100 1-4583 LING Brezjnev op weg naar Tsjechoslowakije? BEMANNING KAZTERUG Meer bisschoppen kiezen kant van revolutionairen JAMIN Tl A IT :tie :ocht! licht RUSSISCHE MILITAIREN OEFENEN AAN TSJECHISCHE GRENS Bulgarije wijst Albanezen uit VEER- TARIEVEN OMHOOG Kees Pellenaars („Ik ben geen kop van jut") dreigt met kort geding tegen platen maatschappij Tsjechoslowakije eindelijk ook voorpaginanieuws in Rusland mm prijs mann reda 2.30 uur 2.30 uur DAGBLAD VOOR ZEELAND - 0c Stem Warmer SPANNINGEN IN BRAZILIË NEMEN TOE GEWELD PRAAG/MOSKOU - Temidden van de groeien de spanning in Tsjeclioslowakije, is gisteravond volgens nog onbevestigde berichten, bet polit bureau van de Sovjet-Unie, onder leiding van Leonid Brezjnev, naar Tsjeclioslowakije ver trokken. BESCHULDIGING RESERVISTEN BEZOEKEN 0110PA HA HAPOJt ■iMmytAtm mnnmtncM. cccr Vrijstelling voor aantal dienst plichtigen in '69 Marijnen 16 oktober burgemeester Ettenaar (48) komt om op rijksweg 56 volkorenbiscuits 01178-412 VGE „NOORD" 00-7991/7792 IAMERS ZER EN ZN. inlaan 25. :l. 01150-4564 sveild: en EETKAMER an FOYERTAPIJ- S, KUSSENS en in vele maten. Sparta en origi- kwaliteiten, leder chtheidl >rganisatie s TEHERAN bonafide pen tegen ester: A. H. Ineke Brabantplein 1 - Breda mkJ'e m ie uitvinMj WOENSDAG 24 JULI 1968 UitgaveN.V. llitg Mij Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. AA. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ AA. A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr dr. A. J. J. AA. AAes, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen' Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland 108e JAARGANG No. 25872 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers f 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ■""foon 260.1 Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, K lokstraat I telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen HULS! Steenstraat 14 t° °foon 2377 - (Bijbureaus TERNEUZEN Potgieterstraat 3. GROEIENDE SPANNING IN PRAAG tOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). De bemanning van de „Kazan", de Nederlandse kustvaarder, die in de Indische Oceaan is gezonken met dynamiet aan boord, is gistermiddag in Nederland teruggekeerd. Kapitein Reminels, die op Schiphol niet wilde bevestigen of het schip inderdaad dynamiet vervoerde, werd verwel komd door zijn echtgenote en zoon tje (op de arm van een Portugees bemanningslid). Liften is leuk, maar levensge vaarlijk. Pagina 5. Het Europese Hof heeft de nieu we Belgische regeling een ne derlaag bezorgd. Kinderen in Vlaams-Brussel mogen wel naar Franstalige scholen. Pagina 6. Amerika staat bij de gemiddel de buitenlander slechter aange schreven dan ooit. Pagina 7. Na Russisch komende winter Frans leren met Teleac. Pagina 9. Voor wielercoach Jan Derksen is de samenstelling van een achter- volgingsploeg voor de Olympi sche Spelen het grootste vraag, teken. Pagina 10. Het ziet er naar uit dat alleen bejaardeni zieken en militairen de goedkope E.E.G.-boter te proeven krijgen. Pagina 11 (Van onze redactie buitenland) BONN - Bulgarije heeft de Alba nese ambassadeur, Delo Balili, en vijf unclionarissen van de ambassade "gewezen, wegens ondermijnende viteit. Dit heeft radio-Sofia gis teren bekend gemaakt. Weersverwachting, meegedeeld foor het K.N.M.I.. geldig tot vanavond: Aanvankelijk buien, later opkla ren. Iets hogere temperaturen. ™rge":, zon op 4.50 uur; zon onder 20.42 uur. Maan op 2.53 «w, maan onder 20.52 uur. (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO De spanningen tussen de Braziliaanse rege ring van Costa e Silva en da arbeiders en studenten hebben het land aan de rand van een nieuwe revolutie gebracht. In de strijd tussen Costa e Silva en arbeiders en studenten kiezen steeds meer bisschoppen en priesters de zijde van de stakende arbeiders en op standige studenten. Ze zijn bijzonder bewogen door de arrestatie van priesters, die een grote omvang beginnen aan te nemen. In Botucatu in de staat Sao Paolo, heeft de politie de priester José Augusti gevangen genomen, omdat hij de politie de toegang tot het seminarie wei gerde, waar opstandige studenten een goed heenkomen hadden