Jeugd voelt zich geïsoleerd Zwemmend wild komt uit Brabant Haven in volle zee voor olietankers Voorlopige conclusie sociologisch bliksemo rider soek in Hulst: PETRUS OB (57) SMEEDT Z ..STALLETJE' VOL In gesprek met „Open huis is noodzakelijk en mogelijk Activiteit in feestvierend Breskens Begin nieuw appelseizoen FAUNABEHEER: Plan van Belgische A. de Vries ENS \A AAN DAG :ei nieuws uil ad en streek P Pa§ 3 - 5 Spoed met herindeling Vreemd geluid Eigen inzicht Wapen Geen heffing meer voor bestrijding van perevuur Ons Belang 50 jaar BROMFIETSER GEWOND Stalletje Zo maai Kees Koeken op vierde plaats G.S. kregen gelijk Kroon weigert Sas van Gent kantoor voor gemeentediensten DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 JULI 1968 ISKIL, PHILIPPINE: zus- tis uit Hoek, tel. 01154-274, -JANSTEEN EN NIEUW, zuster Colsen uit St.-Jan, 01140-2368 (b.g.g. 01140. TANDARTSEN [WSCH-VLAANDEREN -oteboom tel. 3780 (zat. 10. 18-18.30 en zondag 12-12.30 ;N: dokter Reynierse, Vlls- 1. 01184-2164 (zat. 9-10 en 12 uur). HERENARTSEN EN SAS VAN GENT: dok. las uit Zaamslag, tel. 01153- JWSCH-VLAANDEREN: in Veen, uit Oostburg, tel. NIEUW-NAMEN: dokter Nieuw-Namen, tel. 01144- EN: dokter Gakeer, tel. APOTHEKERS •naard, tel. 5255. iRG: Ringeling, tel. 2538. IN: Hamann,'tel. 2060. IN: Tan-Meyer, tel. 2025. tDAM Engels m.o.a., A B. Oost-Souburg; P. Schout^ Test-Souburg. tlc'nting Analistencursus Zee. ng-analist(e) medische rich- ysouw, Westkapedle; L. Ka- kapelle; C. v. Liere, Ouwer- Seters, Heinkenszand; R. Ver- •ikzee; H. Leys, Kruiningen; Middelburg; R. Siebers, Mid. v. d. Zanden, Kloosterzan- e, Vlissingen; L Balkenende, d; L. v. Cleemputte, Temeu- jrstanje. Middelburg; R. de Vlissingen; L. Lodiers, Ove- Nijsten, Ovezande; H. Raats, J. de Ru, Middelburg; A. iddelburg. der 15 uur Kermissehieting es 15 uur Schieting der 15 uur Schietlng RDE ens 15 uur Schleting ebouw 14.30 uur Summer 20 uur De twaalf ploerten, rt 15 uur Schieting tel 15 uur Schieting s Schieting SN 15 uur Paniek in Tokio, 14 J, e gouden zeven, 14 J. ubileumschietlng EN als onder vandaag .AS i als onder vandaag i als onder vandaag als onder vandaag JRQ lief 9.30-12 en 13.30-17.30 uur telling „Spoorwegen in Zee- uur men de Russen, a.t. Singelstraat: 10-12 en 14-17 toonstelling stads- en dorps uur ;tle, a.l. IT chepper 15 uur Schieting elde 15 uur Schietlng ilder 15 uur Kermissehieting laes 15 uur Schietinig SrEN ehuis 18 uur Raadsvergadering gebouw 20 uur oerten, 14 J. EN a 20 uur amtelozen, 18 J. IJK prt 15 uur Schietlng 'EN n als onder vandaag AAS n als onder vandaag n als ondier vandaag n als onder vandaag EBUt EEN/ PL*WETJE, fDPT ZAL DE l/EGZQGVMG 'AQN/DEfJ //V PA/N/FUL GULCH N.' Negentien gemeenten op Zuid- Beveland en in Zeeuwsch- Vlaanderen zitten op het ogen blik in verband met de voorgeno men herindeling der gemeenten in die gebieden zonder burgemeester. Er zijn waarnemers benoemd om de lopende zaken af te handelen. En kele waarnemingen dateren reeds uit 1964. Verschillende burgemees ters solliciteren her en der om op tijd uit hun „ten dode' opgeschre ven gemeenten weg te komen. Het gevolg van een en ander is, dat in veel Zeeuwse gemeenten een pas sief beleid wordf gevoerd. Hoe lan ger de herindeling uitblijft hoe er ger dit wordt. De desbetreffende gemeenten en heel Zeeland trouwens zijn hiermee niet gediend. De herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen zal vrijwel zeker op 1 januari 1970 een feit zijn. Voor Zuid-Beveland zal deze datum mogelijk niet gehaald wor