MEER SCHOONHEID EN GELUK Wereldraad belooft nog deze week vre voor Nigeria en Biafra België zet definitief wapenuitvoer Nig naar eria stop Fabrikanten willen boycot Bredase supermarkt BEGRAFENIS VAN ELISA SNEL Coldrex! I )e^e|ya toeken naar iedere mogelijkheid5? Ongeluk met aceton-tank goed afgelopen Het weer in Europa J GESPREK AFRIKAANSE LANDEN achteraf bezien if Beperking Uitgenodigd PAUSREIS Nu twee doden na ongeluk in Dinteloord KORT GEDING OM WASPOEDER OVERPLAATSING NA KLACHTEN Biei Buitenland Bij verkoudheid Er is Coldrex - speciaal ge maakt om hinderlijke verkoud heid te verdrijven. Door Coldrex slinken de gezwollen slijm vliezen... u kunt weer vrij ademen. Laat uw kostbare vakantiedagen niet bederven. Houd Coldrex altijd bij de hand - óók 's zomers UITVOER VAN ZILVEREN GULDENS LEVERT GEEN GROTE WINST OP Neger organisatie vóór Rockefeller D'Estaiiig opzij gezet JAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 JUU 1968 J5 551 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Chauffeur W. Schepens en zijn vrouw maken het goed. Gis teravond belandde het echtpaar uit Dcurne bij Antwerpen in het Bre dase St.-Laurensziekenhuis doordat de tankwagen van de chauffeur op de rijksweg Rotterdam-Breda nabij Prinsenbeek in een slip raakte, kan telde en openscheurde. De inhoud van de tanks, 24.000 liter aceton, stroomde over de weg de sloten in. Achteraf bezien is het ongeluk bij zonder goed afgelopen. De aceton is namelijk hoogst brandbaar. Eén vonkje uit de uitlaat van een passe rende auto was voldoende geweest om het te doen ontbranden. De heer H. Trines, inspecteur van de Volks gezondheid in Breda gaf ons het vol gende commentaar: „Binnenkort wordt de wet op gevaarlijke stoffen als gevolg van een internationale overeenkomst van kracht. De chauf feurs van tankwagens moeten vol gens deze wet dan papieren bij zich hebben waarin staat wat ze precies vervoeren en wat er gedaan moet worden als de wagen verongelukt. Chauffeur Schepens was al in het be zit van zo'n kaart. Hij overhandigde deze bescheiden aan de politie. „Ik ben overigens blij", zo zei hij ,.dat dit ongeluk op de rijksweg ge beurde en niet in Breda. In de stad had er sprake kunnen zijn van een ramp. De aceton was dan waarschijn lijk in de riolering gestroomd met gevolg een bijzonder groot ontplof fingsgevaar. Op de rijksweg had de aceton in het ergste geval kunnen branden, maar gevaar voor ontplof fingen bestond er niet." Zoals wij gistermorgen al bericht ten werd de aceton door de sloten af gevoerd naar de Mark. Loco-burge meester M. C. van der Westen van Prinsenbeek en de heer Luykx voor zitter van het waterschap Haagsche Beemden troffen maatregelen waar door het gemaal, dat zorg draagt voor lozing op de Mark, op volle kracht in werking werd gesteld. Vandaag zorgt het Heemraadschap Mark en Dintel voor verder „transport". Mark en Dintel hadden gistermiddag nog geen klachten binnen gekregen over de aceton. Commentaar van het heemraadschap: „Het zal wel met een sisser aflopen, misschien worden er enkele koeien of vissen high van..." (Van o«nze redactie buitenland) BRUSSEL De Belgische regering heeft een dringend wetsontwerp In gediend, waarbij alle uitvoervergunningen voor wapens voor Nigeria wor den ingetrokken. Dit heldert eindelijk het Belgische standpunt in de wapenzendingen naar Nigeria op. Op 4 juli had de minister van Bui tenlandse Zaken, Pierre Harmei, in het parlement een verklaring afge legd, die betekende dat België alle wapenzendingen naar Nigeria stop zette, maar het ministerie van Bui ten Zaken verklaarde later dat Bel gië de leverantie van wapens, die voor de verklaring aan Nigeria ver kocht werden, niet kon opschorten. Het ontwerp dat nu is ingediend, zal alle wapenzendingen stopzetten, ook die van wapens die al eerder aangekocht waren. Afgelopen zaterdag is, zoals be kend, een Belgische Boeing 707 