gezocht. In Osasco, eveneens in de staat Sao P'aolo, werden de arbeiderspriester Antonio Suarez en de Franse priester Joseph Wauthiers gearresteerd, ter wijl zij pamfletten uitreikten aan sta kende arbeiders. „De priesters van Osasco," aldus de pamfletten, „staan geheel achter u." De stakers waren van plan hun hoofdkwartier in te richten in de plaatselijke kerk, maar de politie stak daar een stokje voor. Behalve de twee priesters werden nog 41 stakers gearresteerd. Ook de verschillende bisschoppen hebben openijlk de zijde van de stu denten en arbeiders gekozen. Hun houding wordt van het grootste ge wicht geacht, omdat zo juist in Rio de Janeiro 200 Braziliaanse bisschop pen bijeen zijn geweest en een nota hebben opgesteld over de noodzaak van economische, politieke en sociale hervormingen. Geweld wensen zij niet. maar wel voorlopig morele druk om geweldloos nog langer het onrecht te aanvaarden. Lukt dat niet, dan zal geweld onvermijdelijk zijn. Drieëntwintig bisschoppen echter vinden dat naast deze woorden ook daden nodig zijn. Onder leiding van mgr. Helder Camara hebben zij een beweging in het leven geroepen, die georganiseerde druk zal gaan uit oefenen in het openbare leven. De invloed van de Braziliaanse bis schoppen kan beslissend zijn voor het voortbestaan van het bewind van Costa e Silva. Kardinaal Rossi, die voorzitter van de bisschoppenvergadering is, heeft verklaard dat hij zich aan de zijde van de gearresteerde priesters zal scharen „als zij de gemeenschap dien den." Mgr. Helder Camara van Olinda Recife, heeft verklaard dat de huidige situatie in Brazilië „subversief" is. „Men moet de huidige orde verande ren, zodat er een nieuwe komt, die menswaardiger is," zo zei hij in Rio de Janeiro. Een andere progressieve bisschop, mgr. Valdir Calheiro van Volta Re- donda, verklaarde: „Als het huidige politieke systeem onze moeilijkheden niet kan oplossen, dan moeten wij een socialistisch regime vestigen van een Braziliaans karakter, dat de men selijke waardigheid dient. Wij moeten echter geen Cubaanse, Russische of Chinese oplossingen importeren om onze problemen de baas te worden," zo voegde hij er aan toe. Een andere bisschop uit het kamp der progressieve Braziliaanse bis schoppen, mgr. Antonio Batista Fra- goso uit het straatarme noordoosten van Brazilië, zei: „Ik veroordeel de priesters niet, die hun toog uittrekken en zich bij de guerrillabewegingen voegen." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De reizigers per veer zullen een veer moeten laten: door de invoering van de B.T.W. zul len er prijsstijgingen optreden bij het vervoer van auto's, bromfietsen en fietsen. Minister Witteveen (Finan cien) heeft deze verwachting uitge- sproken naar aanleiding van vragen van de CHU-Twcede-Kamerleden Van der Peijl en Scholten. De be windsman zegt niet van plan te zijn dit vervoer te laten vallen onder het zogenaamde vier-procentstarief, zoals wel het geval is voor personenver- (Van onze redactie buitenland) Het bericht was afkomstig van het doorgaans goedingelichte Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Andere berichten zeggen, dat de datum van samenkomst van de partijleiders van Rusland en Tsjechoslowakije is 'opgeschort tot midden volgende week. De plaats van samenkomst zou, na in gewoonlijk welingelichte kring wordt vernomen, de Slowaakse hoofdstad Kosice zijn, zoals door de partij leiding in Praag is voorgesteld. Op verzoek van Moskon zullen de politbureaus van beide partijen aan de conferentie deelnemen. Het presidium van de Tsjechische partij (polit bureau) telt elf leden. De progressieven zijn in de meerderheid. Deze berichten kwamen uit Mos kou en Praag terwijl in de Tsje chische hoofdstad langzamerhand de inhoud bekend begint te worden van de Russische protestnota, die zondag zou zijn overhandigd. Naar vernomen wordt, zal Praag donderdag de protestnota beant woorden. Aangenomen wordt dat nota noch antwoord officieel zullen worden gepubliceerd. Rusland zou ernstig bezwaar hebben gemaakt te gen een open grens met het westen, maar niet geëist hebben, dat er Rus sische troepen aan de Tsjechiseh- Westduitse grens worden gelegerd. De regering in Praag