AANVULLING VAN RECREATIEGEBIED Plan voor bos (12 ha) ten oosten van Breskens Chaam: tuin der lusten Aardappelziekte geen reden tot ongerustheid f iddelburg ;a in vrij urogram De Acht is over In gesprek met Gesprek over de kerk van morgen C. Koch oterhammen en... irman's moeder. Ze bnade, zo lekker en •n waar? 'AN DAAG MORGEN KAPSEL AFTAKKINGEN WONEN Begroting op 16 en 17 december in staten Prins Bernhard opent Hoechst ïn hoger beroep Bevestiging van vonnis tegen Maria de Rijke Aardbeienoogst belangrijk kleiner dan vorig jaar Onlusten in Turkije duren voort SOCIAAL MUSEUM JEROEN BOSCH BISDOM BREDA Langste draaibrug van Europa maandag in gebruik 2 3 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JULI 1968 3 Deum" van Jean Langlais >rganist zeer goed aan te eze compositie bleek naast •ische stukjes unosono spel nteressante accoordopeen- l te bestaan, die muziek- n bij een solfègeles, als •iaal, nog wel voor talrij- zouden kunnen plaatsen, nist completeerde zijn or- net een Pastorale van Cé- Dinsdag a.s. zal de Am- organist Piet van Egmond lespelen. A.L. RG ;f 9.30-12 en 13.30-17.30 uur; Hing Spoorwegen in Zeeland [1.30 en 22 uur lichtspel. Singelstraat 10-12 en 14-17 Donstelling stads- en dorps- >rn 20 uur Bridge-drive ELBE t 15 uur Schieting EN urel en Hardy, ad. st schatciland. a.l. jonge wilden 14 lelikopterspionnen. 14 J. slag van San Sebastian, 14 id wie komt dineren, 14 J. kanonnen van Navarone, 4S spel met de dood. 18 j. Je rode tomahawk, 18 J. litenboer, 18 j. geheimagent 18 jaar aad wie komt dineren, a.L Ondertussen en achter het oude lopperU is Het groot restaurant, 14 Slaapzaal der engelen, 14 oren vallei. 18 J. >e snul RG ef 9.30-12 en 13.30-17.30 uur dling „Spoorwegen in Zee- en 21.30 u. Klank en lichtspel Singelstraat: 10-12 en 14-17 tonstelling ''tads- en dorps shuis 10—1 f uur Kunstmarkt 20 uur Beatfestijn, Kindervakantiewerk (*-" JK: rt 15 uur gaaibollin£- T 15 uur vakantie®chieting uur De terugkeer van de jaar. G£MOEG GE&GDGKA - l/£LD /GDERGZM AAtVPGSLfiGS (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS/OOSTBURG Er bestaan plannen voor de aanleg van een twaalf hectare groot bos bij het gehucht Nummer Een ten oosten van Breskens aan de Wes- terschelde. Over een en ander is reeds overleg gepleegd tussen Staatsbosbeheer en het gemeente bestuur van Breskens waartoe dit gebied behoort. Het bos zou moe ten komen ten noorden van de nieuwe weg van Breskens naar Hoofdplaat op de grond, die ter beschikking is gekomen door de aanleg van de nieuwe zeedijk. De burgemeester van Breskens, J. Eekhout, die met dit voornemen zeer ingenomen is, ziet dit gebied met het iets verder gelegen Hoofdplaat als „dépendance" van het recreatie gebied ten westen van Breskens. Hoofdplaat en omgeving is naar zijn mening ook aantrekkelijk, door de veel kortere afstand, vooral voor dag jesmensen uit de kanaalzone. De heer Eekhout vindt deze ge- dachtengang terug in het ontwerp- streek^lan West-Zeeuwsch-Vlaande ren, dat, zoals gemeld, dinsdag aan de statenleden en de betrokken ge meentebesturen is toegezonden. Burgemeester Eekhout is vooral blij, dat in het plan bij Hoofdplaat een gedeelte is aangegeven voor re creatie waardoor dit dorp in de toe komst niet alleen meer een zuiver agrarisch stempel zal behoeven te dragen. De heer Eekhout is ook verheugd, dat in hgt streekplan hoogbouw in Breskens toelaatbaar wordt geacht, vooral ook omdat het gemeentebe stuur recentelijk door een, particu lier is benaderd met een plan voor de bouw van een vele verdiepingen tellend bedrijfsgebouw bij de haven. Veel minder ingenomen met een aantal aspecten van het streekplan is men in de gemeente Sluis. Burge meester