toezicht oorzaak Gebrekkig slechte toestand van van woningen Ponykamp Wouw bijzonder geslaagd ENIGE VROUW OP HET CIRCUIT Ina van Koeten: racen in auto's uit puur plezier De RaïffeisetiLsanlc is goed veer uw geld Uw salaris bijvoorbeeld. MIDDELBURGS RAADSLID: De vrouw en haar hobby i~3&% Even uitblazen mevrouw papier voor uw El RAIFFEISENBANK Van 27 juli tot 4 augustus Internationale feestweek in Goes UITZONDERING miniskirt gered van ondergang Verwennerij in bed SLAGVAARDIG Onderdak voor museum De Jong N.-Yossemeer Actiecomité bij minister pen Pelienaars I Pelienaars II Pelienaars III Nuchter Bijgelovig Vechtertje 5 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 JULI 1968 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De internationale feest week die door de volksdansgroep „Kasporgo" uit Goes is georganiseerd zal ook worden opgeluisterd door een dansgroep uit Israël. Het is de groep Hagargolim onder leiding van David Blumenthal. Het gezelschap, dat uit 50 kinderen bestaat, vertoeft momen teel in Oudelande. De internationale feestweek wordt gehouden van 27 juli tot en met 4 augustus. Er wordt onder andere aan deelgenomen door een balletgroep uit Luxemburg, een muziek- en dans groep uit Oostenrijk, een muziek-, zang- en dansgroep uit Tsjechoslowa- kije, een muziek- en dansgroep uit Turkije, twee dansgroepen uit Zwe den en de volksdansgroep van „Kas- porgo". Met aanwezig zullen zijn een drum band en een gymnastiekgroep van „Kwiek" uit Breda, zoals aanvankelijk de bedoeling was. De opening van het feest zal nu muzikaal worden om lijst door een drumband uit Wemel- dinge. De Tsjechische groep wordt don derdag 25 juli al om een uur of 12 's middags in Goes verwacht. De Oos tenrijkse groep komt pas zaterdag te gen de middag. De andere buitenland se gezelschappen zullen in de loop van de vrijdagmiddag in Goes aankomen. Die vrijdagavond zal er om 8 uur in het Schuttershof te Goes een bij eenkomst zijn waarop de leidingge vende figuren van de verschillende groepen welkom worden geheten. Tijdens de feestweek zullen de bui tenlandse gasten optreden op de Gro te Markt in de stad, in rust- en zie kenhuizen, uitstapjes maken en offi ciële ontvangsten bijwonen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De slechte toestand waarin grote aantallen woningen in de Middelburgse Stromenwijk, die een tiental jaren geleden werden gebouwd, verke ren, zou niet te wijten zijn aan de toen werkende bestedingsbeper king, maar aan een gebrekkig toeziqht van de zijde van de ge meente Middelburg. Zo zou o.m. afgekeurd hout zijn gebruikt. Dat zei maandag het PvdA-raadslid H. Gillissen tijdens zijn beschouwing op het voorstel van b. en w. om voor een bedrag van bijna een half miljoen gulden herstellingen aan 296 woningen te verrichten De heer Gillissen wees er op, dat bij dat slechte hout ook nog een slechte onderhoudstoestand komt, ter- - wijl er toch een 12(A-jarig onder houdscontract is opgesteld. Vooral ook omdat na de reparaties slechts sprake is van een gedeelte lijke verbetering van het wooncom fort, achtte hij de voorgestelde huur verhoging die na een verbetering van deze huizen zou moeten ingaan, niet op zijn plaats. De bewoners zitten al jaren lang in de misère, als beloning daarvan zouden ze nu een huurver hoging krijgen, zo stelde de heer Gil lissen. Hij zag voorts geen enkele zin in het aanvragen van een rijksvoör- schot van een ton voor dit werk om