zou zijn ver weten, dat zij niets heeft gedaan om de „reactionaire, anti-socialistische en revanchistische" elementen in het land het zwijgen op te leggen. (Van onze sportredactie) BREDA Kees Pellenaars heeft de Amsterdamse advocaat mr. Weiland opdracht gegeven de grammofoonplatenmaatschap pij C.N R. te verbieden eên plaat met de inmiddels beroemd ge worden „schoonmoeder"-passage op de markt te brengen. Het ligt in de bedoeling van C.N.R. om morgen bij de huldiging van Jan Janssen een grammofoonplaat met als titel „Hij heeft gewon nen" te lanceren. In de groeven van deze schijf zijn de 18 minu ten en 14 seconden pure emotie samengebald waarmee radiore porter Theo Koomen en Jan Wouters zondagmiddag de sensa tionele Tour-ontknoping meld den. De plaat begint, men heeft daar in de afgelopen twee da gen koortsachtig aan gewerkt, met geluidsbanden van KRO, NCRV en NRU, met het radio interview dat KRO's Henk Visser met Pellenaars had en waarin de zin: „Als Janssen de Tour kan winnen, dan kan mijn schoon moeder het ook", voorkwam. Volgens Kees Pellenaars is in die uitzending de opmerking „Natuurlijk is dit een grapje", weggelaten. Oók op de plaat Pellenaars: „Ten eerste is het niet correct om mij geen toe stemming te vragen voor het op nemen van die uitspraak op de plaat; ten tweede is het voor mij onaanvaardbaar dat ook hier de woorden „Het is een grapje" zijn weggelaten. CNR moet deze passage verwijderen, anders span ik een kort geding aan. Die hele schoonmoeder-affaire is In tussen zo overtrokken dat ik er misselijk van word. Ik ben ver domme geen kop van jut". Behalve CNR kan ook de KRO het aan de stok krijgen met Pel lenaars. „Dat die zinsnede „Het is een grapje" uit het geluids bandje geknipt werd neem ik niet. Voorts heeft Theo Koomen in een uitzending een vervelende uitspraak rond Janssen en do ping gedaan, een opmerking die eindigde met „aldus zegt Kees Pellenaars". Wanneer beide fei ten niet herroepen worden door de KRO geef ik mijn advocaat opdracht een kort geding aan te spannen". „Alles bij elkaar is het een be lachelijke zaak aan het worden. De afgelopen dagen hebben journalisten en fotografen mijn schoonmoeder benaderd voor in terviews en foto's. Het is toch zeker verschrikkelijk dat ze daar een vrouw van 82 jaar mee las tig vallen". En daar zijn het de objectieve partijen in de druk besproken radio-uitspraak het roerend mee eens. Een van de voornaamste punten van vespreking zal, zo wordt in Praag vernomen, de Tsjechische eis tot herziening van het Pact van War schau zijn. Praag wenst dat de mi litaire belangen boven de politieke worden gesteld, dat alle lidstaten ge lijk zijn, dat er een roulerend opper bevel komt, dat blokvorming binnen de organisatie voorkomen wordt en dat gewaakt wordt tegen schending van de soevereiniteit van de lidsta ten. Rusland zou in de nota iemand van de Tsjechische generale staf hebben beschuldigd van het prijsge ven van geheimen van het Pact van Warschau. Volgens berichten uit Wenen zou het gaan om generaal Vaclav Prchlik, de nieuwe .leider van de afdeling verdediging en vei ligheid in het centrale partijcomité. Prchlik had op een persconferentie de commandostructuur van het pact bekritiseerd en verklaard dat het verdrag van Warschau niets bevat, dat de Sovjet-Unie he) recht geeft tegen de wil van Praag troepen in Tsjechoslowakije te legeren. Het Russische regeringsblad „Iz- vestia" meldde gisteren, dat in de Sovjet-republiek Rusland, in Wit- Rusland, Letland en de Oekraïne „achterhoede-oefeningen" begonnen zijn. De oefeningen worden gehou den in aan Tsjechoslowakije gren zende gebieden. Het ministerie van defensie in Moskop deelde mee dat een aantal reservisten voor deze oefeningen, die tot 10 augustus zullen duren, is opgeroepen. Reizigers uit Tsjechoslowakije heb ben verteld, dat men in Oost-Duits- land bezig is een prikkeldraadver sperring aan te leggen aan de grens met Tsjechoslowakije, kennelijk om te verhinderen dat Oostduitsers via Tsjechoslowakije naar West-Duits- land gaan. Generaal Karei Peperny, com mandant van de Tsjechische grens wacht, heeft verklaard dat de gren zen even zorgvuldig worden bewaakt als vroeger. „Wij zijn