P. van Hootcgem. Belang rijkste bezwaar geldt het feit, dat Sluis, zoals de heer Van Ilootegem dat noemt, wordt „ingekapseld" door monumenten en waardevol agrarisch gebied, die uitbreiding van de be bouwing in de weg staan. Vooral de oude stadswallen'krijgen, naar de mening van burgemeester Van Hootegem een te overdreven ac cent, omdat binnen de wallen over een afstand van enkele honderden meters geen woningen mogen wor den gebouwd. In Sluis vindt men dat een ongewenste beperking van de natuurlijke uitbreiding van de woon kern. Na de behandeling van het voor ontwerp van dit plan voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen, lanceerde Sluis een tegenvoorstel, dat voorzag in uitbreiding van de bebouwing in de richting van Retranchement. Dit plan is niet door de samenstellers van het plan in zijn huidige vorm overgenomen. Gezien de ontwikkeling van het verkeer acht burgemeester Van Hoo tegem het juist, dat de nieuwe rijks weg evenals de provinciale weg bui ten de kom der gemeente om zullen worden gelegd. Wel moeten naar zijn mening voldoende „aftakkingen" worden gegarandeerd, omdat anders het bij het toerisme zo in de belang stelling staande Sluis in een isole ment zou geraken. „Voor de rest zal liet van Sluis zelf afhangen of men in de belangstelling zal blijven door het ontwikkelen van voldoende acti viteit," aldus burgemeester Van Hoo tegem. Burgemeester J. van Leeuwen van Oostburg meent, dat de samenstel lers van het plan te weinig rekening hebben gehouden met de nieuwe structuren, die zullen ontstaan nadat de gemeentelijke herindeling een feit zal zijn geworden. „Nu is de me ning van elke gemeente, hoe klein ook van invloed geweest natuur lijk, elk plaatsje wil voor zichzelf het beste maar straks krijg je toch een geheel ander beeld?," aldus bur gemeester Van Leeuwen, die zich op het standpunt stelt, dat juist de een of twee gemeentebesturen, die West- Zeeuwsch-Vlaanderen straks nog zal tellen, met de uitvoering Van dit streekplan te maken zullen, krijgen. Aan de derde functie, die aan dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, na öe recreatie en de landbouw, wordt toegedacht, nl. woongebied voor fo- (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De eerstvolgen- Tendering van de Zeeuwse pro- "c,lale staten zal maandag 16 sep- ,1- woyden gehouden. De verga- Jjng begint 's morgens om 10 uur. !E w'!'®cns zullen de staten vrijdag „J'Oktober vergaderen. In aansluiting lin C ver8a<lering zullen de afde- j vai) de staten bijeenkomen om len begroting voor 1969 te bebande- w>a?„bedoelin& i® op 16 en 17 en zo homl december de openbare Srotmgsbehandeling te houden. rensen, die hun bestaan in Oost- Zeeuwsch-Vlaapderen vinden, zei de heer Van Leeuwen weinig geloof te kunnen hechten. Daarvoor is naar zijn mening de afstand van bijvoor beeld Oostburg-Terneuzen. dertig kilometer „enkele reis" te groot. Men woont het liefst zo dicht mogelijk bij het werk. Burgemeester Van Leeuwen wees er op, dat er in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen trouwens pri ma woongebieden zijn. Alleen bij een overbevolking of te grote industrievestiging zou naar zijn mening het westelijk deel een kans als woongebied voor het oosten ma ken Waarnemend-burgemeester J. Ever aars van Groede toonde zich niet zo onder de indruk van de bepaling in het streekplan, dat aan dit gedeelte van de kust geen hoogbouw of ste delijke boulevardbebouwing zou mo gen plaatsvinden om het landschap niet aan te tasten. „Als het er moet komen, komt het er toch," aldus de heer Everaars, die overigens met het plan in zijn geheel wel in zijn schik bleek. DEN HAAG Prins Bernhard zal vrijdag 13 september een bezoek brengen aan Zeeland.' 