MEM W aarschuwing voor terugkeer van woningnood n I Represailles van Israël gevreesd Weer raketten op VS-basis Da 358 98 98 Veroordeelde bang voor psychiaters ga op* safari ZIEKENHUIS MAASEIK LOOPT LEEG JËL BouwcentrumJaarlijks minstens f 4 miljard nodig Demonstratie tijdens diner „ARABIEREN GEVEN VLIEGTUIG NOOIT TERUG" Het weer in Europa ^58 J. H. MATLA OVERLEDEN Kardinaal kan tot f 4500,- per maand verdienen Giftig gas drijft 20.000personen op de vlucht Spaanse bisschoppen voor vrije vakbonden WAPENSMOKKELAAR HAD HEEL ARSENAAL IN HUIS 8.90 :e Supers! MMEN N uk MINDER DAN 120.000 WONINGEN PER JAAR ZAL FUNEST BLIJKEN Buit DOEL GEWOONTE „NOODZAKEN" Aanklacht van directeur Mesdagasiel na beschuldiging STOPTEKEN DOUANE STRAKS DUIDELIJKER? Excuus HARRIMAN VRAAGT OPHELDERING Wijziging Spion Frenzel overleden Antwerpse branden werk pyromaan P in Hilvarenbeek cbij niburg) J 7/ safari Boycot door artsen na ontslag van internist 4 IARAAMPJES /endorama" (24 x 3 mm.) met anti- ewton glas. Voor it snel en voordelig ramen van uw va- mtie-dia's. Verpakt plastic doos 50 ;uks t naar klant, Voor- irser-kan het niet N TERDAG '00 g. VEN nog. 570 g. kilo 95 ïschrapt 500 g. 39 per stuk 19 ±700fr 49 TERDAG per stuk 169 3 stuks HO Tierfestival 450 S per stuk 59 gesort. 150 g. 98 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JULI 1968 Vice-president Humphrey (rechts) zat dinsdagavond aan aan een diner t.b.v. een geldinzameling voor zijn verkiezingscagmpane. Voor het Waldorf Astoriahotel in New York hielden duizenden pacifisten en studenten een antl-Vietnamdemonstratie, waarbij het tot geweld kwam tussen politie en betogers. Op de foto: Humphrey in het Waldorf Astoria met naast zich ex- wereldkampioen Joe Louis, die een vast geloof heeft in Humphrey als pre sident. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Israël heeft gisteren Engeland en andere belangrijke lan den verzocht mee te helpen bij het verkrijgen van de vrijlating van de gekaapte Boeing 707, die nu door Al gerije wordt vastgehouden. Maar vol gens de eerste Indruk voelt de Britse regering zich niet in staat of is zij niet bereid doeltreffend tussenbeide te komen ten gunste van de joodse staat. Inmiddels neemt onder de westerse diplomaten de vrees toe dat, tenzij het vliegtuig en zijn bemanning spoe dig vrijgelaten worden, een belang rijke stap van vergelding door Israël ondernomen zal worden. Dit zou de reeds tere vooruitzich ten op een Arabisch-Israëlische op lossing in gevaar kunnen brengen. „De Arabieren zullen het vliegtuig van de maatschappij Ei Al, dat door onze commando's is buitgemaakt, nimmer teruggeven", heeft gisteren Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer max. temp regenbui 17 half bew. 20 zwaar bew 22 half bew. 20 zwaar bew. zwaar bew. 17 onbewolkt 20 zwaar bew. 22 onbewolkt 29 licht bew. 20 onbewolkt half bew. 19 licht bew. 25 licht bew. 21 half bew. 21 regen 17 zwaar bew. 17 licht bew. 19 zwaar bew. 13 niet ontvangen regen 13 onbewolkt 28 onbewolkt 30 half bew. 26 onbewolkt 26 onbewolkt 37 onbewolkt 29 onbewolkt 33 een woordvoerder van het „Volks front voor de bevrijding van Palesti na" verklaard. De Israëlische Boeing- 707 is oorlogsbuit. Het toestel is nu van het bevrijdingsfront, zei hij. Volgens de woordvoerder zullen de twaalf Israëlische passagiers en elf bemanningsleden als gijzelaars wor den vastgehouden. „Wij hebben een lijst opgesteld van 23 Palestijnse com mando's die in "Israëlische gevange nissen zitten. Wij zullen de Israëli sche gijzelaars in Algiers slechts in ruil voor de vrijlating van onze 23 kameraden laten gaan". Oded Abarbanel, de gezagvoerder van de Israëlische Boeing-707, die dinsdag werd gekaapt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/ROTTERDAM „Tussen nu en het einde van deze eeuw zal het bouwen van minder dan gemiddeld 120.000 woningen per jaar onherroepelijk leiden tot een terugkeer van de