Kampioenschappen wielrennen in Beek GROTE STRIJD VAN DE MERKENPLOEGEN Het aantr ekkelijke is niet verloren 1 USLO is verbaasd over felle kritiek Cassius Clay: ik ben platzak Andere selectie-methode Amerikaanse atleten Grote serie favorieten bij amateurs Deijkers in Jong Oranje? OP ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Janssen op bezoek bij Pellen aars Huldiging van Jan Janssen in Ossendrecht Programma „Beek" Amerika won landenprijs KORTER VANAVOND Zeer tevreden STERK Brabantse ruiters in landenwedstrijd BEND BREVé NAAR KONINKRIJK- SPELEN COPACABANA 4 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 JULI 1968 21 Cees Haast: een van degenen die op weinig steun moeten rekenen. Rini Wagtmans: kanshebber die dubbele aandacht zal krijgen. m m gp (Van onze sportredacteur JAN HARINGS Caballero's beste man BREDA Vanavond zullen in de buurt van het Limburgse dorpje Beek wielerzaken gedaan worden die de basis moeten vormen voor een kampioenschap van Nederland bij de profs. Dan verzamelen de merkbazen c.q. ploegleiders hun werknemers rond de tafel en gaat men het strijdplan voor de zondag opmaken. Wie verdient de meeste steun? Wie voelt zich het sterkst? Wat tenslotte zal de geldelijke beloning zijn voor de knechten? In een kampioenschap van Nederland wei gert de sponsor veel risico te nemen, zijn bes' te man(nen) evenmin en degenen die zich te zwak weten voor een machtsgreep willen zich in huil zwaar karwei bij voorbaat gesterkt zien door een financieel aardig vooruitzicht. Feiten die al speelden toen er nog geen mer kenploegen waren, feiten die duidelijk naar 't oppervlak borrelden toen fabrieksdirecteuren wielrenners in reclame gingen hullen. Er is geen enkele reden om er opgewonden over te raken. LEO DUYNDAM steun delen met Dolman Het gevecht blijft zich immers toespitsen op de werkelijke vedet ten, voor de minder begaafden is nooit plaats geweest in de top. Het enige verschil met vroeger is dat men nu meer openlijk de sterkere broeder kan steunen, omdat het wielerpubliek gewend raakte aan de bedoelingen van een fabrieksploeg. Men accepteert de man die als springplank fungeert en noemt hem geen mislukking maar een „voortreffelijke knecht". Men bejubelt alleen de echte vedette en spreekt bewonderend over zijn „geweldige klasse". Het beroepswielrennen heeft het aantrekkelijke van de sport niet ver loren. Het beroepswielrennen is alleen een ander soort sport ge worden op revanche, maar hij zal de hulp van ploegmaten en eventueel „los se werkkrachten" moeten delen met Duyndam. Dolmans voordeel ten oozichte van Duyndam bestaat uit zijn Tour-kilometers. -- -v' mm EVERT DOLMAN op jacht naar eerherstel Vanavond dan zal voor een groot deel bepaald worden wie zich serieus aan een rush naar het kampioenschap gaat wagen. De Willem li-ploeg doel dat in Elsloo, Caballero verzamelt zich in Sittard en Smiths vergader! in Geleen. En dan zijn er natuurlijk nog de eenlingen die onderling „in de slag" moeten om zich te wapenen te gen de overmacht van de merken- rijders. Een van die individuelen is Jan Janssen. Hij erkent het hopeloze van het geknok tegen de collega's in een fabrieksploeg. ,Ik zou graag kam pioen van Nederland worden, maar UTRECHT (A.N.P.) „De kritiek van de K.N.Z.B. op de gemeente Utrecht inzake de komende nationale zwemkainpioenscliappcn in „Den Hommel" in Utrecht, is voor mij vol komen onverwachts gekomen. De voorbereidingen voor deze belangrij ke kampioenschappen in dit