)l 37.50 127.50 139.- 16.95 275- DE KNECHTEN VIERDEN FEEST ihee... iwat I lekker!,. Poulidor: ik kan niet meer Jean Stablinski volgend seizoen ploegleider? Vierdaagse begonnen frisdranken IU IU lu Feest Controle lniP~ BRAVOURE Van Marle wordt voorzitter van amateurvoetbal Twee jaar geen „Acht van Brasschaat' Sinas-vruchtelimonadv Altijd even goed! GEMIST i niet haat i naar voor- kijn onder staan grenzen 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 JULI 1968 13 De Fransman Genet arriveerde als eerste in St. Etienne. Achter hem finishte Chappe op de tweede plaats. „Vanavond geef ik een fles champagne weg", vertelde de klei ne Duitser Kunde in St. Etienne. „Dat doe je zeker omdat Wolfs- hohl in de gele trui rijdt en jullie nu centen verdienen?", wilde men weten. „Nee", antwoordde Kunde. „Vandaag is het de vijftigste dag dat ik achter elkaar gereden heb. Er waren slechts vier rustdagen tussen. Dat vind ik van mezelf een hele prestatie en die wil ik vie ren". ST-ETIENME ChïrensJ Beaurepaire - te Bj^errièresFretle^ ArgentQl GRENOBLEèsü Het is bekend geworden dat de drager van de gele trui zich elke dag bij de anti-dopingcontrole moet melden. Gisteren werden buiten Wolfshohl aangewezen de renners Genet, Chappe en Spuh- ler, Raymond, Le Blanc, Bracke, Kunde en Brands. Vandaag de bijzonder zware rit van St. Etienne naar Grenoble. De renners rijden de gehele dag over de bergen. In totaal moeten ze 5 cols beklimmen, Voor de Fransman Poulidor, die tijdens de etoppe van afgelopen zondag een hevige val maakte, is de tour ten einde. Op de foto komt zijn landgenoot Roger Pingeon hem aan het ziekbed een spoedig herstel toewensen. (Van onze speciale verslaggever) ST.-ETIENNE Het was het feest van de knechten. Van Genet, van Chappe en van Spuhler. Bij elkaar stonden ze 2 uur en 25 min. achter op de gele trui. En toen ze, eerst Genet en Spuhler en later Chappe, na 47 kilometer er vandoor gingen, haalde men de schou ders op. Het zou wat. De bazen van het peloton wensten rust. Men moest bekomen van de inspanningen van die sensationele etappe naar Aurillac. Bovendien wachtte een dag later de vier Alpencols. Rust dus. Rust voor de Belgen, die zich bezorgd rond de gewonde Bracke schaarden. Bracke had afgelopen nacht geen oog dicht ge daan. Hij had een berstende hoofdpijn en zijn voorhoofd was gezwol len. Van den Berghe, natuurlijk hij, hield hem kilometers lang een hand in de rug. Hij diuwdie hem en sprak hem moed in. Bracke was ziek. Hij kleunde op de fiets. Was dit de man, die men in staat acht deze ronde te winnen? ;1R,ust dus. Ook voor Roger Pingeon, die de vertwijfelde Fransen nu be leefd heeft dat 1$ voor eerherstel zal zórgen. Waarschijnlijk wil hij, net als Gimoncti dat het vorig jaar in de zelfde positie dat deed, een belang rijke Alpenrit winnen. Rust ook voor Jain Janssen die zegt dat hij in de etappe vam vandaag zich zal beperken tot het volgen van de favorieten, maar die een dag la ter, als de ronde Sallanches aandoet, in de aanvai wil gaan. Sallanches. Daar bewaart Janssen immers de prettigste herineringen aan. In Sallanches werd hij wereld kampioen. Die etappe ligt hem ook beter. De cols zijn er niet zo hoog en toch is het er lastig. Dat moet Janssen heb ben. Hij verwacht ook dat tegen die tijd Wolfshohl de rand van de uit putting bereikt zal hebben. Want Wolfshohl heeft al dagenlang offen sief gereden met een bravoure waar voor men bewondering moet hebben, maar waarvan men zich tevens moet afvragen: houdt hij dit wel vol? Wolfshohl zelf echter verklaart elke dag onveranderlijk „ik ben ge zond, ik voel me sterk. Ik zal mijn trui overal verdedigen". Hij kan ook over veel reserves be schikken. Na de Parijs-Nice die hij won, moest de Duitser immers nood gedwongen een maand rust nemen, omdat bij een ainti-doping controle tijdens het wereldkampioenschap cycle cross was gebleken dat