lieuw oor tie zeer ODtimistisch ONRUST STIJGT IN BOLIVIA Nieuw schandaal bedreigt positie regering-Leone DOKTERSRECEPT IN BIAFRA: EET DIEREN De vlam alles smelt I )e^e|ya evoluon Vredesbesprekingen kunnen binnen week beginnen HOND VOOR )'S en rond n van ïezen ïAzrs NA In 't 1 kort Het weer in Europa Moskou-Praag STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD Landgoed voor kunstenaars AFTERNOON BUILTJES 55 Hitsen in Hongkong: LIë GAAT EN VAN Zesdaagse kostte Israël 3.6 miljard gulden renomen Ingt J. Rey:Europese integratie een geestelijke zaak BOLIVIAANSE MINISTER BEKENT SMOKKEL DAGBOEK „,CHE" J GENERAAL LORENZO BESCHULDIGD PREMIER GANDHI UIT KRITIEK OP SOVJET-UNIE Kampen Op een morgen berechten enige „GEESTELIJK V.V.V. KANTOOR" eindhoven vrwTv AANVAL OP BRITSE PUBLIC SCHOOLS DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 JULI 1968 gronden kan aanvoeren n is het de Philippijnen. en maar zonder twijfel motief hebben, maakt he deelstaat Sabah aan :e en een half maal zo in in Den Haag: 550.000. id is het document al- niet boven water geko- geen al te sterke positie nd dat aanspraak meent ïaken op een gebied van id. Toch willen de Phi- 2 zaak voorgelegd zien rnationale gerechtshof in Maar de regering van mpoer is tot in lengte liet bereid daaraan me- e verlenen, zodat de zaak ichijnlijk nimmer de 15 het vredespaleis bereikt. 15.000 Philippijnen op verdienen een goede bo- >ral in de handel en de ;n hebben hoegenaamd bij een geschil waarin leden worden aangetast, ij n er de honderden Phl- lokkelaars, die Sabah het de deur wenst te hou- smokkel kost de Philip- lijks 700 miljoen gulden en invoerrechten. Lbdoel Rahman niet af- Philippijnse regering te aanspraak te vergeten, :heidene Philippijnse com- de krantelezers op. De Maleisië heeft verklaard ,d bereid is om om Sabah zowel jongens als meis- en vrouwen. Ook zij zijn in te zetten voor de ver in hun gebied. Zij wijzen ijnse aanspraak van de koloniale inmenging van lat zelf drie eeuwen lang ;n is geregeerd". ONG (AP) Verschelde- haaien van 3 tot 4 meter in de wateren voor Hong rgenomen en de Chinese de Britse kroonkolonie ;egd, dat de beesten wor- rokken door de lijken van lie bij ongeregeldheden in sch China zijn gedood en lrivier zijn geworpen. zijn op het strand van opnieuw twee lijken aan banden en voeten wa- gebonden. Tot dusver 70 lijken van Chinezen ïg en Macao aange- aangenomen wordt dat stoffelijke resten naar zee iun caar l an Kong even in de Chinese g en Kwangsi „tIll hebben gekregen maken aan de gevechten bestrijdende groepen en oproerkraaiers neer te schieten. onderdelen Kwangtoeng iracht aar isten don het leg ïn Duitsers Von jrsus ÏADO (Tanjoeg) Dc autoriteiten hebben vei - rapporten opgevraagd er 100 oud-nazi's die bi tentinië, Paraguay actief Dit meldt het Chileens Jltimas Noticias". Zuidslavische Per^"' heeft Brazilië tot deze na de mysterieuze doon :s in Rio. Een va" i Westerhagen die m lus volgde aan de sta- u vermoord. Westerhag Braziliaanse kranten eei [eweest. de slachtoffer was een eur, Helmuth Liebsche is lid is geweest van e satie. Na zijn dood werd woning 'een brief gev n stond „Het schijnt da1 nog steeds achtervolgt s in Rio geloven dat aa n beide Duitsers een con i verschillende nazi-W» grondslag ligt. PAUS PAULUS heeft toestemming verleend aan een voormalige Angli- kaanse geestelijke, die gehuwd is en drie kinderen heeft, rooms-katholiek priester te