Draagvleugelboot op Wester schelde RESIDENTIE SCHEPT VERGADERRUIMTE Kampioenschappen van Walcherse ringrijders Bouw van congrescentrum in Den Haag nadert eindfase Van Russische makelij TIPS VOOR DE VAKANTIE INTELLIGENTE DOLFIJNEN HOUTEN DORP UIT TSJECHO-SLOWAKIJE Kringloop Dienstregeling R. Kimpe exposeert in stadhuis te Hulst EXAMENS OP 20 EN 27 JULI Tweede klasse Naar Ierland varen Dichter bij huis Folkloristische Carillonconcrt in Sluis Zure morellen aangevoerd in Goes DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 JULI 1968 19 In de loop van deze maand is het nieuwe Dolfinarium in Harderwijk in gebruik genomen. Dit dólfijnen- stadion met een diameter van 57 me ter, biedt plaats aan 2500' toeschou wers. Onder de grootste vrijdragende ronde overkapping van Europa be vinden zich de enorme basins met drie miljoen liter kunstmatig zeewa ter, (blauw en helder tot op de bo dem), waarin dolfijnen en zeeleeu wen hun verbazingwekkende intelli gentie demonstreren. In een speciaal daarvoor ingerichte aula en labora torium worden wetenschappelijk ge- interesseerden uit binnen- en buiten land in de gelegenheid gesteld de ge dragingen van de dieren onder water te bestuderen Komt u dezer dagen nog in Madu- rodam dan moet u beslist een bezoek brengen aan het er naast gelegen nieuwe gebouw, waar tot eind augus tus het unieke, in hout gesneden dorp De Kribbe van Bethlehem wordt ge- exposeerd. Dat was een van de be langrijkste attracties van de Tsje chische inzending op de Expo in Montreal. Dit uit meer dan vijfhon derd figuren bestaande dorp, met zo'n honderdvijftig bewegende delen is door twee volkskunstenaars van Trebockovice tussen 1860 en 19600 vervaardigd. Men is er daar in Tre- beckovice dan ook bijzonder zuinig op, zodat het na Madurodam terug gaat naar Tsjecho-Slowakije en dan het land voorlopig niet meer verlaat. 1 Intussen: het wandelen wint aan populariteit. Dat is, nu de auto steeds meer terrein wint even verrassend als vanzelfsprekend. Het is de eeu wige kringloop der dingen. Of an ders gezegd: on revient toujours a ses premier amours. De nieuwe auto eigenaar zal geen gelegenheid om achter het stuur te kruipen voorbij laten gaan, maar degeen, die al lan gere tijd de genoegens en... de on genoegens van het autorijden kent, ervaart het wandelen als een zorge loze en heilzame recreatie. Natuur lijk houden de VVV's en andere in stellingen, die met toerisme te ma ken hebben, rekening met deze te rugkeer naar de oudste manier Van voortbewegen, die de mens kent. We kunnen geen opsomming geven van alle wandeltochten, die in de folders van de laatste weken worden aange kondigd. Het zou een te lange lijst worden. We volstagn maar met de raad, dat als u er tijdens een week end of tijdens uw vakantie behoefte aan mocht gevoelen ook weer eens de sensatie van een wandeling te beleven, even bij de plaatselijke VVV (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Zaterdag, zon dag en maandag a.s. zal men in Vlissingen met een bijzonder scheepstype kennis kunnen ma ken, n.L de Russische draagvleu gelboot „Kometa". Men zal tij dens deze dagen met de Kometa zelf een vaartocht kunnen maken van Vlissingen naar Antwerpen. De draagvleugelboot, die ook door een Russische bemanning wordt ge varen, bevindt zich sinds zondag in Antwerpen. Het schip is daar van uit Rotterdam gekomen op uitnodi ging van de Flandria rederij. Eerder hebben vertegenwoordigers van deze maatschappij, die o.m. toe ristische passagiers-lijndiensten op Vlissingen onderhoudt, een bezoek aan Rusland gebracht