woningnood. Een en ander betekent dat er ieder jaar tenminste een bedrag van vier miljard gulden moet worden besteed om het groeiende Neder lands volk op een verantwoordelijke wiize onder dak te houden". Tot deze „enig juiste conclusie" is G. Werman, hoofdredacteur van het weekblad BOUW, gekomen in een boekje dat onder de naam „Doelmatige woningbouw" zojuist is verschenen. Tot een gelijkluidende conclusie kwam enige maanden geleden oud-minister Bogaers, toen hij kritiek uitte op het bouwbeleid van minister Schut. Het aanbod van woningen tussen 1970 en 2000 zal met 3,5 miljoen moe ten toenemen. Uitgangspunten van zijn berekeningen zijn: Het groeiend aantal huwelijken. Ruim tweeduizend per week bij een aanvraag van 2.400 huizen per week in totaal. Het aantal afbraakwoningen. Onge veer een miljoen huizen zijn ver krot, of zullen deze eeuw rijp voor afbraak zijn. Begin '68 bedroeg dat aantal 350.000. Door cumulaties (jaarlijks groeiend aantal huwelijken; uiteenvallen van gezinnen, e.d.) moet rekening worden gehouden met een corri gerend aantal van elk jaar 2.000 woningen méér dan in het vooraf gaande jaar. De praktijk heeft bewezen, dat het aantal jaarlijks vrijkomende wo ningen voor slechts een derde toereikend is om alle nieuwe echtparen aan een huis te helpen. Met deze factor is in de becijferin gen rekening gehouden. De heer Werkman waarschuwt in zjjn boek: „Ontstaat er eenmaal ach terstand, dan is die niet of nauwe lijks meer in te halen. Met fouten in de woningbouw blijft men tientallen jaren opgescheept zitten". Bij alle becijfering is de schrijver ervan uitgegaan dat op 1 januari 1970 het aanbod op de woningmarkt 2 pro cent hoger ligt dan de vraag. „Het doel dat de toenmalige minister Bo gaers zich bij zijn ambtsaanvaarding voor ogen stelde einde van de kwantitatieve woningnood in 1970 is geen onbereikbaar ideaal meer", zo constateert de heer Werkman. I, Kritiek heeft woningbouwdeskun- dige Werkman op een bepaalde werk wijze van de regering. „Men heeft er nu een vaste gewoonte van gemaakt om de paar jaar een onderzoek in te stellen naar de woningbehoefte. Dat levert boeiende gegevens op, maar regionaal en plaatselijk kan men met dat basismateriaal niets beginnen. Het heeft aanvulling nodig. Het inzicht op dit punt is nog maar zeer gebrek kig. Dat heeft men duidelijk kunnen waarnemen, toen de eerste liberalisa tiemaatregelen werden afgekondigd", aldus de heer Werkman. Hij geeft in zijn publicatie die is verschenen bij Bouwcentrum Rotter dam, aan op welke wijze het aanbod van woningen op peil kan worden ge houden. „Vier miljard gulden per jaar besteden, betekent een reusach tig investeringsprogramma hebben, waarbinnen men rekening heeft ge houden met de meest doelmatige werkwijze". Voorts is verkenning van de markt bij een zo grote kwantitatieve bouw, volgens de heer Werkman, een grote noodzaak. „Het is niet voldoende te weten hoeveel woningen per dag, per week, per jaar moeten worden ge bouwd, maar waar ze moeten staan en op welke wijze het assortiment moet worden samengesteld". In te genstelling tot wat de laatste jaren is gebeurd, moet dit volgens de heer Werkman veel genuanceerder gebeu ren. Verder noemt hij voor een optimale doelmatigheid „noodzaken", als: be reidheid en mogelijkheid massawo- ningbouw te bedrijven; bijzonder hechte, vroeg beginnende, openharti ge samenwerking tussen de betrokke nen; een gemeentelijk woningbouw beleid dat op die massabouw en die samenwerking is afgestemd. Aan deze opgesomde factoren ont breekt, zo wordt vastgesteld hier en daar nog wel eens iets. DEN HAAG (A.N.P.) Op 66-ja- rige leeftijd is dezer dagen overleden de heer J. II. Matla, sinds 1927 direc teur-hoofdredacteur van het Haagscli Persbureau. Grote bekendheid verkreeg hij in de dagbladwereld door zijn Matla- agenda. De heèr Matla heeft onder zijn pseudoniem M. van Meerder- voort verschillende publikaties over de .pers op zijn naam staan. ROME (ICI/KNP) Volgens het nieuwe „Regolamento" voor de Curie verdient een kardinaal met een maximum aantal dienstjaren 750.000 lire (f4500.