Chemisch wapen bedreigt het leven in Zuid-Vietnam MONTREAL BOUWT COMPLEET STADSDEEL ONDER DE GROND KALF EN PUT COMMENTAAR GEVOLGEN ZIJN ONVOORSTELBAAR HOPPENBROUWERS Vliegvelden in Zuidwest-Nederland Honger in Amerika Onlusten en verkiezingen en NGf£. ,peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen „peilingen .peilingen «iungen ^mnglc...k,^eiüngrn peilingen peilingen peilingen peiliigen peilingen peilingen peilingen peilingen peilngen peilingen „.peilingen 1mpeilingen peilingen peili 'dcimmpjty.ng^,....pe,lingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen, peilingen peilingen pingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peiilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peii Virussen EEN TIELSA KEUKEN VAN VOOR IEDERE BEURS EEN KEUKEN I breda, nw. ginnekenstraat 7, 01600-43052 roosendaal, markt 11, 01650- zundert, wildertsedijk 1, 01696- 3351 Turks bad Plantsoenen DR. CORN. VERHOEVEN: DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 JULI 1968 Tl ZUIDWEST-Nederland zit plotseling met een vliegveldenvraagstuk. In West-Brabant is men bezig de krachten te bundelen om tot een exploitatie van de militaire vliegbasis Woensdrecht te komen. De Zeeuwen koesteren al jaren lang het plan om in het Sloe-gebied een vliegveld aan te leggen Naast Woensdrecht is er in West-Brabant dan nog het kleine vliegveld Seppe, waarvan de exploitanten de Woensdrechtse „Aero-Woensdrecht NV" lieten weten dat zij in het belang van Woens drecht hun eventuele uitbreidingsplannen zouden willen beperken. Een vriendelijk gebaar. Maai meer ook niet Want niemand kan ooit in Seppe serieus een toekomstische luchthaven van allure hebben gezien. Door zijn ligging, door de nabijheid van tal van andere vliegvelden (en hun vlieggebieden) leent Seppe zich daar niet voor. Seppe, dicht bij de agglomeratie Breda gelegen, kan echter ook in de toekomst een belang rijke rol spelen in de zogenaamde zakenluchtvaart. Op de achtergrond speelt dan ook nog de kwestie van het super-vlieg veld voor vrachtvervoer waarover wij onlangs uitvoerig hebben bericht. Door wat er thans allemaal wordt gezegd en geschreven door autoritei ten kan gemakkelijk de indruk worden gewekt dat er een touwtrekken om vliegvelden plaatsvindt Degenen die zich bezighouden met de toe komstmogelijkheden van Woensdrecht suggereren wel eens dat „hun" vliegveld gemakkelijk de aanzet kan zijn voor zo'n superluchthaven. Dat lijkt op zijn zachtst gezegd een voorbarige sfellingname. Zoals in deze krant al eerder Is geschreven gaat het wat betreft een uitgroeiend civiel Woensdrecht en de superluchthaven, zoals die is gedacht door de Rotterdamse havendirecteur Posthuma om twee geheel ver schillende grootheden. VOOR WOENSDRECHT lijkt niet veel meer te zijn weggelegd in de toe komst, dan een rol zoals Zestienhoven bij Rotterdam die speelt. En dat is dan al heel wat, te meer nog als men bedenkt dat Antwerpen spijts alle mooie verbroederingswoorden, kennelijk veel meer belang stelling heeft voor een overeenkomst met de Belgische luchtmacht ten aanzien van de vliegbasis bij Oost-malle dan voor de mogelijkheden die Woensdrecht kan bieden En dan nemen we maar aan, dat bij vertrek van de luchtmacht het ministerie van defensie de basis loslaat, hetgeen zoals bekend - allerminst zeker is. Sinds tot een bespoedigde verdwijning van de Karei Doorman is besloten, zijn in luchtmacht- en defensiekringen in Den Haag de geruchten als zou de Marine Luchtvaart Dienst (nu ge stationeerd op het midden in een woongebied gelegen Valkenburg) op Woensdrecht ondergebracht worden, steeds sterker worden Minister Den Toom heeft dezer dagen de gemeente Breda geschreven dat op defensie „het overleg" over de bestemming van Woensdrecht nog gaande is. Naast een eventueel civiel Woensdrecht kan Seppe dus best blijven floreren, zij het op een ander niveau Dit geldt eveneens voor een klein zaken- en sportvliegveld (de vliegsport neemt ook snel toe!), aan te leggen in het Sloegebied. De superluchthaven tenslotte