11 1 Tsjechoslowakije laat zich niet intimideren RUSSEN WILLEN PRATEN Miljoenen schade en levensgevaar door koperroof op grote schaal JAMIN Opel Rekord nu 7995.- Tsjechen bevestigen vondst van wapens Nigeria en Biafra hervatten overleg Laatste meters op de handen ff PRAVDA TREKT FEL VAN LEER Mr. Marijnen burgemeester van Den Haag Humphrey wil Ted Kennedy als tweede man BOLIVIAANSE MINISTER OP DE VLUCHT Topspanning in Tour IN BRABANT EN LIMBURG Slachtoffer van aanslag dood Herindeling Z.-Vlaanderen in 1970 van kracht bx>ejaax*t electronics DAGBLAD VOOR ZEELAND Partij comité wijst inmenging van de hand (Van onze redactie buitenland) PRAAG - De Sovjet-Unie heeft de Tsjechoslo- waakse partij uitgenodigd voor een bilateraal gesprek dat op Russisch grondgebied zou moeten plaatshebben. INMENGING VERZOENEND MINISTER Zonnig -jlhflMa» 0e Siïtn Onder toezicht O AU ONTSTELLEND SMELTOVEN Meer soldaten naar West-Irian pindarotsjes 708a JAARGANG No. 25869 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. M!|. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L. Leijendekker RedactieraadJ AA. A. C v. Dongen C. J. van Hootegem, mr dr. A. J. j, M. AAes, P. V. AA. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureaut Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 bla> ZATERDAG 20 JUll 1968 Abonnementsprijs: 13,40 pei kwar taal (excl. 50 ct incassokosten), 4,55 per maand (ind. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULS1 Steenstraai 14 isieroon 2377 - (Bijbureaus- TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). •V.j DUBCEK (1.) en PREMIER CERNIK Eerder op de dag had het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij zich akkoord verklaard met het hervormings programma van Duhcek. In tegenstelling tot eerdere berichten werd de zitting van het comité niet rechtstreeks via radio en t.v. uitge zonden maar kranten vonden in de straten van Praag gretig aftrek. De indruk bestaat dat de grote meerderheid van het Tsjechoslowaak se volk achter Duhcek staat. Tsjechoslowakije verklaarde zich opnieuw bereid te praten met ieder een die wil, maar uitgangspunt voor Praag is hierbij dat niet meer zal worden afgeweken van de ingeslagen weg. Dit stelt de Sovjet-Unie vooral voor een lastig dilemma. Moskou heeft nu nog slechts de keuze tussen grove militaire intimidatie of geweld enerzijds en anderzijds geloof en ver trouwen schenken aan de Tsjechoslo- waken die al herhaaldelijk hebben verklaard dat het feit dat zij ideolo gisch een eigen weg willen gaan, niets afdoet aan de trouw aan de Sovjet- Unie binnen het Warschaupact. Alexander Dubcek werd op de his torische zitting van het Centrale Co mité gemachtigd het hervormingspro gramma voort te zetten en dit te ver dedigen tegenover de Oostenropese landen die daar beducht voor zijn. MOSKOU/PRAAG Het Rus sische partijorgaan „Pravda" inten siveerde gisteren de zenuwenoorlog tegen Tsjechoslowakije door te sug gereren dat anticommunisten in het land een gewapende opstand voor bereiden. Naar aanleiding van de vondst van een wapenarsenaal in het voormalige Sudetenland beweerde het blad dat de wapens bestemd waren voor de uitvoering van een NAVO-plan voor ondermijnende acties in Tsjechoslo wakije, die de inleiding zouden moe ten vormen voor rechtstreekse agressie. Het plan was volgens de „Pravda" uitgewerkt door de CIA. In een hoofdartikel in het blad werd beweerd dat door de liberalise- ringspolitiek van de Tsjechoslo waakse communistische partijeen steeds sterker wordende oppositife ge vormd werd, bestaande uit „over blijfselen van de vernietigde uitbui tende klasse, rechtse nationalistische en revisionistische elementen en le gale en illegale groeperingen die te gen het communisme strijden". Dubcek werd gewaarschuwd dat «uit de ervaring van de geschiedenis blijkt dat het tentoonspreiden van besluiteloosheid, inactiviteit en traag heid in het mobiliseren van de partij volk voor de strijd tegen de holle antisocialistische krachten als doze het voortbestaan van de volks macht zelf bedreigen het land tot ®arehie brengt en tot een politieke catastrofe leidt". m'pl sleutelvraag is thans ol "Jechoslowakije socialistisch zal blij ven of niet", aldus de „Pravda". v ReL