V oedsel voorraden Biafra stapelen voor zich 25 king size filters 150 MAMMOETBEDRIIF VAN 31.400 MAN Caritas: Wij landen 's nachts in Biafraans oerwoud PLAN OM 10.000 BABY'S NAAR ENGELAND TE HALEN Griekse generaal beschuldigd Vakbonden positief over fusie Wilton/VMF I jesreiuct Geheimzinnige dood van twee toeristen Vakantierocs Laat je rijden Weer bom in New York gevonden NIEUWE AMBASSADEUR VAN NIGERIA IN NEDERLAND Blanken zijn moordenaars en uitbuiters Wilton-Fijenoord en VMF-Werkspoor-Bronswerk IN ZWITSERLAND Actie in hotels Bij Frans bureau Sao Tomé Medisch team Journalisten mogen West-Irian weer bezoeken A VICE-PRESIDENT VAN ZAMBIA: far C/ *7 Jacht op koplampen DAGBLAD DÊ STEM VAN DINSDAG 16 JULI 1968 op SAMADAN (Zwitserland) (A.P.) Een lijkschouwing heeft geen en- ke licht geworpen op de geheimzin nige dood van twee Nederlandse toe risten, die verleden week tijdens de bestijging van de Berninaberg om het leven zijn gekomen. Willem G. A. Hickmann (60) en M. van der Begte (20) werden donder dag beiden dood aangetroffen, nadat een Zwitserse gids hen een uur te voren had verlaten. De gids was naar een nabije berghut gegaan om hulp te halen voor Hickmann, die zich niet goed voelde. Toen de gids terugkeer de met drie Italianen, waren de bei de Nederlandse toeristen gestorven. Er zal nu een toxicologisch onder zoek ingesteld worden dat zal plaats vinden in Zürich. Op de Autobahn bij Dinslaken in Duitsland zijn naar eerst thans bekend is geworden vrijdagmid dag bij een ernstig verkeersongeluk drie Nederlanders om het leven ge komen. Het zijn P. van Beek uit Zut- phen en zijn beide dochters Ineke en Arianne. Een 15-jarige knecht van het Ne derlandse schip „Roelof" is zaterdag avond in de sluis te Diepenbeek (Bel gië) overboord geslagen en verdron ken. De 17-jarige C. B. Herwich uit Dor drecht is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk op 12 juni. De jongen is sindsdien niet meer bij kennis geweest. Bij de vuurtoren van Texel is een rubbervlot met daarin een jongen van 19 jaar afgedreven. Het vlot is inmiddels bij de vuurtoren aange spoeld. Van de jongen ontbreekt ech ter nog elk spoor. De 80-jarige K. Huizinga uit Ver werd, die zondag bij een aanrijding ernstig gewond raakte, is aan de op gelopen verwondingen overleden. RADIO PEKING heeft gisteren be kendgemaakt dat de Zuidchinese provincie Kiangsi is getroffen door een overstroming, die de ergste in 100 jaar zou zijn. In de Chineestalige uitzending werden geen andere bij zonderheden vermeld. UTRECHT (ANP) De glaas je-op-actie van het verbond voor Veilig Verkeer krijgt in de ko mende zomermaanden 'n vervolg. Het ligt in de bedoeling dat on geveer 1200 gerenommeerde ho- telbedrijven in ons land geduren de deze periode hun gasten een speciaal vervaardigde folder uit reiken, waarin op humoristische wijze wordt gewezen op de ge varen van alcohol in het verkeer en op de mogelijkheden die er zijn om het rijden onder invloed te vermijden. Dat een glaasje-op-actie niet al leen in de feestmaand december of gedurende het carnaval nood zakelijk is, blijkt onder meer uit cijfers van het CBS. Gebleken is, dat juist in de vakantiemaanden juli tot en met september de meeste ongevallen na alcohol gebruik worden geregistreerd. In 1965 vond in deze periode 38 procent van alle ongevallen na alcoholgebruik plaats. Bijna 54 procent van de alcoholongevallen gebeurt op zaterdagen en zon dagen. In het najaar zullen ook de we genwachtauto's van de ANWB de slogan „Glaasje-op laat je rij den" voeren. ATHENE. (RTR). De Griekse generaal-majoor Apostolos Zalohoris, die bij de mislukte staatsgreep van koning Constantijn in december vorig jaar aan diens zijde stond, is in staat van beschuldiging gesteld wegens desertie. De 52-jarige generaal vluchtte naar Turkije, toen de pogingen