Publiek en winkeliers lijden al een maand aan opruimingskoorts DE KLERK BRILJANT IN MIDDELBURG kas LUCKY LUKE: DE NAIJVER Bruinisse 500 jaar stijlvol ingezet GESLOTEN is. JONGE Ai OPWEILA Voorverkoop Gesmokkeld Daqblad De Stern Dwaasheid Onpraktisch Visserij vorig jaar in Zeeuwse stromen: Vrijwel gelijke opbrengst bij kleinere aanvoer Folklorefeest in Hulst Eind juni WALCHEREN MIDDELBURG Bouw rustliuis Verbetering van woningen Boekenfonds voor mavo-school Expositie ïn Middelburg ZUID-BEVELAND Historische expositie Annekes vriendinnetjes en vriendjes vonden haar vet.| jaardagsfeestje geweldig. Geen wonder! Mamma voor Franka gezorgd. U weet wel, die échte druivci.| limonade waar ze zo dol op zijn. ST.-JANSTEEN BEKENDMAKING EXAMENS Hoogwater wot tn waar? VANDAAG MORGEN GOES Meei nieuws uitj stad en streek op pag. 3 5 Enthoi Boe, DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 JULI 1968 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. Dag- en advertentiebladen hebben er ons in de afgelopen dagen genoeg aan herinnerd: vandaag begint officieel de zomerop- ruiming. In hoeverre dat een werkelijke run op uitverkoop-koopjes zal veroorzaken, is nog de vraag. Er blijft natuurlijk altijd een legertje, waarschijnlijk hoofdzakelijk huisvrouwen, dat zich bij iedere oprui ming weer enthousiast op de grabbelbakken met uitverkoop-goed stort. Evengoed zullen er ook altijd men sen zijn en blijven die schreeuwerige en bescheiden advertenties over „knalköopjes, doorgeknipte, gehal veerde of gekelderde prijzen" met gemengde gevoelens lezen. Als ze in de stad moeten zijn zul len ze tegelijk wel even „naar de uit verkoop" gaan. Maar een speciale jacht op koopjes zullen ze niet orga niseren. Trouwens, hoe vaak gebeurt het niet dat men een werkelijk mee vallertje toevallig tegenkomt, terwijl diegenen, die persé op iets speciaals uitgaan, juist vaak teleurgesteld thuiskomen? Nou ja en dan zijn er natuurlijk de boffers, die, uitverkoop of nvet, altijd geluk hebben. En laten we de pessimisten niet vergeten, dat zijn degenen die redeneren van: mazzel tjes zijn toch altijd voor een ander. In hoeverre de uitverkoop een, suc ces wordt voor de klanten, hangt o.a. samen met het succes dat de winke liers hebben geboekt met hun voor verkoop. Want officieel begint de zomerop- ruiming wel vandaag, de midden standers mogen wettelijk, een week voor de opruiming begint, een voor verkoop houden voor hun vaste klan tenkring. Zo'n voorverkoop mag niet publiekelijk worden aangekondigd. De klanten worden er persoonlijk van op de hoogte gesteld. De kans is op zo'n manier natuurlijk groot dat win kels hun echte uitverkoop-koopjes al kwijt zjjn, voordat de eigenlijke op ruiming begint. Voorgaande Jaren blijkt er met de start van de uitverkoop nogal eens gesmokkeld te zijn. Voorverkopen, al of niet onder het mom van „speciale aanbieding" werden wel door middel van advertenties en plakkaten aan gekondigd. Een winkelier, die. zo iets deed, begon dus in feite gewoon een week te vroeg r-et zijn uitverkoop. Tot groot ongenoegen van zijn col lega-concurrenten. Maar bjj de balansopruiming in ja nuari heeft de economische controle dienst goed in de gaten gehouden welke middenstanders te vroeg be gonnen met „stunten". Deze inten sieve controle blijkt een goede uit werking te hebben, zo vertelde men op het secretariaat van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland. Men