's Morgens gaat de prins naar het loodswezen in Vlissingen, gevolgd door een vaar tocht in de Scheldemond. In hotel Britannia te Vlissingen biedt het pro vinciaal bestuur aan de prins een lunch aan. 's Middags zal de prins de officiële opening verrichten van de nieuwe chemische fabriek van Hoechst - Vlissingen N.V., behorende tot de Farbwerke Hoechst A.G. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Maria de Rijke uit St.-Anna ter Muiden heeft in haar hoger beroep bij de arrondissements rechtbank te Middelburg na een von nis van de kantonrechter te Oostburg, in de „hondenaffaire", geen genoeg doening gekregen. Nadat de zaak op 5 juli was behandeld, werd gisteren uitspraak gedaan, waarbij haar de zelfde straf werd opgelegd, n.I. twee maai één gulden boete met verbeurd verklaring van de honden en het „onttrekken aan het verkeer" van de hondenhokken enz. Zoals bekend zijn de honden, bijna honderd in getal, in een staat van vergaande verwaarlozing naar een asiel in Limburg overgebracht. Een aantal, ongeneeslijk ziek, moest wor den afgemaakt. De onderkomens wer den door personeel van de gemeente Sluis afgebroken. De weduwe V. uit Zierikzee, die op dezelfde dag terechtstond wegens het om het leven brengen van haar pas geboren kind, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maan den met aftrek van voorarrest en waarvan twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstelling van het Le ger des Heils. Als belangrijkste mo tief voor het doden van de baby werd aangevoerd de vrees voor de schande, die het bekend worden van deze buitenechtelijke geboorte in het stadje zou verwekken. L. J. uit Middelburg, die terecht stond voor medeplichtigheid aan in braak en poging tot heling van het gestolene, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig weken met aftrek van voorarrest en waar van negen weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. F. S., eveneens uit Middelburg, die de inbraak had gepleegd en aan wie voorts nog een insluiping werd ten laste gelegd, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest, voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van twee jaar en eveneens onder toezichtstel ling van een reclasseringsvereniging. (Van een correspondent) KAPELLE De Zeeuwse aard beienoogst 1968 is belangrijk kleiner geweest dan die van 1967. Dit blijkt uit een mededeling van de veiling in Kapelle-Biezelinge, bij welke veiling het belangrijkste deel van de natuur- aardbeien van Zuid-Beveland werd ge'veild. De totale aanvoer van dit produkt bedroeg het vorige jaar 533 ton en dit jaar kwam men niet verder dan 305 ton natuuraardbeien. De geldelijke opbrengst daalde van 644.733,— het vorige jaar tot 462.100,dit jaar. De middenprijs steeg' van 1,21 tot 1,51 per kg. de ISTANBOEL (Keuter) In centraal-Turkse stad Konya zijn on lusten uitgebroken. Ruim 400 betogers hebben het hoofdkwartier van de Turkse arbei derspartij aangevallen uit protest te gen een betoging van de Turkse on derwijzersfederatie tegen de legering van Amerikaanse militairen in het land. De chaos werd vergroot door een serie aardschokken, waardoor de stroom uitviel en duizenden in pa niek hun woning verlieten. (Van onze speciale verslaggever) Chaam, woensdagmiddag: hon derdduizend mensen (naar men zegt) en één held. Jan Janssen is zijn naam, zijn „kroon" een gele trui. Hij start in de Acht van Chaam zonder rugnummer en ook dat is tekenend. Echte helden wor den niet genummerd, men kent ze van aanzien. Zijn fans klimmen in de takken van de bomen, en de handige jon gen, die petjes met zijn naam ver koopt, is gauw door de voorraad heen. Het is een happening, een