dat, zo wist hij te vertellen, het rijk absoluut geen voorschotten verleent voor verbetering aan pa de oorlog gebouwde woningen. Dat moet uit het risico- en onder- houdsfonds komen, zo zei hij. Wethouder en loco-burgemeester W. Baars zei dat juist het uitblijven van overheidsgelden een der oorza ken is van het nog steeds niet ver richte herstelwerk. Hij zei te hopen dat in dit geval de rijksoverheid toch de uitzondering zal willen maken die de regel bevestigt. Ais dat niet lukt, zullen de gelden toch met medewer king van de woningbouwverenigin gen kunnen worden verkregen, zo zei de heer Baars. In Parijs zijn de uniformen getoond voor de Franse atleten in Mexico. De ontwerpen zijn van Jacques Esterel. Op de foto v.l.n.r.: een licht blauwe jas, een lichtblauwe japon voor de parades, een coctailjapon en twee japemnen voor het Olympische dorp. Een jonge Amerikaanse ontwerper heeft op de laatste dag van de Lon- uense modeshows de miniskirt gered van de ondergang. Zijn show was tegelijkertijd de her opleving van een der oudste cou- ture-huizen ter wereld: Worth. Hyland Booker, een 29-jarige Ame- nkaan uit Detroit, die sinds tien jaar in Engeland werkt had eerst een eigen boutique. Nu is hij voor Worth gaan ontwerpen. De zoom ligt bij Booker twee of ene inches boven de knie, en veel van zijn modellen zijn werkelijk su permini, tegen de trend in die an- re Engelse couturiers voor de na jaar- en wintercollecties hebben aan gegeven. Aan het applaus van de aanwezi- P" 111 n® salon was af te meten dat et publiek de mini-mode eveneens nog welgezind is. man d'e het hardst applaudi- erde was zal het iemand verba dart», Robert F. Green, modere dacteur van Playboy Magazine. nen°°s'er h?eft een coUeetie ontwor- heiaJ: ghnstert en schittert met wit ff Y'dterkleuren sneeuw- hr, in k samengaand met het alle bomen in de winter), roestklni S uVan griis' zwart en wTnterhffff' het hele Palet dat de winterhemel ons te zien geeft. wp een zilveren en gouden on dergrond laat hij wijnrood, paars, diep groen, turquoise en robijnkleu- ren opgloeien in zijn stoffen. Tegen die ondergrond herinneren het bont dat hij veel gebruikt mink, tijger, jaguar, chincilla aan de koude waarin hun oorspronkelij ke dragers geleefd hebben, en steken de juwelen die hij over zijn model uitstrooit hel-oplichtend af. Toch doet het effect nooit koud aan. Wel koel, energiek en beschaafd. Hij gebruikt veel tweed, organsijns-, zijde, crêpe en wollen stoffen. Herstellende zieken, maar ook zij, die er van houden zichzelf te ver wennen door in bed allerlei dingen te doen lezen, t.v.-kijken kun nen zich nu in de Verenigde Staten een apparaat aanschaffen, dat door een druk op de knop het bovenein de van het bed in elke gewenste po sitie kan brengen. In de meeste ziekenhuizen is een dergelijk apparaat al aanwezig, maar daar moet het met de hand bediend worden en degene die zich in het bed bevindt kan de nodige handgre pen niet in horizontale positie ver richten! In de nieuwe constructie bevindt zich onder de matras een soort blaasbalg. Door een druk op de knop stelt degene die zich in het bed bevindt een elektromotortje in beweging dat de blaasbalg met lucht vult tot de gewenste stand is be reikt. Het apparaat is geheel van kunststof vervaardigd en beschadigt noch de matras, noch het beddegoed. Hij zei te hopen, dat men voor het invallen van de winter met het werk gereed zal zijn. Op een verzoek van mevrouw M. /an