AKKOORD KETST AF OP EISEN BIAFRA Groep jongeren zit bijna 2 dagen op Schiphol Spaanse arbeiders blij met do van I lesretud PRISMA „VATICAANS CONCILIE EEN VOORBEELD" Bijna overeenstemming over landcorridorl LHY vraagt Kruisinga om bemiddeling in pilconflict Parlement in Bulgarije krijgt meer macht PRISMA HORLOGES WACHTEN OP VLIEGTUIG NAAR CUBA LUNS: IK HEB NIET STAAN JUICHEN OP DE GOLAN BELACHELIJK EISEN VRIJHEID VAN VAKBEWEGING' Israël wil Franse bemiddeling Hoop Negerleiders patrouilleren in Cleveland Dr. Michael Ramsey: In Engeland dreigt busstaking Nasser voor medische hulp naar Rusland Wet op wapenverkoop per postorder in V.S. Medeleven J Nederlanders vastgehouden in Zuidslavië PIET VAN AART Haagweg 27 Breda Tel. 33654 A. C BROEKHUIS Grote Kerksfraal 13 Steenbergen Tel. 01670-3385 N.V. BALTHAZAAR J. v.d. PLASSCHE Juwelier-Horloger, Burgem. Erasmusstr. 4 Tel. 01170-2629 Oostburg ANT. v. MIL-v. VELDHOVEN Wouwsestraat 18 Bergen op Zoom J. P. CORNET Boschstraat 44, Breda, de gehele prisma collectie FERD. v. IERSEL Juwelier-Horloger, Zuiderhout 18, Oosterheide. Geallieerden verbieden congres in W.-Berlijn DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 JULI. 1968 (Van onze redactie buitenland) LAGOS/MIAMEY Een woordvoerder voor de regering van Nigeria heeft gisteren ontkend dat er overeenstemming is bereikt over een corridor over het land om hulp aan de bevolking van Biafra door te laten. In eerdere berichten was gemeld dat Nigeriaanse en Biafraanse afgevaardigden woensdagavond in de hoofdstad van Niger, Niamey, overeenstemming zouden hebben bereikt over de afbakening van de landcorridor, waarlangs voedsel en medicijnen naar Biafra moe ten worden gebracht. Een commissie ad hoe zou tot de volgende besluiten gekomen zijn: 1 De corridor komt, op voorstel van het federale bewind, te lopen van de vroegere Biafraanse hoofdstad Enoe- goe (nu in federale handen) naar het 150 km oostelijker gelegen Ogojola. 2 De corridor wordt gedemilitariseerd over vijf tot acht km aan weerszijden van de weg Enoegoe-Ogojola. 3 De corridor komt onder toezicht van burgerwaamemers uit de zes lan den die zitting hebben in de commis- sie-Nigeria van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid: Niger, Kongo- Kinsjasa, Ethiopië, Liberia, Ghana en Kameroen. (ADVERTENTIE) De gehele collectie dames- en herenhorloges vindt u bij: juweliersbedrijf n.v. Juweliersbedrijf N.V. Brabantplein 15 Breda Tel. 42808 (Van onze correspondent) SCHIPHOL Minister Luns noemde het, toen hij gistermid dag terugkeerde van zijn drie daags bezoek aan Israël, overdre ven dat hij door Israëlische func tionarissen zou zijn „ontvoerd" in een poging hem tegen zijn uit drukkelijke wens in het op Syrië veroverde gebied te laten bezoe ken. „We kwamen aan op een vlieg veldje in het noorden en hebben toen een weg genomen, die later door voormalig Syrisch gebied bleek te lopen", aldus minister Luns. „Op een gegeven moment heeft men mij verzocht van het uitzicht te genieten en dat heb ik gedaan. Toen hoorde ik dat we inderdaad op de Golan-hoog- vlakte stonden, die Israël op Sy rië veroverd heeft, en ben ik snel naar beneden gereden. Of ik ont stemd was? Och, ik heb niet staan juichen, maar er is geen incident geweest". Bij het opstellen van het pro gramma van zijn werkbezoek had de bewindsman nadrukke lijk laten weten geen veroverd gebied te willen betreden, omdat dit door de Arabische landen, waarmee hij goede vrienden wil blijven, ongetwijfeld verkeerd zou zijn uitgelegd. Hij had een uitzondering gemaakt voor de heilige plaatsen, waarvan hij zeer onder de indruk is terugge keerd. „Dat bezoek was nor maal", zei minister Luns op Schiphol. „Ook voor de oorlog gingen bezoekende staatslieden en ministers naar de heilige plaatsen. Jordanië was geheel van mijn plan op de hoogte en had er volledig begrip voor". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid heeft de ziekenfondsraad verzocht om in lichtingen en advies over de aard van het zogenaamde pilconflict tussen zie kenfondsen en huisartsen. De Lande lijke Huisartsen Vereniging heeft hem n.l. verzocht te bemiddelen in het meningsverschil. Geruime tijd geleden reeds kwa men de organisaties van ziekenfond een en huisartsen een verhoging van de doktershonoraria overeen. Deze verhoging zou gefaseerd worden door gevoerd. Op 1 januari j.l. zouden de artsen er 18 cent per patiënt bijkrij- gen. Intussen is er een verschil van mening ontstaan over de vraag, of het consult van vrouwen, die gebruik maken van de anti-conceptiepil, ook tot de ziekenfondsverstrekking moet worden gerekend. De ziekenfondsen vinden van wel, de artsenorganisatie meent evenwel van niet. Om deze reden willen de fondsen de honorariumverhoging niet uitke ren. In de gevallen, waarin zij dit ever het eerste kwartaal reeds de- n', hebben zij de verhoging bij de afrekening over het tweede kwartaal weer afgetrokken. Volgens de Nigeriaanse regerings woordvoerder zijn echter de voorstel len over een brede strook, lopend van Enoegoe naar Ogojola „te belachelijk om waar te kunnen zijn". „Het moet een vertaalfout zijn", zei hij. Volgens de woordvoerder is Ogojola helemaal niet genoemd tijdens het overleg in Niger. Ogojola is een van de minst toegankelijke plaatsen in Nigeria en al lang in handen van de federale troepen. Voedsel dat daar naar toe zou worden gebracht, zou nog ver der van de mensen zijn die het nodig hebben, dan in Enoegoe. Functionarissen van het internatio nale Roode Kruis zeiden, dat hun niets bekend was over een corridor voor hulpverlening. De overeenkomst, over de corridor, zou afgeketst zijn op de weigering van Nigeria aan twee voorwaarden, die Biafra had gesteld, te voldoen. Biafra wilde dat het waarnemers- korps wordt uitgebreid met vertegen woordigers van de vier landen die Biafra hebben erkend: Ivoorkust, Ga bon, Zambia en Tanzania, en wenste tevens demilitarisatie van het vlieg veld van Enoegoe voor instelling van een luchtbrug naast de landcorridor Amerika heeft Biafra aangeraden realistisch te zijn en de huidige mili taire pauze te gebruiken om te stre ven naar een beëindiging van de bur geroorlog, die al een jaar aan de gang is. Gezaghebbende Amerikaanse woord voerders, die dit gisteren meedeelden, hebben voor het eerst bevestigd, dat Amerika „informeel contact onder houden heeft in een aantal plaatsen" met Biafraanse afgevaardigden. Amerika erkent Biafra niet als soe vereine staat. (Van onze redactie buitenland) SOFIA Het voltallige centrale comité van de Bulgaarse communis tische partij heeft gisteren een aantal hervormingsvoorstellen besproken, die het hele politieke, economische en sociale leven in het land raken. Partijleider en premier Todor Zjiv- kov heeft op de bijeenkomst van het comité een rapport ingediend, dat gister en door het Bulgaarse partij or gaan is gepubliceerd. Zjivkov stelt o.a. de oprichting voor van een staatsraad, die in de plaats komt van het presidium van het par lement onder leiding van het staats hoofd. De rol van het parlement zal worden vergroot en het kiesstelsel „geperfectioneerd". Alle organen van het staatsbestuur „van hoog tot laag", zullen echter onder toezicht van de communistische partij blijven. (Van onze correspondent) MADRID In Spaanse arbeiderskringen hecht men groot belang aan het document dat een buitengewone vergadering van de Spaanse bisschoppen heeft bekendgemaakt v in aansluiting op het communiqué van zondag, en