SENSATIONF.F.T„SPEL" F ransen sneuvelden op het slagveld van de merken-combine i ff/a Goed geplande aanval van samenzweerders Spectaculaire strijd in Ronde Philippine Controle op doping in Mexico Janssen heeft geen schrik van Wolfshohl HULP PRIMA PIJNLIJK GROTER Verdiensten. Strijdiustigste 17e RIT 236,5 km ST-ETIENNE 'AURILLAC A Uitslagen Rik van Looy won RONDE VAN ULVENHOUT ZESTIENDE ETAPPE 1 Bitossi (It.) 199 km in 5.39.09 (met bon. 5.38.49), 2 Wolfshohl (Did.) z.t. (met bon. 5.38.59), 3 Godefroot |B.) 5.40.14 (met bon. 5.40.09), 4 Janssen (Ned.), 5 Vicentini (It.), 6 Van Springel (B. A), 7 Gomez del Moral (Sp.), 8 Gandarias (Sp.), 9 Co lombo (It.), 10 Bracke (B. B), 11 San Miguel (Sp.) z.t., 12 Aimar (Fr. B) 5.41.22, 13 Houbrechts (B. B) 5.46.32, 14 Bellone (Fr. B) 5.47.16, 15 Guyot (Fr. A) 5.48.05. 16 Beugels (Ned.) z.t. 17 Van Ryckeghem (B. B) 5.48.10, 18 Pintens (B. A), 19 De Vlaemynck (B. B), 20 Ducasse (Fr. B), 21 Hoban (G.B.), 22 Brands (B. A), 23 Dumont (Fr. C), 24 Lopez Carr.il (Sp.), 25 Gonzales (Sp.), 28 Poulidor (Fr. A), 29 Pingeon (Fr. A), 41 Jimenez (Sp.), 42 Grosskost (Fr. B), 44 Den Hartog (Ned.) allen dezelfde tijd 5.48.10, 49 Dolman (Ned.) 5.53.49. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1 Italië 16.59.37, 2 Spanje 17.00.42, 3 België B 17.07.00, 4 Nederland 17.16.29, 5 België A 17.16.34. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Wolfshohl (W.-Dld.) 92.09.53, 2 San Miguel (Sp.) op 50 sec., 3 Bitossi (It.) op 1.17, 4 Van Springel (B. A) op 2.09, 5 Bracke (B. B) op 2.10, 6 Gandarias (Sp.) op 2.18, 7 Janssen (Ned.) op 2.21, 8 Gomez del Moral (Sp.) op 3.08, 9 Colombo (It.) op 3.59, 10 Godefroot (B. B) op 4.10, 11 Van den Berghe (B. B) op 4.25, 12 Aimar (Fr. B.) op 4.48, 13 Vicentini (It.) op 4.49, 14 Schiavon (It.) op 5.59, 15 Passuello (It.) op 7.51. 16 Pingeon (Fr. A) op 8.26, 17 Pintens (B. A) op 8.38, 18 Lopez Carril (Sp.) op 9.34, 19 Houbrechts (B. B) op 9.40, 20 Poulidor (Fr. A) op 9.43, 21 Bel lone (Fr. B) op 10.02, 22 Grosskost (Fr. B) op 10.22, 23 Gonzales (Sp.) op 10.26, 24 Chiappano (It.) op 12.15," 25 Poppe (B. A) op 12.33, 29 Guyot (Fr. A) op 23.14, 30 Jimenez (Sp.) op 25.37, 32 Den Hartog (Ned.) op 26.45, 49 Beugels (Ned.) op 48.29, 64 Dolman (Ned.) op 1.08.39. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1 Spanje 278.57.24, 2 Italië 278.59.01 3 België B 279.04.34, 4 België A 279.15.00, 5 Frankrijk B 279.22.28, 8 Nederland 280.09.07. BERGKLASSEMENT I Bitossi (It.) 46 pnt. 2 Gonzales (Sp.) 45, 3 Jimenez (Sp.) 35, 4 Gan darias (Sp.) 32, 5 Poulidor (Fr.) 29. PUNTENKLASSEMENT 1 Godefroot 205 pnt.; 2 Bitossi 184; 3 Janssen 162; 4 Van den Berghe 148; 5 Van Ryckeghem 142. COMBINATIE 1 Bitossi 4 pnt.; 2 San Miguel; 3 Janssen 26. GOUDEN PIJL 1 Pintens 62 pnt.; 2 Bolley 42; 3 Leman 34. Bitossi (voorgrond) en Wolfshohl op kop van het leidersgroepje. Even later zouden ze demarreren. M JAN JANSSEN niet bang LAUSANNE (A.N.P.) Alle deel. ueemsters aan de Olympische Spelen "i Mexico zullen een geslachtsonder- zoek moeten ondergaan voordat zij in ue verschillende wedstrijden zullen uitkomen. Verder worden op elk nummer de eerste vijf personen in het eindklas sement