bij Lagos neergestort met 34 ton wapens aan boord. Op het vliegveld van Brussel stond een ander vliegtuig met 60 ton wa pens voor verzending naar Nigeria gereed. De Belgische uitvoer van wapens naar Nigeria steeg van 2,9 miljoen dollar verleden jaar tot 3,5 miljoen dollar in de eerste zes maanden van dit jaar. (Van onze redactie buitenland) UPPSALA De wereldraad van kerken wil nu ook politiek meewer ken aan een oplossing van het ge schil tussen Biafra en Nigeria. De raad zal deze week nog een uitspraak doen over het bevorderen van de vrede tussen beide landen. In een re solutie wordt gezegd: „Wij zoeken naar iedere mogelijkheid tot vrede en hulpverlening." De raad heeft zich gisteren over talrijke onderwerpen uitgesproken. De meerderheid ging akkoord met: het opnemen van China in de Ver enigde Naties. De raad is namelijk van mening, dat het vredeswerk van de V.N. pas een nuttig effect kan hebben als alle landen er lid van worden, met name de volksre publiek China. ontwapening ten gunste van grotere sociale en politieke rechtvaardig heid en bescherming van minder heden. voorstellen om te bewerkstelligen dat dienstplichtwetten worden ge wijzigd. In een duidelijke toespe ling op het Midden-Oosten wordt daarbij de nadruk gelegd op het gevaar van concurrerende wapen leveranties. dienstweigering. De raad adviseert de kerken steun te verlenen aan dienstweigeraars. Medezeggenschap voor de jeugd. De jeugd dient zoveel mogelijk bij beslissingen te worden ingescha keld. Zij moet het recht worden •toegekend deel te nemen aan be slissingen over School en universi teit, politiek, maatschappij en ge zinsleven. Wijsheid en gezag vallen niet automatisch meer samen met ouderdom. Dei-halve misschien in politiek en in kerkelijke beleids organen. J1 ti «li President Johnson heeft een wet ondertekend, welke meer „schoonheid en geluk" moet brengen in het leven van de Amerikanen. De wet maakt het mogelijk om jaarlijks 200 miljoen dollars uit te geven voor de aan leg van nieuwe parken en recre atiegebieden. Mevrouw Johnson was de juichende derde bij deze ondertekening. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer max. temp. geh. bew. 15 geh. bew. 20 zw. bew. 23 half bew. 15 regen 14 regen 19 zw. bew. 18 zw. bew. 17 half bew. 16 zw. bew. 18 regen 19 half bew. 19 onbew. 26 zw. bew. 20 zw. bew. 20 zw. bew. 18 regenbui 14 licht bew. 19 regenbui 23 zw. bew. 24 regen 15 zw. bew. 24 onbew. 32 onbew. 27 onbew. 26 licht bew. 32 onbew. 26 niet ontvangen De commissie voor Nigeria van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft gisteren de Biafraanse leider, luitenant-kolonel Ojoekwoe, uitgenodigd voor donderdag naar Niamey, de hoofdstad van Niger, te komen voor een gesprek. Ojoekwoe mag ook een afgezant sturen. De uit nodiging was ondertekend door kei zer Hadle Selassie van Ethiopië, de voorziter van de commissie. Ver klaard wordt dat het gesprek tot doel heeft „gezamenlijk en zo snel moge lijk een bevredigende Afrikaanse op lossing te vinden voor de ernstige Nigeriaanse crisis". De leider van federaal Nigeria, ge neraal Gowon, verklaarde gisteren te. genover de commissie, waarin zes staatshoofden ziting hebben, dat hij bereid was een buitenlandse waar nemersmacht te accepteren, maar pas nadat de strijd was gestaakt. Een buitenlandse waarnemers macht kon uitsluitend op uitnodiging van de federale regering naar Nige ria komen en de leden ervan zouden uit bevriende landen moeten komen. Zij konden zich dan vergewissen van het feit dat de federale troepen Bia fra niet waren binnengedrongen om de Ibo's uit te moorden, zo zei hij, Gowon verklaarde dat hij elk initia tief van de OAE diat Nigeria vrede en eenheid brengt, zal toejuichen. De vergadering heeft ook gepro- beèrd een uitspraak ten gunste van beperking van geboorten er door te krijgen. Dit onderwerp kreeg geen meerderheid van de stemmen, omdat