waarin gesteld wordt dat in Spanje de vrijheid van vakbeweging behoort te worden erkend, omdat deze het beginsel is van de christelijke leer. Dit is de eerste maal dat de man in de straat officieel te horen krijgt, dat er binnenkort aan het parlement een wetsvoorstel zal worden voorgelegd om de Spaanse staatssyndicaten te hervormen. Het is ook de eerste maal dat men een duidelijke verklaring krijgt over de basisprincipes waarmee hierbij rekening zou moeten worden gehouden. De wachtende jongelui op Schiphol. JERUZALEM (AFP) De Israëli sche zaakgelastigde in Parijs (de am bassadeur is in Jeruzalem voor over leg) heeft na Engeland nu ook Frank rijk gevraagd zich tot Algerije te wenden om de vrijlating te bewerk stelligen van de Israëlische passagiers en bemanningsleden van de Boeing- 707, die dinsdag gedwongen werd naar Algiers te vliegen. Van hun eigen vakbonden, die toch het meest bij deze zaak betrok ken zijn, hebben de Spaanse 'arbei ders nog niets gehoord. De geheimzinnigheid waarmee de r-egerdmig de voorbereiding van de nieuwe wet omringt, en de lange duur van deze voorbereidingen (die reeds in 1966 begonnen) hebben on der de Spaanse arbeiders veel onte vredenheid uitgelokt, die dikwijls in stakingen tot uiting kwam. CLEVELAND (AP) Sedert het vuurgevecht van dinsdagavond in Cleveland, waarbij 10 mensen om het leven zijn gekomen, Is de spanning verminderd maar het gevaar is nog niet geweken, aldus burgemeester Carl B. Stokes gisteren. iGsternacht hebben alleen neger politieagenten en negerleiders in de onrustige wijk gepatrouilleerd. De blanke politiemannen en de nationale garde moesten buit endeze wijk blij ven. Men hoopt nu in arbeiderskringen, dat de regering rekening zal houden met de uitspraken van de bisschop pen, die zich ditmaal voor Spaanse begrippen heel vooruitstrevend heb ben getoond. Dit hangt ongetwijfeld samen met het feit, dat de Spaanse bisschoppenvergadering verleden weekeinde alarmerende cijfers heeft bestudeerd over het gebrek aan con tact tussen de arbeiders in de kerk, veroorzaakt door de jarenlange wei gering van de Spaanse kerk om par tij te kiezen voor de sociale eisen van de arbeiders. Het document van de Spaanse bis schoppen eist volledige onafhanke lijkheid voor de vakbonden (die tot nog toe ingelijfd en geleid zijn door de staatspartij) en volledige repre- sentajtieviiteit van hun leiders. Tot CANTERBURY (A.P.) In een rede bij gelegenheid van ,de opening van de 10de Lambeth conference der anglicaanse kerk, heeft de aartsbis schop van Canterbury gisteren ge pleit voor christelijke eenheid door middel van hervormingen en ver nieuwingen. Hy noemde het Vati caanse concilie als voorbeeld. „In dit opzicht heeft het Vaticaanse concilie een invloed gehad, die veel verder gaat dan de r.-k. kerk", aldus dr. Michael Ramsey, de 63 jaar oude primaat van Engeland. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Een busstaking dreigt in een groot aantal Britse steden, ten zij de regering haar veto op een loons verhoging voor da buschauffeurs in- Afgevaardigden van 77.000 chauf feurs en conducteurs hebben na vijf uur overleg met regeringsfunctiona rissen verklaard, dat zij binnen drie weken een staking zouden beginnen. nog toe wonden die hoogste vak bondsleiders door het regime aange wezen. De bisschoppen keren zich tegen een te vérgaande inmenging van de regering in syndicale kwesties en verwerpen het. monopolie van de staatssyndicaten. Alleen op het „hete hangijzer" van de stakingen durven de bisschoppen niet ver te gaan. Zq citeren de ver klaring van het concilie dat stakin gen toegestaan moeten worden om de rechtvaardige eisen van de werk nemers te vervullen warneer onder handelingen hebben