onderzocht op het gebruik van verboden stimulerende midde len. Dit besloot de medische commis si van het internationale Olympi- Scï,e Comité zaterdag in Lausanne. Een woordvoerder van de uit ne- Sen man bestaande commissie ver klaarde, dat men speekselproeven zal nemen bij iedere deelneemster. Als twijfelgevallen rijzen, néémt men hormonen-testen af. Lichamelijk on derzoekingen zullen pas worden ge daan in het uiterste geval. Naast de eerste vijf deelnemers op elk onderdeel zullen andere gegadig den voor een doping-ondefzoek vol- Sens het lot worden aangewezen. (Van onze speciale verslaggever) AURILLAC Gisterochtend vroeg kon men de voortekenen van een sensationele dag in deze bizarre Tour bespeuren. Jan Janssen klom toen zeer ongebruikelijk, op zijn fiets voor een trainings tochtje van 25 kilometer. Een paar terloops ge sproken woorden van Ab Geldermans stemden daarbij tot nadenken. Hij zei: „Ik zal vandaag bibberend in mijn auto zitten". Het antwoord op de vraagtekens die hij opriep vond men al speurend in de karavaan. Het bleek dat er een fijne merken-combine in elkaar gezet was. Een doodzonde tegen deze landentour, om in het gevreesde slagveld van de Auvergne, dat bestond uit 200 kilometer smalle weggetjes, draaiend, klimmend en dalend in haakse bochten, de Franse nationalen (Poulidor, Pingeofl) een zware nederlaag tóe te brengen. Het was nu of nooit! Het bleek dat Jan Janssen uit Parijs een telefoontje had gekregen van zjjn vroegere ploegmaat Henry Anglade, een ervaren Tour-renner. Het bleek ook dat Anglade had gezegd; „Jan, let op de etappe naar Aurillac, die is zeer gevaarlijk. Op dat parcours hebben Louison Bob 11 en Charly Gaul in 1954 20 minuten genomen". Het bleek ook dat in de middag uren van deze sensationele dag de miljonair Bonduel in Toulouse een hoogst geheime bespreking voerde met de andere directeuren van de Pelforth bierf alhrieken. Het onder werp wias: moeten wij onze wieler ploeg (Jan Janssen, Guyot) afstoten als reclaime-object? Of moeten wij er mee doorgaan? Bonduel had in Font-Romeu op de rustdag in het Pyremee-hotel tegen Janssen gezegd: „de zaak staat er ■niet te best voor. Ik zal mijn best doen de heren te overtuigen. Het zou natuurlijk een geweldige steun vooi mij zijn als jij de Tour wint of als althans blijkt dat je hem kunt win nen." Het bleek ook diat daarop Maurice de Muer, in deze landen-Tour ploeg leider van de Franse b-ploeg, maar voor de rest- van het wielerseizoen baas van Pelforth, meteen een al weer geheime bespreking met Janssen begon. De Muer had nog links en rechts wat afspraken ge maakt. Vooral met die BIC-renners Aimar, Wolfshohl en Bolley, omdat BIC interesse had de helft van de Pelforth-equipe met natuurlijk Jans sen over te nemen als de bierfabrie ken onverhoops mochten besluiten hun reclame-budget voortaan in enkel advertenties en affiches te steken. De Muer had terloops ook nog even de Spanjaarden in het oor gefluisterd dat als zij meededen het ptoegen- klassement voor hen was. Hij had verder ervaren dat men kon rekenen op de steun van enigs Belgen, die zich nu eindelijk ook wel wilden ontdoen van Pingeon en Poulidor en zo kreeg men een bijzonder aardige combine