„JE LOOPT HIER OVER EEN ROTTERDAMSE MEUBELFABRIEK Twee Zeeuwse jeugdherbergen 's winters open „MIJN MAN IS ONSCHULDIG EN IK KAN DAT BEWIJZEN' 5 Vakantiedorp in Renesse: Svèn uit blazen mevrouw Geen voorrang: zware botsing Woningbouw in Kapelle Jonge katjes verkommeren in Braakman Burgemeester 's-Heerenhoek Hoofdcontroleur C. A. Hol 40 jaar bij de belasting Boete 100) voor Johnson-pamflet Spreekuur mode en welvaart Wachten op ideale bejaardenstoel Echtgenote van Hans van H. Handschrift Alles mogelijk Tenger Tegenstelling Dienende liefde Parijs Ruilverkaveling Stoppeldijk Toedeling in september ter visie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 JULI 1968 (Van een onzer verslaggeefsters) RENESSE Niet zo erg lang geleden konden er 150 kampeer ders terecht. Nu is het een groot vakantiedorp met plaats voor zo'n 2,5 duizend mensen: Camping Schouwen aan de Hoogenboom- laan in Renesse. Slechts één van de vele voorbeelden waaruit blijkt dat de recreative ontwikke lingen, zoals men dat dan pleegt te noemen, op Schouwen-Duive- land en met name in de westhoek daarvan, werkelijk groots zijn. Je verwacht eigenlijk niet zo'n gro te zomerse drukte in het ongeveer 1300 zielen tellende Kenesse wanneer men daar, van welke kant ook, over landelijke binnenweggetjes naar toe toert. Maar zodra men het dorp binnen rijdt komt het, de drukte, met zijn straten-versperrende-auto's, z'n rus tig over de weg wandelende toeristen z'n overvolle winkels en terrassen. Vele van die vakantievierders ver- Van onze correspondent) TERNEUZEN In de fraai ver sierde kantine van het rijkskanto- rengebouw te Terneuzen is gisteren dc heer C. A Hol, hoofdcontroleur bij 's rijksbelastingen gehuldigd in verband met zijn 40-jarig jubileum. Hoofdinspecteur-titulair mr. J. E. Hubbeling memde de heer Hol een zeer toegewijd ambtenaar, speciaal bekend met agrarische zaken en ge durende vele jaren een steun voor de jongere ambtenaren. Hij over handigde de jubilaris de gebruikelij ke gratificatie. De heer M. P. Bu- ter, chef de bureau ter inspectie, haalde vervolgens enkele herinne ringen op aan de tijd dat hij met de heer Hol heeft samengewerkt. Na mens de bond van personeel van 's rijksbelastingen en de personeels vereniging ,.De Schelde" richtte de heer A. van Antwerpen woorden van lof tot de jubilaris. Vervolgens ge tuigde de heer J. C. Mikkers na mens de aanslagregelende ambtena ren van zijn waardering -voor de heer Hol. AMSTERDAM (ANP) De poli tierechter in Amsterdam heeft drie studenten en een journaliste wegens belediging van een bevriend staats hoofd conform de eis elk veroordeeld tot een geldboete van honderd gulden eventueel te vervangen door tien da gen hechtenis.. De studenten en de vrouw plakten pamfletten met „Johnson oorlogsmis dadiger" voor de ramen. blijven tijdelijk in camping Schouwen De camping, waar men „loopt over een meubelfabriek uit Rotterdam' zoals campinghouder P. J. P. v. d. Reijnst dat uitdrukt. Acht jaar geleden had deze man in de randstad nog zijn meubelfa briek. Maar in de toendertijd nieu we gemeentelijke plannen was er geen plaats meer voor dit bedrijf. De heer V. d. Reijnst brak zijn fa briek af. Hij nam alle materiaal, in clusief het puin, mee naar Renesse. Daar begon hij, met datzelfde ma teriaal, aan de opbouw van zijn cam ping. Het afbraak-puin vormt nu de ver harde weg over het campingterrein Ze leiden naar een groot gezinskamp naar de eigenhandig, hypermoderne ingerichte bungalows, naar de speel tuin en de winkel. Dat laatste is niet zomaar een kampwinkeltje, maar een complete supermarkt, waar van alles en nog wat te halen is. Aan het eind van het zomerseizoen gaat alle over gebleven waar terug naar de leve ranciers. Opbergrekkon worden aan de kant geschoven. De supermarkt wordt een stalling voor caravans. De goed bewaarde en onderhouden machines uit de