-) per maand. Een secretaris bij een congregatie verdient als beginsalaris f 1662.-, doch krijgt elke twee jaar een opslag van f47,50 per maand. Na enige tussen- functies van auditor^ chef van dienst en ondersecretaris volgt de bezoldiging van het personeel. Dit is m vijf categorieën ingedeeld De hoogste categorie de 5e, verdient f 1000- per maand minstens, met een tweejaarlijkse periodieke verhoging van f47,50 per maand. Het laagst bezoldigde personeel ontvangt een minimum salaris van rond f600- per VatRaan 55 priesters en leken in vaste dienst bij het Voor Italiaanse verhoudingen zjjn de inkomens in het algemeen niet hoog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De geneesheer-di recteur van het rijksasiel dr. S. van Mesdag te Groningen, de zenuwarts J. A. van Belkum, heeft in overleg met de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie bij de officier van justitie in Amsterdam een aan klacht ingediend tegen de auteur van een artikel in „De Telegraaf". Hierin werd de persoon en het be leid van de heer Van Belkum heftig aangevallen en met de woorden „sa dist" en „sadisme" betiteld. Minister Polak (Justitie), die met vakantie is, is eveneens van deze stap op de hoogte. Ontkend wordt dat het ministerie zou hebben aangedrongen op een rapport van Van Belkum over de be weerde wantoestanden aan het Gro ningse rijksasiel. In zijn hoedanigheid van psychiatrisch-adviseur van het ministerie van Justitie schreef de heer Van Belkum trouwens reeds de nodige rapporten. CHARLESTON (Reuter) 20.000 inwoners van de Amerikaanse ha venstad Charleston zijn gisteren ge- evacueerd nadat bij een ontploffing in een chemische fabriek giftig chloorgas was vrijgekomen. De politie weet nog niets af van dodelijke slacntoffers, maar zeker 175 mensen moesten in ziekenhuizen worden behandeld voor verwondin gen, die meestal het gevolg waren van blootstelling aan het gas. In de omgeving van de fabriek hangt ruim 60 meter boven de grond een wolk chloorgas van meer dan drie kilometer lengte. MADRID (D.P.A.) De Spaanse bisschoppen hebben zich in een gis teren in Madrid gepubliceerd docu ment uitgesproken voor het recht van de arbeiders vrije vakbonden te vor men. Het Spaanse episcopaat zegt dat dit recht in overeenstemming is met de grondslagen van de sociale leer van de r-k. kerk. De staat, aldus de bisschoppen, mag niet als scheidsrechter in deze optre den en de arbeidersorganisaties mo gen niet uitgroeien tot administra tieve of politieke instellingen van de staat. (Yan een onzer verslaggevers) ANTWERPEN De 35-jarige Ne derlander H. B. uit Amsterdam, is gisteren door de rechtbank te Ant werpen veroordeeld wegens diefstal. Begin mei ontsnapte B. in Neder land aan zijn bewakers toen ze hem vanuit een interneringsgesticht in Groningen overbrachten naar Eindho ven. B. was in 1958 aangehouden we gens roofoverval waarbij een van de slachtoffers overleed. Hij werd ver oordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf. Na vijf jaar begon hij tekenen van geestelijke gestoordheid te ver tonen en werd dientengevolge over geplaatst naar een psychiatrische in richting. Onderweg naar Eindhoven ontsnapt hij naar België waar hij later gepakt werd wegens diefstal. Tijdens zijn re cente veroordeling in Antwerpen vroeg hij de rechter hem zo zwaar mogelijk te straffen. De reden hier voor was, dat hij niet meer terug wilde naar Nederland, waar hij vol gens zijn zeggen bang was voor de psychiaters. B. kreeg een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk en 1.000 frank boete. Maar over enkele maanden zal B. toch weer bij de Nederlandse psychiaters belanden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Smokkelaars, ande re illegale grenspasseerders, stro pers, enz hebben straks