van de merken, een doodzonde tegen deze landentour. Het ging hief' om het voortbestaan vain een wielergroepering (Pelforüi). Het ging hier om de boterham van een aantal coureurs en het ging, ten slotte, natuurlijk om de eindzege in deze Tour. v De Muer zette uitvoerig uiteen welke mogelijkheden de Auvergne voor een vluchtgroep te bieden had en zo kon dan die sensationele dag in de Tour een aanvang nemen. (Van onze speciale verslaggever) AURILLAC. De vraag wie wint deze Tour is nog even duister ais ze al was. Janssen kon tevreden opmerken „ik ben nu in een uitste kende uitgangspositie gekomen", hij zal om de Tour te winnen zich eerst moeten distancieren van Bracke (die hem in de tijdrit op de laatste dag zeker op 2 minuten rijdt), van de Spanjaard San Miguel die een ijzer- sterke ploeg heeft en verdraaid goed klimt, van de Italiaan Bitossi en na tuurlijk van de Duitser Wolfshohl, mogelijk de gevaarlijkste klant. Vreest Janssen deze Wolfshohl? „Nee. Hij heeft in elke Tour klappen gekregen. Hij heeft ai drie keer op gegeven". Maar we herinerden ons een ge sprek dat toevalligerwijze een week geleden in een restaurant plaats vond. Wolfshohl, winnaar van Parijs- Nice van dit jaar was gevraagd naar zijn kansen. Deze Wolfshohl had, toen al, opti mistisch en vol zelfvertrouwen ge zegd dat de Tour nog niet gedaan was, dat hij in uitstekende vorm ver keerde en dat hij èr veel van ver wachtte. En, zoals men weet, rijdt deze Wolfshohl voor BIC, de merken ploeg die nu de 'grote Anquetil zo goed als afgeschreven is een nieuw succes hard kan gebruiken. BIC is de merkenformatie die in deze Tour nog het sterkst vertegenwoor digd is met Wolfshohl, Bolley, Grain, Den Hartog, Grosskost, Jimenez en Aimar. Was het puur toeval dat de geschorste merkenbaas vam BIC, Ra phael Geminiani zich voor het eerst in deze ronde in Aurillac triomfante lijk aan de finish vertoonde? De nevels rond deze Tour zijn nog niet opgetrokken! Rolf Wolfshohl mocht de gele trui aantrekken. Hij onttroonde de Belg Geor ges van den Berghe. Het bleek weldra dat bij dit alles ook nog de voorzienigheid een handje hielp. Na 80 km toen inmid dels een vluchtgroep je van drie (de Spanjaard Gandarias, de BIC-rijder Grain en de Pelforth-man Guyot) de ruimte was ingestuurd, toen Poulidor een lekke hand had gekregen, be gon het namelijk te regenen. Eerst nog matig, maar later met slagregens. De voorzienigheid hielp ook verder. Pingeon kreeg op deze kille dag twee lekke bamden achter een op moment dat hij zijn uiterste best deed de achterstand van het lel- diende trio dat inmiddels meer dan 5 minuten winst had en diat dus een uitstekende springplank vormde, te rug te brengen. In het peloton gaven de samen zweerders elkaar een knipoog. De za ken marcheerden naar wens. Men wachtte rustig af tot de 96ste kilo meter, totdat het dorpje Decazeville was bereikt. Wamt daar moest het dan gebeuren! In Decazeville had namelijk de ra- vitaillering plaats en zo'n gelegen heid, als de aandacht is afgeleid dooi het grijpen naar de etenszakjes, leent zich altijd uitstekend voor een „truc". Jansen later: „Ik zorgde ervoor dat ik als eerste mïjn etenszakje had. Gelderman» liep me al