.11 Vermoedelijke grafschenner gearresteerd Medisch team naar Nigeria Man (35) overleden door vergissing in Y.M.F. KOOPT WILTON- FIJENOORD bont IN DUITSLAND Uittocht Sovjet troepen erg traag Bemanning Nederlands schip in nood Voor Rijn-Schelde geen gevolgen Rondweg bij Den Bosch voor verkeer open gesteld Brabant houdt kans op faculteit LACHGAS TOEGEDIEND IN PLAATS VAN ZUURSTOF Vermiste uit Nieuw-Namen gevonden Combine van merken in de Tour VAN VUGHT NAAR ROSMALEN Geboortencijfer India daalt Grijs hertejong geboren in Moerdijk zomerprijzen DAGBLAD VOOR .ZEELAND BRIEF NAAR PRAAG Steun Rapport Van Walsum SPEURTOCHT IN INDISCHE OCEAAN jen VERGISSING VERVOLGING Massale speurtocht in gevaarlijk Saeftinge LANDENEORMULE - jPgflMa» pc Stem CONCENTRATIE j08e JAARGANG No. 25865 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur! Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. AA. Mes, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Ma» DINSDAG 16 JULI 1 968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 260) OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van <*en onzer verslaggevers) WERL. De politie van het Duitse stadje Werl heeft gis' teren de 47-jarige Hans van H. uit Hasselt gearresteerd. De in Nederland geboren man is een van de personen, die ervan verdacht worden de vele graf- en kerkschennerijen op hun geweten te hebben. Hij zou bekend hebben. (Van onze redactie buitenland) PRAAG/WARSCHAU De uit tocht van Sovjet-Russische troepen uit Tsjecho-Slowakije, die zondag ge heel werd stilgelegd, verliep ook gis teren uiterst traag. Nadat er enkele meldingen waren gemaakt van co lonnes die gedurende d< zondagnacht grensposten passeerden is er eigen lijk later op de dag geen nieuws over wegtrekkende troepen meer verno. men. De Pravdia, het Russische partij- orgaan, hervatte gisteren opnieuw zijn aanvallen op de Tsjechische lei ders. Waarnemers merken op dat het lijkt alsof de Pravda het Russische publiek zekerheidshalve alvast went aan het idee van die noodzaak van militair ingrijpen. Er worden paral lellen getrokken met de prelude op de onderdrukking van de Hongaarse opstand in 1956 met tanks. In Warschau eindigde gisteren de topconferentie van Russische, Poolse, Hongaarse, Oostduitse en Bulgaarse partijleiders. Uit de tekst van het weinigzeggende communiqué, dat door het Poolse persbureau PAP is verspreid, is opgemaakt dat er enige meningsverschillen zijn geweest. Men acht het niet uitgesloten dat de Hon gaarse deputatie zich heeft verzet te gen al te krasse maatregelen. De vijf delegaties hebben een gezamenlijk schrijven aan de Tsjechische leldeis gericht. Over de inhoud van dit stuk is niets bekend. Het officiële Roemeense partij-or gaan Scinteia heeft zich gisteren openlijk geschaard aan de Tsjechi sche kant en gewezen op de eigen van het Kremlin onafhankelijke positie. Het blad stelt dat een derge lijke onafhankelijkheid helemaal geen gevaar voor kapitalistische of imperialistische infiltratie hoeft te be tekenen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tilburg en Eind hoven blijven behoren bij de reële Kanshebbers voor de vestigingsplaats der achtste medische faculteit. Hoe wel de commissie-Van Walsum bij haar voorlopige conclusie niet tot een eensluidend oordeel is gekomen, stelt zij de vestiging in Tilburg afhanke- l'JK van de samenwerking tussen de Katholieke hogeschool Tilburg en de Kb. te Eindhoven. Behalve Tilburg en Eindhoven olijven ook Twente en Maastricht Kanshebbers. Maar ook hierbij wor den de nodige kanttekeningen ge- Plaatst. Op dit moment blijft de oommissie nog verdeeld over de ves