den Bogert-Selhorst dat de raad tok inspraak zou hebben bij benoe ming van leerkrachten bij het voort gezet onderwijs, zei de heer Hubregt- se dat dit een slagvaardig beleid van de zijde van het college in de weg zou staan. Wèl verzekerde hij de heer J. Don (PvdA) op een desbetreffende vraag dat de commissie van onder wijs wèl bij dergelijke zaken zal wor den betrokken. Op een vraag van de heer Don waar het B. P. raadslid dr. E. Voor hoeve stond na de splitsing van de kamerfractie van deze partij, was diens reactie zeer kort. ,,Ik kies de kant van het hoofdbestuur," zo zei hij. HET STOFFELIJK overschot van de 24-jarige classificeerder G. C. Streurs uit D enHaag is zondagavond gevon den in een tank aan board van de .Agua Clara" in Schiedam, waar zich op 12 juli een explosie voordeed. HET TEKORT op de Amerikaanse begroting wordt voor het op 1 juli j.l. begonnen fianciële jaar op 2.392 miljoen dollar geraamd, het kleinste tekort sinds 1965. NIEUW-VOSSEMEER De Stich ting A. M. de Jong zal haar A. M. 4e Jong-Museum waarschijnlijk kun nen huisvesten in een pand aon de Voorstraat in Nieuw-Vossemeer. Het is nu een winkelwoonhuis van de heer C. de Klerk. Deze wil het pand verbouwen. Daarmee is de ge meente echter niet erg gelukkig. Het winkelwoonhuis ligt namelijk in de oude dorpskom, achter het onlangs onthulde beeldje van Me-rijntje Gij zen en tegenover het binnenkort te restaureren kerkje van de Neder lands hervormde gemeente. Het gemeentebestuur heeft nu de heer De Klerk bereid gevonden zijn woning te ruilen voor een pand aan de Schoolstraat, dat echter nog eigen dom is van het r.-k. kerkbestuur. Laatstgenoemde instantie wil het pand aan het gemeentebestuur ver kopen. B. en w. stellen de raad, die vrijdagavond een openbare vergade ring zal houden, voor een bedrag van 15.000,voor de aankoop beschik baar te stellen. De kort geleden opgerichte Stich ting A. M. de Jong zal het paard aam de Voorstraat van de gemeente hu ren. De inrichting van het museum in dit pand zal zo snel mogelijk be ginnen. (Van onze sportcorrespondent) WOUW Ponyclub Wouw Vooruit heeft zich voor de pouyruitersport in het West-Brabantse reeds bijzonder verdienstelijk gemaakt. Voor de derde keer werd een ponykamp, dat traditie getrouw werd afgerond met een con cours op de kasteelweidfe te Wouw ge houden. Een ponykamp, dat o.a. een grote rit, spelen met en zonder pony en een, kampvuur omvat, is het jaar lijkse hoogtepunt van de jeugdige rui tersportbeoefenaars. Wouw Vooruit was een van de al lereerste verenigingen die een kamp organiseerde en met succes. Het derde kamp was een pure West-Brabantse aangelegenheid mede omdat de pony ruitersport in West-Brabant nog steeds gestadig groeit en zelfs een eigen district heeft gekregen. De dressuurwedstrijden, die op een normaal concours in de voormiddag uren worden afgewerkt, stonden za terdag op het programma, zodat de deelnemende ponyclubs Excelsior uit Hoeven, De striene ruitertjes uit Steenbergen, de Heerjansruitertjes uit Oud-Gastel, de Engelbrechtjes uit Kruisland, Mauritsruitertjes uit Roo sendaal en de organiserende vereni ging Wouw Vooruit de zondagmorgen konden gebruiken voor het opruimen van de zes kampeerboerderijen. Op de Kasteelweide te Wouw kwa men de geüniformeerde ruitertjes en amazones in actie om 't concourspro gramma af te werken. Hier werden ook de diverse uitslagen bekendge maakt. De uitslagen luiden: Dressuur achttallen: 1 De