PARIS jacjiaohaaren toeken alank OP 64 VELDEN ONZE PUZZEL m EEN BEROEMDE PIRAAT OOM PIP PRISMA Het oog van Mariska Een mooie zomerdag FIKKIE Mini-wedstrijd DE KRUISBOOG EEN BLOEMETJE IN DE VUILNISBAK HET WELPENKAMP PRISMA HORLOGES PIET VAN AART Haagweg 27 Breda Tel 33654 A. C. BROEKHUIS Grote Kerkstras! 13 Steenbergen Tel. 01670-3385 N.V. BALTHAZAAR Molenstraat 12 Roosendaal Tel. 01650-34583 J. v.d. PLASSCHE Juwelier-Horlcger, Burgem. Erasmusstr. 4 Tel. 01170-2629 Oostburg ANT. v. MIL-v. VELDHOVEN Wouwsestraat 18 Bergen op Zoom J. P. CORNET Boschstraal 44, Breda, de gehele prisma collectie FERD. v. IERSEL Juwelier-Horloger, Zuiderhout 18, Oosterheide. W. J. MUHRING: 10 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 JULI 196b 14 In de zestiende eeuw konden piraten vrijwel onbelemmerd hun gang gaan. Engeland was toen in oorlog met Span je en de Engelse autoriteiten maakten een afspraak met een aantal mensen die in staat werden geacht Spaanse schepen die heen en terug naar Amerika voeren tot zinken te brengen. Deze pi raten werden „Boekaniers" genoemd. De bproemdste van hen was Henry Morgan, die leefde van 1635 tot 1688. Als jonge man was hij in Bristol bij zjjn ouders weggenomen en als slaaf verkocht in West-Indië. Hij ontsnapte en sloot zich aan bij een groep piraten. In 1666 werd hij uit geroepen tot „admiraal" van alle piraten die zich ophielden in de Ca- raïbische Zee. Hij maakte het de Spanjaarden bijzonder lastig door voortdurend hun schepen aan te vallen. Hij gebruikte daarbij vele listen. Een daarvan ging als volgt: hij stuurde een op het eerste gezicht leeg schip tussen de Spaanse sche pen. Plotseling ontplofte dan een la ding kruit in het verlaten schip. De vlammen sloegen over naar de Spaanse schepen die daardoor totaal uitbrandden. In 1670 sloten Engeland en Spanje een vredesverdrag. In dat verdrag werd ook bepaald, dat hij de piraterij in de Caraïbische Zee moest ophef fen. Morgan en zijn mannen trokken zich van dat verdrag niets aan en gingen door met het plunderen van schepen. Henry Morgan werd ge arresteerd en naar Engeland overge bracht waar hij werd opgesloten in de beruchte Tower in Londen. Maar Eens leefde in Nederland een ko ning met zijn vrouw Karina en dochter Mariska. Mariska was een merkwaardig meisje. Het gekke was, dat zij maar met een oog kon huilen. En met het andere oog niet. Ze was daar erg verdrietig om. Haar vader wist echter raad. Hij liet alle dok ters komen die een voor een de prin ses onderzochten. Ze keken met scherpe lichten, gaven prikjes. 'sA- vonds in bed zag ze alleen maar sterretjes. De volgende dag ging het onderzoek verder. Toen er een week verlopen was, zeiden de dokters: „Het spijt ons verschrikkelijk, maar wij kunnen er niets aan doen." „O, dat is verschrikkelijk", barstte Mariska los. Toen verzonk ze in tra nen uit haar ene oog. „O, wat erg", jammerde ze. „Stil maar", zei de ko ning en hij bracht haar naar de slaap kamer. Even zaten de koning, de koningin en Mariska stil op het grote hemelbed. „Wat nu", verbrak Maris ka de stilte. „Ik weet het niet", zei