11 Sterven in Biafra BEWOGEN BEROEP OP TSJECHISCHE LEIDERS MINIMUMPRIJS JAMIN Opel Rekord nu 7995.- Woensdag gesprek Moskou-Praag? EINDELIJK ZOMERS WEEKEND Geen akkoord over voedsel- aanvoerlijnen Huurlingen in Rhodesië Rond negen gulden per fles Zestal misleidt juwelier buit f 150.000 DAGBLAD VOOR ZEELAND TROEPEN „ONZINNIG" „U schrijft een beslissende bladzijde in het geschiedenisboek van Tsjeehoslowakije Bakermat Ongeduld Jongen in put gestikt Teruggetrokken Posthuma: Ik hoop op een raffinaderij in Terneuzen of Vlissingen Machinefabriek sluit: ontslag voor 28 man IN AMSTERDAM Rush bitterkoekjes Voor God, Koningin en Vaderland 108e JAARGANG No. 25875 Uitgave: N.V. Uitg. Mij Neeilandla Directeur: Dr. W A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen] Postgiro J114111 j^e'au voo, de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HUIST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). bU> ZATERDAG 27 J Uil 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (exd. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. DUBCEKGEEN REDEN TOT* WANTROUWEN Een stervend kind in het ziekenhuis van het Umuagu-vluchtelingenkamp in Biafra. Het kind heeft alle symptomen van „kwashiorkor" het Biafraanse woord voor proteinegebrek". (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Eindelijk is er beter zomerweer op komst. Een sterk ho- gedrukeentrum dat tien dagen boven de Britse eilanden heeft gelegen is nu in beweging gekomen. Een kleine ver plaatsing naar het oosten zou het vo rige weekeinde al zomerweer gebracht hebben, maar dit hogedrukgebied kwam toen niet verder. Hierdoor bleven wij in de koude, noordelijke stroming liggen. Inmid dels stijgt nu de barometer in geheel West-Europa, en gaat de koele wind afnemen. Het zal dit weekeinde over wegend zonnig blijven, waarbij de temperaturen in Brabant en Zeeland tot 20 a 23 zullen stijgen. Het kan het begin worden van een periode met wat warmer zomerweer, zodat de juli maand volgende week toch nog een zomers afscheid kan nemen. In zijn geheel genomen is deze maand wel een teleurstelling geweest met te veel regen, nog te weinig zon, en te lage ^dagtemperaturen, want deze zijn a het tropische begin van de maand maar enkele dagen boven de 20 gra den gekomen. (Van onze redactie buitenland) NIAMEY/LAGOS De voorbe reidende vredesbesprekingen tussen Nigeria en Biafra in Niamey hebben gisteren niet tot overeenstemming geleid over aanvoerlijnen voor voed sel voor de Nigeriaanse oorlogsli nies. President Hamani Liori van Ni ger zei dat de partijen het slechts eens konden worden over enige pun ten van het hulpprogramma. De volgende agenda voor vredesbe sprekingen is door beide partijen aangenomen: maatrgelen voor een duurzame regeling, voorwaarden voor stopzetten van vijandelijkheden en o concrete voorstellen voor het vervoer van de hulpvoorraden naar de burgerslachtoffers. Radio-Biafra meldde gisteren dat Biafraanse troepen een krachtige aanval van de federale Nigeriaanse troepen op de stad Onitsha hebben afgeslagen. Ook in de sector Aba zou een federaal offsensief zijn vastgelo pen. Radio-Nigera meldde gisteren dat driehonderd Biafraanse soldaten naar de federale troepen zijn overgelopen. (Van nnze redactie buitenland) PRAAG/MOSKOU „Er bestaat geen reden tot wan trouwen. Integendeel, een ze ker optimisme, een sterk ge loof in onze goede zaak en vertrouwen zijn nodig om bij de komende besprekingen de vrees van onze vrienden weg te nemen". Dit zei gisterenmiddag de Tsjechische partijleider Alexan der Dubcek in een toespraak tot Praagse arbeiders. Dubcek en de Tsjechische leiders werden gisteren opnieuw overstelpt met telegrammen waarin particulie ren, bedrijven en verenigingen de lei ders hun steun betuigden in deze kri tieke fase van de Tsjechische ge schiedenis. De bevolking is uiterlijk kalm, maar de spanning is onder de psychologische druk van Moskou uitermate groot. Een Tsjechische vrouw drukte 't gisteren zo uit: Ik zal 'n naar gevoel op mijn maag blijven houden, tot we weten dat Dubcek ons erdoor heeft gesleept. Intussen staat de datum waarop de besprekingen tussen de Russen en Tsjechen zullen beginnen nog niet definitief vast. Volgens welingelichte kringen in Praag zullen de Russische en Tsjechische leiders elkaar woens dag voor het eerst ontmoeten. De Russische troepen zullen tot na het