heeft daar de indruk, dat de uitverkoop deze zomer prettiger zal verlopen dan andere jaren. Tot nu toe zijn er op het bureau aanmerke lijk minder klachten binnen gekomen van middenstanders over gesmokkel van de concurrent wat betreft de start van de uitverkoop. Ook bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren bestaat de indruk dat de mid denstanders zich over het algemeen houden aan de officiële startdatum van 18 juli. Overigens heeft men bij deze kamer het idee, dat de voorver koop meer belangstelling trekt dan de eigenlijke uitverkoop. Maar na telefoontjes met uitver- kopers zelf zou men zich heel voor zichtig kunnen afvragen of de man nen van de Kamers van Koophandel de opruiming, met al wat daar om- Dagblad voot Zeeland KANTOREN: Steenstraat 14. Hulst, tel 01140-7377. Klokstraat I. Goes tel 01100 -8030 EXPLOIT Af IE ADV.: L. K. M de Jong 'Inspecteur) dreitnerstiaat II, terneuzen. tel 01 (504281. Th. de Sakker, Potgieterstraat 3, Terneuzen tel 011 SO 2601. C. Steenbakker, Europaplein 26, Hulst, w 01140-3168 M. Sogers Nieuwstraat 41, Oostburg, fel 01170-2893. C. Menu, Klokstraat I, Goes tel 01 100—8030. REDACTIE; A. Koopman, Klokstraat I, Goes, tel OU00-8030. J. Hüsken. Breitneistiaat 81 Terneuzen tel 01150-3296. J Robesin, Europapiein 22, Hulst tel. 01140-2005. Ch. Schets, Kromme i/Veele 4. Middel burg. tel 01180-7764. Me). S Maaskant, Singels) 17, Goes, tel 01 lub 5689 heen zit, misschien wat theoretisch bekijkijn. Op een grootwinkelbedrijf in Hulst is men de mening toegedaan, dat de vaststelling van een officiële uilver- kaopdatum een dwaasheid is. In de praktijk komt het er volgens ae zegs man van dit bedrijf op neer, dat de uitverkoop begint wanneer de vakan ties beginnen en de grote vloed ko pers loskomt. Dan al beginnen mid denstanders hun artikelen af te prij zen. Ze gaan van de gedachte uit: verkoop ik mijn badpakken nou niet, een maand later doe ik het zeker niet. Volgens dezelfde man zou men bjj de Kamers van Koophandel wat meer oog moeten hebben voor deze „na tuurlijke" uitverkoop en wat minder voor de officiële, of te wel wat meer voor de praktijk en wat minder voor de theorie. Maar omdat, aldus de man in Hulst, ook winkeliers zich toch wel graag aam de wet houden, is bij de Kamer van Koophandel het .er- zoek ingediend de uitverkoop officieel zp 1 juli te laten beginnen. „Maar het antwoord van de Kamer is: wet is wet", aldus de man van het Hul- sterse grootwinkelbedrijf, een voor stander van een vrije handel, omdat zijns inziens niets zo elastisch is als de b; 'el. Hij wijst nog op een onpraktisch iets. Vanaf vandaag mogen de win kels uitverkoop étalages hebben. Want het publiekelijk aanbieden van uitverkoop-koopjes, voordat het uit verkoop is, is er niét bij. „Maar hoe zouden al die duizenden winkeliers in de nacht van 17 op 18 juli nu een etaleur kunnen krijgen om snel even uitverkoopétalages te maken", vraagt hij zich af. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De totale aanvoer van alle in Zeeland aangevoerde vis, schaal- en schelpdieren bedroeg in 1967 bijna 20 miljoen kilo min der dan in 1966. De opbrengst bleef echter vrijwel gelijk. Dat blijkt uit een verslag van de afdeling administratieve zaken van de directie van de visserijen in „Vis serij", het voorlichtingsblad voor de Nederlandse visserij. In dit verslag worden jaarcijfers over de visserij gedurende 1967 gepubliceerd. Gedurende het verslagjaar bleek van een lonende visserij op haring in de Zeeuwse stromen geen sprake te z\jn. De visserij op zeebliek bleef met een aanvoer van bijna 2,5 miljoen kilo vrijwel gelijk aan die in 1966. De sprotaanvoer liep terug van 1 miljoen kilo ln 1966 tot slechts 14.000 kilo in 1967. De gemiddelde prijs bleef echter constant 27 cent per kilo. Een aanzienlijke stijging werd ge constateerd wat betreft de tong- aanvoer. De aanvoer steeg van 570 ton in 1966 naar 828 ton in 1967. De gemiddelde prijs had hieronder niet te lijden. Ze steeg zelfs van 3,25 gul den naar 3,83 gulden per kilo. De scholvangst steeg met 170 ton. De grotere aanvoer beïnvloedde de gemiddelde prijs, die daalde van 52 naar 45 cent per kilo. Verder werden in 1967 minder bot en schar aange voerd dan in het jaar ervoor. Daar entegen werden meer kabeljauw en wijting aan de wal gebracht. De garnalenvisserij gaf een kleine stijging te zien. De gemiddelde prijs daalde met 50 cent per kilo. Vrijwel gelijk bleef de oesterproduktie met bijna 800 ton. Ken enorme daling liet de mosselproduktie zien. In 1966 was de produktie 485.000 mosselton, vo rig jaar nog slechts 270.000 mosselton. (Van onze correspondent) HULST Aan het folkloristisch feest dat zondag weer in Hulst van start gaat, nemen ruim tweehonderd volksdansers deel uit binnen- en bui tenland. Plaats van handeling: het marktplein dat aan tweeduizend toe schouwers ruimte biedt. Zweden, Luxemburg, Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Turkije treden aan met dansgroepen, muzikanten en balletdansers, samen met twee fol klore-groepen uit Nederland. Bij de toeschouwers die, tegen het décor van het historische stadhuis de gebeurtenissen zullen volgen, is een delegatie van het gemeentebestuur van het Duitse stadie Michelstadt, dat een officieel bezoek brengt aan Hulst Vandaar dat de winkeliers soms al 'n week voor de start van de uitver koop hun opruimingsetalages klaar- hebben. Weliswaar lagen tot vandaag de prijskaartjes omgedraaid. Maar natuurlijk kon men in de winkel al tijd veriellen wat er op het kaartje stond. Op het kantoor van een dames kledingmagazijn m Goes vertelde men: „De opruimingskoorts begint al eind juni begin juli". Er werd van deze zijde op gewezen, dat de opwinding zowel van de kant van het publiek als ♦an de kant van de winkeliers komt Dit voorjaar bijvoor beeld hebben we in april al zomers weer gehad. Was er de ene dag in de winkels nog vraag naar dikke truien met lange mouwen, de volgende dag had het publiek alleen maar belangstel ling voor „blote" jurken en sport hemden. Eén van de gevolgen hier van is dat de mensen, die in april iets nieuws kochten, nu weer aan een andere jurk of broek toe zijn. Maar ook een gevolg van zomerse dagen in de lente is dat winkeliers al vroeg begonnen met de inkoop vart' hoog zomerse kledij. Diegenen die maar door blijven kopen zitten er nu mee, na al die weken regen. Gevolg van dit alles is, dat zo omstreeks begin juli een aar dig spelletje van vraag en aanbod op gang komt. En volgens de winkelier in Goes zal geen nuchter zakenman het laten van dergelijke praktische gegevens te profiteren. „Tenslotte gaat het toch allemaal om de ping-ping, maar de één pikt het wat handiger in dan de ander", zegt hij eerlijk. Gymnasium De heer J. Tange, leraar aardrijkskunde aan het gym nasium, is benoemd te Rotterdam. B. en w. stellen de raad voor om hem per 1 