pas operationeel in de tachtiger of ne gentiger jaren is weer van een heel ander niveau dan Woensdrecht. Concluderend kan men zeggen dat alle betrokken groeperingen reeds nu moeten trachten te komen tot een nauwkeurige analyse van het pro bleem en een vast omlijnde taakbepaling voor ieder Dit om in de toe komst botsingen te voorkomen en voor Zuidwest-Nederland optimale re sultaten te behalen. Een navrante televisie-reportage van de C.B.S. heeft dezer dagen weer duidelijk gemaakt dat de Verenigde Staten voor miljoenen mensen allesbehalve Gods own country mogen worden genoemd. Tien miljoen Amerikanen (laat ze in rijen van vijf eens voorbij marcheren!) lijden honger Landarbeiders aan de Mississippi zien hun kinderen opgroeien tot debielen omdat ze het juiste voedsel ontberen en in San Antonio (niet ver van San Fransisco's dettige renbaan) sterven op dit moment kleuters de hongerdood. Oorzaken en schuldigen? Er zou lang over te praten zijn. Vastgesteld zij echter dat miljoenen Amerikanen de rug naar hun creperende landgenoten hebben gekeerd en woordvoerders hebben als die wethouder van San Antonio, die geprikkeld vroeg wat men nu eigenlijk wilde. Honger was er altijd geweest en honger zou er altijd blijven. Waarom moest de overheid zich daarmee bemoeien? De vaders hoorden voor hun kinderen te zorgen en daarmee basta. Is het verwonderlijk dat de ongeduldigen steeds meer het gelijk aan hun kant krijgen en - zoals een iongere in Uppsala het uitdrukte - de scheids- fijn tussen christenen en niet-christenen minder essentieeel achten dan die tussen twee andere delen van de mensheid. Namelijk degenen die begaan zijn met het lot van de anderen (of die nu in de volgende straat of in het volgende werelddeel wonen) en degenen die omwille van welk „ideaal" dan ook de problemen van onrecht en honger maar liever uit de weg gaan. Is in Cleveland de (verwachte) lange hete zomer in Amerika begonnen? Een van de leiders van de negerorganisatie SNICK heeft gezegd dat Cleveland inderdaad „het eerste stadium van een revolutionaire ge wapende strijd van de negers tegen de politie en het door haar verdedigde stelsel vertegenwoordigt". Dat is een verontrustend vooruitzicht speciaal in dit verkiezingsjaar. Ge weld en brandstichting in de Amerikaanse steden >s precies datgene waar aan een racistische kandidaat als George Wallace, ex-gouverneur van Alaba ma stemmen verdient. Het negerprobleem op een ongeloot lijke manier simplificerend en „rust en orde'' predikend trekt Wallace door de V.S., een groeiende stroom kiezers in zijn kielzorg zuigend Ook een man als Nixon (Republikein) belooft rust en orde en geeft bepaald niet blijkt van vooruit strevende gedachten over het rassenprobleem. Brandende Amerikaanse steden zouden wel eens een man in het Witte Huis kunnen brengen die voor de oplossing van het negerprobleem niet de beste man' is. over elkaar op een aalmoes van het karige Congres gaan zitten wachten. Anderzijds kan men van de negers niet verwachten dat ze met de armen De negerleiders staan voor een moeilijk dilemma, maar één ding is dui delijk: ze moeten het dit jaar vooral politiék spelen. !ïr - (Van een medewerker) ^merika, dat als eerste en tot nu toe enige land ter wereld de atoom bom heeft gebruikt voor het vernietigen van steden, is ook als eerste en enige begonnen op grote schaal plantengroei voor militaire doeleinden te verdelgen met chemische wapens. Vliegtuigen bespuiten dagelijks de jungle van Vietnam met giftige stoffen, die de bomen van hun bladeren ontdoen en te velde staande gewassen doden. Het doel van deze strijd tegen de natuur is de Vietnamese guerrilla's te beroven van dekkingsmogelijkheden en voedsel. Het komende jaar zal de Amerikaanse luchtmacht 45 miljoen liter plantengif over Zuid-Vietnam sproeien. Dat zal de Amerikaanse belastingbetalers rondweg 250 miljoen gulden gaan kosten, 50 procent meer dan in voorgaande jaren. 