worden. Dat heeft de aartsbisschop van Hobart op Tasma nia, dr. G. Young, gisteren toegege ven. Gisteren is bij circus Sarasanni te Amsterdam een tijgertje gebo ren dat kort na de geboorte door de moeder versetoten werd. Na een radiooproep werd in Leiden een hond gevonden, die het diertje nu gaat zogen. Op de foto dompteur Eugen Weimann met het tijgertje en de hond. JAMES CALLAGHAN JAMES CALLOGHAN, de Britse minster van binnenlandse zaken, heeft „herrieschoppers" de schuld gegeven voor het veroorzaken van gewelddadigheden tijdens de politie ke betogingen afgelopen zondag. Hij weigerde toe te geven aan de eisen voor meer bevoegdheen voor de poli tie. De eisen kwamen na een beto ging tegen de oorlog in Vietnam die zondag voor de Amerikaanse ambas sade gehouden werd en uitliep op vechten. Er werden 48 mensen gear resteerd en 37 gewond. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn frankfort Münehen Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer max. temp zwaar bew. 14 half bew. 17 half bew. 19 licht bew. 16 geheel bew. 17 zwaar bew 24 geheel bew. 17 geheel bew 20 zwaar bew 21 zwaar bew. 23 onbewolkt 27 niet ontv. onbewolkt 25 zwaar bew. 17 half bew. 22 half bew. 19 licht bew. 21 onbewolkt 22 onbewolkt 26 half bew. 19 licht bew. 20 geheel bew 15 onbewolkt 29 onbewolkt 38 onbewolkt 25 licht bew. 36 onbewolkt 30 onbewolkt 38 (VERVOLG VAN PAG. I) Uit bevoegde kringen in Praag werd gisteravond vernomen dat de laatste Sovjet-Russische troepen van nacht het land zouden verlaten. De hele dag dag waren al eenheden de grens over getrokken, richting Oost- Duitsland, Polen en de Sovjet-Unie. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse handel, Vales, is giste ren naar Moskou gereisd voor be sprekingen met zijn Russische ambt genoot Patolisjey. Zij zullen onder handelingen voeren over een han delsovereenkomst voor 1969. (Van onze redactie buitenland) TEL Avrv De zesdaagse oorlog met de Arabieren heeft Israël 3.6 mil jard gulden gekost. Dit heeft de Israëlische minister van financiën Pinhas Sapir gisteren bekendgemaakt. De minister kondig, de tevens aan. dat de defensiebegro ting voor Israël dit jaar alle records zal slaan. DE SOEDANESE grondwetgevende vergadering heeft een overeenkomst goedgekeurd op grond waarvan de Sovjet-Unie wapens aan Soedan zal leveren en de Soedanese strijdkrach ten in het gebruik ervan zal opleiden. (Van onze redactie buitenland) LAGOS/OWERRIE De lei der van Biafra, It.-kolonel Odoe- megwoe Ojoekwoe, heeft giste ren voorspeld, dat er spoedig een wapenstilstand in de Nigeriaanse burgeroorlog gesloten zal worden en dat de vredesbesprekingen in een week kunnen beginnen. Hij gaf zijn optimisme te kennen over de kansen voor tenminste een tijdelijk of gedeeltelijk bestand en zei, dat zelfs dit genoeg zal zijn om besprekingen op gang te brengen. Verder deelde hij mee, dat de lucht brug naar de hongerende vluchtelin gen onmiddellijk geïntensifieerd zai worden. Ojoekwoe zinspeelde erop, dat de vluchten spoedig voor het eerst over dag zullen plaatsvinden. Ojoekwoe gaf een persconferentie na zijin terugkeer uit Niamey, Niger, waar een commissie van de organi satie voor Afrikaanse eenheid de vooruitzichten op beëindiging van de oorlog besprak. Ojoekwoe scheen buitengewoon in genomen met het resultaat van zijn geheime en plotselinge reis naar de conferentie van de OAE, die bekend maakte dat zowel Biafra als Nigèria