de koningin. De koning zei: „Af wachten". Toen er een paar maanden ver streken waren klopte er iemand aan de paleispdort. De man was een dok ter. Hij wilde Mariska genezen. De volgende dag werd ze onmiddellijk verliefd op hem, maar ze zei het niet. De dokter bleef een maand om Ma riska te onderzoeken, maar ook hij kon er niets aan doen. De dag voor de dokter vertrok zei Mariska tegen hem dat ze verliefd op hem was. Ze vroeg hem ook of hij met haar wilde trouwen. Dat wilde de dokter wel. Toen schoten Mariska's ogen vol tra nen. Twee ogen. En ze leefden nog lang en gelukkig. Marianne Hermans Waterhoek H 99 Sluis hij beloofde dat hij zijn leven zou beteren en vroeg een onderhoud aan met koning Kakel de Tweedë. Dat onderhoud liep bijzonder goed af voor Morgan, want de koning be sloot hem in de adelstand te ver heffen en maakte hem gouverneur van Jamaica. Het was een mooie zomerdag. Ik was vroeg opgestaan. Na een uur gingen we eten. Na het eten bracht vader me naar mijn oom en tante in Zundert. Mijn oom had een manege met paarden, 's Middags mocht ik op een paard rijden dat Rakker heette. Toen het half zes was riep tante me om te eten. Na het eten gingen we naar de bossen. Daai zag je de her ten over de weg lopen. Ineens moes ten we remmen omdat een hert vlak voor ons de weg overstak. We reden weer gauw verder. Toen opeens stopte oom en we stapten eruit. We liepen het bos in en zagen een nest jonge eenden. We bleven een uurtje in het bos en gingen toen naar huis. Paul Oomen, 12 jaar Zegge ik wil geen groente uit blik meer. J AVJ.AÖ „Hartelijk gefeliciteerd" Er was eens een bloemetje. Maar het was een afgevallen bloemetje van een anjer. De mensen gooiden het in de vuilnisbak. Een meisje zag het bloemetje liggen en pakte het. Ze vond het zo erg dat het bloeme tje verwelkte. Ze nam het mee naar huis en zette het in een bloempot met zand. En het werd een mooie gouden anjer. Zelfverzonnen door Caroline Gosens, 6 jaar Groenestraat 6, Dorst BI7/M De kruisboog stamt uit het begin van de middeleeuwen. In die dagen werd het beschouwd als een ver schrikkelijk wapen. Met een kruis boog was het namelijk mogelijk om iemand van veraf dood te schieten. De kruisboog is eigenlijk een com binatie van een gewone boog en een geweer. Verschillende pausen hebben de kruisboog veroordeeld als een on menselijk wapen. De kruisboogschut ters uit Genua waren de meest ge vreesde soldaten van Europa en zij verhuurden zich aan wie maar wilde. Koning Richard van Engeland won eens een belangrijke slag louter en alleen omdat de vijand na de eerste schermutselingen zo bang werd van de dodelijke uitwerking van de pij lenregen van de kruisboogschutters. In Roosendaal vertrokken we naar Baarle-Nassau. We vertrokken met twee busjes, een voor de bagage, en twee personenwagens. Na een half uur kwamen we in Chaam. Toen ging het dwars door het bos naar Baarle-Nassau. Daar kwamen we op de boerderij waar we gingen kam peren. Het was er modderig. We kwamen rond half twaalf aan. Toen gingen we luchtbedden oppompen en de slaapzak er op leggen. Sommigen gebruikten dekens. ZONDAG, 2e dag: Zondagmorgen gingen we om acht uur naar de h. mis. Daarna gingen we ontbijten. Na het ontbijten gin gen we spelen. Het dienstnest waste af. 