Svoboda: „Wij willen samenwerken met de Russen55 De mooiste dag van mijn leven JAMIN Piper stort neer bij Veere: drie doden Confrontatie roept Alfrink ter verantwoording „RODE STER" MEEDT WEER WAPENVONDST WERELDRAAD BEëINDIGD VEEL SLACHTOFFERS IN HET VERKEER vakantie werkers en studenten Vredesgesprek Nigeria-Biafra in Ethiopië DAGBLAD VOOR ZEELAND :n desgewenst de Eurofles 50 cl. ale bierfles. gesloten: et eerste. erse Grolsch herrieschoppers uit valkenburg Bewolkt PRAAG-BOEKAREST-BELGRADO - De Tsjechen willen hun meningsverschillen met de Russen niet uitpraten op Russisch grondgebied. Dit heeft een commentator van radio-Praag gis terenmiddag meegedeeld. WAARSCHUWING RUZIE T.v.-debat Humphrey- McCarthy Noodlanding Veertigduizend gulden voor vier renners abrikozenbanket 250 gram van 99 voor 89 Aanmelden: STUWA Tilburg j08e JAARGANG No. 25870 keus uit e Luxe), T-model en u nu :en Ford Uitgave: N.V. Uitg. Mil- Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L Leijendekker RedactieraadJ AA A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. J, M. AAes, P. V. AA. L, J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Relgerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor Ooi, Koningin en Vaderland dr. A. J. Vercauteren, MAANDAG 22 JUU 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aart- zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893), TSJECHEN WILLEN De opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau-pact, de Russische maarschalk Iwan Jakoeboebowski, is vanuit Praag in Moskou teruggekeerd. Hij werd in Praag uitgeleide gedaan door de Tsjechische minister van defensie, Martin Dzur (links). PRATEN. MAAR NIET IN RUSLAND (Van onze verslaggevers) PARÏJS/OSSENDRECHT Weergaloos was Jan Janssen m de „etappe van de waar heid", de laatste rit van de slo pende Tour de France 1968, de strijd tegen het uurwerk. Er kende specialisten als Ferdi nand Bracke houder van het werelduurrecord en Herman van Springel winnaar van de tijdrit in de ronde van Zwitserland vonden in de teugelloze Janssen hun mees ter. Voor tienduizenden toeschouwers, honderdduizend toehoorders op de radio en een paar miljoen kijkers naar de t.v. huilde Janssen zijn vreugde uit. „Cora, ik heb de Tour gewonnen", snikte hij in de armen van zijn vrouw. „Dit is de mooiste dag van mijn leven". Een paar minuten later had Jans sen <op de foto met dochter Karin) in zijn gele trui zichzelf hervonden. Maar niet zijn supporters. Die zorg den in het toch al roerige Parijs voor een extra stukje rumoer, wat vredelievender overigens dan het daar de laatste tijd was. En dan in Ossendrecht. Stapelgek waren zijn supporters daar. Stapel gek was ook heel Brabant, half Ne derland. Officiële personen stuur den Jan Janssen in Parijs een tele gram. „Aan Jan Janssen, winnaar van de Tour de France", was de simpele adresaanduiding. Nederland had er een wereldberoemdheid bij. Mgr. Ernst, bisschop van Breda, stuurde bijvoorbeeld zo'n telegram. En het gemeentebestuur van Ossen drecht. „Rest volgt", liet dit ge- meenteebstuur weten, doelend op de huldiging, die nog moet volgen. Een voorproefje daarvan krijgt Chaam woensdag al. Want met alle andere fietsende grootheden van de Tour verschijnt ook Jan" Janssen in de zeventigste editie van de be roemde Acht van Chaam aan de start. Of hij daar favoriet is? „Hij hoort zeker bij de favorieten", liet Kees Pelienaars weten. „Want zijn over winning in de Tour is fantastisch", voegde d'n Pel daaraan toe, die overigens lachend zijn schoon moeder desgevraagd toch ook weer ten tonele voerde. Meer over dit historische wielergebeuren in onze extra Tour-editie. Pn ''ansscn: „Volgend jaar win I b i,met schoonmoeder van I ell- 'enaars achterop". NIAMEY (Rtr/AFP) Nigeriaan- se en Biafraanse afgevaardigden heb ben zondag in Niamey, de hoofdstad van Niger, overeenstemming be reikt over een agenda voor de vre desonderhandelingen, die in de Ethi opische hoofdstad Abbis Abeba zul len worden gehouden. Dit heeft de secretaris-generaal van de organisatie van Afrikaanse een heid (O.A.E.), Diallo Telli, bekend gemaakt. De delegaties hadden, naar hij meedeelde, ook concrete voorstel len bestudeerd voor het vervoer van hulpgoederen voor de burgerslacht offers van de oorlog. Vanmiddag wordt het inleidende overleg, dat za terdag begon, voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG Zeventig jonge lui hebben zaterdag Valkenburg moe ten verlaten. Zij moesten hun kamp- kaart afgeven en konden zodoende niet langer op hun campings blijven. De jongelui hadden in de nacht van vrijdag op zaterdag deelgenomen aan de ordeverstoringen in Valkenburg, waarbij 141 personen werden gearre steerd. Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt. Zwakke tot matige wind. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: zon op 4.49 uur; zon on der 20.44 uur. Maan op 1.53 uur; maan onder 20.16 uur. (Van onze correspondent) BREDA De conservatieve vleu gel van de nationale katholieke kerk, verenigd in de groep Confrontatie, die principieel stelling neemt tegen vernieuwingen in de kerk, heeft kar dinaal Alfrink ter verantwoording geroepen, in verband met Duitse en Franse vertalingen van de omstreden nieuwe Nederlandse katechismus. De oproep, vervat in een .telegram, refereert aan een t.v.-verklaring van de kardinaal van 7 augustus 1967, waarin hij zei, geen toestemming te geven voor vertalingen, vóórdat Rome tenslotte zijn fiat zal geven aan d» katechismus. DE VERLOVING van Beatle Paul Maccartney en de actrice1 Jane Asher is sinds enige dagen verbroken. (Van onze redactie buitenland) Het antwoord van Praag op het Russische voorstel (bilateraal overleg op Russisch grondgebied), waarover in beginsel overeen stemming is bereikt, is nog niet gepubliceerd. De Russen hadden Moskou, Kiew of Lwow als plaats van samenkomst voorgesteld. De commentator van Radio-Praag merkte naar aanleiding hiervan op dat „onze vrienden van de plaats waar deze besprekingen gehouden zullen morden een prestigezaak schijnen te maken". „Als iemand zich interesseert voor de manier waarop wij onze maatschappij opbouwen, dan behoeft hij maar hierheen te komen", aldus de commentator, die waarschuwde dat iedere „interventie in Tsjechoslowakije tot een nieuwe, waarschijnlijk on herstelbare, splitsing van de progressieve beweging zou leiden". In welingelichte kring enin Belgra do werd gisteren gezegd dat president Tito zaterdag al wist dat de Tsjecho- slowaakse leiders weigeren naar de Sovjet-Unie te gaan voor het bilate raal overleg. De datum van het voor genomen bezoek van Tito aan Praag is nog steeds niet vastgesteld, waar schijnlijk omdat de Zuidslavische pre sident en de Tsjechoslowaakse lei ders de situatie niet verder willen compliceren. Inmiddels schijnen de Russische militaire autoriteiten de datum van de volledige ontruiming van Tsje- choslowaaks gebied door de Sovjet troepen, die aan de jongste oefening hebben deelgenomen, opnieuw heb ben verschoven, en wel van 21 naar 25 juli. Een eenheid Russische pant serwagens, in een kamp op zestig ki lometer van Praag, maakte zaterdag nog in het geheel geen aanstalten om te vertrekken. De Tsjechoslowaakse pers en radio maken melding van duizenden nieu we resoluties, telegrammen en bood schappen waarin steun wordt be tuigd aan de houding van het centrale partijcomité. De Tsjechische president Ludvik Svoboda verklaarde gisteren op een bijeenkomst ter gelegenheid van een plaatselijke festiviteit, dat. zijn land verder zal gaan met de hervormin gen, maar hij wees met nadruk op de vriendschap die Tsjechoslowakije met Rusland verbindt. „Wij kunnen ons program slechts uitvoeren in het ka der van een krachtig bondgenoot schap met de Sovjet-Unie en de an dere socialistische landen". De soevereiniteit van Tsjechoslo wakije kan in een verdeelde wereld slechts worden gegarandeerd door de militaire, politieke, economische en culturele allianties met de socialis tische landen, allianties die wij nog willen versterken, aldus de president. Hij waarschuwde tevens dat de vij anden van het socialisme de jongste ontwikkelingen willen gebruiken om de eenheid der socialistische landen te ondergraven. „Wij verklaren hun dat zij zich zwaar vergissen en dat zij met dergelijke speculaties bedrogen uit zullen komen". De Tsjechoslowaakse leiders heb ben inmiddels nieuwe steun gekre gen van zusterpartijen. De Noorse en Zwitserse communistische partijen voegden zich in het weekeinde bij de genen die al hun sympathie voor het liberaliseringsproces hebben betuigd. De commentator van Radio-Praag verklaarde zondag dat Tsjechoslowa kije nu al de steun heeft van de Roe menen, Zuidslaven, Italianen, Belgen, Noren, Finnen „en anderen". De Albanese communistische partij ziet, blijkens een commentaar van het officiële Albanese pérsbureau, in de ontwikkelingen rond Tsjechoslo wakije slechts een ruzie tussen „re visionisten". Zij is van mening dat „de kliek van Dubeck" hetelfde doet wat al eerder in andere „revisionis tische landen" is gebeurd en nog ge beurt: het volgen van een koers die herstel van het kapitalisme beoogt. Zoals bekend volgt Albanië in de communistische wereld de Chinese lijn. De „Pravda", het orgaan van de Russische communistische partij, her haalde