meubelfabriek staan dan niet langer verborgen tussen to renhoog opgestapelde dozen met fles jes fris en groenten-in-blik. Iedere winter bewijzen ze hun diensten bij de verdere op- en uitbouw van de camping. Afgelopen winter werden 10 bunga lows bijgebouwd. De echtgenote van de heer V. o. Reijr.st was er de ar- ch-.tecte van. De hele familie is trou wens aktief bij dit stukje recreatie De dochter „doet" de winkel, de zoon o.a. het kantoor. Dat kantoor, waar alle gasten me hun moeilijkheden, hun wensen, hu: op- of aanmerkingen kunnen binnen stappen, is een oude dorpsmuziek tent. Gekocht voor 6 tientjes. He' gebouwtje staat midden op het cam ping-pleintje. Wie daar zitting heeft heeft oog op de komende en gaand.' man. Behalve aan gezinnen kunnen ook groepen hun vakantie op camping Schouwen doorbrengen. Ergens op het terrein staat, tussen de zelfge- plante bomen en bossages, een grote kinderzaal: een houten gebouw met betonnen vloeren, met slaapzaaltjes, een ziekenkamertje een onderdak voor leidsters. Hoeveel regen er ook valt, hoe koud het ook mag zijn, de kinderen die in het gebouw hun va kantietehuis hebben, zal het allemaal weinig deren. Plaats is er voor 150 jeugdigen. Is het droog, maar toch geen strand weer, dan kan de jeugd zich verma ken in een speeltuin, ook één van de speciale attracties van deze camping. De bedoeling is een hele overdekte speelruimte te creëren met o.a. een eveneens overdekt, spoortreintje. Men krijgt het idea dat op camping Schouwen overal aan is en wordt ge dacht. Een dokter uit Renesse houdt iedere dag met 2 assistenten spreek uur in de kinderzaal. „We proberen altijd de eisen, die van hogerhand aan campings worden gesteld, vooruit te zijn", aldus de heer V. d. Reijnst. Zo te zien lukt hem dat aardig. Zijn bungalows heb ben water, electriciteit, een douche ongekende hoogten, zo ook de rok. De huidige micro rokken zijn zonder voorbeeld in de geschiedenis. Schoenfabrikanten zijn ten hoogste geïnteresseerd bij de roklengte. Im mers bij de lange rok hoort een fijne schoen, bij de korte een zwaar model. De mini-mode heeft de schoenhak laag en breed gemaakt. Kousenfabri kanten hebben enorme investeringen gedaan om de veelkleurige gedessi neerde kousen te kunnen maken. Wie een blik werpt in het recente verleden, ziet hoe na de eerste we reldoorlog de rok elk seizoen korter werd. Amerika was economisch de grote Mogendheid die de toon aangaf. Hoe noger de welvaart, des te korter de rok. Jn 1918 komen de rokken 18-20 cen timeter boven de grond. In 1927 rei ken ze nog maar net over de knie. zakt in het najaar de zoom plot ting tot halverwege de kuit en de avondjurk (die eerst net 20 kort was dan de gewone jurk) hangt tot op de grond. en maand ua deze Parijse modesen ■jd brak ,je ujt, tijdens de tweede wereldoorlog as het verboden lange rokken te Onmiddellijk echter na de dg, toen de economische toestand eg slecht was, lanceerde Dior zijn roemd gebleven New Look. Lang tJ-, massa's textiel verslindend. tal6 k ^vyë611 en moeilijk te be drage IJlaar iedereen ging New Look De wereld herstelde zich, de rok korter. De welvaart sieeg tot Kortgeleden schreef de Vereniging Nederlands Fabrikaat in samenwer king met de Centrale Bond van Meu belfabrikanten, een prijsvraag uit tot het ontwerpen van een bejaarden- stoel. Deze uitschrijving ontlokte een onnoemelijk aantal reacties, vooral van mensen die snakken naar een ideale stoel. Noodkreten wisselden af met suggesties die zorgzaam wor den verzameld om te dienen bij het ontwerpen van dit zitmeubel. Een vrouwelijke arts stuurde teke ningen om haar beschrijving van het juiste meubei te verduidelijken. Maar zij doet hierbij tevens het idee aan de hand, ook iets te veranderen aan kerkbanken. ,Er is weinig ruimte tussen kniel- en steunbank. Zelf ben ik in de loop der jaren aardig opge bold" schrijft deze 66-jarige