Tsjechoslowaakse ministerie an Binnenlandse Zaken bevestigde to dat in West-Bohemen een ge» - wapenvooiraad was ontdekt. vJuf61? dan de Pravda, die van de het eerst melding heeft ge- W«t n I?oemt het ministerie noch west-Duits land noch de NAVO of de A m verband met de vondst. lino J?6 Tsjuohoslowaakse medede- n JJïFty; sl.echts gezegd dat de wa- een ,h? U ontdekt zijn en dat herimÜÏS? onderzoek naar de en de eigenaars gaande is. fern,L^Ini:rikaa'nse ministerie van NAVO d secr6tariaat van de minkw11 Bussel, het Westduitse uwwterae van Buitenlandse Zaken i teaduLrooJd7oerder van de Sude- n 8,11611 met kracht hand gewezCTo^ de PraVda Van d® ShesrfuhEmTIEuNJ.ARIGE Mariska verkeersnn^is Sisteren bij een bij de onrif i-i ln de domstad vlak en Keknlo u woning om het le- Werdgeraakt'rioet,imeisje fietste en Van «n vrachtauto aanhangwagen Het voltalige Centrale Comité, in bijzondere zitting bijeengeroepen, keurde het antwoord van het partij- presidium op de brief van de vijf Oosteuropese partijleiders goed, en gaf de partijleider daarmee toestem ming om met de andere communis tenleiders bilaterale besprekingen te voeren over de bestaande problemen, maar gaf duidelijk te kennen dat het niets voelt voor inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Tsje choslowakije. De bilaterale onderhandelingen, waarmee de Russen hebben inge stemd, moeten volgens hen volgende week in een Russische plaats Mos. kou, Kief of Lwow worden ge voerd en wel tussen het voltallige, 11 man sterke Russische politburo en het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij, of anders tus sen delegaties die zo ruim mogelijk zijn samengesteld. Dubcek trachtte op de vergadering van het centraal comité op verzoee- nende toon alle ongerustheid bij de bondgenoten weg te nemen omtrent het voortbestaan van het communis me in zijn land, maar bevestigde op nieuw dat de tegenwoordige koers tot het eind toe zal worden voortgezet. Ook waarschuwde hij de zusterpartijen dat men niet zijn toevlucht moet ne men tot andere middelen dan bilate rale besprekingen om de heersende problemen op te lossen. Inmiddels is gisteren maarschalk Iwan I. Jakoebovski van de Sovjet- Unie, opperbevelhebber van de strijd krachten van het warschau-pact en belast met de stafoefeningen die in Tsjechoslowakije zijn gehouden naar Moskou vertrokken. Jakoebovski werd op het vliegveld van Praag uitgeleide gedaan door vice-premier Frantisek Hamouz en minister van defensie Martin Dzur. Volgens berichten van CTK gaat het terugtrekken der Russische troe pen uit Tsjechoslowakije volgens plan voort. Per 21 juli moeten de Russische tiuepen Tsjechoslowakije hebben ver laten. De Russische minister van defensie, maarschalk Gretsjko, is vrijdagmid dag na een officieel bezoek van vijf dagen aan Algerië teruggekeerd naar Moskou. Verwacht was dat hij pas zondag zou vertrekken. Weersverwachting, meegeldeeld door het KMNI, geldig tot van avond: Zonnige periodes. Weinig ver andering in temperatuur. Morgen zon op 4.45, onder 20.46; maan op 0.35, onder 18.25 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-premier mr. V. G. M. Marijnen (51) ls duor de ministerraad voorgedragen ter benoe ming tot burgemeester van Den Haag. Het koninklijk besluit kan elke dag afkomen. Mr. Marijnen is thans voorzitter van de Rijnmondraad. Mr. Marijnen wordt de tweede K.V.P.-burgemeester van Den Haag. Hjj volgt mr. Kolfschoten op, die in de herfst met pensioen gaat. Met het aanvaarden van deze be noeming door mr. Marijnen wordt het Rijnmond-experiment algemeen als mislukt beschouwd. In 1959 werd mr. Marijnen minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening in het kabinet-De Quay. Nadat dit kabinet zijn vier ja ren had uitgediend, werd de heer Marijnen formateur en minister-pre sident van het daaropvolgende kabi net, dat op 14 april 1965 aftrad we gens intern meningsverschil over het te voeren omroepbeleid. Vrij korte tijd later werd mr. Marijhen be noemd tot voorzitter van de pas op gerichte Rijnmondraad. NEW YORK (AP) Vice-presi dent Hubert Humphrey heeft duide lijk te verstaan gegeven, dat hij se nator Edward Kennedy graag als kandidaat voor het vice-president- schap zou zien indien hij door de de mocratische