li turgie. Wat er tenslotte aan ont breekt, is de zegepraal, maar om drie uur is dat nog niet bekend. Janssens blazoen is dan nog even smetteloos als de witte jurk van de Ronde-miss, de struise blonde In- grid Delmee uit Breda. De held bereikt het gemeentehuis om een uur of twee. Hij draagt een zonnebril en een beige zomerpak en hij is niet zo groot als ik dacht. Een lichtgrijze Mercedes 250 S (kente ken 73-00 BX) heeft hem, vrouw Cora en dochtertje Karin van Reims naar Chaam gebracht. In even duur blik arriveren de andere goden: Lueien Aimar, Felice Gimondi, Franco Bitossi, Roger Pingeon en hoe ze verder heten mogen. Voor het Nederlandse publiek zijn ze sinds zondags Janssens minderen, dat staat vast. De verzamelde burgemeesters en andere autoriteiten die al een uur in het kleine gemeentehuis verza meld zijn, schudden hem de helden- te Langeweg. „Ik won alles," zegt Thijs die zich de dagen van weleer zeer wel herinnert. De Duitse Sekt, waaraan hij zich met het hele gezel schap te goed doet, maakt hem spraakzaam. „Nu krijgen ze het ca deau, vroeger moesten we er voor wérken," zegt hij. Intocht van de held Van sportjournalist Frits van Grinsven, vergrijsd in het vak, ho ren we dat de wielersport in Vlaan deren en Brabant een sociale func tie heeft vervuld. Met de knapzak op de rug reden de roemrijke cou reurs van toen naar de koersen. Het verdiende geld werd op de spaar bank gezet en zo is menige vedette aan een florerende zaak gekomen. En het volk greep na elke wedstrijd naar de krant, zegt Frits, en zo leerde het lezen. De Acbt. van Chaam mag volgens Thijs van Oers dan niet meer zijn wat zij geweest is, het feest is al tijd nog volop de moeite waard. Want dat is het, een feest. Een oor verdovend en oogverblindend feest. Met ogen en oren alleen kom je er trouwens niet. De Acht moet je ook voelen, ruiken, proeven. Hier worden al 's mensen zinnen op de proef gesteld. Door de luidsprekers waarmee het dorp behangen is, daveren de stem men van Chris Delbressine uit Roo sendaal en Sjors van den Ende uit Jan Janssens eigen Ossendreeht. En als zij zwijgen, schallen de „arbeids- hand. „Wat u voor ons gepresteerd yita™nc""; T°PPer is vandaag na- is geweldig", zeet Breda's hnr. tuurllik h.et »Wat Jan kan- kan Ja" hebt is geweldig", zegt Breda's bur-1 gemeester Merkx, nadat hij fluks aan de flitsende coureur is voor gesteld. Jan Janssen zelf maakt een wat afwezige indruk. Dat kan con centratie op de komende wedstrijd zijn, maar even goed een gevolg van zijn daverende overwinning in de Tour de France. Wie zal het zeg gen? Terwijl hij zich in de aanpalen de woning van Chaams oud-burge meester Janus Schram in het har nas hijst (gele trui, zwarte broek), is aller aandacht op mevrouw Jans sen gericht en. op de kleine Karin. Karin speelt met een strandbal en Karin klapt in de handjes, terwiji de voorzitter van het Chaamse wie- Iercomité, Janus Schram, haar moe der verrast met bloemen. Dat ge beurt allemaal onder een zeef vruchtdragende pereboom. Onder de perelaar probeert bur gemeester Merkx vervolgens Jans sens racefiets, een karretje dat vroeg of laat wel in een museum terecht zal komen. Niemand minder dan IJzeren Willem van Est helpt de burgervader in de toe-clips. „Je zult er acht kilometer op moeten tietsen", verzucht de magistraat, als 1 z'in nogal benarde positie komt. Ondertussen wacht het volk echter de dranghekken, zes of zeven rijen dik. Het stond er al, toen Janssen nog m geen velden of wegen te beken nen was en in de raadzaal de oud cracks gehuldigd werden, de helden die onderhand vergeten zijn: Gerrit (Locomotief) Schulte, den Bras, Woutje Wagtmans (destijds „Koene Wouter"), IJzeren Willem, Jo