overleg in Tsjeehoslowakije blijven ter bescherming van de leden van het Russische polibureau. De Russische premier Kosygin heeft de Tsjechische minister van handel, Vaclav Vales verzekerd, dat Rusland geen economische druk op 'Tsjeehoslowakije zal uitoefenen tij dens de besprekingen tussen Praag en Moskou. Vales zei dit op een pers conferentie in Praag vlak na zijn terugkeer uit Moskou. Vales zei dat hjj in Moskou met de Russen ge sproken had over de handelscontrac ten op lange termijn. De berichten dat partijleider Dub cek donderdag bij een stemming over zijn politiek jegens de Sovjet-Unie in 't Tsjechische partijpresidium een nederlaag zou hebben geleden, zijn gisteren door een woordvoerder van het centrale comité „belachelijk en onzinnig" genoemd. De stemverhou ding vijf voor en zes tegen, waar melding van was gemaakt, was al een onmogelijkheid daar een van de (progressieve) leden, dr. Josef Spa- eek, ziek was en daardoor niet op de bijeenkomst tegenwoordig kon zijn. Het presidium telt elf leden. ALGIERS (Reuter) In België zijn kortgeleden 80 tot 100 buiten landse huurlingen geworven om te vechten voor het regime van Ian Smith in Rhodesië. Dit heeft de Al gerijn Mohammed Sahnoun, onder secretaris-generaal van de organisa tie voor Afrikaanse eenheid (OAE) in een vraaggesprek met het officiële Algerijnse persbureau APS. De Rhodesisc-he premier lam Smith is gistermorgen naar Zuid-Afrika vertrokken. Hij zal daar besprekin gen voeren met de Zuidafrikaamse premier Vorster. (Van onze redactie buitenland) PRAAG Het blad van de Tsjechische schrijversbond, „Li- terarni Listy", heeft gisteren een bewogen en dramatisch be roep gedaan op het presidium van het centrale partijcomté, bij de komende kritieke bespre kingen met het Russische polit bureau vastberaden en eensge zind het liberaliseringsproces te verdedigen. „Het missen van deze enige kans zou voor ons een ramp, voor u een schande zijn. Wij vertrouwen op u", zo staat in de oproep, uitgegeven in een speciale editie, die in Praag in enkele uren was uitverkocht. In de oproep wordt o.a. gezegd: „Kameraden, wij schrijven u aan de vooravond van uw ontmoeting waarbij u het lot van ons allen in handen zult hebben. Zoals zo vaak in de geschiedenis der mensheid zul len ook ditmaal enkele mannen over de weg voor miljoenen beslissen. Dat is heel zwaar, en door onze steun willen wij uw taak verlich ten. De geschiedenis van ons land in de laatste eeuwen is die van on vrijheid. Met uitzondering van twee kleine onderbrekingen waren wij veroordeeld, ons nationale bestaan illegaal op te bouwen, enkele ma len stonden wij op de rand van in eenstorting des te meer hebben onze volken in 1945 het socialisme begroetmaar het was een on volkomen socialisme, dat de arbei dersklasse geen scheppende vrijheid heeft gebracht". „Wij hebben echter voor die vrij heid gevochten, en wij begonnen die na januari van dit jaar te vinden. Het tijdstip is aangebroken, dat onze partij na tientallen jaren weer de bakermat van hoop, en niet slechts voor ons, geworden is. Het tijdstip is aangebroken, waarop wij de we reld het bewijs kunnen leveren dat het socialisme niet alleen maar een instelling voor onderontwikkelde landen-is, maar het enige alternatief voor de hele beschaving". De oproep vervolgt: ,Wij hadden verwacht dat ons vernieuwingspro ces in het hele socialistische kamp met sympathie zou worden begroet. Maar in plaats daarvan zijn we van hoogverraad beschuldigd. We heb ben ultimatums gekregen van vrien den, die door hun uitlatingen steeds duidelijker blijk gaven van hun on bekendheid met onze ontwikkeling en onze situatie. We worden van misdaden beschuldigd die we niet begaan hebben. Er wordt ons iets ten laste gelegd, wat we niet gedaan hebben en ook niet doen". boemerang op onze rechters terug zal slaankameraden, verhinder dit gevaar want het is uw histori sche taak. Het is uw taak, de lei dende vertegenwoordigers van de Sovjetrussische communistische par tij ervan te overtuigen, dat het ver nieuwingsproces in ons land voltooid moet wordenalles wat we be reiken willen valt in drie woorden samen te vatten: socialisme, ver bondenheid en soevereiniteit". In het verdere verloop van de op roep wordt op de verbondenheid met de Sovjet-Unie gewezen en be toogd, dat het gezag van de commu nistische partij in Tsjeehoslowakije nog nooit zo