tegemoet. Daarna keek ik wat er ging gebeu ren. Meteen nadat Aimar zijn zakje gepakt had, demarreerde hij. Ik liet hem gaain en bekeek de reactie van de anderen. Toen sprong Bracke ach ter de Fransman aan. En daarop volg de ook de Italiaan Bitossi. Diens wiel heb ik gepakt. We kwamen bij el kaar. Maar ik was nog ongerust. Waar blijven de Spanjaarden, dacht ik, want zij waren in dit spel belang rijk. Ik keek om en zag toen dat Godefroot en twee Spanjaarden op weg naar ons waren. Het plan lukte". Inderdaad formeerde zich binnen no time de groep der samenzweer ders. Janssen; „Zeker twintig kilome ter hebben wij alles gereden wat we konden. Het was een alles-of-niets- poging." De aanval was prima gepland. Het weggetje in de Auvergne, dat langs een rivier liep, was uiterst smal. Aan weerszijden stonden dicht opeen bo men en er was een dicht struikge was. Binnen 50 meter was men uit het zicht verdwenen. Bovendien waren de Franse natio nalen stormrijp. De ongelukkige Poulidor, die na zijn valpartij die ochtend door de gezamenlijke Franse pers tot die martelaar van de wieler sport was uitgeroepen, had last van zijn verwondingen. Pingeon toonde nog sparen van vermoeidheid van zijn solo van 182 km van de dag er voor. De hersens van de ploeg, Stablins- ki, had men die ochtend wegens do- ping-gebrulk naar huis gezonden. Guyot reed keurig mee in het gelid van het drietal dat vijf minuten voorsprong had en de rest van de Franse nataiomale ploeg, uitgeput door dagenlange inspanningen oin het peloton rustig té houden was blij dat ze het leven had. Nee, het moment had niet beter gekozen kunen zijn. Niettemin: Pou lidor en Pingeon zetten zich aan het hoofd van hun vermoeide troepen om te redden wait er te redden viel. Dat bleek bitter weinig te zijn, want de storm-troep Janssen - Wolis- hoihl - Bracke - Aimar had, toen een maal de zeer steile Cote de Montsal- vy (derde categorie) genomen was en ook de afdaling tot het verleden be hoorde, al een voorsprong van vier minuten en 40 seconden opgebouwd. Marcel Bidot, de wanhopige ploeglei der van de Franse nationalen, riep Guyot (het drietal was reeds ingelo pen door de groep Janssen) terug om Poulidor en Pingeon bij te staan. Rond de Franse favorieten had zich toen reeds een groep van twintig coureurs gevormd waarbij de eerste vijf in het algemeen klassement en Beugels, Den Hartog en Dolman. In die groep kreeg men dan de tweede doodzonde tegen de landentour te zien. Het bleek dat alleen Pingeon, Poulidior en Guyot en de Belg Hou brechts (waarom wist niemand, Den Hartog noemde hem later „een stom me koe") aan de leiding wilden rij den. Maar Pingeon had in de groep een merkentrui van Peugeot, Bas- sière, van de Franse B-ploeg gezien. „Help me", riep hij. En Bassière, die in deze landentoui op dat moment helemaal niet had mogen rijden om dat hij in de kaart van Pingeon en Poulidor zou spelen, kwam aan de leiding en fietste zo hard hij kon. kloof tussen de beide groepen werd steeds groter. Na 175 kilometer con stateerde men een verschil van 6 min. en 5 sec. Tien kilometer verder zelfs 8 minuten. De slag velde zo lijkt het voorgoed alle Franse favorieten. Vooraan ontspon zich nu een gevecht