om het be wind omver te werpen mislukten. Hij was destijds commandant van de troe pen die langs de grens met Turkije gelegerd waren. Zalohoris zou ter on dersteuning van de koning troepen beschikbaar hebben gesteld. Naar verluidt woont hij thans in Verona. (Van onzeredactie buitenland) SCHIPHOL/GENèVE/LONDEN/LAGOS Tegenover de zondag- nacht opnieuw herhaalde weigering van het Biafraanse bewind om levensmiddelen of medicijnen over Nigeriaans grondgebied in Bafra toe te laten, hopen de voorraden voedsel en andere hulpmiddelen op het Spaanse eiland Fernandopo zich op. Op dit eiland voor de Afrikaanse kust liggen momenteel 800 ton voorraden opgeslagen en er is nog veel meer onderweg, aldus het Internationale Roode Kruis. De voedsel- en medicamentenvoorraden stapelen zich op, zonder dat ze naar Biafra vervoerd worden. Slechts een organisatie, Caritas in Rome, zegt elke nacht met twee vliegtuigen vol voedsel e.d. in het Biafraanse oerwoud te landen. „De federale regering van Nigeria den. Hun plan is de kinderen per wil alles proberen om voedsel naar de rebellerende gebieden te verzen den, maar zij weigert rechtstreekse luchttransporten vanuit derde landen toe te staan". Dit zei de nieuwe Nige- riaanse ambassadeur in ons land, de heer Ignatius Julius Dawer Durlong gistermiddag bij zijn aankomst op Schiphol. De Nigeriaanse regering stelt zich zo op, aldus Durlong, om dat zij geen garantie heeft dat er werkelijk voedsel en geen wapens worden vervoerd. Op de beschuldiging dat Nigeria voedsel, dat bestemd was voor Biafra, zou hebben vergiftigd, zei de nieuwe ambassadeur: „Er is niets van waar dat de federale regering ooit voedsel heeft vergiftigd". Een groep Britse dokters, ver pleegsters en sociale werksters heeft een beroep gedaan op koningin Eliza beth en premier Wilson toe te staan dat 10.000 honger lijdende baby's uit Biafra naar Engeland gehaald wor- NEW YORK (A.P.) Er is een bom gevonden, die vastgemaakt was aan de deur van het Franse verkeers bureau in New York, maar de politie bereikte de plaats voordat hij tot ont ploffing kon komen. Sedert 22 april zijn 5 bomaansla gen gepleegd op andere buitenlandse verkeersbureaus in New York. De politie heeft een speciale bomploeg gevormd om zich met deze aanslagen bezig te houden. Verder is bewaking ingesteld bij alle buitenlandse bu reaus. (ADVERTENTIE) Nieuwe Gladstone Mild heeft meer: luchtbrug naar Engeland over te brengen, waar zjj in pleeggezinnen ondergebracht zouden worden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van binnenlandse zaken gaf hierop als commentaar: „Al deze baby's vallen onder de Gemenebest- immigratiewet waarbij de immi- gartie van kleurlingen beperkt wordt red.) en ik kan niet zeggen of zij in het land toegelaten worden". Intussen heeft de assemblée van de Wereldraad van kerken in Uppsala gisteren nog eens drie miljoen dollar extra toegezegd voor hulp aan Nige riaanse oorlogsslachtoffer. De kerken hadden reeds 3.8 miljoen dollar ge schonken. De assemblée heeft op nieuw aangedrongen op een effectie ve luchtbrug. Benalve het Internationale Roode Kruis is ook de reeds genoemde ka tholieke hulporganisatie Caritas in tensief bezig met hulpacties. Volgens een woordvoerder van deze organisa tie heeft Caritas al sinds maart dertig vliegtuigen met voedsel en medica menten rechtstreeks naar de vluchte lingen in Biafra gekregen. De afgelo pen nachten zijn steeds twee gehuur de toestellen vertrokken van het Por tugese eiland Sao Tomé. In totaal is, aldus de organisatie, 315 ton vervoerd Men landt in Biafra op noodvlieg- velden in het oerwoud. Het Roode Kruis heeft tot dusver 13 vliegtuigen naar Biafra gekregen. Sinds twee weken geleden een char tervliegtuig onderweg van Fernando po naar Biafra werd neergeschoten, is dit transport echter stopgezet. Ook Unicef heeft inmiddels, via de Roode Kruis-kanalen noodvoorraden voedsel en medicijnen naar het hon- gergebied gestuurd. Een Nederlands medisch team, be staande uit twee artsen en drie ver pleegsters, samengesteld door het Ne derlandse Roode Kruis, is gistermid dag via Genève naar Nigeria ver trokken. Er zijn reeds vier dergelijke teams (Zwitsers en Scandinavisch) in Nigeria en Biafra werkzaam. Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft de Nigeriaanse regering verzocht „onmiddellijk" een speciale vertegenwoordiger van hem te ont vangen om het zenden van voedsel naar de hongerende vluchtelingen in Biafra te bespreken. Het comité van het Internationale Roode Kruis schat, dat op het ogen blik per dag 200 mensen in Biafra van honger omkomen. Andere hulp organisaties spreken al van „duizen den" doden. Het aantal vluchtelingen in de 700 kampen bedraagt zeker al vier miljoen. Het Nederlandse Roode Kruis heeft zijn speciale girorekening 777 voor de hulp aan de slachtoffers in dit hongergebied opengesteld. DJAKARTA (Reuter) West- Irian staat weer open voor journa listen, heeft de Indonesische minister van voorlichting meegedeeld. Het ge bied was sinds de overdracht in 1962 voor verslaggevers gesloten. De nieuwe Nigeriaanse ambassa deur in ons land, de heer Ign. Ju lius D. Durlong, tijdens zijn ge sprek met de journalisten gister middag op Schiphol. VERVOLG VAN PAG. 1 De vakbonden hebben zich inmid dels positief uitgelaten over de fusie. St.-Eloy acht de fusie van groot be lang voor de werkgelegenheid. Vol gens de heer P. Vos van de ANMB kan men zich, als het zou gaan om een fusie, die uitsluitend gericht is op versterking van de marktpositie en de werkgelegenheid, niet anders dan positief opstellen. De heer Vos heeft echter de stellige indruk, dat deze fusie iets te maken heeft met de beslissing van minister De Block een overheidsgarantie te verlenen bij de bouw van een mammoetdok door Verolme-NDSM. De heer H. van der Meulen van de Christelijke Metaal- bond gelooft niet, dat de kwestie van de dokken iets te maken heeft met de fusie. Het meedoen van de VMF in het samenwerkingsverband met de R-n-Scheldeigroep kan naar zijn mening een versterking beteke nen. Een van de leden van de raad van bestuur van Wilton-Fijenoord- Bronswerk, de heer J. A. Langelaan, heeft zich niet kunnen verenigen met de beslissing van de andere bestuurs leden om aandeelhouders van het bedrijf te adviseren het bod van de VMF te accepteren. Of zijn bezwaren de fusie als zodanig betreffen of al leen de ruilverhouding is niet be kend. Hoe de besturen tot de ruil verhouding van 1 op 1 zijn gekomen, wilden zij gistermorgen op een pers conferentie niet zeggen. Hun ant woorden waren trouwens zeer schaars. Alleen werd gezegd, dat de fusie niet moeten worden gezien als een tegenzet van de samensmelting Verolme-NDSM. De fusiebesprekin gen zijn al twee jaar geleden begon nen, zo werd meegedeeld. De voorzit ter van de raad van commissarissen van Wilton, mr. J. J. Oyevaar, was noch bereid noch in staat over de dokkwestie te praten, „omdat het niet elegant zou zijn minister De Block langs deze weg antwoord te geven op zijn brief". Na de fusie zal VMFStork-Wilton een concern vormen met circa 31.000 werknemers. De gezamenlijke omzet van de beide partners bedroeg in 1967 circa 1,2 miljard gulden, waar mee het concern de zevende plaats inneemt op de ranglijst van de indus triële ondernemingen in Nederland. Het hoofdkantoor komt in de omge ving van Schiphol, waar op het ogen blik al een nieuw kantoor voor de VMF in aanbouw is. De raden van commissarissen en van bestuur zul len worden gecombineerd. De heer Thomassen, burgemeester van Rotter dam, die zich met het fusiebesluit volledig kan verenigen, trekt zich echter terug als commissaris van de nieuwe