dokter, „en ik neem mijn toevlucht tot een halfzittende houding waarbij ik mijn weerbarstige knie nog extra probeer te sparen". De reacties werken inspirerend op de ontwerpers van wie men nog niet weet met hoeveel stoelen zij op de sluitingsdatum (31 juli,) uit de bus zullen komen. In elk geval blijkt hieruit dat de 1,2 miljoen Nederlan ders van 65 jaar en ouder, nog een groot deel van hun leven moeizaam zittend moeten slijten als er geen be tere stoel komt, maar aangenaam verrast zullen zijn met HET goede model. Tijdens de Utrechtse najaars- beurs zal de beste inzending door een deskundige jury bekroond worden met f 3000,-, terwijl daarnaast een jury van bejaarden ook nog eens een prijs van f 3000,- toekent. en een ijskast. Hij heeft 4 mensen in vaste dienst, 's Zomers draait zijn camping met ongeveer 20 man per soneel, vaste krachten en werkstu denten. De campingbaas geeft toe dat het een hele onderneming is geweest, die overstap van meubelfabriek naar zo- meroord. Maar liet feit dat zijn cam ping in het hoogseizoen vol zit en dan De heer V. d. Reijnst, die met zijn waakhond 's nachts om 3 uur nog een rondje maakt „over zijn meubel fabriek". nog met heel veel mensen, die tot de „ouwe getrouwen" behoren, be wijst, dat hij er iets van gemaakt heeft. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De heer E. L. uit Hulst verleende op de krui sing Oude Drydijck-Burgem. IJse- baertstraat geen voorrang aan de au to van de heer Fr. v. L. Er volgde een ernstige botsing. Beide bestuurders werden gewond naar het ziekenhuis gebracht. De au to's werden totaal vernield. De nieu we auto van L. werd tegen een boom gesmeten en bleef als een wrak, met de wielen omhoog, liggen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Van de drie jeugd herbergen in de provincie Zee land zullen er in het komende winterseizoen twee blijven draai en: „De Scheldestroom" in Vlis- singen en „Bleije Haghe" in Axel. De jeugdherberg in Domburg, „Nieuw Walcheren", kan zich nog geen winterprogramma permit teren, omdat 't gebouw niet ver warmd kan worden. In de Axelse jeugdherberg werd onlangs een verwarmingsinstallatie aan gebracht, zodat de activiteiten hier niet langer beperkt behoe ven te blijven tot de zomermaan den. De Vlissingse jeugdherberg heeft al ervaring in het winterwerk. Er werden o.m. schoolwerkweken ge organiseerd. Ook vormingswerk op allerlei niveau krijgt de aandacht. Over de resultaten is men tot nog toe zeer tevreden. De leider van de jeugdherberg in Axel, de heer K. Nobel, is bijzonder blij met de verruiming van zijn mo gelijkheden. „Nu de verwarming er is, kunnen we ook aan een program- (Van een onzer verslaggevers) WERL „Ik ben ervan overtuigd dat mijn man onschuldig is en ik kan dit bewijzen ook", aldus mevrouw Van H„ echtgenote van de man die maandagavond verdacht van graf schennis door de Duitse politie te WerI bij Dortmund werd gepakt. Een van deze bewijzen ziet mevrouw Van H. in het feit dat haar man verleden donderdag met kennissen een uit stapje maakte door het Teutoburger- wald. Op die dag werd de grafschen- ner op twee plaatsen in Brussel ge signaleerd. Volgens mevrouw Van H. kan haar mart het afgelopen jaar niet als graf- scheniner actief zijn geweest omdat hij in die tijd, met uitzondering van een korte onderbreking, in Werl ver bleef. Mevrouw Van H. die onderwijzeres is aan een Belgische kazerne te Werl, toonde zich dinsdag zeer verontwaar digd over de wijze waarop de Bel gische politie haar man heeft trach ten te arresteren. „Dat komt neer op mensenroof". We hebben via de Nederlandse con sul in Dortmund tussenkomst van de Duitse politie moeten inroepen. De Duitsers, die zeer correct waren, hebben mjjn man tenslotte gearres teerd. Uit het verhaal van de onderwijze res werd duidelijk, dat de Belgische politie verleden week zaterdag in de auto van Van