HARINGVANGST DIT JAAR NOG SLECHTER DAN VORIG JAAR JAMIN tel nit nw winst irxter Luchtlijn Y.S.-Parijs via Woens- drecht FOTOGRAAF VALT IN BOX VAN PRINSJE Jongen met „Ik, Jan Cremer" tussen de rails „Nieuwe' blijft zeer duur Volgend jaar kans op merken-Tour (een streep door de prijzen) DAGBLAD VOOR ZEELAND Overleg MOSKOU/PRAAG - Alles wijst erop, dat liet Kremlin niet bereid is tot een compromis wan neer het politbureau de Praagse leiders ontmoet. DOORTOCHT ONJUIST - ClagbtaP Pc Sftcm Explosie in fabriek bij Antwerpen: een dode Athenagoras_doet zes abten van Athos in de ban Zonnige perioden krokantjes i 1 103e JAARGANG No. 25874 Voor God, Koningin en Vaderland Uitg»ve: N.V. Uitg. Mi). Neerlandia DirecteurDr. W A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. leijendekker RedactieraadJ M A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 i ma* VRIJDAG 26 JULI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (exd. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (inci. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES. Klokstraat I. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 r-n 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN Potgieterstraat 3, telefoon 2Ó01 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). Tsjechische tanks zijn paraat in het grensgebied met West-Duits- iand. Zoals bekend heeft Rusland Praag verzocht troepen te mogen legeren aan de Tsjechisch-Duitse grens. Met deze foto willen de de Tsjechen wel licht bewijzen dat men zelf in staat is een eventuele invasie van ongewenste indringers het hoofd te bieden. :remlin niet bereid tot compromis (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De bur gerluchtvaart lijkt grote belangstel ling te hebben voor het gebruik van de vliegbasis Woensdrecht, die rond de jaarwisseling zal worden ont ruimd door de Koninklijke Lucht macht. Zo wil een Amerikaanse maatschappij via Woensdrecht op Pa rijs gaan vliegen. Een nationale luchtvaartmaatschappij wi) de vlieg basis straks graag gebruiken als les- vliegveld voor grote toestellen als de DC 8 en de DC 9. In ieder geval zijn de ontwikke lingen zodanig, dat het alleszins waarschijnlijk is dat de vliegbasis ook na het, vertrek van de lucht macht open blijft, zo vernemen wij uit betrouwbare brom. Dat wil zeg gen dat de verkeersleiding blijkt en dat ook de brandweer-faciliteiten ge handhaafd zullen worden. De n.v. Maatschappij voor Vlieg tuigbouw Aviola.nda te Woensdrecht1 heeft thans het recht de basis van; maandagmorgen acht uur tot zater-, dagmiddag vier uur mede te gebrui ken. De mate, waarin de burger- luchtvaart van de basis gebruik mag: maken, zal wellicht nog worden ver- ruimd. Overigens wordt op de geëigende plaatsen nog druk overleg gepleegd over de nieuwe bestemming van de vliegbasis. Zoals wellicht bekend, is momen teel in oprichting de n.v. AERO Woensdrecht waarin deelnemen de gemeenten Bergen op Zoom en Woensdrecht en Aviolanda. Deze n.v. heeft als doel de „afwerking" (flight planning, verwerking passagiers en vracht) van de burgerluchtvaart op Woensdrecht. Wanneer die burgerluchtvaart straks inderdaad op grotere schaal van hel vliegveld gebruik zal kunnen ma ken, zal daarnaast wellicht een n.v. moeten worden opgericht die het vliegveld zal exploiteren. (Van onze redactie buitenland) Het Russische partijblad Pravda schreef gisteren dat de leiding van Tsjechoslowakije „de opvattingen van anti-socialistische ele menten in hun land deelt. Deze willen de communistische partij van haar ^theoretische basis ontdoen", aldus het blad. Om de Tsjechische leiders nog meer in discrediet te brengen werden Dubcek c.s. in een adem genoemd met Mao, die in Moskou als een verrader van het ware communisme wordt beschouwd. Moskou heeft opnieuw militaire oefeningen aangekondigd. Deze keer betreft het luchtafweeroefeningen, waarbij ook raket-troe pen zullen worden ingezet. president nasser heeft koning boessein van Jordanië laten weten «at de Egyptische strijdkrachten niet voor 1970 weer op peil en gereed zul len zijn voor een nieuwe oorlog met De bijeenkomst tussen de Tsjechen en Russen schijnt inmiddels opnieuw te zijn uitgesteld. Premier Kosygin en president Podgorny waren giste ren nog in Moskou. Kosygin ontving daar de Tsjechische minister van handel Vaclav Vales. Het