Duitsland treedt tegen zondige diplomaten op MINISTERS RUILEN ZWART PAK VOOR ZWEMBROEKJE ertiuci Partizanen in Polen ondergraven het bewind van regeringsleider Gomulka Geheimzinnigheid over va ka ntiebestem m i ng NCMUT URKER VISSER GEDOOD BU ONTPLOFFING OP NOORDZEE Halsstarrige verkeersovertreders Wisse wa&> Misdragei Wie op reis gaaf, neemt Norit mee VAGE PLANNEN EVEN ER UIT ONDERBREKING (Van onze Bonner correspondent) BONN Dé automobilisten in Bonn zijn niet de enigen, die hun hoofd schudden over in de Westduitse hoofdstad gevestigde diplomaten, wanneet- die autorijden. Het hoofd schudden over de verkeersmoraal der diplomaten doet ook de chef van de afdeling protocol van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, Hans Schwarzmann. Hij heeft hierover een brief ge schreven aan de deken van het diplomatieke corps in Bonn. Schwarzmann zou graag zien, dat de chefs-de-mission de onder hen werkende diplomaten manen zich meer aan de regels van het verkeer te houden. Het is niet de eerste maal, dat het ministerie van buitenlandse zaken dt diplomatieke vertegenwoordigingen verzoekt hun personeel aan te sporen het wat ernstiger te nemen met dt verkeersregels. En ditmaal heeft pro tocolchef Schwarzmann nog iets meet gedaan: hij heeft n.l. de verkeerspo litie van Bonn en Bad Godesberg verzocht het „diplomatenverkeer" wat scherper in de gaten te houden en te proberen de buitenlandse diplo maten aan de verkeersregels te la ten „wennen". Deze verscherpte controle van het diplomatenverkeer zal ook gelden voor de steden Keulen en Düssel- dorf, die zeer veelvuldig door diplo maten plegen te worden bezocht, aangezien de hoofdstad op het ge bied van amusement nu eenmaal niet al te veel heeft te bieden. L)e politie heeft van het ministerie van buitenlandse zaken opdracht ge- Kregen thans ook diplomatenauto's, waarvan de bestuurder zich niet aan de verkeersregels heeft gestoord, aan te houden en proces-verbaal op te maken. Voor de diplomaat is zulk een proces-verbaal meestal een wis sewasje, aangezien het vrijwel nooit tot een aanklacht komt en de zaak „binnenskamers" (tussen de afdeling protocol en de betreffende ambassa de) wordt bijgelegd. Desondanks hoopt men bij het ministerie van buitenlandse zaken, dat de chefs-de- mission daardoor opmerkzaam zullen worden op verkeerszondaars. Vele diplomaten en het verwijt kan zeker niet algemeen worden ge maakt storen zich niet aan dc voorgeschreven maximum-snelheden en aan een stop- of een parkeerver bod of aan een inrijverbod. Zij me nen blijkbaar dat het C.D.-bordje op hun auto's een soort vrijbrief is. De politie heeft tot dusverre meesta niet veel meer gedaan dan de herei diplomaten hoffelijk te wijzen or hun verkeersfoutexi. Slechts zelde is proces-verbaal opgemaakt, mees' al ook omdat de diplomaten weigerc-i de daarvoor vereiste gegevens t verstrekken. Het blijft echter niet altijd bij be trekkelijk „onschuldige" verkeers overtredingen. Zo is de ambassadeu' van Malawi zig-zag door Bad Godes berg gereden, toen een band van zijr wagen het begaf. Hij schold op om standers die hem wilden helpen. Paf na anderhalf uur konden politie agenten hem overmeesteren. Een andere diplomaat raasde he trottoir op, brak door een tuinhek en reed ritsen fruitboompjes om ai vorens zich uit de voeten te maken Zijn C.D.