's Morgens gingen we voetballen, 's Middags kregen we een jacht, 's Avonds was er een totempaal waar je in kon klimmen. In die totempaal zitten vijf spijkers. Er zijn vijf da gen. Nu kijken de leidsters wie er het meest zijn best doet. Die mag dan een spijker omhoog. Wie er op het eind het verst staat krijgt de totempaal. BEATELJACHT: Maandagmiddag deden we een Beateljacht. Eerst waren er sporen met gitaren. Toen kwamen er wat opgaven. We moesten een rijmpje maken over de Beatles. Twee van ons nest vielen uit. We hadden nog drie welpen en de zoon van de boer. Op het eind moesten we een uitno diging voor de boer en de boerin maken. 's Avonds onder het eten sprong door" het onweer het licht uit. Het kampvuur ging niet door wegens het slechte weer. Toen maakten ze het binnen gezellig. De totempaal werd gewonnen door Twan Buyk, Jan Vermunt, Wilber Hack en Robert van Tilburg. Wilber Hack, 10 jaar Parklaan 111 Roosendaal (Van onze Parijse correspondent) Lucas Kleijn) m, is maar goed, dat ze niet met elkaar getrouwd zijn, die twee. Zelfs de verloving is maar van kor te duur geweest. Trouwens, met een zeeman is toch al een riskante zaak. Man en vrouw moeten al heel veel van elkaar houden en elkaar respec teren, als zij opgewasen zijn tegen een zo gescheiden en eenzaam leven. Komt daar dan ook nog bij, dat hij een Europese zeeman is, die zijn jon ge vrouw uit het warme oosten naar het kille westen heeft overgeplant, dan zijn alle gegevens er wel om het huwelijk te laten mislukken. Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. Zo hebben Eric Tahberly en Daniele er over gedacht. Eric is de eenzame Franse zeiler, die een paar jaar gele den met zijn „Pen Duick" de wedstrijd over de Atlantische Oceaan van Ply mouth naar Newport heeft gewonnen. Dit jaar deed hij weer aan de race mee, maar moest dg vlag strijken voor een Brit. Eerst kreeg hij kort na het vertrek een aanvaring met een Duitse koopvaarder, waardoor een van zijn drijvers zulk een knauw kreeg, dat hij de reis niet verder kon voortzetten. Het was een beetje Eric z'n eigen schuld, want in dat druk bevaren vaarwater zat hij in de kajuit koffie te zetten. Eric keerde naar Ply mouth terug, liet de zaak repareren en vertrok opnieuw met twee dagen vertraging in de stellige verwachting, dat hij het toch nog wel als eerste zou halen, want hij heeft een snel schip. Maar het noodlot achtervolgde hem en toen kreeg hij mankement aan zijn automatische roer. Zonder zo'n roer is er geen beginnen aan, want zonder slaap vier weken aan het stuur zitten houdt geen mens uit. Eric gaf toen definitief op. Tijdens een van zijn eenzame zwerf tochten liep Eric met de „Pen Duick de haven van Noumea op Tahiti bin nen. De vrouwen, zegt men, moeter er heel mooi zijn, voor de attractu bovendien nog omhangen met trossei bloemen. Eric werd op het eerste ge zicht verliefd op Daniele van twintig die uit haar eerste