1 «s® - - Welke omvang deze chemische oor logvoering al heeft aangenomen, blijkt uit het feit dat 2,4-D en 2,4,5-T, de meest gebruikte onkruidverdel gers in de Amerikaanse land- en tuinbouw, niet meer in de normale handel zijn. De hele produktie gaat rechtstreeks naar Vietnam. Omdat deze chemische wapens niet specifiek tegen mensen gericht zijn, hebben zij de afgelopen jaren veel minder de aandacht getrokken en minder protesten opgeroepen dan wellicht nodig was. Een belangrijke factor hierbij is de onwetendheid van het publiek over de uitwerking en de mogelijke gevolgen op langere ter mijn van chemische wapens. In feite heeft alleen een handjevol weten schapsmensen zich tot nu toe tegen het gebruik van deze chemische strijdmiddelen verzet. In New Scien tist schrijft professor Arthur W. Gal- ston, hoogleraar in de biologie aan de Yale-universiteit, wat de weten schappelijke bedenkingei tegen de chemische oorlog in Vietnam zijn. Er is geen enkele plantengif, aldus professor Galston, dat alleen tegen één bepaald soort plant gericht is. Het kan niet alleen schadelijke, maar ook nuttige planten doden. Bij het spuiten met gif in de landbouw moet er terdege rekening mee worden ge houden, dat het gif niet dooi de wind naar gewassen wordt gevoerd waar men het niet wil hebben. In Vietnam waar het gif door laagvliegende vliegtuigen wordt gespoten, is dit ge vaar nog veel groter. Het is al ge beurd dat alle bomen van een Mi- chelin-rubberplantage per ongeluk door 2,4-D van hun bladeren werden beroofd. Amerika moest een schade vergoeding van meer dan 300 gulden per boom betalen. Vrijwel al het onderzoek naar de uitwerking van plantengiften is ge daan in de noordelijke gematigde zone, met name in landen als de Ver enigde Staten, Engeland, Duitsland, en Zweden. In Vietnam en andere landen met een soortgelijk klimaat is op dit gebied nog maar zeer weinig gebeurd. Ten zij men de bodem voor lange tijd wil vergiftigen is het erg belangrijk te weten hoe snel de gebruikte che micaliën weer verdwijnen. Deze snel heid is sterk afhankelijk van het kli maat, Door een gebruik op grote schaal van plantengiften tegen hele landstreken in Vietnam toe te staan, zonder te weten wat er verder met de gebruikte giften gebeurt, heeft de Amerikaanse regering bewust een ri sico genomen, aldus de Amerikaanse hoogleraar. En hij vervolgt: „Er zijn bijvoor beeld in de literatuur verschillende publikaties die zeggen dat 2,4-D en 2,4,5-T, die normaal in de losse, luch tige bodem van de Noordamerikaan- se landbouwgebieden snel door mi cro-organismen worden afgebroken, zich in de modder op de bodem van meren en rijstvelden ophopen. Deze langzame ophoping als gevolg van herhaaldelijk gebruik kan rampzalige gevolgen hebben voor de landbouw". Sommige van de gebruikte chemi caliën zijn ook gevaarlijk voor men sen. Zelfs de meer onschuldige ver bindingen als 2,4-D en 2,4,5-T zijn nog zo giftig, dat de gebruiker op het etiket wordt gewaarschuwd de stof niet in aanraking te laten komen me* de huid, de ogen of de luchtwe gen en de kleding na contact met het gif zorgvuldig te reinigen. De ge volgen van het niet in acht nemen van deze elementaire voorzorgen door een bevolking die daar niets van weet, zijn niet te voorzien. Andere chemicaliën blijven zeer lang ir de bodem aanwezig. Het che mische concern Dow Chemical heeft zelf gepubliceerd dat van een be paalde stof bij een proef in Amerika over een periode van 400 dagen slechts drie procent uit de bodem verdween. Herhaald gebruik van een dergelijke stof kan de bodem voor lange tijd vergiftigen en het herstel van Vietnam na de oorlog tegenhou den, ongeacht wie de oorlog heeft gewonnen. Zelfs 2,4-D en 2,4,5-T, die normaal uit de bodem verdwijnen, kunnen zich onder zekere omstandig heden in de bodem ophopen, aldus professor Galston. De hoogleraar zegt dat zelfs betrek kelijk onschadelijke snel verdwijnen de verbindingen als 2,4-D, 2,4,5-T de hele ecologie van een junglegebied in gevaar kunnen brengen. De stabi liteit van de bodem berust op de daarin levende bevolking van micro ben, die kleverige stoffen produce ren, waarmee bodemdeeltjes