de Roo en noem ze maar op, allen winnaars van de Acht. 0.nder ken is ook de 68-jarige Thijs van Oers, in 1933 triomfator m de Acht van Chaam, thans slager alleen" of zo iets, een stompzinnige deun. maar voor deze gelegenheid onverbeterlijk. Af en toe zoeven met een lichte zucht de vedetten voorbij een kleurige serpentine, welbekend van carnaval, niet méér. Duizenden zijn er die nauwelijks een coureur zien. Zij drinken bier, koel bier, te veel bier in de talrijke etablissementen of gewoon op straat. De lucht is vol van de geur van gebakken vis, van worst en friet met mayonnaise. Chaam is vandaag de Tuin der Lusten. De verliefde, stevig vrijende paartjes ontbreken niet. Jeroen Bosch zou er zijn hart kunnen ophalen. Geleidelijk aan groeit de happe ning naar het hoogtepunt. Geluiden worden luider, kleuren heller, geu ren indringender alles wordt he viger. Als, ook voor de renners in het veld, het uur der waarheid na dert, slaat een bekend coureur, wiens glorie echter al lang vergaan is, zich in een vol café nadrukkelijk op de borst, luidkeels verklarend dat hij vijftien keer Nederlands kampioen geweest is. De omstan ders luisteren ademloos toe. Tijdens de Acht van Chaam ko men niet alleen 's mensen deugden en ondeugden aan het licht, maar nog veel meer. Zp blijkt, zeer tot verbijstering van sommigen, sport en commercie wel verstrengeld te ziin „De renners maken en breken de koers," zegt Chaams burgemees ter Van Zeeland 's morgens in de raadzaal. Zijn voorganger Schram drukt zich wat voorzichtiger uit. „De renners hebben de Acht mede groot gemaakt," verklaart hij. en dat klopt wel. In elk geval krijgen de grote sponsors, net ais de oud- winnaars, ook een marmeren plak. Jan Janssen in gesprek met de voorzitter van het comité, oud-bur gemeester J. Schram. Zij verschaffen, zij het niet ge heel onbaatzuchtig, het elf man sterke Chaamse wielercomité het geld dat het feest mogelijk maakt. Er is dik vijftigduizend gulden mee gemoeid, vertelt voorzitter Schram zeer openhartig. Niemand hoeft zich zorgen te maken dat het geld er volgend jaar niet komt. Het comité heeft een reserve van een halve ton, zodat de Acht altijd vooraf bp- taald kan worden, onthult de heer Schram. En vandaag wordt de kas weer dik gespekt. Nog nooit is het zo druk geweest, verzekert Sjef de Jong, ongetwijfeld het meest schil derachtige comité-lid. De twintig duizend programmaboekjes die zijn aangemaakt, zijn 's morgens al ver kocht. Opbrengst: tienduizend gul den. Sjef de Jong wrijft zich in de handen, en zo doen de sponsors, da grote en kleine verkopers. Want het volk eet en drinkt, en aan een ijsje van twee kwartjes en een pilsje van een gulden wordt dik verdiend De „consumptiemaatschappij" viert haar hoogtijdag, en er zijn geen studenten om te protesteren. Waar om zouden zij ook? Het is féést. Jan Janssen blijft er het middel punt van, de grote trekpleister. Ook bijvoorbeeld voor Lies Xhaflaire. een wielerfan die op alle koersen present is. „Zondag was Jan gewél dig," zegt ze. „Ik heb toen echt een traantje weggepinkt." Maar na de Acht volgt de nacht van Chaam, en daarin verdwijnt ook de held van de dag. K. BASTIANEN (Van een onzer verslaggevers) AXEL De planteziektenkundi- ge dienst in Wagtningen kan nog wel enkele weken nodig hebben voor het onderzoek naar de vermoedelijke vi rusziekte (bladrol) onder de aardap pelen op verschillende plaatsen in Zeeland en in de Flevopolder. (Hier over berichtten wij gisteren reeds in een deel van onze edities). Aldus ir. L. T. J. de Wit, Rijkslandbouwconsu- lent voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel. De ziekte werd eerst geconstateerd in Westdorpe. Aangenomen wordt, dat