-Fiat bleef in de veiwoestt tuin staan. Een „diplomaat" uit ee- Afrikaans land gaf de politie een val se naam op. Vastgesteld kon hierb worden, dat de diplomaten uit d nog maar sinds betrekkelijk korte tii onafhankelijke landen zich op d weg ernstiger misdragen dan hun blanke collega's. Het valt voor de politie niet mee iets tegen diplomaten te ondernemen: zij kunnen n.l. niet gedwongen worden om persoonlijke gegevens te verstrekken en een bloedproef kan niet worden geno men. In de archieven van het ministerie van buitenlandse zaken aan de Ade- nauer-AUee vullen de klach'ten tegen autorijdende diplomaten reeds boek delen. HARLINGEN Bij de ontploffing aan boord van het Urker vissersvaar tuig „Riekelt" is de 48-jarige Cornells de Vries om het leven gekomen. De schipper, de veertigjarige Jakob Bak ker, raakte gewond. Zijn zoon, de ze ventienjarige Jan Bakker liep een shock op. De 23-jarige Gerrit Schenk bleef ongedeerd. Zoals in een deel van onze edities gemeld hebben de vissers ten noor den van Terschelling in hun netten explosieven opgehaald, waarna zich enkele ontploffingen hebben voorge daan. By nader onderzoek, aldus de ma rinevoorlichtingsdienst, is gebleken dat de explosieven bestonden uit bus jes, zogenaamd „akoestisch explosief veegtuig, materiaal dat wordt ge bruikt bij het opruimen van akoesti sche mynen. De „houder" bevat normaal 15 van deze busjes. Het materiaal is nog steeds in gebruik bij Nederland en de NAVO-partners. Vermoedelijk heeft men dit veegtuig indertijd over boord gezet nadat een van de busjes weigerde te exploderen. Materiaal van dit soort is evenwel niet gebruikt bij de onlangs gehouden mijnenveeg- actie in de Noordzee. Er zijn, aldus de marinevoorlich- 'ingsdienst, wel enige aanwijzingen dat men uit nieuwsgierigheid niet de nodige voorzichtigheid betracht heeft toen men het tuig in de netten aan trof. De busjes zyn duidelijk gemerkt met „trotyl", en kunnen, wanneer men er niet aankomt, vrijwel niet tot intploffing komen. Nadat men de dode in de haven van Harlingen aan wal had gebracht en de gewonden van boord waren ge- taan is de „Riekelt" uitgevaren naar een zandplaat even buiten de haven vaar de mijnopruimingsdienst de rest -an de explosieven tot ontploffing leeft gebracht. Dit is een droevig verhaal. Het verhaal van de vreemde loop die het recht soms neemt. Het gebeurde on langs in Hodeidah, een plaats in Je men. Een aap was daar in een bam boehut terecht gekomen, had daar een kachel omgegooid en was er van de schrik prompt weer vandoor ge gaan. Even later stond de hut in lich ter laaie. Ondanks het feit dat de aap, de lie velingsaap van een plaatselijke poli tieman waswerd er een aanklacht ingediend en werd het dier gevan gen gezet. Er kwam een heus proces, compleet met getuigenverklaringen en de aap werd ter dood veroordeeld wegens brandstichting. Ten aanschou- we van het hele dorp werd het dier door een vuurpeloton van de politie geëxecuteerd. Dit werd gemeld door het officiële legertijdscbrift in Jemen. Een droe vig geval, want in feite staat hier de mens voor aap. Vandaag citeer ik bij wijze van hoge uitzondering Chronos, die in De Tijd dagelijks een facet van het wereldgebeuren in de vorm van vier regels op rijm onder de loep neemt. Deze week schreef hij: „Het nut van een gesprek te Praag wordt zienderogen vager: De Russen komen veel te graag en blijven nog veel grager." De landbouwministers zijn met een illuster en niet onsympathiek idee op tafel gekomen. Ze willen 150 mil joen kilo boter uit de berucht gewor den „boterberg" goedkoper op de markt brengen. Maar niet voor iedere huisvrouw. Nee, alleen voor bijvoor beeld bejaarden, ziekenhuizen e.d., "oor het vetmesten van kalveren en voor ontwikkelingshulp. Kal vernaastenliefde. President Johnson Was een paar weken geleden in Centraal-Amerïka, waar hij getroffen