den. Dat zou onaanvaardbaar zijn. De leefbaarheid van vooral het plat teland van Zeeland vereist de grootst mogelijke spoed. Het Is In onze krant niet gebrulke- kelijk, dat in het verslag van een rechtzitting meer antece denten van een verdachte worden vermeld dan voor een goed begrip van de zaak noodzakelijk is. In de zaak tegen de Middelburgse ^dok- terszoon R. P., die terecht stond bij de politierechter in zijn woonplaats wegens rijden onder invloed, waren we genoodzaakt enigermate van die regel af te wijken. Het feit, dat de jongeman de zoon van een dokter is deed voor óns niet ter zake Maar voor de politierechter blijkbaar wel. Hij liet in het openbaar weten dat hij voor een zoon van de dokter geen uitzondering kan maken bij het bepalen van de strafmaat. Voor ons is dat geen nieuws. Wij zouden er alleen melding van ma ken als dat wèl gebeurde. Daarom klonk deze opmerking vreemd in de oren. (Van een onzer redacteuren) HULST Een studiegroep van mensen die veel met jongeren te ma- cen hebben is momenteel in Hulst bezig met een sociologisch bliksem- onderzoek o.l.v. de sociaal-pedagoog A. F. W. Houben uit Breda. De heer Houben is werkzaam bij de kinderbescherming. Uit hoofde van zijn functie kent hij Zeeuwsch-Vlaanderen, met name Hulst, zeer goed. Nagegaan wordt in hoofdzaak of en wat de jongeren in de leeftijdsgroep van 15 tot 21 jaar te kort komen. Hierbij stelt men zich o.m. de vragen: wat is het vrijetijds bestedingspatroon nu, en wat wil de jeugd zelf? Hoe kunnen er naast de bestaande, nieuwe mogelijkheden komen? Deze vraagstelling is mede ge baseerd op bepaalde vormen van jeugdbaldadigheid, die vrij frequent op treden. Per persoon worden 85 vragen gesteld. Ruim 15.500 antwoorden zullen worden verwerkt. Zodra het onderzoek is afgerond zal een rapport worden uitgebracht. kun je o.a. informatie geven over vakantiemogelijkheden, je kunt er een biljart inzetten, en films draaien Er wordt door de jeugd ook veel ge vraagd om discussiegroepen. Zo'n centrum boedt ook wat dit betreft mogelijkheden. 5? „Dit onderzoek gebeurt niet vanuit een of andere stichting", aldus de heer Houben. „We zijn nergens aan gebonden. Dit komt de objectiviteit in hoge mate ten goede. Het is wel zo, dat het kerkbestuur ons materiaal bekostigt". Vooruitlopend op het rapport stelt de studiegroep nu al vast, diat er in Hulst een soort Open Huis moet ko men, 'n ontmoetingscentrum voor al le rangen, standen en gezindten, een voudigweg omdat de jeugd zich ver veelt, en zich geisoleerd voelt. De hui dige dansgelegenheden om maar iets te noemen zouden in Hulst ernstig tekort schieten. Dit is de conclusie van een obser- vatieploeg die de bestaande accom modatie voor de jeugd in Hulst on der de loep heeft genomen. Daarnaast wordt gesignaleerd dat de zaalspor ten niet voldoende gelegenheid krij gen zich te ontplooien. Nu de plannen voor de bouw van een sporthal in een vergevorderd stadium zijn wil men dit hoofdstuk evenwel niet te veel uitroeptekens geven. Tijdens een schriftelijke en mon delinge enquête was opmerkelijk diat veel gevraagd werd naar zogenaam de trapveldjes. Centraal bleef het ver langen naar een Open Huis. Veel kri tiek kreeg het gemeentelijke zwem bad. Dit zou niet voldoen. Een over dekt zwembassin wordt veelal als vanzelfsprekend en noodzakelijk be schouwd. „Wat het Open Huis betreft", zegt de heer Houben, „geloof ik dat we een ongestructureerd gebouw moe ten hebben. Ik bedoel, niet alles in hokjes verdeeld volgens bepaalde normen. De jongens en meisjes moe