de oosters-orthodoxe kerken in prin cipe tegen het afremmen van bevol kingsgroei zijn. Vertegenwoordigers van andere kerken zeggen, dat de weergaloze bevolkingsexplosies in de wereld ver strekkende gevolgen heeft voor eco nomische planvorming op lange ter mijn, voedselverstrekking, werk- en woongelegenheid, onderwijs en me dische verzorging. Zij beschouwen beperking dan ook als een verrijking van het 'menselijk leven. De raad wil verder een felle ver oordeling van alle vormen van ra cisme. De kerken hebben in een rap port het advies gekregen hun investe ringen terug te trekken uit instellin gen die het racisme bestendigen. De Nederlandse gedelegeerde, dr. Willem Visser 't Hooft, voormalig se cretaris-generaal van de raad, is gis teren wegens zijn verdiensten voor de oecumenische beweging benoemd tot ere-president van de oecumeni sche raad. Het betreffende voorstel werd in de voltallige vergadering spontaan aangenomen. ROME (KNP) Paus Paulus zal op 22 augustus naar Bogota reizen met de Boeing 707, die de Columbi aanse luchtvaartmaatschappij „Avi anca" voor dit doel ter beschikking heeft gesteld. Het toestel zal speciaal voor de reis worden verbouwd. Achter de cockpit komt een ruimte voor de paus. Daarin wordt ook een zend- en ontvanginstallatie aange bracht. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL In het Francis- rusziekenhuis in Roosendaal is maan dagnacht F. Staal uit Moerdijk over leden. Hij was in de nacht van vrij dag op zaterdag in Dinteloord met zijn auto tegen een boom gebotst. Een van de mede-inzittenden, de 19- jarige G. van Gils uit Moerdijk, werd daarbij op slag gedood. Twee mannen zijn gedood en een derde ernstig gewond, toen hun auto in Velsen tegen een boom reed. Zij waren afkomstig van IJmuiden. De politie vermoedt dat drankgebruik en vermoeidheid tot dit ongeluk heb ben geleld. Bij een ongeluk ter hoogte van Zalt- bommel is eën echtpaar om het le ven gekomen. De drie kindefen van het paar raakten gewond. Hun auto werd door een slippende vrachtauto overreden. In Odoorn is een echtpaar uit Schoonoord met een auto in het ka naal gereden en verdronken. De tweejarige A. Baks is in een Haags ziekenhuis overleden. Hij was met verdrinkingsverschijnselen opgeno men. In Beilen en Zwijndrecht kwamen twee vrouwen bij verkeersongeluk ken om. Te Dalerend is een vrachtwagen combinatie uit Sneek in botsing ge komen met een van rechts komende personenauto, die werd bestuurd door de 62-jarige D. Haaien uit Elim. De heer Haaien was vrijwel op slag dood. De 73-jarige E. Kroezen uit Nieuw- lande is om het leven gekomen, toen hij door een personenauto werd aan gereden. De 64-jarige J. Janssen uit Helden, die op 12 juni in Maasbree met zijn fiets werd aangereden door een per sonenauto is gisteren in een zieken huis overleden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Zeven Nederlandse fabrikanten, wier merkartikelen in Auto- rama-Breda ver onder de prijs verkocht worden, willen een boycot. De firma Dobbelman heeft al een kort geding aangespannen, omdat de Autorama-prijs van een gezinspak waspoeder gistermiddag om zes uur niet op de vastgestelde verkoopprijs van 6,15 was gebracht, maar gehandhaafd bleef op 4,98. De grossier, die de levensmiddelenbranche van Autorama verzorgt, verwacht dat nog andere concerns zullen reageren op de prijspolitiek van wat men in zijn reclame noemt „Het goedkoopte-elland". (Van een onzer verslaggevers) VENLO Luitenant-koloneel H Lieneman, kazernacommandant ir Venlo, is, in afwachting van een an dere bestemming, overgeplaatst. Te gen zijn privéleven waren bezwaren gerezen bij officieren en onderoffi eieren in Venlo. Unilever-zeep (Vim, Omo, Skip, Radion, van tachtig cent tot een gul den per groot pak goedkoper), heeft de boycot al waar gemaakt. Plannen in die richting worden overwogen door Persil, AmsteL Heineken, de Bomé (prijscombinatie van fabrikan ten die artikelen maken als Colgate- tandpasta, Prodent, Lux en Vinolia), en de Fiva fabrikanten-pri.jscombi- natie van onder meer Douwe Egberts, Calvé, Buisman en Honig). Amste! en Heineken vinden het niet goed dat een krat bier, normaal verkocht wordt voor 10,08, terwijl Autorama verkoopt voor 8,50 per krat. De Bomé-produkten liggen bij Autorama gemiddeld 20 procent lager' dan elders, voor de Fiva-produkten is dat tien tot vijftien procent. Ook prijzen die door de regering zijn vast gesteld, bijvoorbeeld suiker, zijn met 1,22 per kilo in deze supermarkt zes cent goedkoper. Autorama Breda startte vorige week donderdag met de sectie levens middelen. De grossier, die als „in brenger" fungeert, in het pand stand ruimte heeft gehuurd en daar, recht streeks van de fabriek, zevenhonderd artikelen aan de consument levert, heeft deze moeilijkheden verwacht. De moeilijkheden waren er echter ook al vóór de start, toen bleek dat diverse fabrikanten, uit angst voor represailles door andere afnemers, niet met Autorama in zee wilden. De grossier in kwestie wil zijn naam niet in de krant hebben, om dat hij voorlopig óók nog aan detail listen levert, die hij, naar zijn zeg gen, op slag zou verliezen als ze ont dekten dat hij de levensmiddelen man van Autorama is. „In elk geval gaan we door", ver telt hij, „om te beginnen kan ik via diverse kanalen nog veertien dagen aan de vraag blijven voldoen. Ik ga het buiten Nederland zoeken. Eerst contacten leggen in Duitsland. Als het daar niet lukt haal ik mijn arti kelen uit België, Frankrijk of En geland. In elk geval zullen ze ergens vandaan komen. Als de fabrieken vroeg of laat onze omzetten zien, zul len ze wel terugkomen. In verband met de verticale prijsbinding, die in feite toch nog wel bestaat, kan ik korte gedingen in deze affaire niet winnen. Het enige wat ik kan doen om verder te draaien is, de spullen uit het buitenland halen". Donderdag, vrijdag en zaterdag heeft Autorama-levensmiddelen voor zestig mille omgezet. Behalve de merkartikelen, waar nu de moeilijk heden om zijn begonnen (artikelen va z.g. A-fabrikanten, die een ver koopprijs op de verpakkingen zet ten), wordt een aantal produkten van z.g. A-fabrikanten, die een ver- dukten, die soms ook door de grote fabrikanten worden geleverd, maar onder een andere merknaam. AJP- soepen bijvoorbeeld, zijn van Honig. De verkoopprijs van deze artikelen is vrij. (ADVERTENTIE) «J V5 Weet u hoeveel medische facultei ten we in Nederland hebben? Ja, ze ven. Overigens geef ik u op een briefje dat tegen de tijd dat de eer ste paal voor de achtste medische faculteit de grond in gaat, er allang een commissie-Thomassen in het le ven is geroepen, om de mogelijkhe den voor de negende te bestuderen. Verolme. scheepsbouwer naast God. (Nwe. Linie) Dezer dagen vergiste de VARA- omroepster zich in een aankondiging. Even later verscheen ze opnieuw in het beeld en verontschuldigde zich met de woorden: „Ik had niet goed in de VARA-gids gekeken". Ik zie de publiciteitschef van de VARA al de studio binnenhollen: Zeg, als je nou toch nog een keertje op het scherm terugkomt om je excuus aan te bieden, maak dan gelijk wat re clame. Dan krijg je geen straf. Een naturist schreef in een brief aan Kronkel: „Wij, en met ons ge loof ik velen, willen alleen maar he lemaal bruin worden". Daat zit wat in, die witte streepjes dwars over het mals-bruine lijf, dat doet ook wel ten beetje discriminatoir aan. Over discriminatie gesproken. Een onderwijzeres op een lagere school in Riceville (Iowa) heeft in haar klas een les in kleurdiscriminatie gege ven. Het resultaat van haar experi ment was zeer interessant. Het klasje bestond uit 28 kinderen van 8 en 9 jaar. Op een dag die ze bombardeerde tot „discriminatiedag", deelde ze de klas in in twee groe pen: die met blauwe ogen en die met bruine. De kinderen met