Olympi sche jaar zijn in uitstekende harmo nie met de zwemhond verlopen". Dit zei gisteren dr. J. Jongh, voorzitter' van de Utrechtse Stichting voor Li chamelijke Opvoeding (USLO) tij dens een persconferentie in Den Hommel naar aanleiding van de ge rezen moeilijkheden tijdens de Wedstrijden zou het publiek normaal toegang krijgen rond deze kam pioenschappen. Zoals bekend heeft bondscoach Rob van Kerkhoven vorige week gezegd dat het voor de Nederlandse top zwemmers een nadelige factor zal zijn, wanneer zich elders in het bad honderden plezierzwemmers bevin den. De heer K. Anthoni, secretaris van de K.N.Z.B., die eveneens aanwe zig was tijdens de persconferentie, zei dat de zwembond zich distantieert van de inhoud van de opmerkingen, die Van Kerkhoven heeft gemaakt. «Wij achten deze gang van zaken niet correct, gezien de vele besprekingen die we hierover met de USLO hebben gehad. Bovendien was er al overeen stemming bereikt over het wel toela ten van het publiek", aldus de zwem- bondseeretaris. Hij merkte nog op dat d® K.N.Z.B. aanvankelijk wel bij de USLO heeft aangedrongen om het had tijdens de kampioenschappen voor het publiek te sluiten, maar de bond heeft zich later neergelegd bij had W3ren hiertegen hc. Jongh begreep niet waarom de ze kritiek nu plotseling is gekomen «De zwembond was zeer tevreden over de hele gang van zaken", aldus ae voorzitter, „en we zijn aan alle m lens op óón na tegemoet geko- "cn. Zo zullen er tribunes wordenI gebouwd, de kleedlokalen zijn ver warmd, het water is 24 graden en er waren voor de topzwemmers vele mogelijkheden om te trainen". De heer Jongh zei, dat het besluit, het publiek toe te laten, vooral uit financiële overwegingen is genomen. „We hebben tegenover bet publiek en vooral de abonnementshouders de morele verplichting, open te zijn. De zomer is toch al zo slecht, dat men iedere dag als het maar even goed weer is wil zwemmen". De heer Jongh voegde hieraan toe dat deze beslissing niet lichtvaardig is genomen. Na de Europese kam pioenschappen van vorig jaar zijn er verschillende zwemevenementen in Den Hommel geweest waarbij het bad ook voor het publiek open bleef. „De ervaring heeft ons geleerd dat de deelnemers aan de wedstrijden hiervan geen hinder hebben onder vonden. Er is bi.i ons geen enkele klacht binnengekomen", aldus de USLO-voorzitter. Hij meent dat het wedstrijd- en springbassin tijdens de nationale zwemkampioenschappen voldoende is afgeschermd, zodat de zwemmers geen last 'zullen hebben van het pu bliek. De tribunes vormen al een af scheiding, maar bovendien komt er een afscheiding van jute. De zwemba den voor het publiek liggen ruim veertig meter van de wedstrijdbas sins verwijderd en de heer Jongh vreest dan ook geen geluidshinder. Mocht het tijdens de kampioen schappen zo warm zijn dat het bad dreigt te worden overstroomd met zwemmers, dan zullen alsnog maat regelen worden genomen om de top zwemmers tegen lawaai en drukte te beschermen. (ADVERTENTIE) Centrale Verwarmings Materialen voor zelfbouwers of doe-het-zelvers Hand. Ond. CEVEMA - Tilburg Heuvelring 39, tel. 04250-33280-33713 begin maar eens tegen drie groepen. Ik sta alleen". Alleen staan ook, op papier althans, Eddie Beugels, Cees Haast, Arie den Hartog, Leo van Dongen, Henk Nij- dam, Jos van der Vleuten en Gerben Karstens. Ze zijn in buitenlandse dienst. De een met meer succes dan de ander. Ze mogen beschouwd wor den als, wat Kees Bellenaars zo graag noemt, de „cowboys". De