een uit vlucht minder als zij bij duister nis een stopteken negeren. Tenminste, wanneer de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV)' zijn zin krijgt. Aan het huidige „spiegelei" waarmee douane ambtenaren en andere niet direct herkenbare opsporingsambtena ren bij donker een wettig stop teken kunnen geven, kleeft het bezwaar dat het niet onder alle omstandigheden goed te herken nen is. Het bord zal nu wellicht worden vernieuwd. Momenteel heeft het „spiegel ei" onderaan de rand nog een rood licht; de nieuwe uitvoering zal in het midden een lichtpa- troon krijgen dat beurtelings blauw en rood licht uitstraalt. Een nogal eens gehoord excuus van personen die min of meer moedwillig zo'n teken negeerden is dat men in de veronderstelling verkeerde dat onbevoegden hen wilden misleiden. Het huidige snelverkeer heeft onder bepaal de omstandigheden ook moeite tijdig te stoppen als er plotseling met een „spiegelei" wordt ge zwaaid. Onderzoekingen hebben uitge wezen dat het nieuwe stopteken al van meer dan 200 meter af stand herkenbaar is. Op een af stand van 150 meter zijn de con touren van het bord al te onder kennen. Een eventueel aange brachte naam als douane of politie is op 50 meter te lezen. Het „spiegelei", zoals dat wordt gebruikt door verkeersbrigadier- tjes kan volgens het SWOV in gebruik blijven, wanneer de ro de rand wordt uitgevoerd met fluorescerend materiaal. Het huidige bord met eronder het rode licht. Bij het nieuwe zal in het midden een lichtstraal worden aangebracht, die beurte lings rood en blauw licht uit straalt. DE ITALIAANSE filmster Sophia Loren en haar echtgenoot, de film producent Carlo Ponti, zijn niet schuldig bevonden aan bigamie. Deze uitspraak van een Romeins gerechts hof viel gisteren na een proces van vijf jaar. Het wapenarsenaal, dat gisteren in de woning van de 26-jarige A. B. in Nieuwerschans werd aangetroffen. Kisten met geweerkolven, lopen en andere onderdelen voor het in elkaar zetten van geweren, pistolen en ma chinepistolen, werden naar Nederland gevoerd met het opschrift „sport artikelen". B„ die een bekentenis heeft afgelegd, maakte de wapens be drijfsklaar en de kisten werden naar Duitsland teruggezonden, aan een handlanger-wapensmokkelaar, die eerder werd gearresteerd. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Het grote Amerikaanse centrum voor bevoorrading nabij Da Nang is vannacht opnieuw met raketten beschoten. Dit is een nieuwe aanval op de Amerikaanse installaties in het noorden van Zuid-Vietnam. Peter Arnett, een correspondent van The Associated Press, meldt uit Da Nang dat 10 stuks raketten van 122 milimeter op de basis terechtkwamen. Volgens een woordvoerder waren er weinig slachtoffers. Men gelooft dat de Vietcong zich op dit soort aanvallen zullen toeleg gen als voorbereiding voor een even tueel groot nieuw offensief. De Amerikaanse en Noordvietna- mese onderhandelaars in Parijs heb ben gisteren hun veertiende bijeen komst gehouden. Zij duurde slechts drie uur en leverde niets nieuws op. Harriman vroeg ditmaal de Noord- vietnamese delegatie opheldering over de vraag, of haar land nog steeds eiste, dat Zuid-Vietnam het program van het bevrijdingsfront accepteert. Hij had een wijziging in de formule ring van het derde van de „vier pun ten van Hanoi" opgemerkt. Dit punt was in zijn oorspronkelijke vorm on aanvaardbaar voor de V.S. Volgens een memorandum van het Noordvietnamese ministerie van bui tenlandse zaken, gedateerd 17 juli, be helsde het derde punt echter „dat het Zuidvietnamese volk zijn interne aan gelegenheden moet regelen volgens BONN .