augustus eervol ontslag te verlenen. (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester en wethouders stel len de raad voor om aan de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Ge meenten een perceel grond van ruim vijfduizend vierkante meter aan de Europalaan te verkopen. De stichting wil daarop een rusthuis bouwen, lat volgens de plannen 95 bedden zal be vatten. De toename van bedden, waarover de stichting eerlang zal kunnen be schikken, zal echter veel geringer zijn, omdat besloten is de exploitatie van het huidige gereformeerd rust huis met 31 bedden, te beëindigen. (Van een onzer verslaggevers, BIJ de bouw van woningen in de Middelburgse Stromenvijk, ongeveer tien jaar geleden, zijn als gevolg van de destijds geldende bestedingsbeper king, bezuinigingen toegepast, die achteraf niet verantwoord blijken te zijn. Aldus b. en w. in een schrijven aan de raad, waarin zij stellen, dat reeds enige jaren ernstige klachten worden ontvangen, waarin de raam- en deurpartijen van een aantal com plexen woningwetwoningen, het gaat om in totaal 296 woningen, verkeren Het gemeentebestuur heeft thans een groots opgezet plan opgezet om al de ze euvels, die de bewoners vooral wateroverlast bezorgt, radicaal te verhelj>en. Zo zullen o.m. in de flats nieuwe grote raamkozijnen worden aangebracht. De kosten worden geraamd op 340.000 gulden. Het gemeentebestuur vindt het wel billijk, dat na uitvoe ring van dit werk een huurverhoging van vijftig cent per week mag worden ingevoerd, omdat aldus een hoger „woongerief" wordt verkregen. (Van een onzer verslaggevers) Op de Mavo-school, die in het nieuwe leerjaar de taak van de hui dige ulo-school overneemt, zullen geen gratis leerboeken meer worden verstrekt, zoals dat met de laatste school wel het geval was. De mam moet-wet laat het gratis beschikbaar stellen van boeken alleen nog maar toe aan leerlingen wier ouders daar niet toe in staat zijn. De prijs van een boekenpakket over een jaar wordt per leerling op 115 gulden geschat. Het gemeentebestuur acht het echter niet uitgesloten, dat ouders besluiten, wegens deze kosten hun kinderen dit onderwijs niet te la ten volgen. Het college heeft daarom het plan opgevat om voot de mavo- school eeh boekenfonds in te stellen. Hierbij zal de gemeente jaar voor jaar de boeken aanschaffen en aan de leerlingen in huur verstrekken. Overigens blijft het de ouders vrij om toch zelf het gehele boekenj»ak- fcet aan te schaffen. De huur van de boeken zou per jaar op veertig gulden komen. Het gemeentebestuur meent, dat met dit huurbedrag een sluitende exploitatie kan worden ver kregen, omdat aangenomen kan wor den, dat de boeken vier jaar mee- (Van onze muziekmedewerkers) MIDDELBURG Hoofdschotel van het briljante concert, dat de organist Albert de Klerk dinsdagavond gaf op het orgel van de Nieuwe Kerk in Middelburg, vormde ongetwijfeld de meesterlijke en doorleefde vertolking van Praeludium und Fuga in Es- groot van Bach. De Klerk zijn naam alleen al is voldoende om een groot orgelpubliek te trekken speelde verder werken van Sweelinck Muffat, Bach, Walther en Buxtehude. Toen de eerste maten van Bach werden ingezet, was het opeens alsof er een andere man aan het orgel zat, zo subliem was deze vertolking. De Klerk vermeed ook deze keer sen timentaliteit. Hij paarde grote muzi kaliteit aan nuchterheid. Kortom een magnifieke prestatie. Het programma werd geopend met een viertal werkjes van Jan Pietersz Sweelinck; muziek met weinig pro blemen voor het oor, maar soms wel voor de uitvoerders. Het „Balletto del granduca", met zijn spteelse vari aties, viel het meest op, waarbij het koraalvoorspel „O Mensch bewein dein' Sünde grosz" zich goed aan sloot. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het kader van tentoonstellingen van Zeeuwse beeldende kunstenaars in het Zeeuw se Museum te Middelburg exposeren daar van 1 tot en met 28 augustus Piet Bulthuis en Ad en Tessa Braat. De heer Bulthuis is kunstschilder en woont te Middelburg terwijl de beeld houwer Ad Braat en Tessa Braat, die het pottenbakken beoefent, te Zierikzee woonachtig zjjn. Kwadendamme Schieting van Diana De hand boogvereniging „Diana" hield haar schieting op de staande wippen. Het slechte weer hield de schutters niet thuis, want er waren 70 leden van 14 verenigingen aanwezig. De uit slag van de eerste wip is: hoofdvo gel: Jac. Westveer van Edele-Hand- boog te Oudelande; le zijvogel: S. Nyster: van Eensgezindheid te 's Heerenhoek; 2e zijvogel: F. v. Steenbergen van Wlllem-Tell te Ovezande; le bovenkal: Jac. Kor- stanje van Spes-Nostra te Ovezande; 2e bovenkal: A. A. Geense van Zorgvliet te Ellewoutsdijk; le onder- kal: A. Rentmeester van "Willem- Teil te Ovezande; 2e onderkal: Bas. v. d. Dries van Eensgezindheid te 's Heerenhoek; le klep: P. Rent meester van ADLM te Kwadendam me; 2e klep: W. de Jonge van de zelfde vereniging; 3e klep: Jac. Platschorre van Zorgvliet te Elle woutsdijk. Meeste kleine vogels: F. Koens van Spes-Nostra te Ovezande, 6 stuks. Uitslag van de tweede wip: le hoofd vogel: P. de Jonge van Willem-Teil te Ovezande; 2e hoofdvogel: P. Dried ijk van Soranus te Heinkenszand; le zijvogel: C. Steenbakker van Victoria te Kwa dendamme; 2e zijvogel: G. M. Geen- se van Eensgezindheid te 's Heeren hoek: 3e zijvogel: A. de Jonge Pzn van Willem-Teil te Ovezande; 4e zij vogel: Jac. Platschorre van Zorg vliet tt Ellewoutsdijk; le kal: Job. Koens van Victoria te Kwadendam me; 2e kal: J. Boonman van Con cordia te 's Heerenhoek; 3e kal: A. Rentmeester van Willem-Teil te Ovezande; 4e kal: W. de Jonge van ADLM te Kwadendamme. Meeste kleine vogels: Bas. v. d. Dries van Eensgezindheid te 's Heerenhoek, 7 stuks. 's-Heerenhoek Vakantieschieting De verenigde sociëteiten gaven een schieting op beide wippen; 51 schutters van 13 verenigingen waren aanwezig. Uitslag van de eerste wip: hoofdvogel, A. Meeuwse van Spes-Nostra te Ovezan de; 1ste zijvogel: J. v. d. Dries van Eensgezinheid te 's-Heerenhoek; 2de zijvogel: C. Rentmeester van Willem-Teil te Ovezande; 1ste bo venkal: St. v. Iwaarden van Willem- Teil te Kapelle; 2de bovenkal: G. M. Geense van Eensgezindheid te 's-Heerenhoek; 1ste onderkal: F. v. 't Westeinde van ADLM te Kwaden damme; 2de onderkal: L. Vermuë van Spes-Nostra te Ovezande; 1ste klep: Janus v. d. Dries van Eensge zindheid te 's Heerenhoek; 2de klep: A. de Jonge-Rijk van Willem-Teil te Ovezande; 3de klep: C. Westdorp van Eensgezindheid te 's Heerenhoek meeste kleine vogels: C. Westdijk van Vios te 's Heerenhoek, 6 stuks. Uitslag van de tweede wip: 1ste hoofdvogel: L. Vermuë van Spes- Nostra te Ovezande; 2de hoofdvogel: A. de Jonge-Rijk van Willem-Teil te Ovezande; 1ste zijvogel: L. Vermuë van Spes-Nostra te Ovezande; 2de zijvogel: J. v. Iwaarden van Willem- Teil te Kapelle; 3de zijvogel: P. Drie- dijk van Soranus te Heinkenszand; 4de zijvogel: F. Koens van Spes-Nos tra te Ovezande, bij loting; 1ste kal C. Rentmeester van Willem-Teil te Ovezande; 2de kal: J. v. Iwaarden van Willem-Teil te Kapelle; 3de kal: L. Vermuë van Spes-Nostra te Ove zande; 4de kal; A. de Jonge-Rijk van Willem-Teil teOvezande. De extra vogels werden geschoten door P. Driedijk van Soranus, A. A. Geense van Zorgvliet, Jan Doene van Wil lem-Teil en F. v. 