ermee ingestemd hebben in Addis Abbeba over vrede te gaan spreken. Later heeft Ojoekwoe in een vraag gesprek verklaard, dat Biafra nog steeds vasthoudt aan erkenning van zijn soevereiniteit. Hij zei echter een andere formule niet uit te sluiten, als hiermee het conflict beëindigd kan worden. Rusland zal Nigeria blijven steunen in de strijd tegen de rebellerende deelstaat Biafra. Dit werd gisteren gezegd in een communiqué, dat werd uitgegeven na afloop van het bezoek dat de minister van buitenlandse za ken van Nigeria, Okoy Arikpo aan Moskou heeft gebracht. De Duitse hulpactie „Misereor" te Aken heeft aangekondigd, dat zij wil proberen met een zojuist aangekocht 300 ton metend schip de blokkade van Biafra te doorbreken. Paus Paulus heeft zondag meege deeld dat vliegtuigen van de interna tionale katholieke hulporganisatie „Caritas Internationalis" in het ge heim voedsel en medicamenten naar Biafra smokkelen. Door zeer laag te vliegen ontsnappen deze vliegtuigen aan de Nigeriaanse radarposten. JEAN REY „Zonder de kerkelijke steun aan de Europese integratie zou er in tien jaar niet zoveel bereikt zijn als nu". Dit beweerde Jean Rey gisteravond in de t.v.-rubriek „Kenmerk". Rey is voorzitter van de commissie der Europese gemeenschappen. Hij zei van mening te zijn dat de Europese integratie vooral een „geestelijke" zaak is. Ook in de handelsbetrekkingen tus sen de E.E.G. en de derde wereld kunnen de kerken volgens hem een inspirerende rol spelen. ANT. ARGUEDAS SANTIAGO (RTR) De Boli viaanse minister van binnel. zaken, Antonio Arguedas, heeft toegegeven, dat hij een fotoko pie van het dagboek van de guerrillastrijder Ernesto „Che" Guevara heeft gegeven aan „Cas- tristisehe agenten, die op ons grondgebied opereerden". „Ik vluchtte uit La Paz, omdat ik met de dood werd bedreigd", zou Ar guedas, volgens de Chileense po litie gezegd hebben. Arguedas vluchtte naar Chili, nadat een onderzoek tegen hem was gelast in verband met de pu- blikatie van het dagboek in Ha vanna, kort geleden. Hij heeft in Chili politiek asiel gevraagd. LA PAZ (Reuter) De Boliviaanse regering heeft gisteren voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. Zaterdag werden hevige ge vechten geleverd tussen aanhangers van de oppositie en de politie, waarbij een persoon werd gedood en zes mensen gewond. De oppositiepartijen, waar onder de revolutionaire nationalistische beweging van ex-president Victor Paz Estenssoro, eisen het aftreden van president Barrientos. Vrijdag vluchtte de inmiddels vervangen minister van Binnenlandse zaken, Antonio Arguedas, naar Chili (zie hierover elders deze pagina). Bo livia zal om zijn uitlevering verzoeken. President Barrientos zei zondag dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de infiltratie van Castro-gezinde elementen in de staatsorganen, ln La Paz heerst een gespannen politieke sfeer als gevolg van het oppakken van zeker tien oppositieleiders door de politie. In een door president Barrientos getekend decreet worden de oppositie partijen beschuldigd van „.openlijke opstand" tegen het regime. De partijen zijn de revolutionaire nationalistische beweging, de socialistische falanx partij en de nationalistische revolutionaire linkse partij. Barrientos stond aan het hoofd van een militaire junta die in mei 1965 de macht overnam. Veertien maanden later werd hij tot president gekozen, maar binnen twee jaar kreeg hij te maken met