bruine ogen kregen die dag van de juffrouw allerlei privileges. Zo mochten ze in de pauze vijf minuten langer blijven spelen en mochten ze alle leuke, kar weitjes opknappen. Twee dagen la ter werden de rollen omgedraaid en waren de blauw-ogigen superieur. De kinderen bleken beurtelings hun positie van gediscrimineerde „kleurling" zonder uitzondering heel erg te vinden. Een van hen: „Ik voel de rpe achteruit gezet omdat ik blau we o'gen heb, Ik kreeg de neiging ze allemaal een blauw oog te slaan Ik zou niet mijn hele leven zo kwaa<3 willen zijn". De tweede dag kikkerden de kin deren, die nu bevoorrecht werden, zichtbaar op. Een meisje: „Ik was blij, omdat wij toen konden discrimineren tegen de kinderen met bruine ogen". Opmerkelijk was dat de drie kinde ren in de klas met duidelijk groene ogen, die door de juffrouw bij geen enkele groep waren ingedeeld, steeds partij trokken voor de gediscrimi neerde „onder-liggende" groep. De onderwijzeres: „Ik geloof dat de kinderen voor één dag in de schoe nen liepen van een gekleurd kind. Zij willen het niet nog eens doen. Ik ge loof niet dat zij het een gekleurd kind ooit weer moeilijk zullen ma ken." Een gekleurde volwassene later ho pelijk ook niet. Voor fijnproevers is het volgende uiterst belangrijk. Voor fijnproevers van zuurkool dan. Binnenkort gaat het produktschap voor groenten en fruit waarschijnlijk verordonneren dat zuurkool dan een vreemde geur» of smaak zal mogen hebben, als dat komt door toevoeging van wijn. Hij zal voorts blank tot lichtcrème van kleur en voldoende knappend moe ten zijn. Binnen enkele jaren zal er ook een einde gemaakt worden, zo is de verwachting, dat ert geen sorbine- zuur en benzoëzuur aan de zuurkool meer zal mogen worden toegevoegd. Zo, dat weet u alvast. MERIJN In Groot-Ternaaien is gisteren het vermoorde meisje Elisa Snel begraven. Haar stoffelijk overschot werd vorige weck maanclag in de bossen nabij Swalmen gevonden. De bevolking van de twee zusterdorpen Groot- en Klein-Ternaaien was uitgelopen om de plechtige uitvaartdienst en de begrafenis mee te maken. Rechercheurs van het speciale opsporingsteam dat gevormd werd door de officier van justitie te Roermond mr. N. A. Mes- schaert, maakten foto's van alle aanwezigen. i (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens minister De Block (Financiën ad interim) zijn de laatste tijd enkele gevallen geconstateerd van een ongewone uitvoer van zilveren guldens. Op de totale circulatie van zilveren munten is deze uitvoer echter van geen belang. Waarschijnlijk had men de bedoeling via omsmelting winst te behalen uit het verschil tussen de nominale en de intrinsieke zilverwaarde van de munten. Gelet echter op de kosten van het verzamelen, vervoeren en het in verhandelbare vorm brengen van het zilver kan men niet zeggen dat voor deze praktijken bij de huidige stand van de zilverprijs een belangrijke winst te behalen zou zijn. Minister De Block zegt dit in antwoord op vragen van het tweede-kamerlid Nederhorst (PvdA). Zoals bekend is inmiddels maandag j.l. reeds een uit voerverbod door de Nederlandse Bank uitgevaardigd. Dit verbod houdt in. dat men per persoon niet meer dan 25 zilveren guldens mee naar het bui tenland mag nemen. NEW YORK (Reuter) Een neger organisatie die zich „zwarte onafhan- kelijken en democraten" noemt, heeft verklaard de kandidatuur van Nel son Rockefeller voor het Amerikaan se presidentschap te zullen steunen. Veel negerleiders stonden aanvan kelijk aan de kant van de vermoorde senator Robert Kennedy. PARIJS (AFP/DPA) De Gaul listen hebben de leider van de vroe ger tot de regeringsmeerderheid be horende onafhankelijke republikei nen, Valéry Giscard d'Estaing, een gevoelige slag toegebracht door hem niet te herkiezen als voorzitter van de vaste commissie voor financiën van de nieuwe nationale vergadering.

de Stem | 1968 | | pagina 9