werd door het ge brek aan degelijke woningen. Hij heeft nu opdracht gegeven tot het ontwerpen van een volledig ingerich te woning voor de laagst mogelijke prijs. Minister van woningbouw, R. Weaver, dacht aan een prijs van rond de 5000 dollar, dat is 18.000 gulden. Daar bouwen we hier allang geen, woning meer voor. Er is echter hoop: als Johnsons goedkope-woningproject een succes wordt, wil hij het de hele wereld aanbieden als modelwoning voor mensen met lage inkomens. Ik houd u op de hoogte. Fabrikanten: Aulodrama. Een vreemd record: in de gevan genis van de Westduitse plaats Celle is dezer dagen op 82-jarige leeftijd een man overleden die bij elkaar 62 jaar achter de tralies heeft gezeten. In 1905 moest hij de gevangenis in wegens moord op een vrouw. Toen hij in 1920 werd vrijgelaten, ver moordde hij weer een vrouw. Hij kreeg toen levenslang. Praag: Sovjet-Uniet. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JULI 1968 (Van een onzer redacteuren) WARSCHAU Hoewel in Polen sinds vorige week ogenschijnlijk de politieke rust is teruggekeerd, wijst olies erop, dat partijleider Gomulka Momenteel het gevecht van zijn leven moet strijden In het najaar, wanneer het partijcongres bijeenkomt, zal die strijd beslist zijn. Dan weet men in Polen en daarbuiten of de labiele (lomulka-koers voortgezet kan wor den wat weinig waarschijnlijk is of dat een van de vele oppositie partijen de macht zal overnemen. En da» gaat het er maar om, welke? De Polen hebben de laatste tijd namelijk de draad van een zeer slech te traditie opgenomen en beginnen De' °ude spreekwoord weer recht te ooen: waar twee Polen bijeen zijn noo je drie partijen. Het enige waar ver de verschillende groepen het ens zijn, dat het met het geen-vlees- n-geen-yis-bewind van Gomulka 0 spoedig mogelyk moet ophouden. _.P® belangrijkste oppositiegroepen stir i ''"és-intellectuelen, de oud- t™Bten en de extreem-nationalis- i», j eerste- waartoe vooral de [a zlc'1 aangetrokken voelt, ma- hoegenaamd geen kans. De oud- 'h'sten, voor het merendeel la- .ambtenaren, zijn bp het volk Populair, vooral omdat hun 1 h,?e dogmatiek tegen de haren j: T'1.j ven de toch al tot losban- S™, geneigde Polen. De extreem- „teho'teten, ook wel „partizanen" hebben de meeste kans op c'e nationale gevoelens Zij zijn ook het meesi gevaarlijk. /Irh "h 'nenU-pl iri Polen ai- is iels totaal nieuws in de (ADVERTENTIE) GOMULKA moeilijke maanden communistische wereld. Tot nu toe waren het altijd „linkse" (in het com munistische spraakgebruik: revisio nistische) groeperingen, die tegen de bestaande orde revolteerden. Dit was het geval in 1956 by de opstand in Hongarije en Polen en dat geldt ook voor de revolutie in Praag, die in januari begonnen is en waarvan het einde nog niet in zicht is. De huidige Poolse revolte komt echter van „rechts". Gomulka is niet het eerste doelwit. De aanval van „rechts" is in eerste instantie gericht op de „linkse" dissidenten, die wer- kelyke hervormingen wensen. De „linksen" in Polen, die zich zeer ver want voelen aan de hervormers van Praag, hebben de slag tegen „rechts" al lang verloren Progressieve hoog leraren zijn ontslagen, de studenten zijn weer in het gareel gedwongen, de schrijvers is te verstaan gegeven dat zy verder hun mond moeten hou den. Tot de slachtoffers van „rechts" be horen echter niet alleen degenen die zich duidelijk voor progressieve en humane hervormingen hebben uit gesproken. „Rechts" voert een kruis tocht tegen allen die niet „rechts" zijn: de gematigde, vroegere sociaal democraten (zoals bijvoorbeeld Cy- rankiewicz en