huwelijk een meis je over had van twee, Anne. Moedei en kind nam, hij mee terug naai Frankrijk en nog wel naar Bretagne waar het 's morgens heel mooi weer maar ook kil en vochtig kan zijn. Daniele zat er nauwelijks, of Eric zei goeiendag, hees de zeilen, vertrok naar Plymouth en begon toen aan de grote oversteek dwars over de Ha ringvijver. In die vier weken zat Da niele uit Tahiti te vernikkelen van de kou. Thuis kon ze winter en zomer in badpak of bikini rond scharrelen, maar langs de kust van Bretagne trok ze de ene pullover ovei de andere aan en dan nog liep ze te blauwbek ken. Eric had haar ondergebracht in zijn grote villa in Saint-Pierre-de-Quibe- ron, in de winter onmogelijk warm te stoken, vooral als westerstormen op de Cöte Sauvage beuken. De eer ste tijd verdroeg ze het dapper. Al le vrienden van Eric kwamen in de villa over de vloer en spraken haar moed in. Was Eric thuis gebleven, dan had Bretagne het op de lange duur mis schien wel van Tahiti gewonnen. Maar Eric was met zijn boot getrouwd in plaats van met Daniele verloofd. En toen hij aanstalten maakte om naar Engeland over te steken om in de „Cristal Trophy" andermaal zijn geluk met de „Pen Duick" te probe ren, was voor Daniele de maat vol. Zij en Eric besloten als goede vrien den uit elkaar te gaan en de huwe lijksboot maar voorgoed in de winter stalling óp te bergen. En zo liepen, op een zaterdagmiddag kort geleden, Eric en Daniele samen op het vliegveld van Le Bourget, de kleine Anne tusen hen in. Onder haar armen droeg Anne twee poppen. De een heet Pacha, zoals Eric door zijn zeilvrienden wordt genoemd en de andere heet Jobie, een andere Bre tonse bijnaam voor Eric. Toen de mo toren van de D.C.-S Parijs-Noemea voldoende warm gedraaid waren, stapte Daniele met Anne op haar arm in. Voor de laatste maal stak Eric zijn hand op en liep zonder zich om te draaien naar zijn oude D.S., die hem snel naar Lorient terug bracht. Op de achterbank vond hij een trui, die Daniele gedragen had om zich te beschermen tegen de kou. Dat is zyn enige souvenir. Thuis in zijn grote, lege villa, is hij gaan dromen. Misschien wel een beet je over Daniele. Maar nog meer over zijn aanstaande eenzame tocht van San Francisco naar Ilonoloeloe, ,die uit moet lopen in Nieuw-Zeeland. Nieuw-Zeéland ligt niet zo ver van Tahiti vandaan.Zal hij nog een keer de haven van Noemea binnenlopen Of onderweg denken: vergeet het maar? (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) „Zo, ben jij het die steeds mijn aard-1 „Pat, haal onmiddellijk die kikvors I beien opeet?" van jou uit mijn tuin. Hij eet el mjjnl aardbeien op." „U vergist u tante. De kikvors jaagt op slakken en die zijn het die (1 uw aardbeien opeten." De gehele collectie dames- en herenhorloges vindt o bij: juweliersbedrijf n.v. Juweliersbedrijf N.V. Brabantplein 15 Breda Tel. 42808 PRISMA --- 1) 100% waterdicht - incabloc shockproof onbreekbare veer - chroom - edelstalen bodem 99.- V P RIS M A duikershorloge 2) 100% waterdicht - bestand tegen 20 atm. druk- incabloc shockproof - radium cijfers en wijzers - edelstaal 159.