Bruinisse), uiter aard niet met de titel „miss Vis" kan worden vereerd, om welke reden ze in Breskens het platgetreden paadje maar weer zijn ingeslagen, en nu met een„miss Toerist" voor de dag willen komen. Het is duidelijk, lezersschaar (knip-knip!), dat de sjeu in het miss-wezen er af is. Wat wil je ook? Een „Miss Lampvoet" bij de Vitrite, een „Miss Stikstof" bij de N.S.M. en een „Miss Kilo watt" bij de PZEMhet kan toch eenvoudig niet meer? Laat ons daarom geduldig wachten op het definitieve einde: de verkiezing van een officiële miss-Poes! Het merkwaardigste broedgeval in Zeeland heeft zich voorgedaan in Westenschouwen. On der de grote strandtrap had zich een fitissen paartje gevestigd (fitissen zijn vogeltjes). Uit een ietwat tochtige liefdesverhouding ontwikkel den zich vijf eitjes en vervolgens vijf jonge vogeltjes, die dezer dagen met een eenvoudig dankwoord op de lippen, op eigen kracht de wereld ingevlogen zijn. Ais u een hoestend vogeltje tegenkomt... een fitis uit Westen- schouwen! De sportvissers op het Veerse Meer en de be- roepsvissers op de Oosterschelde vertellen barre verhalen. Hoofdpersonen in die verhalen zijn telkens opnieuw: Belgische watertoeristen, die voorzien van snelle boten de visgronden afstro pen. Op het Veerse Meer (aldus de geruchten) vangen zij met behulp van netten de forellen bij tientallen tegelijk weg en verkopen die in hun vaderland. Op de Oosterschelde lichten zij pa lingfuiken. Wat dit laatste betreft; de politie heeft er inderdaad twee betrapt. Zij hebben gruwelijk achter het net gevist. Hun bootje is aan de ketting gelegd en zij hebben een sym pathiek briefje van de officier van justitie te wachten De commissaris van de koningin in Zuld- Holland. mr. J. Klaasesz, heeft in Stellendam een nieuwe vismijn geopend. HIJ verklaarde, sprekend over schadevergoedingen ex artikel 8 Deltawet: „Dat wij in Nederland een ministerie van Landbouw en Visserij hebben, wil nog niet zeggen dat je er ook boter bij de vis krijgt..." Pastoop Snel van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus in Middelburg schrijft in het parochieblad: „De mis van acht uur in de week wordt regelmatig meegevierd door twee paro chianen plus de koster en zo af en toe een mis dienaar. Als ik aan hef eind van de mis zeg: „Gaat nu ALLEN heen in vrede", dan kijk ik de menigte" zo wel eens aan Voor de beide lezers van deze rubriek (mijn moeder en mijn vrouw) volgt hier een dienst- mededeling. Wegens vakantie is de firma Tomaso drie zaterdagen gesloten. Postadres: de derde alp van links, naast de bergbeek, gele tent, Oosten rijk. Plezierig hoor! TOMASO

de Stem | 1968 | | pagina 5