tigingsplaats. De voorlopige visie wordt ter discussie gesteld op een openbare hearing op 18 augustus. Van H., die sinds midden vorige week werd gezocht, blijkt inderdaad te zijn uitgeweken naar Duitsland, waar zijn vrouw werkt als onderwij zeres op een school voor kinderen van daar wonende Belgische mili tairen. Sinds zijn verdwijning werd de woning van mevrouw Vain H. in Werl angstvallig door de politie in het oog gehouden. Zondag wilde men huis zoeking doen, maar de inmiddels ge arriveerde Van H. weigerde de Duit se politie de toegang tot het huis. Gistermorgen verscheen de politie opnieuw, nu met een officieel bevel. Van H. liet zich arresteren en werd ingesloten in het plaatselijke politie bureau. De Belgische militairen in Werl kenden evenals de buren in Hasselt Van H. als zonderling. Hij was enkele malen in Werl op bezoek en verscheen ofwel in korte broek ofwel in mini-rok ofwel als boeddhist op straat. Van mevrouw Van H. weet nie mand in Werl enig kwaad te vertel len. „Zij kan er onmogelijk iets van hebben geweten. Zij was een heel vriendelijk mens" aldus de buurtbe woners. De onderwijzeres werd maandagavond op het politiebureau aan een streng verhoor onderworpen. Van H. zal waarschijnlijk eerst in Duitsland voor begane graf- en kerk- schennis terecht moeten staan en daarna aan de Belgische en even tueel de Nederlandse politie worden uitgeleverd. Op het bureau van hoofdinspecteur van Osta in Weert zei men gister avond nog niets van een arrestatie te weten. SCHIPHOL: Van de Amsterdamse luchthaven Schiphol is gistermiddag een medisch team van het Neder- landsehe Roode Kruis naar Nigeria vertrokken. Op de foto tijdens de persconferentie voor het vertrek zit tend v.l.n.r. C. M. Dijkhuis, zuster M. G. v. d. Wall, zuster M. P. Meu- Iengraaf, P L. TPL Naere en zuster M. E. A. Joosten. Zij werden uitge leide gedaan door de dir..gen. van het Roode Kruis A van Embden (r.) en jhr. G. Kraayenhoff, voorzitter Roo de Kruis (m.). (Zie ook pagina 9). (Van onze correspondent) HAARLEM De 35-jarige J. G. van der Poll uit Lisse is het slachtoffer geworden van een fatale vergissing in de operatiekamer van het Sint-Elisabeths Gasthuis in Haarlem. Tijdens de operatie kreeg de patiënt lachgas in plaats van zuurstof toegediend. Na enkele dagen bewusteloos te zijn gebleven, is de man overleden. De justitie zal, als het onderzoek definitief is afgesloten, bepalen of al of niet een vervolging zal worden in gesteld op grond van art. 307 van het wetboek van strafrecht: dood door schuld. Het medisch tuchtcollege is van het overlijden van de bewoner uit Lisse op de hoogte gesteld. Reg Weersverwachting, door het K.NJVt.I, vanavond: Ruien, waarvan sommige onweer. Koel weer. Morgen: zon op 4.40 uur; onder -0.51 uur. Maan op 23.41 uur: on der 13.34 uur. meegedeeld geldig tot met (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM De beman ning van de Nederlandse kust vaarder Kazan is in nood. Zij dobbert in twee reddingsvlotten op de Indische Oceaan. Andere schepen zijn op zoek naar de vlotten. Over het lot van de Kazan Is nog niets bekend. De kapitein van het schip seinde zondag, dat er waiter via de machinekamer de Kazan binnen drong. H(j had besloten het schip met de bemanning, totaal zeven per sonen, te verlaten. Volgens de rederij, scheepvaart bedrijf Gruno in Amsterdam, was het schip met explosieven op weg naar de Arabische Golf. De agent van de Gruno in Mombassa meldde, dat op het ogenblik vijf schepen, waaronder de Nederlandse zeesleper „Jacob van Heemskerk", in de buurt van de laatst op-gegeven positie van de Ka zan kruisen. Uit berichten van de „Jacob van Heemskerk" is op te maken, dat de kustvaarder uit elkaar is gesprongen kort nadat de bemaning het schip had verlaten. Een andere verklaring voor het verdwijnen van het schip heeft men nog niet. Er zijn tot dus ver geen wrakstukken gevonden. Over het lot van de bemanning is de rederij optimistisch. De zeven zeelui beschikken over twee zeer mo derne vlotten, waarin alles wait schip breukelingen nodig hebben is opge borgen. Gruno in Amsterdam neemt niet aan, dat de zeelui al zijn gered. Vol gens de red-er zou de kapitein in dat geval meteen kontakt met hem heb ben opgenomen. Het is niet uitgesloten, dat de re derij zal verzoeken ook vliegtuigen in te schakelen bij deze reddingspo ging. De bemanning dobbert nu onge veer 40 uur in de vlotten. De zee is kalm. Er staat een lichte deining. Politie en justitie stellen een on derzoek in naar deze zaak. De di rectie van het ziekenhuis heeft echter inmiddels al disciplinaire en organi satorische maatregelen genomen. Volgens de politie werd de 35-ja- rige Lissenaar dinsdag 2 juli in het ziekenhuis opgenomen met een ge compliceerde rechteronderbeenbreuk welke hij had opgelopen bij een ar beidsongeval. De man leed aan een chronische vaatziekte met als gevolg een slech te bloedcirculatie in het been. Aan gezien er gevaar voor het been be stond, moest operatief worden inge grepen. De operatie werd nog diezelfde dag uitgevoerd. Tijdens het toedienen van de narcose is, aldus de politie een fout gemaakt en hiernaar wordt thans een onderzoek ingesteld. Op de plaats, waar in het instru mentarium een zuurstofcilinder had moeten staan, was een cilinder met lachgas gemonteerd. De patiënt die in een bepaalde fase van de operatie zuurstof ncdig had, kreeg in plaats daarvan lachgas. Na korte tijd werd dit ontdekt. De patiënt ontwaakte niet uit de narcose. Op maandag 8 juli is hij in bewusteloze toestand overleden. De directie van het St.-Elisabeth's Gasthuis heeft verklaard, dat op 2 juli voor de operatie de vergissing is gemaakt bij het toedienen van de narcose en dat de patiënt zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is over leden. Op grond van een uitvoerig onderzoek naar de ware toedracht vond de directie het noodzakelijk de bevoegde autoriteiten hiervan in ken nis te stellen. De commissaris van politie, hoofd van de justitiële dienst te Haarlem, de heer C. van Marion, heeft het onderzoek geleid, nadat de inspectie van de volksgezondheid de justitie op de hoogte had gesteld. De narcotiseur van het ziekenhuis is gehoord. Gebleken is onder meer dat een verpleger de cilinder gemon teerd heeft. Kort na het toedienen van het lachgas bemerkte men de vergissing, waarna nog pogingen in het werk zijn gesteld de vergissing te herstellen. Cilinders zijn herkenbaar aan kleuren. Op de instrumententa fel lag de cilinder onherkenbaar on der een steriele hoes. De familie van de overledene Is pas zaterdag na de begrafenis op de hoogte gesteld van de mogelijke doodsoorzaak. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. (Vam een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN Het stoffelijk overschot van de 35 jaar oude café houder te Nieuw-Namen R. van Wa terschoot is gisteren in de schorren van Saeftinge gevonden, tijdens een massale opsporingsactie. Vast staat thans dat de man vorige week donderdag tijdens de hevige storm bij het vissen te water is ge raakt en verdronken. Zijn elfjarig zoontje Jo, dat hem vergezelde, kwam eveneens om. De stoffelijke resten vain d-e jongen werden dezelfde dag nog gevonden. Na-dait die rijkspolitie te water vrij dag tevergeefs had gezocht naar die