aan el kaar worden geplakt. Als 2,4-D de bomen van een oerwoud op grote schaal van hun blad berooft, stopt de foto-synthese en daardoor ook de voedselvoorziening van de in de grond levende microben. Onder zulke om standigheden, zegt professor Galston, wordt de bodem zeer onstabiel. Zwa re regens, zoals die in Vietnam tij dens de moesson-tijd vaak voorko men kunnen een groot deel van de bovenste bodemlaag wegspoelen naar de rivieren. Het argument dat door het vernie tigen van de oogst met chemicaliën de Vietcong-guerrilla's worden be roofd van hun voedselbronnen, gaat volgens de Amerikaanse bioloog niet op. Als uithongering wordt gebruikt als wapen tegen een gehele bevolking, zegt hij, zijn degenen die daar het zwaarst onder lijden onvermijdelijk bejaarden, zwakkeren, vrouwen in verwachting, vrouwen met baby's en kinderen onder de vijf jaar. Mannen die vechten slagen er bijna altijd in genoeg voedsel voor zichzelf te krij gen. „Door honger als wapen te ge bruiken", aldus professor Galston, „vallen we dat deel van de Zuid- vietnamese bevolking aan, dat het minst bij militaire operaties is be trokken en dat we het minst willen treffen". (ADVERTENTIE) Het gebruik van chemische wapens tegen plantengroei roept verder de vraag op hiever men hiermee zal gaan. „Als we 2,4-D of kakodylzuur gebruiken om bomen in het oerwoud en rijstoogsten te vernietigen", aldus professor Galston, „waarom zouden we dan ook niet overgaan tot het gebruik van virussen, bacteria of schimmels die epidemieën in voed sel producerende gewassen teweeg kunnen brengen". Het is bekend dat in Fort Detrick, waar Amerika het grootste deel van zijn onderzoek op het gebied van chemische en biolo gische oorlogvoering verricht, een bijzonder krachtige stam van een schimmel is gekweekt, die rijst ver nietigt. Sommige Amerikaanse mili tairen en hun adviseurs zouden deze (Bijzondere correspondentie) De grootste stad van Canada, Montréal bouwt onder de grond aan een immense, hypermoderne nieuwe stad. die aan science fiction-verhalen poet denken. De oppervlakte van die „stad onder een stad" beslaat meer dan 12 hectare Het is een doolhof van winkelpuien, brede promenades en rond wegen, die tien kantoorgebouwen, drie grote hotels twee spoorwegstations en het nieuwe metrotraject bevatten Meer dan 150.000 mensen, bezoeaers wandelaars en forensen bevolken iedere dag dit geweldige complex. In 1962 werden de eerste plannen voor dit project gerealiseerd onder de naam. het Place Ville Marie-pro- ject. De kosten, die ermee waren gemoeid bedroegen ongeveer 80 mil joen dollar. Van de straat af gezien lijkt Place Ville Marie op een ijs berg. Het zichtbare gedeelte is een prachtig kantoorgebouw in de vorm van een kruis. Het is meer dan 180 meter hoog en telt 4!> verdiepingen met een bodemoppervlakte van ongeveer 9 hectare. Maar onzicht baar blijft, dat z'ch onder de grond nog een complex van vier verdie pingen uitstrekt met wegen en pro menades twee verdiepingen met par keerruimte en dlenstwegen. en één verdieping voor spoorrails en sub- way-emplacementen. Als men een wandeling maakt in dit ondergrondse complex, dan kan men 240 winkels binnenlopen, in 36 restaurants en bars zitten, een dok tor consulteren of uitrusten in een discotheek, naar de film gaan of een toneelvoorstelling bijwonen, een che que verzilveren bij een bank, -laar- na een Turks bad nemen en met een supersnelle lift naar 't hoogste punt van de Place Ville Marie gaan en daair van een m-atke,,', op Montreal genieten De fijne winkels en chique boetieken zijn een paradijs voor kooplustigen. De etalages zijn groot en kleurrijk Men kan hier de nieuwste mode aangemeten krijgen of sieraden kopen, antiquiteiten, boe ken en natuurlijk ook levensmidde len en chocolaterieën Er is een kap per, die volgens de laatste Parijse mode werkt maar ook vindt men hier de kruidenier. Maar de sclence-fictlonsfeer houdt hier niet op. Zonder naar boven te gaan kan men in deze ondergrondse wijk de metro nemen en verder gaan winkelen in de