H. een aantal ver dachte landkaarten en adressen heeft gevonden. Ook zouden zij hem maan dag op een schoolbord hebben laten schrijven en hebben uitgeroepen: (Van onze correspondent) KAPELLE In de raadsvergade ring deed burgemeester Van Suyke- lom enkele mededelingen, die be langrijk zijn voor de vele woning zoekenden in de gemeente. De chris telijke woningbouwvereniging uit Goes wil n.i. in Kapelle 40 keuzewo ningen gaan bouwen. De vergunning hiervoor is reeds aangevraagd. Ver der wil het pensioenfonds voor het schildersbedrijf als eerste institutio nele belegger in Zeeland woningen gaan bouwen en wel in Kapelle en Yerseke. In Kapelle wil men in eer ste instantie 20 tot 30 woningen bou wen in het bouwplan-Bruelis. Wan neer deze woningbouw is gereali seerd, zal er weer bouwterrein nodig zijn in Kapelle en daarom hebben b. en w. reeds besloten naast de Linge- straat in Biezelinge een nieuwe straat te gaan aanleggen. De woningen, die de christelijke woningbouwvereni ging uit Goes in Kapelle wil gaan bouwen, zuilen komen in het plan- Biaaspoort, 13 stuks, 4 op Schore en 23 in Kapelle Bruelis. De woningen van het pensioenfonds voor het schil dersbedrijf zullen worden als de 40 woningen die de burgerlijke instel ling voor maatschappelijke zorg op het ogenblik in Kapelle bouwt. „Dat is precies het handschrift van de man die wij zoeken". „Mijn man is een bekeerling^' aldus de onderwijzeres. „Hij werd in 1921 in Utrecht gedoopt en wilde helemaal volgens het evangelie leven". De vrouw van Van H. geeft toe dat haar man zich soms zonderling ge droeg. „Hij liep vaak in vrouwenkleren. Ik vond dlift goed omdat ik zag dat diit voor zijn gezondheid bevorderlijk was. Mijn man is zenuwpatiënt en is on der behandeling van een Duitse spe cialist. Hij is enigszins labiel en was ook gedurende enige tijd in behande ling iin een psychiatrische inrichting in Den Dolder. Hij gaf niets om men selijk opzicht en liep rond in de kle- (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het is eeuwig zonde als je in de bossen van de Braakman vier, vijf katjes, nog maar enkele dagen oud, verkommerd, ver regend en verkleumd, soms bedekt met zweren, bij elkaar ziet zitten te wachten op een ellendige dood". Dit zegt de heer C. Riemslag, de bekende jachtopzichter in het Braakmange- bied. Een man die hartstochtelijk veel houdt van alles wat in de natuur leeft, groeit en bloeit. Hij zegt er stellig van overtuigd te zijn, dat deze jonge dieren door men sen „die ze kwijt willen" zijn neer gezet. Het is onmogelijk diait ze bij de boeren in de Braakman zijn wegge lopen," zo voegt hij er aan toe. De mensen die zo iete doen, moesten toch veel beter weten en bedenken, dat deze diertjes nog niet hebben ge leerd voor zichzelf te zorgen". De leidster van het dierenasiel te Terneuzen, mevrouw Boon, weet er van mee te praten. „Onlangs kwa men mensen bij me, met een doos waarin vier of vijf jonge katjes za ten", zegt zij. „Die hadden zij onder hun auto gevonden, er kennelijk neergezet met de bedoeling dat zij zouden worden gedood bij het weg rijden. Dat is toch allemaal niet no dig." Zij voegt er aan toe ervan over tuigd te zijn, dat men niet alle jonge katten aan buren of kennissen kwijt kan en dat men ze nog veel minder zelf kan houden. „Waarom laten die mensen hun kat dan niet steriel ma ken?" zo vraagt zij zich af. „En als zij jonge katjes hebben, waarmee zij geen raad weten, dan kunnen zij er altijd mee bij mij te recht, op voorwaarde dat zij niet ou der zijn dan enkele uren. Overigens kunnen zij mij altijd om raad vra gen, want als ik het niet weet, dan is er altijd nog de dierenarts die de diertjes snel en pijnloos kan doden". Mevrouw Boon, die niet over „haar" beesten komt uitgepraat als zij er eenmaal over begonnen is, hoopt van harte, dat alle mensen die het aan gaat toch naar haar goede raad zul len