GEHEIMZINNIGHEID ROND GESPREK echt Russische troepen blijven langer 1IERVEUZE CHAAM SLAAT ALLE REKORDS Pakje verse boter volgende week 5 a 6 cent duurder RAAG SPANNING IN OHIO JAMIN bont BRANDENDE BENZINE IN STADJE GEIN KOELHUISBOTER MEER IN DE HANDEL BELG VERGEEFS IN VREEMDELINGENLEGIOEN Slachtpartij in neger-getto van Cleveland minstens tien doden )raten iwe i ka Marihuana wel gevaarlijk zomerprijzen DAGBLAD VOOR ZEELAND mom hebben w bil onsf' Buiig ANDAAG IN Eercler Onvoorstelbaar Rustig KRUISINGA: Door trein meegesleurd Roosehdaler aan dood ontsnapt P.P.R. krijgt zèndtijd pindarotsjes 14 Kf 108e JAARGANG N.o 25873 Uitgave: N.V. Uitg. Mi| Neerlandia DirecteurOr. W A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L. Leijendekker RedactieraadJ MA. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J, M. Mes, P V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 /oor God, Koningin en Vaderland DON DERDAG 25JUL1 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HUIS! Steenstraat 14 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN Polgieterstraal 3, lelefoon 2601 i OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). FABRIEKEN N.V. otel, tot 8 uur Dijkstra u daar. irtelt u graag oden worden, ns de start n zijn. iet nodige uit de ties die u bij e echt iroduktie- en over vele, u biedt. /er de werktijden over de de woning die slijkheid om u allemaal volledig. Daar tenslotte voor. irtiertje n wordt ru misschien agl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het staat vrijwel vast, dat er in Nederland geen koelhuisboter meer in de vrije handel zal worden gebracht, al hield minister Lardinois van landbouw een mogelijkheid daartoe in het voorjaar nog open toen de Nederlandse boterhandel bij hem aan drong op een goedkoop ruimen van de enorme boterberg. Nederland zal in de toekomst der halve nog slechts verse boter kunnen kopen, die over circa een week vijf o zes cent per pakje duurder zal wor den. Zowel het afwijzen van koel huisboter als het duurder worden van verse boter zijn een gevolg van het gemeenschappelijk zuivelbeleid de EEG. het gemeenschappelijk zuivel- eleid op 29 juli een feit gaat wor- en, kunnen de nationale regeringen geen eigen maatregelen meer tref- 'n het voorjaar, toen de boter- rraad de handel naar de keel Was er nog geen duidelijk uit- lo ,°p ®.en gemeenschappelijk be- J-.tenvijl pessimisten een dergelijk „'«ook niet op korte termijn'Ver- toürv: die situatie kon minis- jOvdmois de bij hem op bezoek ook verontruste zuivelwereld dan .„„A0® adviseren, in_het najaar nog moii-i u® te komen. Hem was na- P,J, gesuggereerd, de botervoor- ,e,e" een prijs van minder dan onH,? op de markt te brengen, ■aken m6n 6r snel doorheen zou niote„':iev"nd?man vond het tijdstip derft ®jinsüg koelhuisboter be gem E dan verse boter had lies to i beschikbaar om het ver- noe 1 ,gen en wilde bovendien in Rr,yen, vesultaten van overleg hesere? afwachten. Uit de recente delhk _mgen ,in Brussel is wel dui thans gew°rden dat mén daar Prekende en straks beslissende over de overschotten in de gemeen schap, waarvan zich in Nederland minder dan tien procent bevindt niets voelt voor de herintroductie van koelhuisboter. Koelhuisboter, zo is de redenering, is de concurrent van verse boter. Als men koelhuis boter goedkoop in de handel brengt, wordt verse boter niet meer afgezet en kweekt men derhalve nieuwe voorraden koelhuisboter. Op welke wijze de botervoorraden dan wel zullen worden afgezet is nog niet bepaald. Uiterlijk 1 oktober zul len hierover beslissingen worden ge nomen. De Nederlandse overheid heeft op het moment een voorraad koelhuis boter van ruim 33.000 ton, dat is rond 132 miljoen pakjes. Nu