't Westeinde van A.D.L.M. Wdnhaartsdijk Viswedstrijd De plaatselijke af deling van de V.V.V. Zuid-Beveland hield een viswedstrijd in het Veerse Meer. De uitslag is: 1 J. Davelaar, 2 D. Knol, 3 C. Schrier, 4 B. Vienerius, 5 M. C. de Jager, 6 J. Back, 7 A. Col- land, 8 A. J. Driedijk. Van de „Passacaglia in G-klein" (een dans, die uit een reeks varia ties bestaat, boven een voortdurend herhaalde melodie in de bas) van Georg Muffat, werd technisch een perfecte, maar verder een te monoto ne vertolking gegeven, wat misschien ook weer kwam door de niet zo bij zondere compositie. Van hoger gehalte was het werx van Joharm Gottfried Walther, „Concerto del Sigr. Meek appropri ate all' Organo" dat belangstellenden boeide. Vooral het Allegro in het derde deel werd op virtuoze wijze gebracht, zonder ook maar een zweem van pathos. Maar, we zeiden het reeds, Albert de Klerk is een nuchter mens; we meTkten het ook aan de doorzichtige registratiekeuze. Vanavond kan men in de Lutherse kerk te Middelburg gaan luisteren naar het Nederlands Kerkmuziek En semble o.l.v. Meti Smit. Op 23 juli treedt in de Nieuwe Kerk op de or ganist Martin Kamminga uit Weesp en op 30 juli Piet van Egmond uit Amsterdam. Westdorpe Kerkbestuur De bisschop van van Breda heeft aan de heer E. Verhelst, kerkmeester, eervol ont slag verleend, onder dankzegging voor de verleende diensten. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Roger de Bock. „Crescendo" Het R.-K. Ge mengd Koor „Crescendo" zal zon dag de hoogmis opluisteren in de parochiekerk van Terhole. Deze mts wordt gecelebreerd door pater de Thetje, die na een verblijf van ruim 17 jaar in de missie op de Sa lomonseilanden met vakantie naar huis is gekomen. Sluis (Van onze correspondent) De tentoonstelling: „Sluis vroeger en nu" heeft verleden jaar veel suc ces gehad. Het gemeentebestuur van Sluis overweegt derhalve om weder om in het a.s. najaar een dergelijke tentoonstelling te organiseren. Deze keer echter niet met materi aal uit het gemeentelijke archief, maar met medewerking van de eigen bevolking. Het heeft daarom een be roep op de bevolking gedaan om per soonlijk materiaal gedurende de openstelling van de tentoonstelling in bruikleen af te staan. Benoemingen Ter voorziening in de vacatures bij de r.-k. kleuter school, ontstaan door het vertrek van zuster Gudula en mej. E. Doolaeghe, zijn door het bestuur van deze s'chool in tijdelijke dienst aangesteld: mej. M. Polderman uit Vlissingen en mej. T. Buijsse uit Lamswaarde. Deze laat ste zal als hoofdkleuterleidster wor den aangesteld. Koewacht Aanrijding In de Nieuwstraat te Koewacht had 'n aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Er was grote materiële schade. De beide be stuurders, E. de V- uit Hulst en J. V. uit België, werden niet gewand. Ook vond een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door A. de M. uit Koewacht en de bromfietser R. M. Deze liep hierbij een gebroken been op. Hij werd naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ?5 (Van onze correspondent) BRUINISSE De festiviteiten rond het vijfhonderdjarig bestaan van Bruinisse zijn stijlvol van start gegaan. Vele genodigden en belangstellen den kwamen bijeen in de Neder lands Hervormde Kerk om daar een herdenkingsdienst en enkele toespra ken aan te horen. Onder de belangstellenden bevond zich de commissaris van de konin gin mr. J. van Aartsen. Het „dienst"-gedeelte van de herden kingsbijeenkomst werd verzorgd door de predikant drs. H. Jagers- ma. Deze hield een korte meditatie naar aanleiding van een gedeelte uit het boek Esther, waarin hij enig verband tussen dit boek en de jubi leumviering legde. Burgemeester C. H. van de Linde van Bruinisse sprak een algemeen welkomstwoord. „Het is een goede gedachte geweest om de viering van dit 500-jarig bestaan te beginnen in een kerkgebouw", meende de eerste burger. „Immers de kerk was en is immer het middelpunt van onze sa menleving". De heer W. van den Berg, oud-burgemeester van Brui nisse, maakte met de toehoorders een wandeling „in de geschiedenis van Bruinisse". De muzikale begeleiding berustte bij enkele plaatselijke muziekverenigin gen, zangverenigingen en leerlingen van de stichting Zeeuwse 'Muziek school, o.l.v. de heer J. Luykenaar. De belangstelling was zo groot, dat stoelen moesten worden aangesleept om ieder van een plaatsje te verze keren. Als voorproefje van wat de ko mende dagen in Bruinisse te zien is. zaten reeds mensen in kleurrijke kledij van vijfhonderd jaar geleden tussen de aanwezigen. Na de dienst werd een receptie gehouden, die al even druk werd bezocht. Tijdens deze receptie werd het herdenkingsboekje „Bruinisse met vlag en wimpel" aangeboden. Velen, hoofdzakelijk toeristen, brach ten het zich op het feest voorberei dende Bruinisse reeds een bezoek, De plaats is feestelijk -'erslerd. Het mooiste ornament is wel de zoge naamde „Schelpenpoort", die aan de rand van Bruinisse staat opge steld. Burgemeester en wethouders van St.-Jansteen maken bekend dat het gemeentelijk badhuis op vrijdag 19 en zaterdag 20 juli 1968 Burgemeester en wethouders voornoemd, J. Reuser, burgemeester F. Smet, wnd. secretaris EINDHOVEN Technische school, propaedeutisch examen wetL tuigbouwkunde, R. U. J. M. de BnjJ Terneuzen; J. A. de Konink, VIiss' gen; J. Schilling, Middelburg. Morgen, vrijdag 19 juli: Hansweert: 10.00 en 22.17 uur, Terneuzen: 9."1 en 21.49 uur. Vlissingen: 9.01 en 21.21 uur. Wemeldinge: 10.20 en 22.41 uur, GOES Weeshuis, Singelstraat 10-12 en IMil uur Tentoonstelling Stads- en dorpsl gezichten. MIDDELBURG Rijksarchief 9.30-12 en 13.30-17.30 el Tentoonstelling Spoorwegen in Zeelill Abdij 21 en 21.30 uur Klank- en Iicht| spel TERHOLE Café De Kraai 15 uur Schieting BRUIN'SSE Viering 500-jarig bestaan. WILHELMINADORP Gemeentehuis 19.30 uur Raadsverg, ANTWERPEN Rex: De schuld van de pil, 18 Jr.; lt| 12, 2, 6, 6, 8. 10 uur. Odeon: Ver van de dolle menige, 16 I 12, 2.30, 4.50. 7.10 en 9.30 uur. Pathé: De spookzolder. 18 jr.; 12, til 4.50, 7.10 en 9.30 uur. Rubens: Geweld in Jericho. 18 jr.; lil 2, 4.30, 7, 9.30 uur. Ambassades: De vos zedenschets, 18)1,1 12, 2, 4, 6, 8 en 10 uur. Savoy: Het wonder van de liefde. 18 jr; I 12, 2.30. 4,50, 7.10 en 9.30 uur. I Astrid: De jonge w-'den, 14 jr.; 10,12.11,1 2.30, 4.50. 7.10 en 9.30 uur. Quellin: Het schattenelland. a.L; 2, tl 8. 8 en 10 uur. TURNHOUT Forum: Willy Penny. 