een guerrilla van Castro- gezinden die in Cuba zouden zijn opgeleid. Hoewel de strijd tegen de guerrillastrijders, wier leider Guevara de dood vond, althans voorlopig be slecht is, vraagt men zich af of de 47-jarige luchtmachtgeneraal nog lang m het zadel zal blijven, gezien de toenemende druk van de zijde der politici, arbeiders en studenten. ROME (A.P.) De Italiaanse regering heeft gisteren generaal De Lo renzo ervan beschuldigd tijdens een politieke crisis in 1964 een Inlichtingen dienst van het land te hebben gebruikt voor het opstellen van plannen voor concentratiekampen en massale arrestaties. Deze affaire dreigt een nieuwe test-case te worden voor het vertrouwen van de regering-Leone. De beschuldiging werd geuit in een tot dusverre geheim rapport over het sensationele Sifar-schandaal, dat gisteren in het parlement bekend is gemaakt. Linkse partijen hebben gezegd dat generaal Giovanni de Lorenzo tijdens de politieke crisis van 1964 een mili taire staatsgreep had uitgedacht. De generaal was toen hoofd van het na- (Van onze redactie buitenland) NIEÜW DELHI De Indiase pre mier mevrouw Indira Gandhi heeft zondag kritiek uitgeoefend op de Sov jet-Unie wegens vermeende wapenle veranties aan Pakistan. Het onvermijdelijke gevolg van de ze leveranties zou zijn de opvoering van de spanning op het schiereiland, alsmede de verhoging van de verant woordelijkheid voor de verdediging en bescherming van het land, aldus mevrouw aGndhi. tionale politiekorps, de carabinieri, en was voordien negen jaar lang lei der geweest van het grootste inlich tingenbureau van het land, Sifar. Het regeringsrapport over het schandaal was opgesteld door gene raal Enzo Lombari, die zei dat er geen staatsgreep was uitgedacht. Wel beschuldigde hij De Lorenzo er van zijn superieuren in het leger en de regering te hebben gepasseerd bij het opstellen van een noodplan voor openbare orde, dat onder meer voor zag in het oprichten van concentra tiekampen en massale arrestaties. De Lorenzo is thans senartor voor de monarchistische partij. Premier Leone zal waarschijnlijk eisen te horen krijgen van de socia listen en communisten, die een vol ledig parlementair onderzoek naar het inlichtingenbureau willen. De so cialisten lijken vastbesloten de zaak op de spits te drijven. EMEKUKUU (AP) Dokters gaan al over op het aanbevelen van insekten, knaagdieren en reptielen in hun strijd tegen een ver schrikkelijke ondervoeding waaraan de kinderen van Emekuku in Biafra langzaam sterven. Het ziekenhuis ligt dicht bij Ower- ri in het hart van het land der Ibo's. Hier sterven dagelijks gemid deld 5 kinderen. In vier grote schu ren wachten zo'n 200 kinderen op de dood, waarvan zij alleen kunnen wor den gered als zijn proteïne eiwit ten krijgen. Zij lijden aan de ziekte die „kwashiorkor" wordt ge noemd „rode man" in het Gha- nees. Het eerste stadium kenmerkt zich doordat het haar rood wordt en de kleur van de huid lichter. Later wordt de huid hard en leerachtig. De ledematen beginnen vanaf de voe ten te zwellen en de patiënt wordt lusteloos, slaat zelfs voedsel af, dan komt de dood rustig, meestal in de Een grote kaart aan de muren toont hen wat zij in het gebied kun nen tinden bosratten, schildpad den, vleermuizen, sprinkhanen, ha gedissen, slakken en kikkers „We moeten toch iets doen", al dus de 32-jarige arts Aaran Ifekwu- nigwe. „Als de voedseltoestand zo voortduurt als nu, en er geen ver