de verschijnselen met die in Zuid-Beveland en in de Flevopolder identiek zijn. In Zeeuwsch-Vlaande ren zijn naar schatting twintig tot veertig ha aardappelen aangetast. „We weten nog niets", aldus de heer De Wit „omtrent de aard en de oor zaak van de ziekte. Als je een foto zou zien van een gezond en een ziek perceel, dan is het verschil duidelijk te onderscheiden. Voorlopig wachten we het onderzoek nog maar rustig af". Wat de eventuele schade betreft, liet de heer De Wit weten, dat hierover nog geen zinnig woord is te zeggen, „De aardappel blijft geschikt voor consumptie, dat is zeker. Wellicht zal de kilo-opbrengst minder zijn. De pootaardappelen lopen geen gevaar, Die zijn op tijd gespoten". De Zeeuwsch-Vlaamse boeren zijn orver het algemeen weinig verontrust over het ziekteverschijnsel onder hun (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De kerk van morgen" Is het onderwerp, dat de gespreks groepen in het bisdom Breda in het komende seizoen zal bezighouden. Bisschop H. Ernst heeft dat laten we ten in een brief die hij aan de deel nemers van de gespreksgroepen van het vorige seizoen heeft gestuurd. In dat seizoen ging het gesprek over het kerkelijk leven en de taken die de' kerk in de -wereld te vervullen heeft „Wat mij in de verslagen op valt", aildus de bisschop, „is dat ver langd wordt naar echtheid. Het ker kelijk leven zelf zo wordt beseft moet berusten op overtuiging en eigen keuze en anderzijds moet het christen-zijn Zich bewijzen doordat het weet te antwoorden op de ver wachting en de noden van de men sen". In de gespreksgroepen is de kerk Zelf in gesprek, constateert bisschop Ernst. „Ik ben ervan overtuigd dat dit samenspraken ertoe kan bijdra gen dat wij gezamenlijk en persoon lijk de wegen zullen vinden voor de kerk van morgen". aardappelen, dat zich manifesteert doordat het blad van de plant zich oprolt. Een grote strop wordt niet ge vreesd. De heer A. van Wijck in Sluiskil zei ons desgevraagd: „Ik dacht eerst, dat het de gevreesde aardappelziekte was. In dat geval zou de plant al gauw rottingsverschijnselen vertonen. Daar is geen sprake van. Het blad krult wel, maar de stengel blijft gezond. Als je de aardappelen boven de grond haalt, is er niets te zien. Ik denk, dat het nogal mee zal vallen. Het is natuurlijk wel iets vreemds". De heer M. de Meijer, die een boer derij heeft onder Zaamslag, „Je kunt het al van een heel eind zien. De top- bladeren rollen dicht en veranderen van kleur. Ik heb ongeveer negen hectare aardappelen. Ik geloof niet, dat deze ziekte rampzalig is. Moge lijk dat de aardappelen wat minder op zullen brengen. Voor consumptie blijft de aardappel zeker goed. Met mijn pootgoed is niks aan de hand, dat is op tijd gespoten". (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Maandag a.s. om twaalf uur, wanneer het zee- seheepvaartverkeer het toelaat, zal de grootste draaibrug van Europa in gebruik genomen worden. Naast Sluiskil, dat de eer heeft de breedste draaibrug van Europa te bezitten doordat naast de rijbaan een spoor lijn loopt zal de brug te Sas van Gent over het kanaal van Gent naar Terneuzen de langste van Europa ge noemd kunnen worden. Om twaalf uur zal deze nieuwe brug (waarvoor drie mensen ten gevolge van een werkongeval het leven lieten), zon der veel uiterlijk vertoon in gebruik genomen worden. De oprit van deze nieuwe brug vanuit Sas van Gent levert geen bijzondere moeilijkheden op en door de Bernhardstraat te Westdorpe tot voorrangsweg te ver heffen wordt ook hier het verkeer in goede banen geleid. De draaibrug die zoals gemeld in twee afzonder lijke elementen naar Sas van Gent is gevaren en dié ter plaatse aan elkaar gemonteerd