mannen van het wilde avontuur, door niets en nie mand geremd en begiftigd soms met een rijke handelsgeest. Ze gaan onge twijfeld een interessante schakel wor den in de keten die naar het ere podium leidt. Van de merkenploegen ls Willem II theoretisch het sterkst vertegen woordigd zondag. Ploegbaas Ton Vis sers beschikt over meer geroutineer de renners dan Smiths en Caballero. Zijn grootste kanshebers zijn onge twijfeld Rini Wagtmans, Harrie Ste vens, Peter Post en Jo de Roo. In de tijd die aan dit kampioen schap vooraf ging hebben Stevens en Wagtmans duidelijk hun kandidatuur gesteld. Ton Vissers kondigt dan ook onomwonden aan dat vooral dit duo grote steun zal krijgen, waarbij de vraag rijst of die voor Wagtmans vol doende is nu hij zich in de Acht van Chaam zo bloot heeft gegeven. Het peloton is er geschrokken van zijn macht en de concurrentie zal hem dan ook ongetwijfeld met dubbele aandacht volgen. Voor Limburgs pu bliek geldt Harrie Si evens als een zeer serieuze kanshebber. Hij wordt, met de morele steun van supporters „uit de streek", gezien als een van de gevaarlijksten in het veld van favo rieten. Twijfels zijn er nog rond Post en De Roo, die zieh niet uitlieten over hun te volgen gedragslijn maar die vanavond als er gezocht moet wor den naar de beste oplossing beslist hun stem zullen laten horen. Beiden zijn sterk genoeg om aan te vallen. De ploeg van Smiths, dat staat nu al vast al dienen de details nog ge regeld te worden, speelt op Leo Duyn dam en Evert Dolman. Duyndam, de geplaagde in dit seizoen. Dolman, de coureur die zijn zelfvertrouwen te rugvond in de Tour de France. Hij wil eerherstel in dit kampioenschap dat voor hem vorig jaar eindigde met een overwinning en diskwalificatie wegens poging tot fraude bij het do- ping-onderzoek. Evert Dolman jaagt 'Van onze sportredactie) BREDA Jan Janssen is met echt- genote Cora en dochtertje Karin, op bezoek geweest bij Kees Pellenaars. Het gezelschap heeft ruim anderhalf uur gepraat over de Tour, de toe komst en de schoonmoeder. „Zand erover", zei Janssen breed la chend. „Natuurlijk heb je dat zo niet bedoeld, 't is een gewone uitdrukking in onze rennerswereld". En daarmee was een geruchtmakende affaire uit de weg geruimd. Rest dan nog Caballero dat tot op heden weinig onthulde over de be doelingen. Men mag aannemen dat de ploeg zich zal inzetten voor Jan Harings die volgens zijn teamgeno ten de beste forme heeft. Te ver wachten is ook dat men Wim Sche pers niet als knecht zal laten fun geren omdat hij in het verleden be wezen heeft op het Adsteeg-circuit tot grote dingen in staat te zijn. Zo tekent de situatie van het Ne derlands kampioenschap bij de profs zieh in grote lijnen af. Een kampioen schap dat door insiders met belang stelling wordt tegemoet gezien omdat het aantal kilometers'in vergelijfmet vorige jaren sterk is ingekort tot 204 kilometer. Ter bestrijding van do- pinggebruik. Er zal, ook voor de an dere categorieën, controle zijn. De eerste drie moeten zich na afloop meiden, men wijst voorts een aantal renners door het lot aan. Bij de uitrei king van het rugnummer zal een stencil verstrekt worden waarin de coureur alles kan lezen over de do pingcontrole na de race. PETER HEERKENS LEEN POORTVLIET favoriet (Van onze correspondent) OSSENDRECHT Zaterdagavond zal de Tour-winnaar 1968 door het gemeentebestuur van Ossendrecht of ficieel worden gehuldigd op het ge- meentehuis van Ossendrecht. Jan Janssen zal rond kwart