en o.m. op de Zwarte Zee tochten met draagvleu gelboten gemaakt. De Flandna-directie onderzoekt n.l. de mogelijkheid om met dit type schepen een regelmatige dienst op de Westerschelde en langs de Belgische kust te onderhouden. Belangrijkste eigenschap van de draagvleugelboten is dat zij in feite „op stelten" varen. De Kometa heeft een stelt voor, een in het midden- scheeps en een achter. Wanneer het schip op snelheid komt, tillen deze steHen de romp vrijwel geheel uit het water, waardoor die weerstand van 't schip in het water voor een belang rijk deel wordt opgeheven- Zo kan de slechts ongeveer 35 me ter'lange Kometa een snelheid halen van niet minder dan 37 knopen of ze ventig kilometer p. u. De kruissnel heid bedraagt 34 knopen. Wat vooi-ai ook belangrijk is voor het maneuvreren op een drukke ti- vier als De Westerschelde, is dat dit schip in zegge en schrijve negentig seconden op topsnelheid is. terwijl er nauwelijks een minuut nodig is om van volle snelheid tot stilstand te komen. Da Kometa kan ook als gewoon schip varen en is daarvoor uitgerust met stabilisatoren. Tijdens de genoemde drie dagen vertrekt de Kometa om half twaalf van Antwerpen en is dan pm half een in Vlissingen, dus in één uur tijds. De passagiers moeten de terugreis per trein of anderzms maken. Met de passagiers uit Vlissingen vertrekt de Kometa, om twee uur. Ook voor hen vormt het spoor de aangewezen terugweg. Bij de V.V.V. in Vlissingen zijn daarvooi gecombineerde boot- treir.kaarten verkrijgbaar. Er is voor honderd passagiers een zitplaats. Voor kinderen zijn speciale zitjes geconstrueerd. Vanaaag, woensdag, houdt de Ko meta vanuit Antwerpen Scheldetoch- ten van circa dertig minuten. Vrij dagmorgen vertrekt deze „vreemde Russische eend in de bijt" om negen uur van Antwerpen en maakt dan een reis over De Westerschelde naar Ostemde, waar de boot om half twaalf wordt verwacht. Om twee uur gaai De Kometa weer „op de stelten", om een uur later in Temeuzen af te meren. Vandaar vertrekt het schip tenslotte om vijf uur naar Antwerpen. Na Antwerpen staan voor de Ko meta o.m. nog demonstraties in Lon den op het programma. Er is al eer der sprake geweest van draagvleu- gtlboten op De Westerschelde, Enige jaren geleden werd het provinciaal bestuur van Zeeland n.L door Skan- dinavische scheepsbouwers benaderd, die op de voordelen wezen van het varen met deze snelle boten op de Westerscheldeveren. Gedeputeerde Staten wezen deze plannen tenslotte van de hand, omdat de nadelen, geen mogelijkheden voor autotrans port en te weinig passagiers, zwaar der wogen. (Van onze correspondent) HULST Op vrijdag 19 juli a.s. zal om half 8 in de Burgerzaal van het stadhuis te Hulst een schilderij- en- en tekeningenexpositie worden gecpend van Reimond Kimpe. De opening wordt verricht door burge meester P. Molthoff. De inleiding zal worden verzorgd door professor J. Florquin uit Leuven. De tentoon stelling blijft open van 19 juli tot 5 augustus. Op weekdagen van 10 uur tot 12 uur en van 14 uur tot 17 uur. Op zondagen van 12 uur tot 18 uur. Een Russische vleugelboot, die een snelheid van 70 km per uur kan halen. DEiN HAAG Voorlopig diploma scheepswerktuigkundige: M. C. Hens- hof, Zierikzee; J. L. Smits, Vlissingen; W. Willemse, Vlissingen; M. W. Alme- kinders, Middelburg; L. C. Botbijl (met lof), Brouwershaven; W. Govers (me: lof), Kruiningen; G. A. Overbeeke, Haamstede; P. Pouwelse, Westkapelle. allen leerlingen van de school voor scheepswerktuigkundigen te Middel burg. NIJMEGEN Doctoraal klassieke taal- en letterkunde, J. Martens, Hein- kenszand. AMSTERDAM Vrije Universiteit, kandidaatsrechten P. J. Boon, Souburg; kandidaats geneeskunde A. Kuyvenho- ven, Honselersdijk. DELFT Technische Hogeschool. Doctoraal civiel ingenieur, K. C. Brou wer, Middelburg; kandidaats wiskundig ingenieur, J. P. A. Jongepier, Middel burg; kandidaats civiel ingenieur M. Meulenberg, Middelburg; W. C. A. Van Pelt, Spijkenisse. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op zaterdag 2» juli en zaterdag 27 juli worden in Aagtekerke en Vlissingen de kam pioenschappen ringrijden gehouden, georganiseerd door de Zeeuwse ring- rijdersvereniging. I>it zijn, in tegen stelling tot de folkloristische evene menten in Middelburg op 25 juli, se rieuze wedstrijden, waarbij er door de deelnemende korpsen hard en se rieus wordt gestreden om het bezit van bekers en medailles. Op 20 juli wordt om het kampioen schap in de eerste klasse gestreden. Achter het barakkenkamp in Aagte kerke, treden om negen uur 's mor gens de cracks aan. Er zijn twaalf korpsen van telkens drie man. Het kampioensdrietal dat voor de dag komt, krijgt de medaille die de com missaris der koningin in Zeeland voor deze wedstrijd beschikbaar heeft gesteld. Er zal echter ook om het persoonlijk kampioenschap worden gestoken. De rijders, die in het witte kostuum, voorzien van oranje sjerp aantreden, dingen naar in totaal zes wisselbekers voor drietallen en één wisselbeker voor 't persoonlijk kam pioenschap. De winnaars van deze wedstrijd worden gepromoveerd naar de ereklasse. De twee met het laagste aantal gestoken ringen belanden in de tweede klasse. Kanshebbers zijn, volgens de insiders: Koudekerke 3- en Aagtekerke 1. De „klassieker" zal dit jaar weer in Vlissingen plaatsvinden. We doelen op de kampioenschaps wedstrijden in de tweede klasse, de echte pro motieklasse. Deze wedstrijden wor den op 27 juli gehouden. Er zijn in totaal veertig deelnemers. Voor de vrije wedstrijd treden 33 onvervaar de prikkers aan. De kampioenschappen worden ge houden bij de Stenen Beer en zij be ginnen om 8.30 uur. De kampioens- prijs is een beker, beschikbaar ge steld door de gemeente Vlissingen, die samen met het Actiefonds Vlis singen, het evenement financiert. De grote kanshebbers zijn Sam Minder hout en Wim Maljaars, voor wat de vrije wedstrijd betreft. Om één uur 's middags trekken de dtelne- mers in optocht door de Scheldestad. De organisatoren hebben gevraagd of de deelnemers aan deze optocht hun clubvlaggen of gemeentevlaggen meebrengen. Er wordt gereden in Walchers kostuum met oranje sjerp. te informeren. Veelal beschikken die over beschrijvingen van mooie wan delingen, soms verduidelijkt met een kaartje. Na het autorijden en het wandelen nu iets over varen. U kunt sinds en kele weken van Le Havre naar Ier land varen. Voordien was het een bijzonder ingewikkelde affaire het groene eiland te bereiken, maar nu dit vakantiedoel in korte tijd veel aan populariteit heeft gewonnen, heeft Normandy-Ferries, die al een tweemaal per dag dienst onderhoudt tussen Frankrijk en Engeland het lonend geoordeeld een dienst te ope nen tussen Le Havre en Rosslare in Ierland, waarvoor de luxe zeekrui sers Dragon en Leopard (5720 ton) zijn ingezet. Er is plaats voor 850 passagiers en 250 auto's. De prijs voor de passagiers ligt tussen de 70 en 120 gulden, afhankelijk van de accommodatie, voor de auto vanaf 120,Er is een luxe restaurant aan boord, een zelfbedieningsrestau rant, verder zijn er bars, lounges, een televisiesalon, een discotheek, recre atie- en sportzalen, kindercrèche