hij sti mulerende middelen had gebruikt. Daardoor kon Wolfshohl niet starten in de ronde van Spanje. Geen nood. Dan zou hij de ronde van Italië rij den. Maar de geschiedenis herhaalde zich. Een week voor de start van de Giro lag hij ziek te bed. Veertien da gen lang. En ook de Giro reed Wolfs hohl niet. Hij kan dius veel reserves hebben. Gisteren bij aankomst zette Wolfs hohl het aanvalspatroon van de ko mende Alpenritten uiteen. „In de etappe naar Grenoble zul len de Spanjaarden aanvallen, de dag er na de grote favorieten". Hij weet dus wat hem te wachten staat, maar het gekke is dat hem dtat helemaal niet verontrust. Zijn ogen staan helder en hij spreekt beheerst met de journalisten. Een man vol zelfvertrouwen die gelooft in zijn kracht. Niettemin reed hij gisteren weer veel aan de leiding van het peloton om de voorsprong van de feestende knechten tot rede lijke proporties te beperken. Was dat wel nodig? Ploegleider Preiskeit: „wat moet hij ahders? Zo gaat'dat nou eenmaal als je de gele trui hebt. Dan moet je rijden en je verdedigen. Hij heeft de ploeg niet om dat voor hem te doen. Alleen Kunde heeft kunnen helpen. De rest moet hijzelf doen". Tenslotte ook rust voor de Italiaan Bitossi van wie ploegleider Gemi- niani zegt dat hij van alle Italianen die er ooit op een fiets gezeten heb ben de grote Coppi het meest bena dert. Dat is dain wel niet helemaal waar, want de ravenzwarte Bitossi is slechts een matig tijdrijden Maar voor de rest klimt hij in de achting van de kenners van het metier. Na zijn tweede plaats in de Giro achter de schier onklopbare Merckx pres teert hij ook in deze Tour zeer veel. Deze Bitossi een slim mannetje, blijft echter alsmaar ontkennen dat hij een kandidaat is voor de eindzege. „Van af februari heb ik aan een stuk door gereden, ik word nu vermoeid", jam mert hij elke dag tegen de Italiaanse journalisten. DEN HAAG (ANP) De heer J. W. van Marle (43 jaar), uit Zwolle is gekozen tot opvolger van de heer J. J. Egberts als voorzitter van het zon- dagamateurvoetbal. De heer Van Marle, reeds lid van het bestuur en leider van het Nederlandse amateur elftal, is qualitate qua ook vice-voor- zitter van de KNVB. Aangezien in eerste instantie geen van de drie kan didaten inzake de vakature-Egberts een absolute meerderheid kreeg, viel de heer J. Jaspers uit Amsterdam af en was een herstemming nodig. Er werden 1618 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verwierf de heer Van Marle er 875 en de heer J. C. Brinckmann uit Den Haag, voorzitter van de landelijke bond van amateurvoetbalverenigingen, 743, Het kopgroepje dat op deze rustige Tour-dag een fikse voorsprong opbouwde. Van links naar rechts Chappe, Genet en Spuhler. (Van onze correspondent) BREDA Dit jaar en in 1969 zal de grote prof-wielerwedstrijd „Acht van Brasschaat" niet verreden wor den. Reconstructie van de Bredabaan, het belangrijkste stuk van het par cours, in Brasschaat dwong de orga nisatoren deze traditionele wedstrijd voor twee jaar van het programma te verwijderen. Zoals bekend gold „de acht van Brasschaat" jaarlijks als revance van het wereldkampioen schap. (ADVERTENTIE) Leuk als gasten en huisgenoten zo spontaan reageren wanneer u een verfrissing aanbiedt. Schenk ze citroen, frambozen, cham pagnepils, ook in royale, voordelige gezinsflessen. Telkens een tractatie. Het feest van de knechten werd op deze dag van recuperatie groots op gevoerd* ze hadden op een gegeven moment 18 minuten en 15 sec. voor sprong) door het drietal Genet ChappeSpuhler. Het ging om de dagprijzen. Jammer dat er geen Ne derlander bij was. Geen Nederlanders dius. Wel de Franse nationaal Jean-Pierre Genet, die later de rit won en die de dag er voor met grote achterstand als een der laatsten eindigde. Het leek op een troostprijs die het peloton de gekwetste Fransen wilde schenken. Genet stond al dertien minuten met de burgemeester van St.