ten er naar eigen inzicht hun gang kunnen gaan, ook bij de inrichting. Het gebouw zou ook als jeugdherberg dienst moeten doen". De studiegroep is in dit verband overtuigd van de noodzakelijkheid van een jeugdraad in Hulst, waarin jongens en meisjes tot 15 jaar een plaats hebben. Voor de ouderen zou een jongerenbestuur met begeleiding van volwassenen wenselijk zijn. De heer Houben denkt hardop: „De brouwerij hier in Hulst is een ge schikt gebouw. Denk hierin 'n jeugd raad en een jongerenbestuur, dan zou je eens wat zien. In de winter kan de brouwerij gebruikt worden als ontmoetingscentrum, open huis, en in de zomer als jeugdherberg. Het is bijzonder ideaal. Er is een binnenplein en een afsluitbare poort, De verbouwing zou veel geld kosten, maar ik zie hier mogelijkheden via de Belgische zakenwereld. Boven dien staat het gebouw nu onder mo numentenzorg. De eigenaar wil alle medewerking geven". Volgens ae sociaal pedagoog is dit een prachtig wapen tegen de vele „nesten" die in Hulst verspreid lig gen. „Zo denkt niet alleen de studie groep er over", meent hij. „Het is gewoon de opvatting van de jeugd zelf. Ruim 85 procent vindt dat er meer, veel meer gedaan moet wor den voor de jeugd. In een open huis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/GOES Peretelers jn voor het komend seizoen geen netting meer verschuldigd voor de bestrijding van perevuur. Aldus heeft net produktschap voor groenten en 'ruit besloten. Aangenomen wordt nut het perevuur in ons land thans geheel bedwongen is. In het seizoen 1967 moest 0,5 pro- Jen',van de opbrengst van peren be taald worden aan het produktschap nis tegemoetkoming in de kosten die «e bestrijding in het seizoen 1966- iocï .den gevraagd. Toen in begin 1967 m enkele Zeeuwse boomgaarden perevuur werd geconstateerd is deze nekte drastisch bestreden. (Van een onzer verslaggevers) sa De reebok die men deze week zwemmend in het Veerse Meer heeft aangetroffen, heeft niet alleen reeds in de befaamde zwemmende pony's 'Wgangers gehad. De heer H. Griffioen uit Goes, ambtenaar van Faunabe- ®er' vertelde ons, dat er regelmatig door reeën en damherten in de Zeeuw- wateren gezwommen wordt. komen uit Brabant „v.d. hoge kant". In de omgeving van Woens- ex» iZit bijzonder veel wild, ir. hoofdzaak reewild, waarvan regelmatig xemplaren naar het westen vluchten. Het zijn vaak uitgestoten bokken, "«m* hun geliefde vandoor gaan naar hef blijkbaar vrijere Zeeland, naa ri ngsplaatsen' zoals boomgaarden, trekken ze dan in enkele weken Uostkapelle, waar op het ogenblik een tiental reeën en enkele dam- nen verblijfplaats hebben gevonden. De heer Griffioen vertelde, dat de verrt gewoonlijk een drietal weken in de Bathspolder blijven, vervolgens van n trekker> naar Kruiningen, het kanaal oversteken en in de omgeving kan„:Vve2ar"ie terecht komen om vervolgens naar de omgeving van Oost- R 'e te trekken. Verhrt Ylnden de meeste van de uit Brabant gevluchte dieren een vaste zich K- omdat ze er voldoende dekking en voedsel vinden. Ze planten zorut 00,k normaal voort, hetgeen betekent, dat een reeënpaar jaarlijks verkJ00r e geboorte van een bok en een geitje. Alleen al door het weg- thans,ien b°°r stroperij gaat ongeveer 25 procent van het nageslacht (ai- Dat Westbrabantse cijfers) verloren. UC (Ü6rCn llite+olronrlis nirnTTITVtorC 711T) \J0 Jjeuwtj dieren uitstekende zwemmers zijn was voor de heer Griffioen geen Imatig steken er reeën en ander wild over van de Noord- t naar Ameland", zei hü. In het rapport, dat officieel wordt