het ge meenschappelijk zuivelbeleid een feit wordt per 29 juli, zal in Nederland de boterprijs stijgen. Op het ogenblik koopt de Nederlandse overheid on verkoopbare boter op voor f 604,50 per 100 kg. - Deze interventieprijs wordt de volgende week voor de gehele gemeenschap f 628,07. Dit komt neer op een verschil van bijna 6 cent per pakje. Het ligt voor de hand dat de boterproducenten hun prijzen in deze mate zullen verhogen. Aangezien echter de boterprijs vrij is, kan niet worden voorspeld in welke mate de groothandelaren en de detaillisten deze hogere kostprijs zullen door berekenen. Er zijn nogal wat winke liers die boter goedkoop verkopen als een lokartikel. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Tijdelijk zwaar bewolkt, met hier en daar een bui. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: zon op 4.53 uur; zon onder 20.40 uur. Maan op 5.24 uur; maan onder 21.38 uur. agbla^ je Stem Ten oosten van Breskens zal een groot wandelbos worden aange legd. Als de plannen tenminste doorgaan Pagina 3. Italië, Portugal, Zwitserland en Nederland zijn de meest gelief de vakantieoorden van onze mi nisters. Pagina 7. Het Bouwcentrum is er niet ge rust op dat we voorgoed van de woningnoodellende verlost zijn. Pagina 9. Alfred Hitchcock is ondanks 28 jaar Hollywood nog steeds ty pisch Engels. Pagina 11. Er bestaat goede kans dat de Duitse produkten voor ons duur der zullen worden. Pagina 15. (Van onze sportredactie) CHAAM De „Acht van Chaam" heeft alle records gebroken. Hoe veel toeschouwers dit wielerspek takel bijwoonden, kon gisteravond na een voor het organiserende co mité overrompelende dag, niet niet precies gezegd worden, maar men schatte het aantal betalende bezoekers tegen de tachtigduizend. Rond twaalf uur gistermiddag bleken alle programma's uitver kocht (nog nooit gebeurd), de par keerplaatsen afgeladen vol (even min ooit voorgekomen) en was de file auto's kilometers lang (op dit uur eveneens een unicum). Chaam, met z'n amper vierdui zend inwoners, overspoeld door wielerfans, beleefde een unieke dag. De verklaring was simpel: Jan Janssen, de Tour-winnaar, startte er. Hij werd oorverdovend toegejuicht door de duizenden langs de route, die hem op een fraaie praalwagen konden bekij ken. Chaam beleefde er een dag door, die ongetwijfeld „historisch" genoemd mag worden. Meer over dit evenement op de pagina's 3 en 13. (Van onze redactie buitenland) RIVANAZANNO Een enorme benzinebrand in het ItaFaanse stadje Rivanazanno, in de provincie Parma, heeft één mensenleven geëist. Twaalf personen liepen verwondingen op. De brand ontstond doordat de blik sem insloeg in een benzinedepot van het leger. Bijna twee miljoen liter brandende benzine stroomde het stadje binnen door een kanaal. Min stens 15 huizen raakten in brand. De brandende vloeistof drong ook door tot de gasleidingen, die ontploften. (Van onze redactie buitenland) PRAAG/BELGRADO/MOSKOU Het verblijf van de Russische troepen in Tsjechoslowakije is weer verlengd. Dit heeft een ner veuze sfeer in Praag geschapen en is opnieuw een politieke kwes tie geworden aan de vooravond van de besprekingen op het al lerhoogste niveau met de Russen, Dit bericht het Joegoslavische persbureau Tanjoeg uit Praag. De correspondent van Tanjoeg voegde er in zijn bericht aan toe, dat de langere aanwezigheid van Russische troepen in Tsjechoslo- wakije van welke het aantal on bekend is, in Praag gezien wordt als druk op het land in verband met de komende besprekingen tussen de Russen en Tsjechen. De troepen zijn er nog steeds on danks de belofte van maarschalk Jo- kobovsky, commandant van het War- schau-pact, dat alle troepen voor 21 juli het land zouden hebben