- mi W. J. HOFDIJK: PRINS HENDRIK DER NEDERLANDEN 1820—1879. (Fascimilé-uitgave van de Europese bibliotheek in Zaltbommel, oorspron kelijk in 1890 uitgegeven bij. H. D. Tjeenk Willink te Haarlem) Prins Willem Frederik Hendrik is de geschiedenis in gegaan als „Prins Hendrik de Zeevaarder". Het werk van Hofdijk gaat nog altijd door voor de beste biografie van deze Oranjeprins die tot nu toe is ver schenen. Het is boeiend en eigenlijk ook wel amusant om wat te gras duinen in dit boek. Het ineens, adem loos uitlezen lijkt volstrekt onmoge lijk, tenzij men uitermate geïnteres seerd is in de geschiedenis van deze koninklijke zeevaarder en marine officier. De taal van 1890 is wel iets anders dan de onze van vandaag. Professor J. J. Bouman, schrijver van „Op en om Oranjes troon" schreef een voorwoord bij deze merkwaardige herdruk, waar dat no dig is Hofdijk corrigerend. K. J. VRIJLING, HENGELSPORT (KOSMOS). Een praktische handlei ding is de ondertitel van deze vierde druk, en dat is deze hobbygids dan ook, in tegenstelling tot veel andere boekjes over vissen. Steeds meer mensen grijpen naar de hengel en het seizoen is nog jong. Aanbevolen. Hieronder volgt nog een winstpartij op hoog niveau van Larsen in de door hem gewonnen tweekamp tegen Por- tisch. Karakteristiek In dit duel is Lar- sens originele openingsbehandeling, lijn subtiel taxatiegevoel en zijn strategische en tactische talenten. Wit: Bent Larsen (Denemarken) Zwart: Lajos Portlsch (Hongarije) Gespeeld te Porec (Joegoslavië) Geweigerd damegambiet (na verwis seling van zetten) 1. c2-c4, e7-e6 2. Pbl-c3, d7-d5 3. d2-d4, Lf8-e7 4. Pgl-f3, Pg8-16 5. Lcl-g5, 0-0 6. e2-e3, h7-h6 7. Lg5-h4, b7-b6 (Een bekende voortzetting in deze opening, die bekend staat als de Tar- takower-variant) 8. c4xd5, Pf6xd5 9. Lh4xe7, Dd8xe7 10. Pc3xd5, e6xd5 11. Lfl-e2, Lc8-e6 (Een alternatief is hier 11. Lb7. In de praktijk voldoet de tekstzet echter beter) 12. 0-0, c7-c5 13. Ddl-d2 (De theorie geeft aan 13. dc5:, bc5: 14. Da4 gevolgd door 15. Da3. Larsen bewandelt liever eigen wegen) HORIZONTAAL: 1. lengetemaat (afk.); 3. overeenkomst; 9. voorzet sel; 11. oude vochtmaat; 13. briefje van 100 gulden (Barg.); 14. spoedig; 15. wig; 17. gravure; 18. soort gebak je; 19. stad in België; 21. afstamme ling; 23. bijwoord; 25. geluid van een ezel; 27. voorzetsel; 28. voornaamw.; 29. vis; 31. tevens; 33. afgelegen; 34. kan men uit drinken; 35. de geza menlijke hoeveelheid; 36. denkbeel dige inhoudsmaat; 37. bloeiwijze; 39. gravure; 41. jongensnaam; 42. fami lielid; 44. spil van een wiel; 46. oude lengtemaat; 47. palmmeel; 49. teug; 51. azijn; 53. opstootje; 55. inwendig lichaamsdeel; 57 water in Utrecht; 58. wezenlijk; 60. water in Z.-H.; 61. maanstad; 62. telwoord; 63. gewicht (afk.). VERTICAAL: 1. mannelijk be roep; 2. dwaas; 4. emeritus (afk.); 5. nauwe opening; 6. aanw. voornaamw. 