Rapacki), mensen met een onduidelijke .politieke kleur, jo den, lieden die tijdens de tweede we reldoorlog in het buitenland - vooral de Sovjet-Unie - leefden en nog tal van andere minderheden. „Rechts" gaat daarbij te werk vol gens een overbekend procédé dat ook ln het derde rijk werd toegepast: de vijanden van „rechts" worden schul dig verklaard aan de wantoestanden die er nog in Polen heersen. „Rechts" roept ook op tot een algemene zui vering en dat houdt natuurlijk kri tiek in op het systeem-Gomulka, maar de zuiveraars doen voortdurend of zij in Gomuika's opdracht optre den. „Rechts" steunt de campagne van Gomulka tegen de intellectuelen en studenten, maar in feite heeft het het initiatief in eigen hand genomen en de campagne die het voert komt uiteindelijk op zijn conto, niet op dat van Gomulka. Juist daardoor bereidt het de val van Gomulka voor. Indien de Poolse partijleider niet spoedig besluit weer krachtdadig op te treden is zijn val nog voor het eind van dit laar te verwachten. De ongekroonde koning van de rechtse beweging in Polen is de ex- minister van binnenlandse zaken Mteczyslaw Moczar. Hij is voorzitter van de Poolse bond van oudstrijders, ruim 400.000 man, die de tweede we reldoorlog als partizanen hebben doorgebracht in de bossen van Oost- Polen. De voornaamste vijand van de par tizanen was tydens de oorlog natuur lek Duitsland. Maar velen van hen waren evenzeer gebeten op de Rus sen en menige verdwaalde Russische patrouille heeft er - met name na Katyn - het leven by ingeschoten wanneer zij op Poolse partizanen stootten. De partizanen lieten ook de joden in het getto van Warschau in de steek, toen dezen hun gewapende opstand begonnen. Deze merkwaar dige Poolse houding, anti-Duits, anti- Russisch en anti-joods, is nog steeds typisch voor de bond van oudstrij ders. Het behoort in Polen nu een maal tot de slechte traditie om anti- alles tu zijn wat niet oer-Pools is. Men kan de nationalistische ten densen in Polen natuurlijk wel ver klaren. Een land dat verscheidene malen in zijn geschiedenis eenvou digweg van de landkaart is wegge vaagd (uitgerekend door Duitsers en Russen), krygt op den duur een na tionalistisch trauma. Ook vóór de tweede wereldoorlog bestonden er in Polen enkele bewegingen met een duidelijk fascistisch karakter. De Poolse partizanen zijn daarvan de re gelrechte erfgenamen geworden en hun bloed - en - bodem - ideologie doet niet veel voor die van de nazi's onder. De campagne van Moczar en zijn partizanen voltrekt zich tot nu toe in twee richtingen. In de eerste plaats wordt voortdurend gewezen op de heldhaftige dagen van de tweede wereldoorlog, waarin de partizanen hun stryd voor een vrij Polen moe dig gestreden hebben. Het tweede element is het anti-semitisme. De tac tiek is duidelijk: de kleinste en dus minst gevaarlyke minderheid moet eerst geëlimineerd worden. Moczar zelf heeft reeds enkele malen tydens zijn redevoeringen aanvallen gedaan op de joodse „moskovieten", die na de oorlog achter het rode leger aan Polen weer binnenkwamen en - als lid van de communistische party - inderdaad enkele sleutelposities in het nieuwe Polen wisten te bemach tigen. Zij waren de stalinisten. Formeel konden zelfs de Russen deze aanvallen van Moczar niet als anti-Russische propaganda kwalifi ceren, maar zij weten even goed als de Polen die achter Moczar aanlo pen, dat hij Polen van de Russen voorgoed bevrijden wil. En in Mos kou weet men ook, dat juist in de kringen van de partizanen nog een enorme wrok leeft ten aanzien van de Russische „bevrijders") die als loon voor