vermiste heeT van Waterschoot, is tijdens het weekeinde en gisteren door de politie en een groep van on geveer 300 vrijwilligers uit de plaat sen Graauw, Nieuw-Namen en Kiel- drecht vrijwel onafgebroken het gril lige en gevaarlijke Land van Saef tinge afgezocht. Bij het speurwerk werd zelfs de hulp ingeroepen van de zogenaamde Amfirol van de Terneu- zenaar de heer J. Bakker. Aan de operatie werd ook deelge nomen door de Saeftinge-kenner F. v. d. Zande uit Clinge en twee dui kers, de heren Goedegebure uit Hansweert en van Klaveren uit Goes. Door de Nederlandse Stikstof mij in Sluiskil werd duikapparatuur beschikbaar gesteld. De brandweer van Nieuw-Namen verleende assis tentie voor wat betreft het wegspui ten van zand. De stoffelijke resten van de ver miste werden tenslotte een meter on der het zand aangetroffen. De heer van Waterschoot zal samen met zijn zoontje worden begraven. AURILLAC Grote renners heb ben gisteren, in de moordende etappe door Auvergne, hun echte brood heren gediend. Dat zijn niet de na tionale wielerbonden, maar de bazen voor wie de renners geacht worden reclame te maken. En aldus is de schone landen-formule van deze Tour vermoord door een sluw spel van de merkenteams. De combine van die merken heeft de formatie van de Franse nationalen totaal ontredderd. Pingeon en Pouli- dor verloren gisteren definitief de Tour en schrompelden van reuzen ineen tot bijna naamloze dwergen. De reuzen van dit moment zijn zij, die bikkelharde zakelijkheid in hun even harde métier lieten prevaleren boven de normen vain zuivere sporti viteit. Onder hen Jan Janssen, zake lijke Jan. Onder hen Wolfshohl, Bracke en Bitossi. Deze paradepaar den hebben goede stellingen ingeno men voor de strijd in de laatste etappen. Maar of zij straks de haver krijgen. De Tour zit vol ge heimen en combines. Zie onze sportpagina. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/AMSTERDAM De Rijn-Schelde Machinefabrieken en Scheepswerven voelen zich in het geheel niet buitengesloten, nu an de fusie Verolme/NDSM ook Wilton-Fijenoord-Bronswerk een fusiepartner heeft gevonden en wel in de Verenigde Machinefa brieken (Stork-Werkspoor). De heer J. W. Hupkes, vorzitter van het Rijn-Scheldeconcern zegt: „Wij hebben steeds een geheel eigen politiek gevoerd en daarmee zijn we bijzonder gelukkig." Deze poli tiek leidde er, zoals bekend, vorig jaar toe, dat een fusie werd aange gaan met de Machinefabriek „Breda" v.h. Backer en Rueb. Een verdere expansie van Rijn-Schelde in de vorm van nieuwe overne mingen, fusies of samenwerkingen acht de heer Hupkes in principe altijd mogelijk. Nadat enkele weken geleden hard nekkig werd ontkend, dat er sprake zou zijn van een fusie tussen Wil ton Fijenoord en de VMF kwam de laatste gisteren met het aanbod al le aandelen van Wilton-Fijenoord over te nemen in ruil voor een gelijk nominaal bedrag aan aandelen VMF. De veranderingen in de situatie van. onze Nederlandse machine- en scheepsbouwindustrie voltrekken zich snel. Eerst het bericht van een nauwe samenwerking tussen Wilton- Fijenoord en de Rijn-Scheldegroep daarna de fusie NDSM-Verolme, het regeringsgarantiekrediet voor de bouw van een mammoetwerf ten gunste van laatstgenoemde combi natie en nu de fusie VMF-Wilton. Deze laatste fusie zal overigens geen invloed hebben op de maritieme samenwerking van Wilton en de Rijn-Schelde; de gemaakte afspra ken zullen door de nieuwe combi natie volledig worden gehonoreerd, aldus luidt het officiële communi- In Middelburg worden flinke vorderingen gemaakt met de oprichting van een vrijetijdscen trum voor jongeren van 16 tot 22 jaar. Pagina