zondag dat de „bedreiging" van het communistische bewind in Tsjechoslowakije de „gemeenschap pelijke zorg" van alle communistische partijen en landen is. De Britse filosoof Bertrand Russell, die onder meer bekend is geworden door zijn kritiek op de Amerikaanse politiek in Vietnam, zond zondag een telegram aan premier Kosygin waarin hij deze vroeg openlijk te verklaren dat de Sovjet-Unie niet hét' voorne men heeft geweld te gebruiken in Ts j echoslo wakij e. MOSKOU (AP) Het Russische blad van het ministerie van defensie „Rode Ster" heeft gisteren gemeld, dat een kleine voorraad wapens is gevonden in het hart van Tsjecho slowakije. Het blad meldde dat „een geweer en 11 pistolen werden gevonden in een gebouw in Ostrava", een stad bij de Poolse grens op ongeveer 230 km ten oosten van Praag. Het blad meldide niet hoe het aam het nieuws was gekomen. De Tsjechen hebben gisteravond een nieuwe wapenvondst ontkend. (Van onze speciale verslaggever) UPPSALA De oud-secretaris generaal van de Wereldraad van kerken, de Nederlander dr. Visser 't Hooft, is van mening, dat in principe geen bezwaar zal bestaan een lokale kerk toe te laten tot de wereldraad, mits deze beantwoordt aan de kwali ficaties, die in het reglement worden gesteld. Daarbij zou de kwalificatie „autonoom" een probleem kunnen scheppen, aldus dr. Visser 't Hooft. Hij verklaarde dit aan het eind van de vergadering van de wereldraad in Uppsala. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey en senator McCarthy, die dingen naar de democratische presidentkandida tuur, hebben toegestemd in een tele visiedebat. Humphrey liet zaterdagavond we ten, dait hij bereid was tot een ont moeting met McCarthy voor de t.v. omstreeks 18 augustus - een week voor de democratische partijconven- (Van een onzer verslaggeefsters) VEERE De drie inzittenden van een Piper/Cherokee zijn zaterdag morgen om het leven gekomen, toen het vliegtuig om even voor half elf neerstortte in een weiland bij Veere. De slachtoffers zijn: de 47-jarige piloot L. A. Lesenne-Coulander uit Rotterdam, de 32-jarige E. Steiner uit Leimuiden en de 64-jarige mevrouw Ottevanger, eveneens uit Leimuiden. Een hondje dat de vlucht meemaak te, heeft het ongeluk overleefd. Het slechte weer werd als mogelijke oor zaak van het vliegtuigongeluk opge geven. Het sportvliegtuig verongelukte '3 morgens omstreeks Kalf elf ongeveer één kilometer ten zuidwesten van de jachthaven in Veere. Het vliegtuig steeg op in Zestienhoven. Het was o-nderweg naar Gatwick in Engeland. Ongeveer 3 kwartier voordat de Piper neerstortte, was het vliegtuig zoek. Toen het boven Haamstede op Schouwen-Duiveland was, heeft de piloot via de radio nog contact ge had met het vliegveld Zestienhoven. H(j meldde diat hij in verband met het slechte weer naar Zestienhoven wilde terugkeren. Na deze melding werd het radiocontact verbroken. Het vliegtuig stortte neer bij een poging een noodlanding te maken. Twee van de drie inzittenden moeten vrijwel op slag zijn gedood. De stof felijke overschotten werden overge bracht naar het zasthuis-ziekenhuis in Middelburg. Het onderzoek omtrent de ramp en de oorzaak ervan is in handen van de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie en het bureau vooronder zoek van de rijksluchtvaartdienst in Schiphol. Meegedeeld werd dat de pi loot mogelijk ook met motorstoring te kampen heeft gehad. Inmiddels wordt het wrak van het vliegtuig dag en nacht streng be waakt door de politie. (Voor overige ongelukken in het weekeinde zie pagina 2). (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Op de dag, dat Arle den Hartog een onverwachte zesde plaats veroverde in de slotrit tegen het horloge in de Tour, heeft Jan Janssen het Nederlandse prijzenbe- drag een geweldige injectie gege ven. Aan het totaal veroverde be drag van de ploeg tot aan de tijdrit, ruim 22.000 francs, voegde Janssen zondag 29.000 franc toe, namelijk 20.000 als winnaar van de ronde, 8.000 als tweede in het klassement van de combinatie (plaatsing in het algemeen-, het punten- en het berg- klassement), 1.000 als winnaar van de tijdrit. Met de tweede plaats in het halve dagploegenklassement van de tijdrit en de verdienste van Den Hartog bracht dit het Neder landse totaal op de laatste dag naar bijna 52.000 francs, iets minder dan 40.000 gulden. De drie Nederlan ders, die de moed hebben kunnen opbrengen om de Tour met Janssen uit te rijden, weten dat zij dat niet voor niets hebben gedaan. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel niet duur wel heerlijk MET SPOED GEVRAAGD: WILLEM ll-STRAAT 56 TEL. 04250-30541

de Stem | 1968 | | pagina 1