uitgebracht, zullen deze en andere punten terug te vinden zijn. Niet al leen zal een uitkomstensituatie wor den weergegeven, de studiegroep wil bovendien adviezen geven inzake toe risme, middenstand enz. Om dit onderzoek mogelijk te ma ken werd medewerking verleend door de scholen in Hulst, ondanks de exa- mendrukte. De gemeente stelde het bevolkingsregister beschikbaar. (Van een onzer verslaggeefsters) BRESKENS. In verband met het 50-jarlg bestaan van de visserijver eniging „Ons Belang" in Breskens zijn enkele extra feestelijkheden georga niseerd. Eén daarvan is het diner-dansant, dat op vrijdag 26 juli wordt gehou den. Dit houdt in dat van 's middags 5 tot 's nachts 2 uur in een grote be drijfsruimte van de coöperatieve aan koopvereniging Landbouwbelang op de Middenhavendam een non-stop programma zal worden gepresenteerd. In deze ruimte zullen 600 zitplaatsen komen. Er is dan van 's middags 5 tot 's avonds 11 uur een uitgebreide vis maaltij d. Liefhebbers van garnalen salade, gebakken zeetong en boeren brood met roomboter zullen er aan hun trekken kunnen komen. Verder staat voor dlë avond op het programma de verkiezing van miss toerist. Jongedames van 18 tot en met 22 jaar kunnen hieraan meedoen. Voor de drie mooisten zijn bekers en sjerpen beschikbaar. Dan begint er om 11 uur een groot bal. De muziek wordt verzorgd door „The Rhythm Kings" uit Breskens. Ook de maaltijd wordt muzikaal om lijst. Naast dit alles is er dan overdag, van 's morgens 10 uur tot 's avonds 6 uur, een jaarmarkt. (Van onze correspondent) KAPELLE. De Provinciale Zeeuwse Afzetcommissie voor Fruit, heeft besloten dat met ingang van dinsdag 23 juli de Yellow Transpa rant boven 60 mm op de veilingen mag worden aangevoerd en van het ras Etark Earliest de vruchten die voldoende gekleurd zijn. Dat bete kent, dat dinsdag in Zeeland het nieuwe appelseizoen begint. In fruittelerskringen hoopt men, dat het een beter seizoen zal worden dan het vorig jaar. toen door de hoge produktie de prijzen te laag waren. Zeker is dat dit jaar de produktie be langrijk achter zal blijven bij die van het vorig jaar. In Zeeland zijn verschillende ras sen waarvan nauwelijks een halve oogst te verwachten is. Daartoe be horen James Grieve, Cox's Orange, Pippin en Goudreinette. De rassen waarmede thans het sei zoen begint beloven over het alge meen een redelijke produktie te ge ven. Nieuw voor de fruittelers is dat de sortering van beide rassen voor wat de grote maten betreft op 10 mm moet plaats vinden. Ih vorige jaren moesten deze rassen op 5 mm gesor teerd worden. Dat vroeg veel werk, vooral van hen die zelf sorteerden en in de praktijk bleek de handel er weinig waarde aan te hechten. In verband hiermede is nu het besluit genomen weer terug te gaan tot de sortering die vroeger gold. De Provinciale Afzetcommissie voor fruit zal voortaan elke week donderdag in Goes bijeenkomen om daar te bespreken welke appel- en pererassen in de komende week voor aanvoer vrij gegeven kunnen worden. Op die manier hoopt men te voorko men, dat er te vroeg geplukt fruit aan de veilingen komt. MINISTER van financiën James Wrathall van Rhodesië diende don derdag een begroting in die niet de verwachte belastingverhoging bevat te- Hij verklaarde dat de grootste fi nanciële problemen ontstaan na de eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring van Rhodesië, zo goed als opge lost lijn. (Van onze correspondent) 'S-HEER ARENDSKERKE Op de kruising Rijksw. 