Engel brechtjes, Kruisland; 2 Prins Auverg- ne, Halsteren; 3 Wouw Vooruit, Wouw 4 Prins Auvergne, Halsteren; 5 Mau ritsruitertjes, Roosendaal. Dressuur viertallen: 1 Wouw Voor uit, Wouw; 2 De Engelbrechtjes, Kruisland; 3 Wouw Vooruit, Wouw; 4 Heerjansruitertjes, Oud-Gastel; 5 Mauritsruitertjes, Roosendaal. Individuele dressuur categorie B-C: 1 C. Dekkers, Kruisland met Mariska; 2 P. van Kleef, Halsteren met Silva; 3 C. Dekkers, Kruisland met Sjoukje; 4 Fr. de Jongh, Röosendaal met Twin- kel; 5 Mej. M. van Tiggelen, Halsteren met Sonja. Individuele dressuur categorie A: 1 P. de Nijs, Wouw met Bobby; 2 A. de Jong, Kruisland met Candi; 3 A. Thol- huyzen, Kruisland met Wendy; 4 P. Lambregts, Halsteren met Bertus; 5 J. v.d. Eynden, Halsteren met Nestor. Orde en discipline tijdens het kamp: 1 De Engelbrechtjes, Kruisland 92 p.; 2 Wouw Vooruit, Wouw 91,5 p.; 3 Mauritsruitertjes, Roosendaal 90.5 p.; 4 Heerjansruitertjes. Oud-Gastel 89,5 p.; 5 De Striene Ruitertjes, Steenber gen; 6 Excelsior, Hoeven. (Van onze correspondent) BRUINISSE Het actiecomité Bruinisse zal donderdag een bespre king hebben met de minister van Verkeer en Waterstaat over de ge- meenschapsschade die door Bruinisse geleden zal worden door de uitvoe ring van de Deltawerken. De depu tatie zal bestaan uit de heren C. v. d. Linde, burgemeester van Bruinisse, S. Jumelet, wethouder van Bruinisse, A. Korstanje, rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf van het toe risme, T. Maaskant, voorzitter mid denstandsvereniging, H. Schot, se cretaris bedrijfsvereniging, C. Jume let, voorzitter V.V.V. en J. Pleune, middenstander. De uitspraak, die de heer Pelle- \aars gedaan heeft in uw krant, als ,ou zijn schoonmoeder de Tour de Trance ook kunnen winnen, als Jan Janssen daartoe in staat zou zijn, is oen fatale uitspraak. Ik vraag me af, >ngeacht de kwaliteiten van onze heer Pelienaars: „Heeft deze man zich nu% niet definitief in de vingers gesne-- den?" Als ik hier een antwoord op moet geven, dan zeg ik volmondig: - „Ja!" De heer Pelienaars staat letterlijk en figuurlijk in zijn blote BREDA C. J. van Ba veil Het wachten ls nu op de overwinning van de schoonmoeder van kabouter Pelienaars. ETTEN J. MARIJNEN Na de overwinning van Jan Janssen is het wel duidelijk dat het inzicht van Kees Pelienaars in dg wielersport zeer miniem is. Vanaf zijn afscheid als ploegleider heeft hij slechts ge-_ tracht Jan Janssen zoveel mogelijk te, bekritiseren. In de tijid vóór en van. de Tour de France heeft dit wel zijn hoogtepunt bereikt. Ook de schrijver van uw Tour-de-France-verslagerv heeft zich op dit gebied zeer verdien stelijk gemaakt. De slechte zijden van Jan Janssen werden naar voren ge haald en de goede kwaliteiten doodge zwegen. Om tot slot terug te keren tot de heer Pelienaars: voor hem heb ik slechts één raad: „Word ploeglei der van uw schoonmoeder". BREDA J. Mossou (Van onze sportredactie) HAARLEM De 37-jarige Ina van Kooten, dochter van de voor oorlogse motorrenner J. J. van Kooten, rookt stevig Engelse siga retten met de snelheid van een kind dat snoepjes in de mond steekt en toch verkondigt ze dat je als autocoureur op je uithoudings vermogen moet letten. Een typische karaktertrek van deze onge huwde hyper-slanke en charmante Haarlemse die als enige vrouw in Nederland de autorensport beoefent en wel voornamelijk op het bochtige circuit van Zandvoort. Pure liefhebberij brengt Ina van Kooten er