is niet be kend waar de andere leden van het Sovjetrussische politbureau zijn. Van die buitenlandse eenheden die aan de manoeuvres van het Pact van Warschau hebben deelgenomen zijn nog slechts twee gemotoriseerde regimenten, in totaal ongeveer 4.000 militairen, op Tsjechoslowaaks grond gebied. Dat is uit gewoonlijk be trouwbare bron in de Tsjechische hoofdstad vernomen. Deze troepen zouden zich in het gebied van Zilina in Slowakije be vinden, en er voorlopig oo kblijven. Bovendien wordt de komende dagen de doortocht verwacht van Sovjet russische troepen uit de Oekraine, die de troepen in Oost-Duitsland zullen gaan aflossen. Dit wordt in het ka der van het Pact van Warschau een normale zaak genoemd en kan door het betrokken land van doortocht niet worden verhinderd, maar tot dusver gingen de aflossingen bijna altijd door Polen. Het Hongaarse partijblad Nepsza- badsag drong er bij de leiders in Praag op aan „geen honderdduizen den mensen in bloed en tragedie te laten vergaan" zoals in 1956 in Hon garije gebeurd is. toerist en Spoetnik hebben de toe- ristenreizen naar Tsjechoslowakije geannuleerd, meldt het Tsjechische! 'olad Vecerni Praha. Een groep Rus sische toeristen die door het Tsje- chosiowaakse reisbureau Cedok aan de Oostduitse grens werd opgewacht, is niet verschenen. De Sovjetrussi sche reisbureaus hebben geen com mentaar gegeven bij hun annulerin gen en antwoorden niet op vragen via de telex. Het actiecomité Bruinisse is te- I vreden over de ministeriële toe zeggingen aan de gedupeerde mosselkwekers. Pagina 3. Kandidaten te over in de Ame rikaanse presidentsverkiezingen. De kiezers zijn niet te benijden. Pagina 7. Op Schiphol bivakkeren al ruim anderhalve dag 120 jongeren die graag naar Cuba willen maar niet weten hoe. Pagina 9. Het Tsjechoslowaakse ministerie keerde zich gisteren tegen berichten in de westelijke pers, die de indruk willen wekken „alsof Tsjechoslowa. kije de eenheid van de leden van het Warschau-pact zou verstaren". Deze berichten willen blijkbaar de goede betrekkingen in het Warschau-pact ondermijnen, zoals de bewering in de Londense Evening News, dat er een Tsjechoslowaaks verdedigingsplan tegen een Sovjetrussische invasie zou bestaan. Zij zijn volgens het ministe rie onjuist. De Sovjetrussische reisbureaus In- Old „Satchmo'' new look. Armstrong in Pagina 10. Twingtigduizend mensen be reidden gisteren Jan Janssen in het Olympisch Stadion een grootse hulde. Pagina 11. Terwijl de conjunctuur in Euro pa duidelijk verbetert, blijven de Amerikaanse economen pessi mistisch. Pagina 13. ■pen Italiaanse fotograaf is gis- teren in de box van prins Willem-Alexander gevallen tij dens het fotograferen van de -koninklijke familie in Porto Ercole. Iedereen lachte hartelijk toen de fotograaf in de box terecht kwam (foto heneden), en prins Bernhard richtte meteen zijn filmcamera op het tafereeltje en legde het voorval vast. Toen ging hij naar de fotograaf en vroeg: „Si e fatto male?" (Heb je je bezeerd?). Het hele voorval bracht een glimlach op het gezicht van prins Willem-Alexander. „Hij glimlacht anders nooit ais er zoveel mensen om hem heen zijn," zei koningin Juliana (foto hiernaast met het prinsje). „Ik denk dat dat komt omdat hij zo veel belang stelt in al die nieuwe gezichten en alles wat er om hem heen gebeurt. Maar anders glimlacht hij ortdurend. Hij is zo lief." Het koninklijk echtpaar, prin ses Beatrix en haar echtgenoot prins Claus schenen het allemaal heel amusant te vinden. De koningin en haar echtge noot zijn gisteren in Porto Ercole aangekomen. Prinses Beatrix en haar man en kind waren reeds twee weken geleden gearriveerd. Prinses Beatrix, die haar tweede kind verwacht, maakt het goed. Maar ze nam haar zoon niet in haar armen. Prins Claus hield Willem-Alexander de gehele tijd In zijn armen. De zon scheen en de zee was prachtig blauw, maar de berg hellingen vande berg Argentario zijn niet meer zo vredig als toen de villa „De gelukkige olifant" werd gebouwd, tien jaar geleden. Een bouwkraan staat op een bouwterrein op de helling boven de villa, en een andere kon wor den opgemerkt naar het westen toe. „Het is hier veel Veranderd." zei prins Bernhard. „Het was hier prachtig eenzaam toen we hier voor het eerst kwamen. Er was toen nog geen weg en geen villa natuurlijk." De prins zei echter ook dat hij Porto Ercole nog steeds een fijne vakantieplaats vond. „En het is nog erg rustig hier," zei hij. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/MIDDELBURG/BREDA De haringvangst van dit jaar is nog slechter dan vorig jaar. Dit heeft de voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten, drs. D. J. van Dijk gis- erenmiddag in de vergadering van het produktschap meegedeeld De aanvoer van gezouten haring bedroeg sedert het begin van de teelt tot 17 juli 36.613 kantjes tegen 49.533 kantjes in dezelfde periode van de teelt 1967. De gemiddelde prijs per kantje was circa 144 gulden tegen op 17 juli 1967 circa 94 gulden. Ook de export toont dientengevolge een sterke daling. Zowel naar België en Noorwegen als naar West-Duits- land is belangrijk minder uitgevoerd. De uitvoer naar West-Duitsland is de laatste dagen iets verbeterd. Intussen blijft de prijs varn de Hol landse nieuwe voor de tijd van het jaar bijzonder duur. In Den Haag be taalt men nog rond 65 cent per ha ring, in Breda 75 tot 80 cent, in Ter- neuzen 50 cent. in Ierseke 60-65 cent en in Middelburg 70 cent. Het ministerie van Economische Zaken gaat onderzoeken of de prijs van de nieuwe haring redelijk is. Haagse dietailldstenkringen vinden dat de reders en groothasirieTiars de „nieuweonnodig duur verkopen. De tashandelaarsvereniginig De V e- (Tan een onzer verslag gevers) borne De trein uit "engelo naar Borne heeft minuten vertraging op gelopen, omdat hij moest «oppen voor een jongeman midden op de overgang Wolderweg in Borne een boek stond te lezen. Spoor wegpersoneel, dat aan de lijn werkzaamheden ver richtte in de omgeving van de spoorwegovergang, hoor de hoe de trein aanhoudend waarschuwingssignalen uit stootte. Zij zagen op de over gang de jongeman staan, dit schijnbaar niets hoorde. Op 20 meter van de over gang kwam de trein tot stil stand. De jongen schrok he vig, sprong van de spoorlijn en liep naar een meisje dat voor de overgang met haar bromfiets stond te wachten. Samen met haar reed hij weg. Met eigen bromfietsen zet ten de N.S.-mannen de ach tervolging in. Ze kregen de jongeman te pakken en brachten hem naar het sta tion, waar de politie werd gewaarschuwd. De jo \sman had volgens zijn n zeer genoten s,_i hel ,Ili, Jan Crt„i Wei ueei h(j een bekeuring gekregen. de in Den Haag wenst, dat de winst van de beide groepen per maatje met zeker vijftig tot honderd gulden ver mindert. De reders en groothande laars wijzen de beschuldigingen van de detailhandel van de hand. Zü doggen dat ze weinig of geen winst maken vanwege de geringe aanvoer van hairing. BRUSSEL (ANP) Een ontplof fing in een aluminiumfabriek te Duf fel (bij Antwerpen) heeft gistermid dag aan een arbeider het leven ge kost. Twee arbeiders werden ernstig gewond. De ontploffing deed zich voor in een oven in het midden van een grote werkplaats, waar tientallen arbeiders werkten. KARYSES-HAGION OROS (KNP) Patriarch Athenagoras van Con- stantinopel heeft de abten van 6 kloosters op de berg Athos uit hun ambt gezet en in de ban gedaan. Zij hebben zich verzet tegen zijn oecumenische politiek en zelfs zijn naam uit de liturgische voorbeden geschrapt. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Hier en daar een bui. Zonnige periodes met iets hogere tempe raturen dan gisteren. Morgen: zon op 4.54 uur: zon on der 20.38 uur. Maan op 6.45 uur; maan onder 21.52 uur. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel melk en puur 200 gram van 99 voor 89 U niet duur 1we/ heerlijk (Van onze sportredactie) PARIJS De kans is groot dat de Ronde van Frankrijk volgend jaar weer met merkenploegen zal worden verreden. De vertegenowoordigers van de Franse bladen l'Equipe en en Le Parisien Liberé, die de su pervisie hebben over de Tour de France, zijn gisteren tijdens een in formele bijeenkomst in Parijs met woordvoerders van de Franse spor tieve groeperingen in principe tot dit besluit gekomen. De Tour de France is de laatste twee jaar gehouden met de landen- formule. Van 1962 tot en met 1966 werden alleen fabriekspioegen toe gelaten tot het deelnemersveld. 76 IJS igsip srfMhfaw BI 21884 BB i PRIJS tlfi (Hl Werfwtrós tel uit uw winst kostuum met 100.- korting tel uit uw w sportkolbei A3 20014 AF PRIJS «r€ Korte Brugstraat 1. Breda 1

de Stem | 1968 | | pagina 1