verlaten. Gisteren werd in Praag van door gaans welingelichte zijde vernomen, dat geen nieuwe datum is vastgesteld voor het definitieve vertrek van de troepen. Inmiddels wordt er in Praag de grootste geheimzinnigheid aan de dag gelegd rond de besprekingen tussen Dubcek en Breznjev. „De bilaterale Sovjet-Russische-Tsjechoslowaakse bij eenkomst kan elk ogenblik beginnen" zei Josef Tichy, een woordvoerder van het centrale comité in Praag gis teren tegen de pers. Nadere bijzon derheden wilde hij niet geven. Waar nemers menen dat het gesprek vol gende week zal beginnen, maar het wordt niet uitgesloten geacht, dat het gesprek eerder op gang komt. De gesprekken tussen de leiders van beide landen zullen waarschijn lijk in het grootste geheim in Tsje choslowakije worden gehouden. Jour nalisten zullen er niet bij zijn. De wereld volgt de gebeurtenissen met argusogen. In Moskou hebben de meeste ambassadeurs hun vakantie uitgesteld, de diplomatieke missies zijn voltallig aanwezig. De Russische delegatie is nog niet in Tsjechoslo- wakije. „Een breuk met de Sovjet-Unie is onvoorstelbaar en zou voor allen een ramp betekenen. Ons land is een so cialistisch land en wil dat blijven", zei de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jan Pudlak, tij dens zijn bezoek aan Rome. „Zeme- delske Noviny", een krant in Praag, vindt het feit dat de Russen naar Tsjechoslowakije komen realistisch en redelijk. Men moet er niet op reke nen dat de ondertekenaars van de brief van Warschau van gedachten veranderd zijn, maar door hun komst wordt de hoop gewekt dat het geschil op basis van niet-inmenging en eer biediging van de souvereiniteit zal worden geregeld. De meeste bladen in de hoofdstad schrijven over twee onderwerpen, de veiligheid aan de grens en het feit dat het land zich als een man achter zijn leiders heeft geschaard. De Russische eis voor het legeren van troepen aan de westelijke grens wordt algemeen verworpen, het is daar rustig en een dergelijke buiten gewone maatregel wordt door niets gerechtvaardigd. „Prace" betreurt dat men het Sovjet-Russische volk wil doen geloven dat Tsjechoslowakije zich in gevaar bevindt, dat er een contrarevolutie zou zijn uitgebroken en het Westen zich in de zaak zou mengen. ENGELAND heeft het nieuwe be wind in Irak officieel erkend. Dit heeft het Britse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren bekendge maakt. PRINSES MARGRIET en mr. Pieter van Vollenhoven zullen begin vol gende maand een bezoek brengen aan Medemblik. Dit in verband met een manifestatie van de Koninklijke Marine. BRUSSEL (A.N.P.) In Gent is gisteren een Belg gearresteerd, die zestien jaar geleden na een moord in Ninove naar Frankrijk vluchtte en pas onlangs weer naar België terug keerde. De man heeft bekend dat hij in februari 1952 een caféhoudster in zijn woon plaats na een hooglopende ruzie had gewurgd. Hij was meteen naar Frank rijk gevlucht waar hij dienst had genomen in het vreemdelingenlegioen. On langs keerde hij naar huis terug, in de veronderstel ling dat zijn misdaad ver jaard was. De politie had al die ja ren geduldig op hem ge wacht. Slachtpartij in het negergetto van Cleveland: Bovenste foto: De politieagent Jerry Jones is juist do delijk getroffen en zijn collega rechts zal vlak daarna ernstig gewond raken. Foto hiernaast: Zwaar bewapende politieagenten zoeken dekking achter een van de patrouillewagens. (Van onze redactie buitenland) CLEVELAND Met geweren bewapende politieagenten en leden van de nationale garde patrouilleerden gisteren nog door het neger getto Eeast Side van Cleveland (Ohio), waar sluipschutters dins dagavond vanaf daken, vanuit ramen en van achter bosjes een slachtpartij aanrichtten, die