Place Victoria of in het Alexis Nihon Plaza, zonder dat men zich hoeft te bekommeren om het weer. De Place Victoria, die aan de voet ligt van de 47-verdiepingen tellende Stock Exchange Tower (ten oosten van de Place Bonaventura), heeft in totaal ongeveer 70 winkels en twee verdiepingen. Het Alexis Nihon Plaza (ongeveer 17 blokken ten westen van de Place Ville Marie) ligt boven het Altwater Metro Station. Een winkelgalerij voert naar 'n parkachtige binnen plaats, die omringd wordt door een aantal van elkaar gescheiden plat- forms. Br zjjn 32 winkels op dezelf de verdieping (begane grond) en nog eens 20 op de le verdieping. De bo venste verdiepingen hebben parkeer ruimte voor liefst 1350 auto's. Plant soenen en daglicht zorgen ervoor dat de binnenplaats op een echt park lijkt en natuurlijk is dit 'n favoriete plaats voor veel inwoners van Montréal om gezellig te praten en te lezen. Last van regen heeft men hier niet. De inwoners van Montréal vinden dit nog niet voldoende. Ook in het oude stadsgedeelte willen ze zich „ingraven"- men wil een centraal ondergronds stadsgedeelte construe ren, van meer dan 25 hectare met nog drie metrohalten en een bus halte. Als alles volgens plan verloopt kunnen voetgangers ondergronds na de Place Victoria in het oosten en St.-Cathérine en Sherbrooks Strsets ui het moorden. schimmel in Vietnam willen gebrui ken. „Het gebruik van massavernieti gingswapens als atoombommen wordt onder controle gehouden, grotendeels door het gemak waarmee zulke wa pens kunnen worden opgespoord", zegt professor Galston. „Maar de stil le onzichtbare en sinistere manier waarop biologische wapens in de strijd kunnen worden gebracht, maakt controle er op bijzonder 'moeilijk. De conclusie van professor Galston is dat de ecologische gevolgen van het op grote schaal gebruiken van plan tengiften in Vietnam onvoorspelbaar zijn. „Wij brengen zeker schade toe aan de ecologie van Vietnam; alleen Sinister beeld van de chemische oorlogvoering. Amerikaanse C 123- vliegtuigen verstuiven een ontbla- deringsmiddel boven de Vietname se jungle. hoeveel en hoe lang het zal duren zal pas ontdekt worden nadat het „experiment" is voltooid". Daarom maken sommige biologen be zwaar tegen het gebruik van plan tengiften omdat deze een nieuwe es calatie van een reeds afschuwelijke oorlog betekenen en het deksel van de doos van Pandora weer iets ver der openen". Weinig begrippen worden zo ge dachteloos gehanteerd als het be grip herhaling. Toch schijnt het woord eenvoudig te betekenen dat iets meerdere keren gebeurt of gedaan wordt. Vanaf de twee de keer spreken we dan van een herhaling, verondersteld dan dat we de gelijkheid van de gebeur tenissen herkennen. Zonder die herkenning immers kan de her haling wel plaatshebben, maar wordt ze niet gesignaleerd. We doen er dan geen ervaring mee op en we kunnen er niet voor waken. Wat het eerste betreft: het is niet duidelijk hoe we iets kun nen leren en ervaring kunnen op doen zonder de herhaling. Erva ring veronderstelt dat situaties zich min of meer identiek her halen. Als dat niet zo was, zou den we er zelfs geen woorden voor hebben. De geschiedenis is pas leerzaam als we aannemen dat zij zich herhaalt. Toch is dat een tamelijk verve lende veronderstelling. Want naarmate het meer noodzakelijk is dat de geschiedenis zich her haalt, gebeurt er ten eerste min der nieuws en is dus de vooruit gang moeilijker te denken en zijn wij ten tweede machtelozer te genover de gang van de geschie denis en kunnen we dus minder profijt trekken uit onze ervaring. Geschiedenis is een onzinnigheid als zij niet tegelijk zich herhaalt en iets nieuws voortbrengt, als zij niet tegelijk ervaring oplevert en gelegenheid geeft om in te grijpen in de loop van de gebeur tenissen. Met andere woorden: de historische herhaling is nooit een brand permanent de wacht ge houden wordt bij het afgebran de huis; maar door de brandweer daar te concentreren wordt de mobiliteit ervan in gevaar ge bracht. De inspanningen die wij ons getroosten