ons ervan be wust, dat onze westelijke grens een grens tussen twee sociale stelsels is en dat onze manschappen een inter nationale plicht vervullen", aldus de generaai. De bezoeken van het Yoegoslavi- sche staatshoofd Tito en zijn Roe meense ambtgenoot Ceausescu aan Praag zulen worden gebracht na de Tsjechisch-Russische onderhandelin gen. In beginsel zouden ook Hongarije, Polen, Bulgarije en Oost-Duitsland met bilaterale besprekingen hebben ingestemd. Deze besprekingen zouden in de loop van augustus kunnen worden gehouden, in elk geval voor het 9 september beginnende buiten gewone congres van de Tsjechoslo- waakse partij. 1 M t*tt mmm - '.Z'.'.AA De ontwikkelingen in Tsjecho slowakije zijn lange tijd dood gezwegen in de Russische pers. Tsjechoslowakije heeft nu ein delijk de voorpagina's bereikt in de Russische bladen. Boven staande foto is de voorpagina vdn het Russische regeringsblad „Izvestia" van gisteren. Het om lijnde bericht rechts vermeldt dat een uit elf man bestaande missie van het Russische polit bureau naar Tsjechoslowakije gaat. Midden-onder wordt ont huld dat er grote Russische mi litaire oefeningen worden ge houden langs de westelijke gren- zên. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Walburg (AR) heeft aan minister Den Toom (defensie) gevraagd, of inderdaad in 1969 een belangrijke voor de militaire dienst goedgekeurde groep dienstplichtigen niet in werke lijke dienst behoeft te komen, maar buitengewoon dienstplichtig wordt. Hij wil weten hoe groot dit aantal is, gesplitst over de drie krijgsmacht- onderdelen. Voorts verzoekt hij de betrokkenen binnen enkele maanden mee te delen, dat zij buitengewoon dienstplichtig worden. De heer Wal burg verlangt voorts dat de minister aan de gemeentebesturen inzicht geeft in de toelatingsnormen, ten einde de met militaire zaken belaste burgemeesters of gemeenteambtena ren in staat te stellen desgewenst over een en ander uitleg te geven aan wei-dienstplichtige militairen. (Van onze redactie binnenland) Mr. V. G. M. Marijnen is met in gang van 16 oktobeh a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente 's-Gravenhage. Gelijktijdig werd hem eervol ont slag toegekend als voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond. De heer Marijnen die 51 jaar is. is sinds 20 mei 1965 voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond. Hij is lid van de KVP. (Van onze verslaggevers) ETTEN-LEUR/PHILIPPINE De 48-jarige Ettenaar H. Houtman is gistermorgen om het leven gekomen op Rijksweg 56 onder Etten-Leur. Zijn auto werd op het kruispunt Fred, van EedenstraatRijksweg 56 geramd door een andere auto, be stuurd door de 70-jarige P. N. uit St. Philipsland. Een automobilist, die getuige was van het ongeluk heeft tegenover de rijkspolitie verklaard, dat de man uit St. Philipsland met hoge snellheid door het rode stoplicht is gereden. De heer Houtman overleed in het St.- Ignatius-ziekenhuis aan inwendige bloedingen. Bij het ongeval raakte de vrouw van de heer P. N., die naast hem m de auto zat licht gewond. Het vijfjarige Belgische meisje Sonha Hof mans uit Opwijk werd vrijwel op slag gedood toen zij op de Provinciale weg van Philippine naar IJzendijke, in de buurt van de Isabellasluis, plotseling voor een per sonenauto de weg overstak. Tussen de auto's van haar ouders en van kennissen door (de auto's stonden in de berm geparkeerd) stak zij de weg over naar haar vader, die aan de overkant stond. Uit de rich ting Philippine naderde een perso nenauto, bestuurd door de heer W. O. uit IJzendijke. De automobilist was al zo dicht genaderd dat hij niet meer kon remmen. Een Duits gezin van vier personen met vakantie in Friesland is bij Scharnegoutum om het leven geko'. men, toen hun auto in botsing kwam met een bus. De autobus van een firma uit Sneek passeerde links een auto van een inwoner van Scharne goutum, die voorgesorteerd stond om af te slaan naar dit dorp. De bus botste frontaal op een tegemoet ko mende Volkswagen, bestuurd door de heer H. Stelter uit Dortmund. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 300 gram van 69 voor 59 U niet duur wel heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1