hun daad een vierde deel van Polen bij hun land hebben inge- lyfd. Ook dat is een trauma gewor den dat zich op de een of andere dag als een kwaadaardige infectie kan ontpoppen. Moczar heeft in zoverre een kleine- nederlaag geleden dat Gomulka vo rige week op een zitting van het cen traal comité - in overigens bijzondei vage bewoordingen - het anti-semi tisme heeft veroordeeld. Tegelijket tijd werd Moczar in de partij-hiërar chie bevorderd en er is niet gespro ken over rehabilitatie van degenen die door Moczars toedoen de afge lopen maanden van hun posten zijn ontheven en uit de partij zyn ge royeerd. Gomuika's zwakke veroor deling van de fascistische daden van de partizanen heeft hun positie in feite alleen maar versterkt. In Polei, weet men nu dat Moczar en de zij nen niet meer werkelyk aangepakt kunnen worden. En dat is voor dc Russen, die in Polen toch al niet zo'n bijzonder standvastige partner zien, een reden te meer om bevreesd d< ontwikkelingen gade te slaan. Het is momenteel voor Polen ei, niet-Polen zonneklaar dat er in iedei geval iets moet gebeuren. Het Go mulka-systeem is duidelijk op zyn retour. De beloften van de „Poolse oktober" zyn niet ingelost en het ie ven in Polen wordt met de dag kleur lozer. Gomulka zelf is voldoende po liticus om de situatie te begrijpen. Hi| is echter te oud en van nature te weinig wendbaar om een nieuwe koers ln te luiden. Het enige waarop hy zich nog kan beroepen is zyn natuurlyke autoriteit: de jarenlange onbetwiste leider, die in de stalinis tische gevangenissen heeft gezeten en op eigen gezag Kroestjev in 1958 de mond heeft gesnoerd. Nieuwe initiatieven kan men vat, hem echter niet meer verwachten en dat betekent onvermijdelijk het ein de van de Gomulka-era, want dat ei iéts gebeuren moet, daarover zijn alle partijen in Polen het eens. Het einde van Gomulka behoeft nog niet te betekenen dat zijn plaats automatisch door extreem-nationalis ten als Moczar wordt ingenomen. De partizanen zyn de afgelopen maan den voortdurend op tegenstand ge stoten. Het zou de taak van Gomul ka kunnen zijn, om die tegenstand te organiseren, om de redelijke par- tyen op een of andere manier ondei een noemer te brengen. Bovendien, zelfs wanneer de partizanen de macht zullen overnemen, kan Gomulka nog lang op zyn post blyven. Hij zal dan alleen steeds meer aan macht en in vloed verliezen en steeds meer in de hoek gedrongen worden. Wat momenteel in Polen het be- tangrykste is, is dat de plaats van Gomulka wordt ingenomen door een man die dezelfde autoriteit heeft waarover Gomulka twaalf jaar ge leden beschikte. Een dergelyke lei der zou op de ruïnes van het oude systeem een nieuwe Poolse maat- schappy kunnen opbouwen, natuur- lyk op socialistische grondslag - want de Sovjet-Unie volgt nu eenmaal met argusogen alle bewegingen in Polen en een ander systeem zou Polen op nieuw zyn afhankelyk doen verlie zen. Het droevige is echter, dat er be halve de partizaan Moczar op dit ogenblik in Polen geen sterke figu ren te vinden zyn. En dat doet het ergste vrezen voor Polen, want een afglijden naar een fascistoïde com munisme is vele malen erger dan een falend Gomulka-systeem. We leven in een vreemde wereld, vrienden. Gisteravond reed ik naar huis. toen ik midden op de spaarzaam verlichte weg een wazige, als in ne velen gehulde figuur ontwaardde, die mij gebaarde te stoppen. Toen de ge stalte het hoofd voor mijn portier raampje vertoonde, dacht ik: die ken ik ergens van. Een figuur uit de vaderlandse geschiedenis, ging het als een flits door me heen. Maar ver der kwam ik niet, het