en belastingvrije winkels. Vertrek: elke zaterdagavond om 20.00 uur vanaf het Terminal van Normandy-Ferries in Le Havre. Mocht u het varen naar Ierland eer wat te grote onderneming vinden: er is dichterbij ook nog iets te beleven. Van 25 tot en met 27 juli wordt het jaarlijkse MUZA-feest in Dinteioord gehouden. MUZA wil zeggen: muziek en zangfeest. Het is negentien jaar geleden op bescheiden schaal ingezet door zangvereniging TAVENÜ. In 1955, bij het 350-jarige bestaan van de gemeente, werd het allemaal wat groter opgezet en dat is zo goed be vallen, dat het nadien zo is gebleven. Er komen ook nu weer verscheidene bekende artiesten naar Dinteioord. Een hoogtepunt wordt het majoret- tenconcours, dat zaterdag 27 juli om drie uur begint. Diverse bekende korpsen verlenen er hun medewer king aan. Voor wie van folklore (en van het fotograferen van oude klederdrach ten) houdt is er van vrijdag 19 tot en met maandag 22 juli in Brunssum veel te beleven. Daar wordt dan voor de vierde maal de folkloristische „Parade der Nationaliteiten" gehou den. Er komen amateur en semi-be- roepsgroepen uit Polen, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Ver. Staten, Monaco, Frankrijk, Spanje, Duitsland, Engeland, Noorwegen, Zweden, België, Oostenrijk en na tuurlijk ook Nederland. En mocht dat nog niet interessant en interna tionaal genoeg zijn, dan is het voor u een geruststelling te weten, dat er misschien ook nog groepen uit Grie kenland, Bulgarije, Portugal en Rus land komen. Een hoogtepunt van dit feest, dat jaarlijks aan betekenis wint, is de optocht en folkloristische klederdrachtenshow, (circa 3000 deel nemers) die zondagmiddag door het centrum van Brunssum trekt. Twin tig Limburgse harmonieën en fan fares, groepen vendeliers, steltenlo pers en binchen doen er ook nog aan mee. (Van onze correspondent) SLUIS r Vandaag zal prof. Eph- rem Delmotte stadsbeiaardier in Oostende twee concerten geven op de beiaard van Sluis. Het program ma luidt Middagconcert (4 uur) The ma van het Varsovie Concerto (A- dinsell) In het witte paard (Stolz). Fragmenten uit de operette van Be- natzky Themaês van C. M. v. Weber (E. Delmotte) Fausi, grote fantasie (Gounod) Finale in sol (Haydn) Ebb Tide (Maxwell) Intimité (Cho pin) La belle de Cadix (uittreksels van Lopez) Volksliederen. Avondconcert (8 uur) Suite Oriën tale (Popy) Les feuilles mortes Kosma) Chopinata (E. Delmotte) De Parelvissers (Bizet) Menuet (Haydn) Violettes Imperiales (uit de operette van Scotto) Minuett (Bol- zoni) Volksliederen. GOES Vanaf heden worden in de V.V.Z.B. te Goes zure morellen aangevoerd voor de industrie. Deze worden ontsteeld geleverd in de krat met 5 kg netto inhoud, bruto gewicht 6,25 kg. Opgave hiervan voor 10 uur 's mor gens bij de veilingmeester, levering ook na de middag vóór 5.30 uur. DEN HAAG (ANP) In Den Haag wordt hard gewerkt oin in november het nieuwe grote congrescentrum offi cieus in gebruik te nemen. Terwijl men in het gebouw koorts achtig bezig is met de voltooiing van de grote congresruimte is het werk aan de buitenzijde reeds gereed. Onder de toren is een parkeerruimte geprojecteerd die plaats biedt aan ruim 400 auto's terwijl op de begane grond eveneens ruimte wordt geschapen voor 400 auto's. Als het gebouw in het najaar van volgend jaar officieel in gebruik ge nomen wordt zal het schreeuwende ge brek aan vergaderruimte in Nederland weer iets afgenomen zijn. Het toneel, dat reeds grotendeels voltooid is. Een maquette van de congreszaal naar het toneel toe gezien.

de Stem | 1968 | | pagina 19