toe zich tussen de brullende motoren te begeven en haar krachten te meten met tijd en snelheid in een opgevoerde Glas, type 1304 TS, een wagen uit de showroom van haar vader. „Ik weet wat ik wil.'Eïi de jongens bedoelen het niet zo slecht". In. het hartje van de BavOstad, aan het Houtplein, zit Ina van Koo ten in haar kantoortje na te genie ten van het koffiehalfuurtje met haar monteurs. De Haarlemse geeft leiding aan een team montenrs in de werkplaats van haar vader. On danks die functie is haar met olie en vet besmeurde overall vreemd: ze kruipt nooit onder de wagen. „Dat is geen werk voor een vrouw". Haar leiding in de werkplaats wordt wonderwel hijzonder geapprecieerd door de jonge en reeds ver gevor derde monteurs. Ina van Kooten, cheffin werkplaats en autocoureur in de tourklasse, 1300 cc: „Ik zou nog eens verdraaid graag in een Alfa Romeo willen rijden. Maar welke fabriek wil nu een vrouw achter het stuur". Ze glim lacht wat. Eigenlijk verwacht ze *een gefundeerd antwoord van haar bezoeker, maar, goed van de tong riem gesneden als ze is, zegt ze: „Er zou eigenlijk een damesklasse moeten worden ingesteld in de au tosport. Vrouwen kunnen keihard vechten. Ja, keihard", zegt ze. Ze behoort zelf niet tot het slag dat coüte que eoüte tot de bejubelde top van de autosport moet en zal behoren. Ina van Kooten is wat dat betreft een nuchtere dame, die haar voorliefde voor de techniek wel pret tig vindt, er ook plezierig gebruik van maakt, haar hobby van top tot teen beleeft, maar daarmee is het ook afgelopen. „Ik vind het heer lijk telkens weer tegen dat geweld van die mannen te boksen. Beju beld worden laat me koud. Het is wel alsof er een ijskoude doek in je ge zicht wordt geslingerd, wanneer je maandag na een rit op Zandvoort, waar je als zesde bent geëindigd, de jonge monteurs tegen je vertel len, dat ze eens graag op dat brei- stoeltje in die Glas zouden willen zitten. Waarom vraag je dan. Och, zeggen ze, ik zou er wat meer uit slepen. Alsof het zo gemakkelijk is op dat bochtige circuit". Ina van Kooten kan die kritiek begrijpen. Haar krachtmeting met de voort- racende klok is haar van jongsaf aan met de paplepel ingegoten. Va der Van KOoten was in de jaren '20-'30 een befaamd motorrenner. Als kind huppelde Ina van Kooten ai tussen de loeiende motoren van haar vader, ze groeide op met de techniek. Zegt Ina van Kooten: Papa vond het wel fijn toen ik stiekum met een oude wagen ging racen. De mo tor was trouwens voor mij een fijn ding. Het ging in het begin wat pie tepeuterig. Stiekum rijden want va der mocht het niet zien. Het einde van het liedje was dat papa er nooit op tegen zou zijn geweest in dien ik had gevraagd ook het vak te leren. Nu is mijn beste vriend en helper op het circuit. Mijn trai ner Bert Jonker uit Amersfoort leert me heel veel. Ik rijd in de zomer zo'n acht wedstrijden. Niet veel. Het is mijn hobby" Toen Ina van Kooten een teena ger was wilde ze architect worden of doctor. „Leek me enig. Ik nam balletlessen. Balletjuffrouw is niets voor je, zeiden ze tegen me. Nu zit ik hier als cheffin werkplaats kof fie te drinken. Ik leid een fijn le ven. We hebben een fijne zaak (Ina beheert samen met haar zusje en haar zwager het autobedrijf, te vens agent van Glas). Ik heb een fijn huis, fijne ouders, ik ben kern gezond, ook financieel en ik heb een hekel aan uitgaan. Ze slaat haar knieën over elkaar. „Oh ja ik ben bijgelovig". Bijgelo vig? Ina