voor acht door de fanfare worden afgehaald j bij zijn woning bij het Putse Molen-1 tje. Hij gaat daarna naar het gemeen- tehuis) waar hij ontvangen zal wor den door burgemeester A. van Gils en de voltallige gemeenteraad. De verdere huldiging zal zich af spelen in het gemeentehuis van Os sendrecht. De huldiging door de sup-, portersclub van Jan Janssen is ver schoven naar een latere datum, daar Jan na de huldiging op het gemeen tehuis vertrekt naar Limburg, waar hij de andere dag de kampioenschap pen van Nederland moet rijden. CHICAGO (AP) Cassius Clay is weer eens losgebarsten. De ongeslagen voormalige bokskam pioen die schuldig bevonden is aan het zich onttrekken van de dienstplichtvervulling en thans als leider van de zwarte Moslims" optreedt, deed in zijn woonplaats Chicago weer eens enkele opmer kelijke uitspraken: „Ik ben", aldus Clay, „niet zo maar een bokser. Ik sta op één lijn met senatoren en professoren. Ik geef les op universiteiten. Ik ben op Princeton, Rutgers en Iona geweest en ik ga naar Har vard en Yale. Ik spreek van de zelfde podiums als mannen, die president willen worden in voorname colleges van de eerste orde. Ér is zoveel vraag naar me, dat ik er niet aan kan voldoen. Ik spreek drie- of viermaal per week en heb 36 colleges op mijn wachtlijst". Wie mocht denken dat Clay fi nancieel „binnen" is, vergist zich. „Ik ben platzak, werkelijk plat zak. Een rechter in Miami vindt dat ik mijn ex-vrouw een schuld bekentenis van 50.000 dollar en 1250 dollar per maand moet geven en een van mijn advocaten heeft een vordering van 209.000 dollar tegen me ingesteld. Ik heb in de ring twee miljoen dollar verdiend en de regering heeft dit bedrag op 10 procent na geheel in beslag genomen. Die groep sponsors van me in Louis ville was met Washington over eengekomen 90 procent van wat ik zou verdienen te betalen zon der dat ik daar iets van wist. Zij noemen dat de wet van Joe Louis. Nu heeft Washington het me onmogelijk gemaakt te vechten of het land te verlaten en zodoende kan ik op geen enkele manier mijn geld verdienen". Inmiddels is het verband tus sen Clay (Mohammed Ali) en de groep te Louisville verbroken. Zijn persoonlijke manager is nu Herbert Mohammed, zoon van Elijah Mohammed. De groep van Louisville heeft voor de voormalige kampioen een garantiefonds van 100.000 dollar in het leven geroepen, waar Ali niet aan mag komen voor hij 35 jaar is of zich terugtrekt. „Ik ben niet van plan me terug te trekken", zei hij. „Ik heb nie- mands geld nodig. Allah zorgt voor mij. Als hij de veren van een mus telt, zal hij zeker zorgen voor een van zijn geestelijken. Cassius Clay maakt als Moham med Ali veel werk van zijn acties voor de zwarte moslims. „Ik oefen mij voor een rede zo als ik deed voor een gevecht. Eens heb ik 24 uur van 's morgens zes uur op een dag tot de vol gende morgen zes uur aan een rede gewerkt. Hij voegde hieraan toe, dat zijn thema geen geweld bevat. „Daar heb ik geen bood schap voor", verklaarde hij trots. „Ik houd de zwarte mensen voor, dat geweld gelijk is aan een stier, die op een spoorbaan een locomo tief tegemoet holt. Iedereen zegt: „Kijk die dappere stier toch eens", maar als de stier tegen de trein aanrent blijft er weinig van over". Cassius schat, dat hij in per soon heeft gesproken tot 150.000 mensen en via de t.v. tot miljoe nen. „Ik heb op zijn minst 12.000 personen bekeerd". (Van onze sportredacteur) BREDA Het Nederlandse kam pioenschap bij de amateurs, zaterdag