betering intreedt, zal er binnen drie maanden geen kind meer >n Bia fra leven. De arts, die in Engeland heeft gestudeerd, schatte het aantal men sen dat wekelijks in Biafra aan hon ger sterft „In de duizenden". Hij zei dat de schatting van 300 per dag veel te laag is. De meeste slachtof fers zijn kinderen, moeders die net een kind hebben gekregen en ouden van dagen, zei nij. verslaggevers het ziekenhuis. Een zuster trachtte drie slapende kinde ren wakker te maken, doch allen waren in hun slaap overleden. De overlevenden lopen doelloos rond in de gangen en zalen, als zij tenminste nog kunnen lopen. Woorden konden de gevoelens van de verpleegsters en zusters niet be schrijven terwijl zij de kinderen be handelden. Een zuster hield een vier weken oude baby in haar han den. Het kind woog nog geen vijf pond. Een vierjarige kleuter woog nog maar amper 16 pond. Het kind leek dood, doch het sliep, de ogen half open, alleen het wit zichtbaar. Een zuster keek naar hem schudde het hoofd. Andere kinderen huilen onophoudelijk van pijn en eenzaamheid, steeds maar op diezelf de lage deun, omdat ze niet de kracht op kunnen brengen echt te huilen. Hun armen en benen zijn gezwol len en afgeschilferd. Verscheidene moede» zitten in de zalen van het ziekenhuis en kijken naar hun kinderen in de bedjes- „Hun borsten zijn alle opgedroogd, aldus dr. Ifekwunigwe. De toestand wordt steeds erger, aldus de ants. „Dit is een ziekenhuis met 200 bed den en we hebben al 500 mensen opgenomen. Sinds maart is de toe stand rampzalig geworden. Op 3 ju ni hadden we 49 lopende patiënten en op 3 juli waren dat er 263, nu is het een gemiddelde van 300 tot 400 per dag". H(j zei het meest behoefte te heb ben aan protein,-bevattende stoffen als melk, eierpoeder, vlees, vis en bonen. Het voedsel dat het zieken huis krijgt komt binnen via clan destiene vluchten van reddingsorga nisaties. „Het is een druppel water op een gloeiende plaat", aldus de dokter. „Een maai in de drie weken komt er wat voedsel binnen", aldus een zusten, „we hebben nu nog maar heel weinig, alleen neg wat melk poeder en *J§", (Van onze redactie buitenland) LOURDES Nederlanders die op bezoek zijn in Lourdes, kunnen voortaan beschikken over een eigen „geestelijk v.v.v.-kantoor". Door de federatie van de Neder landse Bedevaarten is een Neder landstalige afdeling in Lourdes op gericht. Gedurende de zomermaanden zul len er regelmatig twee Nederlandse informatrices werken en staan Ne derlandse priesters klaar voor de pas torale begeleiding. (ADVERTENTIE) Sinds kort is de mens in staat enorm lioge temperaturen op te wekken. De plasmafakkel in het Evoluon heeft een temperatuur van meer dan 20.000 °C (twintigduizend gradenwaarbij zelfs gesteenten smelten. Veel van zulke Interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! Toegang f1- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant. Id 1966 gesticht door Philips. Nou, had ik het niet gedacht! Ik dacht nog, ééns moet die Jan de Tour winnen. En wat denkt u van mijn therapie? Feilloos gewerkt! Week in, week uit heb ik geschreven niet waar: Hij wint die Tour niet". Vo rig jaar won hij inderdaad niet. Maar dit 'jaar is het gelukt: Jan heeft het op zijn fatsoen getrokken. Gefeliciteerd, Jan En nu zitten er natuurlijk enkele personen op hun neus te kijken. De mensen die zo nodig bij hoog en bij laag moesten beweren dat Jan niet zou winnen (Niet zoals ondergete