combinatie, omdat hij het niet met zijn ambt kan verenigen een binding te heben met een onder neming in het Nieuwe-Waterwegge- bied. LOESAKA, Zambia (AP) In de twee verbitterde antiblanke redevoe ringen tijdens het weekeinde heeft de vice-president van Zambia, Simon Kapwepwe, de Europeanen in Afrika moordenaars en uitbuiters genoemd. Sprekend over die kapitaal-vlucht uit dit aam koper rijke land waardoor de regering gedwongen was stren gere valutabeperkingen op te leggen, zei hij: „De Europeanen zijn moor denaars die zelfs zouden moorden om geld uit het land te krijgen". „Die blanken hebben de Indianen in Amerika uitgemoord en de Maori's in Nieuw-Zeeland. Zij helpen de Ni- gerianen de Biafranen af te slachten omdiat de blanken de Biafraanse olie willen hebben." Kapwepwe, die in 1966 wegliep uit de gemenebestconferentie in Londen en de Britse premier Harold Wilson een racist noemde, treedt op als pre sident in afwezigheid van president Kenneth Kaund-a, die o.a. in Londen besprekingen met premier Wilson voert. Vindt u ook niet dat het stil ge worden is rondom u? Het heeft voor mij iets onheilspellends: die doodse stilte op alle nieuwbouwprojecten, m nieuwe wijken, achter schuttingen en hekken, die anders mierenhopen van activiteit en kakofonieën van geratel en gestamp herbergen. De bouw ligt plat, de bouwvakkers zijn met va kantie. Ik gun het de mannen van harte, hoop zelfs op veel mooier weer dan ze tot nu toe hebben gekregen. Maar saai is het. Het is net of we ineens niet meer het dynamische volkje zijn, dat we dachten te zijn. Misschien zijn we het oolc helemaal niet. Misschien zijn alleen pneuma tische horen en heimachines maar dy namisch, en zijn wij zelf nog niet veel moderner dan onze voorouders met hun schoppen en pikhouwelen. Wist u dat er mensen zijn, die den ken dat mr. Pieter van Vollenhoven bij de marechaussee gaat? Dit ver kondigde zondagavond miss Pier I tijdens de miss-Scheveningenverkie- zingen via de TROS-t.v. Mocht u het vergeten zijn: hij gaat bij de Neder landse Heidemaatschappij werken. Een van de meedingenden wist niet wat wij aan rijksdelen-overzee heb ben. Kijk dat vind ik nou zonde van al die regeringsuitzendingen via de radio. „Ik heb in jaaaaaaren niet gekust". Deze ontboezeming kwam tijdens die zelfde miss-verkiezingen uit de mond van Victor E. van Vriesland. De man die eens geschreven heeft' „Mijn boot ligt stil; ik hoor het gon zen van mijn bloed. In 't witte laaien van een blinden steenen gloed Voel ik het leven als een bloem lang zaam verwelken". (Uit het gedicht ,Jdiddag") Zaterdagavond was Victor evenwel springlevend. Hij heeft welgeteld zes kussen uitgedeeld. De eerste, tweede en derde prijs winnares kregen esr tel kens twee. Het regende zondag flink, toen de Parijzenaars en masse samen met hun generaal „Quatorze Juillet" vierdent Quatorze druillet. „Ook ik geloof langzamerhand dat alle Chinezen als twee rode boekjes op elkaar lijken" (Hopper). Zo'n opmerking spreekt (rode) boekdelen, op z'n minst is het een bescheiden denkertje. In het Nederlandse Tijdschrift voor Criminologie heeft de Nijmeegse prof. dr. K. J. M. van de Loo gezocht naar motieven, die iemand tot grafschetl- ner maken. Hij spreekt o.a. van een „verterende, machteloze haat tegen de mensen, tegen de maatschappij", waarbij het kerkhof wordt gezien als voortzetting van die (levende) maat schappij. Verder zegt hij: „Voorts zijn nog te noemen: afgunst op de doden van wege hun rust en vrede, op betrek» kelijk ongevaarlijke wijze in de pu bliciteit willen komen, de politie te slim af willen zijn, blinde revolte te gen traditie en devotie, zucht tot choqueren". Met name die afgunst op de doden en hun rust vind ik nog niet eens het meest onredelijke motief. Overigens blijf ik, wat Jan Janssen betreft, bij mijn reeds eerder ver kondigde mening, 't Spijt me. MERIJN AMSTERDAM (A.N.P.) Min stens twintig bezitters van Volkswa gens in Amsterdam-Osdorp hebben het dit weekeinde zonder koplampen moeten doen. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben tot nu toe onbe kende personen jacht gemaakt op de ze koplampen. (Van onze verslaggevers) UTRECHT/ROTTERDAM VMF- Werkspoor werd in 1954 gevormd door een fusie tussen de Koninklijke machinefabriek Gebr. Stork en co. te Hengelo en Werkspoor n.v. te Am sterdam. Thans omvat VMF-Stork-Werk- spoor 24 ondernemingen in Neder land en 33 ondernemingen of meer derheidsbelangen in ondernemingen in het buitenland. Bij het concern werken 23.000 mensen van wie 3000 bij ondernemingen in het buitenland. Het eigen vermogen bedroeg eind van het vorig jaar 335,6 min. gulden en het vreemd vermogen (inclusief vlottende schulden) zeven miljoen. Het internationale karakter van het concern blijkt duidelijk uit de vol gende namen: Ftiz Hirsch Rohrlei- tungsbau, Duitsland, Woridcon Mel bourne, Stork/Werkspoor Brussel, Montreal en Toronto, en vestigingen in Brazilië, Teheran, Iran, Parijs en Burgos. Onlangs heeft de n.v. nog weer een beroep op de kapitaalmarkt gedaan door de uitgifte van 6,5 pet. in nomi naal 15 min in aandelen converteer bare obligaties 1, teneinde een ver dere uitbouw van het concern moge lijk te maken. De geconsolideerde nettowinst steeg in 1967 van 27,9 min tot 28,3 min. Het dividend werd onveranderd bepaald op 12 pet. Voor 1968 wordt een resultaat ver wacht dat ongeveer gelijk zal zijn aan dat over '67. De belangrijkste produkten van het concern zijn complete installaties voor drinkwater, zuivel-, voedings middelen-, conserven- en drankenin dustrie, dieselmotoren en andere ma chines voor de machinekamers van schepen, apparaten voor de chemi sche, petrochemische en petroleumin dustrie, bruggen, sluizen, kranen, rollend materieel, pompinstallaties, trams, metrorijtuigen en installaties voor de kernenergie. Wilton-Fijenoord-Bronswerk werd in 1964 gevormd door een fusie tus sen dok- en werfmaatschappij Wil ton-Fijenoord n.v. te Schiedam en n.v. Bronswerk te Amersfoort. Brons- werk beweegt zich globaal genomen op dezelfde terreinen als Werkspoor. Wilton-Fijenoord bouwt en repareert schepen. Het concern omvat thans 12 onder nemingen en produktiegroepen in Nederland en voorts belangrijke deelnemingen in machinefabriek en scheepswerf van P. Smit jr. n.v., de n.v. scheepswerf en machinefabriek „Waalhaven", Aardgas Service te Schiedam en de Nederlandse pijplei- dingconstructiecombinatie V.O.F. te 's Gravenhage. In het buitenland be zit de n.v. behalve die in de scheep vaartsector deelnemingen in de werf Lisnave, Estaleiros Navais de Lisboa, S.A.R.L. te Lissabon en in de n.v. Cu- ragaose Dokmaatschappij te Willem stad. Bij het concern werken in totaal 8400 mensen. Het verslag van Wilton-Fijenoord over 1967 was enigszins in mineur gesteld, ondanks een verbetering van de werkbezetting der bedrijven in de eerste maanden van 1968. Vooral de achteruitgang van de concurrentie positie baarde de directie zorg. Des ondanks steeg het saldo bedrijfsreke- ning van de beide werkmaatschap pijen tot 27,76 min 22,55 min) en nam de nettowinst tenslotte toe tot 13.8 min 11,3 min). Ook bij Wil ton-Fijenoord bleef het dividend on veranderd 12 pet. Overigens overlappen de bedrijven elkaar slechts in geringe mate. Inte gendeel, de assortimenten sluiten veelal bij elkaar aan. Veel wordt ver wacht van de gezamenlijke activitei ten op het gebied van de voedings middelenindustrie, pompen, water behandeling, koeltechniek en engi neering. Evenals bij de V.M.F. is ook bij Wilton-Fijenoord de verhouding tussen produktie gebaseerd op eigen research en die gebaseerd op licen ties 3 op 1. I

de Stem | 1968 | | pagina 9