7. overschot; 8. slede; 9. vreemde munt; 10. tekengereedschap; 12. in- sekt; 14. soort van hond; 16. lopend touw tot het inkorten der zeilen; 18. groente; 20. voorzetsel; 22. voeg woord; 24. kunstmens; 26. muziek noot; 28. gebaar; 30. eerste boek van Mozes (afk.); 31. bid (Lat.); 32. voertuig; 33. huisdieren; 38. schouw spel; 38, bijwoord; 40, mannelijk be roep; 42. bundel; 43. scheik. element (afk.); 44. telwoord; 45. muzieknoot; 47. snoer van een hengel; 48. li chaamsdelen; 49. glijvoertuig; 50. heks; 52. scheepsvloer; 54. plechtige gelofte; 56. zelfkant; 58. radio om roep (afk.); 59. ledger (afk.). OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK HORIZONTAAL: 1. dreg; 4. steek; 8. olie; 11. neger; 12. garve; 13. rein; 14. kever; 16. eens; 17. gat; 19. kol; 20. ork; 22. dom; 24. mes; 26. politie; 29. portier; 32. leeg; 33. Niers; 34. Esla; 35. dak; 36. ets; 37. idem; 40. reine; 41. Orel; 43. mirakel; 45. tra vers; 47. Let; 49. dra; 51. Ali; 52. ben; 54. sta; 57. anno; 58. kroon; 60. iris; 61. notie; 62. noren; 63. krat; 64. leren; 65. soda. VERTICAAL: 1. darm; 2. enig; 3. genadig; 4. sek; 5. trek; 6. egel; 7. kar; 8. overste; 9. leek; 10. Eist; 15. vol; 18. tot; 20. oer; 21. toe; 23. mi naret; 24. mosterd; 25. bel; 26. pluim; 27. leger; 28. eikel; 29. prent; 30. Isère; 31. rails; 38. dik; 39. malloot; 41. ovaties; 42. erg; 44. kei; 46. Ars; 48. neo; SO. bank; 51. Anna; 52. Bree; 53. none; 55. Anto; 66. esla; 58. kil; 59. non. 13. Pb8-d7 14. Tfl-cl, c5-c4 15. b2-b3, b6-b5 16. Dd2-a5, Tf8-b8 17. b3xc4, b5xc4 18. Tal-bl, De7-d8 19. Da5xd8+, Tb8xd8 20. Pf3-d2 (Dit paard streeft naar het belang rijke blokkadeveld c3) 20. Ta8-b8 21. Tblxb8, Td8xb8 22. Pd2-bl, Tb8-b2 23. Pbl-c3, Pd7-b6 24. Le2-dl (Pareert het binnenvallen van het zwarte paard naar a4) 24. Le6-f5 25. h2-h3, g7-g6 26. Ldl-f3, Lf5-e6 27. g2-g4, f7-f5 28. Kgl-g2, f5-f4 29. e3xf4, Tb2-d2 30. Tcl-el, Le6-f7 (Beter was 30. Kf7 31. Pb5, Ta2: 32. Pc7-Ld7 33. Tel-blü) (Op 33. Pa4 volgt nu 34. Tb8-r, Kg7 35. Tb7, Tf4: 36. Kg3, g5 37. Ld5: met stukwinst) Stelling na 33. Tel-blü JL 21 SI jj t Ui F ■iij, i 33. Pbfl-d7 34. Tbl-b7, c4-c3 (Gedwongen, op 34. Le6 volgt 35. f5 met stukwinst) 35. Tb7-c7! (Koelbloedig. Foutief was 35. Td7: wegens 35. c2 36. Tc7, Tc4! en de promotie van de zwarte vrijpion S niet meer tegen te gaan) 35. Td4xf4 36. Pd6xf7, Tf4-c4 37. Tc7xd7, c3-c2 38. Pf7-e5, c2-cl D 39. Lf3xd5+, Kg8-f8 40. Ld5xc( Dcl-el (Versnelt de executie) 41. Pe5xg6+ en zwart gaf zich ge wonnen. Schaakraadsel Op een zeer subtiele wijze kan i> witspeler in de onderstaande positie een gelijk spel afdwingen. De remisecomW' natie Is vooral door de originele poin" bijzonder aardig. Wit aan zet e» speelt remise (en b<" OPLOSSING SCHAAKRAADSEL Wit bereikt als volgt een gelijk ff 1. e2xf3! (De enige mogelijWel", Na 1. Kf2 wint 1. fe2: 2. <eL,<> 3. Pg3 en het ingrijpen van de W™ te koning via e5 naar f4 is beslte Voorts valt nog op te merken, o Pg3 faalt wegens 1. I Lk.ê Pe2:+, Ke3) 1. Lc6xf3 2. FM 8 (Op 2. Kf2 volgt natuurlijk a Lh5: 3. Kg3, Lg4) 2. h3-h2 3. Kfl f2 (Anders wint zwart met de n. noeuvre Kd4-e5-f4 en wit kom zetdwang) 3. Lf3-c6 4. Lcfixhl! 5. Kf2-g3 en wit vsrove de pion, waarna het remise een gemaakte zaak is (Selesmefö*

de Stem | 1968 | | pagina 10