kende, maar écht gemeend). ,De, Pel" bijvoorbeeld Vervelend voor die man, hij was zo zeker van zijn zaak. Weest niet bevreesdHij is hel nóg Naar ik heb vernomen is de schoonmoeder van Kees Pellenaars vorige week al begonnen met het breien van een gele trui. Voor Jan, werd gëzegd. Of voor haarzelf Voor volgend jaar Intussen heb ik ook mijn petje af genomen voor twee andere sport mensen. Voetballers ja. Herinnert u zich nog het rijtje vooraaistaande Ne derlanders dat in onze krant van vrij dag j.l. gevraagd was wat zij dachten over de kansen van Jan Janssen? Slechts twee mensen zeiden onom wonden ja, Jan wint de Tour. Dat waren Johan Cruijff en Sjaak Swart, voetballers! De ploegmaten van Jan Janssen in de tour warén zondag door hel dolle heen. Eén van hen heeft fluis terend de reden van die vreugde ver klapt „Eindelijk is Jan vanavond eens niet kivaad op ons." N.T.S.-sport, dat zit mij toch nog een beetje dwars, verbrak zondag middag om vijf uur de verbinding met Parijs, juist toen Janssen had gewonnen, om over te schakelen naar een geplande vakantiekerkdienst in Noordwijkerhout. Een suggestie aan de NTS: als men die geestelijke in Noordwijkerhout had gevraagd zijn vakantiedienst die middag in te leiden met de toe gegeven, nogal profane medede ling „Beste mensen, zojuist verne men wij dat Jan Janssen de Ronde van Frankrijk heeft gewonnen. Ik stel voor onze dienst even uit te stellen, zodat de rest van Nederland via de t.v. de huldiging van Jan kan zien. Daarna beginnen we met de dienst, en dan komen we tóch op de t.v. Per slot van rekening hebt u vakantie, niet waar?" Als de NTS op dat idee gekomen was, dan had de keizer gekregen was de keizer, en God wat God toekomt. Maar dat is waarschijnlijk te veel gevraagd in Bus-summertime. En nu Afgelopen, uit. Jan zei net vrijdag j.l. nog tegen een journa list: „De Ronde van Frankrijk win nen is voor mij echt het einde van alles. Dan is alles compleet. Dan heb ik gedaan wat een renner kan doen." Ho, ho, Jan. Weet je wanneer al les compleet is? Als je nu ook nog de Acht van Chaam wint. Denk in dit verband aan De Gaulle: Het volk vraagt erom, wie kan dat weigeren? Enfin, we zien het wel. Dit was in ieder geval het laatste woord over de „Tour de Janssen". Eén ding nog: volgend jaar, nee, volgend jaar wint-ie de Tour niet! MERIJN (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Het gemeentebestuur van Utrecht bestudeert een plan het landgoed Nieuw-Amelisweerd te ver huren als ontmoetingsplaats voor binnen- en huitenladse kunstenaars. De stichting Creatief Centrum (waarin o.a. de componist Ton Bruy- nel, architcrt Aart Oosting. de dich ter Gerrit Kouwenaar en de conser vator van het Stedelijk Museum, Ad Peeters, zitting hebben), is een van de belangrijkste gegadigden als huur ster van Nieuw-Amelisweerd. de zogenaamde Engelse publi^schools1*—^werkMükheM^ clusieve instellingen voor zonen van „goeden huize" een verdeeldheid bevorderende invloed in d emoderne maatschappij en moeten zij nodig worden gereorganiseerd. v 8 In het (meerderheids)-rapport wordt verder gesteld: Het slaan van jongens door andere jongens moet worden afgeschaft. Hetzelfde geldt voor „legging het systeem, dat jongere jongens moeten fungeren als persoon* ljjke bedienden voor oudere. De public schools moeten worden ingepast in de nationale politiek van ••nheidsonderwlj». Het rapport betreft 273 public school*

de Stem | 1968 | | pagina 7