partij kandidaat voor het presidentschap wordt gesteld, zo meldde de New York Times gisteren. - De N.Y.T. vernam dit in een vraag gesprek met Humphrey, die uiting had gegeven aan zijn teleurstelling over berichten, dat de 36 jaar oude senator uit Massachusetts geen kandi datuur voor het vice-presidentschap begeert NIJMEGEN: Na vier zware dagen Is gisteren de intocht van de vier daagse in Nijmegen gehouden. Op de foto een paar deelnemers die het eens „anders" wilden doen en de laatste meters op de handen afleg den. Het Zeeuwse mosselseizoen is gisteren in het vijf eeuwen oude Bruinisse feestelijk geopend. Pagina 2. Ook in ons land komen steeds meer fusies van uiteenlopende bedrijven tot stand. Pagina 7. In Uppsala vergaderden niet de Verenigde Naties, al leek het er soms op. Pagina 9. De Acht van Chaam viert dit jaar een jubileum: het comité bestaat 70 jaar. Pagina 11, De schilder Carel Willink gaat gebukt onder de druk van een „etiket". Pagina 13. Al lang voor de Efteling bestond vormde de Antwerpse dieren tuin een topattractie. Morgen bestaat „de Zoo" 125 jaar. Pagina 6. Knokke. „De slechtste finale in de geschiedenis van het zang festival". Pagina 17. Brussel zet de eerste stap op weg naar een Europese ver- voerpolitiek. Maar staatssecreta ris Keyzer juicht niet Pagina 19. LA PAZ (A.F.P.) De Boliviaan se minister van binnenlandse zaken, Antonio Arguedas, is verdwenen. Hij wordt ervan verdacht de Cubaanse regering het dagboek van „Che" Gue vara in handen te hebben gespeeld. Dit heeft de Boliviaanse regering gisteren bekendgemaakt. Niet be kend is of de minister zich ergens in Bolivia schuilhoudt of naar het bui tenland is gevlucht. De regering zegt dat zijn vlucht een bekentenis in houdt. NIAMEY (AP) Nigeria en Biafra zijn overeengekomen de afgebroken vredesbesprekingen te hervatten onder auspiciën van de organisatie voor Afrikaanse een heid. De voorbereidende besprekingen zullen onmiddellijk in Niamey be ginnen onder voorzitterschap van de president van Niger, Hamani Diori. Het consultatieve comité van de or ganisatie voor Afrikaanse eenheid (O.A.U.) zal op de besprekingen toe zicht uitoefenen. Dit comité bestaat uit Ethiopië, Ghana, Liberia, Kame roen, Niger en Kongo-Kinsjasa. Het akkoord over de vredesbespre kingen kwam nadat het Biafraanse staatshoofd Odoemegwoe Ojoekwoe gisteren tweemaal had geconfereerd met vier staatshoofden van het con sultatieve comité van de O.A.U. (Van onze sportredactie) BREDA De spanning in de Tour de France stijgt naar een absoluut hoogtepunt. Voor de overwinning worden drie kanshebbers getipt: Her man van Springel, Ferdinand Bracke en Jan Janssen. I>e ontknoping komt waarschijnlijk pas in de laatste etappe: de tijdrit waarin het om de kostbare seconden gaat. Hier zal Jam Janssen zijn slag moe ten slaan. Janssen zal vandaag in het t.v.-programma „Voor de vuist weg" van Willem Duys in zijn hotel wor den opgebeld door de uitgevallen Nederlandse Tounrenmers die hem de broodnodige bemoedigende woorden zullen toespreken. De belangstelling voor de Tour is in Nederland groter dan ooit. In tal van café's en fabrie ken worden weddenschappen afge stoten. In de meeste gevallen op Janssen. Gisteren was het een rustige dag in de rondje. De Belg Jos Huys- mans mocht de etappe winnen voor 'de'Fransmam Grain en de Spanjaard Gonzales. De favorieten gingen met forse achterstand in dezelfde tijd met het peloton over de finish. Zit verder onze sportpagina. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een nog onoverzienbaar groot koperroof-schandaal is door politie- en justitie-autoriteiten de laatste veertien dagen ontdekt. Operatieterrein: (oostelijk) Noord-Brabant en (Noord-)t Limburg, met uitlopers naar verschillende andere delen van Nederland en in België. Voor zover men nu heeft kunnen achterhalen bedraagt de algemene schade inmiddels reeds vele miljoe nen guldens. De provinciale Bra bantse en Limburgse electriciteits- maatschappijen (PNEM en PLEM) hebben alleen al een verlies van omstreeks driekwart miljoen gulden door maiteriaalschade. Nederlandse Spoorwegen en Gasunie hebben elk een strop van tienduizenden guldens. Niet minder dan vier. procent van het hele bovengrondse leidingnet van de PNEM