gezicht bleef te vaag. Totdat hy met gedempte, ietwat hese stem het lied aanhief: „Knaapje zag een eh roosje staan Maar nauwelyks had fk een eerste blyk van herkenning ge geven en riep ik: „Ha, Joseph! of hij was verdwenen. Tussen de bo men echode zijn afscheidsgroet: „Sja- loomloom oom om mmm Nu vraag ik u. MERIJN Waarom? Omdat verandering van voedsel of water dikwijls maag-en darmstoornissen veroorzaakt. Norit helpt dan snel en afdoend. Norit is natuurlijk overal verkrijgbaar maar U vindt (bijvoor beeld in het bui tenland) mis schien niet direct de goede zaak! Daarom altijd ll-ll Norit meeop reis! Vraag Norit aan Uw eigen apothe- ker of drogist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-De Jong doet in de komende weken wat miljoenen andere Nederlanders gedaan hebben of nog van plan zijn: ze gaan op vakantie. Zeilen, zwemmen, zonnen en lezen, vooral veel lezen, moeten de ministers en staatssecretarissen weer nieuwe kracht en wijsheid brengen voor het komende parlementaire jaar. Hun vakantie-adressen blijven alsjeblieft graag onbekend. Maar ze blijven bereikbaar voor de koningin en voor hun plaatsvervangers op de diverse ministeries. Mocht hun terugkomst om welke staatsreden ook ge wenst zijn, dan kunnen ze binnen de kortste keren weer in Den Haag terug zijn. Desnoods staat daarvoor de regeringsfriendship gereed. De ministers worden vervangen door hun collegaministers. Daar voor is een vakantieschema opge zet- Precies als overal in Neder land. De staatssecretarissen van de diverse ministeries mogen dan dikwijls onderminister genoemd worden, maar hun minister mogen ze niet vervangen. De meeste staatssecretarissen zijn wel terug van vakantie, wanneer hun minis ters het kostuum van de vryetijds- besteding aantrekken. Minister-president P. J. S. de Jong is tot medio augustus afwe zig. Hij gaat, zeggen zijn woord voerders, niet ver van huis. Dat is een bekend feit, want de mi nister-president is een verwoed zei ler en hij brengt de komende we ken op het water door: ergens in Nederland. De vice-premiers Bak ker en Witteveen zullen hem tij dens deze watervakantie vervangen, Wat minister Witteveen van Fi nanciën en tevens vice-premier, gaat doen en waar hij zijn vakan tieperiode tussen 7 en 20 augustus gaat doorbrengen, is nog niet ze ker- Alles schijnt af te hangen van de werkzaamheden van de minister. Hij heeft alleen nog maar gelegenheid gehad wat va ge plannen te maken en de vakan tieperiode te reserveren. Staatsse cretaris Grapperhaus weet het wel: de eerste drie weken van au gustus zit hij in Italië. Waar pre cies? Dat is zijn geheim. Minister W. den Toom van De fensie probeert in Zuid-Italië, in zijn tweede woning, de Defensiezor- gen te vergeten. Italië is zijn ge liefde vakantieland, om er te zon nen, te zwemmen en veel te le zen. Kortweg, om tot rust te ko men. De minister komt begin au gustus weer enige tijd terug op zijn ministerie voor de verdere af handeling van de begrotingsstukken en hij vertrekt daarna opnieuw naar het zuiden. Hij wordt vervan gen door resp. minister Udink en Bakker- Zijn staatssecretarissen, die thans vakantie houden, zijn dan terug. Staatssecretaris Duyn- stee van de luchtmacht zit na een zwerftocht van drie weken door West-Europa, weer achter zijn bu reau. Staatssecretaris Haex van de luchtmacht, ook al een verwoed zei ler, komt maandag weer in Den Haag en staatssecretaris Van Es van de marine blijft tot begin au gustus in Zuid-Frankrijk. Minister Lardinois van Land bouw logeert tot medio augustus in een klein maar gezellig dorpje aan het meer van Genève. Hij