-Etienne te praten, toen het peloton arri veerde. Het zou wat. Van meer belang was dat de Fransman Lucien Aimar ver klaarde dajt hij niet meer in zichzelf geloofde, maar wei in de zege van Jan Janssen die die ochtend in een auto een praatje van ruim een half uur hield met de ploegleider van BIC, Raphael Geminiani. Of die heren tot zaken zijn geko men zal in de Alpen blijken. ZEVENTIENDE ETAPPE 1 Genet (Fr. A) 7.02,33 met bon. 7.02,13; 2 Chappe (Fr. B) 7.02,35 met bon. 7.02,25; 3 Spuhler (Zwits.) 7.03,00 met bon. 7.02,55; 4 Raymond (Fr. A) 7.14,36; 5 De Vlaeminck (Belg B) 7.14,51; 6 Leman (Belg B) 7.15,28'; 7 Bitossi (It.); 8 Van Rycke- ghem (Belg A); 9 Wright (G.B.); 10 Pintens (Belg A); 11 Hoban (G.B.); 12 Bolley (Fr. B); 13 Dolman (Ned.); 14 Grain (Fr. B); 15 Van den Berghe (Belg B); 16 Clarey (G.B.); 17 Huys- mans (Belg A); 18 Wilde (W.-Dld.); 19 Guyot (Fr. A); 20 Dumont (Fr. C); 21 Brands (Belg A); 22 Gode- froot (Belg B); 23 Aimar (Fr. B); 24 Houbrechts (Belg B); 25 Riotte (Fr. A); 26 Wolfshohl (W.-Dld.); 29 Pin geon (Fr. A); 31 San Miguel (Sp.); 32 Janssen (Ned.); 33 Den Hartog (Ned.); 36 Grosskost (Fr. B); 41 Bracke (Belg B); 43 Beugels (Ned.) allen dezelfde tijd 7.15,28. UITGEVALLEN De Engelsman Metcalfe staakte de strijd. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 Frankrijk A 21.32,37; 2 Frankrijk B 21.33,21; 3 België B 21.45,47; 4 Bel gië A 21.46,24, 35 pnt.; 5 Gr.-Brittan- nië z.t., 36 pnt.; 7 Nederland z.t. 78 pnt. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Wolfshohl (W.-Dld.) 109.25,21; 2 San Miguel (Sp.) op 50 sec.; 3 Bi tossi (It.) op 1,17; 4 Van Springel (Belg A) op 2,09; 5 Bracke (Belg B) op 2,10; 6 Gandarias (Sp.) op 2,18; 7 Janssen (Ned.) op 2,21; 8 Gomez del Moral (Sp.) op 3,08; 9 Colombo (It.) op 3,59; 10 Godefroot (Belg B) op 4.10; 11 Van den Berghe (Belg B) op 4,25; 12 Aimar (Fr. B) op 4,48; 13 Vicentini (It.) op 4,49; 14 Schiavon (It.) op 5,59; 15 Passuello (It.) op 7.51; 16 Pingeon (Fr. A) op 8,26; 17 Pintens (Belg A) op 8,38; 18 Lopez Carril (Sp.) op 9,34; 19 Houbrechts (Belg B) op 9,40; 20 Bellone (Fr. B) op 10.02; 22 Gonzales (Sp.) op 10.26; 23 Chiappano (It.) op 12,15; 24 Pop- pe (Belg A) op 12,33; 25 Bayssière (Fr. C) op 14,08; 29 Guyot (Fr. A) op 23,14; 32 Den Hartog (Ned.) op 26,45; 49 Beugels (Ned.) op 47,29; 63 Dolman (Ned.) op 1.08,39. ALGEMEEN PLOEGEN- KLASSEMENT 1 Spanje 300.43,48; 2 Italië 300.45,25; 3 België B 300.50,21; 4 Frankrijk B 300.55,58; 5 België A 301.01,24; 8 Ne derland 301.55,31. ALGEMEEN BERGKLASSEMENT 1 Gonzales (Sp.) 52; 2 Bitossi (It.) 48; 3 Jimenez (Sp.); 4 Gandarias (Sp.) 32; 5 Pingeon (Fr. A) 26 punten. COMBINATIE 1 Bitossi 7; 2 San Miguel 26; 3 Janssen 27 punten. GODDEN PIJL 1 Pintens 68; 2 Bolley 46; 3 Leman 44 punten. ALGEMEEN PUNTEN KLASSEMENT 1 Godefroot 205; 2 Bitossi 193; 3 Janssen 162; 4 Van Ryckeghem en 5 Van den Berghe 149 punten. RAYMOND POULIDOR -- ze zouden me afslachten ST.-ETIENNE Op zijn kamer in het hotel Terminus in Aurillac vertelde Raymond Poulidor, de man die bij de start in Vittel als de grootste favoriet voor de eind zege in deze Tour de France gold, dat hij zou opgeven. Zijn vrouw, die naast hem op bed zat, huilde. Ze verborg haar gezicht in de kus sens. Poulidor zei: „Ik kan niet meer. Als ik vandaag weer start, zullen ze me weer afslachten. En ik kan me niet verdedigen". Hij wees op zijn linkerbeen: „Het gaat niet langer". Poulidor kon zijn ogen bijna niet open krijgen. Zijn hoofdwonde was 's nachts weer gaan bloeden. Hij had de hele nacht niet geslapen. Lucien Aimar, die in de Auvergne de aanval had geopend, toen de zieke Poulidor niet meekon en die hem nu wilde bezoeken, werd door Novak tegen gehouden. Men sloeg de deur voor lijn neus dicht. Het nieuws van de opgave van Poulidor bracht verslagenheid on der de renners. Arie den Hartog zei: „Die heeft in