58-Kerkweg nabij 's-Heer Arendskerke werd bij het oversteken van de Rijksweg vanaf de Kerkweg de 67-jarige bromfietsbe stuurder W. A. uit 's-Heer Arends kerke aangereden door een personen auto, bestuurd door M. S. uit Delft. De bromfietsbestuurder werd doör de auto geschept en liep daardoor ern stig letsel op. Per ambulance werd hij in zorg wekkende toestand naar het Berg- zichtziekenhuis te Goes overgebracht. Op deze plaats, een uitloper van de Thortonbank voor de Belgische kust, denkt prof. ir. J. Mortelmans zich een haven in volle zee voor superschepen tot 500.000 ton. (Van een onzer redacteuren) „Die man hè", zegt z'n vrouw,, ,,'t is zonde dat z'n ouders vroeger geen centen hadden om 'm te laten leren, want hij kan alles. Laat hem een huis bouwen, hij kan het." Petrus Obrie zit de loftuitingen van zijn vrouw goedmoedig te aanhoren. Hij zegt: „Op het werk noemen ze me Peet Fantast. Ga maar naar Peet zeggen ze, die zal 't wel maken". De 57- jarige Zeeuwsch-Vlaming is eigen lijk smid van huis uit en edelsmid door aanleg en veel geduld. Maar zijn werk yindt hij in Zelzate bij de bouw van de nieuwe brug. Het edelsmeed- werk is zijn liefhebberij. En wie door het gehucht Zandstraat rijdt het ligt tussen Sas van Gent en Philippine zal ongetwijfeld naast het woonhuis van de familie Obrie de twee grote witgekalkte ce menten beelden zien staan. Het ach terste beeldt een danspaar uit, het voorste had eigenlijk een atlas moe ten worden, de man die de wereldbol heet te dragen. „Maar de bol", zegt Petrus Obrie, „die bol dat ging niet. Dat werd veel te zwaar. Daarom heb ik hem maar een grote ronde bloe- menbak laten dragen. „Atlas zal het wel zo gemakkelijk vinden, maar me vrouw vindt het toch maar ongepast dat haar man twee mythologische fi guren heeft samengevoegd: Atlas staat namelijk in adamskostuum. Zelfs een verwijzing naar beelden in het Vaticaan kan haar niet over tuigen. „Zandstraat is geen Rome", vindt ze. Achter zijn huis heeft de heer Obrie een atelier. „M'n stalletje" zegt hij bescheiden, al heeft hij dan zelfs de twee draaibanken zelf vervaar digd. Hij vertelt, dat hij al op de la gere school begon met houtsnijwerk. „Dat was voor meester De Caluwe. En als je nu in ons kerkje op de Zandstraat gaat kijken, dan vind Je daar een kruis en een altaarklok die ik heb gemaakt. Maar het meeste ple zier heb ik gehad aan het huis van mijn zoon in Westdorpe. Die is pas getrouwd en hij woont recht tegen over het bejaardenhuis. Daar heb ik al m'n troeven kunnen uitspelen. Zelfs de omheining van zijn tuin is. Petrus Obrie uit de Zandstraat in zijn „stalletje". smeedwerk. Waar zul je dat in Ne derland of België aantreffen?" In z'n eigen huis hangt aan de schoorsteen een koperen instrument, dat met lichtjes de windrichting aan geeft. Koperdrijfwerk hoort ook al tot zijn stiel. Aan aan een andere ka merwand hangt een kwikbarometer, eveneens eigen fabrikaat. En dan zijn er de asbakken en de fruitschalen en het beeldje van een knielend meisje, een staaltje ijzerwerk. „Met die cementen beelden ben ik zo maar opeens begonnen. Ik zag op de televisie een balletpose en ik dacht „dat vind ik prachtig". Ik begon het direct na te tekenen, wel twintig keer en toen begon ik draad te vlechten tot ik de ruwe vorm had. Ik omwik kelde het met jutezakken en kneedde er cement omheen. Dan moet je de vorm binnen 24 uur kant en klaar ge kneed hebben, want anders is de ce ment hard". De mededeling dat hij ook nog 'ns een keer een afgietsel wil laten ma ken van zijn eigen hoofd, vindt bij vrouw en dochter weinig waardering. Het zal er