luisteren. ma gaan denken", zegt hij. „Er wordt al aan gewerkt". Samen met de stichting Nederland se Jeugdherbergcentrale in Amster dam is hij momenteel bezig met het organiseren van schoolwerkweken voor huishoudscholen en lagere nij verheidsscholen. „We zullen programma's toesturen aan deze scholen ter informatie. Ze moeten zelf maar zien wat ze ermee doen. Ik heb nl. begrepen dat in het kader van het h.a.v.o. en m.a.v.o. meer aandacht aan de algemene vor ming besteed gaat worden en daar willen we graag aan medewerken. Maar daarmee alleen is het winterse! •oen niet gevuld". ren waair hij zin in had. Hij komt nl. uit een artistieke familie. Ook wist mevrouw Van H. dat haar I man veel viltstiften kocht. „Die wa ren voor de kinderen", vertelde ze. De arrestatie maandagavond is in i Werl met veel consternatie gepaard gegaan. „We hadden nog nooit iets j van de grafschenner gehoond. Mijn! man moest dan ook hand lachen, toen de Belgische politie ons dit kwam vertellen". Andere redenen, waarom de onder, wijzere® in de onschuld van haar man gelooft, zijn: „Hij is zo tenger. Hij kon echt geen grafsteen omver duwen. En anti-joodse leuzen schrij ven? Dat zeker niet. Hij was juist een vriend van de joden. Onder de oorlog hebben bij zijn ouders twee joodse families ondergedoken ge zeten". „In principe is verder alles moge lijk", aldus de heer Nobel, „ook van particuliere zijde. Ik kan me zo voor stellen, dat er mensen zijn die be hoefte hebben aan een avondje dis cussie over het een of ander. Dat kan Iets anders. Een volksdansgroep Men kan rustig in de winter beschik ken over de jeugdherberg. Overnach tingen gaan altijd door, zomer er winter. Voor de handenarbeid zit ten hier ook mogelijkheden, zomer en winter. Zelf verzin ik ook van alles. Is er iemand met een idee waar aan hij eigenlijk niet zo gauw vorm kan geven, dan ben ik graag bereid mee te werken, ook al lijkt het op het eerste gezicht absurd om de zaak mee uit te werken. Als de mogelijkheden er zijn, waarom er dan geen gebruik van maken?" Gevraagd of na een druk zomersei zoen een extra lawine activiteiten niet teveel wordt, zegt hij: „Ik houd van dit werk, of het nu zomer is of winter K. NOBEL: Zomer en winter Men schrijft ons van geachte zijde: „Met grote verbazing en afkeuring heb ik als voorzitter van de Staten- kring Goes van de KVP en thans als vice-voorzitter van de kring Middel burg van de KVP, kennis genomen van de benoeming van de heer J. Dregman tot waarnemend burge meester van 's-Heerenhoek. Met ver bazing omdat ik toch maar moeilijk kan aannemen dat de 's-Heerenhoekse bevolking, die toch voor 98 pet. ka tholiek is, met de benoeming van een protestantse burgemeester ingenomen kan zijn, te meer niet omdat daar naast als naaste medewerker van de burgemeester, de waarnemend secre taris de heer Boogert, eveneens pro testant is. Het is ook onbegrijpelijk hoe de eerste burger van de provin cie, de heer commissaris van de ko ningin van de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen tot een dergelijk be sluit heeft kunnen komen. Bij mij rijst de vraag: zou een der gelijk besluit ook genomen worden wanneer in een plaats op Walcheren een burgemeester-vacature was om deze te doen bezetten door een katholieke burgemeester en daarnaast ook een katholieke secretaris? Naar mijn mening zou men op welke plaats dan ook, tegen zulke benoeming met kracht protesteren, hetgeen naar mijn mening ook op zijn plaats zou zijn. Ik kan ook met de beste wil van de wereld niet inzien dat een benoeming van een gepensioneerde burgemees ter, die intussen de 68 jaar heeft be reikt, noodzakelijk is, te meer niet omdat er in de naaste omgeving van 's-Heerenhoek waarnemend burge meesters zijn aan te trekken. Boven dien is het niet voor de eerste keet dat men in de provincie Zeeland iets dergelijks constateert, ook in de ge