zijn, heeft 'n leng te van 160 meter. Het gehele gevaar te weegt ruim 1300 ton. Een rijbaan van 8,75 m met daarnaast twee rij wielpaden-voetpaden van elk 2,40 meter, geven de brug een breedte van 22 meter. Wanneer de brug geopend is voor het scheepvaartverkeer, is er een doorvaartbreedte van 60 meter. De hoogte om door te varen indien de brug over het kanaal ligt, is ze ven meter. Gezien de ervaringen met de nieuwe brug in Sluiskil zal de oude brug over het kanaal te Sas van Gent nog volledig intact blijven, maar deze zal, wanneer de nieuwe brug geen mankementen heeft, steeds geopend zijn voor het scheep vaartverkeer. I '1 ,JK hou m'n vakantie maar dicht in de buurt, want ze kunnen niet zon der de verzorging van hun eigen baas. Vandaar ook dat je me iedere morgen al in de vroegte kunt zien sjouioen met tioee emmers nol vlooien". „Ze", dat zijn de vissen van de heer C. Koch uit Terneuzen. Bij benadering schat hij dat zo'n vier duizend vissen in niet minder dan dertien aquariums hun waterrijke be staan bij hem thuis leiden. TWINTIG jaar geleden ben ik be gonnen met een gewoon aquarium. Pas toen ik me op de kweek ging toeleggen begon ik er echt liefheb berij in te krijgen. Maar ja, toen ik vijf jaar geleden van Philips Roosen daal werd overgeplaatst ngar Ter neuzen, toen dacht ik: „Nou moet ik er toch maar 'ns mee ophouden." Het ging niet door. Blijkbaar had het be stuur van „Albino zwaarddragers", de vereniging hier, in het bondsbload- je wel 'ns iets van me gelezen. Ik had tenminste al heel gauw beZoek en ik was al heel gauw bestuurslid ook". JK vind het wel prettig ook. Je krijgt veel bezoek van liefhebbers, die 'ns raad komen vragen en nissen willen hebben. Ik heb dan ook in middels zo'n veertig soorten. Ja ze ker, ik ken alle Latijnse namen. Dat is zo moeilijk niet, het bijhouden van de aquariums en 't kweken, dat vraagt heel wat meer aandacht. En vooral met voedsel moet je uitkijken. Ik geef ze levend voedsel, maar dat betekent: iedere dag er op uit om watervlooien te scheppen. Als je Weet hoe en wat is dat niet zo moeilijk. En 's winters, voor de vorst, hamster ik jampotjes vol vlooien-in-water. Die gaan de ijskast in en als de nood aan de man komt, dan heb ik maar een stukje aquarium nog met petroleum werd verwarmd. De planten zaten tegen het behang. En dat is dan ook zo'n goed moment om er maar mee te stoppen. Maar drie dagen later was de boel weer geruimd en ging ik weer vlooien vangen ijs af te breken en m'n vissen hebben HET was dood tij in onze vereniging fc,m eino-n maar we zijn er nu weer bovenop. hun eigen diepvrieskost HET maken van een aquarium is bepaald niet gemakkelijk. In sommi ge moet zo'n zes- tot zevenhonderd liter water in en dan wil het wel eens gebeuren dat 't glas barst. Berg je dan maar. Als je zo'n plens water ineens op je been krijgt, dan kon je 'm wel eens breken. Meestal ligt het aan de ondeskundigheid van de ma ker dat een aquarium „ontplof:". Je moet de dikte van het glas in de gaten houden, maar ook de bevesti ging spreekt een woordje mee. 't Is me trouwens zelf ook een keer over komen, Dat was in de tijd dat m'n Het is dan ook een prachtige vrije tijdsbesteding. We leveren wel geen werkstukken af, maar toch kunnen je gezin en je bezoekers genieten van je hobby. Ik vind zulke vissen heel wat fijner dan een miauwende kat of een hond, die weer zo nodig moet worden uitgelaten. Ze zaniken niet om een koekje en je hoeft ze niet een avond lang achterna te fluiten omdat ze niet binnen willen komen. Ze zijn alleen maar mooi. Ze tonen je hun pracht zonder er iets voor terug te vragen. Nou ja, die vlooien. Die ga ik wel voor ze scheppen".

de Stem | 1968 | | pagina 3