Latijn: eeri lekkere, puntige taal. Je kunt er niet in zwammen. Al dus de beheerder van de sta tionsrijwielstalling in Leiden. Pa gina 7. De horeca-bedrijven gaan hun gasten wijzen op het gevaar van „het glaasje-op". Pagina 9. De Tour beleefde een sensatio nele dag. Er was een merken- combine Pagina 11. Het jury-oordeel na het Neder lands-Duitse duel in Knokke was onredelijk, vindt Lou van Rees. „Maar we komen terug; eens zal toch moeten blijken dat de sterkste wint". Pagina 12. De grootte van de olietankers wordt, volgens een bekende Londense scheepsmakelaar, een wereldprobleem. Pagina 13. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Onder het knal len van vuurwerk en in tegenwoor digheid van talrijke Brabantse auto riteiten heeft ir. A. Nap, hoofddirec teur van rijkswaterstaat, het gedeelte tussen Vught en Rosmalen van de rondweg rond Den Bosch maandag morgen officieel in gebruik gesteld. Dit deel van de rondweg zal voor Den Bosch een aanzienlijke vermin dering van de verkeersproblemen betekenen. Ir. Nap zei in zijn toespraak dat met grote voortvarendheid zal wor den gewerkt aan de verwezenlijking van het tweede deel van de rondweg, dat ten zuiden van de pleisterplaats De Lucht zal aansluiten aan de be staande weg. De brug over de Maas bij Empel werd reeds enige tijd ge- NIEUW DELHI (Rtr) Naar het Indiische bureau voor statistiek mee deelt zijn de afgelopen tien jaar 2,2 miljoen kinderen minder geboren tengevolge vatn het nationale pro gramma voor geboortenregeliing. Het land heeft daardoor ongeveer 3,5 miljard bespaard. Inciaa telt nu ongeveer 500 miljoen inwoners, het geboortencijfer is. 38,4 per duizend. leden aanbesteed en is in voHe uit voering. De voorbereiding op de uit. voering van de werken op de Gelder se en Brabantse oever zijn reeds ver gevorderd. Zowel voor de Maasbrug als voor de overige werken wordt als streefdatum voor de voltooiing medio 1970 nagestreefd. Burgemeester mr. K. Lambooy heeft in zijn toespraak tijdens de ontvangst van de genodig den in het stadhuis zowel de minister als rijkswaterstaat nadrukkelijk op deze toezegging vastgelegd. (Van onze correspondent) MOERDIJK De hertenkamp aan de Julianastraat in Moerdijk heeft er onlangs een bewoner bij gekregen. Op zich niet zo'n gebeurtenis, wa re het niet dat het hertje een to taal afwijkende kleur heeft. In plaats van een met lichte vlekken getekende vacht, is het jonge dier egaal don ker (muis)grijs. Tot nog toe heeft men geen ver klaring voor het verschijnsel. Overi gens heeft het dier de normale pro porties van een hong hertje. que. De belangrijkste overwegingen, die aan de fusie tussen VMF en Wilton ten grondslag liggen, zijn de ingrij pende veranderingen, die zich vol trekken in de kapitaalgoederenindu- strie in en buiten de EEG, zo wordt in dit communiqué gezegd. Veran deringen, die vooral gekenmerkt wor den door een voortgaande concen tratie van ondernemingen in de me taalindustrie en de scheepsbouw. De beide besturen verwachten van de fusie onder meer een versterking van de financiële positie van het con cern, waardoor het op touw zetten van grote objecten (als bijvoorbeeld een tweede mammoetdok) kansrijker wordt en de werkgelegenheid nog meer verzekerd wordt. De fusie zal wei tot organisatie wijzigingen leiden. Bij elkaar horende afdelingen zullen binnen een be drijvengroep worden gebracht. Voor zover dit gevolgen heeft op perso neelsgebied zal er naar gestreefd wor den de betrokken medewerkers an der passend werk binnen het con cern aan te bieden. ZIE VERDER PAG. 9 (ADVERTENTIES) HOFLEVERANCIER GROTE MARKT25-BREDA

de Stem | 1968 | | pagina 1