meente Hoofdplaat, Zeeuwsch-Vlaan- deren, een plaats die toch ook voor plm. 85 pet. katholiek is, is een pro testant tot burgemeester benoemd. Uit het oogpunt van mijn bestuurs functie in de Katholieke Volkspartij, als in hoofde dezes genoemd, meen ik het tot mijn taak te moeten reke nen een afkeurend woord tot het ka tholieke volksdeel van Zeeland te moeten laten horen. Ook vraag ik mij af: hoe zit het in deze netelige kwestie met onze men sen die in de Provinciale Staten zijn gekozen voor de KVP en speciaal met name met de katholieke leden van G.S.? Hebben onze mensen in zulke zwaarwichtige zaken geen inspraak? Worden zij niet geïnformeerd en in dien dit wel het geval is, heeft dat dan toch hun instemming? Wij hebben met inzet van al onze krachten weten te bereiken het aan tal leden dat thans zitting heeft in de Provinciale Staten te vergroten, met het resultaat dat wij twee katho lieke leden in Gedeputeerde Staten hebben. Zelfs was het zo dat de actie die er indertijd bij de verkiezingen is gevoerd in het teken stond van: kiezers denkt er om, het gaat vooral ook om het behoud van twee leden van Gedeputeerde Staten. Ik geloof wel te mogen zeggen dat niet alleen de katholieke kiezers van 's-Heerenhoek, maar alle katholieke kiezers van Zeeland, die bij de Pro- vinciale-Statenverkiezing, hun stem hebben uitgebracht op de KVP, diep teleurgesteld zullen zijn bij het ver nemen van hetgeen zich nu bij de benoeming van een waarnemend bur gemeester van 's-Heerenhoek heeft afgespeeld. Het spreekt toch wel vanzelf dat wanneer men voor de toekomst ook nog KVP wil zijn, dat de door ons ge kozenen in de Provinciale Staten, al les in het werk zullen moeten stel len om gebeurtenissen als hiervoren omschreven te voorkomen. Dit klemt te meer nu onze KVP voortdurend strijd moet voeren om zich totaal te kunnen handhaven". LEWEDORP, A. C. DE KOONING In verband met plannen tot ge meentelijke herindeling is het bijzon der moeilijk voor wellicht korte tijd een nieuwe burgemeester voor 's-Heerenhoek aan te trekken. Daar om is de commissaris van de konin gin wel gedwongen uit te zien naar een waarnemer. Dat de benoeming van een protestant in die tijdelijke functie bij de KVP op bezwaren zou stuiten, lijkt ons moeilijk verenigbaar met het streven van de KVP naai grotere politieke samenwerking in chr. verband. (Redactie) Vorige week stond er in een Neder landse krant een artikeltje naar aan leiding van het jaarverslag van de Algemene Rekenkamer. Dit instituut heeft onder meer becijferd, dat de premier van ons land een diner heeft gegeven en het daarvoor geldende ta rief van f 40 heeft overschreden tot een bedrag van f 45 per couvert. De minister van financiën deed zijn ambt alle eer aan en kwam zelfs op een bedrag van f 55 per couvert. Vanzelfsprekend moet een diner op „hoog niveau" aan bepaalde eisen voldoen, dit brengt zijn ambt en posi tie mede. De minister van financiën ging hiermede wel zijn ,,eet-budget" te boven, en daajronee schommelt zijn betalingsbalans weer een klein beetje naar de verkeerde kant. Ik misgun geen enkele minister zijn uitgebreid diner of koud buffet, maar ik gun het eigenlijk liever aan al die miljoenen die niet eens weten wat dineren is: in Biafra, Vietnam, India enzovoort. Natuurlijk -cal het er niet zóveel toe doen, of de minister zijn gasten «en diner van f 55 of minder laat voor schotelen. Maar de tegenstelling van overvloed hier en armoede daar is ontstellend beangstigend groot. Den ken wij er wel eens aan, hoe het zou zijn, als onze kinderen van honger dood moeten gaan? Of denken wij te veel aan het probleem, waar onze va kantie door te brengen? Of welke auto we zullen kopen? In 1968 zijn die te genstellingen tussen arm en rijk weer een stukje groter geworden, ondanks alle uitgaven als „steun aan onder ontwikkelde landen". Moet u eens naar het NTS