toch wel van komen den ken we. Zulke ideetjes horen nu een maal bij de inspiratie van de heer Obrie. Zoals hij zijn danspaar van de t.v. plukte en zijn atlas vond op een briefje van 1000 Belgische francs. En zoals hij ook 'n keer een autowrak zag en dacht: hier maak ik wat van. Het werd een klok, waarbij op het stuurwiel de cijfers werden aange duid met bougies en de richtingsaan wijzers als uurwijzers moesten die nen. „De oude Achie] Buyssen hier, dat was 'n smid, jong, en die heeft me eigenlijk de kneepjes van het vak ge leerd. En nu, je mag 't gerust gelo ven. 's zondags, 't is nog geen negen uur of ik ben al in m'n stalletje, tot 's avonds mijn vrouw roept voor het eten. Is het niet zo, vrouw?" IN KRINGEN van de Zwitserse na tionale bank is gisteren sceptisch ge reageerd op de verklaring van de Zuidafrikaanse minister van finan ciën Nicholaas Diederiehs, die heeft gezegd dat Zuid-Afrika „aanzienlij ke" hoeveelheden goud heeft ver kocht op de vrije markt tijdens de maanden mei en juni. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Ir. J. Mortel mans, docent aan de universiteit te Leuven, heeft het idee gelan ceerd om 28 kilometer uit de Bel gische kust van België in volle zee een haven aan te leggen, waarin de grootste erts- en olie tankers kunnen afmeren. Volgens ir. Mortelmans zou deze haven de oplossing kunnen zijn voor het steeds nijpender wordende pro bleem van de moeilijke bereik baarheid van de havens van Ant werpen, Gent en Zeébrugge. Met het snel toenemen van de ton- nemaat in de scheepvaart dreigen genoemde havens achterop te raken. Antwerpen bij voorbeeld is gedwon gen een pijpleiding naar concurrent Roterdiam aan te leggen, omdat de grote olietankers alleen in Rotterdam terecht kunnen. De nieuwe haven voor de kust van België zou derge lijke situaties in de toekomst wellicht kumen voorkomen. De functie van de nieuwe haven zou volgens ir. MorteJmams o.a. be staan uit: 1. het ontvangen van zeer grote schepen met de bedoeling de lading over te laden in kleinere schepen of haar via de pijpleidingen naar de Belgische havens te vervoeren; 2. het ontlasten van de scheepvaart op de Westerachelde en 3. het leiden van het scheepvaart verkeer (door middel van een vaste radar) van en naar het kanaal en de Westemschelde. Verder wordt er aan gedacht de ha ven te gebruiken als weerstation, als basis voor reddingsdiensten, als ter minal voor grote passagiersschepen, KIRKALDY (ANP) De Schot Billy Bilsland heeft de derde etappe van de wielerronde van Schotland, een rit over 172 kilometer van Dun bar naar Kirkaldy, gewonnen. In de sprint van het peloton versloeg hij de Pool Gawliczek. Leen de Groot werd zesde. In het algemeen klase- ment leidt de Engelsman Buckeley, Kees Koeken is vierde op lminuut en 50 seconden. als toeristische attractie en als bun kerplaats voor schepen, die Zee- brugge moeilijk kunnen bereiken. Een uitloper van die Thjomtonbank voor de Belgische kust is, volgens ir. Mortelmans, d-e beste plaats voor de ze haven in volle zee, waarin super schepen tot 500.000 ton zouden kun nen binnenlopen. De diepgang ter plaatse ls 30 meter. De uitloper ligt gunstig ten opzichte van de Bel gische zeehavens en de scheepvaart routes in dit deel van de Noordzee. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Het kantoor gebouw voor verschillende gemeen telijke diensten van Sas van Gent mag niet worden gebouwd, zo heeft de Kroon bepaald. De raad van Sas van Gent had voor de houw van dit kantoor f 110.000 op de begroting voor 1967 gezet, maar G.S. van Zeeland gingen hiermee niet akkoord. Sas van Gent ging toen tegen deze afwijzing van G.S. in beroep bij de Kroon, die nu G.S. in het gelijk iieeft gesteld. De komende herindeling, waarbij de gemeente Sas van Gent mogelijk zal worden opgeheven, vormt de belangrijkste weigerings- grond. Ook wordt de urgentie niet groot geacht. Het Sasse gemeentebe stuur is echter van mening, dat de bouw van een nieuw kantoor nood zakelijk is, omdat verschillende dien sten een groot gebrek aan ruimte hebben. De mogelijkheid dat Sas van Gent wordt opgeheven, komt voor in het wetsontwerp van oud-staatssecreta ris Westerhout en oud-minister Smallenbroek. Ir» het verslag van de vaste kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken, dat het resultaat is van besprekingen met de gemeen tebesturen in Zeeuwsch-Vlaanderen, wordt de vorming van twee of drie gemeenten in de kanaalzone gezien als betere oplossing. „WE hebben net die kereltjes daar met dat rubberbootje terug naar het strand gebracht. Ze waren naar mijn zin te vet uit de kust gegaan. Ik neem liever geen risico's. Waarschuwingen, ook letterlijk, zijn er genoeg. Giste ren is er nog een in Ter Heide ver dronken." Aldus A. de Vries (21), schipper van de reddingsvlet, die op een trailer aan de vloedlijn steeds gereed ligt om de branding ingeduwd te worden. „DE vlet ligt hier vlak voor de duin overgang naar de camping Valkenis- se. Dit punt is goed gekozen, omdat het een van de drukste gedeelten is van de Walcherse kust. In voorgaan de jaren had je hier ook wel een soort reddingsdienst, maar die was lang zo goed niet georganiseerd. Aan het begin van dit seizoen lag de boot zelfs in een schuur opgeslagen". „OP vijf juli van dit jaar is hier een jongetje verdronken. Twee dagen la ter waren we hier paraat. Vooral door toedoen van de burgemeester. Dat blijven we tot de grootste drukte voorbij is. Half augustus begint het met het toerisme hier aanmerkelijk minder te worden. Ernstige voorval len heb ik tot nu toe nog niet mee gemaakt. Een oorzaak daarvan is ge loof ik, dat ik de zwemmers, enz. niet te ver de zee in laat gaat. Dan roep ik ze direct terug. Bij afgaand water, als de gevaarlijke stroom in zeewaartse richting dicht onder de kust staat, is het hier zelfs verboden om je met op blaasbare spullen, zoals luchtbedden, in het water te bevinden". .IK ben leerling, 2e jaars, van de zee vaartschool in Vlissingen. Enige er varing in het varen heb ik opgedaan tijdens enkele reisjes met een vissers boot en een sleepboot. De rest van de bemanning van de vlet wordt ge vormd door vrijwilligers uit de cam ping. Veel kennis van zaken hebben die natuurlijk niet. Daarom, houden we nu en dan oefeningen om er een beetje vaardigheid in te brengen". ZATERDAG hadden we groot alarm van alle reddingsdiensten hier langs de kust. Er was een bericht binnen gekomen, dat een sloep met zes man erin was vermist. Toen kwam er zelfs ook een vliegtuig van de marine luchtvaartdienst aan te pas. Het bleek echter allemaal loos alarm. Zondag liep hier in de buurt een vissersboot, die nogal wat passagiers aan boord had, aan de grond. We zijn er met de vlet bijgebleven tot een sleepboot de visser weer vlot had gebracht". ,HET gaat ons natuurlijk op de eerste plaats om de zwemmers en andere baders. Ze kijken in het algemeen wel uit. Maar paraat moet je blij ven want het kan snel gebeurd zijn. Kijk, daar gaat er weer eentje te ver naar mijn zin. Die moet binnen de kortste keren terugkomen".

de Stem | 1968 | | pagina 3