18 Jr. Palace: Cosa Nostra 18 jr. ST. NIKLAAS Eden: Met duivelachtige groeten, 18)tl Century: De vervloekte ranch, 14 Jr. I Palace: De wet van de sterkste. 18 Jr. Scala: Een spion in de klem, 18 jr. GENT Japitole: Ring om Je vinger, koord oi Je hals, 18 Jr. Majestic: Gevaar diabolik, 18 Jr. Plaza: De schatjes, 18 jr. Savoy: Monsieur. 18 jr. MIDDELBURG Rijksarchief 9.30-12 en 13.30-17.30 Tentoonstelling Spoorwegen in Zeeland I Weeshuis, Singelstraat: 10-12 en 141' uur Tentoonstelling Stads- en do gezichten. 10-17 uur Kunstmarkt BRUINISSE Mosselfeest Viering 500-jarig bestaan CLINGE L. De Vijlder 19.30 uur PalingschietoS Blo (Van een onzer verslag HULST/CLINGE L| de N.J.B.G. (Nederlands Bond ter bestudering va schiedenis) afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen zij nen met het zoeken nat van het kasteel vah Mae) een stuk weiland nabij h de Moerschans Bolwerk Liniedijk. De wei ligt bi i gemeente Clinge, hoewel neigd zou zijn te denken Hulsters grondgebied is. sultaten van de eerste waren al behoorlijk. Op drie plaatsen stuitten archeologen onder super de Hulstenaar P. Brand (i Keldermanspoort) op stuk waarvan wordt aangenomer resten zijn van een stuk ful Het graafwerk zal ruim ken worden voortgezet. Van sten zullen tekeningen en 1 maakt worden. Na deze wet wordt de aaTde weer in dt gegooid. I „Misschien vreemd, maa: manier", aldus de heer Bra: de zaak intact. Bij een volge, genheid beginnen we gev nieuw. Dat is niet erg, wan schikken we over aanknopm| Dat hebben we een jaar ol geleden ook gedaan. Het is i het eerst, dat hier gegraveil Ik heb toen nog een zeer tegeltje gevonden. Het is dat het zo lang geleden is.l me er niet zoveel meer van ren". Een potloodtekening, waad le „reële" punten zijn omci het enige waarover de he^ beschikt. De voorzitter van de N.G.f ling Zeeuwsch-Vlaanderen Jansen uit Kloosterzande, td bijzonder enthousiast. „We hj elk geval al iets", zegt hij. voor de meeste leden die nog komen opdagen, misschien a. zijn om alsnog te komen. Zo wordt er niets gevonden, dan langstelling ook veel minder dat je geduld moet hebben volhouden." De heer Brand zijn ervaring. Een belachelij kun je nooit slaan. Dat zeidei toen ik aan de Keldermansp gon, maar ik stond op het sti Vind ik niks, dan gooi ik weer vrolijk dicht. Je bent ar of je bent het niet. Als je alle; wilt graven om iets te vind kun je net zo goed niet begij Met een eigen schop of men de scholieren per fietl brommer naar de historisc Op het terrein staat een kleiig keet, waarin ze hun boterl kunnen opeten. De stemming was gisteren der goed. Ze zijn van plan weken stug door te werken na hun bevindingen vast te Drie weken vakantie worden zier besteed aan de eerste st: bet terrein van de archeolo; Het kasteel Van der Maels. er waarschijnlijk uitzag als sterkte boerderij, raakte od 1400 in verval. Aangenomen dat deze na 1326 is herbouwd schiedenis van het geslacht Maelstede (later Van Maelst gint rond het jaar duizend. N genomen wordt, vormde dezsl de eerste vertegenwoordiging Vlaamse markies Boudewijnl Baard. De eerste heer op het se kasteel Van Maelstede w fard, in 1228 schout van Hi kend van hem is, dat hij v voor Hulst en de bouw vanf liek bevorderde. Hij bezat lens (Maelstede is familie rr recht) en vijvers in de streel De grillige weg naar hel waar de scholieren aan zijn, wordt gemarkeerd len met het opschrift v gen kasteel Van Maelste

de Stem | 1968 | | pagina 2