(AFP) Het voormalige Westduitse sociaaldemocratische par lementslid Alfred Frenzel, die in 1961 tot 15 jaar dwangarbeid werd ver oordeeld wegens spionage voor Tsje- choslowakije, is volgens berichten in de Westduitse pers op 69"jarige leef tijd in Praag overleden- Frenzel, die lid was van de de fensiecommissie van de Bondsdag, heeft indertijd bekend gegevens o- ver de luchtverdediging en de or ganisatie van de Bundeswehr te hebben uitgeleverd. Na vijf jaar in een kliniek te hebben doorgebracht kreeg Frenzel in 1966 gratie van pre sident Luekke en werd hij „geruild' voor vier Duitsers die in Oost-Eu ropa werden vastgehouden. het beginsel van zelfbeschikking". Deze formulering is verenigbaar met het Amerikaanse standpunt, aldus Harriman. Als dit de mening van de Noordvietnamese regering juist weer geeft, is voortgang naar een vreedza me regeling mogelijk. Een rechtstreeks antwoord hafl Xoean Thoey hierop niet gegeven, zei Harriman later. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Zijn de twee opval lende branden van de laatste maan den in Antwerpen de St.-Paulus- kerk en het Koninklijk Atheneum het werk geweest van een pyromaan? Het parket te Antwerpen houdt zich sinds enige tijd zeer ernstig met die vraag bezig. Deskundigen zijn in ieder geval bij het onderzoek naar de brand, die een deel van het Koninklijk Atheneum op 9 juli verwoestte, tot de conclusie gekomen dat de brand opzette lijk gesticht kan zijn. Tegelijkertijd nemen de geruchten hand over hand toe, dat ook oude St.-Pauluskerk in het Schipperskwartier in april door een pyromaan in brand werd gezet. (ADVERTENTIE) Goed idee voor vrije dag, weekend en vakantie. C, Gehele jaar open10 uur v.m. - zonsondergang. Grote gratis parkeerplaats voor 1000 auto's SSHHHHHHM Hilvarenbeek (bij Tilburg) Na afloop naar: zandstrand - restaurant - amusementscentrum DE BEZWAREN tegen het moderne humanisme, die paus Paulus vorige week tegenover de jeugd geformu leerd had, heeft hij gisteren tijdens zijn audiëntie in Castel Gandolfo aan zienlijk uitgebreid. In het .moderne humanisme heeft hij nu vooral gehe keld de gedachte als zou de mens van nature alleen maar goed zijn. ISRAëLISCHE en Jordaanse militai ren hebben elkaar gisteren beschoten in de omgeving van Neveh Ur, in cW vallei van Beit Sjean. DE BOLIVIAANSE regering zal niet om uitlevering van ex-minister van binnenlandse zaken Arguedes (die naar Chili is gevlucht) verzoeken. Daarvoor zou n.l. een dossier ter ken nis van de justitie van het belang hebbende land (Chili) moeten wor den gebracht, wat het internationale Castrogezinde communisme in Chili in de kaart zou spelen. Aldus een of ficieel communiqué. (Van een onzer verslaggeefsters) MAASEIK Bijna honderd van de honderdzestig bedden in het zieken huis van Maaseik staan leeg. Veertig verpleegsters en leerling-verpleeg sters hebben per 1 augustus ontslag aangezegd gekregen. De moeilijkheden begonnen toen de Raad van Beheer de internist dr. Ceyssens ontsloeg. De heer Ceyssens heeft zes jaar geleden, toen hij in dienst trad, een contract getekend, waarin hij zich verplichtte in Maas eik te komen wonen. Dat is niet ge beurd. Vandaar zijn ontslag. De medische raad, die vorig jaar (na een staking) in het leven geroe pen werd en waarin de huisartsen en de geneesheren van het ziekenhuis verenigd zijn, is het met dit ontslag niet eens. Ze heeft alle leden geadvi seerd het ziekenhuis van Maaseik te boycotten. Dit advies werd grondig opgevolgd. De werkelijke oorzaak ligt echter dieper. Dokter Peumans (de leider van de vijftien huisartsen, die reeds enkele maanden weigeren patiënten door te sturen naar Maaseik) en alle overige huisartsen uit de Maaskant., zijn aangesloten bij het syndicaat- Henrard. Een van de grootste grieven van dit syndicaat is, dat de Raad van Beheer van de Belgische ziekenhui zen en ook die van Maaseik is samengesteld uit niet-deskundigen. De medici hebben wettelijk gezien geen enkele inspraak. Vorig jaar is de medische raad in het leven geroepen, maar deze heeft geen wettelijke be voegdheid. Volgens dr. Peumans zullen de artsen de actie blijven voortzetten tot op het moment, waarop het ontslag van di Ceyssens ongedaan wordt ge maakt.

de Stem | 1968 | | pagina 9