om de ritzege. Wolfshohl, van wie Jan Janssen zei dat hij de grootste in druk van alle coureurs op hem had gemaakt, nam zeer Veel risico in de glibberige afdalingen naar Aurillac en hij geraakte met de Italiaan Bitossi 'aan zijn wiel, weg uit de kopgroep. Het tweetal had geluk dat de Belg Bracke inmiddels ten val was geko men, Met een bloedende hoofdwonde zette Bï-acke dé'strijd voort. Maar het bloed sijpelde in zijn ogen en Bracke kon daardoor niet goed meer zien en sturen, en daardoor moest Godefroot, die de achtervolging leidde, omdat hij zijn rivaal voor de rode trui (Bitossi) niet wilde laten gaan, het met alleen de steun van Janssen doen. Want Aimar was, na een geweldige inzin king, gelost. En de Spanjaarden had den er vrede mee dat zij zich zeker wisten van het ploegenklassement. Janssen: „Ik had misschien bij Wolfshohl en Bitossi kunnen komen, maar ik wilde het risico in die afda lingen niet nemen". Dat kon de Franse nationalen toch niet van de ondergang redden. De Op het wielerbaantje van Aurilae zag men tenslotte alle uitkomsten van die sensationele tourdag aan het oog voorbijtrekken. Men zag Bitossi de rit winnen, men zag de dertigjarige Wolfshohl uit Keulen zich in de gele trui hijsen, men zag Janssen achter Godefroot vierde worden in de sprint. Men zag de binnenkomst Van Eddy Beugels, die 3 kilometer voor de fi nish uit de groep Poulidor was ge demarreerd," men zag de binnenkomst van de .ontredderde formatie van de Franse nationalen, men zag welk een slagveld de combine van de merken had aangericht. Toen de helden van deze dag reeds lang hun verhaal hadden gedaan en reeds lang op weg waren naar hun hotels, kwamen nog steeds coureurs binnen. Als laatste de Franse natio nalen Novak, Raymond, Riotte en Genet, totaal uitgeput en met dezelf de wanhopige blik van verslagenheid in hun ogen, die men ook bij Pouli- dor en Pingeon had gezien. De wlelernatie Frankrijk, die vóoral in deze Tour vanaf de start ln juichende commentaren de klasse en een kunde van Poulidor en Pingeon en de A-equipe had verkondigd, leed hier de pijnlijkste nederlaag uit zijn geschiedenis. Toon en Albert van Schendel waren in de jaren '30 Nederland se pioniers in de Tour de France. Toon van Schendel won zelfs een etappe, Perpignan-Toulouse. Voor de aankomst van de Tour in Albi werd er een amateurwedstrijd verreden. Winnaar: Gerard van Schendel, zoon van Toon van Schendel. Het geldklassement na de 15e etappe is: 1 België-B 41.670 gulden. 2 Frankrijk-B 20.406 gulden. 3 Frankrijk-A 19.362 gulden. 4 Spanje 16.089 gulden. 5 België-A 14.498 gulden. 6 Italië 12.975 gulden. 7 Nederland 12.089 gulden. 8 Engeland 10.707 gulden. 9 Frankrijk-C 7533 gulden. 10 Duitsland 2826 gulden. 11 Zwitserland-Luxemburg 1566 gulden. De Nederlanders verdienden gisteren 360 gulden, dat kwam door de vierde plaats van Janssen (280 gulden) en door de 16e van Beugels (80 gulden). De strijdlustigste coureur werd gisteren Wolfshohl; de premie voor de elegantste renner kreeg de Brit Clary. 