op het Adsteeg-circuit in Beek, laat weinig gelegenheid voor degelijke prognoses. Het aantal favorieten is groter dan bij de profs omdat er min der te regelen valt. Amateurs laten zich nauwelijks beteugelen. Onder de amateurs die zich via klassiekers, gewestelijke kampioen' schappen en een „herkansingswed- strijd" wisten te plaatsen voor deze titelstrijd, zijn veel kanshebbers. Een van de grootste is Leen Poortvliet, die de laatste maanden van de ene overwinning naar de andere rende. Hij demonstreerde een opmerkelijke macht en is sterk genoeg om „Beek" te winnen. Maar de concurrentie is scherp. Frits Hoogerheide bijvoor beeld toonde in de afgelopen tijd „forme" en Jan Krekels onderscheid de zich in enkele klassiekers. Voor het Limburgse publiek staat Krekels, verrassend opgekomen, hoog geno teerd op de lijst van kanshebbers. Er zijn er meer. Amateurs als Cees Rent meester, Cees Koeken, Matje Gerrits, Leen de Groot, titelhouder Ger Ha rings, Jan Aling, Daan Holst, Jan van Katwijk. Joop Zoetemelk, Cees van Dorst, Henk van Vught, Wim Prin sen, Tini v. Hasselt, Harrie Janssen, behoren ongetwijfeld thuis in de rij van mogelijke winnaars. Verder is het afwachten wat de nog naar her stel zoekende René Pijnen kan pres teren en hoe nieuwelingenkampioen Sjaak Deckers zich in zijn nieuwe omgeving gedraagt. Het zal, dat is het enige wat voor zaterdag vaststaat, een zware wedstrijd worden. Hon derd zeventig kilometers met twin tigmaal de beklimming van de Ad- steeg staan daar borg voor. (Van onze sportredactie) BREDA Het programma van de landskampioenschappen wielrennen ziet er als volgt uit: Vandaag, zaterdag, aanvang 11 uur: kampioenschap dames.- Afstand 57,2 km. 11 ronden. Aanvang 13.30 uur, kampioenschap amateurs. Afstand 170 kilometer, 20 ronden van 8.5 km. Zondag, kampioenschap profs, aan vang 12.00 uur. Afstand 204 km, 24 ronden van 8,5 km. BREDA. Door de Bond van Landelijke Rijverenigingen van de NCB zijn gezien de prestaties van het afgelopen seizoen voor de Lan denwedstrijd springen Duitsland, Bel gië, Nederland, twee ruiters van de Rijvereniging Graaf Engelbrecht uit Kruisland aangewezen, C. Meesters met Janke en A. Testers met Ver mande. De equipe zal verder bestaan uit mevrouw Sanbergen-Billet uit Zunidiert en Huibrechts uit Rijsber- gen. Deze landenwedstrijd zal mor gen gehouden worden te Sevenum in Limburg. (Van onze sportredactie) BREDA Georg Kessler, de bonds coach van het Nederlands elftal zal zondag 4 augustus belangstellend toeschouwer zijn bij de oefenwed strijd tussen NAC en Baronie in Breda. Kessler, die ook ai aanwezig was bij de oefenpartij die NAC tegen Vlissingen speelde is vooral geïnteres seerd in de prestaties van Jan van Gorp en Frans Bouwmeester I die op de lijst van gegadigden staan voor een plaats in de selectie van het Nederlands elftal. Genie Deijkers, door NAC over genomen van Baronie maakt een grote kans te debuteren in Jong Oranje. Kessler zal op 30 juli wanneer hij opnieuw naar Breda komt definitief beslissen over de keuze van Deijckere. Ook Brouwers (eveneens ex-Baronie) staat op de lijst van gegadigden voor een plaats in- de selectie voor Jong Oranje. Kessler was bijzonder te spreken over het spel van Brouwers in de wedstrijd tegen Vlissingen. Zondagmiddag speelt NAC op eigen terrein een oefenwedstrijd te gen de eerste-divisieclub DFC. Om half drie treedt NAC met de vol gende opstelling binnen de lijnen: doel: M. van Dongen; achter: J. van