aan minstens tien mensen het leven heeft gekost. Drie sluipschutters werden gedood (allen negers), drie politieagenten en vier blanken. Tenminste 18 mensen zijn gewond geraakt. Van drie gewonde politiemannen is de toestand kritiek. De slachtpartij begon toen een pa trouillewagen van de politie werd be schoten door vijf mannen, door oog getuigen omschreven ais „zwarte na tionalisten", die opvielen door hun Afrikaanse kleding. Toen de agenten de vijf mannen wilden ondervragen, werd de politie wagen doorzeefd met kogels, waarop de negers een flatgebouw binnenren den en vandaar met automatische ge weren vuurden. Even later arriveer den politieversterkingen die met een regen van kogels werden ontvangen. Meer dan honderd politiemannen om singelden het huis, waarbij zij dek king zochten achter auto's en ge bouwen. Het geweervuur was zo hevig dat men gewonden die op straat lagen niet te hulp kon komen. Vanuit het huis werd geroepen: „Wij schieten op alles wat blank is". Ongeveer drie uur later slaagde de politie er in een aangrenzend huis te bezetten. Men vermoedde toen dat vier van de vijf sluipschutters waren gedood of gewond. Zij weigerden ech ter nog steeds zich over te geven. Op het felst van de strijd brandde een supermarkt tot de grond af en werd een heel woonblok in brand ge stoken. Ook verscheidene auto's on dergingen dat lot en de brandweer werd door het vuur van sluipschutters ernstig gehinderd in haar taak. En kele uren na het uitbreken van de onlusten barstte een zware regenbui los. De negerburgemeester Carl Stokes van Cleveland zei gisteren: „Bij de onlusten is een zeer bepaalde groep betrokken geweest en de meesten daarvan zijn gearresteerd". De com mandant van de nationale garde van Ohio, generaal Sylvester de Corso verklaarde een complot achter de slachting te zien. Ooggetuigen ver klaarden. dat de sluipschutters een georganiseerd gevechtsplan hadden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (Sociale Zaken en Volks gezondheid) Is van mening dat mari huana gevaarlijker is dan vaak door de pers wordt gesuggereerd. Hij heeft dit gezegd tijdens bespre kingen met de Tweede-Kamercom missie voor volksgezondheid. De par lementariërs kregen de belofte van dr. Kruisinga, dat zij de beschikking zullen krijgen over andere gegevens betreffende het marihuanagebruik. Men zal o.m. een rapport in handen' krijgen, dat is opgesteld door het hooggerechtshof in de Amerikaanse staat Massachusetts. In dit rapport geven deskundigen een uiteenzetting over de gevaren, die kleven aan het gebruik van marihuana. (Van een onzer verslaggevers) NISPEN De 21-jarige Roosen daler M. V. is gistermorgen op bijna wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt, toen zijn personenwagen omstreeks kwart over elf op de on bewaakte spoorwegovergang aan de Nigtestraat te Nispen werd gegrepen door de sneltrein Roosendaal-Ant- werpen. De Roosendaler (zelf ambtenaar bij de Nederlandse Spoorwegen) heeft de trein wel zien naderen, maar hij kon niet voorkomen, dat zijn wagen ondanks hevig remmen pas op de rails tot stilstand kwam. Waarschijnlijk is hij toen in paniek geraakt, want bij een poging om te rug te rijden sloeg de motor af. De wagen werd enkele meters meege sleurd en kwam in een sloot terecht. V. bleef 'ongedeerd. De trein kreeg veertien minuten vertraging. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met ingang van 1 ok tober krijgt de Politieke Partij Radi- kalen zendtijd in radio en televisie voor het verzorgen van politieke uit zendingen. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel 200 gram van 92 voor 79 niet duur we/ heerlijk HOFLCVERANGER GROTE MARKT 25-BREDA

de Stem | 1968 | | pagina 1