van Kooten: „Mijn groot moeder heeft me indertijd voorge- h°uden nooit iets op maandag te gaan ondernemen. Let wel iets nieuws. Enkele jaren geleden zouden we op maandag te Amsterdam een Ver gadering houden over de 24-uurs rit met Ford. Op m'n aandringen hebben de heren het verplaatst naar dinsdag. Voor mij betekent dit bijgeloof alles. Hoe dat komt weet ik niet. Bekijkt u mijn wagen eens. Een rode kleur. Mijn eerste wagen was rood, mijn tweede ook en mijn der de Glas eveneens. Gek hè. Ik kan het sterker vertellen. Wanneer ik ga rijden op het circuit moet ie mand mij een klapje op de valhelm geven. Niet zo hard, maar een ferm tikje. Je bent dan je zenuwen kwijt en dan kan ik verschrikkelijk ra cen, Ina van Kooten beschikt over niet zo veel vrije tijd om haar werkter rein te gaan verleggen naar de bui tenlandse racecircuits. Haar dag taak in het bedrijf laat dit niet toe. Hoewel ze wel een licentie in haar bezit heeft om in België, Duitsland en Frankrijk te racen. „Je moet het als een hobby be schouwen. Zo gauw mijn hobby een beroep gaat worden moet ik er een nachtje over slapen of ik er mee door zal gaan". Ze is verschrikkelijk jaloers over de wijze waarop de fabriekscoureurs door de fabrieksploegen in de wat ten worden gelegd. „Da-ar kom jij aan met je Glasje. Nou, ik geef ze iedere wedstrijd van katoen. In 't be- ADVERTENTIE) gin liet ik me nogal eens wegdruk ken, maar dat gebeurt me niet meer". Dia van Kooten heeft een vech tersmentaliteit. Ze kan zich opwinden over het brullende geweld dat los wordt gelaten op het circuit. Ze zou verdraaid graag in een sportwagen dit geweld meemaken. Ina van Kooten: „Wie geeft me het geld, f 30.000,- om zo'n prachtige Alfa Romeo te kopen, de wagen na te laten kijken, banden te ko pen, verzekering te betalen, tien procent van de aansehafwa-arde. Ie dere wedstrijd behoor je drieduizend gulden naar de verzekering te schui ven". De Haarlemse weigerde een uit nodiging van de DAF-fabrieken om deel te nemen aan een rally. „Drie maanden voor de start zal je toch het circuit moeten verkennen en de wagen uitproberen. Wie vervangt mij hier in de werkplaats? Nee, dat kan niet". Ina van Kooten hangt tussen de wal en het schip. Ze wil bijzonder graag verder in de autosport, maar aan de andere kant van de medaille durft ze ook onder de ogen te zien: haar verantwoordelijkheid in het be drijf. „Echt je moet het als hobby be schouwen. Hoewel ik wel eens twij fel". In de zomermaanden kan het pu bliek op het circuit van Zandvoort weer de vrouw in de witte overall met blauwe strepen ontwaren: Ina van Kooten, die wanneer ze in de wagen stapt, een klap op haar val helm krijgt. En ze raast nooit op maandag in 2 min. 0.6 sec. het cir cuit af. Ina van Kooten hoopt het nog heel wat jaartjes vol te houden.. Verdien geld met uw salaris! Laat het overschrijven naar een 31/2%-rente dragende privé-rekening. De Raiffeisenbank beheert uw salaris zorgvuldigontvangt en betaalt in üw opdracht; houdt u op de hoogte van de stand van zaken zonder dat u daarvoor kosten in rekening worden gebracht. Dèt is Raiffeisenbank-service. SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN Kantoren te: Axel - Biervliet - Boschkapelle - Breskens - Clinge Graauw - Heikant - Hengstdijk-Hoek-Hoofdplaat - Hulst - Kloosterzande Koewacht - Lamswaarde - Ossenisse - Overslag - St. Jansteen - Sluiskil Stoppeldijk - Terneuzen - Zuiddorpe.

de Stem | 1968 | | pagina 5