gefaald, maar voegen daar meteen aan toe, dat zij tegen „politieke en revolutionaire stakingen" zijn. Het Spaanse regime pleegt alle stakingen als politiek te brandmerken. KAIRO (ANP) President Nasser van Egypte is ziek. Hij gaat eind deze week op aanraden van zijn artsen naar de Sovjet-Unie voor een medi sche behandeling. ©fficieel is niet meegedeeld wat hem scheelt. Het is bekend dat de 50-jarige Nasser aan suikerziekte lijdt. In Rusland zijn speciale klinie ken voor diabetici. WASHINGTON (RTR) Het Ame rikaanse huis van afgevaardigden heeft een wet aangenomen, die de verkoop per postorder van geweren en munitie daarvoor verbiedt. Vóór stemden 304 afgevaardigden en tegen 118. Hierdoor is voortaan ook de rechtstreekse verkoop verbo den van geweren aan jeugdigen, mis dadigers, verslaafden aan narcotica en geestelijk onvolwaardigen. SCHIPHOL (ANP) Onge veer 120 jongeren, merendeels studenten uit Nederland, Italië, en Frankrijk, die woensdagmid dag van Schiphol naar Cuba wil den vertrekken, zijn op de lucht haven gestrand. Het grootste deel van de jongelui vernam eerst op Schiphol dat de Rijksluchtvaart dienst geen toestemming voor de vlucht had verleend aan de char termaatschappij „African Safari" uit Bazel, die hen met een char tervliegtuig naar Cuba zou ver voeren. Een woordvoerder van de Rijks luchtvaartdienst deelde gisteren des gevraagd mede, dat de chartermaat schappij pas vorige week donderdag bij de RLD een verzoek indiende om de groep van Amsterdam naar Cuba te vliegen. De dag daarop reeds deelde de RLD aan de maatschappij mee, dat de groep niet voldeed aan de voorwaarden die Nederland aan dergelijke goedkope groepsreizen stelt. De 120 jonge mensen, die een werk- en studieired van 6 weken naar Cuba wilden maken, waren vam dit alles echter niet op de hoogte. „Uit medeleven met deze gedu peerde jongeren" heeft de Rijks luchtvaartdienst woensdagavond als nog toestemming verleend voor de vlucht. Toen de jongelui, na vele telefoontjes door hun leiders en sichrijver Hanry Mulisch, die ter on dersteuning van de Cuba-gangers naar Schiphol was gekomen, een maal in het bezit waren van de RLD-toestemming, moesten ze op nieuw naar een vliegtuig gaan zoe ken. Omdat er oorspronkelijk geen toestemming was, had „African Sa fari" de vlucht geannuleerd en de maatschappij bleek woensdagavond geen ander toestel beschikbaar te hebben. Nadat de jongelui woensdagavond, -nacht en gisteren in de vertrekhal van Schiphol hadden gebivakkeerd, zijn hum vooruitzichten er gisteren weinig rooskleuriger op geworden. Er was nog steeds geen chartervlieg tuig gevonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Neder landse ambassadeur in Belgrado ver zocht zo snel mogelijk contact op te nemen met de Zuid-Slavische autori teiten. Dit in verband met het feit dat zij zeven Nederlandse jongemannen in Lubljana vasthouden en belemmeren om naar Nederland terug te keren. De jongelui (leeftijd van 29 tot 25 jaar) zijn betrokken geweest bij een vechtpartij met Zuidslavische jongens waarbij een Joegoslaaf door messte ken ernstig gewond werd. (ADVERTENTIES) PRISAAA dameshorloges 1) modieus model - elegante wijzerplaat edeldoublé 89.- 2) met gouden schakelband 335.- 3) geheel goud - klassiek model in moderne uitvoering 165.- (grote variatie in gouden dameshorloges vanaf 125.