is gestolen. De diefstallen zijn óók voor de rovers levensge vaarlijk. Over afstanden van 1.500 tot 3.800 m worden de draden van de „tele foonpalen" geknipt, terwijl de span ning er nog op staat. Er zijn in de loop van 2% jaar al een kleine tien arrestaties verricht. Tot grote ont dekkingen heeft dit niet geleid. Het leveren van enig wettig bewijs is uiterst moeilijk. Een gecoördineerd onderzoek van rijks- en gemeentepolitie heeft evenzeer voor de jusititie tot ont stellende ontdekkingen geleid. De vage sporen die men heeft leiden in de richting van bepaalde elementen onder de bevolking van woonwagen kampen. Men schrikt er niet voor terug, op nieuw aangebrachte draden, wéér te stelen. Om alle aanwijzingen en be wijzen uit handen van de justitie te houden, steekt men auto's die door de politie zouden kunnen zijn gezien, zonder aarzelen met opzet in brand. Een en ander heeft bij ingewijden twee theorieën post laten vatten: Be paalde woonwagenbewoners zouden in het wegknippen van koperdraad uit bovenleidingen de PNEM heeft nog 1.500 km van dergelijke draad een „nieuw beroep" heb ben gevonden, zoals men enkele ja ren geleden in de autohandel ver zeild raakte. Wellicht hebben kapitaalkrachtige opkopers hen op deze nieuwe stiel geattendeerd; óf er is een omvang rijke bende bezig die een eigen wis selend vrachtwagenpark en een ge heime smelthoven zou bezitten. Met dit laatste wordt ook rekening ge houden. Naarstig speurwerk heeft namelijk nog nooit één rol gestolen draad opgeleverd. In het rijkspolitie-ddstrict Eind hoven werd in .1965 de eerste koper diefstal gepleegd. Dat district no teerde in '66 acht gevallen, in '67 ne gen en in de eerste helft van '68 maar liefst tweeëntwintig. In het district Roermond zijn vorig jaar 42 diefstallen geregistreerd op dit ge bied. „Een onrustbarende stijging", aldus een politiefunctionaris. Afhankelijk van de politieke situ atie in de koper-landen kan de kilo prijs variëren van 3,50 tot 5,10. Zodra de prijs omhoog gaat neemt het aantal diefstallen toe. ZIE VERDER PAG. 2 (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 55-jarige haven arbeider D. Labrie uit Rotterdam, die in de nacht van zaterdag 6 op zondag 7 juli door de 38-jarige bak ker H. V. ernstig met een hakmes werd gewond, is in het „Djjkzigt ziekenhuis' in Rotterdam overleden. DJAKARTA (ANP) Indonesië gaat voort de militaire sterkte in West-Irian op te voeren, zo bleek gisteren uit persberichten in Djakar ta. Volgens deze berichten is enkele dagen geleden een gevechtseenheid van de genie ter sterkte van een compagnie uit Soerabaja vertrokken om zich te voegen bij het 508e en 515e legerbataljon, die reeds eerder naar West-Irian zijn vertrokken. Vermoed wordt dat deze troepen verplaatsingen ten doel hebben met "het oog op de komende volksstemming die uit moet maken of West-Irian al of niet Indonesisch wil blijven, eventuele gewelddadigheden te voor komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen op 1 januari van kracht zal kunnen worden. De Memorie van Antwoord zal waar schijnlijk in augustus worden inge diend. De kamer zal het wetsontwerp dan nog op het eind van dit jaar of in begin 1969 kunnen behandelen. Wanneer dit schema inderdaad zal worden aangehouden zal de wet ge makkelijk op 1 januari 1970 in wer king kunnen treden. Dat komt, in verband met de algemene raadsver kiezingen, goed uit. Het staat nog te bezien of ook de herindeling van de gemeenten op Zuid-Beveland op 1 januari 1970 haar beslag zal kunnen krijgen. Aan de Memorie van Antwoord wordt ge werkt. Het is ook mogelijk dat de Memo rie van Antwoord nog dit jaar zal worden aangeboden. In dat geval be staat er een reële kans dat de her indeling op Zuid-Beveland gelijktij dig met die van Zeeuwsch-Vlaande ren zal worden doorgevoerd. COMMENTAAR OP PAGINA S (ADVERTENTIES) gespecialiseerd in high-fidelity stereo-appa- ratuur - kleurentelevisie "adio - bandrecorders i ginnekenweg 41 breda tel. 39281 vandaag voordeel 200 gram van 92 voor 79 niet duur wel heerlijk Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem- men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel- Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter.

de Stem | 1968 | | pagina 1