Journaal kijken: ergens in Nederland wordt een dieren-asiel geopend, van alle hedendaagse ge makken voorzien, een hyp onmoderne keuken, warme douches voor hond en poes. Kosten: een half miljoen. En dan ziet u 10 seconden later hongeri ge moeders en kinderen, die vanuit Biafra uw huiskamer binnenkijken met grote wanhopige ogen. Onze poe zen en honden hebben een koninklijk bestaan, zij niet eens een menswaar dig bestaan. Dit kan allemaal in 1968, in de wereld van nu, waarin onze kin deren nog steeds in weelde opgroeien. Ik vraag me af: hoe lang nog? BREDA Mevr. de Vries. Hiermede wil ik eens inhaken op hetgeen mej. v. Damme zegt over pas- toniehuishoudsters. Een pastoriehuis- houdster behoeft in het geheel niet bedreven te zijn in kerkgeschiedenis. Van haar wordt verwacht een goede huishoudster te zijn en dit laat, de goeden niet te na gesproken, dikwijls veel te wensen over. Zeker, een eigen mening mag ze er op na houden, doch ze moet niet de „baas" willen zijn, zo dat de heren kapelaans, soms ook mijn heer pastoor er onder door moet. Ze moet zorgzaam zijn voor „alle" huis genoten (liefst met büj gezicht)! Zij moet zorgen diat er toch zeker om half negen thee is aan het ontbijt, zodat d« „kapelaan" niet naar spuitwater be hoeft te pakken. Het gebeurt óók dat, „mevrouw" te beroerd is (excuseer me) om witte overhemden te wassen dan alleen maar blauwe. De heren moeten dan maar zien waar ze gewassen wor den. Is het geen schandaal als het er zo naar toe gaat? Ze moet dienende liefde zijn, anders had zij geen pas- toriehuishoudster moeten worden. RIJEN R- S.-W. Zo gauw men heden over Parijs hoort spreken, heeft men de indruk te doen te hebben met een stad in opstand. Een onveilige staid, die beter vermeden kan worden. Men vergeet echter, dat Parijs een miljoenenstad is met zeer vele stra ten. Als men in de krant schrijft: „Ge vechten in Parijs aan de vooravond 14 juli", moet men niet vergeten, dat deze gevechten zich afgespeeld hebben in bepaalde straten, maar diat het leven in Parijs gewoon doorgaat buiten deze straten. Bij mijn bezoek aan Parijs bleek uit niets dat de stad in opstand was geweest of nog is. Men ziet op de boulevard Saint Michel, dat er ijzeren roosters rond de bomen weg zijn. Ze zijn gebruikt om er op 10 mei barri caden van te maken. Ook ziet men in deze straat boven de grond nog stom pen van bomen: restanten van omge hakte bomen om de weg te versperren. Rond de universiteitsgebouwen zijn meer politieconcentraties. Wat de rest betreft, is het echt in Parijs even rus tig en veilig als in iedere andere we reldstad. Het is daarom Jammer, dat veel men sen niet naar Parijs durven gaan en dat veel reisbureaus hun reizen naar Parijs hebben geannuleerd. BERGEN OP ZOOM, J. v. d. BOOM (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK De plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling Stoppeldijk heeft aan de grondge bruikers bekendgemaakt, dat de of ficiële ter visie legg'ng van het plan van toelichting, zal plaatsvinden in de tweede helft van september, tot begin oktober a.s. De overdracht van de kavels be gint in principe na de oogst van 1968, hetgeen er in de praktijk op neer komt, dat de nieuwe gebruikers hun kavels in gebruik kunnen nemen, na dat de oude gebruiker de oogst eraf heeft gehaaid. Het ruilverkavelings bureau te Terhole verschaft bemid deling bij twijfelgevallen. Produkten als groenbemesting, stalmest, luzer- nestoppel e.d. vertegenwoordigen wel iswaar een zekere waarde, maar bij de overdracht van kavels kan deze niet worden betrokken in 't systeem van vergoedingen. De overdracht van weilandpercelen geschiedt op 15 no vember. Raakt iemand bij deze rui lingen weiland kwijt en wil hij op nieuw weiland inzaaien op een ander perceel, dan kan hiervoor een vergoe ding van t 270,- per ha worden ge geven.

de Stem | 1968 | | pagina 5