groot is geweest als in de laatste dagen. „Zeg de kamera den dat wij vrijheid, vrede en tijd nodig hebben om nog betere en nau were bondgenoten te kunnen wor den dan wij ai waren", wordt ge zegd. „Over ons hangt de dreiging van een onrechtvaardige bestraffing die, als ze wordt uitgevoerd, ais een De oproep noemt alle leden en plaatsvervangende leden van het partijpresidium met name en spreekt de veronderstelling uit dat niet allen dezelfde mening hebben. „Enkelen van u, die voor de ver nieuwing gestreden hebben, worden nu scherp over hun vroegere fouten gekritiseerd. Ilat is het lot van po litici, maar de afgelopen zeven maanden hebben getoond dat nie mand kritiek in bloedige wraak zal omzetten. Het zou tragisch zijn wan neer de persoonlijke gevoelens van DUBCEK enige kans enkelen van u over het verantwoor delijkheidsbesef voor een volk van 14.361.000 burgers zouden zegevie ren handel, eensgezind en ver klaar en verdedig gemeenschappe lijk de weg die wij zijn opgegaan en waarvan wij niet willen afwijken, zolapg wij leven". Dé oproep eindigt met de vast stelling, dat „wij met grote aan dacht de besprekingen zullen vol gen", „met ongeduld wachten wij uw berichten af. Denk aan ons. U schrijft een beslissende bladzijde in het geschiedenisboek van Tsjeeho slowakije. Schrijf ze eervol en dap per". (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG 'In kringen van distillateurs, drank- en wijnhandelaars verwacht men algemeen, dat binnenkort een mini mumprijs voor jenever zal worden vastgesteld. Die prijs zou rond de .negen gulden per fles komen te liggen, zowel wat de „witte" jenevers als wat de klassieke merken betreft. Naar uit vakgroepen verluidt, zou het ministerie van Sociale Zaken be slist geporteerd zijn voor een minimumprijs, omdat met name de jenever geen „boks-artikel" mag worden. Op Economische Zaken daarentegen wordt het principe van de „vrije» concurrentie" gehuldigd: geen minimumprijzen dus. Een compromis schijnt nabij te zijn, met als resultaat zoals in de aanhef gemeld een minimumprijs van rond de negen gulden. HEERLEN (ANP) De 10-jarige Jan de Bie uit Kerkrade is gistermid dag bij het spelen in een zeven meter diepe rioolput geklommen en gestikt. Het jongetje was met twee vriendjes ami het spelen en wilde een blikje uit de put halen. Beneden werd hij bevangen door de gassen. Een en ander is het gevolg van het groeiende marktaandeel, dat de witte jenevers wisten te veroveren. De „Vereniging der Verenigde Distalla- teurs" die zich „de bond van bona fide distillateurs en groothandelaars" noemt heeft de aangesloten leden verboden te kopen van of te leveren aan niet bij deze bond aangesloten leden. Deze vereniging stelde terzake mi nimumprijzen vast en bepaalde ook de grootte van de (lang niet malse) boetes, die haar leden konden oplo pen bij overtreding van de bepalin gen van dit artikel. Een felle juridische strijd is gaan de tegen dit prijzenartikel. Zo lang er echter nog één zaak in hoger be roep dient tegen de onverbindend- verklaring van dit kartel, blijft het in stand. De teneur is niettemin duide lijk; afspraken binnen het kartel wor den links en rechts geschonden, 'soms onder druk van (buitenlandse) pro ducenten. Vrijmoed uit Schiedam heeft zich ongeveer een jaar geleden uit de „Drawij" Stichting van drank- en wijnhandelaren teruggetrokken. Die stichting was in oktober 1955 in het leven geroepen door vertegen woordigers van de georganiseerde dis tillateurs, grossiers en slijters. Het doel was zoals in de statuten om schreven de geregelde handel in gedistilleerd te bevorderen. „Dit kar tel is een aflopende zaak met achter lijke voorschriften" heeft de heer Vrijmoed onlangs verklaard. Over Het kartel van de „Vereniging der Verenigde Distillateurs" schijnt hier en daar in soortgelijke termen te worden gedacht. Men weet in deze kringen, dat o.a. de heer Vrijmoed een paar- ton heeft gereserveerd om goede installaties te hebben voor de fabricage van goedkope jenever. Een aantal bij „de bond" (de Vereni ging van Verenigde Distillateurs) aangesloten leden lonkt niettemin naar die witte (goedkope) jenevers, als Romeo naar Julia. Men overweegt in deze kringen om naast het assor timent van erkende merken ook de zgn. „witte" jenever te brengen. Over het verschil tussen „witte" en merken-jenevers bestaan velerlei me ningen. Algemeen wordt erkend, dat hoogwaardige merken-jenevers via de „warme weg" worden gestookt met uitstekende grondstoffen. Of de „wit te" dan op andere wijze bereid zouden zijn? „De nabewerking gebeurt iets sneller", zegt men in deze kringen, daarbij toch wel accentuerend, dat ook de witte jenevers uitstekend te consumeren zijn. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse havendirecteur ir. F. Post huma ziet bij de aanleg van een olie pijpleiding Rotterdam-Antwerpen gunstige perspectieven voor de in dustriegebieden Moerdijk, Terneuzen en Vlissingen-Oost. „Ik zou het toe juichen als er in Terneuzen of in Vlissingen-Oost nog eens een olieraf finaderij zou komen". Dit zei ir. Posthuma gistermiddag in een commentaar op de berichten uit Antwerpen over de besluitvor ming rond deze pijpleiding. Ir. Post huma wees er nog op dat het indus triegebied Moerdijk op een kruispunt van pijpleidingen komt te liggen. „Ik geloof dat de pijpleiding Rot terdam-Antwerpen er komt", aldus ir. Posthuma. Hij becijferde ook het nut tig effect voor de Rotterdamse haven: „een bedrag van jaarlijks zeker 4,5 miljoen gulden aan havengelden". Naar aanleiding van de denkbeel den van schepen Delwaide van Ant werpen over een gemeentelijke be lasting op per leiding aangevoerde olie zei ir. Posthuma: „Ik zou het in zijn plaats niet doen". Rotterdam heeft zich, zo vervolgde de havendi recteur, steeds op het standpunt ge steld, dat de haven een dienstverle nend bedrijf is, dat zijn diensten zo goedkoop mogelijk ter beschikking moet stellen. Een belasting zou het voordeel voor de petrochemische irr- dustrie goedkopere olie weer ge deeltelijk terugnemen. (ZIE OOK PAGINA 9) Er wordt te weinig gedaan voor het familie-toerisme aan de kust van Walcheren, vindt het meren deel van de bezoekers. Pagina 5.- I Toon Hermans huivert als hij aan Broadway denkt. Pagina 7.' Minstens vijf Amerikaanse ste den kampen weer met rassenrel- len. Het eerste stadium, volgens een negerleider. Pagina 9.' Montreal bouwt complete stads delen onder de grond. Men kan er winkelen, naar de kapper of de bioscoop 'gaan en nog tal van andere dingen doen. Pagina 10. De enclave Baarle-Nassau/Baar- le-Hertog is een wonderlijk we reldje van „de kleine Benelux". Pagina 11 Opnieuw gaat Herman Batelaan zich in de showbizz storten. Pagina 15 Schaken: drie eindspelminia tuurtjes, die minder verschillen dan op het eerste gezicht lijkt. Pagina 6. Br komt steeds minder werk voor de ongeschoolde arbeider. Pagina 19. (Van onze correspondent) DEN HAAG De N.V. Machine fabriek en Constructiewerkplaats AWO te Den Haag gaat de machine- bouw-afdeling suliten. Bij dieze sluiting zijin ongeveer 28 werknemers betrokken. AMSTERDAM (A.N.P.) Vier mannen en twee vrouwen hebben gistermiddag een geslaagde greep ge daan in een vitrine van een juwe lierswinkel (W. J. van Pampus) in de Kalverstraat te Amsterdam. De man nen en vrouwen waren vermoedelijk buitenlanders. De buit heeft een ver koopwaarde van 150.000 gulden. De politie denkt aan een goed voorbereid komplot. Rond kwart voor vier gistermiddag kwam dit gezelschap bij de juwelier binnen. Vier van hen, drie mannen en een vrouw, leidden de aandacht van de verkoopsters af door naar gouden sieraden te vragen, met. name naar manchetknopen. Terwijl "iedereen be zig was deze vier klanten te helpen, zagen de andere twee kans de deur naar de etalage te openen. Dit was mogelijk omdat, hoewel de deur af gesloten was, de sleutel in het slot stak. Uit de etalage hebben deze twee mensen bij elkaar een wit-gouden armband, bezet met briljanten en bo- guettes met een totale waarde van 52.500 gulden, een wit-gouden broche met briljanten, negen losse briljanten en 18 gouden ringen gestolen. Op een gegeven moment kuchten zij luid en dit was voor hun hand langers een teken dat de buit binnen was. In een sneUe rush verdwenen ze alle zes. Toen pas drong het tot het personeel door wat er gebeurd was en kon men pas alarm slaan. De zes vreemdelingen hadden zich inmideis al gemengd tussen het drukke pu bliek in de Kalverstraat en waren uit het oog verdwenen. De politie heeft nog geen spoor ge vonden. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel 250 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schiifrem- KJÏ?®! rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit, achter. i

de Stem | 1968 | | pagina 1