om herhaling van ongewenste gebeurtenissen te voorkomen, hebben dikwijls een tamelijk ritueel karakter en het is ook juist de ritus waarin de handelingen en gebeurtenissen zich vrijwel identiek herhalen. Ri tueel handelen getuigt van een magische opvatting van de wer kelijkheid, van de verwachting, dat ook hier identieke herhalin gen zullen plaatshebben. Die in spanningen bevatten een stuk verzoeningswerk en bereidheids rituelen, die meer verklaarbaar zijn vanuit de mislukkingen van het verleden dan vanuit de wil efficiënt waakzaam te zijn. De mensen, die nu het fascisme be strijden, betreuren misschien nog meer dat zij het dertig jaar ge leden niet deden of konden doen dan dat zij werkelijk bijdragen aan het voorkomen van een vol gende oorlog. Ondanks haar herhalingen is de geschiedenis verrassend genoeg, Haar dieven komen telkens door een ander raam naar binnen en ■haar kalveren verdrinken telkens weer in een andere put. Haar herhaling is geen reproduktie maar variatie. Als dat ene kalf verdronken is dempt men die ene put. Hoeveel kalveren zouden er nog in die put verdrinken als bij niet gedempt werd. Hoé vaak komt dezelfde dief door hetzeif' de raam hetzelfde huis binnen? identieke reproduktie van wat eenmaal gebeurd Js, maar hoog uit een nieuwe poging. Zij is niet helemaal actieve daad en niet helemaal passief te onder gane gebeurtenis; geschiedenis is de beweging binnen dit verschil zelf. Wat herhaald wordt is niet zozeer de gebeurtenis zelf als wel de poging daar iets mee te be reiken. De historische herhaling is be trokken op een toekomst; zij is een telkens mislukkende greep daarnaar. Dank zij die misluk king blijft de geschiedenis draai en en levert zij ervaring op. Ook deze heeft dus te maken met de toekomst; als kennis van het ver leden alleen is zij onvoldoende en machteloos. Dat alles kan' gezegd worden zon der overdreven optimisme ten aanzien van de menselijke macht om in te grijpen. Maar misschien kan het duidelijk maken waarom de menselijke waakzaamheid zich bij voorkeur richt op een herha ling als identieke reproduktie van wat al een keer gebeurd is en waarom zij dus vaak essentieel te kort schiet. De historische her haling produceert eerder het an dere dan het eendere, terwijl de ervaring juist het eendere zou doen verwachten. De ervaring be reidt ons niet voldoende voor op verrassingen. Het is niet waarschijnlijk dat een eventuele volgende oorlog door dezelfde krachten ontketend zal worden als de vorige; en toch richt de waakzaamheid zich in toenemende mate op juist die krachten. Het lijkt alsof nd een We moeten het bestaan van on- geluksputten en ongelukshuizen aannemen om onze waakzaam heid op bepaalde punten te con centreren, maar die veronderstel ling is meer op magische ver wachtingen dan op statistische gegevens gebaseerd. Maar juist door haar betrekkelijke bekend heid is de herhaling, waarmee we al ervaring hebben opgedaan, minder te duchten dan het nieu we. Dat kennen we immers niet en daarom is het zoveel onmo gelijker er tegen te waken. Ik zou niet graag de indruk wek ken hiermee het oude als onge vaarlijk af te willen doen en het nieuwe als bron van gevaren aan te wijzen. Het patroon van his torische herhalingen is te inge wikkeld voor zo'n simpele tegen stelling. Maar ais het over waak zaamheid gaat en daar gaat het over dan schiet rechtlijni ge eenzijdigheid altijd te kort en is een gebied, waarop we geen ervaring hebben, altijd het ge vaarlijkste terrein. Het is geen historische wet dat er per se eerst een kalf moet ver drinken, voordat de put gedempt wordt. Het is daarentegen een wet van de vooruitgang, dat si tuaties ingewikkelder worden, dat experimenten gevaarlijker worden naargelang ze noodzakelijker zijn en dat we dus verder moeten vooruitzien naargelang de ver nieuwingen minder voorstelbaar zijn. Geen wonder dat velen, ge plaatst voor deze historische on mogelijkheid, omzien naar het verleden om daar althans duide lijkheid te vinden. on- het uide- I

de Stem | 1968 | | pagina 10