zijn hele carrière geen greintje geluk gehad". De drager van de gele trui, Rolf Wolfshohl, meende dat Poulidor de fout van zijn leven had gemaakt door Pingeon toe te staan aan zijn lange solo te beginnen. „Hij was de best geplaatste in het klasse ment en ook Pingeon had voor hem moeten rijden", aldus Wolfs hohl. „Ik heb de taktiek van de Franse nationalen trouwens nooit begrepen." Poulidor pakte inmiddels zijn koffers en reisde af naar St. Leo nard de Noblat, het dorpje bij Limoges, waar zijn villa ligt. Deze ronde van Frankrijk, die hij eindelijk scheen te gaan win nen, bracht hem de zoveelste des illusie in zijn carrière. Poulidor is steeds door het on- fortuin achtervolgd. In zijn eerste Tour reed hem een auto aan. Hij hield er een schouderblessure aan over. Het vorig jaar kreeg hij op de Ballon d'Alcasse een lekke band op een uiterst belangrijk moment. Toen verloor hij ook al door tegenslag de Tour. In de jaren dat Jacques Ancquetil reed, moest hij telkens tegen een grote overmacht rijden. (Van onze sportcorrespondent). NIJMEGEN. De eerste dag van de Nijmeegse vierdaagse, geplaagd door regen en kou, heeft 431 uitvallers opgeleverd, Van de 17.458 ingeschrevenen kwamen er bovendien 791 niet opdagen, waarschijnlijk uit angst de eindstreep niet te halen. Evenais voorgaande jaren stalen de Israëli's de show. Onder hen is een deelnemer van Nederlandse afkomst, Jaap Kan. Op vierjarige leeftijd emi greerde hij met zijn ouders vanuit Arnhem en thans is hij sergeant in het Israëlische leger. Op de foto boven een deelnemer die het „op z'n klompen" afkan (Van onze speciale verslaggever) ST. ETIENNE Lucien Aimar, win naar van de Ronde van Frankrijk 1966, werd in Aurillac als eerste aan geduid om de anti-dopingcontrole te ondergaan. Aimar zei echter tegen dr. Dumas, dat hij niet kon urineren. Dat hield hij geruime tijd vol en daarop vergezelden hem twee officials en de arts hem volgens de akkoorden van Vittel naar zijn hotelkamer, waar ze hem geen moment uit het oog verlo ren. Aimar voldeed eindelijk 's avonds laat aan het verzoek om zijn urine ter controle af te staan. Men houdt er, na zijn verdachte gedragingen, nu rekening mee dat de Fransman als derde coureur in deze Tour op do- pinggebruik betrapt zal worden. Jean Stablinski, die uit de Tour werd gezet wegens dopinggebruik, heeft zoals gebruikelijk ont kend dat hij stimulerende middelen heeft genomen. „Het is voor mij ge daan met wielrennen", zei de ex-we reldkampioen. „Maar mijn toekomst is verzekerd". Men zegt nu dat hij het komend seizoen ploegleider van Mercier (het merk van Poulidor en Beugels) zal zijn in de plaats van An- tonin Magne, die te oud wordt. Sta blinski deelde nog mee dat hij er zeker van was dat bepaalde renners op een dag in deze Tour caffeine had den genomen. Dezelfde dag waren zij gecontroleerd, en de resultaten waren negatief. Namen wilde hij (nog) niet noemen. Italo Zilioli, die in Pau wegens ziekte moest opgeven, is per vlieg tuig via Lourdes en Rome naar Tu rijn overgebracht. Zijn arts was bij hem. Een onderzoek heeft uitgewe zen dat een kwaadaardig virus nog altijd koorts verwekt. Zilioli moet tenminste twee maanden in observa tie blijven. Een enquête onder journalisten, die de Ronde volgen, bracht op de vraag: Wie wint de Tour, het volgen de antwoord: Bracke, negen stem men, Janssen zes, Wolfshohl en Bi tossi 5, Van Springel, Gandarias en Aimar 2 en San Miguel 1. Albert Bouvet, oud-coureur en thans lid van het organisatiecomité van de Tour de France, heeft gezegd dat ondanks de tegenwerking van de extra-sportieve groeperingen de Tour van 1969 weer met landen ploegen verreden zal worden. WIELRENNEN Dinsdag is in oen buitengewone vergadering van de Koninklijke Nederlandsche Wielren Unie in Den Haag jhr. G. D. H. Bosch van Drakestein tot lid van verdienste van de KNWU benoemd. J

de Stem | 1968 | | pagina 13