16 JULI JrdponWe'n^ ^^'Paulhaguetgl St-Flour eoo; Het parcours van Aurillac naar St. Etienne (236,5 km) is opnieuw lastig. In deze rit twee cols van derde categorie na 36 en 146 km. (Van onze sportcorrespondent) PHILIPPINE De derde kermis- ronde van Philippine (voor ama teurs), die een sterke bezetting had is geëindigd in een fraaie overwin ning voor de Belg Vercauteren, die in de eindsprint zijn medevluchter Breur gedecideerd versloeg. Het gro te aantal toeschouwers heeft van een spectaculaire strijd kunnen genieten. Cees Rentmeester, voor het eerst sinds lange tijd weer present in eigen provincie, gaf al direct na de start blijk van grote activiteit. Samen met Charles de Smit, ook zeer agressief, trok Rentemeester op avontuur uit. Zij kregen Van Ham en Steenis aan hun wiel mee, en dit kwartet bleef 45 km lang met 20 seconden voor sprong aan de leiding. Het was vooral door toedoen van Paridaen dat het peloton weer kon aansluiten. De ani mators van het eerste uur, Rentmees ter en De Smit, kregen daarna een grote teleurstelling te verwerken omdat ze door pech grote achterstand opliepen. Rentmeester reed op een ronde de koers uit. De Smit bleef ook nog enkele toeren moedig door gaan, maar staakte toen de strijd. Veertien kilometer voor het einde slaagden 12 reniers erin los te komen uit het peloton, en onder hen be vonden zich praktisch alle favorieten. Het tempo dat zeer hoog had gelegen liep nog meer op toen Breur en de Belg Vercauteren tien kilometer voor het einde uit de kopgroep ontsnapten. Felle tegenacties, geleid door Vonck en Solaro, bleven zonder effect zodat Vercauteren en Breur om de bloe men vochten. Vercauteren zegevier de. Vonck won de spurt om de derde plaats. Bij de aspiranten was er wei nig strijd. Wim de Graaf kwam in de slotfase nog even voorop, maar (ADVERTENTIE) werd teruggehaald waarna nationaal kampioen Akkermans toen de spurt won van de compacte groep. Amateurs; 1. P. Vercauteren (As senede) 106 km in 2.29.05; 2. B. Breur (Oude-Tonge); 3. op 15 sec. P. Vonck (St.-Jansteen); 4. B. Solaro (Den Bosch); 5. W. Deelen ('N'ieuw-Lek- kerland); 6. F. Ouwerkerk (Rotter dam); 7. W. Steenis (Blokland); 8. C. Leunis (Amsterdam); 9. G. van Don gen (Made); 10. P. Ros, (Rotterdam); 11. L. Embregts (Stampersgat); 12. P. Verschuure (Hansweert); 13. op 35 sec. Bob Kroonen (Dordrecht); 14. Jaap Moelker (Wemeldinge); 15. Gui- do Paridaen (St.-Kruis); 16. Co de Vrieze (Goes). Aspiranten: 1. J. Akkermans (Nieuw- Vossemeer) 25 km in 41 min. 12 sec., 2. J. Spronkman (Elsloo); 3. W. Hei- lemans (Halsteren); 4. A. Hopmans (Bergen op Zoom); 5. J. Luysterburg (Nieuw-Vossemeer); 6. J. Leyten (Chaam); 7. J. van Dijk (Ulvenhout); 8. P. Maas (Oirschot); 9. P. Osse- waarde ('s-Heer Hendrikskinderen); 10. N. Faas (Terneuzenj. DUFFEL (ANP) Rik van Looy heeft maandag in de Belgische plaats Duffel een wielerronde gewonnen. Hij legde de 150 kilometer af in 3 uur en 51 minuten. De beste Neder lander was Maarten Breure, die met 5 seconden achterstand op de vierde plaats eindigde. Jos van der Vleuten werd zesde en Leo van Dongen twintigste. Ilenry Anglade: telefoontje naar Jan Janssen. Morgen 17 juli het grote Wieler-Gala met 5 wedstrijden, van 8.30 tot 18.30 uur. Alle kampioenen in alle categorieën!!! Bij de profs ook nog de sterke G. VianenU! Daarom morgen naar Ulvenhout!!!

de Stem | 1968 | | pagina 11