-) Molenstraat 12 Roosendaal Tel. 01650-34583 Lezers, opgelet! „Wij staan onbe twistbaar aan het begin van een nieuw tijdperk, dat eigenlijk reeds is aangebroken en waarvan wij ons, door de nog steeds voortgaande ont wikkeling van techniek en weten schap, nauwelijks een voorstelling kunnen maken." Komt U dat ook bekend voor? Maar wie heeft het dan gezegd? De konin gin in de troonrede van een of ander jaar? Uw eigen burgemeester mis schien? President Johnson? Een bü de tijd zijnde pastoor of dominee? Verolme? Ze zouden het allemaal gezegd kunnen hebben, nietwaar? Evenwel, geen van al dezen spraken deze sprankelende woorden. Het is een citaat uit het jaarverslag over 1967 van de Nederlandse Vrouwen Elék- triciteits Vereniging. Had u niet ge dacht, hè In 1967 twaalf procent méér von nissen voor het rijden onder invloed dan in '66. Wij worden met de dag misdadiger. Gaat u hier maar even voor zitten. Stel u voor. Het Britse Lagerhuis (hun Tweede Kamer dus). Een sfeer waarin de spanning te snijden wat. De voorzitter, dr. Horace King, ver hief zich, zette een driekantige steek op zijn ceremoniële pruik, en begon de 35-jarige Tam Dalyell, een La- bourlid uit Schotland, met ernstige stem terecht te wijzen. Terwijl de ogen van alle aanwezige parlemen tariërs op hem gericht waren, on derging Dalyell bleek weggetrokken en zwijgend de beproeving. De voorzitter verweet hem, dat hij een krant, de „Sunday Observer" in zage had gegeven van een vertrouwe lijk document, dat hem en andere parlementsleden was gegeven bij een bezoek aan het nationale onderzoek centrum voor bacteriologische oorlog voering. Tegenover een parlemen taire commissie van onderzoek, die hem schuldig had bevonden, had hij reeds toegegeven verkeerd gehandeld te hebben. Na de berisping van de Lagerhuisvoorzitter bood Dalyell o- penlijk zijn excuus aan. Dit gebeurde eergisteren, woens dag 24 juli 1968. Na een debat van vier uur over deze affaire vier uur! had het Lagerhuis met 244 stemmen vóór en 52 tegen gestemd voor het geven van de berisping. Het ritueel, dat in 1947 voor het laatst was opgevoerd, leek volgens enkele jonge parlementsleden op een toneel van middeleeuwse barbaars heid. En nou hoeft De Gaulle daar in Parijs niet zo zitten gniffelen, zo van: zie je nou, hoe hopeloos antiek die Britten zijn! Want toevallig wil het ongeluk dat zijn minister van onder wijs, Edgar Faure, diezelfde dag of ficieel verklaard had, dat „zo snel mogelijk de talrijke overblijfselen van Napoleons idee van een gecentrali seerde en autoritaire universiteit" uit Frankrijk moeten verdwijnen. Toevallig is dat ook hopeloos antiek! Moskou: Sovjet-Uniek! Minister Luns schijnt woensdag stevig in de nesten gezeten te heb ben. Zoals u wel zult weten, is hij deze week in Israël geweest. Woens dag was hij op weg naar een kibboets in Galilea, toen zijn Israëlische be geleiders plotseling van de weg af weken en de minister naar de door Israël vorig jaar op Syrië veroverde hoogvlakte brachten. Toen hij in de gaten kreeg dat hij op bezet gebied stond, stapte hij direct naar de auto en liet hij zich spoorslags terugrijden. Juist op tijd, want, naar verluidt, de cameramensen stonden al klaar. Bijna hadden de Israëli's de foto van hun leven: een minister van een be vriende mogendheid, vriendelijk la chend, sympatiek en begrijpend en welwillend knikkend op het verover de land. Maar daar trapt zelfs minis ter Luns niet in! Waar blijven dan je goede relaties met andersdenken den, nietwaar? (Tussen haakjes, hebt u hem gis teren herkend, toen ik van onze ont moeting vertelde, of was onze mi nister ook ditmaal nog te veel in nevelen gehuld?) Als U gisteren het verhaal over onze op vakantie zijnde of gaande ministers goed hebt gelezen, zult U bemerkt hebben dat mr. Luns niet in het lijstje voorkwam. Luns: Vakantie, wat is dat? MERIJN BERLIJN (A.F.P.) De drie wes telijke geallieerde bevelhebbers in West-Berlijn hebben gisteren verbo den het „wereldcongres van jonge Letten (in ballingschap)" in het Westberlijnse stadsdeel te houden. Het congres had vandaag moeten be ginnen. i

de Stem | 1968 | | pagina 9