houdt de naam van dat dorpje voor zichzelf, omdat hij enige we ken lang als een doodgewone va kantieganger wil wandelen, zwem men en zonnebaden. Minister Rool- vink van Sociale Zaken en Volks gezondheid zal hem vervangen. Staatssecretaris Kruizinga (van Vólksgëzoinilhéid) hóeft nog zoveel werk liggen, dat hij niet lang met vakantie kan gaan. Maar even wil de hij er toch, na de drukte van de begrotingsopstelling, wel uit. Daar om is hij er maandag voor twee weken met zijn gezin op uitgetrok ken, per vliegtuig naar Portugal. Een speciale belangstelling heeft nij niet zozeer voor dit land an ders dan vanwege de zon, die hij er verwacht. En ook een beetje om ver weg en vrijwel onbereikbaar te zijn. Als hij op 30 juli op zijn minis terie terugkeert, gaat minister Rool- vink, zijn baas, voor 3-4 weken met vakantie. Een deel van zijn vakantie brengt de heer Roolvink thuis door, een ander deel vertoeft hij met zijn gezin in een bunga low in Zwitserland- Minister Rool vink reist per auto en zal om streeks 25 augustus weer ten de- partementé verschijnen. De minis- Zy willen voor enkele weken niet bekend worden. teir wordt vervangen door Land bouwminister Lardinois, maar om dat deze tijdens een deel van Rool- vinks vakantie zelf ook met va kantie gaat, zal de premier hem ook een tijdje vervangen. Minister Bakker vice-premiei tevens zou aanvankelijk van 15 augustus tot vlak voor Prinsjesdag met vakantie gaan, maar er is wat tussengekomen, waardoor hij maar drie weken weg kan. Door die in greep van buiten weet hij nog niet waar hij zijn vakantie zal doorbren gen. Minister Schut Ls zijn vervan ger. Staatssecretaris Keyzer is for meel op 6 juli al met vakantie ge gaan en hij wil wegblijven tot 14 augustus. Maar voor hem geldt eveneens, dat dienst voor de va kantie gaat. Daarom heeft hij zijn rustperiode alweer onderbroken, om in Brussel in E.E.G.-verband Nederland te vertegenwoordigen. Maar volgende week is hij er he lemaal uit. Dan reist hij naar Por tugal, mogelijk geïnspireerd door zijn collega Kruizinga Minister Polak van Justitie gaat 23 juli naar Zwitserland, waar hij tot 11 augustus blijft- Hij vliegt er letterlyk en figuurlyk heen, want hij hunkert er naar om weei wat beweging te krijgen. Hij gaat er dan ook, zo is zijn plan, erg veel wandelen. Van deze bewindsman is bekend, dat hij veel van lichaams beweging houdt. Zo is hy ook ver zot op schaatsen. Destijds, toen zijn ministerie zijn ambtenares en wereldkampioene Slien Kaiser hul digde, had hij het vaste plan om met Stien een baantje te trekken, maar minister Polak moest toen in de Kamer zijn. Nu Zwitserland ijsloos is, wordt het geen schaat- I •sen, maar wandelen. Minister Klompé van C.R.M. gaat pas na Prinsjesdag met va kantie. Ze kan het nog wel even uithouden, want, in mei was ze al een dag of tien weg, die ze door bracht op oen der Waddeneilanden. Waarheen ze straks zal gaan zegt ze niet, evenmin trouwens als haar staatssecretaris V. d Poel, die al vertrokken is en tot half augustus wegblijf'. „Men mag gerust weten wanneer we weg zijn, maar waar heen we gaan en wat we gaan doen. dat zeggen we niet, dat is fijn onze zaak", is het s andpunt van de bewindslieden van C.R.M., die er helemaal uit willen zijn. Bij terugkomst van minister Po lak, gaat minister Beernink van Binnenlandse Zaken half augsutus voor enige weken op vakantie. Voor geen geld ter wereld wil hij kwijt, waar hij deze weken doorbrengt. 'Zijn staatssecretaris Van Veen is al weg. Deze blijft tot eind juli of begin augustus er gens in Noord-Italië.

de Stem | 1968 | | pagina 7