Gonp, Pr. Vermeulen, R. Mul en A. Pelkmans; midden: Fr. Bouwmeester II en Atie Graaumans; voor: Fr. Bouwmeester I, J. Visscher», G. Deijkers en A. Brouwers. NAC B oefent zaterdagavond te gen Boeimeer. De wedstrijd begint om zeven uur. De opstelling luidt: doel: Bastdaansen; achter: Sehranteé, Van der Dries, Heeren en Hartgens; midden: Fr. de Graauw en Quaars; voor: Kattestaart, Luyten, Nouwens en Van Riel. GERRIE DEIJKERS plaats in Jong Oranje? (Van onze sportredactie) BREDA Brend Brevé, lid van de Bredase zwemvereniging „Baronie" zal deelnemen aan de Koninkrijks- spelen die op 7 augustus in Utrecht worden gehouden. De 16-jarige Bre vé, die uitkomt op de 100 meter rug slag, kreeg deze uitnodiging van K.N. Z.B.-coach Rob Kerkhoven. LONDEN (A.N.P.) De ruiter- ploeg van de Verenigde Staten heeft gisteravond tijdens het internationale concours-hippique van Londen de Grote Prijs der Naties gewonnen. Het team bestond uit Mary Chapot, Kathy Husner, Frank Chapot en William Steinkraus. Tweede werd Engeland en derde West-Duitsland. Het win nende kwartet had gezamenlijk 12 strafpunten. SOUTH LAKE TAHOE (A.N.P.) Vandaag, zaterdag, wordt in South Lake Tahoe (Californië) het eerste gedeelte van de voorbereiding van de Amerikaanse atleten op de Olympi sche Spelen in Mexico Stad afgeslo ten. In tegenstelling tot voorgaande jaren, toen de nummers een, twee en drie van de nationale kampioenschap pen automatisch naar de Olympische Spelen werden afgevaardigd, wordt dit keer een ander selectiesysteem gevolgd. De winnaars van de Olympische se lectiewedstrijden, die eind juni in Los Angeies werden gehouden, plaatsten zich automatisch voor Me xico Stad. Over de bezetting van de twee resterende plaatsen zal tijdens een trainingskamp, dat van 6 tot en met 17 september in het op 2286 m hoog gelegen South Lake Tahoe wordt gehouden, de beslissing vallen. Om de atleten aan de hoogte van Mexico te wennen heeft de Ameri kaanse amateur Athletics Union (A. A.U.) vier trainingskampen in South Lake Tahoe georganiseerd. De eerste bijeenkomst, waaraan de atleten evenals de andere vrijwillig kunnen deelnemen, wordt vandaag afgeslo ten. De deelnemers, die sedert 15 juli bijeen zijn, wijden dan het nieuwe stadion met tartan-baan in, dat volle dig identiek is met dat van Mexico Stad. Tijdens de trainingskampen wor den de deelnemers herhaaldelijk vol ledig door artsen onderzocht. Om de atleten niet te zwaar te belasten zul len de langere loopnummers aanzien lijk bekort worden. In plaats van de 1500 meter staat een 1000 meter op het programma, terwjjl de 5000 m is teruggebracht tot drie kilometer. Op de sprint worden de 75 en 150 m ge lopen, terwijl de hordennummers gaan over 80 en 300 meter. De drie andere wedstrijden, die soortgelijke trainingskampen afslui ten, worden gehouden op 3, 7 en 31 augustus. De Mexico-kandidaten zul len op 11 en 27 augustus ook nog moeten uitkomen in wedstrijden op zeeniveau, alvorens van 6 t.m. 17 september in South Lake Tahoe de laatste Olympische selectie wordt ge houden. Jimmy Ryun, de wereldrecordhou der op de 1500 m en de mijl, die aan het begin van het Amerikaanse atle- tiekseizoen werd getroffen door mo- nonucleose, zal zaterdag in het op Mexicohoogte gelegen Flagstaff zijn rentree maken. Ryun, die in Mexico de 800 en 1500 meter wil lopen, is weer geruime tijd in training. De wereldrecordhouder wil in Flagstaff zijn vorm testen op de 880 yards. (ADVERTENTIE) 17 augustus

de Stem | 1968 | | pagina 17